Tip van Eef Kamerbeek voor deelnemers aan Olympische Spelen: 'Zorg dat je stukkie voor blijft' Nederlandse deelnemers Olympische Spelen Vijf videorecorders te winnen in Olympisch Spel van de TROS \M*bs£, Zondagavond 15 juli op Nederland 1: Keihard zijn BOXEN SCHOONSPRINGEN WATERPOLO ZWEMMEN KUNSTZWEMMEN ATHLETIEK WIELRENNEN HOCKEY ZEILEN JUDO Éen waardevolle tip voor de Nederlandse deelnemers aan de Olympische Spelen in Los An geles: „Zorg, dat je de ander 'n stukkie voor blijft". De man, die dit zegt, kan het weten. Hij kwalificeerde zich voor drie Olympische Spelen: in 1956 in Melbourne, in 1960 in Rome ^n in 1964 in Tokio. Eef Kamerbeek heet ie. Vijftig jaar nu. Dertig keer nationaal kampioen tienkamp waarvan 11 jaar achtereen en twintig jaar nationaal recordhouder. Sponsoring-coördinator DAMES WIELRENNEN SURFEN SCHIETEN Boycot in 1956 Beetje gek zijn KANO HIPPISCHE DEELNEMERS ROEIEN 'n Geweldige klap Je wereld stort in Met jeugd naar LA Medaillekansen 11 JULI 1984 Vijf mensen hoeven tijdens de komende Olypische Spelen in Los Angeles in ieder geval niet elke nacht op te blijven of 's morgens hondsvroeg het bed uit om de sportieve strijd te bekijken. Die vijf zijn de winnaars van het Olympische Spel, een TROS-programma van Ivo Niehe. Zondagavond 15 juli wordt het tussen acht en ne gen uur uitgezonden, op Nederland 1. De vijf Philips-videorecor- ders hebben een opnamecapaciteit van tweemaal acht uur. Het idee om aan de vooravond van het begin van de Spelen - op zon dag 28 juli - speciale aandacht aan dit vierjaarlijkse groots opgezette sportevenement te besteden, is van Niehe. ,,Het is ontstaan tijdens de Winterspelen in Sarajewo. We hebben daar als TROS weinig aan gedaan toen. Daarom willen we nu de mensen in Nederland enthousi ast maken voor de OS. Temeer daar door het wegblijven van een aantal landen, de medaillekansen voor de Nederlandse deelnemers in verschillende sporten aanzienlijk zijn gestegen". De hoofdmoot van het programma vormen ,,onze" sporters. In korte profieltjes stelt Niehe de jonge mensen voor. ,,Het zijn allemaal mensen, die vreselijk veel voor hun sport over hebben en werkelijk al les op alles hebben gezet om dit doel - deelnemen aan de Olympi sche Spelen - te bereiken. We hou den ons niet met de sport bezig, maar met de achtergrond van deze mensen. Zodat er straks, tijdens die 185 uur televisie, een stukje herkenning kan ontstaan". Hartstikke leuk zijn die filmfrag menten tussen het programma door. Niehe: „We hebben die sporten uit de archieven gelicht, die niet meer in Olympisch ver band worden bedreven. Zoals ko gelstoten met twee handen en het van een duikplank afgeschoten worden en dan kijken hoever je komt". Voor de kijkers is ongetwijfeld de wedstrijd het belangrijkst. Een Philips-videorecorder, waarmee je zestien uur onafgebroken topsport kunt opnemen - en nog veel meer, natuurlijk - is de moeite waard. Wat moeten die kijkers doen? Ant woord geven op vragen, die zeven gouden medaillewinnaars en gele genheids quizzmaster Eef Kamer beek stellen. De beginletters van de totaal acht vragen vormen één woord. Dat moet op een kaartje worden geschreven en worden gestuurd naar de TROS, Postbus 270, 1200 AG Hilversum. De vra gen gaan over de geschiedenis van de Olympische Spelen. Hoe kan het anders. Die zeven gouden Nederlanders zijn Sjoukje Dijkstra (kunstrijden op de schaats), Beb van Klaveren (boksen), Anton Geesink (judo), Hennie Kuiper (hardfietsen), Nie- da Sennf (zwemmen - 1936), Fan nie Blankers-Koen (hardloopster) en Jan Wienese (roeien, skif). Mensen, die dus graag van hun nachtrust willen genieten en toch de Olympische Spelen in Los An geles willen zien, moeten zondag avond 15 juli tussen acht en negen uur naar Nederland 1 kijken. Dat moeten ook mensen doen, die de Nederlandse deelnemers aan de Spelen willen leren kennen. En de mensen, die de glorieuze gouden medaille-winnaars van weleer wil len terugzien. Bij de TROS in Het Olympisch Spel onder leiding van Ivo Niehe en oud-OS-deelnemer Eef Kamerbeek. Ivo Niehe en Eef Kamerbeek presente ren ,,Het Olympische Spel". Deelne mers aan deze quizz dingen mee naar één van de vijf videorecorders. kunnen halen. Het vervelende alleen is, dat De Wit - ik train hem al jaren - last heeft van een rugblessure. Hij heeft tien jaar geturnd, en een van zijn rugwervels is onderbroken en 'n stukje verschoven. Dat doet verrekte pijn. De vraag is nu hoeveel risico hij loopt om hem toch te laten starten en hoe we de pijnuitstraling kunnen wegnemen. Maar als ie meedoet, schat ik hem in op een plaats bij de eerste tien. Het ri sico bij de tienkamp is altijd ahoe blijf ik heel en b. hoe kan ik zonder ri sico naar een zo hoog mogelijk niveau trainen. Bij atletiek is het zo, dat hoe meer je traint, hoe langer je spieren worden, hoe soepeler, hoe gevoeliger ook voor weersinvloeden, voor kou en vocht. Als er lang in dit' rot klimaat moet worden getraind, loop je dus veel kans op blessures. Atletiek kun je ei genlijk alleen maar goed beoefenen als je van 's morgens vroeg tot 's avond laat in je korte broekie kunt lopen, op je kont gaan zitten om uit te rusten en toch warm blijven. Dat is goed atle- tiekweer. We trainen ieder jaar een paar weken in Spanje of Griekenland. Dan zie je de resultaten met sprongen vooruit gaan". Z'n tip voor de deelnemers aan de OS om te zorgen de andere sporters net 'n stukje voor te blijven, is best prak tisch. Maar heeft hij nog andere aan wijzingen waar de Nederlandse afge vaardigden hun voordeel mee kunnen doen? Eigenlijk niet. Alleen een aantal kei harde vaststellingen. De vorm van de dag, het verloop van een race, het weer, blessures, de indeling in de se ries, de hele heissa eromheen - het zijn allemaal factoren, die een sporter be ïnvloeden. Je ziet het steeds weer dat torenhoge favorieten voor een gouden medaille er geen moer van terecht brengen. Die schitteren wel op alle an dere grote wedstrijden. Maar juist tij dens de Olympische Spelen falen ze. Waarom? Je gaat er meestal een of twee weken van tevoren naartoe. Dan moet je trainen, je wordt van de baan afgelopen. Je concurrenten proberen je met koude oorlogvoering uit con centratie te halen. Je krijgt te maken met allerlei toeters en bellen, die je op gewone wedstrijden mist. Je moet kei hard zijn, professioneel, brutaal. En vooral gedisciplineerd wat eten, drin ken en externe omstandigheden be treft. Sommige topsporters zijn al ka pot voordat ze aan de Spelen begin nen. Als je je nergens een fluit van aan kunt trekken, als je op het juist mo ment de blankste billen hebt, als je sy- berisch bent voor de koude oorlogvoe ring - ja, dan maak je een kansje". Jan van Helsdingen Pedro van Raamsdonk Arnold Vanderlijde Daphne Jongejans Nederlands Heren Team Jolanda van der Meer Conny van Bentum Annemarie Verstappen Petra van Staveren Jolanda de Rover Brigitte van der Land Frank Drost Gerard de Kort Hans Kroes Peter Drost Edsard Schlingemann Kees Vervoorn Wilma van Velsen Petra Hillenius Desi Reyers Elles Voskes Marijke Engelen Catrien IJken Marjolein Philipsen Rob Druppers 800 meter Gerard Nijboer Marathonloper Cor Vriend Marathonloper Cor Lambregts Marathonloper Carla Beurskens Marathonloper Ria Stalman Discus Tineke Hidding 7-kamp Els Vader 100 200 meter Marjon Wijnsma 7-kamp Steyn Jaspers 1500 meter Hans Koeleman 3000 meter Steeple Erik de Bruin Kogel, Discus Robert de Wit Tienkamp Jos Alberts 100 km Erik Breukink 100 km Maarten du Crot 100 km Gert Jakobs 100 km Nico Verhoeven Reserve Wiljon Vaandrager Marty Laurijssen (stuurvrouw) Dames 4 met stuurvrouw Henriëtte van Ettekoven Linda Cornet Dames 2 zonder stuurvrouw Leontien van der Lienden Thea van Rijnshoeve Henny Top Finn 470 Mark Neeleman John Stavenuiter Guido Alkemade Nederlands Dames Team Nederlands Heren Team Tornado Willy van Bladel Huub Lambriex Star Boudewijn Brinkhorst Willem van Walt Meyer Omdat ie door zijn bezigheden de sport en sportorganisaties door en door kent - en zij hem - benoemde Phi lips hem tot sponsoring-coördinator. Het Eindhovense bedrijf gaat meer en gerichter de amateursport ondersteu nen. Onlangs werd bekendgemaakt dat Philips de komende vier jaar vijf miljoen gulden in sport zal investeren. Maar geld steekt de onderneming ook in culturele, maatschappelijke en soci ale activiteiten. Hwckey-speelster Magriet Zeegers. hardloper Rob Druppers INDIVIDUEEL Hans Daans Toin Poels Jean-Paul van Poppel Nico Verhoeven Reserve PLOEG ACHTERVOLGING Dick van Egmond Ralf Elshof Marco van der Hulst Rik Moerman Jelle Nijdam Sjoerd Hoekstra Joost Adema Heren 2 zonder stuurman Steven van Groningen Nico Rinks Frans Göbel Mark Emke Dubbel 4 zonder stuurman Windglider Stephan van den Berg W. Wilhelm B. Spijker R. Henneveld 50 meter k.k. geweer liggend Jack Achilles Bokser Pedro van Raamsdonk. ïfliet zonder zelfkritiek stelt Kamer beek zich aan een onbekende me vrouw, die verrast opkijkt bij het ho ren van de naam, voor als „Kamer breed". 't Is een boom van een vent, cjie je z'n vijftig jaar niet aanziet. Hij i§ sinds 1 april sponsoring-coördinator bij Philips Nederland. Hij is nog veel meer, maar dat kom zo. ^ef Kamerbeek is een begrip in de Ne derlandse sportwereld. Jarenlang be hoorde hij tot de internationale atle- tjektop. Als atleet heeft hij alle hoog tepunten en dieptepunten meege maakt, die een topsporter kan bele- v|en. De ergste teleurstelling vindt hij riog altijd het niet hebben mogen deel nemen aan de Olympische Spelen in lj956 in het Australische Melbourne. Nederland vond toen als eerste land ter wereld de boycot uit, om daarmee té protesteren tegen de inval van de Russen in Hongarije. Hij vertelt het verhaal, alsof het gisteren is gebeurd. Emotioneel en nog met 'n brok in zijn keel. ,jWe waren met vier atleten vooruit gereisd om aan het klimaat te wennen en om er nog wat te trainen. We waren de eerste gasten in Melbourne. Na 'n dag of tien kregen we bericht uit Ne derland: jullie mogen niet meedoen. IJaal je badges van je jas, ga weg uit het Olympisch dorp en gedraag je niet meer als officiële Nederlandse verte genwoordiger. Er waren in Nederland allerlei relletjes uitgebroken: ruiten in gegooid van de Russische ambassade iti Den Haag, demonstraties. Vandaag zijn dat soort dingen aan de orde van de dag. Maar toen, bijna dertig jaar geleden, was dat nog niet eerder ge béurd. Dus wij konden ons dat alle- rpaal niet voorstellen. Het Nederlands Jympisch Comité had in een emotio- le vergadering besloten om niet deel te nemen. We bleken achteraf het eni ge land te zijn. De Hongaren deden Wel mee, en duelleerden met de Rus sen". ,,Sam de Adelaar", een combinatie van Uncle Sam en het Amerikaanse Nationale symbool de adelaar is de mascotte van de aanstaande Olympische Spelen. Siïrfer Stephan van den Berg. Zwemster Jolanda de Rover. Dames: V - Annemiek Derckx KI Dames Senioren 500 meter Heren: Ron Stevens K2 500 - 1000 meter Gert Jan Lebbink K2 500 - 1000 meter 10 meter lichtgeweer H. Memëlink Skeet Erik Swinkels John Pierik Greet en Nicolette Hellemans Dames Dubbel 2 Marieke van Drogenbroek Annemarie Quist Catalien Neelissen Logo Olympische Spelen 1984 in Los An geles. Wat hem 't meest dwars zat en zit, is dat er geen rekening werd gehouden met de sporters. „Normaal gesproken maak je als sporter maar eens in je le ven de Olympische Spelen mee, zeker in mijn vak, de tienkamp. Je offert er vier, vijf jaqr carrière voor op. Dan hoor je dat je niet mee mag doen. Da's een geweldige klap. Vandaag de dag zou zoiets niet meer mogelijk zijn. Dan wordt er overleg gepleegd". Zijn ze in Melbourne gebleven? „Dat wilden we. Natuurlijk. Je zit 20.000 km van huis met een unieke kans om die OS mee te maken. We zijn uit het dorp naar een hotelletje in de stad ver huisd. We hadden zelfs borden willen wassen om te kunnen blijven. We had den iets van: ze bekijken 't maar, dit pakken ze ons niet af. Toen dat be kend werd, kreeg ik brieven en tele grammen van mijn sportvrienden, van m'n moeder, van collega's. Dat ik soli dair moest zijn met de Hongaren. En dus terug moest komen. Maar ik dacht: ik blijf toch. Kan mij niet sche- De Gouden ploegvan ex-Olympisch kampioenen. Van links naar rechts, Hen nie Kuiper, Nieda Sennf, Beb van Klave ren, Jan Wienese, Fanny Blankers-Koen, Anton Geesink, Sjoukje Dijkstra. len. Tot er een telegram kwam: je moeder is ziek. Dat was overigens niet zo. Alleen denk je dan: verrek, moe der ziek, stel dat er wat gebeurt. Dan schuiven ze me dat m'n leven lang in de schoenen. Dat wil ik niet op m'n ge weten hebben. Dus toch maar naar huis. .Toen we uit Melbourne opste gen, stonden onder ons de teams bui ten het stadion aangetreden voor de openingsceremonie. De vier - 200 m loopster Puck van Duyne-Brouwer, vijfkampster Dinie Hobers, verspringer Henk Visser en Eef Kamerbeek - hadden er geweldig de pest over in. „Je kunt je als bui tenstaander niet voorstellen hoe erg zoiets is. Je wereld stort in elkaar. Ze ker voor mij. Want ik zou een vierde of vijfde plaats kunnen bereiken". Dat deed Kamerbeek vier jaar later, in Rome. Hij werd vijfde. Na een Ameri kaan, Chinees en twee Russen de beste Westeuropeaan. „Als m'n speerwer pen niet was mislukt, had ik nog een of twee plaatsjes hoger uitgekomen". De Nederlandse tienkamper bleek zelfs goed genoeg om voor de derde keer aan de Olympische Spelen mee te doen. Hij was beresterk dat jaar, in 1964. „Ik was dertig, en echt op m'n top. Normaal gesproken zou ik toen tweede, en misschien wel eerste heb ben moeten worden. De latere win naar Willy Holdorff uit West-Duits- land had ik in voorgaande wedstrijden steeds geklopt". Maar het noodlot sloeg toe in de Japanse hoofdstad. Tij dens de training liep hij ischias op. Dodelijk voor een atleet. Een dag heeft hij gesport, maar alle kunstgre pen en injecties ten spijt moest Kamer beek opgeven. „Ik heb anderhalve week lopen janken van ellénde. En niet alleen om die blessure, maar voor al omdat je dan je vrienden pas leert kennen. Terwijl je juist op zo'n mo ment steun nodig hebt, ziet geen hond je meer staan. Je bent mislukt. Dus ben je een soort paria geworden. Ver schrikkelijk dat gevoel". Krijg je dan geen zin om iedereen te la ten barsten en ermee op te houden? „Nou, nee. Er is een spreekwoord dat zegt: Je hoeft niet gek te zijn om een topsporter te zijn. Maar als je het bent, helpt het. Gek moet je inderdaad 'n beetje zijn. In de goeie betekenis van het woord natuurlijk. Want je bent vierentwintig uur per dag met je sport bezig. Ik ben altijd puur amateur geweest. Al m'n geld en al m'n vrije tijd stak ik in de atletiek. Je kreeg hele maal niets vergoed. Dat heb ik gewe ten, toen in in 1962 trouwde. Halver wege de maand waren steeds m'n cen ten op. Daar zit je dan met je sportge- 1980 LA Olympic Committee Annemarie Zanders - Keizer met Amon Tineke Bartels - De Vries met Duco Rob Ehrens met het paard Oscar Drum Jo Rutten en Bert Rutten mét Ampère en Percival Eef Kamerbeek kwalificeerde zich als tien kamper voor drig Olympische Spelen. Voor Kamerbeek is de tijd voorbij dat je als sportbond op eigen houtje eve- nemejiten kunt organiseren. Evene menten, die nodig zijn om competitie te kunnen bedrijven. Hij gaat uit van een drieëenheid: evenementen kosten geld. Daar heb je sponsors voor nodig. Sponsors krijg je alleen als je voldoen de aandacht in de media krijgt. Daar gaat het in zijn nieuwe baan om. Het nuttige met het aangename én met het1 zakelijke combineren. „Er zijn 4,5 miljoen actieve sportbeoefenaren in ons land, en nog 'ns 2 miljoen recrean ten. Dat is een enorm potentieel. Wat wij proberen is om Philips, het natio nale produkt, in brede lagen van die sportbeoefenaren te promoten. Op een niet agressieve, en dus plezierige manier. We willen met onze produk- ten bij die miljoenen sporters aan de bak komen. Met onze vruchtenpers, met onze medische apparatuur, met onze video, met onze tekstverwerkers, met onze computers". Terug naar de Olympische Spelen. Want ook dit jaar neemt Kamerbeek weer deel aan de Olympische Spelen. Zij het als begeleider van een jeugd- ploeg. Voor de derde keer. Eerder was hij met de veelbelovende jonge talen ten in München (1972) en Moskou (1980). In het Olympisch verdrag staat, dat het organiserende land zich verplicht om tijdens de Spelen een jeugdkamp te organiseren „om de jeugd van de hele wereld de kans te ge ven om met elkaar kennis te maken, om de sportieve sfeer te proeven en contacten te leggen". Voor uitzending komen jongeren in aanmerking, die in hun tak van sport kans maken om ooit naar de grote Olympische Spelen te worden uitgezonden. Hoewel de Vere nigde Staten zich niet aan deze af spraak hebben gehouden, gaat het jeugdkamp toch door. Mede op inita- tief van Kamerbeek stuurt een groot aantal landen jongeren naar Los An geles. Zij logeren op de campus van een van de universiteiten. Voor Neder land gaan er acht jongens en zeven meisjes, in leeftijd variërend van zestien tot en met eenentwintig jaar, naar Amerika. Zij vertegenwoordigen vijftien sporten. Het NOC betaalt de trip. Wat vindt Kamerbeek van de boycot door een groot aantal landen van de OS in Los Angeles? „De sporters zijn weer de dupe. Die worden niet om hun menig gevraagd. Elke topsporter wil ooit in z'n leven de Spelen meemaken. Die kans boor je nu een aantal mensen door de neus. Vergeten wordt dat er in sommige sporten geen Europese of wereldkampioenschappen bestaan. Ik geloof niet, dat de Olympische Spelen' zullen verdwijnen. Wel mogen ze wat mij betreft soberder worden. Zoals vórig jaar de wereldkampioenschap pen atletiek in Helsinki: dat was pure sport, zonder franje. Wel met 'n stuk je commercie. Maar die heb je nodig, zoals ik straks heb gezegd". Welke Nederlandse deelnemers maken er straks kans op een medaille? Eef Kamerbeek, heel pertinent: „Rob Druppers, de beide hockeyteams, Stephan van den Berg, Ria Stalman, Jelle Nijdam, de achtervolgingsploeg bij het wielrennen en misschien wat ereplaatsen bij het zwemmen". Zijn pupil Robert de Wit niet? „Robert heeft zich vorig jaar al gekwalificeerd, alleen moet hij dit jaar vormbehoud tonen. Door tenminste 7600 punten op de tienkamp te scoren. Hij bezit het Nederlands record met 7932 punten (het wereldrecord staat op 8700 pun ten). Dus hij moet het ruimschoots zicht. Gelukkig is de sport nu bezig zich te vercommericialiseren. Ja, dat vind ik goed. Dan hoeven topsporters zich minder zorgen te maken, en kun ne zij zich uitsluitend met hun sport en prestaties bezighouden. Ik ben er voorstander van, dat er een regeling komt zoals de Buma die heeft voor ar tiesten. Als op toernooien de kassa's rinkelen, moeten niet alleen de organi satoren maar ook sporters daaruit kunnen delen. Eef Kamerbeek werkte na zijn oplei ding aan wat toen nog de ambachts school (nu LTS) heette als bankwerker bij Philips. Na 'n jaar of tien werd hij calculator, nog later arbeidsanalist. Hij volgde alle cursussen die er op dat gebied bestonden. Uiteindelijk werd hij organisatie-adviseur: „Efficiency, organisatie en automatic was mijn vak". In zijn vrije tijd hielp hij mee om grote evenementen te organiseren, zoals de grote expeditie drie jaar gele den naar de Himalaya, het opzetten van een sportmedisch centrum voor Zuidoost-Brabant en de Jeugdolym- pische Dagen, waarvan begin juni de finales op het atletiekcentrum Papen dal bij Arnhem zijn gehouden. Hij traint de Eindhovense atletiekvereni ging PSV, doet nog mee aan de natio nale clubkampioenschappen (discus werpen, kogelstoten en kogelslinge ren), tennist, is een verwoed bergbe klimmer - samen met zijn zeventienja rige zoon. „Een dhiarree aan activitei ten".

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1984 | | pagina 12