Wethouder Willemse-van der Ploeg: 'Visie op jongerenwerk verruimd' HERMAN BROOD: 27 oktober bij Buk Buk Drumbone bezet e -ft -k Loek Schoorl Wij wensen "Buk Buk" veel succes met hun nieuwe bar (en het hele jeugd- en jongerenwerk) MODERN 1 gemaakt en geleverd door: interieurs DE NIJSINTERIEURBOUW B.V. CASTRICUM TELEFOON 02518-57450 of 072-330832 iibieren Bierspecialiteiten uit Limburg Dranken Groothandel Handelsweg 1 - Heiloo Tel. 333930 (van redactiewege ingekort) Daar het veelvuldig voorkomt dat er plaatjes gedraaid worden op de radio. En het ook voorkomtzij het minder vaakdat er radio wordt ge maakt op de plaat. Om over televi sie maar te zwijgen. Vandaag dan één van die spaarzame mogelijkheden om radio over toneel in de krant te lezen Het navol gende gesprek vond plaats op 27 maart j.l., aan de vooravond van een bij O.J.CBuk-Buk" aange richte avond. Namelijk een Mo derne A vond op 29 maartook j. I. Hilversum 3, woensdagmiddag (27 maartdus), ongeveer 15.30 uur. Gesprekspartners: Jacques Plafond (aangeduid als J.) en Adriaan van Dis (aangeduid als A.). Zet uw krant iets harder. (J. belt A. om duidelijkheid te ver schaffen omtrent de vraag of Anu wel of niet komt op de Moderne Avondvan Ja.s. vrijdag) (toen dus). J: ,,Ik zal even voor joe controle ren of die van Dis nog komt. We hebben hem even opgebeld. A: „Hallo" J„Hallo" A: „Hallo" J: „Ja". A: „Ja". J: Ja, met Plafond, meneer A dri- aan van Dis?" A: „Persoonlijk ja". J: „Ja, o, fantastisch... ja; o, ik ben een beetje zenuwachtig nu ik u zomaareh, eh, aan de de lijn heb. Maar u bent rechtstreeks in de uitzending. Van Ronflonflon, weet u wel?" A: „Ja, ja" J: Weetuwel A: „Ik weet het niet, maar J: „Maar eh neen, ik moet even snel bellen want ik zit nu mid den in een radioprogramma en al dat getelefoneer dan kan ei genlijk niet. Maar ik moet er brandt mij een vraag op de tong namelijk want, eh aan staande vrijdagavond, om half negen, is er in het „Jongeren centrum Buk-Buk" in Heiloo, Pastoor van Muyenweg 12, tele foon 072-335242 is daar, is daar een „Moderne Avond" waar ik op moet treden met Wil helm ina Kuttje en Henk Pal, en- zo. Maar nu heeft er in een plaatselijke courant, in Heiloo heeft gestaan dat u daar ook aan meedoet en nu wou ik vra gen. Kom joe nou of niet? Of is dat een zetfout?" A: „Ik vrees van niet. Ik ben bang dat het een zetfout is. J: „He bah, maar A: „Allerlei vriendinnen van mijn moeder zijn ook al gebeld, want die woont ook in een kustplaats J: „Ja neen, het probleem is dat Buk A: „...en het schijnt dat ook extra bussen met bejaarden J: „Ja, mag ik even uitpraten? Joe moet ook leren mensen uitpra ten heb ik wel eens ergens ge lezen dat is, dat is beleefd." A: „Ja, ik onderbreek ze graag omdat ze vaak zo weinig te zeg gen hebben. Maar gaat uw gang. J: „Ja oh u brengt me hele maal van mijn apropos. Neen Nee." A: „Dus ik ben bang dat men mij louter als klantenlokker heeft gevraagd. Zodat de zaal goed vol is. „Eén van de grote voordelen van de verbouwing van het Bruno-gebouw is dat de com municatie tussen de gemeente enerzijds en de jongeren an derzijds veel beter is gewor den. Tijdens de voorbereidin gen hebben we gesproken met Buk Buk, jongeren 12 tot 18 jaar, de Stama (Stichting Al gemeen Maatschappelijk Werk, red.), de politie, het service-buro voor jeugd- en jongerenwerk in Noord- Holland en nog andere in stanties. Als gemeente hebben we goed geluisterd. Voor de jongeren was het goed om te zien welke procedures er zijn voordat de verbouwing rond was". Aan het woord is mevrouw A. A. M. Willemse- van der Ploeg, raadslid namens het Christen De mocratisch Appèl en tevens wethou der van sociale zaken en maatschap pelijke dienstverlening, volksge zondheid en cultuur. Zij kwam in 1978 in de gemeenteraad vanTJeiloo en volgde in juni '79 wethouder Bolten op, die zich wegens gezond heidsredenen moest terugtrekken uit de gemeentepolitiek. Vanuit het J: „Of wegblijven natuurlijk hè? J: Als we zo gaan beginnen. Ik heb daar, daar eh vorig jaar, geloof ik, ook een keer opgetre den en toen zag het zwart van de A: mensen.J: A: „O, toch?" J: „Misschien, misschien wou u A: wel meedoen. Bent u een beetje geschrokken daarvan. Niet ja? J: Wat?" A: „Het is moeilijk om de eer te delen en te weten dat als er vele handen op elkaar gaan dat dat A: ook voor een ander is. Mis- J: schien is dat de reden, ook A: een reden om thuis te blijven. Maar men heeft mij niet ge- J: vraagd niet uitgenodigd." „Luisteraars u hoort het. Ik heb A: met Adriaan van Dis zelf gebeld om dit kwestie even rond te J: spreken en er is grote kans dat A. de heer van Dis toch J: „Niet komt. naar Heiloo komt." A. „Niet komt." J: Wel eh moet ik A. „Neen.J: wel kijk. Ik moet ophangen A nu want er is een plaat in aan- J: tocht. Meneer van Dis hartelijk dank voor dit enerverende, mooie gesprek. Fijn, eh ik zie u dan vrijdagavond, maar we bellen er nog wel even over. A: „Ja, Meneer Buk-Buk, goedendag. J: „Neen, ik heet Plafond." A. A: „Oh, pardon. Dag meneer Plafond. J: „Dank u hè pardon. Ik J: had de beroemde van Dis aan de telefoon. A: „Mag ik nou ophangen, meneer Plafond?" ouderlijk huis beladen met de nodi ge belangstelling voor het sociaal- culturele werk, voelt mevrouw Wil lemse zich uitstekend thuis op haar werkterrein. Bovendien is het dra gen van bestuurlijke verantwoorde lijkheid op gemeentelijk niveau haar geenszins te zwaar: ook voor de Gemeenteraadsverkiezingen, welke volgend jaar worden gehou den, stelt zij zich weer als kandidate beschikbaar. In de harten van de Bukkers heelt wethouder Willemse zich een bij zondere plaats verworven als voor vechter voor het jeugd- en jongeren werk in Heiloo. ,,De verbouwing van het Bruno-gebouw heeft niet speciaal vanwege het jaar van de jeugd plaats. De overheid moet al tijd bezig zijn met de jongeren en constant meedenken over beleid. We hebben er hard aan getrokken met maar weinig mensen. Het is na tuurlijk ook niet zomaar iets, er wordt veel over gepraat". Generatiekloof De CDA-wet houder is zich er terde ge van bewust dat er een kloof bestaat tussen de generatie be- leidsmakers enerzijds en de jongere generatie anderzijds. ,,De jeugd is nog niet zo gestructureerd als wij", aldus mevrouw Willemse. ,,Zij wil- zo snel mogelijk iets realiseren, maar weten niet hoeveel wegen be wandeld moeten worden. We krij gen op het gemeentehuis veel lees werk, moeten iedereen overal bij betrekken. Tijdens de verschillende gesprekken met Buk Buk is er meer begrip ontstaan. Mijn visie ten aan zien van het jongerenwerk is daarbij niet veranderd, wel verruimd". Een belangrijke schakel in het toe komstige jeugd- en jongerenwerk in de gemeente Heiloo wordt de nog te benoemen jongerenwerker. ,,Wij gaan op zoek naar een professionele kracht, man of vrouw, die vooral de jeugd van 12 tot 18 jaar gaat bege leiden. Hij of zij moet eerst de hui dige situatie bekijken, luisteren naar de jongeren. Een rustige start. Maar het moet straks een kracht worden, die ook de vankantie- activiteiten coördineert en zich bezig houdt met sport overdag, al dan niet met behulp van een poule van vrijwilligers". Het is de bedoeling dat de professi onele kracht in het vierde kwartaal van dit jaar (per 1 oktober dus) van start kan gaan. In de vergaderingen van de raadscommissies van deze maand zijn derhalve voorstellen ter sprake gekomen en ook morgena vond, tijdens de maandelijkse open bare raadsvergadering, is dit onder werp op de agenda geplaatst. Voorzieningenniveau ,,In Heiloo hebben een goed voor zieningenniveau, met veel aandacht voor allerlei zaken. Voor de jeugd zijn er sport- en wijkverenigingen, het Nivon, de Scouting, knutsel-, muziek- en volksdansgroepen. Bo vendien zijn de kerken actief voor de jeugd en heeft de gemeente geïn vesteerd in accomodaties, zoals de bibliotheek, muziekschool, sporthal en zwembad. Het is zaak om dat ni veau te handhaven", zegt mevrouw Willemse 'met het oóg op morgen'. Uitbreiding zal dan wel door de te benoemen jongerenwerker, dan wel door particulier initiatief gestalte moeten krijgen. Het jeugd- en jongerenwerk (maar ook voorzieningen ten behoeve van J: „Nou ja, tuurlijk. U moet op hangen zelfs. U praat nu dwars door mijn verdere programme ring heen. We zien elkaar toch wel in Heiloo „Neen, u zou mij toch nog even buiten de uitzending bellen?" „Ja, maar u zegt nu zo stellig neen, en ik wou eh daar praten we dan straks nog wel even over. „Nu nog even of straks Wat?" Wou u dat nu doen of straks?" „Straks na de uitzending zeg ik toch. „Oh, zitten we nog steeds in de uitzending, ha, ha, ha." „Goed dan hang ik nu op. „Sorry, ja, nou het beste met joe. „Meneer Plafond. „Meneer van Dis." „Moet ik nu ophangen?" „Hallo". „Hallo" „Ik moet Weet u niet eens hoe u een telefoon moet ophan gen soms? Dan moet u de hoorn nemen en dan houdt u de hoorn er zo boven en dan ...zo Bijvoorbeeld. Ja, ik heb hier even een telefoon. Een aparte telefoon. „O, nu doet u even voor hoe een telefoon wordt opgehangen?" „Hè? Volgens mij houdt u mij voor de gek eh u probeert mijn programma te versjteren We blijven hopen dat van Dis komt aanstaande vrijdag in Eens als laatste band op zol der en nu, na de verbouwing weer als eerste in de zaal, dat kan alleen maar Drumbone zijn. Maar ze komen niet al leen. Dit keer treden ze samen met Circus Caprioli op. Drumbone speelt akoestische muziek die ondermeer geto verd wordt uit saxofoon, kla rinet, accordeon, melodica, contrabas, viool en natuurlijk het wasbord. De teksten zij Hollands, Komisch met de grote K en gaan over dingen uit je naaste omgeving (dra- denspannen over de weg, bar becue, manderijnen). Alles mag, als het maar leuk is, als iemand eens een rifje fout speelt, zul je geen paarse hoofden zien: ze spelen gewoon door of beginnen het volgende nummer. Het is voor hen belangrijk om geen pretenties te hebben; als het maar een goede avond was, gisteren. Het woord Drumbone is samen gesteld uit drum en trombone en omdat ze met z'n zessen zijn, zou den ze dus eigenlijk "Drumbonen" moeten heten, ware het niet dat één van de groepsleden voor zijn ver jaardag een prachtige stempel kreeg, waarop de laatste n ontbrak Reden genoeg om de groepsnaam te veranderen. Je kunt zo'n prachtige stempel toch niet zomaar weggooien? Drumbone treedt zaterdag 5 okto ber samen met "Circus Caprioli" op, wat een unieke combinatie mag heten. De Caprioli's jongleren, rij den op een wieiers. rond, doen vuur spuw acts, hebben een adembe nemende boeienköningsact, kor tom, ^e doen alleen maar dingen dié ik van mijn moeder vroeger nooit mocht. Dat wordt een gigantisch ge zellige openingsavond met een ope- ningsact die er mag wezen. En nog gratis toegankelijk ook. „Buk-Buk" ...Ik kan het niet garanderen, maar ik zou willen besluiten met wie weet?" (A heeft inmiddels de hoorn neerge legd waarmee het gesprek echt is beëindigd). P.S.: Aldus op 27 maart opgevan gen uit een radiotoestel te Heiloo door Antoine van den Burg. Van Dis vrijdag 29 maart (toen dus) niet geweest in „Buk-Buk". Eigenlijk heeft hij zichnatuurlijk, wel (een beetje) moreel verplicht om ooit nog eens te verschijnen. In wat voor gedaante dan ook! de oudere inwoners van Heiloo) keert vierjaarlijks terug in het ver kiezingsprogramma van het CDA en vermoedelijk ook in die van an dere politieke partijen. ,,Nu de ac commodaties gerealiseerd zij, blij ven de ouderen en jongeren belang rijk voor ons", oordeelt mevrouw Willemse. ,,Waar ik op wil hameren is dat bij het maken van plannen maximaal de mensen worden be trokken. Ik voel me daartoe ver plicht. Pas dan kan ik een beslissing nemen. Je kunt niet van achter je bureau beleid maken." Verlanglijstje Wanneer mevrouw Willemse na de verkiezingen terugkeert in het colle ge van burgemeester en wethouders, heeft zij nog wel een aantal zaken op haar 'verlanglijstje' staan. Bij voorbeeld het goed laten verlopen van de nieuwe organisatie structuur voor het ouderenwerk in Heiloo, die in januari '86 in werking treedt. Ook een betere coördinatie op het terrein van tentoonstellingen zou zij ter hand willen nemen. Wat zeker in de komende periode een rol zal spe len is de realisering van voorzienin gen in de nog te bouwen wijk Zuid- Oost. „We weten nu nog niet in welk tempo er gebouwd gaat wor den. Met de maatschappelijk voor zieningen moeten we wachten tot er voldoende draagvlak voor is". Er blijft altijd wel iets te wensen over. Voorlopig heeft wethouder Willemse al een aardige staat van dienst. Relatief 'jonge' accomoda ties, zoals* De' Beun, Volksmuziek school, 't Trefpunt, de bibliotheek, het Open Hu-is en niet te vergeten het Bruno-gebouw vallen onder haar verantwoordelijkheid. Veel nieuwbouw op sociaal-cultureel ter rein hoeft er derhalve niet verwacht te worden. Beleidsmatig blijft er echter altijd werk. „Bij voorbeeld het helpen bestrijden van de jeugdwerkeloos heid. Via de Stichting Werkelozen Belangen is een aantal jongeren na vrijwilligerswerk toch aan werk ge komen. Als gemeente geven we ook steun aan mensen, die als zelfstan dige willen beginnen". Wellicht ko men er nieuwe mogelijkheden, wan neer Buk Buk, de Stichting Werklo zen Belangen, de Stichting Alge meen Maatschappelijk Werk en de gemeente Heiloo (en misschien nog andere instanties) op dit terrein hun krachten bundelen. Jaap-Wim van der Horst Gulpen Bieren worden gebrouwen in een brouwerij waar de bieren met individuele zorg en liefde omringd worden, 'natuurlijk' tot in het glas. De Gulpen bier-familie bestaat uit: Pils, Oud cm Bruin, Dort, X-pert en Bokbier. Stuk voor stuk biersoorten van een bijzondere kwaliteit zoals: kenners die thuis en in 't café willen drinken. Wilt u meer weten over Gulpen bieren, dan kunt u schrijven naar: Postbus 51, 6270 AB Gulpen of bellen naar 04450-1956 Cachet6 mjkbief BULPflfH Zelfwerkzaamheid: natuurlijk bij Buk Buk architektuur hotels 5 5 5 J y yyOh". yyJa." GIKiPBN OMJHX W* <?="- VOOR BARS SPORTGEBOUWEN WINKELS KANTOREN VERBOUWINGEN

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1985 | | pagina 13