VAN HIER EN Kleuren combineren zonder problemen Zórg voor 'n onbezorgde vakantie. 32 tips. e I Spelcomputers veroveren de wereld 1 Vraag het aan de Hartstichting Bioscoopsuccessen trekkers voor videofilms info fcs CBS Coleco Vision met revolutionaire spelcomputer VAN VREDESWEEK OP WEG NAAR 29 OKTOBER De herfst heeft nog een kleurig „vuurwerk" in petto, maar daarna breken er weer donkere tijden aan. Ten minste voor het buitengebeuren, want in uw woning heeft u het kleurenspelen eigen hand. Tot nu toe was het voor de doe-het-zelver een hele toer om zijn wo ning op een verantwoorde wijze in te kleuren. Een Ne derlandse verffabrikant heeft nu iets uitgedacht waardoor u zich met veel gemak kunt uitleven in het combineren van kleuren. Het gaat daarbij niet alleen om het schilderwerk maar om de totale inrichting van uw woning. Hartpatiënten, die met vragen zitten, bellen de infolijn voor telefonische informatie. Iijns070-6i4ei4 Kleurangst Kieskleur Licht Contrast Neutraal Videorecorderbezitter eist kwaliteitvideofilms Where Eagles Dare" „Mutiny On The Bounty" „Guns For San Sebastian" „California-Dolls" „Nighthawks" „The Five Man Army" „De Avonturen van Kuifje" Kwaliteit Topmodel Uitbreiding Videospellen UITKIJKPOST 28 SEPTEMBER 1 EDUARD DE VRIES SHOWT IN EIGEN HUIS Op 29 en 30 september en 1 oktober zal er bij Eduard de Vries aan de Kenne- nierstraatweg een autoshow gehouden worden van de Saab, U krijgt hier een overzicht van alle nieuwe Saabmodel- len die volgend jaar op de markt komen van de 99 t/m de 900 Turbo SE, naast de Saab kunt u ook de nieuwste Lancia modellen zien o.a. de Lancia HP folumex. De Saab 900 ziet er efficient uit, het is een esthetisch aantrekkelijke auto met een eigen persoonlijkheid. Dit geldt ten aanzien van alles, van de lijn, de car rosserie t/m een verscheiden schake laar. De Saab 900 maakt een uiterst goed ge bruik van de benzine kortom het is een zuinige wagen. Wie de show bezoekt zal door de deskundige medewerkers van Eduard de Vries voorgelicht wor den en u zult ook tastbare informatie in de vorm van folders mee krijgen. Achter Eduard de Vries is volop par keergelegenheid als u met uw gezicht naar de garage staat kunt u aan de lin kerkant in rijden. Spreekuur. U kent dat wel, een vreemd geluid in uw auto, dat u maar niet thuis kunt brengen, maar ja als je er mee naar de garage gaat ben je zo een hoop geld kwijt en dat komt nu niet erg gelegen. Eduard de Vries heeft daar wat op be dacht hij gaat spreekuur houden. Het is de bedoeling dit eenmaal per maand, de eerste zaterdag van de maand te doen. U maakt even een afspraak, u komt op de afgesproken tijd en u kunt met uw klachten komen. krijgt een prijsopgave van de onkosten en een gratis advies. Dit geldt voor elk merk auto en het kost u niets, ook bent u niet verplicht uw auto bij Ed. de Vries te laten repareren. Een voorproefje krijgt u al op vrijdag 30 sept, van 19.00 - 22.00 uur en zaterdag 1 oktober van 9.00 - 16.00 uur, even bellen 072- 330900. Zo kunt u uw auto na laten kij ken en de show bezoeken. Als I.K.V.-groep Heiloo is ons geble ken dat veel mensen vrede en oorlog en wat daarmee samenhangt ter harte gaan. Behalve tijdens de gehouden kerkdiensten in de Vredesweek viel dat ook te beluisteren de afgelopen vrijdagavond en de gehele zaterdag op het marktplein 't Loo waar wij een vredesmarkt georganiseerd hadden. De meningen liepen van "Weg met de Navo en het Warschaupact" tot "lie ver een kruisraket in de tuin dan een rus in mijn keuken". De een had een uitgesproken mening, de ander kwam na vele nuanceringen tot een mening. Verder blijkt ons als I.K.V.-kern dat een toenemend aantal mensen bereid is de eerste (kleine) stap te zetten (dus geen plaatsing van de kruisraketten) om uit de inpasse te komen. Er worden door de Verenigde Staten en de Sovjet Unie plafonds afgesproken voor bepaalde wapen systemen, doch het militair, industrieël en economisch complex zorgt in de tussentijd voor nieuwe systemen. En zo staan al 35 jaar lang de twee supermachten tegenover elkaar; zij onderhandelen uit een positie van kracht en wan trouwen. Gelukkig beginnen meer en meer mensen zelf te denken en slik ken de berichten van de autoriteiten over veiligheid enz. niet meer voor zoete koek. De reacties die aan de 2 nagebootste kruisraket en SS-20 hingen spraken duidelijke taal: "Kernwapens vernietigen nu al geest en lichaam" "Racket in(de tuin, rus in de keuken, ik wil ze allebei niet" "Bewapening' is diefstal van de 3e wereld" "Laat uw stem horen tegen de kern raketten op de demonstratie in Den- Haag" rEn dat laatste kunt u! Vanuit Heiloo' en Limmen vertrekken bussen op 29 oktober. Vertrek 9.00 uur en rond 19.00 uur weer terug voor 12,50!! Velen hebben zich al opgegeven. U kunt zich a.s. zaterdag 1 oktober, opgeven bij de I.K.V.-stand op het marktplein bij 't Loo (van 10.00-16.00 uur). Per trein kunt u uiteraard ook en wel te gen een gereduceerde prijs 19,-). I.v.m. de organisatie graag van te voren betalen. U kunt zich ook in ver- bindig stellen met Frank Wessel (tel. 334053) 18.00 uur. De handtekeningen lijst t.b.v. de pe titie voor de gemeenteraad van Woens- drecht is een succes geworden. Zater dag ondertekenden 175 mensen de petitie. Verder kochten diverse mensen de T-shirts met zeefafdruk, waarmee het protest tegen plaat sing van 48 kruisraketten op treffen de wijze gesymboliseerd wordt. U kunt - zolang de voorraad strekt - een dergelijk T-shirt voor 7,50 aan schaffen. Het geheel werd opgeluis terd door een Vredeszanggroep. Deze groep - speciaal voor de de monstratie van 29 oktober opgericht - zal elke zaterdag op het marktplein optreden. U kunt de gelederen nog versterken! Opgeven bij Nelly de Lint (tel. 334665). Gedichten voor de Vrede kunt u ook nog inleveren bij de I.K.V. stand a.s. zaterdag of voor dinsdag 4 oktober bij Annet of Ton Verplanke, Beste- vaerslaan 11, 1851 VK Heiloo (tel. 332726). Tenslotte nog uw aandacht gevraagd voor het wekelijks uur "Zwijgen voor de Vrede" op de Gewelfde Stenen- brug - einde Langestraat - in Alkmaar. Voorlopig tot 29 oktober elke week op donderdagavond (koopavond) van half 8 tot half 9. Het I.K.V.-Heiloo. INTERNATIONAAL WOLSECRETA RIAAT EN HAUTE COUTURE Donderdagavond 22 sept. j.I. gaf de heer Meijer van het Int. Wolsecreta riaat een boeiende lezing over textiel in het algemeen en wol in het bijzonder. Het wolmerk, bij iedereen bekend, is het herkenningsteken voor artikelen vervaardigd uit zuiver scheerwol. Dit betekent dat geen teruggewonnen wol mag worden gebruikt en de produk- ten aan specifieke normen moeten vol doen betreffende b.v. duurzaamheid en aan wasechtheid. Bij superwash artikelen zijn ingenaaide etiketten voor zien van een code, zodat bij een eventu ele klacht, de fabrikant via het Wolse cretariaat kan worden achterhaald. KENNISMAKINGSAVOND VAN DE KLEUTERSCHOOL "DE ZESKANT" AAN HET MALEVOORT KORPS RIJKSPOLITIE DISTRICT ALKMAAR GROEP HEILOO .ijst van gevonden voor verpen in de periode van Op dinsdagavond 4 oktober om 20.0019 september tot 26 sep- uur is er voor ouders en belangstellen- ember. Afhalen op woens- den een kennismakingsavond in de iag- en zaterdagmiddag kleuterschool De Zeskant. ussen 14.00 en 16.00 uur. De leidsters zullen u het één en an-Babyschoentje; huissleutel; der vertellen over het "werken" met computerspel; ring; hengel; kleuters. Ook zal er die avond een Vi-portemonnee met inhoud; deo-opname vertoond worden, die eenpoesje; bankbiljet; fiets- kleine indruk zal weergeven van hetpomp; armband; portemon- spelen en werken op de kleuter- ennee met inhoud; bromfiets- lagere school. plaatje. Zuid-Schermer Via filmbeelden kon men het proces volgen van de verwerking van wol tot stoffen. Ook de specifieke eigenschap pen van katoen en linnen en van de sinds 1925 op de markt verschenen kunstvezels werden onder de loupe ge nomen. Tot slot vertoonde de heer Meijer een unieke film over de haute couture ('83 - '84) met ontwerpen van de meest bekende couturiers, zoals Yve St. Laurent en de laatste tijd zeer bekend geworden Japanse ontwerper Kenzo. rwdfiaodsohartsttchtinq vrienden van de hartstichting VOORKOMING MISDRIJVEN Een zaak van de politie èn u. De laatste jaren hebben de praktische toepassingen van kleuren zich enorm uitgebreid. Verf, stoffering, keramiek en plastic is tegenwoordig in de meest uiteenlopende kleuren te verkrijgen. Deze ontwikkeling biedt de consument ongekende mogelijkheden voor een persoonlijke kleur-invulling van het interieur. Ondanks deze mogelijkheden bestaat er bij het publiek een zekere „kleur angst", als het op combineren aankomt. Men is vaak bang dat een gekozen kleur niet past bij de rest van de wo ninginrichting. Ook is men te weinig op de hoogte van kleureffecten. Nu is het geven van een kleuradvies niet zo sim pel. Ieder heeft zo zijn eigen smaak en voorkeur als het om kleur gaat. Ook de kleurencombinaties komen in het alge meen meer gevoelsmatig dan doelma tig tot stand. Toch bestaan er wat re geltjes in het kleurenspel, waardoor met behoud van persoonlijke voorkeur, een harmonieuze kleurencombinatie kan ontstaan. Het probleem van deze regeltjes is het feit dat ze voor de ge middelde consument vrijwel ontoe gankelijk zijn. Alleen degene die tij dens een opleiding of zelfstudie met de kleurenproblematiek werden gecon fronteerd zullen geen moeite hebben met verantwoorde kleurencombina ties. De verffabrikanten proberen al jaren de doe-het-zelver wegwijs te maken in het kleurenpalet en introdu ceerden het ene na het andere kleuren- systeem. Al gauw bleek dat het er alle- Sigma Coatings, bekend van zijn His- tor verven, kwam onlangs met een zeer overzichtelijke „kieskleur", die bij de meeste Histor-dealers geplaatst zal worden. Op deze „kieskleur" zijn alle kleuren uit de regenboog op een har- hoeken en gaten te laten uitkomen, hield men het plafond wit en het be hang licht van tint. Tegenwoordig heeft „de lamp in het midden van de kamer", plaats gemaakt voor meerdere lichtbronnen op verschillende plaat- maal niet duidelijker op werd. Gevolg: de doe-het-zelver ging maar weer op zijn gevoel af. Kleuren combineren zonder risico, leek verder weg dan ooit. monieuze wijze gerangschikt. Heeft u eenmaal uw favoriete kleur uitgezocht dan vindt u zonder moeite de bijpas- sende tinten. Zelfs het vinden van ver antwoorde contrastkleuren (kleuren die afsteken bij de uitgezochte kleu rencombinatie), is geen probleem. De doe-het-zelver wordt zo zijn eigen kleurenspecialist. Het unieke van de „kieskleur" zit hem in het feit dat u de totale woning aan de hand van dit sys teem kunt inkleuren. Bankstel, gordii. nen, vloerbedekking, wanden, plafonds deuren enz.; het kan allemaal in kleurenevenwicht gebracht worden. Vroeger telde een woning maar weinig lichtbronnen. Om het licht toch in alle sen. Kleurrijker tinten op grote opper vlakken zijn in zo'n situatie best toe pasbaar. Let er wel op dat de kleuren niet gaan „schreeuwen". Geel, oranje of rood kan een groot oppervlak erg op dringerig maken. Kies bijvoorbeeld liever de lichtere tinten uit deze geel rood-oranje familie. Hetzelfde geldt vooor blauw en groen. Op de eerder ge noemde „kieskleur" vindt u de varia ties in tinten in één oogopslag. Wees verder voorzichtig met scherpe kleurcontrasten. Ze vermoeien het oog en het kan leiden tot irritatie. Bedenk dat grote helderheidscontrasten het zelfde effect hebben. Het oog moet zich immers steeds aanpassen aan de ver andering van de lichthoeveelheid. Bij het grote oppervlak kunt u beter su perlatex gebruiken. Een glanzende muur maakt onrustig. Een muur in la tex biedt weer mogelijkheden om met opwekkende kleuren te werken. U kunt de totale woninginrichting in har monieuze kleuren op elkaar afstemmen. Gaan we onze woning wat meer kleur geven dan hoeven we de neutrale kleu ren, zoals grijs, wit en zwart, natuur lijk niet uit te bannen. Combineer de uitgangskleur rood bijvoorbeeld eens met grijs. Of het warme oranje met zwart. En wat dacht u van een combi natie groen-gebroken wit? U ziet wel dat je met de neutrale kleuren alle kan ten op kunt. De mens heeft vaak behoefte aan ver andering. Bedenk dat kleur daarbij een hulpmiddel kan zijn. Met de verfkwast kunt u de totale inrichting van uw wo ning opfrissen. Vooral in een tijd dat verhuizen moeilijker wordt, is kleur- variatie een economisch verantwoorde zaak. ïi}ow4 few Het bezoek aan de videotheken maakt een explosieve groei door. Vooral nu het aanbod van videofilms beter en gevarieerder wordt, weet de videorecorderbezitter (550.000) de weg naar de verhuurpunten te vinden. Kwa liteit, bekende filmtitels en grote filmsterren geven vaak de doorslag om tot huur over te gaan. Wat kan de videofilmliefhebber de komende maanden zoal verwachten? We geven wat tips. In de komende maanden gaan er heel wat videofilms over de toonbank. Het grote publiek hecht veel waarde aan amusement en de videorecorderbezitter komt bij de videotheek ruimschoots aan z'n trekken. Serieuze videotheek houders hebben al gauw een paar dui zend filmtitels in huis. Vooral de be kende bioscoopsuccessen vinden gretig aftrek bij de snel groeiende groep van videorecorderbezitters. Videofilm leve rancier Esselte CIC is de grootste op dit gebied en heeft de laatste maanden veel succes met klappers als 'Fame', 'Jaws', 'Ben Hur' en vele andere bioscoopsuc cessen. De komende maanden heeft Esselte CIC nog heel wat meer bekende titels in petto. Uw „huiskamerbios- coopje" kan, o.a. de volgende video films op het programma zetten: Deze spannende film speelt zich af tij dens de Wereldoorlog II. Een groep in ternationale geheime agenten van de Geallieerden in Duitsland, wordt ach ter de vijandelijke linies gedropt met de bijna onmogelijke opdracht een Ame rikaanse generaal te bevrijden. De ge heime agenten staan onder leiding van de Britse Majoor John Smith die op een prachtige wijze gestalte krijgt door Richard Burton. Naast Burton zien we de filmster Clint Eastwood in een glansrol als Lt. Morris Schaffer. Deze grootse film vol harde aktie mag u niet missen. Avontuur, spanning en niet te vergeten romantiek. Deze beroemde klassieker speelt zich af in het jaar 1798. Het in drukwekkende schip ,,Hare Majes- teit's Bounty" is op weg naar de Paci fic. De kapitein William Blight is een wrede en sadistische man. Zijn gedrag zet kwaad bloed bij de bemanning en het duurt niet lang of Luitenant Flet cher Cristian (Marlon Brando) neemt het commando over. Op muiterij staat de doodstraf en de bemanning zal iets moeten bedenken om daar onderuit te komen. Bijna drie uur amusement in uw huiskamer. Een avonturenfilm van grote klasse. Het verhaal neemt ons mee naar het ruige Mexico uit de 17e-eeuw. Deser teur Leon Alastray (Anthony Quinn) is op de vlucht voor het leger en belandt tijdens zijn vlucht in het arme dorpje San Sebastian. De dorpelingen zien in hem de man die hen kan helpen tegen bandieten en Indianen. De deserteur wil zijn leven wel beteren en wordt de held van het dorp. Naast Anthony Quinn speelt Charles Bronson een mooie rol. Harry Sears heeft het er maar moeilijk mee. Twee beeldschone dames hebben als favoriete sport worstelen verkozen en Harry moet de dames managen. On danks de vele moeilijkheden en rare si tuaties doet Harry er alles aan om zijn „meiden", aan de top te krijgen. Hij heeft geluk want de dames maken kor te metten met hun tegenstanders. Deze romantische en humoristische video film heeft in „manager" Peter Falk (Columbo) een perfekte hoofdrolspe ler. Onze eigen Rutger Hauer werkte zich door deze film verder naar de top in Hollywood. Zelfs zijn beroemde tegen speler Sylvester Stallone was zeer onder de indruk-van Rutgers rol in „Night hawks". Het verhaal gaat over een ge vaarlijke terrorist (Rutger Hauer) die een bomaanslag pleegt op het waren huis Harrods in Londen. Dit is volgens de terrorist Wulfgar nog maar het be gin. Deke Dasilva (Sylvester „Rocky" Stallone) krijgt de opdracht om de„ter rorist te vangen. Hij krijgt daarbij de hulp van nog een paar politiemannen. Er volgen een paar spannende achter-, volgingsscènes. Zal Sylvester Rutger te pakken krijgen? Ze noemen hem Dutchy (de „Hollan der"). Hij is een legerofficier die met een aantal gewetenlozen een goed be waakte pantsertrein wil overvallen. De trein zit vol goud, bestemd voor Gene raal Huarta, de dictator van Mexico. Dutchy wil al het geld aan de verzetsbe weging geven maar zijn medeplichtigen denken er anders over. In deze harde film zien we vechtersbaas Bud Spencer als Mesito in het kamp van Dutchy. Voor de kinderen valt er de komende maanden ook heel wat te beleven op het gebied van videofilms. Zo brengt Esselte CIC een aantal tekenfilms over Kuifje op de markt. De bekende figu ren van Hcrgé zien we o.a. in aktie in „De Geheimzinnige Ster" en „De Zwarte Rotsen". Deze twee bekende verhalen staan op één videoband en beslaan in totaal 80 minuten. De Kuifje films zijn in het Nederlands nagesyn chroniseerd. Behalve de hier boven omschreven Kuifje-films komen er nog zo'n negen Kuifje tekenfilms uit op vi deo. Videofilm liefhebbers hechten veel waarde aan de kwaliteit van de films. Een slechte kopie levert niet alleen de nodige ergenis op maar kan ook nog schadelijk zijn voor uw kostbare video recorder. Verdere zaken die u als con sument in de gaten moet houden is of een buitenlandse film wel een Neder landse ondertiteling bevat. Buitenlandse kinderfilms komen veel beter over als de film is genachroni- seerd in het Nederlands. Bij Esselte CIC heeft men een speciaal systeem voor ondertitels ontwikkeld. Achter de witte letters zit een soort raster dat don kerder wordt als de letters op een wit oppervlak verschijnen. Dit rustige lees- systeem zou men bij de televisie ook moeten invoeren. Veel videofilms van Esselte' CIC verschijnen binnenkort met stereo geluid. Ideaal voor de sterk in opkomst zijnde stereo-apparaten en tevens een primeur die deze maand werkelijkheid wordt. In een rekordtempo hebben video-spellen een vaste plaats op de video- en vrijdetijdsmarkt veroverd. Het succes is vooral zo groot omdat de moderne microcomputertechniek steeds meer mogelijkheden biedt om de video-spellen aantrekkelijk te maken. Nog maar een paar jaar geleden vermaakte het publiek zich met een simpel zwart wit tennis-tv-spel. Tegen woordig zijn er al drie-dimensionale video-spellen met vele kleurige spelvariaties. Vooral de jeugd is enthousiast over de nieuwe generatie spelcomputers. Een spelcomputer zit boordevol ge avanceerde techniek. Nog niet zolang geleden had men daar de ruimte van een flink leslokaal oor nodig. De vooruitstrevende techniek heeft het mogelijk gemaakt om ingewikkelde gevarieerde computerprogramma's op luttele vierkante millimeters samen te brengen. Hierdoor werden de (spel) computers geschikt voor huiskamer gebruik. De pas in Nederland geïntro duceerde spelcomputer CBS Coleco- Vision van CBS Electronics is een goed voorbeeld van de snel voort schrijdendeontwikkelingen. Het inge nieuze apparaat was vorig najaar dé topper in Amerika. De CBS ColecoVi- sion geeft een fraaie beeldweergave en tovert de meest opvallende geluidsef fecten uit uw tv-geluidsboxen. De kwaliteit, door recensenten alom ge roemd, is vergelijkbaar met die van de beroemdste spellenweergave uit de amusementshallen. Geen wonder dat de rage in videospellen in Amerika pas goed op gang kwam toen dit apparaat van CBS Electronics op de markt ver scheen. Dit nieuwe topmodel kreeg zoveel mo gelijkheden omdat men de ingebouw de microcomputer een extra groot ge heugen gaf. In iedere moderne compu ter zit namelijk een microcomputer. Die computer zorgt ervoor dat een in gevoerd programma/spel ook wordt uitgevoerd. Hoe meer mogelijkheden de microcomputer heeft hoe mooier en ingewikkelder het spel kan zijn. Deze mogelijkheden drukt men uit in bits. Zo zijn er microcomputers van 8, 16 of meer bits. De huidige in Neder land verkrijgbare Atari-spelcomputer heeft de beschikking over 8 bits. De In- tellivision van Mattel werkt met 16 bits en de nieuwe Coleco Vision heeft de be schikking over maar liefst 32 bits! Die grote geheugencapaciteit biedt onge kende mogelijkheden. Gaan we de C'BS ColecoVision iets na der bekijken dan valt meteen de fraaie vormgeving op. Het videospel-console is rechtstreeks verbonden met twee handcontrollers. Deze zijn eenvoudig te bieden via de 8-standen joystick. Het apparaat heeft twee onafhankelij ke werkende vuur-aktieknoppen. Het bedieningspaneel wordt gebruikt voor spelkeuze en ook voor bediening van een aantal cassettes. De handcontrol lers zijn uitneembaar en worden gele verd inclusief snoer van 1.80 m lengte. Verkoopprijs spelcomputer 599,- in clusief cassette ('Mouse Trap'). Het vernuftige van deze console is, dat het kan worden uitgebreid door middel van een aantal uitbreidingsmodulen. De eerste uitbreidingsmodule is de uit breidingsmodule 1. Hiermee kunnen alle VCS 2600 spelcassettes via de con sole van ColecoVision worden af gespeeld. Dat is eveneens handig als een Atari-gebruiker overgaat op het ColecoVision systeem. De reeds verza melde cassettes worden zo tenminste niet nutteloos. Tot op dit moment is het CBS ColevoVision systeem het eni ge ter wereld dat aan de blijvende af speelbaarheid van de Atari-cassettes heeft gedacht. Uitbreidingsmodule 2 geeft u de mo gelijkheid om zelf een raceauto op het TV-scherm te besturen. Het geheel bestaat uit een stuurwiel, dashboard en gaspedaal. In het dashboard wordt een joystick gemonteerd om desge wenst als versnellingsunit te fungeren. Met de bijgeleverde Turbo Driver- spelcassettes (totaal prijs 225,- inclu sief cassette-uitbreiding in cassettes voor deze module volgt) kunt u zich een weg banen door steden, tunnels hindernissen nemen en risico's omzei len. Een opwindende race tegen de klok. Werkelijk uniek en een must voor alle sportfanatici. De derde uitbereidingsmodule is mis schien wel de interessantste. Het han delt hier om een homecomputer mo dule. Vooral op de lange duur ver wacht men dat de homecomputer een belangrijke plaats gaat innemen. Vaak wordt een spelcomputer opgevolgd door een homecomputer. Met de CBS ColecoVision kan u die uitbreiding heel eenvoudig en, zoals uit die on langs in Amerika geïntroduceerde uit breiding bleek, teger/een zeer aantrek kelijke meerprijs verkrijgen. De ge vestigde namen als Texas Instruments, Commodore, etc. verbléekten ter stond en konden na afloop van de pre sentatie CBS ColecoVision alleen maar wat wrang feliciteren. CBS Elec tronics zal eerdaags deze gemakkelijke bedienbare homecomputer-gelijk een schrijfmachine - op de Europese markt brengen; dat is de reden, dat men deze 'Adam' de naam 'family computer' heeft gegeven- vanwege de snelheid van gewenning-door gebrui ken nu dus „bereikbaar" voor het hele gezin. Zo krijgt de spelcomputer opeens meer functies. Uit onderzoek blijkt dat de spelcomputer een goede invloed heeft op de jeugd. Nog niet zo lang ge leden kwam de bekende Amerikaanse psycholoog Robert Olson naar Rotter dam om de resultaten van uitgebreid onderzoek uit een te zetten. Hij con cludeerde dat de kinderen die een spel computer hebben, veel evenwichtiger zijn in het gezin en zelfs betere resulta ten behalen bij intelligentietests. Daarbij komen de kinderen spelender wijs in aanraking met het computer tijdperk. Onlangs besloot de Tweede Kamer meer uren op school uit te trek ken voor extra begeleiding van de jeugd rond het fenomeen home-com puter. Een spelcomputer wordt pas leuk als er goede spelcassettes verkrijgbaar zijn. Dit software gebeuren (het appa raat valt onder 'hardware') zet de vele spelontwerpers onder constante druk. Het gaat wat dat betreft net als in de muziekwereld. Een goede plaat wordt een hit en heeft succes; een slechte valt weg en blijft anoniem. Grote spellen- H(ts zijn o.a 'Pac Man' van Atari en 'Donkey Kong' van CBS ColecoVisi on. Bij laatstgenoemd spel bestuurt de speler Mario, die zijn vrienden uit handen van Kong moet zien te krijgen. Hij dient daarvoor een fort te beklim men langs een stalen constructie. Som mige ladders zijn echter stuk en Kong probeert de dappere Mario in zijn be klimming met tonnen en vuurballen te bekogelen. Mario heeft op zijn beurt de beschikking over hamertjes, die hij onderweg kan bemachtigen. Is Mario eenmaal boven dan begint het spel op nieuw, waarbij de moeilijkheidsgraad toeneemt. Naast deze geheide topper, welke te vens bekend is van de in veelvoud ver kochte aantallen 'handheldgames', kent het programma nog meer feno menen uit de amusementshal, zoals 'Zaxxon' (driedimensionaal), 'Smurf 'Looping', 'Space Pannic', 'Space Fu ry', 'Lady Bug' en last but not least 'Donkey Kong jr.' (verkoopprijzen vanaf 109,-)? De hongerige fanatieke lingen kunnen tevens iedere maand nieuwe spellen verwachten. Voorts brengt CBS Electronics bijna alle ge noemde spellen ook uit in een Atari- versie en in een Mattel Intellivision- versie (verkoopprijzen vanaf 95,-). leden IS

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1983 | | pagina 12