Werk Amnesty International blijft helaas nog hard nodig m i I Een vertrouwd beeld W V-Fietsdag VVV-Fietsdag op 28 juli Leer kuststreek tussen Castricum en Petten op actieve manier kennen VERENIGINGSAGENDA RABO MAKELAARDIJ O.G. Kunststof Kozijnen KUYPER Salon Margreet H Trefpunt van vraag en aanbod in Noord Holland. 11 JULI 1984 Amnesty International werd in 1961 opgericht om de vergeten gevange nen uit hun kerkers te halen. Het begon met een kranteartikel waarin mensen uit alle maatschappelijke geledingen werden opgeroepen om op een onpartijdige en vreed zame wijze te ageren voor de vrij lating van duizenden mannen en vrouwen die in de gehele wereld op grond van hun politieke of re ligieuze overtuiging of vanwege hun huidskleur, etnische afkomst of taal worden vastgehouden. Die mensen kregen, mits zij geen ge weld hadden gebruikt of gepropa geerd, de naam 'gewetensgevange nen'. Binnen een maan.d hadden meer dan duizend mensen zich aangemeld om daadwerkelijk te helpen. Een half jaar later kondigde oprichter Peter Benenson een nieuwe stap aan in zijn campagne. Wat als een korte actie in de media was begonnen, zou worden uitgebouwd tot een permanente internationale bewe ging. In zoveel mogelijk gevallen waarin de vrije meningsuiting met marte lingen en vrijheidsberoving werd onderdrukt probeerden leden van Amnesty International (die zich in groepen organiseerden) het schijn baar onmogelijke. Zij begonnen hün gevecht tegen het officiële zwijgen en tegen politieke vervolging. Zij traden in contact met de gezinnen van de gevangenen en met advo caten en begonnen aan regerings instanties briefkaarten, brieven en telegrammen te sturen met het ver zoek de mensenrechten te eerbie digen. Naarmate de beweging beter bekend werd en meer steun kreeg, begon ook de kritiek luider te klinken. Een rapport over vermeende slechte behandeling van gedetineerden in Noord-Ierland veroorzaakte een rel in het Verenigd Koninkrijk. En naar mate er over het ene land na het an dere rapporten verschenen, volgden ook de aantijgingen. Maar vanuit de landen die de or ganisatie veroordeelden kwamen ook andere stemmen. Uit brieven van gevangenen bleek dat het voor hen vaak een grote morele steun is om te weten dat mensen uit verschil lende continenten proberen om ver betering in hun lot te brengen. Uit werkkampen, uit folterkamers, van gezinnen en advocaten van ge vangenen kwamen verslagen over martelingen, misbruik van psy chiatrie en geheime executies. Ge confronteerd met de zich opstapelen de bewijzen over de wreedheden die gevangenen moesten ondergaan lanceerde Amnesty International een internationale campagne voor de afschaffing van het martelen (1973). Ook werd er een nieuwe actievorm ingesteld: de z.g. blik semactie (urgent action). Deelne mers aan deze activiteit werd en wordt verzocht om door middel van telegrammen en expresbrieven te gen martelingen te protesteren. Van meer recente datum zijn de cam pagnes voor de afschaffing van de doodstraf (1979), tegen 'verdwijnin gen' (1981) en tegen buitenge rechtelijke executies (politieke moorden) (1983). In 1977 werd aan Amnesty Inter national de Nobelprijs voor de Vre de toegekend. Bij de uitreiking van de onderscheiding verklaarde het Nobelcomité: 'De wereld is getuige geweest van een toenemende ver ruwing, van de internationalisering van geweld, terrorisme en mar teling.... Door haar actie ter verde diging van de menselijke waardig heid tegen vernederende behande ling, geweld en marteling, heeft Amnesty International de weg vrij gemaakt voor vrijheid, gerechtig heid en aldus ook voor de vrede in de wereld'. Het is nu 1984. Er zijn altijd ontel bare gewetensgevangenen. Poli tieke gevangenen zijn nog steeds slachtoffer van oneerlijke proces sen. Er wordt nog steeds gemar teld. Nog dagelijks worden exe cuties gemeld. Amnesty Interna tional blijft helaas nog nodig. Afdeling Heiloo Ook in Heiloo is er een afdeling van Amnesty International. Met zeer grote regelmaat is zij met een stand aanwezig in winkelcentrum 't Loo. Informatie verschaffen is één van de belangrijkste acti viteiten. Via de stand, maar ook via de kerken en het verenigingsleven wordt de actuele stand van zaken wat betreft de rechten van de mens in de wereld doorgegeven. De afdeling Heiloo is een klein scha- keltje in het internationale Am- nesty-net werk. Er wordt aan pro jecten medewerking verleend (bijv. de nu lopende 2e campagne tegen martelen) en er wordt zelf actie ondernomen. Bijv. wordt, wanneer elders ter wereld iemand met een bepaald beroep gevangen zit, aan vakgenoten gevraagd uit Heiloo een brief te schrijven naar de re gering van het desbetreffende land. Sinds twee jaar is de groep Heiloo zelfstandig. Wat betreft het aantal deelnemers is er een flinke groei geweest. Daardoor zijn er nu drie specifieke groepen: een casa- en ran- en een adoptiegroep. De eerste houdt zich bezig met de rechten van de mens in Midden-Amerika. De tweede (Regionaal actie netwerk) richt haar aandacht op verschillen de delen van de wereld, bijv. Oost- Duitsland en Jemen. De adoptie- groep richt zich op personen, die er gens gevangen éitten. Door het schrijven van brieven aan de ge vangenen zelf en mensen uit diens nabije omgeving probeert de groep te achterhalen onder welke omstan digheden de persoon gevangen zit. Natuurlijk wordt ook niets nage- sloten om een gevangene vrij te krijgen. Zoals al eerder is geschreven, het werk van Amnesty International is anno 1984 nog hard nodig. Wilt u daarbij helpen? Neem dan voor algemene informatie contact op met Amnesty International Nederland, Postbus 61501, 1005 HM Amster dam, tel. 020 - 847 905). Bent u geïnteresseerd in de acti viteiten van de groep Heiloo, laat u dan informeren door Astrid Wes- selius, Het Zevenhuizen 3, 1852 JA te Heiloo, tel. 072 334822. x óók voor Heiloo J.A. van 't Hof, makelaar/taxateur o.g. Kantoon Kennemerstraatweg 83, Alkmaar tel. 154464. Privé: tel. 150383. of de plaatselijke Rabobank. INLEVEREN VAN KOPIJ VOOR ADVERTENTIES E.D. TOT UITERLIJK A/I .00 UUR Rechte Hondsbosschelaan 22 - Heiloo Ramen en deuren door rechtstreekse import uit Duitsland zeer concurrerend in prijs Stationsweg 94, Heiloo Tel. 072-33350; 02513-13989 Laat uw huid voor en na de vakantie eens ex tra behandelen met een modelerend masker. Deze maskers hebben een diep reinigende werking, ze geven een weldadige warmte van 40° C. Voor elk huidtype het juiste masker, een keu ze uit: La Prairie op basis van gevriesdroogde cellen Maria Galland op basis van vitamine cremes Hui Bon Hoa op basis van klei uit Vichy. Ook even een afspraak maken bij: Westerweg 173 Tel. 331380 DIRKJAN JAGER EXPOSEERT IN DE OOSTHOEK In delhal van de Oosthoek aan de Oostërzijweg 8 in Limmen hangen een 12 tal schilderijen van Dirk Jan Jager. Hoewel Dirk Jan pas 18 jaar is, is dit toch niet zijn eerste expositie. Zo heeft hij vijf jaar ge leden al in de Zevensprong in Hei loo geëxposeerd deze werd toen ge opend door Jean Thomassen die hoge verwachting van deze jonge kunste naar had. Dat dit alles is uitgekomen mag blijken uit de volwassen schilderijen die in de Oosthoek te zien zijn. Ze zijn zeer verschillend van aard, men kan niet zeggen: ,,Dat is .hou<~ typisch een Dirk Jan Jager'*! ,,Ik houd van schilderijen met een pitje" zegt hij zelf, kleine verborgen grap jes aan de bezoeker deze zelf te vin den. Ook het klassiekere werk laat Dirk Jan niet liggen wat blijkt uit het schilderij met allemaal voorwerpen die een zwarte kleur hebben. Deze tentoonstelling is op werkdagen te zien van 8.30-17.00 uur. 1 JAAR OMBUDSTEAM HEILOO Op 4 mei 1983 gingen we officieel van start met de ondertekening van de Stichtingsakte. Ons team, be staande uit zes vrijwilligers(sters) (eerste lijners) wordt geruggesteund door deskundigen op velerlei gebied, de zgn. tweede lijners. Een interview met de Uitkijkpost en de opname van onze telefoonnum mers en ons spreekuur in de adres senlijst was één van de vormen van publiciteit. Bovendien werd een af fiche ontworpen dat met een bege leidende kennismakingsbrief bij veel instanties werd opgehangen. Onze werkwijze bestaat uit een drie tal mogelijkheden nl.: -Postbusnummer 89 voor schrifte lijke vragen: -Spreekuur vrijdagavond van 19.30- 21.00 uur in de Ark, Mariënstein 180; -Telefonisch bereikbaar van 10.00- 22.00 uur op de nummers: 33 00 11 en 33 57 10. In het afgelopen jaar kregen we bij na alle aanvragen telefonisch, waarna vaak werd doorverwezen naar het spreekuur. Slechts enkele kliënten kwamen rechtstreeks naar het spreekuur. We kregen vra gen op velerlei gebied. Door de prettige samenwerking met ver schillende instanties en de ver kregen informatie konden we de meeste van onze kliënten op een of andere manier van advies dienen. Veel kliënten kwamen bij ons als laatste strohalm, vooral met huis- vestigingsproblematiek. De vraag naar goedkope huurwoningen stijgt, maar het aanbod is gering. Om in deze problematiek wat meer inzicht te krijgen, spraken we met alle daarbij betrokken instanties en/of personen, over hun werkwijze en ge hanteerde criteria. Ook in Heiloo lijkt het huisvesti- ginsvraagstuk een onoplosbaar pro bleem. Wat onze financiële situ atie betreft kan worden opgemerkt dat, dankzij het gratis opmaken van de Stichtingsakte en de 'bijna' gra tis spreekuurruimte in de Ark, de ze redelijk te noemen is. We zijn erg blij met de ontvangen donaties van verschillende instanties en per sonen, waardoor we de belang rijkste onkosten konden dekken. Ook het komende jaar hopen we door donaties ons werk te kunnen voort zetten. (Ons gironummer is 53 23 958 t.n.v. Penningmeester Ombudsteam Heiloo te Heiloo). Ter afsluiting de volgende mede delingen: Van 14 juli t/m 26 augustus is er alleen spreekuur na telefonische afspraak. Van 14 julki t/m 4 augustus is dit nummer 33 00 11 en van 4 augustus t/m 26 augustus nummer 33 57 10. Schriftelijk kunt u ons uiteraard blijven bereiken op postbusnummer 89, waar u tevens ons jaarverslag kunt aanvragen. PAUL MUL EN JOLANDA BURKELS OP EREPODIUM Bij de Nederlandse kampioenschap pen meerkamp in Vught hebben Trias-leden uitstekende prestaties geleverd. Paul Mul behoefde slechts zijn meerdere te erkennen in Robert de Wit (P.S.V.), zijn 7274 punten waren niet alleen goed voor de tweede prijs maar betekenden ook een nieuw clubrecord. Tussen zijn 11.36 op de 100 meter en de 4.25 31 op de afsluitende 1500 me ter sprong Paul o.a. 2.00 meter hoog en 6.86 meter ver. Ook Mare Kok kwam in dit gezelschap goed mee en werd zevende met 7083 punten. Bij de dames verraste Jolanda Bur- kels in haar eerste meerkamp sinds enkele jaren, op uitstekende wijze derde te worden met een nieuw clubrecord van 5221 punten! In Krommenie plaatsten de B-meis jes in Krommenie zich voor de dis trictsfinale. Heel goed ging het met de estafette ploeg 4x100 meter: Olga Overmeer, Barbara Louwen hoven, Paula Vonk, en Carolien Ackermans evenaarden met hun 52.3 het clubrecord. Ook bij de jongens een clubrecord op de estafette René van de Berg, Jan Willem Knol, Leonard de Weerd, en Robert Mors lieten 47.9 sec. af drukken. Steven Wijker was met 2.03.3 weer snel op de 800 me ter. De dag daarvoor liep hij op Papendal nog een goede 3000 me ter in de Nederlandse ploeg. Bij de sterk bezette wedstrijden op de baan aan het Maalwater waren vooral de D-meisjes van Trias weer zeer sterk met o.a. een dubbele overwinning van Aglaya Korthouwer met 8.6 op de 60 meter en 1.42 hoog. WIJKVERENIGING PLAN OOST Bridgers In samenwerking met de Heilooer Bridgeclub wordt gedurende 5 don derdagavonden een bridge-avond ge houden in 't Oosthonk, Laan van Zeeman 14, waarbij iedereen welkom is. Zowel zij die regelmatig op bridgeclubs spelen als zij die toch wel eens willen proberen om in clubver band te spelen. De kosten zijn voor iedereen 2,50 per pers./per avond, inkl. een kopje koffie. We beginnen donderdag 19 juli om 20.00 uur precies. Deelnemers ge lieven zich telefonisch in te laten schrijven op de woensdagavond voor afgaand aan de speelavond bij J. Löhr, tel. 330052. BSC HEILOO Sinds zondag heeft het honkbalteam van BSC Heiloo afstand moeten nemen van de leidende plaats in de competitie die het nog steeds innam. Door in Purmerend met 10- 7 van Flying Petrels te verliezen terwijl ABC uit Amsterdam steviger aan kop kwam door van Foresters te winnen. Een terechte klassering van BSC Heiloo overigens want de prestaties aan slag van het team laten te veel te wensen over. Zondag tegen Flying Petrels werd een in de derde inning bereikte ri ante voorsprong van 3-7 voor Heiloo niet voldoende verdedigd zodat Flying Petrels toch nog kans zag regelmatig punten te vergaren. Heiloo kon er nauwelijks meer een honkslag, laat staan een run, tegen over stellen. Softbal Voor het eerste damesteam van BSC Heiloo beginnen wedstrijden als j.l. zondag zo langzamerhand ver plichte nummers te worden. In Ca- pelle a/d IJssel werd de thuisspe- lende vereniging Thunderbirds op dezelfde eindcijfers getrakteerd als in de vorige wedstrijd: 0-10. Hiermee zette BSC Heiloo weer duidelijk een stap in de richting van het kampioenschap van de lande lijke eerste klasse B. Het gaat trouwens erg goed met het damessoftbal bij BSC Heiloo: Vrij dag j.l. diende de eerste kampioen zich al aan. Dames 2 werden in hun gewonnen wedstrijd (16-7!) tegen Beagles onbereikbaar in de competitie en daarmee eerste in de A poule van de rayoncompetitie 2e klasse. Inmiddels zal bij het verschijnen van deze Uitkijkpost hoogstwaarschijnlijk hetzelfde re sultaat bereikt zijn door het team dames 3 in d e B poule van dezelfde klasse zodat beide teams meespelen in de promotie ronde voor een plaats in de eerste klasse rayon. EXPOSITIE MARY KOEKENBIER 3 WEKEN VERLENGD In Kasteel Radboud te Medemblik is al vanaf 3 juni een expositie te zien van de Alkmaarse schilderes Mary Koe kenbier. Deze expositie omvat olieverfen, acryl, schil derijen en houtskool. Het was de bedoeling dat dit alles tot 13 juli te zien zou zijn, maar de schilderijen van Mary Koekenbier krijgen steeds meer bekendheid en dus was de belangstelling erg groot. Men heeft nu besloten de expositie drie weken te verlengen. Dat Mary Koekenbier ook internationaal begint door te dringen mag blijken uit het feit dat de volgende expo sitie in Brussel is (op verzoek). Prachtig zijn de portretten van de dames Vlaenderen, schilderde Mary tot voor kort stadsgezichten, landschap pen, koeienstallen, bloemstillevens, enz. de laatste tijd legt ze zich ook toe op het portretteren en niet zonder succes. In Kasteel Radboud zijn zo'n 30 schilderijen te zien, af gewisseld met droogboeketten die bijzonder mooi gemaakt zijn door Erik Klein Schiphorst uit Heiloo. U kunt dit alles nu bekijken tot 30 juli elke dag van 10-5 uur, Zondags van 2-5 uur. REGGAE IN BUK BUK Mandingo Warrior is de naam van de band. Voor een aantal onbekend, voor anderen een groep die niet meer is weg te denken dankzij de sfeervolle live-acts. Mandingo Warrior heeft al veel succes geoogst in het voorprogram ma van bekende buitenlandse bands, o.a.: Misty in Roots, The Specials, Culture, etc. Zaterdag 14 juli 22.00 uur. KLEUTERBREVET ZWEMMEN BIJ ZWEMBAD LOOS 50 Meter gekleed zwemmen op woensdagmorgen in een met vlag getjes versierd zwembad. Groot feest om het eerste zwemexamen te doen. Vader, moeders, opa's en oma's, ië'dereen was mee om de kleintjes te bemoedigen. Geslaagd: Chantal Spiekermann; Hugo Houtenbos; Katie Pereira; Sabina Schaaper; Karei Verver; Robin Kops; Mylen Oudejans; Floor Nolta; Christel Veld; Jeroen Greuter; Irene Boulonois; Bart Jan Koekebier; Angela Pater; Timmy Liefting; Dave Koppes; Ron Groot; Kim Hauckelt; Matthijs Westers; Andrea D'Hanis; Ruben Appel man; Melanie Laamers; Jasper Siekman; Nisja Bakker; Philip Syoelman; Jeroen Wardenburg; Daniel Boekei; Iris van de Water; Jelle Roggeveen; Leonie van de Water; Barry Aelbers; Mirjam Betlehem; Johannes Goed; Rogier Goed; Annemarie Bisselink; Corrie DuinjFrank Koortens;Edwin Beentjes; Jelle Hop; Paul van Eek; Astrid Huisman; Lara Glorie; Sha- nni van der Schaaf; Thelma Stolwijk; TINY SPAANS-GROOT EXPOSEERT BIJ SILHOUET Bij binnenhuisarchitectuur „Sil houet" aan de Stationsweg 83 is op het ogenblik een tentoonstelling van aquarellen te zien van Tiny Spaans-Groot. Zij vindt haar inspiratie veelal in de natuur, het water met zeilboten, een bos, bloemen enz. De tentoonstelling duurt nog tot 30 juli. Openingstijden van 10.00 tot 18.00 uur en vrijdagavond van 19.00 tot 21.00 uur. Rondleiding Heilooër Bos Zondag 15 juli: maandelijkse natuurwandeling in het Heilooërbos, georgani seerd door het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie. Start: 11.00 uur vanaf de Kattenberg. Inlichtingen: 072 - 613015. Koninklyke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde Zaterdag 21 juli: excursie naar fucksia-kwekerij in Reeth en het arboretum Gimborn. Kosten: leden 40,--, niet-Teden 50,--. Aanmelden vanaf donder dag 12 juli 9.00 uur bij C. Kamer, Heerenweg 108 te Heiloo (072 - 333523). Joris de Haer;: Jelle Moeskops; Ramona Kuilenburg. DE BOSCROSSERS Zaterdag en zondag waren de ex perts van f.c.c. De Boscrossers te vinden rondom de fietscross- baan van Assen. Daar vond namelijk de derde Grand National plaats van dit seizoen. Een Grand national is een selectiewedstrijd voor de Nederlandse Kampioenschappen. De experts van de 6 noordelijke districten rijden hiervoor 4 van deze wedstrijden en de beste 8 van iedere leeftijdsklasse mogen in september deelnemen aan de Nederlandse Kam pioenschappen in Waalre. En daar worden ze dan geconfronteerd met de beste 8 rijders uit Zuid-Nederland. En de winnaars van die wedstrijd mogen zich voor een jaar Nederlands Kampioen noemen. Tot de grote kanshebbers van Noord- Holland en zeker van De Boscrossers kan nog steeds Edwin Lamers wor den gerekend, die zich ook weer op deze warme zondag naar een eerste plaats toe fietste. En in zijn kiel zog volgde Rombout van Kuijk, die welverdiend de derde prijs in ont vangst mocht nemen. Voor deze jongens en voor Linda van Wester- op is het al bijna zeker dat zij zich voor deelname aan de N K. hebben gekwalificeerd. w Deelnemers aan de VVV-Fietsdag kunnen op zaterdag 28 juli vanaf.de volgende adressen starten: Alkmaar: Wielerbaan, Terborchlaan 200 Heiloo: Trias-kantine, Het Maalwater Castricum: Stationsrestauratie Egmond aan Zee: VVV-kantoor, Voorstraat Bergen aan Zee: "De Smulpaep", Ja cob Kalffweg 2 Bergen: Restaurant "De Brink", Breelaan 9 Groet: VVV-kantoor, Heerenweg 210 Petten: Sportkantine "De Keet", Zij per weg Dirkshorn: "De Kastanjeboom", Dorpsstraat 15 Langedijk: Camping en tankstation R. Komen, Koog 22 Start: vanaf 9.00 uur. Sluiting controleposten: 17.00 uur. Afstanden: 30, 60 en 90 kilometer. Inschrijfgeld: 4,50 p.p. incl. herin nering of 2.00 p.p. zonder herinne ring. Inlichtingen zijn verkrijgbaar bij de VVV-kantoren in Petten, Groet, Broek op Langedijk, Bergen, Bergen aan Zee, Heiloo, Castricum, Egmond aan Zee en Dirkshorn. ALKMAAR Fietsen blijft in. Niet alleen is er een overvolle wedstrijd- kalender met plaatselijke criteria en krijgt de baansport via het overkapte stadion in Alkmaar een extra stimu lans, ook neemt het aantal tochten voor recreanten toe. De Nederlandse vakantieganger en zijn buitenlandse collega's nemen de fiets mee naar hun zomerse verblijfplaats. Toeren in de omgeving is nauwelijks nog uitzonde ring. Maar, als onbekende in een be paalde streek, om de mooiste plekjes te vinden is niet altijd gemakkelijk. 1*1 Negen VVV-kantoren, gelegen tussen Petten en Castricum, hebben ten be hoeve van de toeristen de handen in een geslagen. In nauwe samenwerking met tourclub Alcmaria Victrix is een fietstocht uitgezet langs duin en bos, door de polder en langs vele beziens waardigheden. Alcmaria Victrix heeft in de omgeving van Alkmaar een naam te verliezen, dus heeft de vereni ging er alles aan gedaan om de negen verschillende routes - dit vanwege de negen deelnemende VVV-kantoren - op verantwoorde wijze in elkaar te zetten. Op zaterdag 28 juli is het zover. Die dag is voor het kustgebied tussen Pet ten en Castricum uitgeroepen tot VVV-fietsdag. Vanaf tien plaatsen kan dan worden gestart voor een tocht van 30, 60 of 90 kilometer. Natuurlijk is er geen wedstrijdelement. De Fiets dag moet de toerist, maar ook fietsliefhebbers uit het gebied zelf en de nabije omgeving, de mogelijkheid bieden kennis te maken met de vele aantrekkelijke kanten van het strook je Hollandse kust. Recreatief Ontspanning door inspanning is één der uitgangspunten van de plaatselijke VVV's. Op een actieve manier genie ten van zee, duinen, polder, bossen, dijken en schitterende vergezichten. Maar natuurlijk leert men al fietsende ook de verschillende plaatsen kennen. Tijdens de fietstocht, die beslist bestemd is voor de recreatieve fietser, komt men door de dorpen, waarvan de VVV-kantoren bij de organisatie betrokken zijn. En om van de VVV-fietsdag zo moge lijk een nog groter succes te maken, moet men in elk dorp bij het VVV- kantoor een stempel halen. De stem pels geven na afloop recht op een aar dige herinnering aan de eerste VVV- fietsdag in het kustgebied tussen Pet ten en Castricum. Eenmaal binnen bij een VVV-kantoor wordt de deelne mers aan de fietstocht ook informatie verschaft over attracties en beziens waardigheden in betreffende gemeen te. Zo slaat de recreatieve fietser, of hij nu toerist is of streekgenoot, drie vlie gen in één klap: hij ziet de mooiste dingen in het gebied, hij leert de we tenswaardigheden over de verschillen de dorpen kennen èn hij is een paar uurtjes lekker actief in een ontspan nen sfeer.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1984 | | pagina 10