Aktie „Red de apen wereldwijd" is bittere noodzaak Grootscheepse actie van WNF voor redding drie soorten apen I Nieuwe Oogst Holl. Aard appelen 5 kilo4.98 Nieuwe Oogst Holl. Worteltjes Nieuwe Oogst Holl. Peultjes Nieuws veer ouderen A P Gesmoorde kip volgens Zwitsers recept per bos1.38 100 gram... 1.38 Afscheid van mevrouw A. J. Glaser Geweldig, vertederend, fascinerend, pot sierlijk, allemaal termen die worden ge bruikt do.or bezoekers, wanneer ze in de die rentuin aan het „apies kijken" zijn. Maar ook het tegenovergestelde kun je horen, ze ker wanneer het over vrouwelijke dieren gaat van soorten, die in de vruchtbare perio de een reusachtig opgezwollen achterwerk krijgen. Maar toch doen apen ons allemaal wat, is er bij en aan hen iets, dat ons allemaal aan spreekt. Orang oetan Breng een apie mee" Bedreigingen Overlevingskansen Zuigelingensterfte Leeuwaapjes Spinaap WINKELHOF 'T LOO - HEILOO VAKANTIE DOOR EN VOOR OUDEREN Voor jong en oud UITKIJKPOST 26 JUNI 1985 De rood gekleurde mensapen van Bor neo en Sumatra worden door de lokale bevolking niet voor niets 'bosmens', Orang oetan genoemd. In Zuid-Azië hebben een aantal soor ten, mede door het geloof ter plekke in de reïncarnatie, zelfs de status van hei ligheid verworven. Niet verwonderlijk, dat ook de weten schap belangstelling kreeg voor deze dieren. Aanvankelijk voor hun lichamelijke bouw en functioneren. Daarna begon het zoeken naar overeenkomsten en dat leidde uiteindelijk tot de ontdek king, dan een aantal soorten apen voor het verkrijgen van voor de mens belangrijke stoffen uitermate geschikt was. Maar ook in velerlei opzichten als testdier kwamen enkele apensoorten hoog op de belangstellingslijst van ve le wetenschappers en instituten naar voren. Begrip voor de dieren en protest tegen het vaak onnodige gebruik ervan, waarbij het soms om honderdduizend exemplaren per jaar ging, leidde tot een bezinning en ook herwaardering van deze dieren. Tegelijkertijd was het in de praktijk brengen van een beroemde zinsmede uit ,,De Jantjes": Breng ook een apie voor me mee" door wettelijke re gelingen reeds verboden. Daardoor zijn we gekomen in een situ atie, waarin we vanuit de „ontwikkel de westerse wereld" nagenoeg alles ge daan hebben, wat we aan het thuis front konden doen, om het voort bestaan van deze dieren veilig te stel len. Wat nu hoofdzakelijk nog resteert zijn de bedreigingen die hen in de landen van herkomst boven het hoofd han gen. De in steeds sneller tempo voort gaande ontbossing en het gebruik van deze dieren als voedsel door de bevol king ter plaatse. Allebei factoren, die wij slechts indi rect kunnen beïnvloeden en waarbij we bovendien met de grootste omzich tigheid te werk moeten gaan. De tijd immers, dat wij in die landen iets dwingend konden voorschrijven is reeds lang voorbij. En terecht. Maar daardoor blijven ons als enige mogelijkheden om de apen van de we reld en via hen grote stukken natuur te redden: - het geven van voorlichting; - het kweken van begrip; - het aanzetten tot en het adviseren bij een doordachter en verantwoord ge bruik van'de natuurlijke rijkdom men en - het bieden van alternatieven (voed sel) „Red de apen wereldwijd", een slo gan, die onze bezorgdheid voor hun voortbestaan tot uitdrukking brengt, maar die tevens staat voor de bittere noodzaak om mondiaal de natuurbe scherming nog grootser aan te pakken en te steunen. Een terechte zaak, voor de apen en op den duur ook voor... onszelf! A. van Hooff Van het roodstuitleeuwaapje zijn er nog maar hon derd op deze aardbol, van de spinaap nog geen drie honderd en van de berggorilla naar schatting onge veer 350. Drie apensoorten, die zeer ernstig in hun bestaan worden bedreigd. Het Wereld Natuur Fonds heeft zich over deze apen ontfermd en voert nu actie voor hun behoud. Actie voeren betekent niet alleen geld inzamelen, maar ook directe hulpverlening. Steeds meer dieren raken in hun bestaan bedreigd. Dat komt onder andere door de ontbossing en door de eetlust van mensen. Er zijn ongeveer 220 soorten apen en halfapen bekend. Daarvan wordt op het ogenblik ongeveer éénderde bedreigd. De berggorilla, voor zover die nog voorkomt, woont hoofdzakelijk op de berghellingen van de Vïrunga-vulka- nen in Afrika. Het grootste stuk van deze bergen ligt op Zaïrees gebied, de andere delen lig gen in Rwanda en Oeganda. De Ame rikaanse biologe dr. Dian Fossey heeft hier jarenlang onderzoek gedaan. Haar ervaringen staan in het boek „Gorilla's in de mist", dat het Wereld Natuur Fonds als premieboek aan biedt aan ieder, die de actie steunt met een gift van tenminste 50.-. Het aantal berggorilla's in de Virunga- bergen is sinds 1960 bijna gehalveerd. In de jaren zeventig ontstond een le vendige, maar illegale handel in sche dels van deze aap en in levende baby gorilla's. Veel volwassen dieren wer den in die jaren doodgeschoten. In 1981 werden nieuwe tellingen ge houden. Dat ging heel precies. Met steun van de regeringen van de drie larfden liep een aantal mensen syste matisch alle hellingeu af waar een go- rillaspoor van minder dan een week oud werd gevonden. Uit de uitwerpse len in en rondom de verlaten nesten kon dan een beeld worden opgemaakt van de samenstelling van de groep. Want gorilla's leven in groepen: zil verruggen (mannetjes van vijftien jaar en ouder), zwartruggen (jongere, vol wassen mannetjes), wijfjes, onvolwas sen dieren, jeugd en baby's. De tellers kwamen uit op 242 berggorilla's: een achteruitgang in aantal van twintig procent, vergeleken met 1973. Daar entegen werd in Rwanda een toene ming van jonge dieren waargenomen met 34 procent. Daaruit concluderen de onderzoekers dat zowel het aantal geboorten als de overlevingskansen door betere bewaking van de dieren beginnen toe te nemen. Niet alleen stropers bedreigen de goril la's. In het drielandengebied in Cen traal Afrika zijn op grote schaal bos sen gekapt. De apen worden daardoor gedwongen zich steeds verder terug te trekken op de berghellingen. Veel dieren leven bo ven de drieduizend meter hoogte. Het klimaat is daar grillig; koud en mistig. Daardoor is de zuigelingensterfte vrij groot. Bovendien is er op die hoogte veel minder voedsel beschikbaar dan in de vochtige, tropische wouden. Het Wereld Natuur Fonds wil de aan val tegen de verdwijning van de berg gorilla op drie fronten inzetten: nog betere bescherming en bewaking van Berggorilla. de bestaande groepen dieren in Zaïre, Oeganda en Rwanda. Daarnaast een goed begeleide ontwikkeling van het toerisme, zodat de gorilla's een bron van inkomsten worden voor de bevol king. Het derde front is de natuurbe schermingseducatie. De toestand van de (roodstuit) leeuw aapjes is nog veel benarder dan die van de berggorilla. Ze komen alleen voor in enkele verspreid liggende gebieden in Zuidoost Brazilië. Het leefgebied van deze aapjes, die leeuwapen wor den genoemd vanwege hun glanzende manen op hun schouders en hals, zijn de Atlantische bossen in Brazilië. Gro te bosgebieden zijn echter ontgonnen ten behoeve van de suiker-, koffie-, cacao-, rubber- en bananenplantages. Bovendien is het leefgebied van de leeuwaapjes sterk verstedelijkt. Van de drie soorteh leeuwaapjes is de roodstuitleeuwaap het zeldzaamst. In het begin van deze eeuw dacht men dat het diertje was uitgestorven. Totdat hij in 1970 werd 'herontdekt' bij de Morro do Diabo, de berg van de dui vel: een staatsnatuurreservaat. Een paar jaar geleden huisde hier het grootste deel van de hele wereldbevol king van de roodstuitleeuwaap: zo'n zestig van de honderd. De Internationale Unie tot behoud van de natuur en de natuurlijke hulp bronnen (IUCN) heeft geopperd dat het voortbestaan van dit kleine aapje vooral afhangt van het effectief behe ren van het genoemde reservaat Morro do Diabo. Met geld van het Wereld Natuur Fonds kan een dergelijk be heersplan worden opgesteld en uitge voerd. Niet alleen het roodstuitleeuw aapje profiteert er dan van, maar ook andere in dit unieke bosreservaat le vende dieren zoals de jaguar, tapir en rode ara. De spinaap of muriqui is de derde apen-soort, waarover het Wereld Na tuur Fonds zich met haar actie in het bijzonder ontfermt. Er leven nog maximaal driehonderd van deze dieren in het Atlantisch re genwoud in Zuidoost Brazilië. De be langrijkste bedreiging van de spinaap is net als bij de roodstuitleeuwaap de ontbossing ten behoeve van de teelt Ingrediënten voor 4 tot 6 personen: 1 kip a 1,5 kg 4 schijven mager rookspek 1,5 dl. droge witte wijn 100 gram boter of margarine 1 kg aardappels geschild en in plak ken gesneden 2 uien 1/4 lt. kippebouillon (blokje) 2 tl. maizena V2 tl citroensap. Voor de marinade heeft u nodig: 1 dl olijf- of zonnebloemolie - zout - versgemalen peper - 1 eetlepel peterselie en 2 eetlepels bieslook fijn gesneden 4 sjalotjes fijngehakt - 2 teentjes knoflook uitgeknepen. Bereidingswijze: De ingrediënten voor de marinade gelijkmatig snijden en het geheel goed doormengen. De kip 1 dag in deze marinade leg gen, af en toe de marinade over alle delen van de kip heensprenkelen. Na 6 uur de kip omdraaien en herha len. De oven voorverwarmen op 250 graden. Nadat de Römertopfpan een kwar tier in koud water heeft gelegen, de bodem hiervan bedekken met de plakken spek. De gekruide kip hier over leggen en de overgebleven mari nade eroverheen gieten. De droge witte wijn erbij schenken en met ge sloten deksel ruim 2Vi uur laten ga ren. Ovenstand 175 graden. In deze tussentijd 2/3 van de boter verhitten en de in plakken gesne den aardappelen goudbruin bakken. De resterende boter in een tweede pan verhitten en hierin de uien bakken. Een Vi uur voor het serveren de aard appels bij de kip doen en de kippe bouillon toevoegen. Oven terug brengen op 150 graden en verder laten garen. De kip op een voorverwarmde scho tel opdienen, afwisselend gegar neerd met de plakken aardappel en de uienringen. De saus die ont staan is binden met de maizena en 1 minuut door laten koken. Daarna het citroensap toevoegen en de saus over de kip serveren. Li.L'.ay.'i Zaterdag 8 juni vertrok de eerste, door de stichting Vakantie Door en voor Ouderen georganiseerde reis naar Haaksbergen! Uitgezwaaid door be stuur en familieleden was de groep van start gegaan. Al ras bleek dat we een prima chauffeur hadden die ons' langs een mooie route naar Haaks bergen bracht. Wij logeerden in Hotel Morsinkhof. In ditzelfde Hotel ver toefden we vorig jaar. De groep werd ook deze keer heel hartelijk ontvangen. Jammer dathet weer ons de hele week niet mee zat. Ondanks alles hebben we toch alle tochten kunnen maken die gepland waren. De groep denkt terug aan twee prachtige dagtrips naar Drente en naar Duitsland. Dankzij Piet, onze chauffeur, die overal wat van wist te vertellen en de mooiste plekjes niet voorbij reed waren deze tochten ondanks enkele regenbuien voor 100% geslaagd. De avonden waren ook heel gezellig. We hebben een boerendansgroep spe ciaal voor ons zien optreden. Ook kre gen we een bowlingavond aangebo den en er was een bingoavond. De rest van de vrije uren zijn met kaart spelen ongevlogen. Helaas komt aan alles een einde. Vrijdagmiddag na het diner, dat alle dagen tot in de puntjes was verzorgd, hebben wij afscheid ge nomen van de fam. Morsinkhof. Een woord van dank aan onze chauf feur voor zijn goede rijvaardigheid en in het bijzonder voor zijn kennis van zaken van de gehele omgeving. Rest mij nog Rie Dekker te bedanken voor haar leiding die zij in goede har monie met de groep op de juiste wij ze heeft vervuld. De volgende tocht is begin juli naar Vipiteno, welke ge heel is volgeboekt. Echter voor de tocht naar het Sauerland van 3 t/m 9 aug. is nog een twee-persoonskamer onbezet. Inl.: W. Otte, tel.: 334213. FLANKEREND BELEID 'Tot 1 juni konden gemeenten bij de provincie subsidie-aanvragen indienen ten behoeve van voorzieningen die ouderen langer in staat stellen zelf standig te wonen. Vanuit Heiloo - waar 2530 mensen van 65 jaar en ouder wonen - werden de volgende aanvra gen gedaan: Meer bewegen voor Ouderen Voor de reeds bestaande aktiviteiten gymnastiek en yoga voor ouderen wordt, om deelnemersbijdrage laag te kunnen houden, subsidie gevraagd. Dag/nacht opvang In het verzorgingshuis De Loet kunnen nu reeds ouderen opgenomen worden, die tijdelijk verminderd in staat zijn zelfstandig te wonen. Dat kan in het geval van ziekte zijn, of bij tijdelijke afwezigheid van een verzorgende partner. Per maand betaalt men hier 180,-- voor. De kosten worden daarmee echter nauwelijks gedekt. Vandaar de aanvraag. Tafeltje De^je Deze warme maaltijdvoorziening heeft in de toekomst nieuwe pannen nodig. Hiervoor wordt nu reeds een aanvraag gedaan. Dagopvang De Unie van Vrijwilligers te Heiloo wil in de omgeving van Gouwe Boom en Vinkenbaan starten met een soort soos voor ouderen, die niet zelfstandig naar bijv. het Trefpunt gaan. Open Tafel Zowel in verzorgingshuis 'De Loef als "Overkerck" bestaat (op beperkte schaal) de mogelijkheid ook voor ou deren van buiten het tehuis aan de maaltijd deel te nemen. Om in het centrum van Heiloo een dergelijke mogelijkheid ook te krijgen wordt sub sidie aangevraagd. Alarmering Sommige ouderen willen naar een be jaardentehuis omdat ze bang zijn dat hen wat kan overkomen in hun huidige woning zonder dat er hulp komt op dagen. Een technische alarmerings voorziening kan in bepaalde situaties gevoel van veiligheid weer enigszins herstellen. Voor alarmeringsappa- ratuur wordt subsidie aangevraagd. Tenslotte wordt de provincie nog eens attent gemaakt op de dringende wens de samenwerking op het gebied van het gecoördineerd ouderenwerk met Alkmaar op te zeggen en in Hei loo als zelfstandig geheel verder te gaan. De gehele aanvraag ligt voor een ieder ter inzage in de Openbare Bibliotheek, Malevoort 13 te Heiloo,en in het ge bouw van de Bonden van Ouderen, te Heiloo, het 'Trefpunt', Hoog en Laag, 7a, in ieder geval dagelijks open van 13.30- 17.00 uur. Nadere informatie: St. Gecoördi neerd Welzijnswerk voor Ouderen Heiloo, Westerweg 294, 1852 AS Heiloo, tel. 331297, (tussen 9.00 - 10.00 uur). Op donderdag 4 juli zal mevr. A.J. Glaser-van den Akker afscheid nemen van de St. Christoffel kleuterschool. Dertien jaar heeft zij in Heiloo als hoofdleidster gewerkt. Zij startte op de St. Christoffel kleuterschool aan de Kerkelaan, die na enige tijd verhuisde naar de Laan van Zeeman in plan Oost. In die periode begon de integratie tus sen de St. Christoffel kleuterschool en de St. Benedictusschool vastere vor men aan te nemen. Die samenwerking werd nog hechter toen de St. Christof fel kleuterschool bouwkundig geïn tegreerd werd met de St. Benedictus school Het is jammer dat mevr. Glaser na al die jaren van voorbereiding, de basisschool in de nieuwe vorm niet kan meemaken. Met het afscheid van mevr. Glaser nemen we ook afscheid van de St. Christoffel kleuterschool. Per 1 au gustus zullen de St. Christoffel en de St. Benedictusschool samengevoegd worden tot R.K. Basisschool Benedic- tus. Wij willen mevr. Glaser bedanken voor de grote inzet die zij heeft getoond. Zij heeft altijd heel enthousiast met de kleuters gewerkt waarbij vooral haar kreativiteit opviel. Ook dans, mu ziek en beweging stonden hoog in het vaandel. Wij hopen dat zij zich nu vol ledig kan vinden in de vele kreatieve hobby's die ze heeft. Vrijdag 5 juli nemen de kinderen af scheid van mevr. Glaser met muziek en toneel. Donderdag 4 juli stellen wij U in de gelegenheid haar persoonlijk te be danken. De receptie is 's avonds van 19.30 u tot 21.00 u in de aula van de St. Benedictusschool, J.P. Hasebroek- weg 21 te Heiloo. Tot ziens op 4 juli. Mevrouw A. J. Glaser-van den Akker te midden van één van de vele groe pen kleutersdie zij in de klas had. van koffie, cacao, suiker, rubber en bananen. Dit soort apen plant zich in gevangen schap niet voort. Door de vele slinger ruimte die zij nodig hebben, zijn ze nauwelijks in dierentuinen te houden. Op dit moment leeft er een spinaap in een dierentuin: in de Sao Pauio Zoo. Een belangrijk gebied, waar de spi naap in het wild nog veilig is, is het bos op de fazenda Montes Claros; een gro te koffieplantage in Zuidoost Brazilië. De 75-jarige grootgrondbezitter Feli cia n o Abdala wil het grote bos - bijna duizend hectaren - voor het nageslacht bewaren. Het Wereld Natuur Fonds in Amerika is nu samen met de Brazi liaanse Stichting voor Natuurbescher ming een fondswervingscampagne be gonnen. Hoofddoel is het bos op de fazenda Montes Claros te kopen om er een beschermd natuureservaat van te maken. Ook is er ruimte voor een we tenschappelijk opleidingscentrum. TAFELTENNISVERENIGING ROZING Clubkampioenschappen senioren 1985 Vrijdagavond 21 juni, een grote op komst in onze speelzaal aan De Drie stal. De spanning liep als een rode draad door de hele avond, maar liefst 10 partijen werden in 3 games ge speeld. Met name de jongere spelers wisten deze naar zich toe te trekken. F. Nieuweboer en J. Blom, beiden in glanzende vorm, speelden om de eerste en tweede plaats. F. Nieuwe boer wist deze partij in winst om te zetten ondanks sterke tegenstand van J. Blom. S. Bijl bereikte de derde plaats door met sterk spel van P. Koopman te winnen. Voor de club kampioen was er een schitterende wisselbeker, beschikbaar gesteld door Rozing Interieurverzorging. Jeugd Afgelopen zaterdag werden voor de tweedemaal de clubkampioenschap pen van t.t.v. Rozing gehouden. 24 Jeugdleden waren present om te strijden voor de door de fa. Rozing beschikbaar gestelde wisselbeker. Na de eerste ronde werd de zaak op gesplitst in een winnaars- en verlie zersronde. Michel Jonkheer, Dave Vosse en Mieke Frans werden in de verliezersronde resp. eerste, tweede en derde. In de winnaarsronde werd bijzonder fel strijd geleverd om de Finale plaat sen. Hoogetepunt vormde het tref fen tussen Rob Niesten en Arno Bijl. Nadat Arno de eerste set met secuur en koelbloedig spel naar zich had toegetrokken, leek ook de tweede set een gemakkelijke prooi voor hem te worden. O.a. doordat Rob zijn gevrees de fore-hand niet in stelling kon breiy' gen, liep Arno uit naar 20-13. Van af dat moment groeide de partij naar een niet meer verwachte climax. Rob sloop punt voor punt dichterbij, hervond zijn zelfvertrouwen en greep alsnog de set met 22-20. De duidelijk aangeslagen Arno Bijl was vervolgens in de derde set niet meer in staat Rob Niesten van een plaats in de fi nale af te houden. Arno moest genoe gen nemen met de troost-finale tegen runner-up Wim Zonneveld. Arno trok, door zijn grotere routine, ditmaal wel aan het langste eind. De finale ging tussen Joris Keuning en Rob Niesten. Torenhoge favoriet Joris maakte zijn reputatie waar. Tot 17-17in de eerste set ging het ge lijk op, maar toen moest Rob toch bui gen voor het agressieve aanvalsspel van Joris. In de tweede set bleek Rob niet meer tot een verrassing in staat en dus mocht Joris zich voor de twee demaal in successie tot clubkampioen laten huldigen.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1985 | | pagina 6