SPORTENSPEL Je kunt niet op een drafje gaan slapen Fietstas moet aan eisen voldoen 'v^B sportpark 6 JUNI 198< B.S.C Neiloo SCHOOLSOFTBALTOERNOOI Vrijdag j.l. was er voor de derde maal het door B.S.C. Heiloo georganiseerde schoolsoftbaltoernooi. Van 14 verschil lende scholen voor voortgezet onder wijs in het rayon Noord-Holland na men in totaal 23 teams aan dit toernooi deel. Verdeeld in 4 kategoriën werd op 9 softbalvelden tegelijk zeer sportief en ontspannen, maar ook soms zeer fanatiek, gespeeld. Voor meerdere scholen is het toernooi al bijna net zo'n traditie als voor de organiserende vereniging BSC Heiloo zelf. Zo nam de St.Jan Mavo uit Heiloo voor de derde maal deel aan het toernooi en ditmaal met het succes dat in de kategorie meisjes t/m 15 jaar de eerste plaats werd bereikt. Hetzelfde geldt voor het Han Fortmancollege uit Heerhugowaard dat in de kategorie jongens ouder dan 16 jaar op de eerste plaats beslag wist te leggen. Daarente gen was het bij de meisjes ouder dan 16 jaar een nieuwkomer op het toernooi, n.l. het Pius X college uit Beverwijk, dat in die kategorie de eerste plaats haalde. Daartoe in staat gesteld door Dr. Pepper, de sponsor van BSC Heiloo, kon ook dit jaar ieder deelnemend team met een fraaie herinnering voor de prijzenkast naar huis sturen en voor iedere deelnemer was er een herinne ringsvaantje. Als extra prijs geldt voor het Han Fortmancollege (jongens) en voor het Pius X College (meisjes) dat zij mogen deelnemen aan de landelijke kampioenschappen die op 16 juni in Utrecht worden gehouden. SOFTBAL Zaterdag 2 juni was er aan het Vennewater de wedstrijd Heiloo-Thun- derbirds. Na een niet al te spannende wedstrijd kon Heiloo de eindstand bepalen op 8-1. Voornamelijk werd dit resultaat behaald door slordigheden of fouten in het veld van de tegenstander die door Heiloo direkt werden afge straft. Maandag a.s. 2e Pinksterdag, spelen de dames een double-header tegen Twins in Oosterhout. Deze beide ploegen staan nog als enige ongeslagen bovenaan in de competitie. B.S.C. Heiloo laat bij voldoende belangstel ling een supportersbus rijden. HONKBAL Tot nog toe ongeslagen in de competi tie, moest BSC Heiloo j.l. zondag in ABC uit Amsterdam op dat moment toch de meerdere erkennen.De wed- strnd werd gekenmerkt door veel korte inningen waarin de beide pitchers het duel bepaalden: de Amerikaanse wer per van ABC gooide 13 x 3-slag. Toen Ton Roest van BSC Heiloo liet zich daardoor niet imponeren en maakte er 11x3 slag van. ABC was al snel op 0-1 voorsprong gekomen en ondanks het feit dat er voor Heiloo driemaal een speler op het derde honk kwam, kon Heiloo geen tegenpunt produceren. ABC evenwel zag in de 9e inning nog kans uit te lopen tot 0-4 doordat geprofiteerd kon worden van fouten die toen in de Heiloo-defensie werden gemaakt. HEILOOER BRIDGECLUB HEILOOER BRIDGECLUB HEILOO Uitslagen van dinsdag 29 mei NZ 1. Heren Gorse - Lange 64Va 2 dames v.d. Velden - Visser 523/i 1 dames Klerk - Stark 61; 2 mevr. de Wit - hr. Löhr 59V2 Hengelsportveranigi De Vroegte W. MOOIJ BAARSWEDSTRIJD Deze wedstrijd is gehouden op 3 juni j.l. in Middenmeer. De uitslag luidt als volgt: 1. S. Blokker, 910 gr.; 2. J. Kleef jun., 780 gr.; 3. P. Scholten, 770 gr.; 4. H. Mooij, 620 gr.; 5. J. Ursem, 610 gr- Jeugdviswedstryd Nog even een wakkerschuddertje. A.s. zaterdag 9 juni is er voor de jeugd van D.V.W. een luilakvis wedstrijd in plan Oost, we ver zamelen om 8 uur op parkeerterrein de Loet en gaan dan om 8.30 u vis sen. We hopen dat jullie in grote ge tale naar deze wedstrijd komen. T.C. HOGEDIJK Op Hemelvaartsdag en zondag 3 juni werden de wedstrijden gespeeld, die op 20 en 27 mei wegens de regen niet of slechts ten dele afgewerkt konden worden. De uitslagen van de ze wedstrijden in de zondagkompeti tie waren: Westerhout 8-Gemengd 1,5-3. Ondanks dit verlies werd Gemengd 1 toch kampioen. Verantwoordelijk voor dit succes waren Lineke van der Linde, Margriet Heddes, Gerrit de Ridder en Nico Blank. Vennewater 2-Heren 1, 0-6; Castri- cum 4-Heren 2, 4-2; Limmen 3-Jeugd Gemengd 1, 7-1; Jeugd Gemengd 2- Limmen 4, 4-4. DIPLOMAZWEMMEN ZWEMBAD LOOS 26 MEI 1984 61 Kandidaten behaalden hun felbe geerde diploma, niemand werd afge wezen. Mevr. Mollenbeek, die namens de KNZB bij het examen aanwezig was gaf een compliment aan de leskrachten van het zwembad. Vooral, zo bena drukte zij, het niveau van balzwem- men en plankspringen, de moeilijkste onderdelen, was erg goed. Daar was iedereen erg blij mee en de kandidaten van de hogere diploma's speciaal Voor diploma A slaagden: Matthijs Blokker, Pieter de Boer, Martijn Bos man, Joost Galubitz, Frank de Haan, Patrick den Haan, Perry Hoetjes, Judith Hoogeboom, Bastiaan Hoog land, Frank van den Idsert, Heieen van den Idsert, Niels Kaandorp, Tom Kleemans, Marieke Kuyl, Paul Mens, Roel Pettinga, Anton Rozemeijer, Walter Tromp, Robin Vos, Wouter Wamelink, dhr. Bruin, Mevr. Bijkerk, Mevr. P. Davidson, Mevr. Hoogland. B-diploma Mevr. Swart, Mevr. Kracht, mevr. Schipper, Niels Baltus, Anne Biewin- ga, Susanne Dekker, Saskia Glas, Susan Gonet, Wendy v. Gijlswijk, Juliette de Haan, Erik de Jong, Cecile de Wit, Emmanuel de Wit, Stefan Wolven, Radboud v. Zuilen, Nathalie Knaapen, sonja Kooij, Martijn Kop- pes, Rene Kroon, Chantal Labee, Eefje Pieterse, Bianca v.d. Poll, Ma rijke Punt, Miris Reuver, Marjolein Schilperoort, Melanie Sengers, Bas Sentveld, Joyce Tervoort, Inge Vel- tens, Willemijn Vermeer, Thekla v.d. Voet, Pascalle de Wildt. Zwemvaardigheid 1 Madou Buwalda, Annet van Hoorn, Bianca Ott, Mireille de Rooij, Astrid v. Roozendaal. Zwemvaardigheid 2 Loek Frederiks. Zwemvaardigheid 4 Chiela Alberts, Brigitta de Groot, Marcha Jonker. JUNI, EEN DRUKKE MAAND VOOR TOERCLUB „ALCMARIA VICTRIX" De maand juni is met elf sterritten en zeven vrye toertochten een zeer drukke maand voor de toerkommis- sie van t.c. Alcmaria Victrix. De elf sterritten geven geen problemen, hiervoor zyn vaste mensen op een vaste plaats, zondagmorgen en maandagavond aan de wielerbaan en op donderdagavond in Bar Jager te Bergen. Met toertochten is dat wel wat an ders. Hiervan worden de routes eerst op papier uitgezet, daarna met de auto en nog weer later met de fiets. Als je de mensen op weg stuurt met een routebeschrijving waarop links af staat terwjjl het rechtsaf moet zyn, dan kryg je natuurlijk de grootste problemen. Zo begonnen wij het afgelopen week end met een tocht in ploegverband van 120 km. De andere zes tochten varieren in lengte van 30 tot 450 km. Zaterdag 9 juni start „Alkmaar- Apeldoorn" v.v. De op één na lang ste tocht van Alcmaria Victrix" over een afstand van 300 km. Om 6 uur 's morgens kunt U starten vanaf de Alkmaarse Wielerbaan. Om deze rit op een prettige manier tot een goed einde te kunnen bren gen, is het een eerste vereiste de nodige kilometers in de benen te hebben. Deze dag is een reparatie bezemwagen de hekkensluiter. Voor de allergrootste fietsfanaten is deze rit nog een prima training voor het klapstuk van onze vereniging op zaterdag 23 juni om 0.00 uur want dan gaat voor de 3e maal de langste vrije toertocht van Nederland van start, nl. Alkmaar/Duitse grens" v.v. over 450 km (af te leggen binnen 24 uur). Waren er vorig jaar al meer dan 130 deelnemers, dit jaar hopen wij natuurlijk op een nog groter aantal. De organisatie houdt er in ieder geval wel rekening mee. Het geheel zal door een groot aantal volgauto's worden begeleid. Door de organisatie alleen al worden er 5 auto's meegestuurd, met daarin de EHBO-mensen van het Rode Kruis, afd. Alkmaar, een reservematerialen. Verleden jaar hadden wij 28 reserve wielen mee om een ieder, die een lek ke band nad, snel te kunnen nelpen, zodat hij geen al te grote achterstand opliep. Ook dit jaar verlenen wij weer deze service. Aan het einde van deze fietsmara- ton staat voor een ieder die daar voor heeft ingeschreven een schitte rende herinnering klaar. Iedereen die deze rit uitfietst, wacht aan de Alkmaarse Wielerbaan dan nog een bloemenhulde. Al zijn de omringen de zorgen dan nog zo goed, je zult de afstand zelf moeten fietsen, maar na 450 km zul je er trots op zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag om 0.00 uur op de fiets te zijn gestapt voor de langste vrije toertocht van Nederland. Voor nadere inlichtingen kunt U altijd bellen naar Don Vossenaar, tel. 072-156731. HSV - TENNIS Als vijfde en zesde in de reeks kampi oenen feliciteren we het tweede dames- districtteam bestaande uit: May de Lange, Tiny Borst, Ans Keppels, Ria Molenaar en Trudie Hoebe alsmede het tweede kringteam bestaande uit: Nel Kaandorp, Tiny Langedijk, Thea Zander, Gre Hink, Carla Duijvestijn en Diny v.d. Stouwe. Voorwaar een prima resultaat om in het eerste competitiejaar met zes van de twaalf ingeschreven seniorenteams kampioen te worden. Ook een leuk resultaat behaalde het eerste zaterdagherenteam. Dit team, spelend in de 5de klasse, tenniste goed tijdens de zes competitieweken maar eindigde desondanks onderaan. Van de in totaal 36 gespeelde partijen werden er negen in winst omgezet. Netzo verging het opponent Zeevang spelers III zodat het onderling resul taat bepalend werd voor de degradatie naar de 6de klasse. Beide ploegen behaalden tegen elkaar zes overwin ningen (6-6), en de onderlinge setstand bleek 14-14 te zijn. Uiteindelijk zou het verschil in gewonnen games de uitslag brengen: 127-125 in het voor deel van HSV Het tweede zaterdagteam is inmiddels in training voor de promotiewedstrijd 16 juni a.s. Gespeeld zal worden tegen Marquette VIII op ons terrein aan de Bayershoff- weg. Er zijn nog toegangskaarten beschikbaar 't VENNEWATER BADMINTON In een gemoedelijke sfeer vond op maandagavond 28 mei de algemene ledenvergadering plaats. De voorzit ter opende voor de ruim 60 aanwezi gen, van de 721 leden, met de op merking dat dit jaar goed en spor tief was verlopen. De exploitatie was gunstig, al is de zaterdagochtend steeds onderbezet geweest. Met be hulp van Joop Blondeel en een groter aantal vrijwilligers zal de traning bij de'recreanten beter worden opge vangen. De speeltijden op de zater dag en de zondagochtend zullen uit gebreid worden van 9.00 tot 12.00 u. Door het bestuur zal gekeken worden of speelavonden autonomer zouden kunnen funktioneren. Binnen het bestuur zijn enkele muta ties opgetreden. Als voorzitster voor de jeugd T.C. is Marjan Brouwer in de plaats gekomen voor Wil Calf. Voorzitter is Frits Calf, een nieuw gezicht uit de recreantengelederen, die de vereniging vooral ziet als een sportief en sociaal gebeuren. Er komen in het nieuwe seizoen weer ruime speelmogelijkheden voor nieuwe leden. Tel. 337858, van Aan holt. P.V. LUCHTPOST HEILOO Het snelst verlopen duivenweekend sinds weken, want zaterdagmorgen om 6.45 uur werden onze duiven al gelost in Péronne in Frankrijk (ca. 320 km). Met de wind op de staart bereikte een duif van Jan Molenaar al om 9.48 u zijn hok. (gemiddelde snelheid maar liefst 105.5 km/uur). Niet alle duiven kozen voor zo een rappe thuiskomst, want het duurde nog ca. 40 minuten voordat de 34 prijsduiven geklokt waren. De totale uitslag: 1. Jan Molenaar (9) 1, 2, 10, 34;-2. Nico Adrichem (10) 3, 9, 30; 3. Dick Keppel (9) 4, 8, 16, 21, 28, 33; 4. Theo v.d. Berg (12) 5, 6, 7, 12,20, 31; 5. Sjaak Bakker (16) 11; 6. Johan Pep ping (7) 13, 26; .7. Simon Leijen (4) 14, 27; 8. Dirk Dijkstra (12) 15; 9. Rein Middelburg (4) 17; 10. Henk La- sès (12) 18, 23, 29; 11. Piet Bakker (8) 19, 24; 12. John Ooms (5) 22; 13. Henk Houtenbos (20) 25, 35; 14. Arie Breed (18) 32. Donderdagavond inkorven voor Or- léans. Vrijdagavond inkorven voor St. Ghislain Hornu èn vrijdagavond inkorven voor opleren Hillegom Jonge Duiven. DIKKE BANDEN-RACE; OOK AL LACHT HET PUBLIEK, ER MOET WEL GEFIETST WORDEN! Op 27 juni is het weer zover. Dan wordt 's avonds vanaf kwart over zes de Wielerronde van Heiloo af gewerkt op een parcours in Heiloo- Zuid. Het rondje Heiloo - dan wel niet om de kerk, maar wel met eenzelfde karakter - gaat van start op de Hee- renweg en vervolgt over de Haes- ackerlaan, Zevenhuizerlaan, Wer- kendelslaan, Keldercroftlaan en de Butterlaan om bij Bakker Hemmer weer de Heerenweg op te draaien. Om kwart over zeven starten de ama teurs, natuurlijk het spektakel van de avond wat betreft de hoogste snelheden en het grootste veld van deelnemers. Echter, al eerder is het een drukte van belang op het par cours. f Om 18.40 uur starten de recreanten voor hun race over tien ronden. De winnaar sleept de Uitkijkpostbokaal in de wacht, terwijl er voor de win naars per categorie eveneens prij zen zijn beschikbaar gesteld. Het is trouwens ook dit jaar weer fantas tisch op welke wijze de Heilooër Mie denstand de wielerronde mogelijk maakt. De wielerronde van Heiloo wordt evenals voorgaande jaren geopend met de dikke banden race. Een ra ce over drie ronden, waaraan ieder denkbare fietscombinatie mag mee doen. Er is maar éénx voorwaarde: het gebruiken van een sport- of ra cefiets is niet toegestaan. Verder zijn tandems, bakfietsen en zelf gebouwde rijwielen toegestaan. De dikke banden race biedt ver enigingen en instellingen een uit stekende gelegenheid om op een ludieke manier in de belangstelling te komen. Natuurlijk zijn er bij de dikke banden race ook prijzen te verdienen. De combinatie, die als eerste over de finish komt ontvangt de Slager Kramer-bokaal. Daarnaast zijn er prijzen voor de leukste, meest ori ginele combinaties enz. De dikke banden race en de recre anten-race staan open voor inwoners van Heiloo, Limmen, Egmond-Bin- nen en Egmond aan de Hoef. In schrijven kan hiervoor t/m 18 juni bij de hoofdsponsors van de wieler ronde, de wielerzaken Boersen, Bosman, Hoebe en Van Raalte. In Limmen kan men zich bij de wieler- zaak Kroone-Liefting inschrijven. MINI-MARKT BIJ FORESTERS Zaterdag 9 juni, de dag voor Pinkste ren dus, gebeurt er van alles bij Foresters-honkbal. Een organisatie comité is de afgelopen weken hard aan het werk geslagen om voor die dag een mini-markt op touw te zet ten, waar voor jong en oud iets te beleven valt. De opbrengst van de diverse aktiviteiten is bestemd voor de kas van deze aktieve afdeling van de sportvereniging Foresters. Bij het veld aan de Dors begint za terdag 9 juni de mini-markt al om 8 uur 's morgens, wanneer de deel- nemers(-sters) aan de rekreatie- en trimloop door het Noorderwey zich kunnen inschrijven. De kosten zijn laag gehouden, 2,50 voor de jeugd t/m 15 jaar, ouderen betalen 4, Iedereen die de tocht uitloop, op tijd wordt niet gelet, ontvangt een prach tige herinneringsmedaille. Om 9.00 u 's morgens staan de rom melmarkt, de speelgoedbeurs en de informatiekraam van Foresters al voor U open. Ook al 's morgens vroeg de pitcherswedstrijd voor de jeugd, het Rad van Avontuur en het bekende spel Vier op een Rij, waarvoor prach tige prijzen beschikbaar zijn gesteld. Tegen half twaalf de eerste demon stratie met modelvliegtuigjes en wie dat te vroeg vindt, kan om 13.00 u opnieuw genieten van de behendig heid van deze mini-vliegtuigjes. Om 15.00 u begint de kompetitiewed strijd Foresters honkbal tegen Fl. Petrels uit Purmerend en als het een beetje meezit, luistert een echte Antilliaanse Steelband deze wed strijd in de landelijke tweede klasse van de honkbalkompetitie met fleu rige klanken op. De mini-kermis eindigt tegen 5 uur. TRIAS-SUCCESSEN OP VEEL FRONTEN Op Hemelvaartsdag werden door TRIAS wedstrijden voor A/B-jeugd en senioren georganiseerd waarbij de bes te prestatie werd geleverd door B-juni or Stefan Wijker met een tijd van 4.12.8 op de 1500 meter, hiermee verbeterde hij een 22 jaar oud clubre cord. Ook was er een nieuw record op de 4 x 200 meter estafette in 1.36.4 en liep Peter Appelman met 2.29.6 een snelle 1000 meter. Enkele dagen later waren er opnieuw wedstrijden op de sintelbaan aan het Maalwater en wel de tweede wedstrijd voor de CID-jeugdcompetitie waarbij in drie van de vier groepen de TRIAS- ploegen de overwinning binnenhaal den vóór HERA uit Heerhugowaard. Vooral de meisjes kwamen tot enkele opvallende prestaties, zo sprong het D-meisje Aglaya Korthouwer 4.52 me ter ver In dezelfde groep liep Marianne Nijmeijer met 1.52.5 een snelle 600 meter; dat laatste deed ook het C-meisje Jannie Dekker door met 1.42.5 een nieuw clubrecord te vesti gen. Miranda Oly won het discuswer pen met 27.30 meter en Mascha Nierop Groot liep met 13.4 een goede 80 meter horden. Zondag reisden de seniorenploegen naar Papendal voor de tweede competitiewedstrij dDe dames verstevigden door een overwin ning hun eerste plaats in de eerste klasse en hebben, met nog één wed strijd voor de boeg, een uitstekende kans op promotie naar de hoofdklasse De start was prima met persoonlijke records bij het speerwerpen van Han- nie Jongejan met 40.84 en Ingrid van der Lecq met 36.72 en op de 100 meter horden van (opnieuw) Hannie Jonge jan met 15.8 en Carine Molenaar met 15.5 sec. Ook Freya Muller was uitstekend op dreef met 10.74 m. met de kogel en 1.65 m. bij het hoog springen. Voor veel punten zorgden ook nu Mascha Vriend met 5.48 ver, terwijl Jolanda Zijl bij het discuswer pen 40.70 liet opmeten. Op het slot nummer 4 x 100 meter estafette zorgden Hannie Jongejan, Jolanda Burtels, Mascha Vriend en Tonia de Jong voor een evenaring van het clubrecord met 49.5 sec. De heren eindigden als derde met aanzienlijk meer punten dan in de eerste wedstrijd vooral Mare Kok had daarin een belangrijk aandeel met een nieuw clubrecord op de 110 meter horden van 14.9 en een evenaring van dat bij het polshoog met 4.40 meter; bovendien maakte hij samen met Robert Wijker, Stefan Otte en Arnjan Bakker deel uit van de 4 x 100 meter ploeg die tot een goede 44.3 kwam. Een sterk nummer was de 1500 meter met 3.54.3 voor Peter Appelman en 3.59.8 voor Eric Hopman, nieuweling Robert van Via- nen verraste met 51.3 op de 400 meter. Laatstgenoemde leverde ook zijn deel in de goede 3.24.1 op de 4 x 400 meter estafette, samen met Peter Appelman, Rob Ooms en Marco Beukenkamp. BLUE HARTS WINT INTERNATIONAAL TOERNOOI VAN DE TERRIERS Op velden die het acht-jarig be staan van het toernooi ef nog nooit zo mooi bij lagen, werd op 1, 2 en 3 juni door 23 teams gestreden. Bij de heren in 2 poules van 7 en bij door hun debuutelpee van januari Dit jaar voor het eerst waren de bui tenlandse clubs in de meerderheid: vijf Engelse, zeven Duitse en Twee Belgische verenigingen stuurden hun teams naar Heiloo. Het Duitse Oberhausen kon de ti tel van 1983 niet prolongeren. Hoe wel individueel sterker moest men het aflegen tegen het sterkere col lectief van zowel de Engelse als de Nederlandse elftallen. De finale bij de heren werd een "All English Final Game". Gescoord werd er niet dan pas na afloop van de wed strijd in de strafballenreeks. Blue Harts bleek dit jaar de strafbal be ter te nemen dan in 1983 en won voor het eerst de finale na vier jaar lang tweede te zijn geworden. Bij de dames bleek het Terriers- team de sterkste. Ook hier lag het niveau weer hoger dan vorig jaar. Een in alle opzichten geslaagd toer nooi dat getuige de belangstelling vanuit het buitenland een steeds grotere faam in de hockeywereld begint te krijgen. Heiloo kan trots zijn op zijn Hockeyclub. Eindstand Heren: 1 Blue Harts, 2 Felixtowe, 3 Old Stars, 4 Terriers. Eindstand dames: 1 Terriers, 2 Kraaien, 3 Hannover, 4. E.M.H.C. Als ik na een lange snelle rit met mijn auto thuis kom draai ik het kon- taktsleuteltje om. Het is stil. Mijn auto slaapt na een simpele handbe weging "kontaktsleuteltje om draaien". Bij mensen werkt dat anders. Natuurlijk zijn er veel mensen die er in slagen om vanuit het drukke en jachtige leven zo het bed in te duiken en te slapen. Voor de meeste mensen gaat die vlieger niet op. Hun lichaam en geest moet eerst tot rust komen voor ze kunnen sla pen. Bijna iedereen heeft de er varing opgedaan datje na een drukke of erg emotionele dag moeilijk in slaap kunt komen. Je maakt dat soms heel bewust mee. Meestal zijn we ons niet meer be wust van de haast en de emoties waarmee we moeten leven. We ra ken zo aan ons drukke gedoe ge woon dat we niet eens meer in de ga ten hebben dat we gespannen leven. We leven in een run van de drukke dag werken, 's avonds een verga dering of visite, een spannend tv programma, nog snel wat werk af maken, vrouwen ruimen vaak in een hurrie het huis nog even op voor ze naar bed gaan. Het is zo vervelend als dat allemaal blijft liggen. Ik heb geen rust als het niet allemaal schoon en klaar is voor de nieuwe dag. "Ik heb geen rust", kan wel eens de oorzaak van slapeloosheid zijn. Het grootste deel van de mensen met slaapproblemen zijn de vrouwen boven de 40 jaar. Heeft dat misschien met die hurrie en het niet eindigen van het huishoudelijk werk te maken? Op dezelfde manier verstoren ook psychische spanningen ons slaappatroon. Psychische spanningen angst waar het ook uit voortkomt, uit een huwelijk, uit de school van de kinderen, uit de werksitua tie of wat dan ook, wekken spanning in de spieren en organen op. Eigen lijk is dat een hele natuurlijke reak- tie uit de oertijd van de mens. Achter iedere boom loerde een leeuw. Onze voorvader moest dus altijd klaar staan om te rennen. Hup de boom in. Daarom wekt iedere psychische be dreiging een spierspanning op die langzaam went. Onze spieren blij ven altijd onder spanning, onder stress staan. Zo'n permanente span ning werkt sterk slaapverstorend. Vaak is het gevoel van psychische spanning al lang opgelost maar blijft de spierspanning voortbe staan. Het opheffen van de spier spanning kan een geweldige bijdra ge zijn aan het beter slapen. Dit is ook de reden waarom artsen hun slaappatiënten vaak aanraden om het eens met yoga of een auto genen training te proberen. Dit heeft vaak een heel heilzaam effekt. Mensen die yoga trainingen geven zijn helemaal niet verbaasd als een van de leerlingen op het matje weg- dommeld. Dit komt niet omdat de leerlingen zo moe zijn, de spier- ontspanning en de gecontroleer de ademhaling scheppen zulke gun stige voorwaarden om te slapen dat het lichaam daar ook prompt op rea geert. Voor slechte slapers is slapen geen pretje. Ze gaan naar bed met het ge spannen gevoel "ik kan toch niet slapen, hoe kom ik nu weer in slaap". Slaap is een bedreiging. Gevolg zie boven. Dit paniekgevoel is ongeveer het ergste wat de slechte slaper kan overkomen. Het leidt tot een bedangst, steeds later naar bed gaan oververmoeidheid, hard hol lend naar een dokter om slaap middelen. Slikken, niet slikken, ver slaafd en weer van de pillen af. Het wordt voor veel mensen een ein deloze cirkelgang waar ze graag uitwillen ontsnappen. Het Instituut voor de Klinische Psychologie te Utrecht heeft een aantal oefeningen ontwikkeld die dat negatieve denken over slaap kunnen omzetten in een meer po sitief denken, over slaap. Wie graag naar bed gaat, en het in bed gezellig vind zal weinig slaap problemen hebben, of ze moeten voortkomen uit lichamelijke moei lijkheden of vanuit de omgeving. Ook daar zijn oplossingen voor. Ton Verplanke. tel. 072-332726. Wie een fietstocht van een paar da gen, weken of maanden wil maken, kan het niet stellen zonder goede fietstassen. Wie flink .wat bagage op de fiets moet meenemen, heeft meer nodig dan een snelbinder, hoe nuttig dit hulpmiddel voor het dagelijkse fietsergebruik ook mag zyn. Fietstassen zyn er te genwoordig te kust en te keur. Met de toenemende populariteit van de fiets, het fietstoerisme en het fiets- kamperen is het aanbod aanzienlijk toegenomen: Nederlands fabri kaat en ook veel import. Het is ver standig om by de aanschaf van fiets tassen niet in de eerste plaats naar de prijs te kijken, maar naar de kwaliteit en de bruikbaarheid. Kwa liteit moet betaald worden. Goed koop is duurkoop en de ervaring zal leren dat kwaliteitstassen beter voldoen en aanzienlijk langer mee gaan. Soorten Er zijn verschillende soorten fiets tassen. Enkele tassen die aan weers zijden van de bagagedrager worden gehangen (afpaktassen) en dubbele tassen, die over de gehele drager hangen. Dan zijn er speciale stuur- tassen (met vaak aan de bovenzijde mogelijkheid om een kaart in door zichtige etui te bevestigen) en za deltassen, die aan de achterzijde van het zadel worden gehangen. Die ver scheidenheid aan tassen maakt het goed mogelijk de mee te nemen ba gage gelijkmatig over de fiets te verdelen. Dat is belangrijk want als de fiets op één punt extra be last wordt, heeft dat invloed op het fietsen. Een ander voordeel is dat je je bagage goed kunt verdelen en dat je niet alles overhoop hoeft te halen als je iets zoekt. Van verschil lende merken bestaan die diverse soorten tassen als set. Dat is erg handig: de tassen horen bij elkaar en er zijn er ook met een speciaal opbouwsysteem. Deskundigen hebben uitgerekend dat 45 kilo bagage voor een normale toerfiets zo ongeveer het maximum is als de bagage daarbij gelijkmatig links en rechts is verdeeld en de be lastingverhouding voor en achter respektievelijk ongeveer 1/3 en 2/3 is. Wordt alleen achterop ba gage meegenomen dan geldt 25 ki lo als een maximum. Hoe lichter de fiets in gewicht is, des te minder bagage kan worden meegenomen. Niet omdat de fiets het gewicht niet kan torsen, maar omdat dit afdoet aan de goede berijdbaarheid van de fiets. Bij een lichtgewicht sport - fiets kan zo gedacht worden aan een maximum bagagegewicht van een kilo of twaalf. Echter racefietsen zijn niet bedoeld voor bagagevervoer, maar om toch wat mogelijkheden te bieden, zijn er voor deze fietsen spe ciale grote zadeltassen in de han del. In het algemeen geldt dat de fiet ser zich bij het meenemen van ba gage zoveel mogelijk zal moeten we ten te beperken. Alles wat je thuis laat is meegenomen. Waterdicht Bij het vervaardigen van fietstassen wordt op het ogenblik vooral gbruik gemaakt van lichtgewicht (kunst stof), maar ook wel van het zwaar dere canvas. Laatstgenoemde tas sen worden echter steeds minder voor toeristische tochten gebruikt. Het is goed om bij het kopen van fietstassen op een aantal punten vooral goed te letten. Erg belang rijk is dat de tassen goed water dicht zijn. Daar hoor je nog wel eens klachten over, maar de tassen wor den wat dit betreft steeds beter. Als extra voorzorg maatregel kunnen bijlange tochten spullen die echt niet nat mogen worden in plastic worden verpakt. Dat weegt niets en neemt ook geen extra ruimte in be slag. De degelijkheid van een tas is vaak af te lezen aan dubbel ge stikte naden en extra verstevigde ophangpunten. Als de tas flappen heeft, moeten de ze ruim vallen om eventueel in regenen te voorkomen. Bij het in pakken moeten de tassen ook niet te vol worden gepropt. Veel fiets tassen zijn tegenwoordig voorzien van ritssluitingen. Er zijn dan geen flappen ter afsluiting nodig. Veel fietstassen hebben aan de binnen zijde een versteviging. Dat is erg nuttig, maar als zo'n versteviging ontbreekt, kan die gemakkelijk zelf worden aangebracht met stevig niet te buigzaam materiaal. Om te voor komen, dat bij het gebruik van tas sen naast de achterdrager, tijdens het wentelen van de pedalen, de schoenhakken de tassen raken, is het gewenst dat de naar de pe dalen gerichte zijkanten van de tas sen naar bededen schuin naar bin nen toelopen. Bij veel fietstassen is dat ook het geval. Tips Het inpakken van de fietstassen vraagt de nodige zorg. Stop de spul len maar niet zo in de tassen, maar doe dat met overleg en zo dat je een en ander snel terug kunt vin den. Zaken die je vaak of snel nodig kunt hebben daarom bovenin de tas sen. Stop de zwaarste bagage on derin, dat fietst gemakkelijker. Vul loze ruimten zoveel mogelijk op, dat is economisch. Zo kun je in laarsen of drinkmok- ken heel wat kwijt. Wie zich over de verschillende soorten fietstassen en over het gebruik hiervan wil oriën teren kan het in de serie Fiets- otheek verschenen boekje "Goede raad voor fietstochten" worden aanbevolen, dat door overmaking van 6,40 op giro 234567 kan worden aangevraagd bij stichting: fiets! in Amsterdam. In dit boekje overi gens ook heel veel andere nuttige informatie voor wie een fietstocht gaat maken. Uit de thans beschikbaar gekomen cijfers van de Nederlandse fietsen- industrie over 1983 blijkt dat de klas sieke toerfiets het in ons land weer goed doet, De produktie van dit type fiets steeg tot 83.400 stuks tegenover 68.100 stuks in het voor afgaande jaar. Er werden wat min der sportfietsen vervaardigd en ook het aantal kleuter- en jeugdfietsen liep wat terug. In totaal produceerde de Nederlandse industrie 902.100 fietsen. De export van Nederlandse fietsen naar het buitenland ver toonde een lichte daling en kwam uit op 270.100 stuks, terwijl de import van buitenlandse fietsen licht toe nam. In totaal kwamen op de binnen landse markt 1.090.100 fietsen be schikbaar. Dat betekent vrijwel een handhaving van het niveau van 1982 toen in totaal een cijfer van 1.083.000 werd bereikt. Nieuwe stichting in strijd tegen fietsdiefstal Om diefstal van fietsen zo effektief mogelijk te kunnen bestrijden, is de Stichting Diefstalpreventie Twee- wielers opgericht, een samenwer kingsverband tussen de ANWB, de RAI en het Technisch Bureau ter bevordering van schadepreventie. Het voornaamste doel van deze nieu we stichting is fietsen beter tegen diefstal te beveiligen. Daartoe zal onder meer een keurmerk worden verleend aan sloten, die bepaalde door T.N.O. uit te voeren tests, met succes hebben doorstaan. Goed gekeurde sloten zullen herkenbaar zijn door een speciale oranje sticker, waarop het toelatingsnummer en het typenummer staan vermeld. De op richting van de stichting is een uit vloeisel van de al enige jaren be staande samenwerking tussen de drie genoemde organisaties. Fiets mee met de auto is een eenvoudige zaak Wie zijn fiets altijd bij de hand wil- hebben, ook als hij ver van huis wat wil gaan vrij wielen, hoeft zich geen zorgen te maken hoe hij zijn fiets ter bestemde plekke krijgt. Er zijn op het ogenblik veel hulpmiddelen om de fiets met de eigen auto te vervoeren in de vorm van meevoer- rekken, die op het dak van de auto of op de achterbak kunnen worden bevestigd. De verschillende syste men, die hiervoor bestaan maken het goed mogelijk voor ieder type auto een passend en het best bruik bare rek te vinden. Uitvoerige in formatie hierover is te vinden in het in serie Fietsotheek verschenen boekje "Fietsvervoer", dat door overmaking van 8,90 op giro 234567 kan worden aangevraagd bij Stich ting: fiets! in Amsterdam. OVER STEENKOOL EN OVER SPINNEN Met Pasen zijn in het Noorder Die- renpark enkele bijzondere nieuwe aanwinsten voor het publiek open- steld. Dat is o.a. de Carboonaf- deling in het Biochron, het museum over de geschiedenis van het leven op aarde. In die Carboon- of Steen koolafdeling is met zeer natuurge trouwe kunststofreconstructies van uitgestorven planten en met pri mitieve, nu nog levende planten', getracht een beeld te geven van een echt steenkoolwoud. Door de winning van steenkool zijn vrij veel fossielen tevoorschijn gekomen waardoor men zich niet alleen een goede voorstelling heeft kunnen vormen van het plan tenleven in het Carboontijdperk, maar ook van het dierenleven. Over één diersoort, die ook al in die Carboonbossen rondscharrelde, is een heel bijzondere expositie in gericht met als titel: "Spinnen, spon, gesponnen". Een expositie over de evolutie van het spinnenweb. De hoofdrolspelers van deze expo sitie, de spinnen, zijn er in vele maten en soorten te bewonderen. Al spinnend vertellen ze eigenlijk zelf het verhaal van de geschie denis van hun spinsels en webben. Want, niet iedere spin maakt een web. De grote vogelspin bijv. spint alleen zijde om haar eieren te beschermen. Andere spinne- soorten leven in holen onder de grond en gebruiken hun zijde om dat huis te. bekleden. Voor alle spinnesoorten op deze permanente expositie is een spe ciaal onderkomen gemaakt, dat helemaal is aangepast aan het "na tuurlijk" milieu van de betref fende spinnesoort. Zo zit "de schrik van menig Nederlandse huisvrouw" in een wat donker, stoffig keldertje' en spinnen andere hun soms wel anderhalve meter grote webben tus sen bamboestruiken. De handgrote vogelspinnen scharrelen door een klein stukje tropisch regenwoud. Niet iedereen zal de spinnen en de spinnekunststukjes bewonderen, velen zullen ook griezelen. De angst voor spinnen is, een enkele uitheem se uitzondering daargelaten, geheel onterecht. De expositie zal er mis schien toe bijdragen dat men wat anders over spinnen gaat denken. Nuttig zijn ze in ieder geval. Een zekere mijnheer Bristowe in Enge land heeft uitgerekend dat de spin nen in Engeland jaarlijks een ge wicht aan insecten verorberen dat het totale gewicht van de Britse menselijke bevolking makkelijk overtreft! Het dierenpark heeft over de expo sitie ook enkele bijzondere uitga ven gemaakt. Zo is er een thema nummer over spinnen en vooral over hun webben. Bovendien een klein boekje over het maken van een wiel- web en over het prepareren van web ben en een vragenlijst voor in het park. Perfek voord soepe tieve c gestiki Konsumentenvoorllchting over de Fiets In de serie "Fietsotheek" verscheen zojuist een nieuwe, geheel herziene editie van het boekje "Wat voor fiets?" In honderd bladzijden wordt hierin alles verteld wat de kon- sument over de fiets moet weten. Alles komt hierbij aan de orde: hoe een fiets in elkaar zit, wat de verschillen zijn tussen de verschil lende soorten fietsen en hoe je daar uit de juiste keus kunt maken, af gestemd op het gebruik. Ook over remsystemen, versnellingssystemen, de soorten zadels en hoe je kunt nagaan of de fiets goed past. Ver der is een apart hoofdstuk over kin deren op de fiets opgenomen en wordt veel informatie gegeven over de vele nuttige en handige ac cessoires, die voor de fiets op de markt zijn. Objektieve konsumentenvoorlichting, die precies weergeeft waar het bij de fiets om draait. "Wat voor fiets?" kan door overmaking van 11,75 op giro nr. 234567 worden aan gevraagd bij stichting: fiets! in Am sterdam. Het boekje wordt u dan per omgaande toegezonden.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1984 | | pagina 4