Sport en Spet Sport en spet opentte Peren/p/npsepentfe 9k$ Uitzetting zeelt in recreatievijver Drie generaties bij jarig Doves Studeren kost geld; studiefinanciering is nog mogelijk! CJP-karavaan met GaGa in De Buk sportpark bo/kelboll vereniging fta/hing heiloo z.v.v. UITKIJKPOST 20 NOVEMBER 1985 Enkele van de ongeveer 100 zeelten verruilen maar al te graag de plastic bak voor het water van de recreatievijver. Woensdag 6 november werd in het smalle, goed met waterplanten begroei de deel van de recreatievijver (achter het zwembad) een partij zeelt uitgezet (to taal 50 kg of circa 100 vissen). Deze vis sen zijn door de hengelsportvereniging ,,De Vroegte Wint" (D.V.W.) gekocht bij de Organisatie ter Verbetering voor de Binnenvisserij (O.V.B.). Hoewel het niet onwaarschijnlijk is dat er reeds zeelt aanwezig is in dit water, heeft de commissie Water- en Visstandbeheer van D.V.W. gemeend de bezetting er van te verhogen, zodat de vangstkans groter is. Gaarde doet D.V.W. hierbij een beroep op de hengelaars om toekomstige zeelt vangsten in dit water te melden bij de commissie (tel. 072-332120). Voor het laten meten van de grootste vis kunt U terecht bij de hengelsportzaken in Hei- loo of bij één van de bestuursleden van D.V.W. De Latijnse naam voor zeelt is Tinca tinca. Het is een prachtige donkerbruine vis met een wat lichter gekleurde buik en erg veel kleine schubben (95-120 schubben op de zijlijn). De enkele rug vin is bolrond evenals de borst-, buik-, en anaalvin. De zeelt heeft een voorkeur voor plantenrijk water en neemt als aas soorten slakjes, wormpjes, insectelar ven en brood tot zich. Deze vis kan 60 cm lang worden. De minimummaat is 25 cm. Zeelt is een mysterieuze vis, die zich door zijn leefwijze moeilijk laat vangen met de hengel. Er wordt wel beweerd dat de zeelt voornamelijk 's nachts op voedseltocht gaat. Ze doen dit in kleine scholen die altijd een bepaalde ,,weg' door het water volgen. Meer informatie hierover en over vangtechnieken is te le zen in sportvissersboeken die in hengel sportzaken en boekhandel verkrijgbaar zijn. Vroeger was de zeelt een algemene con- sumptievis, zoals nu nog de paling is. Door de beroepsvisserij wordt de vis als zodanig nog wel gevangen en brengt ze goed geld op, echter voornamelijk voor export. De opbrengst ervan bedraagt zo'n 20 a 25 gulden per kilo. Hengelaars die naar aanleiding van dit artikel het plan hebben om zich eens specifiek op zeelt te richten: knip dit ar tikel uit en stel uw vereniging van uw re sultaten op de hoogte! Zij die nog geen lid zijn van D.V.W. kunnen voor 20,een vergunning (tevens lidmaatschap) verkrijgen bij eén van de hengelsportzaken in Heiloo. Misschien een aardige Sinterklaas-sug gestie! FORESTERS Dat het le erg veel veerkracht heeft is afgelopen zondag in de uit-wedstrijd tegen Always Forward bewezen. Al erg vlug werd Foresters met de neus op de feiten gedrukt, want een 2-0 achterstand kon vaak een onverkomelijke achter stand betekenen. Maar Foresters dacht er in het fraaie Hoorn heel anders over. Martin de Vrée bepaalde de stand nog voor rust op 2-1 en vlak na de rust was het 2-2, na een strafschop benut door Paul Fahrenhorst, die samen met Mar tin de Vrée uitgroeide tot de beste spelers van het veld. Foresters bleek niet meer te houden na die benutte strafschop, en behield door goed veldspel het overzicht sterk in handen. Het goede spel werd ook uitgedrukt in mooie doelpunten van Paul Fahrenhorst en weer 2 maal Martin de Vrée. Er werd bij de stand 5-2 nog 1 maal tegengescoord, maar dat was alleen nog maar leuk voor de statistie ken. Doordat de concurentie weer pun ten verloor, kwam Foresters nog duide lijker aan kop. Zo schitterend als de wedstrijd was tegen Zandvoortmeeuwen, zo mat was de strijd tegen LSVV. Niet dat de te genpartij het talrijke publiek wist te boeien, maar door hun agressie werd wel hun aanwezigheid bepaald. Door een grotere inzet waren de Langedijkers steeds als eerste aan de bal, waardoor van enige opbouw door HSV weinig terecht kwam. Ook een overschakeling op wat tempoverho ging bleek tot aan het laatste kwar tier niet mogelijk, maar toen keek HSV dan ook al tegen een 0-2 achter stand aan .De kansen in dat laatste kwartier werden helaas ook toen niet benut, zodat de zege naar Langedijk werd meegenomen. Misschien dat de oefenwedstrijd van komende zondag weer wat honger naar doelpunten zal opleveren. HEILOOER BRIDGECLUB FEEST BIJ FLASHING HEILOO Komend weekend zullen de 150 en 5000 barrière worden doorbroken. Dat wil zeggen dat uit bijna 150 wedstrijden van alle teams te samen, 150 wedstrijdpun- ten behaald zullen zijn met een doelsal do van 5000 voor. Eerlijkheidshalve moet vermeld worden dat de tegenstan ders eveneens een dergelijk saldo zullen bereiken, maar de totale resultaten lig gen toch iets boven het gemiddelde. Uit schieters zijn in negatieve zin de Asp. Jongens B met een doelsaldo van slechts 64 tegen 404, maar in positieve zin span nen de Kad. Jongens A de kroon door het bereiken van een doelsaldo van 640 tegen 310. Die hebben dan ook alle wedstrijden gewonnen. Maar alles bij elkaar kan Flashing Hei loo toch aardig meekomen en is er toch wel reden zo tussendoor eens een gezel lig feest te organiseren. De feestcom missie nodigt spelers, speelsters en ge nodigden uit om vrijdag 22 november vanaf 20.30 uur naar 't Oosthonk aan de Laan van Zeeman te komen. In het clubblad van Flashing Heiloo worden verdere gegevens verstrekt. Voor gewone, maar wat betreft het bas ketbal erg belangrijke, inlichtingen kan men terecht bij Louis Hollander, Wer- kendelslaan 2, tel. 336173. In eerdere publikaties in de Uitkijk post werd reeds melding gemaakt, dat gymnastiekvereniging DOVES a.s. zaterdag (23 november) haar 60- jarig bestaan gedenkt. Dat gebeurt 's middags in theater De Beun, waar om half twee een uitgebreid program ma van start gaat, waaraan alle DO- VES-ploegen meewerken. Opvallend in de historie van DOVES is de rol van de familie Majolée en hun nazaten. Drie opeenvolgende generaties deden binnen de vereniging van zich spreken. Het begon kort na 1935, toen de familie Majolée in Hei loo kwam wonen. Mevrouw N. Majo lée-Sieval, die in Leiden reeds ver dienstelijk was geweest bij gymna stiekvereniging COncordia, trad toe tot DOVES. Zij introduceerde de rit mische gymnastiek in Heiloo, een sportvorm waarmee haar vroegere vereniging Concordia veel faam had verworden. Mevrouw Majolée reisde in 1935 bij voorbeeld naar Brussel ter gelegenheid van de opening van de 'Expo'. Gedurende dertien jaar gaf zij bij DOVES leiding aan ritmische gymnastiek-groepen. Bovendien werd zij bestuurslid en werd bij haar af scheid benoemd tot erelid van de nu 60-jarige gymnastiekvereniging. Inmiddels was ook dochter Lineke Muller-Majolée geen onbekende meer in de DOVES-gelederen. Op kring en nationaal niveau deed zij van zich spreken. Zij werd geselecteerd voor het Nederlandse Keurcorps en kwam voor Nederland uit in interlands te gen onder andere Noorwegen, Duits land en België. In 1955 behaalde Lineke Muller- Majolée samen met vijf ploeggenotes de nationale titel keurturnen voor ploe gen in Almelo. Twee jaar later werd zij nationaal jeugd kampioene. Twee jaar eerder moest zij zich, achter clubgenote Thea Beekman, tevreden stellen met een tweede plaats bij de Nederlandse jeugdtitelstrijd. Hoogtepunt in haar carrière was zonder twijfel de deelname aan de Olympische Spelen, die in 1960 in Rome werden gehouden. In hetzelf de jaar werd zij ook tweede bij de nationale ploeg. Bij DOVES werd Lineke Muller-Majolée later actief als turn- en volksdansleidster. De derde generatie, vertegenwoor digd door Freya en Erica Muller, is momenteel volop actief bij de Heilooër vereniging. Recreatiesport leidster Freya geeft geassisteerd door zus Erica, trainingen aan enkele meisjes-keurploegen. Joop" Muller, echtgenoot van Lineke en vader van Freya en Erica, kan men ook bij allerlei onderdelen van het turnen tegenkomen. Zijn eerste taak nu is het voorzitterschap van het jubilerende DOVES. Tevens is hij voorzitter van de Turnkring Hollands Noorderkwariter. Vroeger trad hij op als competitie-leider. BILJARTCLUB LA STRADA Uitslagen van 14 november: D. v.d. Gulik-P. Prónk, 0-2; D. Nanne- René Nanne, 1-3; A. v.d. Velden-R. Smit, 3-0; J. Hoetjes-L. Hoetjes, 2-0; Th. Hoogeland-R. Smit, 2-0; H. Smit- B. Bakker, 2-0; S. Houtzager-J. Hoet jes, 3-0; N. Kabel-J. Koedijk, 0-3; P. Pilkes-J. Bijvoet, 3-0; S. Houtzager-Th. Hoogeland, 0-3. HANDSOME EIGHT Uitslagen van dinsdag 12 november: A, 1. heren Evers-Leegwater, 61.00; 2. mevr. Ritchie-hr. Gorse, 51.50; 1. fam. v. Loon, 58.00; 2. dames de Jager-de Wilde, 52.00. B, 1. heren Duineveld-Pin, 56.90; 2. mevr. Urk-hr. Noom, 54.15; 1. mevr. Visser-hr. Lange, 70.85; 2. fam. Krom, 50.00. Uitslagen van donderdag 14 november: A, 1. dames Klerk-Stark, 57.50; 2. da mes de Jager-de Wilde, 51.25; 1. mevr. en,hr. Eichelsheim, 63.30; 2. heren Bennink-Gorse, 60.40. B, 1. heren Laan-Rutgers, 60.85; 2. da mes v.d. Goot-Koens, 55.40; 1. mevr. Schouten-hr. Hakvoort, 56.65; 2. da mes v. Hoolwerff-Spruijt, 52.50. C, 1. dames Bijleveld-Tuinstra, 65.60; 2. dames Bader-Nielen, 51.25; 1. mevr. v. Diggelen-hr. Israels. 62.50: 2. fam. Bies, 56.85. Viertallen Fam. Fritzemeier/fam. Haan tegen da mes Neyens-v.d.Dool/heren de Lange- Leek, 2-18. Heren Bader-Koster/heren Berkman- v.d. Vlies tegen mevr. Bakker-hr. Tam- minga/fam. Nieuweboer, 8-12. Mevr. Hoff-hr. Tamminga/dames Brinkhuis-Meuleman tegen dames Hardeveld-v.Ravenzwaay/fam. v.d. Laan, 17-3. Handsome Eight en HZV/Viersprong hebben in hun duel voor de hoofdklasse zaalvoetbal het talrijke publiek een spannende wedstrijd voorgezet. Vooral de zebra's oogstten veel waardering voor hun knap aanvallend voetbal. Toch moesten de blauwwitten een ne derlaag incasseren (4-2). Volgens velen had een puntenverdeling hun zeker toe gekomen. De grote uitblinker in dit du el, Viersprong-doelman Kees Vos, zei later zelf: ,,Toen Handsome Eight een maal gelijk had gemaakt, hoopte ik al leen nog maar dat het zo zou blijven." Inderdaad was de knappe acht" in de tweede helft een stuk sterker, maar keeper Vos verrichtte de ene onwaar schijnlijke redding na de andere. Tóch vond eindelijk Jan van Veen voor Handsome Eight het net (1-1). Toen de zebra-formatie de winst dacht binnen te slepen, viel via een strafschop een doelpunt aan de andere kant (2-1). De strijd leek bekeken, toen het snel rea gerende Viersprong pal daarop ook 3-1 liet aantekenen. Door opnieuw Van Veen schiep Handsome Eight zich an dermaal hoop (3-2). Weer verraste ech ter een vlugge uitval van Viersprong de ver opgedrongen zebra's (4-2), waarmee deze spectaculaire ontmoeting was beslist. De oude supporter van Handsome Eight: ,,Wat zou zo'n keeper moeten kosten...?" TC Hogedyk. Dinsdag 26 november: jaarvergadering van TC Hogedijk, aanvang 20.00 uur in De Schulp te Egmond-Binnen. Op de agenda onder andere de punten 'Kantinebeheer' en 'afscheid commissieleden'. De leden van TC Hogedijk kunnen het een en ander nazien in het clubblad Netwerk. Foresters voetbal. Zondag 24 november: WFC-Foresters 1 (bekerduel, aanvang 14.00 uur in Wormerveer). Ook diverse thuiswedstrijden op de Egelshoek. HSV voetbal. Zondag 24 november: Limmen 1- HSV 1, aanvang 14.30 uur. Tennisvereniging Heiloo. Vrijdag 22 november: klaveijasdrive in de kantine van TV Heiloo, aanvang 20.00 uur, met fantastische prijzen. Kosten f. 2,50 p.p. Introducé(e)'s toegestaan. Opgeven: tel. 332377. ATLETIEKVERENIGING TRIAS IN KATWIJK WAO-AWW Belangenvereniging Heiloo. Dat studeren geld kost is een duidelij- Maandag 25 november: dia-vertoning in 't Trefpunt, aanvang 10.00 uur. Bij de ke zaak. De aanschaf van boeken en vereniging wordt overwogen om, bij voldoende deelname, een aantal cursussen te leermiddelen, de kosten van bij- Zondag 17 november hebben vijf leden organiseren. Gedacht wordt aan de volgende onderwerpen: sociale wetgeving, voorbeeld excursies en niet te ver- van Trias meegedaan aan een cross in Engels, eenvoudig koken, pech onderweg, houtbewerking, tekenen, schilderen en geten de eventuele reiskosten. Katwijk. Er bleken zeer goede lopers repareren van huishoudelijke apparaten. De kosten zullen zo laag mogelijk Al die zaken zorgen voor een aanzien- mee te lopen aan deze voor de Trias-le- gehouden worden. Voor inlichtingen: tel. 072-331840. lijk kostenpakket. Dat het minis- sterie van Onderwijs en Wetenschap Nederlandse Christen Vrouwenbond. pen k?n helpen, is (nog) niet bij een Dinsdag 26 november:'Het andere Parijs, Versailles en de voorsteden', spreekbeurt ieder bekend. Toch is het zeker de door J.B. ten Hoonte uit Alkmaar. Geref. Kerk, Noordergeeststraat, Heiloo. moeite waard de mogelijkheden eens Aanvang 20.00 uur. op een rij te zetten. Bij de Centrale Wykvereniging Plan Oost. directie Studiefinanciering in Gron- In verband met de viering van Sinterklaas is de klaverjasavond van vrijdag 6 ningen, is men druk doende met de den onbekende en heuvelachtige cross. Na een chaotische start met veel duw- en smijtwerk wisten de leden zich kilolme- ter na kilometer moeizaam naar voren te werken. Arie Dekker wist zich gelukkig bij de snelste groep te nestelen en uiteindelijk een goede zevende plaats in de wachtte slepen. De volledige ^uitslag december verplaatst naar vrijdag 29 november, aanvang 20.00 uur in 't Oosthonk. campagne 1985/'86. Op voorhand laat Extra klaverjasavond op vrijdag 20 december. men daar weten dat aanvragen nu Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen. nog kan, enige haast is wel geboden. Donderdag 21 november: rondleiding bij de witlofkwekerij Sombroek. Vertrek vanaf Over het algemeen sluit de inzendings garage Bleeker, hoek Zeeweg/Westerweg om 13.45 uur. termijn definitief op 31 december 1985. Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. Het ministerie kent de volgende re- Donderdag 28 november: Sinterklaas-viering in de zaal van de Geref. Kerk, aanvang gelingen: 20.00 uur. Alleen toegankelijk voor leden. Entree f. 1,50. - tegemoetkoming in de studiekosten COC Vrouwencafé. (voor leerlingen beneden 21 jaar Donderdag 21 november: café-avond van de vrouwengroep van de NVIH/COC, met in het voortgezet onderwijs/ onder andere de start van een klaverjasdrive. Aanvang 21.00 uur in de Bardeszaal van het Hof van Sonoy, Gedempte Nieuwesloot, Alkmaar. Diabetes Vereniging Nederland. Dinsdag 26 november: thema-avond over nierproblematiek bij diabetes mellitus, welke wordt gehouden in het Elisabeth Ziekenhuis te Alkmaar. Internist H. van Bronswijk uit Amsterdam is spreker. Aanvang 20.00 uur. Mensen met vervoerspro blemen kunnen bellen op dinsdagmorgen 072-333828, b.g.g. 02203-595' van de 12 kilometer cross luidt: 7e Arie Dekker tijd: 40.45 minuten. 11e Jaap Kools in 41.21 min. 12 Henk Klous in 41.21, 14e Poetje Patje in 41.40, 21e Jan Stoof in 42.40 min. E.H.K. De uitslag van de open drive van afgelo pen maandag 11 november, is: 1. mevr. Dekker-mevr. Min, 5710 ptn.; 2. mevr. v. Duivenboden-mevr. Tim mer, 5420 ptn.; 3. mevr. Leering-mevr. Hardewijk, 5343 ptn.; 4. fam. de Roo, 5293 ptn.; 5. mevr. Olbers-hr. Zentveld, 5229 ptn. De volgende open drive houden wij weer op maandag 9 december a.s. Als er nog liefhebbers zijn, die op maandag bij onze club willen klaverjas sen, dan kunnen zij zich telefonisch bij de volgende bestuursleden opgeven: mevr. Haanstra, tel. 334759; de heer Knegt, tel. 334056; de heer Leurink, tel. 334366; of op maandag om half acht in de foyer van het Open Huis. AGENDA SPORTHAL HET VENNEWATER Donderdag 21 november Handbal diverse clubs van 18.00-23.00 Zaalvoetbal div. clubs van 17.45-23.00 Vrydag 22 november Zaalvoetbal, div. clubs van 18.00-23.00 Zaterdag 23 november Zaalvoetbal div.clubs van 9.00-17.00 Zaalhockey de Terriërs van 17.00-19.00 Basketbal Flashing Heiloo van 19.00-22.00 Zondag 24 november Handbal div. clubs van 10.00-15.00 Maandag 25 november Volleybal Effect van 17.30-23.00 Dinsdag 26 november Volleybal Nevobo van 18.30-23.00 Woensdag 27 november Zaalhockey de Terriërs van 15.30-18.30 Zaalvoetbal K.N.V.B. van 18.45-23.00 ZO SCHAAKTE „OPPOSITIE" Dat de strijd elke week zeer fel gevoerd wordt is inmiddels bekend. Deze keer leek Heeringa opgerold te worden door runner-up Kemper. Maar overmoed van de laatste en eindspeltechniek van de eerste bezorgden Heeringa een niet echt verdiende overwinning. Koploper Avis brak af in waarschijnlijk winnende po sitie tegen Van Bentum. Wagenaar be geeft zich gestadig richting top, en Maas heeft zich uit de degradatiezone gespeeld. De strijd om de eerste plaats in de B- poule is onbeslist gebleven. De spanning blijft daardoor. De Jong en Ebregt hiel den elkaar in evenwicht. Uitslagen van ronde 11 P. Avis-M. van Bentum, afg.; M. Kemper-G. Heeringa, 0-1; L. Landzaat- J. Wagenaar, 0-1; H. Maas-J. Alleman, 1-0; K. Jongkind-G. Hafkamp, afg.; W. Bos-H. Niehaus, rem.; P., v.d. Werff-D. de Jager, 0-1; H. Reyersen v. Buuren-L. van Hoek, afg.; J. de Jong- J. Ebregt, rem.; P. Manni-A. Koeman, afg.; W. v. Bakel-W. Ligthart, 0-1; A. Creutzberg-P. Ooyevaar, 0-1; I. Oudeboon-O. Koenders, 0-1; F. Beyers- J. de Vries, 0-1; J. Werksman-L. Ob- dam, 1-0; J. v.d. Bogaerde-H. Hor- ninge, 1-0; J. Vegter-J. Roele, 0-1. VARENS IN DE NATUUR EN IN EIGEN TUIN De maandelijkse bijeenkomst van de Kon.Mij Tuinbouwen Plantkunde afde ling Heiloo, stond natuurlijk in het teken van de herfst, waarbij in het praatje van de heer Kamer zowel de herfstkleuren, als ook de funktie van de trekvogels voor de zaadverspreiding van o.a. bessen aan de orde kwam. Als gastspreker was de heer W. van Dam uitgenodigd, een varenkenner bij uitstek De varen mag tot de oudste planten gerekend worden. Uit leisteenfossielen is gebleken dat de varen al in het carboon- tijdvak voorkwam. Van de in totaal 25.000 soorten (waarvan de meeste in de tropen voorkomen) komen in Nederland circa 20 soorten voor. Toegelicht met levend materiaal werden de verschillende soorten besproken, waarbij ook de soor ten die 's winters groen blijven, zoals de naaldvaren, de tongvaren en de eikva ren. Na zijn causerie werden prachtige dia's vertoond, waarbij de schoonheid van de verschillende varens goed naar voren kwam. Hierbij werd ook aandacht ge schonken aan de combinatie met andere schaduwplanten. Het was echt een avond voor de liefheb ber, en wie raakt niet in vervoering als in het voorjaar plotseling de nieuwe veren in opgerolde vorm uit de grond komen. Postzegelvereniging Heiloo. Vanwege de voetbalwedstrijd Nederland-België op 20 november is de ruil- en verkoopavond verschoven naar woensdag 27 november, aanvang 20.00 uur in het Open Huis. Katholiek Vrouwengilde Sint Monica. Woensdag 20 november: kaarsen versieren o.l.v. Alice Visser. Schaartje of plankje met een mesje meenemen. Dikke kaarsen zijn ook op de avond zelf te koop. Kosten pakje was f. 5,00. Aanvang 20.00 uur. Party van de Arbeid. Dinsdag 26 november: bijeenkomst federatie Noord-Kennemerland PvdA met als thema 'Wel of niet regeren'. Sprekers: Roel de Wit (comm. van de Koningin in Noord-Holland), Aad Kosto (lid Tweede Kamer), Felix Rottenberg (lid partijbe stuur) en Paulien van der Linden (namens industriebond FNV). De avond is voor iedereen vrij toegankelijk en begint om 20.30 uur in Dorpshuis De Kern, Overtoom 15 in Castricum. Popmuziek is cultuur. Voor velen is die constatering overbodige luxe. Verande ringen in de maatschappij werden en worden veelvuldig door popmuzikanten als onderwerp van hun muziek gekozen. Een goed voorbeeld is de punk-periode aan het einde van de jaren '70. Maar binnen het cultuur-beleid in Nederland komt de popmuziek er maar matig van af. Er zijn wel subsidie-mogelijkheden voor vernieuwende muziek en algemene subsidiés voor jongerencentra, die veel optredens organiseren, maar daarmee houdt het zo'n beetje op. Dertien jongerencentra in Noord- Holland hebben alweer enige tijd ge leden de handen ineen geslagen om aan die situatie het noodzakelijke te veran deren. Popmuziek is een cultuurvorm, waartoe vooral jongeren zich getrokken NED. VER. v. HUISVROUWEN, afdeling Heiloo „Op de koffie" bij Marie Cécile Moerdijk Precies acht maanden na het eerste be zoek aan Marie Cécile Moerdijk werden wij op 12 november voor de tweede keer met 38 andere dames hartelijk ont vangen op haar boerderij in Leende. Marie Cécile Moerdijk slaagde er in ons een gevarieerd programma voor te zet ten, waarin zij haar geestige conférence afwisselde met het zingen van liedjes in verschillende talen. Dat zij dit kon doen dankzij een nooit aflatend opgewekt humeur had onze oprechte bewondering en het applaus, dat haar aan het slot van haar conférence ten deel viel, was dan ook welgemeend. Na de geanimeerde lunch in Oirschot was er nog gelegenheid een bezoek te brengen aan het museum „de Vier Quartieren" in de gaaf bewaarde kom van dit plaatsje, We kregen er een beeld van het volksleven in Noord-Brabant en speciaal in de Meierij van 's Hertogen bosch tussen 1795 en 1945. De enorme hoeveelheid gebruiksvoorwerpen deed ons herinneren aan oude leefsituaties; bovendien waren er onnoemelijk veel voorwenpen tentoongesteld, die ons to taal onbekend voorkwamen. Een klein museum, maar zeker de moeite waard. En dat was deze hele dag, concludeer den wij allen voldaan in de bus huiswaarts. DAMCLUB HEILOO Tijdens de tiende ronde van Damclub Heiloo werd weer menig zweetdruppel tje gelaten. In de hitte van de strijd wer den op alle borden bikkelharde ge vechten geleverd. De gevolgen waren hevig, want een simpele remise kwam in deze ronde niet uit de bus. Rein Scargo en de heer Zwart deden in hun partij nauwelijks voor elkaar on der. Scargo onderhield in aanvallend zicht wat meer druk op de vijandelijke veste, maar kwam aanvankelijk niet echt op voordeel. Zwart pleegde echter op het eind van het middenspel een min der sterke afruil. Scargo veegde zijn bril even schoon en toverde een fraaie rondslag op het bord, die winnend bleek. De uitslagen: N. Ursem-J. Kraakman, 0-2; R. Buwalda-F. Schouten, 0-2; A. Kroon- R. de Boer, 0-2; W. Kessels-J. Klumper, 0-2; R. Koch-C. van Lieshout, 0-2; R. Scargo-P. Zwart, 2-0. BROCURE OVER ZELF MAKEN VAN ZUIVELPRODUKTEN Uit het ogenschijnlijk eenvoudige pro- dukt melk valt een grote variatie aan produkten te bereiden. Sommigen heb ben van zuivel een hobby gemaakt en maken zelf boter, kwark, yoghurt of kaas. Dat is geen eenvoudige zaak, zoals blijkt uit de vele vragen die Het Neder lands Zuivelbureau bereiken. Daarom is een brochure gemaakt, waarin de basis technieken stap-voor-stap zijn beschre ven en in beeld gebracht. Hygiëne speelt bij de zuivelbereiding een grote rol. Daarom wordt eerst uitgelegd welk gereedschap het meest geschikt is en hoe dit te reinigen. Van belang zijn ook de stoffen die in melk voorkomen, zoals eiwitten, vetten, melksuiker en mineralen en de rol, die zij bij de zuivelbereiding spelen. Eerste stap bij de bereiding is het maken en enten van zuursel. Heeft men dit eenmaal onder de knie dan kan men overgaan op yogurt en kefir. Het maken van boter is een tijdrovend werk en vergt veel melk. Eenvoudiger zijn produkten als karnemelk en kwark. De meeste aandacht wordt besteed aan het maken van kaas van het Goudse type. Het proces wordt beschreven in 15 stappen, begeleid met een serie van 18 foto's. Tenslotte zijn adressen vermeld, waar zuursel, stremsel en gereedschappen te koop zijn. De brochure Zelf maken van zuivelpro- dukten is op aanvraag verkrijgbaar bij Het Nederlands Zuivelbureau, postbus 30, 2280 AA Rijswijk, telefoon 070- 953395. voelen. De rol van de jongerencentra, samengebracht in de Vereniging van Noordhollandse Poppodia, is voor de hand liggend. De vereniging zocht con tact" met CJP (Cultureel Jongeren Paspoort), ook een organisatie, die jeugd en cultuur wil samenbrengen. CJP en VNP vonden elkaar en besloten samen een actie te ontketenen, die voor beide partijen resultaat zou opleveren. Een CJP-promotietour langs de dertien jongerencentra moet zorgen dat ener zijds de verkoop van cultuurpaspoorten voor jongeren toeneemt en anderzijds dat meer jongeren de weg naar een jongerencentrum vinden. DE BUK Jongerenvereniging De Buk in Heiloo is één van de dertien centra, die aan de CJP-tour deelneemt. Zaterdag 23 no vember strijkt de CJP-karavaan neer bij het Bruno-gebouw aan de Pastoor van Muijenweg. Vanaf 21.00 uur staan twee optredens en een tentoonstelling op het programma. De muzikale activiteiten nemen de formatie GaGa en de alleen optredende Elkie Deadman voor hun rekening. De tentoonstelling bestaat uit een aantal zeer grote posters, welke door Fer Abrahams werden ontworpen in het kader van het Jongerenjaar 1985. De toegangsprijs voor het CJP-feest bij De Buk is een tientje. Dat wil zeggen: jongeren tot en met 25 jaar, die nog niet in het bezit zijn van een CJP, maar het culturele paspoort wel willen aanschaf fen, betalen tien gulden. In ruil daar voor krijgen zij het Cultureel Jongeren Paspoort, dat behalve bij De Buk ook bij theaters, musea, bibliotheken, con certen en filmhuizen interessante kor tingen oplevert, èn natuurlijk een per fecte pop-avond met GaGa in de hoofdrol. Jongeren, die al in het bezit zijn van een CJP of die lid zijn van De Buk, betalen voor Gaga en Elkie Deadman 7,50. Anderen, dus de mensen zonder CJP en zonder Buk-lidmaatschap, kunnen het feest tegen betaling van tien gulden meevieren. Grote Prijs Nog even enige informatie over de ar tiesten tijdens de eerste officiële CJP- avond bij De Buk. GaGa won vorig jaar de Grote Prijs van Nederland, een wedstrijd voor popgroepen, die werd georganiseerd door de Vara in samen werking met muziekkrant Oor. De zesmansformatie speelt zeer ritmische, swingende muziek, waarin menig Afrika-kenner de roots van de muziek van dit continent zal herkennen. Voeg daaraan toe experimentele new wave invloeden en de poëtische Nederlandse teksten en je snapt waarom GaGa de be langrijkste popprijs van Nederland in de wacht sleepte. Elkie Deadman is bekend van het duo Titanic and the Icebergs, dat met bizar re, doch zeer humoristische perfor mances door het land trok. Deze van oorsprong Amerikaanse artieste heeft nu een solo-programma, dat in de kri tieken zeer goed voor de dag komt. In haar programma komen o.a. persifla ges op Annie Lennox, Cindy Lauper en de Andrew Sisters voor. Vanaf 21.00 uur kunnen de bezoekers van De Buk het programma van Elkie Deadman on dergaan. Naar verwachting zal GaGa om half elf het podium betreden. lbo, mbo, mavo, havo en vwo); - rijksstudietoelagen (voor studeren den in hejt hoger beroepsonderwijs, het: wetenschappelijk onderwijs, voor leerlingen die (nog) de kleuterleid steropleiding volgen en voor leerlin gen 21 jaar en ouder in het voortge zet onderwijs); - studiefinanciering voor deeltijd studerenden: - rentedragende studieleningen. Tegemoetkomingen in de studiekosten „Groningen" beaamt dat op dit mo ment, voor leerlingen in het voortge zet onderwijs (beneden 21 jaar), nog een aanvraag kan worden ingediend. Op 31 december '85 sluit de poort defenitief. De benodigde formulie ren zijn te verkrijgen op de scholen. De voorwaarden Het ministerie stelt uiteraard een aan tal voorwaarden. De regeling tege moetkoming in de studiekosten is bedoeld voor leerlingen in het voort gezet onderwijs. Er moet tevens spra ke zijn van volledig dagonderwijs aan een in Nederland gevestigde school. Bovendien moet die school vallen on der de wet op het Voortgezet Onder wijs en worden bekostigd of zijn aan gewezen door de overheid. Dit bete kent dat in het algemeen leerlingen op een particuliere school geen te gemoetkoming kunnen ontvangen. Ryksstudietoelagen De regeling rijksstudietoelagen eventjes uitleggen is geen eenvoudige zaak. Wel duidelijk is dat de regeling is bedoeld voor studerenden in het hoger beroeps- en wetenschappelijk onderwijs, voor studerenden die (nog) de kleuterleidster opleidingen volgen en voor leerlingen in het voortgezet onderwijs, die 21 jaar en ouder zijn. Voor het studiejaar '85/'86 kunnen nog aanvragen in behandeling worden ge nomen. Wel dient men er rekening mee te houden dat er, gelet op het tijdstip van inzending, gekort wordt op het aantal toe te kennen maanden. 31 December '85 sluit de inzendings termijn definitief. De aanvraagformu lieren zijn overigens verkrijgbaar bij de instellingen van onderwijs. Een niet geheel onbelangrijke voor waarde is, dat studerenden een vol tijdsstudie dienen te volgen in Ne derland. Voor studeren in het buiten land wordt derhalve geen toelage ver strekt. Rentedragende studielening Indien meerderjarige studenten, in het hoger beroeps- of wetenschappe lijk onderwijs, niet voor een rijks studietoelage in aanmerking komen of van een toekenning afzien, kunnen zij bij de meeste banken een rente dragende lening afsluiten. Dit onder garantie van het ministerie. Belangstellenden kunnen hiervoor aanvragen tot ujterlijk 15 maart '86. Een aanvraagformulier is te verkrij gen bij de instelling van onderwiis. Studiefinanciering voor deeltyd- studerenden Studerenden die een erkende deel tijdstudie, een avond-/parttime, een schriftelijke opleiding of een oplei ding aan de Open Universiteit volgen, kunnen in principe in aanmerking ko men voor een tegemoetkoming (gift). Deze gift kan bestaan uit: - een tegemoetkoming in de kosten van boeken en leermiddelen; - een vergoeding van het wettelijk voorgeschreven cursusgeld en voor het examengeld: - een vergoeding in de eventuele reiskosten. Het ministerie houdt bij de vast stelling van de tegemoetkoming geen rekening met het inkomen van de ou ders. Wel met de volgende criteria: - het inkomen van de studerende dient zich rond het niveau van de sociale minima te bewegen; - de studerende moet (voor 1 augus tus '85) de leeftijd van 21 jaar hebben bereikt; - een schriftelijke cursus moet oplei den tot een diploma in een gelijkwaar dige mondelinge parttime onderwijs soort. Om te onthouden; een aanvraag voor een tegemoetkoming kan worden in gediend tot 1 september '86. De aan vraagformulieren zijn verkrijgbaar bij de instelling van onderwijs. Al met al mag duidelyk zyn dat aan vragen nog tot de mogelijkheden be hoort. Uiteraard is de Centrale Direc tie Studiefinanciering altyd bereid eventuele vragen te beantwoorden. Op de Kempkensberg 4 te Groningen hanteert men op werkdagen de vol gende bezoekuren: 9.00- 12.00 uur, 14.00 - 16.00 uur. Telefoon 050 - 249111. T

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1985 | | pagina 12