T schilder 8)4 - ALLE kopij inleveren s.v. TOT 18. "S we ster weg 259 heiloo CJk Fa. Meyering J. J. JANSEN Loodgieters installatiebedrijf H. DUM0NT ADRIAAN KLAASSE Heilooër echtpaar werkte twee jaar in Columbia Narino, een streek in de Zuidameri- kaanse staat Comlumbia. De bevol king bestaat uit boeren, kunstenaars, indianen, wiens afkomst terug gaat tot de Inca's, en afstammelingen van slaven, die in vroeger eeuwen van Af rika naar Zuid-Amerika werden ge transporteerd. Het gebied is kleiner dan Nederland, maar kent veel meer verschillen in klimaat: er is hoogge bergte [met toppen van 5000 meter], er is oerwoud. llftf W' Si- Mevr. Platte Lerares: Nederlands, Engels, Frans, Duits en Spaans. Spraaklessen VERWARMINGSKETELS GEISERS REINIGEN EN AFSTELLEN f I SCHOORSTEENVEGEN. Bosviinde 23, Heiloo tel. 072-337761 „HAPPY CHINA R. KAMPSTRA Kennemerstraatweg 344 - Heiloo Telefoon 332367 TEGELZETTERSBEDRIJF AMBACHTELIJK VAKMANSCHAP MEVR. I. M00IJ pedicure-chiropodiste UITKIJKPOST IIIIIÜ la i' SYLVIA MOORE Sylvia Moore, Engelse van ori gine woont in Heiloo. Haar beroep is moeilijk te omschrijven. Ze stu deerde sociale antropologie, deed daarvoor veldwerk in West-Afrika, waar zij met name de muziek van de daar wonende bevolking be studeerde en leerde spelen. Daar na bestudeerde zij het "fenomeen" massamedia. Ze kreeg bekendheid in de we reld van cultuur en muziek door optredens, maar. ook door haar werkzaamheden voor de radio en de schrijvende pers. Van haar hand verschenen onder andere pu- blikaties over de Afrikaanse pop groep Osibisa en de rol van de me dia in ontwikkelingslanden (Mu sic for life's sake). Samen met haar echtgenoot Ber nard Broere maaktè zij de gram mofoonplaat 'Windows on the world: musical expressions of bo dy, soul; earth, spirit world; love, death. (Verkrijgbaar bij Disco Hei loo in winkelcentrum 't Loo). Naar aanleiding van een ontwikkelings hulpproject in Colombia maakte het echtpaar Broere-Moore de film 'Sindamanoy, where the sun is born'. Momenteel werkt Sylvia Moore aan een project in de Zuid-Amerika gelegen staat Dominica. BERNARD BROERE Bernard Broere, woonachtig in Heiloo, is musicoloog: de weten schap, die de muziek bestudeert niet zozeer door het bespelen van instrumenten (conservatorium), maar door een theoretische be nadering. Na jarenlang pianoles van de Alkmaarder Jan Couvée besloot Broere musicologie te gaan bestuderen in Amsterdam. Via een bijbaantje in het etnomusicologisch archief van het Tropeninstutuut belandde hij bij de etnomusico- logie: de wetenschap, die zich bezig houdt met alle muziek met uitzondering van de westerse mu ziek. Hij specialiseerde zich op het ter rein van de Latijnsamerikaanse muziek. Daartoe kwam hij vooral door de platen van de zangeres Yma Sumac, ook wel de 'Inca prinses' genoemd. Haar stem, die een bereik had van vijf octaven, bracht voor Bernard Broere de ge heimzinnige wereld van Inca's, condors en Andes-gebergte tot leven. Bernard Broere is momenteel ver bonden aan het Etnomusicologisch Centrum Jaap Kunst, een onderdeel van de Vakgroep Muziekweten schappen van de Universitiet van Amsterdam. Samen met zijn vrouw, Sylvia Broere-Moore, werkte hij in 1978 en 1979 in Colombia aan een ont wikkelingsproject. BRIEF AAN KONINGIN JULIANA Tijdens hun werkzaamheden in Colombia ontmoetten Sylvia Moore en Bernard Broere een indiaanse bevelhebber. Deze man had zeer veel waardering voor het werk van het tweetal ten gunste van zijn vaderland. Hij was bang, dat wan neer zij naar Nederland zouden terugkeren ook de Nederlandse steun zou wegvallen. Deze angst bracht hij onder woorden in een brief aan koningin Juliana, die toen (1979) nog staatshoofd was. Een passage uit die brief: "A society without culture is con demned to remain backward and live in missery; the development of culture is the indispensable vehicle for achieving economic well-being". (Een samenleving zonder cultuur is gedoemd achter gesteld te blijven en in ellende te leven; de ontwikkeling van de cul tuur is een onmisbare schakel om economische welvaart te bereiken). Getekend: Crispin Chindoy, In- digena chief from Sibundoy, Putumayo, Columbia. We zijn er heen gegaan om zelf wat te leren In dit gebied werkten Bernard Broere en Sylvia Moore gedurende twee jaar (1978 en 1979) aan een ontwikke lingshulpproject, dat een onderdeel vormde van een overeenkomst tussen Colombia en Nederland. Het gebied werd uitgekozen door de Colombiaanse regering. Het project had een muzikaal hoofd thema: er moest een inventarisatie komen van de muzieksoorten en de gebruikte muziekinstrumenten in het gebied. Voor het in Heiloo wonende echtpaar sloot dit uitstekend aan bij hun beroep. Bernard Broere is als musicoloog verbonden aan de Univer siteit van Amsterdam. Sylvia Moore houdt zich (op internationaal terrein) bezig met cultuur en muziek. De resul taten van hun werk kwamen ten goede aan het Culturele Instituut van Colom bia. Indentiteit Nu speelt muziek, evenals festivals en theater, in een land als Colombia een veel belangrijkere rol in de samen leving dan in Westerse landen, zoals Nederland. Muziek is voor de Colom biaanse bevolking een mogelijkheid om hun indentiteit gestalte te geven en deze indentiteit verder uit te dra gen. Het is een communicatiekanaal, een middel om met anderen te con verseren. Dat juist deze in onze ogen vaak kun'stzinnige uiting zorg draagt voor het onderling contact tussen de mensen, is makkelijk te verklaren. In Colombia beschikt een zeer groot deel van de bevolking niet Over een krant of over een televisie. Door muziek wordt er van gedachten gewisseld. Tijdens festivals, met als best voorstelbare voorbeeld carnaval, gaat de muziek samen met theater, geloof, economie en andere facetten van het maatschappelijke leven. Fes tival betekent in de ware zin van het woord dan ook: alles bij elkaar, inte gratie. Maar, een festival is niet alleen maar leuk om naar te kijken. Het is een ontmoeting van verschillende cul turen, verschillende lagen van de be volking, die zich bijv. tezamen af zetten tegen zaken, die hen niet be vallen. Gringo Eén van de zaken waar de bevolking van Narino zich tegen verzet is de komst van buitenlanders. Men wan trouwt elke buitenlander, die ongeacht zijn land van afkomst 'gringo' wordt genoemd. De belangrijkste oorzaak van deze afschuw is wel, dat men de buitenlanders ziet als cultuurrovers. Ontwikkelingswerkers, hoe goed hun bedoelingen ook zijn, proberen het land te helpen door hun eigen cultuur Over t-e brengen op de authentieke be volking. Hierdoor ontstaat het verschijnsel, dat allerlei artikelen het land binnen komen, waar in de eerste plaats geen behoefte aan is en in de tweede plaats de bevolking het geld niet voor heeft. De intrede van de (Westerse) con sumptiementaliteit is het begin van het verdwijnen van de eigen cultuur van het te 'ontwikkelen' land. Zeer vaak is er in zo'n land al een traditioneel systeem, veelal gebaseerd op collec tiviteit. Een voorbeeld van deze botsende op vattingen is het,interview, dat Sylvia Moore eens maakte met een priester uit een kustplaats in Colombia. Het gesprek ging op een gegeven moment over de vele diefstallen in de stad. De priester verklaarde toen, dat het niet ging om diefstal, maar om re- distributie van goederen. In het Wes ten, waar de maatschappij draait om het bezit van goederen, een omstreden uitspraak. Participeren Om niet als 'gringo' beschouwd te worden, pasten Sylvia Moore en Ber nard Broere voor hun werkzaakheden de methode van participerende com- 14 DECEMBER]) Sylvia Moore (links) en Bernard Broere musiceren tijdens hun verblijf in Colombia. municatie toe. De essentie van deze methode is door deel te nemen aan het maatschappelijke en culturele leven van de bevolking meer te weten te komen. De Braziliaan Paulo Frera was de eerste, die met deze opvatting te werk ging en succes oogste. Sinds dien is de participerende communi catie een veel gebruikte methode bij projecten van onder andere de Ver enigde Naties. Een aspect van de participerende com municatie is de mogelijkheid om de bevolking bewust te maken van hun eigen indentiteit. Voor het Heilooër tweetal was het tevens de mogelijk heid om het culturele leven van de bevolking van Narino te leren kennen. "Er zijn bij ontwikkelingswerk altijd twee zijden", zegt Sylvia Moore. "Enerzijds kan de ontwikkelings werker de mensen helpen, maar an derzijds kan hij ook veel van de bevol king leren. Wij zijn vooral naar Colom bia gegaan om zelf te leren Film Een onderdeel van hun werkzaamhe den in Narino was voor Bernard Broere en Sylvia Moore het maken van een film over het culturele en maatschap pelijke leven van de mensen in die streek. De film vormde een onder deel van het ontwikkelingsplan van de Colombiaanse regering, dat in 1973 onder de titel 'Social front-objec tive: the people' van start ging. De film, 'Sindamanoy, where the sun is born', laat de uiteenlopende culturele activitejj«n, kunst, dagelijkse werkzaamheden, muziek en sociale contacten van de bevolking van Narino en Alto Putumayo zien. Van de film zijn inmiddels een Nederlandse, Spaan se en Engelse versie in roulatie. Daarnaast maakten Sylvia Moore en Bernard Broere een grammofoonplaat met als titel 'Windows on the world: musical expressions of body, soul; earth, spirit world; love, death'. Op de plaat staan achttien volksliederen, afkomstig van verschillende culturen, Vanwege hun werkzaamheden in Colombia werd de plaat heruit gegeven. "Wjj hebben veel geleerd in Colombia, we hebben daarbij veel steun gehad van de bevolking,] We wilden iets teruggeven". De tiple, een typisch Colombiaans snaren instrument, wordt bespeeld door een oudere inwoner van Narino. MUSICOLOGIE Musicologie is de wetenschappelijk- theoretische bestudering van de muziek. In Nederland zijn twee zelfstandige vakgroepen, die zich met deze wetenschap bezighouden: één in Amsterdam en één in Utrecht. De musicologie kent drie hoofdrichtingen. Allereerst de mu ziekgeschiedenis; ten tweede de systematische muziekwetenschap (dit is het geheel van esthetiek, psychologie en fysiologie rondom muziek, inclusief geluidsleer, toonsystemen, akoestiek en op name- en weergavetechnieken); ten derde de etnomusicologie, die zich bezig houdt met alle mu ziek met uitzondering van de westerse muziek. Musicologie is een universitaire studie, waarvoor dezelfde toela tingseisen gelden als voor andere studierichtingen aan de univer siteit. In Amsterdam beginnen jaarlijks 50 tot 60 studenten aan de studie. Enig muzikaal gevoel is wel gewenst, met name voor het aanleren van bepaalde technieken. Het bespelen van een instrument wordt niet aangeleerd, daarvoor is er het conservatorium. Toch is er wel een practicum (met bijvoor beeld een Gamelan-groep en een Peruviaanse slagwerkgroep) en wordt er door studenten op speciale muziekavonden zelf gemusiceerd. Na het eerste jaar valt gemiddeld 40 procent van de studenten af. De belangrijkste oorzaken hiervan zijn: - problemen met de praktische vak ken (solvège. harmonie en derge lijke); - het omgooien van heilige huisjes. Wanneer iemand van huis uit op- groeid is met een bepaalde com ponist en tijdens de studie musi cologie wordt aangetoond, 'dat deze niet zo perfect was als de student altijd heeft gedacht, dan kan dat een enorme deuk zijn voor de mo tivatie om de studie voort te zetten. Eén van de drie hoofdrichtingen is een centraal thema in het bij gaand artikel: de etnomusicologie. Deze tak wordt in Amsterdam be studeerd op het Etnomusicologisch Centrum Jaap Kunst. Dit centrum heeft twee vaste krachten, waar onder Bernard Broere. Zijn speciali satie is de muziek uit Latijns-Ameri- ka. Zijn collega houdt zich bezig met de Indonesische muziek. Andere muziekstijlen uit andere landen worden bestudeerd aan de hand van uitgebreide documenta tie. Jaap-Wim van der Horst, Een Colombiaanse houtbewerker en artiest werkt aan een sierstuk voor de plaat-] selijke kerk. nieuwste behang-en gordijnenmode bij; ||d||||k|| het gehele jaar door/niet seizoen-gebonden Van 14-80 jaar - Goede begeleiding. Tel. afspraken: Heiloo 330800 CHINEES-INDISCH RESTAURANT Geopend van 11.30 tol 22.(X) uur. Plaats voor 1(X) personen Chinese specialiteiten uit Kantonese keuken Speciale ingang voor afhalers. WIJ HETEN U WEI KOM! Airconditioning WINKELCENTRUM ..MALLEVOORT" HET HOEKSTUK.15 - HEILOO TELEFOON 072-335047 Voor REPARATIES aan: Alle merken Wasautomaten Ook 's zaterdags Afwasmachines Zeer redelijke Droogtrommels prijzen Pr. Beatrixstraat 11, Egm. a. Zee, tel. 02206-1014. Kanaalweg 20A 1851 LP Heiloo Telefoon 330387 Prijsopgave geheel vrijblijvend! Ml voor: tegelwerk steenstrippen sierpleisters open haarden schoonmetselwerk voegwerk Tevens levering bouwmaterialen Tel. 072^335668 Adviseren bij verwerking mogelijk. Spanjaardslaan 14A Heiloo Mevr. Becker-van Velzen, Pedicure-Chiropodiste Voor algehele VOETVER ZORGING tevens steun zolen. Behandeling ook bij u thuis. De Hofstee 32, Heiloo, tel. 072-3-35813. Voor algehele voetverzor ging, tevens steunzolen. Vrieswijk 61, Heiloo, tel. 072-331672. Voor uw komplete gezichts- en huidverzorging op basis van natuur produkten Oudburgerlaan 16 Heiloo tel. 072-336105 van

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1983 | | pagina 22