WIJ Mascotte Drie smakelijke kruidensiropen met verlichtende werking Salie-siroop Pulmonaria Siroop M" 1 Allium siroop UIT HEILOO'S RAAD Een ware Verademing Voor de luchtwegen Ïg w bekijken 't niet alleen door een rose bril; er zitten nog zoveel andere mooie kleuren in onze nieuwe voorjaarskollektie. In m '-JÉ valkering beveiliging TUMULT TIJDENS RAADSVERGADERING ijk Stationscentrum Iffl Heiloo overl; SCH Aandoeningen aan de luchtwegen zijn vaak veel meer dan alleen maar lastig. Veelal belemmeren dergelijke ongerieflijkheden ons in het dagelijkse normale functioneren. Zo kan een permanente kriebel in de keel ons danig dwars zitten tijdens onze nachtrust, als we met andere mensen aan het praten zijn, bij het ontbijt of het kopje thee; we hebben het allemaal wel eens ervaren. Gelukkig voor ons heeft Jacob Hooy regelrecht uit moedertje natuurs' voorraadschuur een aantal kruiden geselekteerd met wonderbaarlijk verlichtende werking op de luchtwegen. Kruiden met even vriendelijke als Hollandse namen werden door Jacob Hooy zorgvuldig gecombineerd, waarna hij van ieder recept een werkzaam siroop trok. Geen der siropen heeft een long-verruimende werking mede waardoor de drie smakelijke Jacob Hooy-produkten al sinds jaren geschikt zijn voor zowel volwassenen als kinderen. Met name aktueel in deze gure maanden. Pulmonaria siroop, Allium siroop en Salie-siroop, alle drie in een bruin flesje. aar liefst tien bekende kruiden lenen hun specifieke werking aan Jacob Hooys' Pulmonaria Siroop. Volgens oud familierecept kunnen we in de, zonder meer smakelijke, siroop de volgende kruiden aantreffen: Longkruid (met de Latijnse naam Pulmonaria Officinalis) zwart bessenblad, dennetoppen, heemstwortel, hoefblad, zoethout, weegbree, thym, kaasjeskruid en steranijs. Laten we eens een paar kruiden uit de siroop wat nader onder de loep nemen, bijvoorbeeld het zwart bessenblad. De Ribes Nigrum (zo luidt de fraaie Latijnse benaming van het plantje) stamt uit de familie van Steenbreekachtigen en bloeit voornamelijk in de voorjaarsmaanden april/mei. De bladeren van de zwarte bes worden verzameld nadat de bloemen uitgebloeid zijn, maar nog vóór de vruchten rijp worden. Belangrijk is hierbij dat de bladeren één voor één van de struik worden geplukt. Na droging bij een gemiddelde temperatuur van zo'n veertig graden Salie Sip zijn de nagenoeg smaakloze bladeren klaar voor verdere verwerking. Vooral bij verkoudheid en voor verlichting van de luchtwegen werkt de zwarte bes probaat. Een zelfde verhaal gaat bijvoorbeeld ook op voor het hoefblad en de smalle weegbree. Beide bieden beproefd uitkomst bij ongemakken met de ademhalingsorganen. Een plaatsje apart wordt in de Pulmonaria siroop nog ingenomen door het zoethout (Glycyrrhiza glabra). We kennen allemaal nog wel die smakelijke zoethout-staafjes waar je urenlang op kon kauwen tot nog slechts de draderige vezels over waren. Welnu dat zelfde zoethout bepaalt grotendeels de fijne smaak van Jacob Hooys' Pulmonaria siroop, een smaak overigens die vooral bij kinderen zeer populair is. Voorts draagt ook zoethout een steentje bij tot de verlichtende werking van de siroop. ,,De Hooy-vizier" biedt u een flesje Pumonaria siroop aan voor de prijs van 7,95 fip Evenals bij de beide andere Jacob Hooy-siropen dankt de Salie-siroop haar naam aan het voornaamste bestanddeel, salie dus. Hiernaast telt de siroop nog een negental overige kruiden, te weten: dennetoppen, heemstblad, heemstwortel, hysop, hoefblad, kaasjeskruid, thym, weegbree en zoethout. Maar eerst even dat voornaamste bestanddeel: salie. Het plantje (met de Latijnse naam Salvia officinalis) staat bij de natuurliefhebber bekend als een „vertakte halfstruik uit de familie van lipbloemigen". Als kruid verzamelt men van de salie eigenlijk uitsluitend de kleverige bladeren, welke overigens meerdere keren per jaar geplukt kunnen worden. Salie wordt en werd veelvuldig gebruikt in de geneeskunde wat het plantje in eerste instantie haar goede naam bezorgd heeft. Zo vormt het kruid een uitstekend bestanddeel teven overmatig nachtelijk zweten, maar heeft het tevens haar werkzaamheid bewezen bij ongemakken met de ademhalingsorganen. Jacob Hooy verwerkte salie in één van zijn siropen, die bij duizenden Nederlanders in het keukenkastje staat. Volkomen onschuldig (geen long- verruimende werking), smakelijk en werkzaam voor zowel de hele kleintjes als volwassenen. Eveneens aanwezig in de siroop is kaasjeskruid met de latijnse benaming Malva Sylvestris (groot kaasjeskruid) en Malva Neglecta (klein kaasjeskruid). Naast de siroop wordt kaasjeskruid veelvuldig verwerkt in theemengsels bij hoesten. Van het plantje hebben zowel de bloemen als de bladeren een gunstige werking bij ongemakken met de bovenste ademhalingswegen. Van de hysop (hyssopus officinalis) is bekend dat het, evenals salie, uitstekend bruikbaar is bij ongemakken met de luchtwegen. Thym tenslotte (zowel wilde als echte thym) wordt toegepast bij ongemakken met de slijmvliezen, maar tevens ter verzorging van de luchtwegen Saliesiroop is een desinfekterende siroop welke rustgevend en verzachtend werkt op de bronchiën. Zowel voor kleuters als volwassenen. Een flesje salie-siroop kost 7,95 Zoals de naam van de siroop al doet vermoeden is de ui één der belangrijkste grondstoffen van Jacob Hooys' Alliumsiroop. Een bewuste keus uiteraard van de natuurminnende kruidenmeester, maar hierover zo meteen meer. Allium siroop bevat voorts het zwart bessenblad, zoethout, dennetoppen, heemstblad en weegbree. Aangezien we het zwart bessenblad, zoethout en weegbree reeds wat nader bekeken hebben (zie de Pulmonaria siroop), is het wellicht raadzaam om nu eens de Dennetoppen, Heemstblad en natuurlijk Allium wat uitgebreider te belichten. Allereerst even die dennetoppen. Het zal duidelijk zijn dat Jacob Hooy in zijn alom- bekende siropen natuurlijke bestanddelen verwerkt welke alle een verlichtende uitwerking hebben op de ademhalingsorganen, zo ook het geval met de dennetoppen. Deze op een bepaalde manier verwerkt tot een extrakt, oefenen een ontegenzeggelijk gunstige werking uit op de luchtwegen. De lastige kriebel in de keel vermindert veelal beduidend. Combineren we de heilzame werking van de dennetoppen met andere, verlichtende, bestanddelen, dan ontstaat er een aktieve siroop, mede door alle vertrouwdè ingrediënten, vriendelijk voor volwassenen en kinderen. Een ander kruid, vertegenwoordigd in Jacob Hooys' Allium siroop, is Heemst. Dit plantje, met een bloeitijd van juli tot september, groeit vooral op vochtige en zilte grond en bij voorkeur op warme plaatsen. Alhoewel het gehele kruid, met inbegrip van de wortels, een hoge pharmaceutische waarde heeft, gebruikte Jacob Hooy met name de bladeren voor zijn siropen, vanwege hun prima verlichtende eigenschappen. Tot slot het hoofdbestanddeel uit de Allium siroop; de ui. Van de ui zijn de gunstige eigenschappen bij de meesten van ons meer dan bekend. Bij verkoudheden gebruikte men vroeger al een uienomslag om de hals, maar ook in de homeopathie is de ui nog immer het beste middel tegen een kwellende neusverkoudheid. Niet verbazingwekkend dus dat Jacob Hooy in zijn Allium siroop de ui een voornaam accent laat geven. De opvallende reuk van de rauwe ui is in de Allium siroop vrijwel geheel geneutraliseerd door het bestanddeel zoethout waardoor zowel smaak als reuk aangenaam overkomt, niet in de laatste plaats bij kinderen. Alliumsiroop wordt specifiek gebruikt bij vastzittend slijm. Geeft vooral 's nachts snelle verlichting dankzij de Allium (ui). Een flesje Allium-siroop wordt u aangeboden voor 7,95 UITKIJKPOST Vorige week donderdagmiddag bij het doornemen van de stukken voor de gemeenteraadsvergadering van Heiloo dacht ik bij mezelf: „Als 't effe meezit, ben ik tussen negen uur en half tien wel weer thuis". De agenda telde weliswaar 23 punten, maar zoals u de afgelopen weken heeft kunnen lezen in de versla gen van de commissievergaderingen, er stonden nauwelijks schokkende dingen op die agenda. Echter, een kwartier na de aanvang van de vergadering startte het voorspel van een tumultueuze stemming in de raad. Het ging allemaal om een zendantenne op het dak van de familie Winnips in De Ronge. De kinderen veranderden een tijdje geleden hun hobby en stortten zich op het amateur-zenden. Het 27-MC bakkie was te beperkt en men ging over op het grotere werk: zenden op de FM-band. Dat mag, indien men aan wettelijke voorschriften voldoet. Ten behoeve van het zenden werd in julie 1982 een antenne op het dak geplaatst met een lengte van zo'n tien meter, een investering van een kleine 1000 gulden. Het duurde echter niet lang tot er een brief van de gemeente kwam met daarin de mededeling, dat voor het plaatsen van zo'n mast een bouwvergunning aangevraagd moest worden. Dit werd gedaan, maar de vergunning werd afgewezen: een mast van die omvang mag niet op het dak, maar moet op een betonnen voet los van het huis geplaatst worden. Kosten: ruim 2500 gulden. De familie Winnips ging in beroep. Het was toch te gek volgens hen dat de hobby van de kinderen een zodanige investering eiste, terwijl er uiterlijk niet zo veel zou veranderen. Mevrouw Winnips werd gehoord in de commissie Ruimtelijke Ordening en naar aanlei ding daarvan kwam de zaak vorige week donderdag in de raad. Het college van burgemeester en wet houders hield - op advies van de welstandscommissie - haar poot stijf en adviseerde de raad het beroep van de familie Winnips ongegrond te verkla ren. Zie hier de uitgangspunten voor een lange discussie tussen het college en de raad. De heer Knijnenberg (V.V.D.) steunde het collegevoorstel, maar verzocht daarin op te nemen dat de huidige mast voor 1 september 1983 weggehaald moest worden. Dat zou een behoorlijk uitstel betekenen. De heren Helder (Links Heiloo) en Ten Hoope (Heiloo 2000) als ook mevrouw Schuurman (D'66) waren het niet eens met het college. Zij hadden hun twijfels rond de welstandscommissie - niet wat betreft het vertrouwen in de commissie, maar voornamelijk omtrent de uitleg van de voorschriften in dit specifieke geval. Namens het C.D.A. zei de heer Visser, dat zijn partij de bezwaren tegen de zendmast te sterk verwoord vonden. Hij stelde voor een bouwvergunning af te geven voor een periode van vier of vijf jaar. Daarna zou de zaak opnieuw bekeken moeten worden. In zijn antwoord aan de raad zei wethouder Borsjes van Ruimtelijke Ordening, dat wanneer het beroep gegrond verklaard zou worden, dit een afwijzing zou betekenen van het tot nog toe gevoerde beleid. Daarna kwam de wethouder met een brief op de proppen van een aantal omwonenden, maar aangezien de brief ten eerste te laat was en ten tweede gericht was aan een enkel raadslid en niet aan de hele raad, vonden de meeste partijen dat deze brief niet als argument mocht gelden. Verenig! sociaal-t het aan' kalendei ten hou( al uiteri bij de diend. I gévonde Welzijn bij het betreffe nader gemeen VUUF Bij de v< de A (APV) het verv worden uur 's a Deze wi kunnen groepge werk, he (31-12-'? politie o; De mast op het dak van de familie Winnips, reden voor tumult in de raadszaal. De stemming zou op zich geen proble men opleveren. De stemmen van de V.V.D. plus die van het college zouden de meerderheid betekenen (De heer Adema (P.v.d.A.) en mevrouw Van Gelder (Heiloo 2000) waren afwezig.) Echter, één van de leden van de V.V.D., de heer Schalkwijk, stemde tegen het collegevoorstel, waardoor het beroep schrift van de familie Winnips gegrond was verklaard! Veel tumult in de raadszaal en in deze min of meer verwarrende situatie werd een (m.i. overbodige) stemming gehouden over het verlenen van een bouwvergunning aan de familie Winnips. De chaos werd compleet, toen de stemming uitwees, dat de bouwvergun ning werd geweigerd! Kortom het beroep werd toegekend, de bouwvergunning niet. Een vreemde gang van zaken, waar de laatste woorden nog wel niet over zullen zijn gesproken. J. W. van der Horst. FOLDER „STAND VAN ZAKEN" WEER VERKRIJGBAAR De bekende folder „Stand van Zaken bij de sociale verzekeringen en voorzie ningen" is weer verschenen, aange past aan de gegevens per 1 januari 1983. De folder geeft duidelijke in formatie over de sociale verzekeringen. Men vindt er alle premiepercentages in vermeld, maar ook de uitkeringsbe dragen. Verder een algemeen overzicht over de inhoud van de wetten. De folder is een samenwerkingsprodukt van het Ministerie van Welzijn, Volks gezondheid en Cultuur, het Ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegen heid, en het Voorlichtingscentrum So ciale Verzekering (VSV). Wenst U de folder te ontvangen, dan kunt U zich wenden tot het VSV, Zwaansvliet 3, 1081 AP Amsterdam. Tel.: 020-448418. Daar zijn overigens ook folders ver krijgbaar over alle sociale verzekerings wetten afzonderlijk. Bij wat grotere aantallen worden kosten in rekening gebracht. Al o om hebt maa Zij t en h Spet dan die en n Zijn een De i in h Die wèh Dat maa De speelavond van vrijdag a.s. gaat niet door. In plaats daarvan houden we zondagmiddag 6 februari om 14.00 uur een OPEN BAK. Acht top-pop-bands uit Heiloo en om streken zullen hun beste beentje voor zetten: Little Bit, Syncope, Tombstone, The Berlitz, Pac-man, The Ritze, S.M.N.P.M. en Latex Harry en The Gummiknuppels. We rekenen op een flinke opkomst van fans en luisteraars evenals dat vorig jaar het geval was. Elke band speelt ca. 20 a 25 minuten en terwijl de ene band speelt, bouwt de ander op of maakt plaats voor de volgende; dus continue muziek! De toegangsprijs zal voor weinigen een bezwaar zijn: 1,-. Ieder is hartelijk welkom. Graag tot ziens. Goed te -1 Cavii - 5 kon(j Inlichtii - Cypei Oosthoe Inlichtir 02205-21 Leuke c deren. Het hele I. van 332759. BUR ELDER d.v. Re Nielen. Zwaan; Bakker, ELDER? dus F. Praat. Het scl woensda „Zeskan De uitsk Nic. Bee Zeskant Nieuwe 1 Na de vi 1. Nieuv pt„ 3. N 5. Hasel De finale Nic. Bee van hart i Ti.AG. :"üY 'ft' ft' ft'' 'ft'- -ft- -t ''Pulmonaria cAllium Siroop ^8aheSiroop DhNYE HhF.m HF.F.US HYS HOE. HA ARS SA T WEU ZOF. R1ETS Dt\NHOPI™ Hf-F.WsTK'OK IN HYSSOP nor nun ftSjiiSKRUID SUl rHYV UTH.HRht 7.0FTHOIT TRIMMEN Vrijdag 28 januari vond bij de spoor wegovergang Belieslaan een botsing plaats tussen een auto en een trimmer. De laatste kon door de automobilist niet goed worden gezien, met als ge volg dat hij met lichte verwondingen naar het ziekenhuis moest. Willen trimmers er aan denken, dat ook zij gezien moeten worden!! Licht gevende kleding lijkt een zeer een voudige oplossing. TEGEL Na een winkelruit met een tegel stukgegooid te hebben stapten twee mannen vorige week een winkel aan de Kennemerstraatweg binnen. De be woners boven de zaak hoorde het la waai en ging een kijkje nemen. Hevig geschrokken sloegen de dieven op de vlucht. VERKEER[D] Vorige week bij een snelheidskontrole werden vier bonnen uitgedeeld met als topsprinter 88 km. Daarnaast werd een alkohol gebruiker aangehouden op de dag erna. Op de Nijenburgerweg vloog een Volvo van een plaatsgenoot in brand, vermoedelijk door het door een vonk ontbranden van benzine uit een lekkende jerrycan in de kofferruimte. oamesneis (merit fcmpo). De politie zou graag horen aan wie deze fiets toe behoort. BEKEND Zeven jeugdige inwoners van Heiloo zijn in de maand januari gehoord over een aantal diefstallen. Ze hebben on dertussen bekend auto's leeggeroofd, bij winkels ingebroken, twee fietser ontvreemd en een flippergeld open gebroken te hebben. INBRAKEN: Inbraken waren er vorige week b(j: - Bomat aan de Kanaaldijk, waar ge reedschap werd ontvreemd. - Een winkel in 't Hoekstuk, waai messen en snijmachine worden ver mist. - Een woonhuis annex winkel aan de Rijksweg te Limmen, alwaar de da ders verdwenen met 1000,-- aan geld. - Een auto in de Schuine Honds- bosschelaan, waaruit muziek appa ratuur aan de oren van de eigenaai werd ontnomen. - Een woonhuis aan de Kapel- weg te Limmen, waar wel iets weg is, maar nog niet vaststaat wat. Tenslotte ook nog twee inbraak pogingen. Wat een ellende dat de ru briek inbraken iedere week weer zo veel dure ruimte in de Uitkijkpost vergen. vzpgcgidVGii van ccu vciavDCiuciuiciu in aard en in tijd, waarvan de mooiste en belangwekkendste thans in de Oude Pastorij staan tentoongesteld. Bij het bezien hiervan kan men een idee krij gen van het reilen en zeilen van een huishouden enkele eeuwen terug. Wellicht, het blijft natuurlijk gissen, kan men het tentoongestelde ook zien als illustratief voor Heiloo. Daarom wil het bestuur van de ver eniging Oud-Heiloo ook een beroep doen op iedere belangstellende, om ar cheologisch speurwerk te verrichten. Wie weet zal een bezoek aan de huidige expositie daartoe meewerken als men ziet wat voor gebruiksvoorwerpen toch ook zeker in ons goede dorp in de grond moeten zitten. Tijdens de tentoonstel ling, die zeker tot medio mei geopend zal zijn, zullen degenen die de voorwer pen hebben opgegraven, op de exposi tie aanwezig zijn om inlichtingen te ver schaffen en desgewenst uitleg te geven. 1Y1U1IC1 CTTTTCT 11UU1U Vflll TIG UC heer Heyt. MlJgUddl Via. LIDCMiaiIUCI F 1GI ZAVIS, F Knip- en Rookshop Jan Braam; Reis- buro Holland International; foyer Open Hier mijn telefoonnummer (waar Huis. men ook nieuwe leden kan laten in- Entree 12,50, voor houders van CJP/ schrijven). 65 -kaarten 10,-. 17-18-19-21-22-23 februari: Filmliga, J. v.d. Kommer, Kerkelaan 63, Hei- aanvang 20.15 uur. loo, tel. 331491. Montage van sloten, grendels en elektronische alarminstallaties. Vraag vrijblijvend prijsopgave middenweg 44, 1906 AR Limmen, telefoön 02205-2377 PRIESTERZATERDAG IN HEILOO Ook op de eerste zaterdag, 5 februari a.s., wordt weer gebeden voor Kloos ter- en priesterroepingen. Plaats: Genadekapel van O. L. Vrouw ter Nood (achter Motel Heiloo). Tijd: 11.30 Rozenkransgebed; 12.00 uur: H. Mis met als celebrant-predikant past. em. J. Verhaar. Komt u ook? Vanaf 11.30 uur biechtgelegenheid. AGENDA OPEN HUIS TEL. 072-333368 MAANDAG 7 FEBRUARI N.v.v.H., gym 10.30-11.30 N.v.v.H.. zang 13.45-15.30 St. Dienstverl.. handw. 13.30-16.30 Pl.landsvr., zang 13.30-15.30 Pl.landsvr., schilderijen 13.30-15.30 Yoga 13.30-14.30 Sans Atout 20.00-23.00 Nivon 20.00-22.00 Falkland 20 00-23.00 EHK 20.00- 22.00 Soc. alleenstaanden 20.00-22.00 Yoga 19.30-21.30 dinsdag 8 FEBRUARI Doves, gym 9. 00-12.00 Nivon 9.30-11.30 Tennisles 9.00-12.00 N.v.v.H.. 9.30-12.00 N.v.v.H., 13.30-15.30 Nieuw Leven 20.00-22.00 Nivon 20.00-22.00 Oppositie 20.00-23.30 Oppositie 18.45-23.30 H.B.C. 20.00-23.00 WOENSDAG 9 FEBRUARI Doves, gym 10.30-11.30 Tennisles 9.00-12.00 N.v.v.H., bridge les 9.30-11.30 Schaap kindershow Nivon Falkland Rotary Nivon DONDERDAG 10 N.v.v.H., best.verg. Yoga Elzinga Fed. Vrouwenraad (4) PI.landsvrouwen Yoga HOV Nivon Sjoelclub HBC HBC 13.30-15.30 20.00-22.00 20.00-22.00 18.30-20.30 20.00-22.00 FEBRUARI 9.00-11.30 9.30-11.30 13.30-16.00 13.30-15.30 13.30-15.30 20.00-22.00 20.00-22.00 20.00-22.00 20.00-23.00 20.00-23.00 VRIJDAG 11 FEBRUARI St. Dienstverl., volksd. N.v.v.H., ds.br. Pl.landsvr. Tennisles Beg.orkest v. N.H. HBC Nivon Geologie 11.30-12.00 9.30-11.30 13.30-15.30 14.00-17.00 20.00-22.00 20.00-23.00 19.30-22.00 ZATERDAG 12 FEBRUARI Bigband 15.30-17.30 Dansschool Ranzijn 18.00-23.00 ZONDAG 13 FEBRUARI Dansschool Ranzijn 18.00-23.00

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1983 | | pagina 4