VAN HIER EN SPORTENSPEL SPORT EN SPEL AGENDA AGENDA EGM0NDEN VERENIGINGSAGENDA Dianetics: moderne wetenschap van de mentale gezondheid Bijwaard Coiffures: een super moderne kapsalon 12 SEPTEMBER 1984 GESPREKSGROEPEN OVER EPILEPSIE Na het succes van de voorgaande jaren organiseert de Epilepsie Ver eniging Nederland afd. Noord Holland ook in hef komende seizoen 1984/'85 weer gespreksgroepen over epilepsie voor de mensen met epilepsie, hun partners en ouders. Als u eens in een ontspannen maar vertrouwde sfeer met lotgenoten er varingen wilt uitwisselen over bijv. de verwerking, de angst, de on zekerheid, maar ook door de gesprek ken informatie wilt verkrijgen over mogelijk succesvolle manieren om iets aan je eigen situatie te doen zo dat je sterker in je omgeving komt te staan óf als je gewoon los wilt komen uit je persoonlijke isolement, dan zijn deze gespreksgroepen misschien iets voor u. De groepen starten begin oktober met een informatieavond, waarna in principe nog tien gespreksavon- den (vijf vóór de kerst, vijf erna) gehouden zullen worden met een fre quentie van één avond per veertien dagen. Afhankelijk van het aantal en de concentratie van de aanmeldingen zal bepaald worden, waar precies de gespreksgroepen in de regio zullen plaats hebben. Wij nodigen allen, die belangstel ling hebben (mensen met epilep sie, ouders, partners en verwanten), uit om vóór 20 september a.s. kon- takt op te nemen met de heer H. C. de Wind Seringenhof 44, 1741 WE Schagen, tel. 02240 - 96412. SAMENSPEL samenspel: informatiedag gehandi captenzorg en vrijetijdsbesteding, op zaterdag 22 september 1984, in de Vest te Alkmaar. In 1981 werd door het Regionaal Overleg Orgaan Zwakzinnigenzorg Noord-Kennemerland de Werk groep '81 opgericht. De Werkgroep '81 organiseerde in dat jaar in "de Vest" de expositie "Ben ik anders toch uit ik mij". Op 22 september 1984 laat de Werk groep '81 zien dat zij verder is ge gaan met haar aktiviteiten. In de foyer van "de Vest" wordt een videoband getoond met de titel "Samen Spelen". Deze is gemaakt rondom een integratieproject tussen de basisschool Pr. Willem Alex ander en de z.m.l.k.-school Pr. Ma rijke. Tevens is er deze dag een soort informatiemarkt die een in zicht geeft in alle organisaties die zich met de gehandicaptenzorg be zighouden. De bezoeker kan zich ook oriënteren op de ver schillende vrijetijdsaktiviteiten voor en door gehandicapten. In de IeDee-ruimte op de begane grond tonen de speel-otheken uit Heerhugowaard en Heiloo, speel materialen. Deze speel-o-theken zijn uitleencentra voor speelgoed aan kinderen die extra zorg en aandacht nodig hebben, ook langdurig zieke kinderen. Beide speel-o-theken zijn onderaf delingen van het Rode Kruis. In de Kijkdoos worden video-programma's gedraaid voor kinderen. De openingstijd van de foyer en de IeDee is van 11.00 - 16.00 uur. In lichtingen: Margreet Klaver (02003- 230) of Pieter de Ligt (02207 - 10866). Iemand krijgt bij vochtig weer steeds weer last van bepaalde pijnen. ,,Dat is reumatiek", wordt er dan al gauw gezegd in de volksmond. ,,Dat komt door dat natte rotweer". Een uitleg die in deze wereld algemeen wordt aanvaard. Er is echter ook een andere verklaring mogelijk. Een verklaring volgens Dianetics, de moderne we tenschap van de mentale gezondheid. Die gaat er vanuit dat alles wat men sen meemaken, in beelden opge nomen en opgeslagen wordt in het geheugen, of de persoon nu bij be wustzijn is of niet. Naderhand kun nen gebeurtenissen in iemands leven onbewuste beelden uit het verleden doen opkomen. Beelden die hem kun nen beinvloeden zonder dat hij dat zelf wil. Het komt er dus op neer dat de ,,reumatieklijder" in vroeger tij den onbewust iets heeft meegemaakt in kombinatië van vocht en pijn. De ze manier van verklaren kent in de Amsterdammer Paul Rood eén groot voorstander. Hij is als het ware een propagandakampagne begonnen voor Dianetics. Zoals eerder gezegd, Dianetics gaat terug naar een vroeger voorval waarbij lichamelijke pijn en een zeke re mate van bewusteloosheid aanwe zig was. Zo'n beeld is de oorzaak van de huidige trammelant. De manier van oplossen van zo'n probleem is het opsporen van dat voorval, daar doorheen" gaan (herbeleving) en de ontdekking van wat het precies was. Werd in het begin het voorbeeld van bepaalde lichaamspijnen ge bruikt, talloze andere psychosoma tische (door de geest veroorzaakte) kwalen zijn zo te verklaren en het hoeven niet eens allemaal lichame lijke te zijn. De grondlegger van de theorie is de Amerikaanse filosoof L. Ron Hub bard, die in 1950 het boek Dianetics publiceerde. Het is al 7 miljoen maal over de toonbank gegaan èn de theo rie kent talloze bewonderaars. Dia netics keert zich over het algemeen fel tegen de psychiatrie, die volgens haar juist de psyche (geest) van de mens totaal ontkent. In Nederland zijn nu diverse plaat sen (Amsterdam, Rotterdam, Nij megen o.a.) waar een Dianeticscen- trum is opgericht en nu wil de Am sterdammer ook in Noordholland tot een centrum komen. Paul Rood verklaart zijn enthousias me voor Dianetics uit persoonlijke ervaringen met deze manier van wer ken die hem zeer goed bevallen is. „In Dianetics kun je heel goed zien dat de geestelijke vader, L. Ron Hubbard, voor de research in het Oosten geweest is. Voor mij is het een goede manier geweest om me vrij te maken van sommige dingen uit het verleden die me hinderden in het maatschappelijk funktioneren," zo zegt hij. L. Ron Hubbard zelf heeft tal van onderscheidingen gekregen voor zijn werk. Geïnteresseerden kunnen bellen met Fred Volkers: tel. 072-330175. Bij genoeg intéresse zal er een lezing worden georganiseerd. SJOELCLUB „HEILOO" Vindt U sjoelen ook zo leuk? Sjoel club Heiloo is weer begonnen aan een nieuw seizoen. Misschien is het ook iets voor U of voor jou. Kom gerust eens een avond als onze gast. We kunnen er nog een paar leden bij hebben. We sjoelen wekelijks op donderdagavond om 8 uur in het ,,Open Huis", zaal 3. Inlichtingen: mevr. Staal, tel. 333648. Samen met zijn twee kleindochters Astrid en Ilse Ketzner, opende (groot)vader Bijwaard vorige week de vernieuwde kapsalon van zijn doch ter. Dit gebeurde onder de feestelijke klanken van het Tamboerkorps. Vijftig jaar is de heer Bijwaard herenkapper, maar 10 jaar geleden werd de zaak overgenomen door zijn dochter, mevr. Ketzner. Ook mevr. Bijwaard werkte hard mee in de da messalon. Toen was het nog een klein winkeltje waar ook nog sigaren en parfumerie verkocht werden. Bij de overname, 10 jaar geleden, vond de eerste verbouwing plaats. Maar de mode wisselt snel en nu was de zaak dan ook hard aan een ver nieuwing toe. Met medewerking van Binnenhuisarchitectuur Silhouet van de Stationsweg, Henk Mühren en Rood en Bakker die het winkelin terieur verzorgden, zijn ze tot een prachtig resultaat gekomen. Bijwaard Coiffures is nu een super moderne kapsalon geworden, waar zo'n 18 mensen komfortabel kunnen zitten. Het aardige is dat er nu (na 15 jaar) ook weer een herensalon is, wel open, maar toch een beetje ge scheiden van de dames. Wassen en föhnen is daar ook mogelijk. De zaak is, zoals bij deze tijd past, heel licht en ruim ingericht, fraaie witte stoelen bij de wasbakken en kaptafel. Op de vloer zacht roze ge tint marmer en bij het wachtge- deelte drie prachtige rieten stoel tjes. Een speciaal kompliment gaat er nog naar aannemer Apeldoorn, die er voor zorgde dat alles binnen de 14 dagen klaar was. Chiel Oudejans heeft alles geschilderd. Een moderne kapsalon, waar iedere vrouw en man zich thuis zal voelen. ANDRÉ VALKERING IN TKROEGJE In het Kroegje, het café gelegen aan de Westerweg tegenover ga rage Bleeker, zal vrijdag 21 septem ber de sfeer extra feestelijk zijn, wan neer André Valkering met band een optreden komt verzorgen, 't Kroegje is dagelijks geopend. Door de week van 16.00 - 02.00, in het weekend van 14.00 - 02.00. Eigenaar Peter Groef- sema over de image van 't Kroegje: "Ons doel is om er een gezellige bar van te maken, waar mensen 's middags een uitsmijter kunnen eten en 's avonds een leuk avondje kunnen beleven". Iedereen is wel kom. VERENIGING WEDUWEN EN WEDUWNAARS Een Alkmaarse werkgroep heeft het initiatief genomen om te komen tot de oprichting van een vereniging voor weduwen en weduwnaars. De vereniging zou half september een feit moeten zijn. Het belangrijkste doel van het initiatief is mensen op verschillende manieren te steunen in het rouwproces. De initiatiefnemers, ondersteund door professionele hulpverleners, hopen mensen die hun partner verloren tot steun te zijn door middel van huisbezoeken en huiskamerbijeenkomsten. Voor die huisbezoeken is de vereniging in oprichting nog op zoek naar men sen, die op vrijwilligersbasis bereid zijn iemand in een rouwproces te bezoeken. De gedachten gaan daar bij uit naar mensen, die zelf man of vrouw hebben verloren. Voor hen staat er een gesprekstraining op het programma. Belangstellenden (m.n. ook mannen) kunnen contact op nemen met: mevrouw Van der Aak ster (072 - 119266); mevrouw Van Lienen (072 - 119745) of mevrouw Bakker (02207- 14553). De Vroegte Wint Zondag 16 september: witviswedstrijd in het Noord-Hollands kanaal ter hoogte van Koedijk. Verzamelen om 6.30 uur bij de brandweerkazerne. Zondag 30 september: baarswedstrijd in de Ringvaart te Heerhugowaard, ver zamelen om 7.00 uur. Inlichtingen en opgeven: N. Mooij (332451), G. Mooij (331686) of J. Ursem (335539). D'Oud Inn zaalvoetbal Zondag 30 september: zaalvoetbaltoernooi van d'Oud inn in de sporthal te Egmond aan Zee. Deelnemende ploegen: d' Oud Inn, OLND, fam. Duin, De Rakkers, East United, ROH. Aanvang 10 uur. Prijsuitreiking om 16.00 uur in d' Oud Inn. Klaveijasclub EHK Maandag 17 september: eerste open drive in het Open Huis, aanvang 20.00 uur. Opgeven kan bij de bestuursleden de heer Knegt (334056), de heer Van de Vlekkert (332159) of de heer Leurink (334366). De Boscrossers ^Zondag 16 september: KNWU-wedstrijd in Langedijk (junioren-competitie). Donderdag 27 september: laatste buitentraining. Elke vrijdagavond clubavond. De Terriers Programma zondag 16 september: Heren 1 - Weesp, Uitgeest 2 - Heren 2, Strawberries A - Veteranen A, Veteranen B - Zandvoort, Reigers 1 - dames 1 en dames 2 - Strawberries 4. Trimlopen Akersloot Zondag 16 september: tweede trim-polderloop van handbalvereniging Meer- vogels. Start om 10.45 uur voor de 14 km-loop, om 10.50 uur voor d e 4 en 8 km- lopen. Inschrijving vanaf 9.30 uur in de kantine aan de Bosweg te Akersloot. Inschrijfgeld t/m 16 jaar/ 1,50, ouderen 2,50. Galerie Wimmenum Zaterdag 15 t/m zondag 30 september: expositie van Jan Bouman (gemengde technieken) en Dien Jorien Geertsma (raku keramiek) in Galerie Wimmenum, Herenweg 270 te Egmond aan den Hoef. De opening heeft plaats op vrijdag 14 september van 20.00 - 22.00 uur. De expositie is daarna te bezichtigen op vrijdag, zaterdag en zondag tussen 11.00 - 16.00 uur. Goodtime Gang in 't Haasje Zaterdag 15 september: optreden van de formatie The Goodtime Gang in Café 't Haasje. Zanger van de groep is Jacques Kloes, voorheen zanger en gang maker van de Dizzy Man's Band. De zaal gaat open om 21.00 uur. BUSTER SMILES IN JOEB Dit weekend kunnen we weer genieten van een live optreden in JOEB. We zijn er in geslaagd één van de meest veelbelovende bands van Nederland te strikken, namelijk Buster Smiles. Op zondagmiddag 16 sept. zullen zij proberen hun belofte waar te maken, en dan ook het Joeb-publiek voor zich te winnen. Als je de single "Wish I could get you out of my head" en de LP "Hard Times" hebt gehoord, zal dat echter geen enkel probleem zijn voor deze jongens. Het begint om een uur of drie, en de entrée is slechts 5 gulden. Op vrijdag en zaterdagavond kun je ook in Joeb terecht, EDWIN LAMERS TWEEDE OP DE N.K.-FIETSCROSS Op 9 sept. werd in Waalre gestreden om de titel van Ned. Kampioen. Van de Boscrossers hadden zich d.m.v. 4 Grand Nationals geklascificèert Rom- bout v. Kuijk en Edwin Lamers bij de Experts van 14 jaar en Linda v. Westerop bij de Powder Puffs van 7 jr. en jonger. Van iedere leeftijdsklasse waren er zo de beste 16 naar Waalre gekomen. In Waalre aangekomen bleek dat het weer daar ook al niet meewerkte. Tussen de buien door werd er gereden. Eerst de 3 manches om zich te klascificeren voor de A- of B-finales. De baan was erg zwaar, hier en daar modder in de kombochten en veel waterplassen die zoveel mogelijk wer den weggepompt, dus techniek kwam er minder aan te pas dan kracht en conditie. De manches verliepen voor Edwin zo goed dat hij zich bij de eerste 8 reed om te strijden voor de le t/m de 8ste plaats. Rombout en Linda waren wat minder gelukkig en reden de B-finales om de 9e t/m 16e plaats. De A finales werden verreden over 3 manches en de B finales over 1 manche vanwege het weer. De B finale werd het eerst verreden. Linda werd daarin 2e en daardoor 10e van Nederland bij de P.P. van 7 jr. en jonger. Rombout reed naar een 3e plaats en werd zo 11e. Edwin werd in de le manche van de A finale 4e en daarna twee keer 2e en behaalde zo een uitstekende 2e plaats bij de 14 jr. experts. GOEDE FINALE VOOR MEISJES A/B VAN TRIAS In de competitie doen de Trias-ploe gen het dit jaar erg goed, vooral de vrouwen timmeren flink aan de weg! Na de promotie van de dames- ploeg kwamen nu de meisjes A/B uitstekend voor de dag. In Hengelo kwamen zij in de landelijke finale van de. hoogste klasse tot een prima vierde plaats achter de ploegen van DEM, AVR en Fortis. Ondanks het bijzonder slechte weer konden er verschillende goede individuele prestaties genoteerd worden, zoals bijv. die van Carine Molenaar die bij het speerwerpen met 36.88 m haar persoonlijk record verbeterde en met 15.6 op de 100 meter horden ook erg snel was. Op de 800 meter verbeterde Barbara Kouwenhoven haar beste prestatie met vele se conden tot 2.22.1, ook Marjolein Engels was met 2.36.6 sneller dan in voorgaande wedstrijden. Mascha Vriend was weer goed voor veel punten met 12.8 op de 100 me ter en 5.21 bij het verspringen, op dat laatste nummer ook een goede sprong van Olga Overmeer met 5.04 meter. Freya Muller was weer so lide op de werpnummers met 10.06 bij het kogelstoten en 29.36 bij het discuswerpen. Paula Vonk en Ca- rolien Ackermans eindigden beiden met 1.50 bij het hoogspringen. Me de door de prestaties van Selma Voerman. Ingrid Dijkshoorn en Re- nate de Graaf kon het goede eind- totaal van 12006 punten worden ge realiseerd waarmee o.a. de gere nommeerde ploeg van Sagitta werd overtroffen. DE TERRIERS Loenen - Dames I werd afgelast we gens weersomstandigheden. Heren I - Hisalis 0 -1 Terriers Heren I - Hisalis werd j.l. zondagmiddag in een wel wat win derige sfeer, zowel letterlijk als fi guurlijk, gespeeld. Over het winde rige als weer valt weinig te vertel len, het zei zo. Onstuimig dat was het zeer zeker. Zo ook het spel, een tik keltje te onstuimig in de afwerking voor het doel. Tijdens de eerste helft, achter elkaar minstens 3 kansen om zeep gebracht, dus weg kansen. Was het slechte balcontrole, of lag het soms aan de stickcontrole, of was het toch hoofdzakelijk het weer wat parten speelde. Wij weten het niet precies. Het zal de komende weken moeten blijken. Het seizoen is nog pril en de toekomst ver. Wat "Hisalis" betreft, daar valt achteraf ook niet veel over te vertel len, zeker niet met de twijfelachtige eer met slechts 1 doelpunt de wed strijd naar zich toe te trekken, daar had dus ook meer in kunnen zitten. HANDSOME EIGHT MET BEIDE BENEN.... Doordat het na een onverwachte achterstand de strijd wilde force ren en veel te grote risico's nam, is Handsome Eight in de eerste wedstrijd voor de nieuwe compe titie in de hoofdklasse zaalvoet bal tegen een zware nederlaag aan gelopen. In Castricum verloor de op papier danig versterkte zebra- ploeg (aanwinst Terry Hendriks, terugkeer Henk Deen) met niet minder dan 7-1 van het fris spelen de Joy Funadama. De Hansomes keken pal na het be gin al tegen een achterstand aan. Verkeerd terugspelen werd door de trefzekere thuisclub onmiddellijk afgestraft (1-0). De Heiloose equipe trok ongeschokt ten aanval, maar ontving een nieuwe klap, toen een strafschop van Hendriks werd ge keerd. Toen Joy vrijwel meteen hierop 2-0 scoorde, ontstond er onrust bij de Zebra's. Men wilde kost wat kost doelpunten en zette alles op de aan val. Joy profiteerde gretig van de enorme ruimte die het kreeg en liep met snelle tegenstoten steeds meer uit. Hoewel de cijfers al te hoog uit vielen, was de zege van de Cast- ricummers dik verdiend. Zij speel den zaalvoetbal zoals het moet: sober, snel, schotvaardig. Bij Hand some Eight, dat zich toch goed had voorbereid, ging alles veel te inge wikkeld, waardoor tempo ontbrak. De oude supporter van Handsome Eight: "Nu staan we tenminste weer met beide benen in de purée. GOEDE START EN MET WISSELEND SUCCES Mochten de weergoden het voetbal niet animeren. Gespeeld werd er op ons complex toch en hoe! Over het algemeen werd er met veel inzet en positieve agressie gevoetbald. Met deze instelling kunnen wij samen ver komen. Verschillende uitwedstrij den werden afgelast. De mannen van het tweede kregen Volendam op bezoek. Van de reputatie der gasten bleef weinig over mede door aller inzet en met name Ed Robert welke een schitterende start had en dit bekroond zag met een doelpunt vol van glitter en glamoer. De A-selectie deed hier niet voor onder. Won A2 van A.F.C. A2, Al verloor van Volendam maar stap te opgetogen van het veld. Werd de tweede helft met 10 man gespeeld, door een hoofd blessure van René Buur, zijn vervanger de veldspeler, Joep Hooyschuur kan terug zien op een subliem debuut wat hij o.a. il lustreerde door met een goede reflex een strafschop te stoppen. Voor komend weekend verwachten wij om 14.00 uur een goéd publiek wanneer Alcmaria Victrix zijn klas se komt vertonen. De D-pupillen zul len hieraan voorafgaande, om 12.45 uur laten zien hoever zij in de edele voetbalsport zijn gevorderd, 's Mor gens om elf uur komt o.a. het kwar tet in actie. FORESTERS Het Foresters - vlaggeschip deed het eigenlijk voortreffelijk tegen het ge routineerde en enthousiaste KW. Via een strafschop kwam Foresters op 0-1 achter, maar vlak voor tijd wist Foresters via Martin de Vree op 1-1 te komen, wat niet meer dan redelijk was. Na een hele wedstijd te hebben "gevochten" naar min stens een puntendeling. De altijd ruime aanhang van KW kon niet anders dan beamen, dat Foresters minstens een punt aan de ze wedstrijd mocht overhouden. De "jonge honden" ploeg van Fores ters lijkt dit jaar voor elke wedstrijd voor de 2 punten te gaan, en dat is hét voorbeeld voor de gehele Fo resters. Foresters 2 liet de punten aan Texel 2 met 1-2. Het zaterdag elftal van Foresters moest de winst laten aan het sterke KW dat met 4-0 wist te winnen. Activiteiten voor de beide bonden van ouderen Vrijdag en zaterdag 21 en 22 september: rommelmarkt in 't Loo. Woensdag 26 september: dansen. Woensdag 10 oktober: dansen. Donderdag 11 oktober: sjoelen. Donderdag 18 oktober: bustocht. Woensdag 24 oktober: dansen. Woensdag 31 oktober: klaverjas-drive. Sociëteit alleenstaanden Heiloo Maandag 17 september: creatieve avond o.l.v. Alice Visser, aanvang 20.00 uur in het Open Huis. Deze keer: kaarsen schilderen. S.v.p. één of meer dikke kaarsen meenemen en zo mogelijk een penseeltje. Kosten: 2,50. Inlichtingen: 332136 of 331097. Wykvereniging Plan Oost Donderdag 13 september: hobbyclub voor kinderen van 10 t/m 12 jaar van 16.00- 17.30 uur. Maandag 17 september: tafeltennis voor jeugd (19.00 - 20.30 uur) en ouderen (vanaf 20.30 uur). Woensdag 19 september: hobbyclub voor kinderen van 6 en 7 jaar (13.30 - 15.00 uur) en kinderen van 8 en 9 jaar (15.30 - 17.00 uur). Alle activiteiten hebben plaats in 't Oosthonk, Laan van Zeeman 14a. Postzegelvereniging Heiloo Woensdag 19 september: jaarlijkse algemene ledenvergadering in het Open Huis, aanvang 20.00 uur. Als achtste agenda-punt wordt de! verkoop van Yvert- catalogus 1984 vermeld. Katholiek Vrouwengilde Sint Monica Woensdag 12 september: openingsavond in 't Trefpunt', aanvang 19.00 uur met een ecuharistieviering, gevolgd door de jaarvergadering. Na de pauze bingo. Nederlandse vereniging van Huisvrouwen, afd. heiloo Dinsdag 18 september: excursie naar de Haarlemse Hofjes. Vertrek 8.30 uur vanaf de bekende opstapadressen. Donderdag 27 september: T. Langevelt verzorgt een avond over weer-types, het ontstaan en de voorspelling van het weer door het KNMI. Ook de werking van bijv. een weersateliet wordt uit de doeken gedaan. Aanvang: 20.00 uur in de zaal van de gereformeerde kerk aan de Noordergeeststraat. Toegang 2,50, voor introducé(e)'s 3,50. Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, afd. Heiloo Woensdag 12 september: dia-presentatie en lezing door J. J. Kaan over de organisatie van de verkeersleiding op Schiphol en boven het Nederlandse luchtruim in de zaal van de gereformeerde kerk aan de Noordergeeststraat, aanvang 20.00 uur. Introducé(e)'s betalen een toegangsprijs van 2,50. Woensdag 19 september: fietstocht naar de beeldentuin van Nic Jonk, te Groot Schermer en een bezoek aan het schaatsmuseum te Schermerhorn. Ver trek om 9.00 uur vanaf de brandweerkazerne en omstreeks 16.00 uur weer thuis. Hobby Computer Club Woensdag 12 september: bijeenkomst van de HHC-regio Heiloo in de gere formeerde Kerk aan de Noordergeeststraat van 20.00-23.00 uur. Toegang is voor leden gratis, niet-leden betalen ƒ3,--. Er staat van alles op het programma zoals verschillende computertalen en de formatie van verschillende werk groepen. Het bestuur adviseert de leden om hun computer mee te nemen, immers, er is aan eikaars neus niet te zien wat voor computer men heeft. OUD-HEILOO Zaterdagmiddag opende prof. dr. G.A. Lindeboom, voorzitter der Pie ter van Foreeststichting te Amster dam, door middel van een toespraak in de Witte Kerk, de expositie over Pieter van Foreest, ook wel genaamd de „Hollandse Hippocrates", in de 16e eeuw lijfarts van Willem van Oranje te Delft. De expositie is geor ganiseerd door de Vereniging Oud- Heiloo en is te bezichtigen in de Oud heidskamer. Voorzitter Drs. P. Wijn opende de bijeenkomst met een woord van wel kom aan de vele aanwezigen onder wie velen uit het oude geslacht Van Foreest. Dank werd gebracht aan de vele medewerkenden die veel werk hadden verricht om de tot stand- koming der expositie te verwezen lijken. In het bijzonder werd dank ge bracht aan mevr. prof. dr. H.A. Bos- man-Jelgersma, die ter gelegenheid van deze bijzondere expositie een boekje schreef over het leven en wer ken van Pieter van Foreest. Ook de heer Slijkhuis van het Letterkundig Museum werd dank gebracht voor zijn grote inzet en hulp. Het was op dit „leven en werken" van Pieter van Foreest, dat prof. Lin deboom uitvoerig inging in zijn ope ningsrede. Spreker beklemtoonde het feit dat Van Foreest leefde in de 16e eeuw, een eeuw die bijzonder belang rijk is geweest voor ons land, op ve lerlei gebied, ook op staatkundig ge bied. We lagen ook op het gebied der gezondheid in de Noordelijke Neder landen ver achter bij het veel rijkere zuiden. Het was vooral in het noor den - in de steden misschien iets be ter dan op het platteland - verre van rooskleurig met de gezondheidstoe standen. Grote kindersterfte en veel al behaalde de helft, meestal min der, de leeftijd van 60 tot 70 jaar. Voedingsleer had men nooit van ge hoord. Scheurbuik heerste dan ook veelvuldig. Voeg daarbij de slechte hygiëne (open riolen, kastelen zon der enige afvoer) en de pestilentie kon welig tieren en haalde vele slachtoffers in die dagen. Pieter van Foreest was één der eersten die zich geheel inzette om on derzoek te verrichten naar de oor zaken van de verschillende volks ziekten die ons land bij tijd en wijle teisterden. Prof. Linde verhaalde van de studie en de reizen van Van Fo reest, zijn onderzoeken naar plant en kruidkunden en later zijn vertrek naar Delft, waar hij uiteindelijk lijf arts werd van Willem van Oranje. Door zijn grote kunde had hij zich reeds vroeg een aanzienlijke kring van patiënten verworven. In Delft werd hij in 1558 stadsgeneesheer en trad hij ook streng op in woord en ge schrift tegen de kwakzalverij en de zgn. geneesjoffers" in die tijd. Daarom is het juist om in dit her denkingsjaar van de dood van Wil lem van Oranje, stil te staan bij de randfiguren in die tijd, waarvan Pie ter van Foreest zeker niet de minst belangrijke was. Vóór de bijeenkomst in de Witte Kerk, was er een voorbezichtiging van de expositie in de Oudheids kamer. Juist door deze voorbezich tiging kon men zich tijdens de ope ningstoespraak van prof. Lindeboom geheel verplaatsen in die tijd. Vele portretten, geschriften en voorwer pen uit die tijd, maar ook vele ge schriften van zijn hand en vele van zijn gebruiksvoorwerpen, doen de Hollandse Hippocrates voor de be zoeker herleven. TROMPETTERKORPS 'HEILOO' OOGST SUCCES OP INTERNATIONAAL MUZIEKFEEST Op uitnodiging van de 'Verein Heider Musikfreunde' heeft het Trompetter korps 'Heiloo' (T.K.H.) het afgelopen weekend van 7-9 sept. met showorkest en Majorette/Twirlgroep deelgenomen aan het 2e internationale muziekfeest in de stad Heide, ongeveer 100 km ten Noord-Westen van Hamburg (Did). Op vrijdagochtend werd de reis aange vangen en na ca. negen uren kwam de vereniging (omstreeks zes uur 's mid dags) in Heide aan. In het uit 21 deelnemers tellende veld, dat werd gevormd door verenigingen uit o.a. Denemarken, Ierland, Oosten rijk, Nederland en Duitsland, nam T.K.H. naar al spoedig bleek een bijzondere plaats in. Showorkesten als T.K.H. en met name Twirlgroepen zijn in Noord-Duitsland nog een onbekend fenomeen. We zijn er dan ook trots op dat op speciaal verzoek van de organisatoren de twirl- groep, voorafgaande aan een groots opgezette dansavond zaterdagavond, de door hen 's middags vertoonde show nogmaals ten tonele mocht brengen. Tevens mochten we naar aanleiding van deze optredens een uitnodiging ontvangen voor een soortgelijk mu- ziekgebeuren in Denemarken in mei '85. Een perfekte organisatie stond er borg voor dat het T.K.H. en de overige deelnemers aan niets heeft ontbroken. Zo werden maaltijden en onderkomen (voor T.K.H. in het internaat van de plaatselijke 'Meistersehule') kosteloos ter beschikking gesteld. Enthousiast, moe en voldaan na acht succesvolle optredens binnen achten twintig uur en twee grandioze dansa vonden, werd omstreeks een uur zon dagmiddag de terugreis aanvaard. VOLKSDANSEN IN HEILOO Behalve de volksdansgroep "Pri- dini" is ook "De Wisselpas" weer van start gegaan. "De Wisselpas danst overdag en wel op vrijdag, 's morgens van 9.00 - 10.30 uur voor beginners en 's middags van 14.00 - 15.30 uur voor gevorderden. Heeft u nog nooit gevolksdanst maar zou u het graag eens pro beren? U kunt altijd vrijblijvend een keer komen kijken of meedoen. Wilt u meer informatie dan kunt u bel len naar Tiny Koelemaij, tel. 333991 of Corry Langereis, tel. 333034. HARMONIE CAECILIA ZOEKT MATERIAAL VOOR JUBILEUM BOEKJE In het kader van het 60-jarig jubileum van onze harmonie Caecilia wordt o.a. via dit artikel gezocht naar mensen die op zolder nog voorwer pen, foto's en artikelen uit oude kranten hebben, die zullen woeden gebruikt op een in te richten expo sitie op de reünie en/of in een ju bileumboekje zullen worden gedrukt. Alles is welkom, van jaarverslagen, tot sjerpen, van instrumenten tot dirigeerstokjes. Ook als er annek- dotes bekend zijn, willen we deze graag komen opnemen en op schrift stellen, kosten noch moeite worden gespaard, u ziet het. Alles wordt weer geretonéerd, tenminste als het adres bekend/vermeld is. Het is te brengen bij: C. Schouten, Termijen 2 en A. Verberne, Hoge Weijdt 14, of bellen naar 334319 (na 18.00 uur) voor het ophalen van de gevraagde spullen. Iedereen die meewerkt alvast bedankt. NIVON GEOLOGIE CLUB De inschrijvingen voor de nieuwe kursus Geologie voor beginners is voldoende om de kursus te starten. Er is echter nog plaats voor enkele enthousiaste liefhebbers van stenen, mineralen, fossielen en andere zeer levendige onderwerpen die met onze aarde te maken hebben. 12 Lessen lang zal de heer S. Dekker u op zeer boeiende wijze met deze onderwerpen bezig houden. Tevens zijn aan deze cursus 6 werkavonden verbonden, waar stenen gezaagd en geslepen kunnen worden. De eerste les is op 28 september a.s. De kosten zijn 85,-- voor 18 avon den. Inlichtingen kunt u krijgen bij de heren J. Visser, tel. 072-334921 enJ. Koorn, 072-334001. HEILOOER BRIDGECLUB A. Uitslagen dinsdag 4 september: 1. dames v.d. Velden-Visser 55 2. Heren v. Genabeek-Noom 50 1. Mevr. Hoff- Hr. Tamminga 61 2. Mevr. de Wit-Hr. Löhr57. B. 1. Dames de Koning-Stark 58V2 2. Heren Duineveld-Pin 53 1. Dames v.d. Mark-Ribberirïk 6IV2 2. Dames v.d. Gaag-Lemstra 55V2. Don derdag 6 sept. A. 1. Heren Kuiper- Smit 62 2. Dames Feller-Löhr 52 V2. 1. Heren Rutgers-Wehnes 66V2 2. Dames Fijma-Goldsteen 49V2. B. 1. Heren Knegt-v.d. Poel 56V2 2. Mevr. Hoff- Hr. Tamminga 55V2 1. Heren Ranzijn- Spruit. 68V2 2. Heren Kroonen-Laan jr. 53 V2. C. 1. Dames Janssen-de Wit 672. Heren Löhr-Mak 50V2 1. Dames v. Èe-Liefhebber 60 en Fam. Nieuweboér 60. D. 1. Dames v.d. Dool-Neyens 58 2. dames Hart-Vrees- wijk 55 1. Dames Bader-Frugte 58V2 2. Dames de Bruykére-Ritchie 55. AFZEGGEN: dinsdag mevr. Admiraal tel. 335718 en donderdag hr. Bader tel. 332630. BASKETBALVERENIGING FLASHING HEILOO Voor Flashing Heiloo zit het eerste competitieweekend er weer op met 7 gewonnen en 8 verloren wedstrij den. Het meest opmerkelijke resul taat werd behaald door de mini- mix, die in een uitwedstrijd tegen Dios A wonnen met 28-22. Een goed begin, omdat ze vorig seizoen to taal maar één of twee wedstrijden gewonnen hadden. Zowel d e Ad- spiranten Meisjes A als de Kadet- ten Meisjes A die in een vrij hoge poule uitkomen dit jaar, hebben te gen de verwachtingen in hun tegen standers met grote nederlagen naar huis gestuurd (resp. 61-5 en 52-11). Helaas brengen overwinningen ook verliezen met zich mee, wat de Adspriranten jongens A maar al te goed hebben ervaren in een uitwed strijd tegen Egmond. Ondanks hun grote inzet in deze aller eerste wedstrijd tegen een ervaren en sterk Egmond, verloren ze de wedstrijd met groot verschil. Dames I en Heren I voldeden aan de verwachtingen door respectieve lijk met 66-25 en 66-41 te winnen. Zaterdag wordt de competitie ver volgd met teen nieuwe serie thuis wedstrijden. Inlichtingen: L. Hol lander, tel. 336173. ZO SCHAAKTE OPPOSITIE De laatste dinsdag van augustus hield „Oppositie" haar jaarvergade ring. Na de gebruikelijke verslagen van de bestuursleden werden de prij zen uitgedeeld. De heer Slob ontving blijvend de wisselbeker voor het be halen van het clubkampioenschap. Heeringa en Wagenaar waren 2e en 3e. Op deze vergadering werd ver der besloten om voor de interne kom petitie de club op te delen in 2 groe pen. De sterkere schakers gaan in de A-poule uitmaken wie clubkampioen wordt. Halverwege het seizoen zul len er tevens 5 spelers uit de A-poule degraderen, en uit de B-poule zul len er dan vijf promoveren. Een week later was het dan zover dat de stukken weer op de borden liepen. De volgende uitslagen zijn te melden: A-groep: J. Ens-G. Heeringa/0-1; H. Reyersen van Buuren-H. Limmen, rem.; H. Niehaus-G. Zeeman, 0-1; H. Kracht- M. Kemper, rem.; L. van Hoek-D. de Jager, 1-0; W. van Bakel-J. Alle man, 0-1; H. Maas-W. Ligthart, 0-1; W. Bos-P. v.d. Werff, rem.; C. Brink-M.v.Bentum, 0-1. B-groep: D. van Gorkum-O. Koenders, 1-0; M. Ebbinkhuizen-J. Moeyes, rem.; P. Ooyevaar-P. Manni, 1-0; T. Rui- ter-R. Sauer, 0-1; J. Bosman-J. E- bregt, afgebr.; J. Werksman-J. de Vries, 1-0; L. Obdam-B. Volman, 0-1; F. Beyers-A. Creutzberg, 0-1; A. Alofs-J. Roele, rem. De jeugdgroepen starten weer op dinsdag 18 september in het Open Huis om kwart voor zeven. De senioren spelen elke dinsdag vanaf 8 uur.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1984 | | pagina 4