Interieur Genadekapel ondergaat opknapbeurt Va I k I m ADVERTEERT IN DIT BLAD! OUD-PAPIER AKTIES IN HEILOO BIJZONDERE AKTIES r\ V' Geen Uitkijkpost I ontvangen? AALSMEERSE PLANTENHAL en SquasAce Or, Wordt Heiloo voorzien van tennis- en squashcentrum? Strego: een juweel van een zaak HEROPENING IEUWSBLAD VOOR HEILOO e.o. De nieuwe folder ligt voor u klaar! EXTRA REKLAME VRIJDAG 15 FEBRUARI a.s. zie adv. pagina 5 I MB& J I2CUTIQUI: i Bel 's donderdags: 072-330175 Videotheek 't Centrum biedt u meer mm. Na de verbouwing is het weer een genot om binnen te stappen bij juwe lier Strego. SUpCf Acaulis, het voorjaar in huis, 4 voor5-00 Verschillende kleuren, per stuk1.75 Heiloo Wanneer alles volgens plan verloopt, staat er in 1986 een gloednieuw squash- en tenniscentrum in Heiloo. De initiatiefnemers, Cor en Greet Keeman, zijn nu reeds op zoek naar belangstellenden. Wilt U in de winter op een overdekte baan tennissen? Voelt U er iets voor om te helpen bij de oprichting van een squashvereniging? Bel voor meer informatie: Familie Keeman Zeeweg 25 Heiloo tel. 072-334719 (zie ook redactioneel artikel) $0e JAARGANG No. 6 13 FEBRUARI 1985 Advertenties en administratie: Rechte Hondsbosschelaan 22 - Postbus 68 - 1850 AB Heiloo Telefoon 072-330175 b.g.g. 334531 Redactie-adressen: Baafjeslaan 1, 1852 BE Heiloo - Telefoon 072-331081 Westerweg 371, 1852 PR Heiloo - Telefoon 072-333775 Dit blad verschijnt 's woensdags huis-aan-huis in een oplage van 12.000 exemplaren in Heiloo, Limmen, Egmond-Binnen, Rinnegom en Egmond a/d Hoef. Advertenties moeten uiterlijk maandagmiddag 5 uur in ons bezit zijn. Advertentieprijs per mm 60 cent (excl. BTW) Bij regelmatig adverteren AANZIENLIJKE REDUKTIE. De kapel Onze Lieve Vrouw ter Nood is in de afgelopen weken bevolkt door werknemers van de firma Kneppers uit Amsterdam. Zij kwamen daar niet ter bedevaart, maar hun dagelijkse tocht naar het historisch zwaar beladen stukje grond op de grens van Heiloo en Limmen had te maken met een enorme schoonmaakbeurt. Na zijn komst naar de kapel in januari van het vorige jaar heeft rector Van der Asdonk zich ingezet om toestemming van het stich tingsbestuur te krijgen om de kapel weer eens op te knappen. ,,Het Rid derzaaltje van de eerste Vrouwe van Kennemerland was een vuile stal ge worden", vindt de rector. De vuilig heid was vooral een gevolg van de rook en walm van miljoenen kaarsen, die in de Genadekapel zijn ontstoken in de afgelopen 55 jaar. Het stukje grond waarop de kapel staat heeft een eeuwen oude geschiede nis. Tot in de'vroege middeleeuwen zijn er zaken bekend, die met de kapel en de vlakbij staande put te maken hebben. Zo is de naam Runxputte (de naam van zowel het gehele buurtschap rondom de kapel als van de heilige bron) terug te leiden tot een Noorman uit Denemarken, die luisterde naar de naam van Rorik en in de negende eeuw in onze omgeving terecht kwam, waar hij partij koos voor de Kennemerlan- ders. De huidige kapel Onze Lieve Vrouw ter Nood werd gebouwd in 193Ö. Of beter: het gebouw werd voltooid in 1930, want al in 1909 werden de eerste werkzaamheden verricht. De kapel staat op precies dezelfde plek, waar tot 1573, het jaar waarin de stad Alkmaar belegerd werd, ook een kapel ter verering van Maria had gestaan. In 1573vwerd de kapel verwoest, maar tot 1830 bleef de plek -ook bekend onder de naam Oesdom, Kapel, 't Putje en Runxputte- een oord waar bedevaart- gangers naar toe trokken om troost te vinden voor hun grote en kleine noden. In 1830 kwam er een verbod van het kerkelijk bestuur op bedevaarten. Dit gebeurde naar aanleiding van de ware kloppartijen tussen enerzijds de katho lieken en. anderzijds de niet-katholie- ken. Kapel raakte enigszins in de vergetel heid tot het moment in 1904 waarop de Alkmaarder Gerrit van den Bosch besloot op zoek te gaan naar restanten van de middeleeuwse kapel en de inmiddels gedempte Runxputte. In maart van 1905 had hij eindelijk toestemming om met opgraafwerk- zaamheden te starten en na zes dagen trof hij overblijfselen van de oude put aan. Na deze ontdekking kwam de bedevaart naar de gewijde grond aan de zuidkant van Heiloo weer op gang. Er werd een noodkerk gebouwd, die later vervangen moest worden door een grote basiliek. Tot op heden staat de nood-kerk echter nog steeds op het terrein. En in 1930 werd de nieuwe kapl Onze Lieve Vrouw ter Nood in gebruik genomen. Nadien heeft de kunstschilder Hans Bijvoet er zijn meesterwerk van ge maakt om de achtergrond van het priesterkoor en de zijwanden van de kapel met fraaie fresco's te versieren. Het werd een schitterend totaal, maar in de loop der jaren raakten de schilderingen bedekt met een laagje roet en ander vuil. Rector Van der Asdonk roerde dit onderwerp aan bij het bestuur van de stichting, die door de bisschop van Haarlem belast is met de zorg om de kapel, en na veel overleg en centen tellen werd de opdracht gegeven aan de firma «Kneppers. De keuze voor deze firma heeft te maken met het advies van de kunsthandelaar Lans uit Alkmaar. De opknapbeurt heeft f. 60.000,-- gekost, dat is f. 22.000,- meer dan aanvankelijk was begroot. Rector Van der Asdonk ziet er geen probleem van komen: ,,Onze Lieve Vrouw ter Nood heeft zoveel fans in Kennemerland, dat ik er van overtuigd ben dat het gat spoedig gedicht is. De mensen in nood hebben hun geliefde plekje weer terug en de eerste Vrouwe van Kennemer land heeft weer haar zaaltje waar ze de mensen met hun grote en kleine noden kan ontvangen Een detail van één van de vele schilderingen in de Genadekapel Onze Lieve Vrouw ter Nood. POLEN-REIS Teruggekomen van een reis naar Po len kan ik u het een en ander ervan vertellen. Eind oktober ben ik een week in Poz- nan (Polen) geweest. Daar heb ik een schrijf-gezin. Een paar keer per jaar stuur ik daar pakketten heen met al lerlei boodschappen en kleren. Ze kunnen van alles gebruiken. Daardoor ben ik in contact gekomen met de Stichting Hulp Polen (S.H.P.), die busreizen verzorgt (ongeveer 5 per jaar). In Polen aangekomen werden we on dergebracht in gastgezinnen. Dat zijn de iets beter gesitueerde mensen. Bij de gewone bevolking konden we niet ondergebracht worden: de mensen hebben weinig geld. Er is niet veel te krijgen. De meeste dingen alleen op de bon, en uren in de rij staan om nog aan iets te komen. De meegebrachte levensmiddelen von den dan ook gretig aftrek. De huizen en straten zijn er vreselijk grauw en de mensen allemaal erg bedrukt, maar wel vriendelijk voor de Hollanders. Met behulp van de Duitse taal is het verblijf in Polen toch prettig en on gedwongen. We hebben aantrekkelij ke toeristische uitstapjes gemaakt in de omgeving van Poznan, georgani seerd door de busonderneming samen met het ontvangstcomité. Wie meer van deze reizen wil weten of ook eens naar Polen wil gaan, kan schrijven naar Stichting Hulp Polen, Westereem 21, 9642 KP Veendam. R. Glim-Koning, Spoorlaan, Heiloo ZOMERKURSUSSEN VOLKS HOGESCHOOL BERGEN Volkshogeschool Bergen organiseert in de maanden juli en augustus weer een aantal zomerkursussen, die toegankelijk zijn voor personen ouder dan 18 jaar. Deze zomer worden er 8 kurussen gegeven: Dansexpressie Hofse Tuin- en Keukenweek, Bergense Muziekweek, Fotografie, Calligra- fie, Kijken en Doen (schilderen én tekenen), Drie Ateliers (schilderen óf tekenen óf boetseren), Creativi teit rond de 60 (voor ouderen). De kursussen duren 5 of 6 dagen. Belangstellenden kunnen een folder aanvragen bij Volkshogeschool, Bergen, Postbus 94, 1860 AB Ber gen, tel. 02208 - 94541. PROVINCIE PRESENTEERT FOLDER "WEEKPROJECTEN" Zojuist is gereedgekomen de folder "Werkprojecten", die wordt uitge geven door de provincie Noord-Hol land. In de folder wordt informatie gegeven over provinciale subsi diemogelijkheden voor mensen, die gezamenlijk een werkproject willen beginnen. Hierbij kan worden ge dacht aan een drukkerijtje, een ad ministratiewinkel, of een stichting die de belangen van mensen zonder werk wil behartigen. Voor de start - en aanloopkosten (dus niet: explo- tatiekosten) van dergelijke projec ten kan de provincie subsidie ge ven. Hieronder vallen ook werk- lozenmanifestaties Verder wordt in de folder informatie gegeven over subsidiemogelijkhe den voor loonvormende bedrijfjes, en waar hulp kan worden verkre gen bij de opzet daarvan. De fol der is gratis verkrijgbaar bij het bu reau Voorlichting van de provincie, tel. 023-163123. Donderdag 14 februari Nicolaas Beetsschool, Rechte Hondsbossschelaan 24a. Tussen 8.00 - 16.00 uur. De Duif, Mariënstein 180. Tijdens schooluren. Donderdag 14 en vrqdag 15 februari De Nieuwe Hoeve, Boekenstein 43. Tussen 8.00 - 16.00 uur. Halen op verzoek: 333600. Ook lompen! De Zeskant, Het Malevoort 5/7. Tijdens de schooluren. Vrqdag 15 februari Scouting Nederland, Victoriegroep Alkmaar - Heiloo, huis-aan-huis-actie Plan Oost. Dozen en/of bundels gereed zetten langs de kant van de weg. Voor 17.00 uur. Halen op verzoek: 334088. Ook bij slecht weer gaat het ophalen door. Vrqdag 15 tot en met maandag 18 februari Hockeyvereniging De Terriers, kantine op sportcomplex Het Vennewater. Elke zaterdag en zondag van 11.00 - 17.00 uur. Elke vrijdag en maandag van 20.00 - 22.00 uur. Zaterdag 16 februari Gymnastiekvereniging Klimop, Pastoor van Muijenweg' 12 (achter Brunoge- bouw). Tussen 10.00 - 12.00 uur. Scouting Nederland, Victoriegroep Alkmaar - Heiloo, hoek Kerkelaan/Wes- terweg. Tussen 9.30 - 12.00 uur. Halen op verzoek: 334088. Atletiekvereniging Trias, kantine bij de atletiekbaan aan Het Maalwater 1 Tussen 9.00 - 11.00 uur. Sint Radboudschool, Slimpad 18. Tussen 9.00 - 11.00 uur. Halen op verzoek: bellen tot vrijdagavond 19.00 uur: 333603. Maandag tot en met vrijdag Muziekvereniging Eensgezindheid, Laan van Muijs 1. Tussen 8.00 - 16.00 uur. Halen op verzoek: 332336. Alle dagen Clemens Willibrordschool, container naast Grosmarkt, hoek Westerweg/ Ewislaan, alle uren. KOOK Heeft u spullen waar u vanaf wilt, maar die nog bruikbaar zijn Kook is er blij mee. Zij verkoopt het en de opbrengst gaat naar een project(je) in de Derde Wereld. Alles wordt gratis opgehaald. Contact-adres voor Heiloo: W. Leer, Cruijscamplaan 26, tel. 332010. Contact-adres Alkmaar: Theo Schaper, tel. 111336. Wereldwinkel Zaterdag 16 februari: de wereldwinkel staat met haar stand de gehele dag op één van de middenterreinen van winkelcentrum 't Loo. Nationale collecte Leger des Heils Tussen 18 febr. en 2 maart houdt het Leger des Heils weer haar jaarlijkse collecte. Tijdens de eerste en de tweede koudegolf van dit jaar hebben weer velen hun weg naar het Leger des Heils gevonden en er de steun gekregen, d ie noodzakelijk was. Maar ook de rest van het jaar is het Leger des Heils bezig met haar hulpverlening. Ondersteun daarom haar werk. Mocht u geen collec tant tegenkomen, stort dan uw bijdrage op giro: 438731t.n.v. Leger des Heils, Alkmaar. De collectanten hebben een volmacht met daarop een rode S (staat voor: Salvation Army). Het gemeentebestuur van Heiloo heeft voor deze col lecte - via bussen - toestemming verleend. Gebruikte goederen: gooi ze niet zomaar weg Je ziet het wel eens bij het grof vuil: nog goed bruikbare spullen, die door d e eigenaar worden afgedankt. Voor anderen kunnen die spullen misschien nog wel uitstekend van pas komen. Gooit u daarom niet zonder meer alles weg, waarvan u geen profijt meer heeft. Probeer er een ander blij mee te maken. Zet bijvoorbeeld een advertentie ('Uitkijkertje') in de Uitkijkpost, waarin u de spullen (te koop) aanbiedt. Of neemt u eens contact op met één van de drie zaken in Heiloo, die handelen in gebruikte goederen. Dat zijn: boekhandel Het Hoekstuk (boeken), tel. 072 - 336699, boetiek Encore (kleding), tel. 072- 338082, en Hal 't Zevenhuizen (allerhande goederen), tel. 072 -334000. Op het gebied van sportaccommoda ties mag de Heilooërnaar zich zon der meer verwend noemen. Sport hal, zwembad, badmintonhal, voet balvelden, atletiekbaan, drie tennis- accommodaties, en zo kunnen we nog wel even doorgaan. Maar toch is nog niet elke wens in vervulling gegaan. Neem nu de wens van de vele honderden enthousiastelingen, die zich met tennis bezighouden in hun vrije tijd. In de zomer is er geen vuiltje aan de lucht. De ver enigingen 't Vennewater, Heiloo en HSV beschikken elk over een prachtig complex. Maar om die sport in de wintermaanden te kunnen blij ven beoefenen, daarvoor ontbreekt een geschikte accommodatie. Daar om is het plan van Greet en Cor Kee- man om in de nabije toekomst een tennishal te bouwen in onze ge meente in principe een schot in de roos. Bovendien is het de bedoeling dat niet alleen vier tennisbanen, maar ook twee squashbanen aan het complex worden toegevoegd, waar mee Heiloo er weer een tak van sport bij heeft. Het plan van de fam. Keeman is niet van de laatste weken. Zij broe den al vele maanden op een ont werp. Nu is voor hen de tijd aange broken om voldoende belangstellen den te vinden om straks met een optimale bezetting te kunnen star ten. Die start hadden zij in eerste instantie gepland in september van RAADHUISWEG 13 - HEILOO Inleveren van kopij voor advertenties e.d. tot uiterlijk .00 uur. Rechte Hondsbosschelaan 22. Heiloo 20% KORTING in februari Permanent van 79,50, nu64,- Wassen, watergolf verven van 63,50, voor... 50.85 Behandeling volgens afspraak Tel. 332779 Ook maandagmiddag geopend ■i. dit jaar, maar dan had binnen een maand de bouw moeten beginnen. Zover zijn zij nog niet. In november '84 hebben zij het gemeentebestuur van hun plan op de hoogte gesteld. Van de zijde waren er nog geen ne gatieve reacties, maar dat wil nog niet zeggen dat een en ander rond is. Het belangrijkste aspect bijv., de plaats waar het Tennis- en Squash centrum moet komen te staan, is nog een punt dat ter discussie staat. De Keemannen hebben zelf al wel een plek in gedachten: het achterste gedeelte van het par keerterrein bij zwembad Het Baafje. Hun tennishal - het gaat om parti culier initiatief van het zuiverste - water - willen zij in de buurt van een andere sportaccommodatie hebben. Sportpark Het Vennewater zit nage noeg vol, nabij Foresters en HSV is de ruimte ook schaars en dus kwam 't Baafje ter sprake. Behalve het gemeentelijke zwembad is daar ook het overdekte zwembad van Loos gesitueerd. Volgens Greet en Cor Keeman is er een duidelijke behoefte aan een overdekte tennisaccommodatie in Heiloo. Via allerlei kanalen berei ken hen berichten van die strekking. Natuurlijk vanuit de drie vereni gingen, maar bij voorbeeld ook de campings staan positief tegenover de plannen. De vakantiegangers, die daar 's zomers verblijven, zouden van de hal gebruik kunnen maken. Maar tennis is behalve een zomer- ook een wintersport. De KNLTB organiseert al enige jaren een win tercompetitie en het plan van de fam. Keeman voorziet in banen van het goede formaat voor officiële wed strijden. De wintercompetitie moet in de weekends en ook op doorde weekse dagen de hal gaan vul len. Wat betreft squash is er een groei ende belangstelling in Nederland. Het aantal banen blijft vooralsnog toenemen, maar in de omgeving van Heiloo zijn dat er nog niet zo veel. In Alkmaar bijv. is er nog geen gelegenheid om het snelle indoor- spel te spelen. In Castricum zijn twee banen en in Limmen zijn er inmiddels vier. Om de squash-accommodatie goed "te kunnen laten draaien, wil de fam. Keeman in contact komen met belangstellenden, die samen met hen een vereniging willen oprichten. Voor informatie over het plan voor de bouw van een Tennis- en Squash centrum in Heiloo kan men zich in verbinding stellen met de fam. Keeman, Zeeweg 25 te Heiloo, tel. 072-334719. IJSBAAN WEER OPEN De tweede vorst-periode in het nog niet zo oude jaar 1985 heeft er toe ge leid, dat de ijsbaan in het Heilooër Bos alweer het toegangshek heeft geo pend en dat men er voor de nodige ijspret terecht kan. Voor meer infor matie kan men bellen: 072-114124. In de winkelhof 't Loo ondergaat de ene winkel na de andere een grondi ge vernieuwing. Na de donkere pe riode volgt automatisch een lichte pe riode, dat is een natuurlijk proces. Strego, de juwelier, heeft er met be hulp van de firma Viskoper mede werkers uit Purmerend, iets heel moois van gemaakt. Het valt meteen al op bij de ingang, de spiegel suggereert een enorme ruimte. Op een oudrose vloerbedek king staan nieuwe vitrines waarin de sieraden er door de halogeen verlich ting optimaal tot hun recht komen. Achter in de zaak is een smaakvol zitje ingericht waar gelegenheid be staat rustig met een van de mensen van de firma Strego uw keus te be palen. Door het plafond daar te ver lagen, geeft het een intieme sfeer. De etalages zijn, naar binnen toe, afgescheiden met vitrages, die even als de vloerbedekking zijn geleverd door Groot's Woninginrichting. De etalages zijn ook gemoderniseerd en van moderne verlichting voorzien. ,,Het mooie is," zegt de heer Ste vens (van de firma Strego) dat we nu veel meer licht hebben, en minder lampen, dat komt door de energie arme lampen." Juwelier Strego is een moderne zaak geworden, die voor elke smaak en voor elke beurs altijd wel iets leuks heeft. Tijdens de openingsdagen kreeg elke klant een fraaie roos aan geboden. halverwege de Zevenhuizerlaan no. 54 in Heiloo. Vrijdagavond koopavond.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1985 | | pagina 1