VERENIGINGSNIEUWS FOTOTIPS: Gehand Steun de collecte. Giro 5855, Ben Haag. VAN HIER EN VERENIGINGSAGENDA tim I B0EBSEM 02513-10949 DIERENBESCHERMING HEILOO-UMMEN-CASTRICUM. SPORTEN HELPT, HELPT SPORTEN t Postbus 30470, 2500 GL 's-Gravenhage, Tel. 070 - 656652 Stationscentrum 79 HEILOO z Fietsen bij koud weer Collant de Lange fietsbroek In korte tijd een begrip in de wijde omgeving. Exklusiviteit, kwaliteit en serviceÊÊ zijn de basis van ons sukses.^f Onze cuisine creative en de intieme sfeer, waarborgen u een bijzondere maaltijd. RESERVERINGEN: Li 1 I MJM'Ui I 9 NOVEMBER igg3 Chinees Specialiteiten Restaurant 40.000 JAGERS OVERBODIG! Nederland telt ca. 40.000 jagers. Als het aan Harm Niesen van de Stichting Kritisch Faunabeheer ligt, kunnen zij maar beter meteen hun geweer inleve ren. Want hun gëschiet is niet effektief en bovendien nog schadelijk ook. Niet alleen voor de dieren, maar ook voor het milieu. Zo komt er jaarlijks voor 5 miljoen kilo aan loden hagelkor rels in de natuur terecht. Dit verklaarde Niesen onlangs op de jachtavond van de Dierenbescherming in Heiloo. Het jagersargument dat er „teveel" vossen in de duinen rondlopen en dat er „teveel" eksters en kraaien zijn, die de zangvogeltjes opeten, bestempelde hij als onzin. Biologisch bestaat er geen „teveel". In de natuur heerst een tel kens veranderend evenwicht, waarin het aantal dieren afhankelijk is van voedselaanbod en levensomstandig heden. Zo bepaalt o.a. de omvang van de konijnenstand hoeveel vossen er van kunnen leven. Kraaiachtigen eten in- derdaad ook zangvogels, maar zangvo gels hebben in de loop van de evolutie daarop gereageerd door jaarlijks een groot aantal jongen voort te brengen. Dat de meeste van deze jonge dieren weer door andere dieren opgegeten worden, is dus een volkomen natuur lijke zaak. Wel hard, maar de jagers moeten hierover niet zo sentimenteel gaan doen. Het schort hen helaas in het algemeen aan inzicht in de biolo gische processen en wetmatigheden. De natuur en de dieren zijn daar de dupe van. Jacht is ook niet echt effektief om de schade aan de landbouw te beperken. Zo zijn er sinds 1945 ca. 2 miljoen hout duiven in Nederland geschoten. Des ondanks is hun aantal gestaag toege nomen. Het zijn weer het voedselaan bod en de levensomstandigheden die hun aantal in laatste instantie bepalen. De Stichting Kritisch Faunabeheer bepleit daarom een ander faunabeheer, waarin de jacht slechts als laatste mid del wordt toegestaan nadat andere mid delen hebben gefaald en wetenschap pelijk bewezen is dat de jacht voor het betreffende probleem een effektief middel is. In dit concept is uiteraard geen plaats voor de plezierjacht of ,,sport"-jacht, die naar de mening van velen een ethisch onaanvaardbare vrijetijdsbesteding is van laffe mensen tegenover weerloze wezens. Ook de jagers waren op deze avond vertegen woordigd. Er ontspon zich n.a.v. de in leiding van Niesen een zeer levendige diskussie. Onder het motto "Sporten helpt, helpt Sporten" organiseert het nationaal Fonds Sport Gehandicapten haar jaar lijkse collecte in de week van 14 t/m 20 november a.s. en hoewel wellicht ie dereen -ook in Heiloo- ervan overtuigd moet zijn geraakt dat dit ook weer een collecte met een goed doel is, moet het mij van het hart dat het dan toch heel merkwaardig is dat er in Heiloo geen vrijwilligers als collectanten kunnen worden gevonden bij onze valide spor ters. Waar blijven nu al mijn sportbroe- ders waarmee en waartegen ik jaren lang heb mogen voetballen, waar zijn nu al die mensen die mijn initiatief voor een handboogschiettournooi in 1979 met zoveel enthousiasme steunden Als in ons omringende gemeenten wèl zo'n collecte kan worden georgani seerd en blijkbaar met weinig inspan ning, omdat zich voldoende vrijwilli gers aanmelden, is het dan niet vreemd dat de heer Piet van Amerongen, oud voorzitter van de S.V. De Foresters en nog steeds aktief in onze gemeente, zich al maandenlang loopt uit te sloven om her en der - ook via alle besturen van de talrijke sportverenigingen die Heiloo rijk is - aan vrijwilligers te ko men O ja, toezeggingen genoeg, maar daadwerkelijke aanmeldingen Geen. Daarom dat ik als gehandicapte een beroep op u doe, speciaal op alle valide sporters, om één uurtje, hooguit twee, ter beschikking te stellen van de ze collecte. Meld u zich aan bij uw bestuur of rechtstreeks bij P. van Amerongen, Westerweg 201, 1852 AE Heiloo, tel. 330396. Bovendien is het zo dat een deel van de opbrengst ten goede komt van uw eigen vereni ging - een reden te meer, lijkt mij. Het geld van de Stichting wordt onder meer gebruikt voor het aanpassen van sportakkommodaties voor gehandicap ten, installeren van liften en badliften in zwembaden, aanschaf van aange past materiaal en sportattributen en komt ten goede aan mensen met ie dere vorm van handicap, slechtzienden en geestelijk gehandicapten worden hierbij niet uitgezonderd. In 1982 werd alleen in Noord-Holland meer dan f. 190.000,-- besteed. Geef vrijuit en - het allerbelangrijkste - collecteer Freek Ris Kennemerstraatweg 363 Heiloo VROUWENCAFÉ HEILOO Vanavond 9 november is er een bijeen komst in het Open Huis te Heiloo. Het thema is "vrouw en gezondheid". Op uitnodiging van het vrouwencafé Heiloo spreken drie vrouwen van het vrouwenadvies en gezondheidscentrum uit Amstelveen. Zij spreken over het hoe en waarom van een gezondheids centrum speciaal voor vrouwen. In de bestaande hulpverlening wordt vaak te weinig aandacht besteed aan speci fieke vrouwenproblemen. Vrouwen stuitten binnen de gezondheidszorg vaak op een betuttelende kleinerende houding van diegene bij wie ze gehoor zoeken voor hun medische, psychische en maatschappelijke problemen. Vrouwen krijgen vaak te weinig, of in het geheel geen informatie van huisartsen of specialisten. Doktoren schrijven te vaak en te snel een recept uit of wijten klachten aan b.v. de over gang. Eva Kriek houdt een inleiding over het heden en verleden van de ge zondheidszorg. Dien Loep vertelt o- ver het hoe en waarom van een vrouwengezondheidscentrum en An drea Merle spreekt over het onderwerp lesbisch zijn en de gezondheidszorg. Na de pauze is er gelegenheid tot dis cussie. Dus vanavond om 20.15 uur in het Open Huis te Heiloo. Controleer de kwaliteit van de batterijen in camera en flitsapparaat. 2. Voor "gewone" fotografie gebruikt men het beste de Kodacolor VR 200 film. 3. Voor fotografie bij bestaand (kunstRicht is de Kodacolor VR 1000 het meest geschikt. 4. Stel de filmgevoeligheid in op de camera. 5. De meeste compact camera's hebben geen instelling voor ISO 1000. De Kodacolor VR 1000 kan ook worden gebruikt bij een instelling op ISO 800. 6. Bij het maken van flitsfoto 's niet recht voor gladde en spiegelende op pervlakken gaan slaan. 7. Zowel binnenshuis bij kaarslicht, als buitenshuis bij de straat-en feestyerlichting kan men met de VR 1000 uitstekend fotograferen. 8. Bij het fotograferen van mooi verlichte stadsgezichten de camera op een statief plaatsen. De meeste elect róhische sluiters van kleinbeeldca- mera's kunnen automatisch lange belichtingstijden maken. De mooiste resultaten krijgt men met de VR 200 of de VR 400 films. 9. Juist bij slecht en guur weer kan men sfeervolle opnamen maken. Ge bruik hiervoor een snelle film. Door een matige telelens te gebruiken wordt de regen of de sneeuwval duidelijker zichtbaar. 10. Maak flitsfoto's niet van een té korte afstand (minder dan 1 meter om te voorkomen dat een gedeelte van het onderwerp te sterk wordt overbelicht en hel een witte vlek in de afdruk wordt. 11. Bij het fotograferen met autofocus-camera's er voor zorgen dat hel mee/cirkeltje in de zoeker eerst op het onderwerp wordt gericht, an ders stelt de camera zich in op de achtergrond. 12. Let op dal de kleine, ingebouwde flitsers tijdens het fotograferen niet worden afgedekt. 13. Zorg er ook voor dat er niets voor de lens is. 14. Houdt de camera tijdens hel fotograferen goed maar niet krampach tig vast en druk de ontspanknop rustig in. 15. Breng de belichte film(s) zo snel mogelijk ter ontwikkeling naar defo- tohandel. Het onontwikkelde beeld wordt er door het bewaren niet beter op. LIBERALE VROUWEN Woensdag 16 november: excursie naar Vuilverbrandingsinstallatie te Alkmaar, georganiseerd door "Vrouwen in de VVD". Aanvang. 9.00 uur (zij-ingang VVI). Duur: 1 Vi uur. U wordt geadviseerd platte hakken en niet te nette kleren te dra gen. Opgeven bij mevrouw A. de Vries, van der Lijnstraat 1 te Alkmaar, tel. 115325. Kom praten met Democraten '66 Dinsdag 15 november: openbare Fractie vergadering D'66 in het Open Huis te Heiloo vanaf 20.00 uur. Onder andere komen de begroting 1984 en de algemene '^beschouwingen aan de orde. Ledenstudiedag Katholiek Vrouwengilde V| i i -u-O i I üViS Maandag 21 november: studiedag voor alle leden in De Nieuwe Slof, Kerkstraat 146, te Beverwijk. Kosten 12,50 p.p. Aanmelding en inlichtingen bij: R. Karsten- Ooyevaar, Van Catsstraat 4 (332115) en S. M. Zoon Van der Mey, Westerweg 320 (335936). Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Heiloo. 10 november: in groepjes van 10 dames wordt ons de kunst van het Origami bij gebracht door de heer G. T. Vermeer uit Amsterdam. Opgeven bij de kursusleid- sters: tel. 332367 of tel. 330532. 23 november: de reiskommissie heeft voor woensdag 23 november een bezoek gepland aan het museum "Van Speelklok tot Pierement" in Utrecht. Kosten f 28,-. Vertrek per trein om 8.25 uur, station Heiloo. Opgave bij de reiskommissie: 'tel. 333661. 332827of 332615. Wykvereniging Plan Oost Dinsdag 15 november Lezing over "Monumentenzorg en restauratie" door E. J. Reder, in het bijzonder over Alkmaar, Heiloo en Castricum 't Oosthonk, aanvang 20.00 uur. Entree ƒ1,50, (leden), 2,50 (niet-leden). Donderdag 24 november: Sinterklaas-kadootjes maken, r Donderdag 22 december: Kerststukjes maken. iNed. Ver. v. Huisvrouwen, afdeling Heiloo. Woensdag 16 november Open Huis, 9.45 uur. Discussieochtend o.l.v. mevrouw 5 F. de Vries-Visscher, over: Leven met andere culturen. Katholieke Bond van Ouderen. Donderdag 17 november: Eucharistieviering in het Brunogebouw. Pater Schouten zal voorgaan. Aanvang 9.30 uur. Donderdag 17 november. Bingo-middag in het Bruno-gebouw. Aanvang 14.00 uur entree: 2,50 (incl. koffie en 4 bingokaarten). Ook leden van de AMBO zijn wel kom. Ledenvergadering COC Maandag 14 november: najaarsledenvergadering COC in Hof van Sonoy 1 te Alkmaar. Aanvang 20.30 uur. Informatie: Heino Heins, Heerenweg 179, Heiloo, (337912). Hobby Computer Club. Woensdag 16 november: informatie-avond HCC, o.a. over besturing van (speel goedtreintjes en een lezing van E. Zwijnenberg over processor/computer. Sport hal 't Vennewater, aanvang 20.00 uur. Inlichtingen 334734/tussen 20.00-22.00 uur. Nivon. Zondag 13 november: optreden Verzetscabaret "Geen bezoek geen bloemen tussen 11.00-12.00 uur. Wandeling om 13.30 uur. Natuur-vriendenhuis Wijk aan Zee. Kosten 2,-p.p. Zaterdag 19 november@ voordracht Jan van Erkelens over Zwitserland in Open Huis. Aanvang 20.00 uur. Kosten leden gratis, niet-leden 1,-. VREDE Vrede, wat is vrede? Is het iets van je gevoel, iets watje blij stemt, watje vriendelijk doet zijn, watje doet stilstaan - even spms - bij mensen in nood en pijn, of - wat je doet geven voor wéér een heel goed doel Zo'n vrede is niet verkeerd maar - 't blijft zo dikwijls niet, Vóór je 't weet zit je wéér in zorgen en verdriet; je leeft dan zo geleid door je gevoel alleen en je ervaart ineens: die vrede ging weer heen. Vrede, wie heeft vrede? Is het iets van het hart? 't Is een diepe rust, die in je leven komt, waardoor alle angst en kommer eindelijk verstomt, ja - het lijkt net op een nieuwe start! Diè vrede is de ware, want die komt van God, Het is, wanneer een mens opnieuw geboren wordt, Het is, wanneer een mens zich keert tot Hem en zegt: 'k Wil voortaan luist'ren naar Uw stem! En Jezus, Gods Zoon, zegt dan: „Mijn vrede geef ik U, niet zoals de wereld die geeft.Uw hart worde niet ontroerd. Ik ga wel heenEn hoé werd Hij weggevoerd Hij leed smaad en hoon en Hij stierf voor mij, voor U! Maar de vrede, de échte, die van de Heil'ge Geest, die van de Trooster, die er nadien altijd is geweest, kunnen wij NU ontvangen, wanneer we God erom vragen: Dan komt er vrede in ons hart, het ware welbehagen! Dan komt er liefde voor de ander: je wenst hem vrede toe of hij nu slecht is of goed, jouw vrede wordt dan niet moe om goed te doen: dat overwint immers het kwade! En niemand lijdt toch door dit goeddoen ooit schade... Elke andere vrede in de wereld komt weer aan een end maar nooit de vrede van een mens, die God als zijn Vader kent! T. Keuper-Dijk, Sandecamplaan 28, 1851 XK Heiloo. 80% wol zonder zeem 69, Acryl zonder zeem slechts 39, Windjack wol met nylon voorkant 118,— acryl met nylon voorkant slechts 65, En u weet het BOERSEN heeft het! STAATSEXAMEN 1984: aanmelden vóór 1 december 1983 Enkele honderdduizenden leerlingen doen jaarlijks eindexamen M.E.A.O., M.A.V.O., H.A.V.O. of V.W.O. Ver reweg de meeste kandidaten leggen dat examen af aan de eigen school: de zo geheten schoolexamens. Maar dat geldt alleen voor leerlingen van dag- of avondscholen die bekostigd worden door de minister van onderwijs en we tenschappen. Een aantal kandidaten bereidt zich echter op een heel andere manier voor op het eindexamen, bijv. via schriftelijke studie of zelfstudie. Zij kunnen dan alleen maar het zogn. staatsexamen afleggen. Wat betreft het schriftelijke gedeelte is er geen verschil tussen school- en staatsexamen. De opgaven zijn gelijk, de beoordeling en de cijfervaststelling zijn in beide gevallen gelijk en ook wor den schoolexamens en staatsexamens tegelijkertijd afgenomen. Voor 1984 is die periode bepaald op 27 april tot 14 mei. Er zijn echter ook verschillen tussen school- en staatsexamens. Aan het schoolexamen gaat schoolonderzoek vooraf. Daarbij worden vaardigheden en kennis getoetst die bij het schrifte lijk niet of minder aan de orde komen, bijv. de spreekvaardigheid in vreemde talen. Bij het staatsexamen is natuur lijk geen schoolonderzoek mogelijk. Vandaar dat de kandidaat na het schrif telijk een mondeling examen moet af leggen. Dat examen wordt afgenomen in het begin van de zomervakantie van de dagscholen voor voortgezet onder- wijs. Sinds enkele jaren bestaat de mogelijk heid, dit staatsexamen af te leggen via een aantal deelexamens. Het blijft na tuurlijk ook mogelijk om in één keer een volledig staatsexamen af te leggen. Bij een volledig examen doet de kandidaat examen in alle vakken die voor het diploma vereist zijn. Wie deelexamens wil afleggen, kan het examen over enkele jaren spreiden en doet dan tel kens in één of meerdere vakken examen. Éénmaal behaalde certificaten blijven geldig. Kandidaten die volledig examen doen, maar daarvoor zakken, krijgen een certificaat voor de vakken waarvoor ze een 6 of hoger hebben ge haald. Degenen die een deelexamen af leggen, ontvangen eveneens een certi ficaat voor het vak of de vakken waar voor ze een 6 of hoger halen. Als iemand voldoende deelcertificaten heeft behaald, kan hij of zij het diploma aanvragen. Voorwaarde is wel, dat daar altijd een certificaat of vrijstellingsbe- wijs moet zitten voor het vak Neder lands en tenminste één moderne vreemde taal. Degenen die vóór 1983 zijn gezakt voor het eindexamen van een dagschool, kunnen onder bepaalde voorwaarden vrijstellingen krijgen. Voor hen die in 1983 voor het schoolexamen zakken be staat de mogelijkheid om onder bepaal de voorwaarden deelcertificaten te krij gen. Kandidaten die willen deelnemen aan de staatsexamens in 1984, moeten zich vóór 1 december 1983 aanmelden bij: Ministerie van Onderwijs en Weten schappen) Sectie- Staatsexamens,, Posf- J>us 967, 9700 AZ Groningen. Het, boek „Russen en. JEngelsen... W»- Naam, volledig adres en het verlangde Noord-Holland" telt 160 oaeina's en diploma moeten daarbij vermeld wor den. Het examengeld bedraagt Akersloot De Crimpen 2 - Akersloot Geopend van dinsdag t/m Vrijdag van 16.30-22 uur; zat. en zondag van 12-22 uur. 's Maandags gesloten. VAARBEWIJS De Overheid wil in de nabije toekomst een Vaarbewijs verplicht stellen voor schippers van bepaalde kategorieën schepen. Die verplichting zal waar schijnlijk begin 1985 in werking treden. Diegenen die een Vaarbewijs nodig hebben worden dan ook dringend aan geraden reeds nu de examenstof te bestuderen en in 1984 examen te doen. Wat de watersport betreft zal een Vaar bewijs verplicht worden voor de schip pers van de 2 volgende kategorieën schepen: - boten met een lengte van 15 m of meer; - motorboten die een lengte hebben van minder dan 15 meter en een snel heid van meer dan 20 km/uur kunnen bereiken. Om in het bezit van een wettelijk Vaar bewijs te komen, moet U examen doen. Op onderstaande data zal de ANWB examens organiseren voor Klein Vaar bewijs I en II. 1983: zaterdag 10 december. 1984: zaterdag 25 februari, 14 april, 16 juni en 8 december. De examens zullen bij voldoende deelname worden afgenomen in Alk maar. Een uitgebreid Infopakket is i.v.m. de examens, die in winter/voorjaar 1983/ 1984 zullen worden afgenomen, samen gesteld. Dit gratis Infopakket kunt U aanvragen bij: ANWB, Vakgroep Waterrekreatie, Postbus 93200, 2509 BA Den Haag, tel. 070—264426, toest. 2422. (Dus niet bij de bijkantoren!) TELEAC-CURSUS „Werken met Audio-apparatuur" Een goede keuze maken bij de aanschaf van een muziekinstallatie is tegenwoor dig niet zo eenvoudig meer. Op de markt concurreren allerlei internatio nale fabrikaten in alle denkbare prijs- klassen. De Teleac-cursus „Werken met audio- apparatuur", die op zondag 4 decem ber a.s. start, maakt U op dit gebied wegwijs. De 8 televisie-uitzendingen starten op zondag 4 december a.s. en worden wekelijks op zondag van 14.45 tot 15.15 uur via Nederland 2 uitgezonden. De lessen worden herhaald op zaterdag van 18.25 tot 18.55 uur via Nederland 1, De 11 radioprogramma's worden op maandagavond van 22.00 tot 22.30 uur op Hilversum 2 uitgezonden. De serie start op maandag 5 december a,s. De lessen worden niet herhaald. Bij het cursuspakket behoort een cursusboek 200 blz.) en is ook bij zonder goed als naslagwerk te gebrui ken. Bij het boek wordt een grammo foonplaat of geluidscassette geleverd met speciale geluidseffekten. De prijs van het cursuspakket bedraagt 58, met grammofoonplaat en 59,met geluidscassette. De prijs is inkl. BTW en verzendkosten. U kunt het pakket bestellen door dit bedrag over te maken op postgiro 544232 t.n.v. Teleac, Utrecht, onder vermelding van „Audio- apparatuur". STUK REGIOGESCHIEDENIS IN BOEKVORM „Russen en Engelsen in Noord-Holland Vanaf zaterdag 12 november a.s. zal er in alle boekwinkels een interessante uitgave over onze regio te vinden zijn. In dit boek „Russen en Engelsen in Noord-Holland" speelt Heiloo welis waar een geringe rol, maar de plaatsen in de omgeving des te meer. Na de lan ding bij Callantsoog (27 augustus 1799) en de hevige „Slag van Bergen" (19 september) trokken op 3 oktober van dat jaar de Engelsen Alkmaar bin nen. De vrijheidsboom in de Lange- straat werd omgehakt en van de Grote Kerk wapperde de Oranje vlag weer. Heiloo heeft in de le helft van oktober ongetwijfeld de buitenlandse troepen gezien, want direkt na 3 oktober maak te men zich gereed voor de laatste slag, die bij Castricum op 6 oktober en Hei loo lag op de aanvoerroute. Op 18 ok tober tekenden de Franse generaal Brune en de Engelse opperbevelheb ber, de hertog van York in Alkmaar het wapenstilstandsverdrag. De kortston dige veldtocht was voorbij en het Engels-Russische leger scheepte zich te Den Helder in voor de thuisreis. 105,ongeacht het aantal vakken. Nadere inlichtingen kunnen eveneens in Groningen worden verkregen. Het telefoonnummer is: 050642741 Noord-Holland" telt 16Ó pagina's eri bevat 80 historische illustraties. De prijs bedraagt slechts 29,50. Deze interessante uitgave verschijnt onder auspiciën van Bergens Museum te Bergen bij Uitgeverij Pirola te Schoorl 22E DAG VAN DE AEROFILATELIE De Nederlandse Vereniging van Aero- Philatelisten „De Vliegende Hollan der", organiseert tijdens de 22e „Dag van de Aerofilatelie" een lucht posttentoonstelling in De Zonneruiter, de expositieruimte van de Luchthaven Schiphol, nabij het restaurant Avio- rama. De tentoonstelling wordt gehou den op 19 en 20 november 1983 en is geopend op zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur en op zondag van 10.00 tot 17.00 uur. Op verzoek van de Vliegen de Hollander heeft de P.T.T. een fraai poststempel ontworpen, hetwel zal worden geplaatst op alle post, die za terdag 19 en zondag 20 november 1983 wordt bezorgd in de tentoonstellings ruimte. Bovendien zijn er gedurende de tijd dat de tentoonstelling is geopend spe ciale enveloppen beschikbaar van ver schillend formaat (fdc en klein kabinet) met afbeelding, gewijd aan het feit dat 200 jaar geleden en wel op 21 november 1783 in Frankrijk met een door de broeders Montgolfier gebouwde bal lon voor het eerst een bemande ballon vaart werd gemaakt. Deze enveloppen worden voorzien van het bijzondere ééndags-poststempel. Verzamelaars die verhinderd zijn al zelf te bezoeken, kunnen deze én bijzónder poststejnpèl - bestellen door storting van 4,op postgiro 402628, t.n.v. Stichting Tentoonsfe/- ling De Vliegende Hollander te Rotter dam. Voor dit bedrag worden 2 ver schillende enveloppen, kompleet ver zorgd, onder couvert toegezonden. HOE LANG SLAPEN WE We slapen ongeveer één derde deel van ons leven. Toch is er over het verschijn sel slaap minder bekend dan je zou verwachten. Pas na 1953 is het mo derne onderzoek naar slaap en slaap gedrag goed op gang gekomen. Grond leggers voor het onderzoek waren Dr. Kleitman en Aserinsky die onder zoek deden aan de Universiteit van Chicago. Ze ontdekten dat slapen in een aantal fasen gebeurde. Tijdens de nacht waren er perioden waarin de hersenaktiviteit tot rust kwam en er wa ren perioden waarin de hersenen juist erg aktief zijn en de spieren wel verlamd lijken. Dit vreemde verschijn sel wekte hun nieuwsgierighied. Na deze eerste ontdekkingen wordt er erg veel slaaponderzoek gedaan. Dat onderzoek werpt een nieuw licht op slapen, dromen en slapeloosheid. Een pasgeborene baby slaapt 17 tot 19 uur per etmaal. Zo nu en dan wordt het kind even wakker, onverschillig voor het feit of het nu dag of nacht is. Er treden al gauw twee veranderingen op. Het kind blijft langer wakker en de ouders stimuleren het kind op tijden wakker te worden die voor hun als vol wassenen ook een beetje akseptabel zijn. Het slaappatroon van volwassenen acht uur 's nachts slapen en zestien uur over dag wakker past niet in het slaappatroon van de pasgeborene. Pa en moe zijn het haasje en komen in deze periode van niet bij elkaar passen van het slaappatroon slaap tekort. Een tweede botsing tussen het slaap gedrag van kind en moeder komt tijdens de kleuterperiode. Het kind slaapt dan al veel minder uren. Hoofd zakelijk 's nachts, en een korte tijd rond het middaguur. Het kind komt dan vaak in een periode waarin het veel minder slaap behoefte rond de mid dag krijgt maar nog niet echt wakker kan blijven. Zo'n kind wordt lastig en zeurderig. Soms is het middagslaap je lastig voor de moeder die dan juist met het kind weg wil, of het kind naar een creche of kleuterschool wil sturen. Weer een zeurend kind of zoals u wilt een zeurende, drenzende moeder. Het is maar hoe je het bekijkt. De na tuur gaat in wezen wel zijn eigen gang. De slaapbehoefte wordt met het ouder worden steeds minder. Een volwasse ne heeft ongeveer acht uur slaap per etmaal nodig. Ouderen slapen echter veel minder. Zes uur is voor veel oude ren normaal. Wanneer een oudere ie dere dag om twaalf uur naar bed gaat en de andere ochtend om zes uur weer klaar wakker op de rand van het bed zit is dit normaal. Vooral omdat veel ouderen tussen de middag ook nog een uiltje knappen. Veel ouderen er varen dit als een heel groot probleem. Ze stappen er mee naar een arts en vragen een slaapmiddel of proberen op een andere wijze aan slaapmiddelen te komen. Een veel beter recept is een abonnement op een ochtendblad of een spelletje biljarten in de biljart zaal van het bejaardencentrum. Ou deren die weinig slapen hoeven zich dus niet ongerust te maken over hun gezondheid. Minder slapen is op hun leeftijd normaal. Ook voor volwassenen is acht uur slaap geen wetmatigheid. Veel volwassenen slapen veel minder dan die acht uur. Van Napoleon is be kend dat hij slechts vier uur sliep. Wie minder slaapt bevindt zich dus in goed gezelschap. Uit de Amerikaanse slaaponderzoeken is vastgesteld dat mensen die aan weinig uren slaap vol doende hebben meestal heel efficient slapen. Ze sluimeren heel weinig en bevinden zich een heel groot deel van de nacht in de diepe slaap en in de REM slaap fase. Hierdoor zijn deze kortslapers toch uitstekend uitgerust. De hoeveelheid slaap die een mens nodig heeft is dus leeftijd gebonden en persoonsgebonden. Iedereen moet dus naar een slaappatroon zoeken dat bij hem of haar past. Dit klinkt eenvoudig. Voor erg veel mensen is het vinden van het juiste slaappatroon een groot probleem. Tot voor kort werd dit pro bleem vooral langs medicinale weg op gelost. De laatste jaren wordt er veel meer aandacht aan onze levenswijze en ons gedrag met betrekking tot het slapen geschonken. Daarover later meer. Ton Verplanke tel. 332726 dit is slechts een kleine selectie uit de grote Intercard-kollektie 1983! Komt u eens langs! ||ni[„ Drukkerij Uitkijkpost b.V. RecmeHondsbosschelaan22 Telefoon072-330175

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1983 | | pagina 12