l 800 gram 1 S3 149 3S5 149 295 295 239 149 199 W 249 299 199 259 129 150 Jaar vuurtoren J. C. J. van Speijk D Egmond weer op z'n kop Historische expositie in Egmondse Slotkapel 6- lats OMERSPEELGOED VLEESKONSERVEN £45" PROVIAND AKERSLOOT AGENDA EGMONDEN Witte terrasstoele inklapbare tuintafel met kunststof blad, 0 100 cm. van 12&.- Slaapzakken vanaf Casino wit of tarwe gratis gesneden Natuurbrood Balvangspel Speedboot Vliegende schotel zwemband Zwermarmbandjes 2 stuks Opblaasbal Unox leverpastei 3 blikjes Unox snackballetjes in OOQ satésaus, 400 gram JsK Unox smac groot blik 340 gram Unox knakworstjes blikje 200 gram Unox soepballetjes 120 gram Maggi wonderstamppot zuurkool of boerenkool Blik nassi of bami 700 gram Heinz witte bonen in tomatensaus literblik Struik hachée of goulash blik 440 gram Jonker fris appelmoes blik gjj t BUURT Op zaterdag 14 juli zal officieel het feit herdacht worden, dat de vuur toren ,,J.C.J. van Speyk" te Egmond aan Zee, 150 jaar bestaat. Op die dag zal daaraan uitdrukking worden ge geven tydens verschillende manifes taties, die 's morgens om 10.00 uur beginnen met een zeeshow voor de kust van Egmond aan Zee. Met de feestelijkheden wordt niet alleen het 150-jarig jubileum van de Egmondse vuurtoren gevierd, maar tevens wordt Jan van Speyk her dacht, de zeeheld, wiens naam ver bonden is aan het lichtbaken van Eg mond aan Zee, dat daardoor een na tionaal monument werd. Met een helicopter zal de nationale driekleur bovenop de vuurtoren wor den geplaatst. Het dundoek waarom het ging, toen de oproerige Belgen dat naar beneden dreigden te halen op het slagschip van Jan van Speyk, welke daad hij meende te moeten voorkomen met de kreet: ,,dan maar de lucht in", waarhij de lont in het kruitvat stak. Dit karakteristieke bouwwerk, dat langs de Noordhollandse kust jaar in jaar uit, zo gauw de zon achter de horizon is verdwenen, zijn stralen over de Noordzee zendt, werd 150 jaar geleden uitverkoren om de nage dachtenis van de zeeheld J.C.J. van Speyk levendig te houden, de Kapi tein Luitenant ter Zee, die in 1831 met de kreet: ,,dan liever de lucht in", een lont in het kruitvat stak, toen zijn schip door een stormachtige wind aan de Antwerpse kade was verdaagd en door de oproerige Vlamingen werd bestormd. De daad van Jan van Speyk maakte diepe indruk in de Noordelijke Neder landen en door Koning Willem I werd besloten een monument voor hem op te richten. Men vond het geheel in de sfeer passen om daarvoor een vuurbaken aan te wijzen. Het meest daarvoor kwam de Noordertoren van Egmond aan Zee in aanmerking. De ombouw aan de voet van de toren, met daarin de twee grote stenen, waarin het verhaal over Jan van Speyk is gebeiteld, herinnert aan de ze uitverkiezing. Op zaterdag 14 juli a.s. zal vanaf 10.00 uur 's morgens een zeeshow worden gehouden met zoveel moge lijk boten en bootjes, die er maar beschikbaar zijn. Tegelijk zal de red dingboot UBBO uitvaren, die in sa menwerking met een helicopter een reddingsdemonstratie brengt. Te vens is er ,,admiraalzeilen" met catamarans. Om ca. 11.00 uur zal door de helicopter de vlag worden geplaatst op de vuurtoren, waarna om 11.05 uur, wanneer de redding boot uit zee is teruggekeerd, een Van Speyk-herdenking wordt gehou den voor de ,,Jan van Speyk"- vuurtoren, die daarmee voor het pu bliek wordt opengesteld als eenmali ge mogelijkheid, om in 1984 van een uniek vèrgezicht te genieten. Om ca. 11.15 uur wordt de maritieme ten toonstelling geopend, waartoe een grote tentoonstellingstent is ge plaatst naast de vuurtoren. De ope ning zal worden verricht door de heer J. Valk, direkteur-generaal Scheep vaart en Maritieme Zaken. Aansluitend op een receptie in res taurant LIDO, met een optreden van het Egmonds Gemengd Koor is er om 13.00 uur een catamaran-zeilwed strijd om de J.C.J. van Speykbokaal. 's Avonds wordt deze eerste dag met een concert op het Pompplein beslo ten. De tentoonstelling en de vuur toren zijn tot en met 20 augustus te bezichtigen. Het herdenkingscomité probeert de touwtjes aan elkaar te knopen en heeft daartoe een rekening geopend bij de RABO-Bank, nr. 31.57.34.116 t.n.v. Herdenkingscomité J.C.J. van Speyk". Het comité is bijzonder dankbaar voor elke (kleine) bijdrage, om de kosten te kunnen bestrijden van dit typisch Egmondse sfeerfeest. De inwoners worden verzocht op de 14e juïi zoveel mogelijk de Egmondse Klederdracht te dragen, om daarmee de sfeer te verhogen. Naast de maritieme tentoonstelling wordt in de Prins Hendrik Stichting een koopvaardij-expositie gehouden en in galerie Art Apart een vuur toren tentoonstelling. Een overzicht van de geschiedenis van de ,,Jan van Speyk" is te bezichtigen in de hal van de vuurtoren. Op 5 augustus zal door het wereld kampioensteam van de scheepsmo delbouwclub Neptunus uit Rotter dam in de burgm. Eymavijver een de monstratie radiografisch bestuurde scheepsmodellen worden gegeven. Zaterdag 18 augustus vindt in de Oud Katholieke Kerk aan de Voorstraat een J.C.J. van Speykconcert plaats, dat wordt gegeven door het Scheve- ninger Vissersvrouwen Koor. De herdenking zal worden be ëindigd op 20 augustus. Dan zal een herdenkingsplaquette aan de vuur toren worden onthuld, waarna de feestelijkheden worden afgesloten met een vuurwerk ,,Met van Speyk de lucht in". De sfeervolle, 350 jaar geleden her bouwde Slotkapel naast de funda menten van het eens machtige kas teel van de Graven van Egmond, zal in de maanden juli en augustus het decor bieden voor een historische tentoonstelling, die in het teken staat van het ,,Slot op den Hoef" en zijn bewoners. Het is één van de aktivi- teiten van de Stichting Restauratie Slotkapel - met de Egmondse kunste naar Bob Denneboom als promotor - die geld inzamelt om de oude Slot kapel te restaureren en voor het na geslacht te bewaren. Het kasteel van de Graven van Eg mond en de Slotkapel werden tijdens de Tachtigjarige Oorlog door de troe pen van Sonoy verwoest. Het slot bleef in puin, maar op last van de Staten van Holland werd de kapel herbouwd en in 1634 weer in gebruik genomen. Prins Frederik Hendrik,m de Staten van Holland, de Gecommit teerde Raden van West-Friesland en Noorderkwartier, de steden Haar lem, Alkmaar, Enkhuizen, Medem- blik, Monnickendam en Purmerend, alsmede Jhr. Johan van Foreest en Jhr. Thomas van Egmond van der Nijenburgh schonken het kerkje fraaie gebrandschilderde ramen: ,,de Elf Glazen van Egmond". De expositie in het thans Ned. Her vormde kerkje, maar" in de volksmond nog steeds de Slotkapel genaamd, verhaalt van het roemruchte verleden van het kasteel en zijn bewoners. Dat op de expositie talrijke voorwer pen uit de 16e eeuw en eerder, zoals vazen, kruiken, wapens, gebruiks voorwerpen en de stenen leeuwen en loden draken, die eens het slot sier den, kunnen worden getoond, is te danken aan de opgravingen, die het Provinciaal W aterleidingbedrijf Noord-Holland in 1934 liet uitvoeren en waarbij de fundamenten van het Slot op den Hoef werden blootge- legd. Bij het uitdiepen van de slotgracht kwamen de in het moeras uitstekend geconserveerde voorwerpen te voor schijn. Het PWN verleent thans zijn medewerking aan de tentoonstelling met een bijzonder interessant duin panorama. De historische expositie in de Slot kapel is niet de enige aktiviteit van het stichtingsbestuur. Wekelijks wordt op de woensdagse braderie in Egmond aan Zee een stand bemand, waarin men verschillende aantrek kelijke artikelen kan kopen voor het goede doel. Daartoe behoren fraai geïllustreerde boekjes over de histo rie van het kasteel, de Abdij van Eg mond, de 150-jarige vuurtoren Van Speijk en de 200-jarige parochie St. Adelbert; een mapje met kunstkaar- ten, waarop fragmenten van de ge brandschilderde ramen in de Slot kapel; een serie mooie op Arch Vélin- papier gedrukte litho's van zeven Egmondse kunstenaars; flessen wijn onder de naam Chateau d'Egmonde; stickers met het originele wapen van de Graven van Egmond, enz. enz. Tenslotte organiseert de Stichting Restauratie Slotkapel een loterij met een auto als hoofdprijs. De in vier kleurendruk uitgevoerde loten zijn op zichzelf kleine kunstwerkjes. De historische tentoonstelling is ge durende Juli en augustus dagelijks geopend (behalve zondagmorgen) van 10.00 tot 12.00 uur, 14.00 tot 17.00 uur en 's avonds van 19.30 tot 21.30 uur. 10 JAAR EGMOND OP Z'N KOP In het laatste weekend van de bouw vakvakantie, op 10, 11 en 12 augus tus, gaat Egmond-Binnen voor de 10-de maal totaal op z'n kop. Tien jaar geleden, toen met het paalzit- ten, is de eerste aanzet gegeven voor een evenement dat nu jaar lijks terugkomt maar met steeds andere actracties. Dit jaar zullen echter de traditionele palen met hun "zitters" niet meer verschijnen in de Abdijlaan te Eg mond-Binnen. Als "rode draad" door het totale programma loopt een groots opge zette "superstartwedstrijd". 15 Atleten strijden op verschillende on derdelen om de titel "Superstar Egmond op z'n kop 1984". De on derdelen van deze wedstrijd zijn o.a. staafbuigen, basketbal, auto- duwen, wielrennen, hardlopen en fietsen op een speciale hometrainer. Dit jaar wordt er een standwerk- concours gehouden met daarbij een jaarmarkt waarop ook de plaatselijke middenstanders hun koopwaar zullen aanbieden. Aan de jeugd wordt ook weer gedacht want voor hen is er een "rodeo-stier" op het terrein van 't Haasje" en een groot springkussen en natuur lijk niet te vergeten de (trap)skel- terrace waaraan de jeugd t/m 12 jaar kan meedoen. Opgave voor de skelterrace op zon dag 12 augustus tussen 12.00 uur en 13.30 uur. Voor deelname hieraan wordt een kleine vergoeding ge vraagd. Oproep deelnemers: Voor de wielerronde op de vrijdag avond wordt een aantrekkelijk parcours samengesteld door de dorpskern van Egmond-Binnen. De deelname voor zowel de "dikke-ban- den-race" als voor de grote race staat open voor niet-licentiehouders. Het inschrijfgeld hiervoor zal 5,-- bedragen. Het startschot voor de wielerronde zal worden gegeven door de beken de wielrijder Emiel Hopman. Grote getalen deelnemers worden verwacht uit de Egmonden, Heiloo, Limmen en Castricum. Het dragen van een valhelm is verplicht. Het inschrijven voor de beide races vindt plaats in dorpshuis "De Schulp" waar tevens kleed- en doucheruimte beschikbaar zal zijn. Voor de hometrainwedstrijden op de zaterdagavond kunnen zich nu al deelnemers aanmelden. De strijd hierbij wordt gestreden door teams bestaande uit 2 personen. Zij moeten samen verschillende wedstrijd onderdelen uitvoeren. Deelnemers hiervoor kunnen zich opgeven bij Ab Boendermaker, tel. 02206 - 1873. Hij verstrekt ook de verdere infor matie. Ook de Piet Vilten recordfiets, waar op iedereen een aanval mag doen op het record van het vorig jaar is weer aanwezig. Op zondagmorgen wordt er voor het eerst in het kader van "Egmond op z'n kop" een stratenloop gehouden en wel over twee afstanden. De start voor de kleine ronde met de jeugd en de dames is om 10.30 uur. De grote ronde van 8 km voor lopers tot 40 jaar en veteranen start om 11.00 uur. Inschrijven vanaf 9.00 uur bij dorps huis "De Schulp". Inschrijfgeld t/m 15 jaar 2,50 en ouder 4,-. Iedere deelnemer ontvangt een her innering. Op de vrijdagavond treedt er na af loop van de wielerronde in de mu ziektent een bekend dixieland- orkest op n.l. de "Dixie Pappa's Jassband" uit de Zaanstreek. Het evenement "Egmond op z'n kop" belooft weer een groot spektakel te worden. Financieel gezien wordt het echter steeds moeilijker om een en ander te organiseren maar dank zij de medewerking van de midden standsvereniging van Egmond- Binnen, de horecabedrijven en het 75-jarig bouwbedrijf Tervoort hoopt de organisatie toch weer een geslaagd evenement te kunnen bren gen. Binnenkort worden er Bingo- en Vlotbrugavonden georganiseerd waarvan dan de opbrengst bestemd is voor de organisatie van "Egmond op z'n kop". Verdere informatie kunt u verkrij gen bij de voorzitter van het comité de heer George Weijers, tel. 02206- 3260. Open D-E TOERNOOI TC HOGEDIJK Op zaterdag 14 juli gaat het open D-E toernooi 'De Egmonden' van de T.C. Hogedijk van start. Dit door Holland Whale Equipment (Holw- ha) mogelijk gemaakte toernooi zal t/m zaterdag 21 juli duren. De 300 deelnemers aan dames en heren enkel-, dubbel- en gemengd- dubbelspelen zorgen voor in totaal 420 partijen. Ook de innerlijke mens wordt tij dens de toernooiweek niet verge ten. Daar zorgen elke dag een bar- beque en bovendien op woensdag 18 juli vele verschillende kaas soorten voor. De organisatoren Gerrit de Ridder, Nico Blank, Kik v.d. Linde e.a. hopen en verwachten, dat dit toer nooi net zo succesvol zal zijn als dat van het vorig jaar. Hopelijk zijn de onberekenbare weergoden organisatoren en deelnemers gunstig gezind. G'RACE IN AKERSLOOT Zaterdag 14 juli komt de formatie G'Race naar Akersloot om in Vriend schap een optreden te verzorgen. Toen zangeres Gerda vian den Oute- naar twee jaar geleden de formatie G'race kwam versterken had nie mand kunnen vermoeden dat deze groep het tot de eerste plaats in de top 40 zou brengen. Met hun single "Manhattan" bereikten zij de eerste plaats in de hitparade. De bezetting van de groep is als volgt: bas, Henk van der Burgh, Café 't Haasje Zaterdag 21 juli: optreden van de Session Band en Armand. Entrée voor 21.00 uur (aanvang optreden) vrij. Egmondse Monnumenten te kijk Tot en met 29 juli: expositie van kunstenaars, die Egmond als inspiratie-bron voor hun kunstwerk(en) gebruikten in Galerie De Kapberg, Slotweg 17 te Egmond aan de Hoef. drumi, ~Ronaïd Dobber, synthesf zer Johan Hoogland, zangeres Ger da van den Outenaar en als laatste tekstschrijver Peter de Wijn. G'race zij speelt a.s. zaterdag in dancing De Vriendschap te Akersloot aanvang negen uur. MEMPHIS IN 'T PUTJE Café 't Putje opent a.s. zaterdag avond om 20.00 uur de deuren, waar na voor de laatste maal voor de vakantieperiode een muziek op treden verzorgd zal worden. En wel door Memphis, de onder hand wel legendarische Alkmaar- se formatie, die nog niet zo lang gep- leden in de Buk en datzelfde Putje nog maar eens temeer bewezen heeft nog niet van het muziektoneel ver dwenen te zijn. Daar het een avondvullend pro gramma betreft, zal de muziek dan ook van meer gevarieerde aard zijn dan tijdens de Stonesdagen te beluisteren viel niettemin met een fors knipoog naar de vervlogen rijke muziekdecennia. Vanaf 22.00 uur is het aan Bruce Blok, André Simonsma, Paul Kuter en Rini Raukema, om er een dave rend muziekfestijn van te maken. Om dit laatste optreden voor de bouwvak etc. een extra feestelijk tintje te geven, ontvangen de eerste 25 bezoekers een gratis No Moss/Stones-T-Shirt! Vanaf 20.00 uur is de zaal open, terwijl de entree ƒ5,- bedraagt.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1984 | | pagina 9