Bikkelharde opruiming Een uniek samenspel in de Betuwe PREDIKBEURTEN EN ANDERE DIENSTEN Geen Uitkijkpost ontvangen? Li') tliLl i rri Corso-koorts Oogst-Fruit Corso 'I... wagens te kijk C?jèP GEVONDEN VOORWERPEN POLITIEBERICHTEN DIERENBESCHERMING HEIL00-LIMMEN-CASTRICUM Bel 's donderdags: 072-330175 sportpark Zorg dat U er tijdig bij bent. Zoveel voordeel mag U niet zomaar aan U voorbij laten gaan. Op alle afdelingen: meubels, slaapkamers, bankstellen, matrassen, tapijten en gordijnen geven wij kortingen tot 50% voor het komplete woongebeuren I r L ■11! UITKIJKPOST 3 AUGUSTUS 1983 FAM. HOOGLAND: DE SAUNA IS NET EEN SOCIËTEIT Jaap Hoogland was de eerste die, in 1950, boven het Noordzeekanaal, een sauna kreeg en was daarmee de 9e in Nederland. Bekend als sportmasseur, gymnastiekleraar en van de verfzaak, paste een sauna goed in het geheel. „Drie maanden daarvoor was er één geopend onder het Stadion in Amster dam, dat sprak me wel aan," zegt Jaap Hoogland. Tijdens de Olympiade (Duitsland 1936) brachten de Finnen hun eigen sauna mee, enerzijds voor eigen gebruik, anderzijds om dit gebruik wat meer be kendheid te geven. Er werden inlichtingen ingewonnen bij de bouwer en de heer Groot aan de Kooimeerlaan (waar nu Kleibroek ge vestigd is), maakte de eerste kachel voor Jaap Hoogland. „Doordat ik zo veel met de sport te maken had, liep het meteen goed, de sporters waren erg enthousiast. De vrouwen waren nog wat terughoudender, maar ik herin ner me nog heel goed mevr. Kosters en mevr. Torke. Zij waren de eerste vrou welijke saunabezoekers "en zijn dat jaren gebleven." In die tijd werd er nog op afspraak ge werkt (nu zijn er dames en heren da gen!). Tussen de douches waren schot ten aangebracht, maar omdat het hele gebeuren van de sauna erg ontspan nend werkt en men graag met elkaar praat, gebeurde het al gauw dat men met een paar onder de douche van ge dachten stond te wisselen. Bij de eerst volgende verbouwing werden de schot ten dan ook weggelaten. De eerste 15 jaar verliep alles vlot en iedereen die de eerste schroom had overwonnen, bleef een trouwe bezoeker van de sauna. Maar in 1965 deden de sexclubs hun intrede en men bracht dit, ten onrech te, in verband met de sauna. Er kwam een verkeerd publiek op af. Ook veel buitenlanders. De a-9 was nog niet klaar en het meeste verkeer kwam over de Kennemerstraatweg. Gelukkig kwam men tot de ontdekking dat de sauna een instituut is om je te ontspan nen en niet om je in te spannen en de rust keerde weer. Wil en Jaap Hoogland zeggen: „Een sauna is net een sociëteit, men moet er de tijd voor nemen en het is niet leef tijdgebonden." Toch zijn het meestal de mannen die na het saunabad graag nog wat in de bar blijven napraten en wat drinken. De vrouwen gaan vaak meteen naar huis. Dat de familie Hoogland zo'n groot aantal trouwe bezoekers heeft, komt mede doordat zij het laagste tarief in Nederland hebben, nl. 8,per bad. Eén van de bezoekers, die zo uit de sauna even bij ons komt zitten, steekt z'n enthousiasme niet onder stoelen of banken: „hier is geen flauwekul met allemaal toestanden er omheen, dat hoort ook niet. Ik kom hier al 13 jaar en heb nog geen keer overgeslagen. Na een week van hard werken is het als een verademing, alles valt van me a; en ik voel me een herboren mens." Toch is het exploiteren van een sauna nog een dure grap. Neem alleen al het waterverbruik, zo'n 1500 m3 per jaar, dan nog gas en licht, maar door het grote aantal klanten is het toch moge lijk het goedkope tarief te handhaven. Een kijkje achter de schermen, in de sauna van de fam. Hoogland. Alles is er op gericht te ontspannen! tTStTKV Doordat Jaap Hoogland in 1971 last kreeg met z'n hart, zijn de verfwinkel en de gymnastiekclubs opgeheven, iets wat hij erg jammer vindt. Wil Hoogland staat haar mannetje anders best, naast haar gezin, heeft zij een goed lopende pedicure praktijk en 's avonds zorgt zij er voor dat iedereen zijn natje en zijn droogje op tijd krijgt. Wat gebeurt er in een sauna De sauna is ongeveer 2000 jaar geleden ontstaan in het gebied van de Finse oerstammen. Water, vuur, zweet en hitte zijn dè elementen voor een sauna. Van oorsprong was de sauna een een voudig hol in de grond, waarin een hoop stenen, die door vuur verwarmd werden. Hierop werd water gegooid, waardoor stoom ontstond. Zo kom men flink transpireren. Dit proces werd nog bevorderd door zich met berketwijgen op het lichaam te slaan. In Finland is er een sauna op elke 4 personen. Over de wijze waarop men een saunabad neemt, bestaan vele op vattingen. ledereen moet dat voor zich zelf ontdekken. Het enige doel is dat men zich prettig en volkomen ontspan nen voelt. Voor een bad moet men ze ker zo'n 2 a 2Vi uur uittrekken. In de sauna gaat het om het transpireren. Na zo'n 4 minuten krijgt de huid een tem peratuur van ±40°C. De temperatuur van de inwendige lichaamsdelen is nog niet veel opgelopen, maar dan gaat het lichaam zich weren. Het transpireren begint en het verdampende zweet zorgt voor de noodzakelijke afkoeling, zo dat de huid dan niet verder in tempe ratuur stijgt. Zodra men aan de adem haling moet gaan denken is de tijd voor I afkoeling aangebroken. De tijd die men in de sauna is geweest, heeft men I meestal ook nodig om weer af te koe len. Wetenschapsmensen hebben ge probeerd een verklaring te vinden voor het wonderlijk gevoel van bevrediging en ontspanning die na het saunabad [ontstaat. Dit prettige gevoel zou ver klaard kunnen worden door de verhoog de bloedtoevoer in de verschillende organen van het menselijk lichaam, die daardoor tot grote aktiviteit en Iintensievere werking zijn gekomen. [Eén keer per weck in de sauna, heus het helpt! GEVONDEN: Soort fietstas met in houd; portemonnee; badlaken; slaven- armband; groene spencer; portemon nee; doos met kleding; portemonee; fret, motorhandschoenen; paraplu; badlaken; vest, schakelketting. Afhalen: op woensdag- en zaterdag middag tussen 14.00 -16.00 uur. R.K. KERKDIENSTEN Wlllibrorduskerk, Westerweg 265 Zaterdag 19 uur. Zondag 9 uur -11 uur. In de week: maandag-, dinsdag- en vrij dagavond 19.30 uur. Donderdagmorgen 8 uur. Spreekuur biechthoren: zaterdag 16- 17.30 uur. H. Moeder Gods, Holleweg 111 Zaterdag 19.00 uur. Zondag 9.30- 11.00 uur. In de week: ma.-, do.- en vrijdagavond 19.30 uur; dinsdag en woensdag 8 uur. Biechthoren: zaterdag 16.30 - 17.30 uur. R.K. Kerkdiensten O.L.Vr. ter Nood Kapellaan H. Missen: zaterdag 19 uur, zondag 7.30 uur (bij de Julianazusters), 9 uur, 11 uur. In de week: maandag, woensdag en zaterdag 's avonds om 19 uur en de overige dagen 's morgens om 10 uur. Avondmis: le vrijdag v.d. maand 19 uur Lof: zondagavond 18.30 uur. Biechthoren: zaterdag in beide kapellen vanaf 16 uur. Kapel Psyeh. Centrum St. Willibrord H. Missen: zaterdagavond 18.45 uur. Zondag (Hoogmis) 9.30 uur. Hervormde Gemeente Heiloo Witte Kerk 10 uur: naar de Kruiskerk Kruiskerk 10 uur: Ds. B.J. Kruit. Crèche in de Achterzaal. 19 uur: Ds. Ph. Ouwendijk. Geref. Kerk Noordergeeststraat 9.30 uur: Cand. J.J.A.M. Voortman uit Amsterdam. 19 uur: Cand. L. Deventer uit Amstel veen. Chr. Geref. Kerk (De Dillenburg) 9 uur: Ds. J. Zuur Parochie-zondagsdienst Kapel O.L.V. ter Nood, Kapellaan 13, Heiloo, tel. 02205-1288 Evangelie-Centrum Zondagmorgen 10 u. Dienst en woens dagavond 8 u. Bijbelstudie. Westerweg 294. Hervormde Gemeente Limmen 10 uur: Ds. J.v.d. Graaff uit Heiloo Ned. Herv. Gemeente Egmonden 10 uur: Egmond Binnen, Ds. Huisman uit Overveen Evang. Luth. Gemeente Alkmaar 9.30 uur: Ds. L.J. Houtman-Visser uit Den Helder Remonstrantse Gemeente Alkmaar geen dienst in Alkmaar Doopsgez. Gem. Koningsweg Alkmaar 10 uur: Ds. C.P. Hoekema uit Heeren veen Oud-Katholieke Kerk Emmastraat 9, Alkmaar 10 uur: Hoogmis DOKTERSDIENSTEN (uitsluitend voor spoedgevallen) Dr. Th.E. Kempers, De Achtkant 19, Heiloo, tel. 072-330077 Weekenddienst Apotheek Apotheek SIBILO, Patoor van Muijen- weg 17, Heiloo, tel. 072-330200 Weekenddienst Wijkverpleging Egmond-Heiloo-Limmen Mevrouw A. van Staveren, tel. 072-334326 Verloskundige Heiloo (vlgs. afspraak) E. Engeringh, Slimpad 4, Heiloo, tel. 072-332719, b.g.g. boodschappen dienst: 020-123123 Verloskundige Limmen Mevrouw C. Motzo, tel. 02513-12020 Dienst Tandarts Alkmaar - Heiloo Dr. F.J. Berghuis, Heerenweg 36, Heiloo, tel. 072-330756 Stichting Ombudsteam Heiloo Dagelijks bereikbaar via tel. 330011, b.g.g. 335710 (van 10-22 uur). Vrijdagavond spreekuur: 19.30-21 uur in De Ark, Mariënstein 180. DIERENARTSEN Dr. Eberson en Dr. Schaap zijn altijd te bereiken op tel.nr. 072-331606. Zaterdags spreekuur van 11-12 uur. Organisatie van Nederlandse Tandprothetici Weekenddienst in de kop van Noord- Holland. tel 02240-7939. AFDELING SOCIALE ZAKEN Algemene Bijstandswet en Wet Werk loosheidsvoorziening: Dagelijks van 8.30-12.00 uur. Maatschappelijk Werk: Dagelijks van 8.30-10.30. Dinsdagavond van 19.00-20.00 uur. Consulenten Dierenbescherming Heiloo en omstreken Honden: tel. 336758. mw. R. v. d. Berg. Katten: Mw. Spaans, tel. 333826. Watervogels: 333073, hr. C. de Lange Knaagdieren: hr. Jacobs, 331484. Zieke, gewonde en jonge vogeis: Mevr. Duivenbooden335065, hr. Baars 336227 Aktie Vakantie Pleegdier: tel. 336180. Praktijken Fysiotherapie Spreekuur vlgs afspraak (ma. t/m vr.) J. J. H. Cooper, Ewisweg 34, Heiloo, tel. 072-331100; J. de Moor, Kerkelaan 69, Heiloo, tel. 072-333398; M. A. van Riel, De Wildtlaan 28, Heiloo, tel. 072- 333271; E. J. Waal, Kennemerstraatweg 452, Heiloo, tel. 072-331266. P. A. Slinger, De Hoghe Weijdt 55, Hei loo, tel. 072-333746. Zwangerschaps/ Nabevallingsgv mnastiek Mevr. E. Bakker, tel. 072-334694. Mevr. A. Vinckers, tel. 072-334398. KRUISVERENIGING „HEILOO" Kantoor: Wjjkgebouw Holleweg 94 Kantoor geopend iedere maandag- en donderdagavond van 17-18 uur. Uitleenmagazijn geopend op werkdagen 3; van 19-19.30 uur. Tel. 072-331073. Wijkverpleegkundigen: Mevr. A. H. Kroon, tel. 072-330082, te bereiken van 8-8.30 uur. Mevr. J. van Leeuwen, tel. 072-331021, te bereiken van 8-8.30 uur. Mevr. A. van Staveren, tel. 072-334326, te bereiken van 8-8.30 uur. Mevr. H. Meesters, tel. 072-337465, te j bereiken van 8-8.30 uur. Mevr. E. Jansen, tel. 02208-6203, te be- j reiken maandag, donderdag en vrijdag j tussen.8-8.30 uur. Mevr. L. de Waard, tel. 02518-55495, te bereiken tussen 8-8.30 uur. Spreekuur in wijkgebouw, dagelijks tus- sen 12 en 13 uur, tel. 072-331073. Diëtiste Na telefonische afspraak dagelijks tus-: sen 12-13 uur en maandag en donderdag tussen 17-18 uur. Tel. 072-331073. A 9 Er wordt nog wel eens iets gevonden langs de A9. Vorige week een in Alk maar gestolen auto en een grote doos met gebruikte kleding. INBRAAK In de kantine van de Foresters werden een tuner en een cassette-recorder gestolen. Ook de St. Jan Mavo kreeg een bezoek, maar daar werd "slechts" rommel gemaakt. Ook een woning in Heiloo werd overdag bezocht. Een enorme chaos door de ongewenste bezoekers aangericht was het gevolg. POSTEN Een inwoner van Egmond trof in Hei loo zijn ontvreemde fiets aan. Hij be sloot uit te zoeken wie de dief was en ging posten bij de gestalde fiets. Het was niet voor niets. GETUIGEN Donderdag 28 juli 's avonds tussen 19.00-19.30 uur vond er bij winkelcen trum 't Hoekstuk een aanrijding plaats. Een naar alle waarschijnlijk heid rode personen- of bestelauto reed tegen een geparkeerde Citroën aart. De bestuurder van de rode auto is na de botsing doorgereden. Getuigen van dit ongeval worden verzocht contact op te nemen met de politie (tel. 333144). BENZINE Niet alleen werd uit een aantal auto's de geluidsapparatuur gestolt.n, maar ook werd benzine ontvreemd. Ook waren zakkenrollers aktief om mensen van hun portemonnee te ontdoen. Dit gebeurde op de verder rustig verlopen kermis. VAST Een vrachtwagen uit Limburg raakte vorige week bekneld onder het via duct A-9 Nijenburgerweg. De dieplepel (een graafmachine) op de vrachtwagen was te hoog. De bestuurder was de fout in gegaan: de A-9 is niet geschikt voor dit soort transporten. Na het nodi ge duw- en trekwerk werd de wagen los gehaald. Goed tehuis gezocht voor: Zwart/witte kater ongeveer 3 jaar, gecastreerd, niet geschikt voor kleine kinderen. Zwart/witte kater ongeveer 1 jaar, wit te bef, poten en staartpunt. Inlichtingen tel. 337399 BURGERLIJKE STAND HEILOO GEBOREN: Wendy A.A., d.v. Johan nes Pepping en Ingrid v. Bedaf, Jin- se K. z.v„ Cornelis Scharringa en Ali van der Houwen. ELDERS GEBOREN: Stuart R. z.v., Petrus Duin en Norma Glas; Anne- marie B. H. d.v., Jan Blakborn en Anna Kaandorp; Shelah E. N. d.v., Herma- nus van Gijlswijk en Henriette Tim mermans; Wendy d.v., Willem Mul der en Elisabeth Barendrecht; Tom z.v., Evert Hoogendonk en Geertrui- da van der Wardt. ONDERTROUWD: Johannes Sinnige en Anna Min; Jacobus Kraakman en Gerarda van Schalkwijk. GETROUWD; Theodorus van Diepen en Elisabeth Eijkel; Wolterus Schutte en Johanna van der Wal. OVERLEDEN: Petronella Goedhart, e.v. J. van Oostrom; Woutertje A. Raaijen, w.v. N. Kleberg; Andreas van der Schuijt, e.v. P. Blomberg; Johannes Jonker; Johannes Levering, e.v. G. Brink; Jan Rook; Jan Sweijs, e.v. F. Bruyn. ELDERS OVERLEDEN: Roelfke Julsing, e.v. H. Smith; Hendrikus Liefting, e.v. A. C. Konijn; Hendriet- ta Kraak, e.v. J. Jongstra. UITSTEKENDE PRESTATIES VAN CARINE MOLENAAR Bij de Nederlandse kampioenschappen meerkamp in Lisse heeft de TRIAS- atlete Carine Molenaar een aantal uitstekende prestaties geleverd. Ze be gon haar vijfkamp met een nieuw club record door op de 100 meter horden een tijd van 15.53 sec. op de elektro nische klok te laten noteren. Het hoogspringen leverde met 1.63 meter een persoonlijk record op. Het kogelstoten mocht met 11.54 ook goed genoemd worden en bij het verspringen evenaarde ze met 5.14 m. haar beste prestatie. Na deze vier nummers had Carine zoveel punten verzameld dat ze op dat moment tweede stond in de rangschikking Hoewel ze bij het laat ste nummer twee plaatsen in de stand zakte, was het voor haar zonder meer een geslaagd kampioenschap. OEFENPROGRAMMA V.V. DE FORESTERS SEIZOEN 1983-1984 6 aug. 1983 Foresters 1 - Beursbengels 1 19.00 uur (Vennewater) 6 aug. 1983 Foresters 2 - Beursbengels 2 19.00 uur (Vennewater) 14 aug. 1983 Foresters 1 - Ilpendam 1 12.00 uur (Vennewater) 17 aug. 1983 W.F.C. 1 - Foresters 1 19.00 uur (Vennewater) 20 aug. 1983 Alcm.Victrix - Foresters 1 19.00 uur (Vennewater) 23 aug. 1983 Wijk aan Zee 1-Foresters f, 19.00 uur (Vennewater) 26 aug. 1983. Toernooi Z.V.V. Fores ters. 28 aug. 1983 Toernooi Z.V.V. Foresters 1 sept. Bergen 1 - Foresters 1 19.00 uur 6 sept. St. Adelbert - Foresters 1 19.00 uur 24 aug. Foresters Al - Zaandijk Al 19.00 uur Egelshoek 31 aug. Foresters Al - L.S.V.V. Al 19.00 uur Egelshoek 7 sept. Berdos Al - Foresters Al 19.00 uur 14 sept. W.S.V. 30 Al - Foresters A 1 18.30 uur. B.S.C. Heiloo HET BEVALT DE ITALIÉGANGERS UITSTEKEND Na ruim een week in Italië gaat het de groep honkballers van BSC Heiloo nog steeds uitstekend. Van de vijf gespeel de wedstrijden werden er drie gewon nen. Maar natuurlijk is het spelen van wedstrijden niet het enige doel van de Heilooènaars. Er wordt ook druk va kantie gevierd. Als U de afgelopen week het weerbericht elders in Europa heeft gevolgd, dan weet U dat tempera turen van 40 graden niet ongebruikelijk zijn. En met zulk weer is het lekker va kantie houden Jammer genoeg was het bezoek aan de eerste wedstrijd van het Europese kampioenschap honkbal voor landenteams een minder groot succes. Ondanks de steun van de groep uit Heiloo werd door Nederland tegen het organiserende land Italië verloren (5-9) Ook in Heiloo blijft de base- and softbal club Heiloo aktief. Weliswaar niet op honkbalgebied, maar wel op het terrein van de softbalsters en herensoftballers. A.s. zaterdag is er de uiterst belangrij ke dubbele wedstrijd tussen de dames- ploeg van Heiloo en die van Nuenen. Heiloo staat op de tweede plaats in de landelijke eerste klasse met vier punten achterstand op koploper Nue nen. Zouden de speelsters van BSC Heiloo twee maal winnen, dan zijn er zeer goede kansen op promotie naar de nationale softbaltop: de hoofdklasse. Aanvang eerste wedstrijd 15.00 uur. Ook de herpnsoftballers hebben goede vooruitzichten. Met.nog vier wedstrij den te spelen zijn nog vier punten no dig om verzekerd te zijn van de titel in het rayon Noord-Holland. Met die titel kan dan op zaterdag 10 september ge streden worden om de Nederlandse titel. Op het terrein van BSC Heiloo zullen drie van de sterkste teams uit Nederland samen met Heiloo gaan strijden om twee plaatsen in de finale ronde een week later. De teams, die naar alle waarschijnlijkheid in Heiloo van de partij zullen zijn, zijn Kokolishi uit Den Haag (al twee maal Nederlands kampioen), OVVO uit Amsterdam (met in hun gelederen enkele hoofdklasse spelers uit de honkbalcompetitie) en DSC'74 uit Haarlem, dat dit jaar Bloe- mendaal aflost aan de kop van het sterkste herensoftbalrayon van Neder land. Natuurlijk is het deelnemersveld onder voorbehoud: iedereen moet offi cieel nog kampioen van het eigen rayon worden (ook al wordt er door de insi ders nauwelijks nog getwijfeld). De eerst volgende thuiswedstrijd van BSC Heiloo is vrijdag 12 augustus. NIEUW H.S.V. VOETBALSEIZOEN DE AANDACHT WAARD Zonder al te veel koffiedik-uitspraken mag nu reeds worden vastgesteld dat het nieuwe seizoen voor de nodige nieuwe en wellicht ook sensationale ontmoetingen zal zorgen. Een aantal nieuwe klubs en ook nieuwe spelers kunnen deze verwachting waar maken. Over deze zaken zullen wij U de vol gende week nader inlichten. Trainer Hans Ursem is deze week ge start met de training van zijn selektie, waarin als warming-up ook een aantal oefenwedstrijden zijn opgenomen. Voor hen die ook het komende seizoen het wel en wee van H.S.V. gaan vol gen is het toch wel een goede gedachte als men ook de oefenwedstrijden gaat volgen. Wellicht komen er dan wel book-makers die H.S.V. al op een be paalde eindstand durven te plaatsen. Belangrijker is echter dat U al in de sfeer raakt van hopelijk een goed sei zoen. H.S.V. kan uw steun best ge bruiken. Het oefenprogramma ziet er als volgt uit: 14 augustus, K.V.V.-H.S.V.; 18 augus tus, H.S.V.-Egmondia; 21 augustus, H.S.V.-W.G.W.; 26 en 28 augustus, zilveren tulptoernooi Limmen; 13 au gustus H.S.V.-Adelbert; 30 augustus, H.S:V-.-D.-E<M. - CONCERT IN R.K. KERK UITGEEST De concertcommissie Uitgeest organi seert in het kader van de "TOER-IN" een concert in de R.K. Kerk te Uitgeest op zondag 7 aug. a.s. Medewerkenden aan dit concert zijn: Thijs Kramer, orgel en Hein Peper kamp, zang. Op het programma staan werken van o.a. Mozart, Gigout, Schubert, Boël- mann en Verdi. Aanvang: 15.00 uur. Toegang f. 5,-/f. 3,50 CJP/65 In het kader van de "TOER-IN" zal op 27 aug. a.s. nog een concert plaats vinden in de Ned.Herv.Kerk te Uit geest m.m.v. Jos van der Kooy, orgel en Anne Faber, hobo. Vnjdag koopavond Westerweg 261. Heiloo, Tel. 072-331738 I De Betuwe, in het hart van Nederland, is behalve door de jam en het tin ook bekend om het fruit. Deze fruitstreek maakt deel uit van het Gelders Rivierengebied en mag zich roemen op een stuk natuurschoon en ongereptheid zoals wij die nog maar op weinig plaatsen in ons land aantreffen. Terecht wordt dit gebied ook de "groene long" genoemd. Het ademt een groene sfeer uit van diverse soorten fruitbomen, die wanneer ze de witte en roze bloesem dragen een lust voor het oog zijn maar ook voor de mond wanneer een tijdje later de "zoete" vruchten als kersen,appels, peren en pruimen hun weg vinden naar de konsument. Deze "fruittuin" van Nederland biedt de mens een rijk gekleurd skala aan voedsel, natuur schoon en zuurstof en dat moet in ere gehouden worden. Net zoals er een samenspel in de natuur ener zijds is, moet er ook een goed samenspel zijn tussen méns en natuur om tot een goed eind resultaat te komen. Het evenwicht daartussen is tegenwoordig echter enigszins verstoord. Dat geldt overigens niet alléén voor mens en natuur, het betreft ook de verstandhouding tussen mensen onderling, tussen landen en vreemde volkeren. Het is daarom dat 1983 ook uitgeroepen is tot het jaar van de kommunikatie, oftewel het jaar om tot een beter samenspel te komen! Dat brengen de bewoners uit het Gelders Rivie rengebied al jaren in de praktijk. Immers 16 dorpen rond de stad Tiel zijn elk jaar in goed samenspel bezig een totaal-produkt aan de bevolking aan te bieden. Per dorp "kommuniceren" ruim 100 mensen oud en jong bij de bouw van "hun" corsowagen. Een corsowagen geheel opgebouwd uit fruit, groen ten, zaden en andere oogstprodukten. Deze dorpen laten U zien wat de natuur voortbrengt en tonen U als het ware alle kleuren in de produkten die het land oogst (voortbrengt), zij tonen U een OOGST-FRUIT CORSO. Dit jaar al voor de 23e keer op 10 september a.s. in Tiel. Een manifestatie dat zijn weerga niet kent en uniek is zowel binnen als buiten Europa omdat hierbij niet alleen met fruit gewerkt wordt, maar ook met oogstprodukten. Daarbij moet U dan niet alleen denken aan paprika's, bloemkolen en tomaten, maar ook de grootst mogelijk aantal zaden worden verwerkt. Van mei t/m de eerste 2 weken van september zijn zo'n 2000 vrijwillige inwoners uit de Betuwe in hun vrije tijd bezig aan de 16 praalwagens. Ook de jeugd komt met een eigen corsowagen. Het begin van zo'n corsowagen ontstaat reeds in februari wanneer elk dorp zijn ontwerp aan draagt. Achtereenvolgens wordt dan de onder bouw voor de wagen geconstrueerd, waarover gaasbespanningen worden gelegd. Daarop worden vlakken papier, schuimrubber of gips aangebracht. Deze vlakken worden ingedeeld al naar gelang de groenten, het fruit of de zaden. Alles moet echter wel in evenwicht zijn en met elkaar in harmonie. Er gelden strenge reglementen voor de opbouw van zo'n wagen. Onderling houden de dorpen ook kontakt. Men helpt elkaar b.v. wanneer de ene klub uien tekort heeft en de ander paprika's. Elke klub heeft ook zijn eigen corsolied, zijn eigen ontwerper en zijn eigen "bouwplaatsmoeder". De tweede week in september en dan vooral in de laatste nacht heerst er in de Betuwe de "Corso koorts". De wagen moet op tijd af en vooral de laatste nacht moet er stevig aangeplakt worden want het meest kwetsbare fruit wordt dan pas opgeplakt en gelegd. Dit oogst- en fruitcorso is niet alleen een stuk kunst met een grote "K", het is ook een goed voorbeeld van een stuk samenspel onderling en met de natuur. De fruittelers en agrariërs hebben echter lang niet altijd de wind in de zeilen. Want wat te denken van het weer; wanneer de vorst te lang aanhoudt en de hagelbuien niet van de lucht zijn, of wanneer het bacterievuur om zich heen grijpt en onge dierte zoals zaagwespen en fruitmotten hun intrede doen? Dan moet de fruitteler en de agrariër krachtin spanning leveren om zonder al te veel te beschadigen toch nog met een goed produkt op de markt te komen. Dat gevecht moet juist geleverd worden waar het gaat om de konkurrentiestrijd met het buitenland. Want men moet met gaaf, goed fruit en nieuwe rassen voor de dag komen. Ook bij de corsobouwers gaat het niet allemaal vanzelf. Zij krijgen een startgeld, maar dat is lang niet altijd voldoende voor de voltooiing van een corsowagen. Zij proberen dan om door middel van bingo's, tombola's en huis-aan-huis-akties het benodigde bedrag te verkrijgen. Op deze manier komt men tot het eindprodukt het OOGST-FRUIT CORSO te Tiel, dat op 10 sep tember a.s. zal plaatshebben.om 14.15 uur. Dan trekt een kleurig en geurrijke feestelijke stoet, afgewisseld door muziekkorpsen en old timers binnen een afgezet parcours tweemaal aan beide kanten aan U voorbij. De Stichting 4-Stromenland, organisatrice van het feestelijke gebeuren, de wagenbouwers en de stad Tiel stellen alles in het werk om het iedereen naar de zin te maken. Ook bent van harte welkom dit alles van dichtbij te aanschouwen; hét trotse resultaat van een kreatief en harmonisch samenspel (kommuni katie) tussen mens en natuur, waarbij enthou siasme, saamhorigheid en eindeloos geduld onmisbaar zijn! Voor inlichtingen: Stichting 4-Stromenland Postbus 325, 4000 AH Tiel, tel. 03440 - 15202. Niet alleen het Oogst-Fruit Corso in Tiel, ook de expositie van deze 'fantastische praalwagens trekt duizenden bezoekers. Al een groot aantal jaren heeft het Stichtings bestuur goede kontakten met de grote veiling van Tiel en Omstreken. Voor één weekend gaan er géén grote ladingen appels of peren onder de veilingklokken door. Dit jaar op 10 september van 17.30 tot 22.30 uur en zondag 11 september van 10.00 tot 16.30 uur staan de veilingdeuren wijd open voor de bezoekers van de praalwagens. Van dichtbij kan men dan de kunstzinnige uitvoering van de plakkers en ontwerper bewonderen. Dan pas kunt U zien hoe men kreatief is bezig geweest om dit Corso, in zijn soort enig in Europa, tot een adembenemende schoonheid op te voeren. De route naar de veilinghallen wordt aangegeven en ook met de trein is Tiel gemakkelijk te bereiken. De veilinghallen liggen vlak tegenover het station. naar de fruittuin van Nederland zaterdag 10 september, aanvang 14.15 uur 23e Oogst-fruit corso te Tiel. Een uniek gebeuren. Een prestatie op hoog niveau met een schoonheid om nooit te vergeten. Een kleurenpallet van Betuwse oogst- en fruit- produkten. zondag 11 september van 10.00 -16.30 uur Tentoonstelling van de corsowagens in de veiling hallen van „Tiel en Omstreken". Een uitgelezen mogelijkheid voor details van de wagens. Toegangsprijzen Corso tribunes 10.—; staanplaatsen 5,—; kinderen tot 10 jaar 2,50 Toegangsprijzen Tentoonstelling volwassenen 5,—; kinderen tot 10 jaar 2,50 Voorverkoop VW Verkeersbureau, 4001 CD Tiel, Stationsstraat 37. telefoon 03440-16441 f\ .->£,1 -rILlCl h

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1983 | | pagina 2