Amendement doorslaggevend inzake aanleg kabel televisie in met sobere begroting voor Gemeenteraad stemt 1986 Sinterklaas weer in Heiloo Oud papier acties 51-101:5 MAN GROOTSE NIEUWSBLAD VOOR HEILOO EN OMSTREKEN lül LAPPONIA warme truien! alle modekleuren! P§g Bedankt Filmliga-leden voor het ge heimhouden van onze verrassing. I Filmliga Heiloo UW UW ZOEKT VRIJWILLIGERS simon peek op al onze bekende merken Winkelhof 't Loo - Heiloo - Tel. 072 - 33 01 38 50e JAARGANG NO. 48-4 DECEMBER 1985 deze week alle patentsteek truien en vesten van f 69,— nu f 49,— SSli Vorige week donderdag en afgelopen maandag heeft de ge meenteraad van Heiloo zich gebogen over de begroting voor 1986. Een begroting, die sluitend gemaakt moet worden door een beroep te doen op de reserves van de gemeente; gebeurt dat niet, dan is er volgend jaar een tekort van bijna zes ton. Verbonden aan de begroting -en hoe kan dat ook anders- is de visie van het college van burgemeester en wethouders op het gemeentelijk beleid. Gezien de financiële beperkingen heerst er soberheid in dat beleid: ruimte voor grote nieuwe projecten is er niet. Zie verder pagina 2. Stichting Unie van Vrijwilligers Exclusief bij: juwelier Voor al uw zuivelprodukten i Van Os Mode Advertenties en administratie: Rechte Hondsbosschelaan 22 - Postbus 68 - 1850 AB Heiloo. (072-330175 b.g.g. 334531) ■lllilÉ/ Redactie-adressen: Baafjeslaan 1, 1852 BE Heiloo. (072-331081) Westerweg 371, 1852 PR Heiloo. (072-333775) Dit blad verschijnt 's woensdags huis-aan-huis in een oplage van 12.000 exemplaren in Heiloo, Limmen, Egmond-Binnen, Rinnegom en Egmond a/d Hoef. Advertenties moeten uiterlijk maandagmiddag 6 uur in ons be zit zijn. Bij regelmatig adverteren AANZIENLIJKE REDUKTIE. Advertentieprijs per mm 60 cent (excl. BTW) Zondag 8 december de voetbalwedstrijd FORESTERS - SPIRIT '30 Aanvang 14.00 uur. Blijft Foresters aan de kop? De wedstrijdbal voor deze wedstrijd is geschonken door- Autosloperij Visscher Huigendijk 12 ©H.H.WAARr tel. 02207- 10476. Heiloo krijgt volgend jaar kabelte levisie. Daartoe heeft maandaga vond de gemeenteraad besloten. Echter, niet volgens het plan van wethouder Dekker, maar volgens een uitgebreider plan, op initiatief van J. Pieters, fractievoorzitter van het CDA. Al tijdens de algemene beschouwin gen (vorige week donderdag) kon digde de heer Pieters. aan, dat zijn fractie -inclusief wethouder Wil- lemse-van der Ploeg - niet achter het voorstel kon staan, waarin het gebied ten zuiden van (globaal ge nomen) Het Zevenhuizen en de Ze- venhuizerlaan niet bekabeld zou worden. Voor het 'CDA en later voor de meerderheid in de raad gold: heel Heiloo bekabelen (met uitzonderingen als de buitengebie den Vennewatersweg, Boekelermeer en dergelijke). Niet alleen het CDA, maar ook de VVD stond achter het ingediende amende ment. VVD'er Roelofs verwacht zeker dat voor het project WIR-premie ver kregen zal worden -,,Dat is voor ne gentig procent zeker", bevestigde we thouder Dekker- waarvan in de voor gestelde maandtarieven nog niet is uit gegaan. Ook verwacht de heer Roelofs dat het lenen van geld tegen een lager percentage dan acht kan. Ook Links Heiloo steunde het amendement. Raadslid' Helder achtte het risico voor de te verstrekken gemeentegarantie ni hil. Kabeltelevisie is net als de telefoon een algemene openbare voorziening, die dus ook in het zuidelijk gebied beschik baar moet zijn. Bovendien verwacht ik dat het aansluitpercentage wellicht ho ger dan 80 zal zijn". Het college voorstel, gesteund door wethouder Dekker en burgemeester Glijnis, gaat uit van 75 procent. Andere geluiden kwamen er van D'66 en PvdA. Hoewel wethouder Borsjes (PvdA) het amendement van het CDA steunde, stemde het PvdA-raadslid Adema daarmee niet in, evenals me vrouw Schuurman (D'66). Beide raadsleden voelden meer voor een in perking van het in eerste instantie aan te sluiten gebied: niet alleen het zuidelijk deel van Heiloo, maar ook het noorde- Zuivelfabriek „0e Vereeniging Dusseldorperweg 40 Limmen dagelijks geopend. lijk deel (Blockhovepark) voorlopig als onrendabel gebied te laten wachten. De enige partij, die van af het begin van de discussie achter wethouder Dekker stond, was Heiloo 2000. De suggestie eerst de dorpskern, inclusief Blockhove park, aan te sluiten en na onderzoek in de loop van '86 te bezien of ook het zuidelijk deel van de gemeente bekabeld moet worden, sprak de heer Ten Hoope en zijn partijgenoten het meest aan. Compromis Gezien de meerderheid in de raad voor het CDA-amendement moest wethou der Dekker tijdens de beantwoording in eerste termijn op zoek naar een compro mis. Zijn idee, de aansluiting van het zuidelijk deel naar voren te halen, maar dan wel na het door hem en de NV Ka beltelevisie gewenste onderzoek, kreeg echter geen steun van de twee grootste collegepartijen. Ook niet in het kader van het optimisme binnen de diverse fracties (ten aanzien van rente, WIR- premie en aansluitpercentage) wilden CDA, VVD en Links Heiloo de wethou der steunen in zijn gedachte 'als het dan allemaal zo goed uitpakt, dan komt dat zuidelijk deel van zelf wel en kan er eind '86 een aanvullende opdracht gegeven worden'. Wethouder Dekker (VVD): Com promis over kabeltelevisie mislukt. Een laatste argument voor de wethou der was het tarief dat per maand betaald Een deel van zuidelijk Heiloodat dankzij het CDA-amendement op het voorstel van wethouder Dekker ook bekabeld zal worden in '86. moet gaan worden. In zijn eigen voor stel zou dat neerkomen op 16,76, een bedrag dat naar zijn zeggen, en in de ogen van Heiloo 2000, PvdA en D'66, nog net voldoende wervend zou zijn om een hoog aansluitpercentage te realise ren. Het tarief ten gevolge van de uit breiding van het t? bekabelen gebied, zoals in het CDA-amendement werd voorgesteld, wordt 17,71. Daarbij moet in aanmerking worden genomen, dat nog geen rekening gehouden is met het eventueel gunstig uitvallen van fi nanciële regelingen (rente en WIR) en de aansluitdichtheid. CDA, VVD en Links Heiloo aanvaardden ten slotte, samen met de wethouders Borsjes en Willemse-van der Ploeg, dat hoge tarief in eerste instantie, waarbij een verlaging op korte termijn volgens deze dertien le den van de gemeenteraad zeer wel mo gelijk is. Wethouder Dekker, gesteund door Heiloo 2000, PvdA en D'66, ver loor de politieke strijd. voor dat Sint veilig en wel zijn route kon afleggen. Onderweg overal enthou siaste ouders met kinderen. Sommigen hadden zelfs de vlag uitgestoken. Hoe wel het moeilijk was, door de gladheid, in de juiste formatie te blijven lopen, musiceerden fanfare- en showband Trompetterkorps Heiloo, in de nieuwe uniformen, Caecilia, en het Tamboer en Majorettenkorps Nijenburg dat het een lieve lust was. Bij het Gemeentehuis speelde Eensgezindheid o.l.v. de weer geheel kwieke heer Groot (81) allemaal leuke Sinterklaasliedjes. De Victoriegroep van Scouting Heiloo hield de menigte goed in bedwang en de Ponyclub Heiloo fleurde de stoet op met paarden en ruiters. Aangekomen bij het Gemeentehuis werd Sinterklaas ontvangen door burgemeester G.J. Glij nis, de wethouders mevr. A.A.M. Willemse-v.d. Ploeg, J.J. Dekker en J. Borsjes, en gemeentesekretaris de Boer. De Sint was blij weer in Heiloo te zijn: ,,Maar waarom zijn er toch altijd weer zoveel kinderen en volwassenen die door het rode licht rijden?" Wie beter schap beloofde, mocht 's avonds zijn schoen(tje) zetten. De Pieten wilden dit jaar trainen in het klimmen op de Kattenberg. Maar deze bleek een beetje te laag te zijn. Gelukkig staat de Witte Kerk in de steigers en kon hier goed op geoefend worden. Toen was Sinterklaas een beetje moe en wilde hij met zijn Pieten graag even een kopje koffie drinken. De familie Ploeger, die door de jaren heen goede bekenden van de Sint zijn geworden, zorgden er weer voor dat het ze aan niets ontbrak. Zelfs aan een rietje in de koffie was gedacht, want 's middags moest het hoge gezel schap nog een bezoek aan de wijken Plan Oost, Termijen en Vredeburg brengen en Sint kon daar natuurlijk niet met een vieze baard verschijnen. In de kamer van de burgemeester be dankte Sint alle mensen die hem ten dienste hadden gestaan, in het bijzonder de heer S. Buitenkant en zijn vrouw, die nu voor de 24e keer weer hadden ge zorgd dat alles op rolletjes liep. BERGEN HOORN HEILOO A. ten Hoope (Heiloo 2000): Steun J. Pieters (CDA): ,,Ook zuidelijk voor wethouder Dekker. deel van de gemeente bekabelen". Onder barre weersomstandigheden deed Sinterklaas zaterdag zijn intrede in Hei loo. Het sneeuwde en het was koud, maar de politie van Heiloo zorgde er Donderdag 5 december De Duif, Mariënstein 180. Tijdens schooluren. Vrydag 6 december Scouting Nederland, Victoriegroep Alkmaar - Heiloo, huis-aan-huis acties, "plan Zuid". Dozen en/of bundels gereed zetten langs de kant van de weg vóór 17.00 uur, ook bij slecht weer. Halen op verzoek: tijdelijk 333760. Zaterdag 7 december St. Benedictusschool, J.P. Hasebroekweg 21. Tussen 9.00 - 12.00 uur. Ook da gelijks onder schooltijden kan oud papier gebracht worden. Ook lompen. Ha len op verzoek: 331857. Handbalvereniging Foresters", parkeerterrein Laan van Muijs ,,Egelshoek". Tussen 8.00-17.00 uur. Halen op verzoek: 331724. Base en Softbalclub Heiloo", parkeerterrein bij sporthal ,,Het Vennewater", gehele dag, ook zondag. Halen op verzoek: 129258. Vrydag tot en met maandag Hockeyvereniging ,,De Terriërs", kantine op sportcomplex ,,Het Vennewater elke zaterdag en zondag van 11.00 - 17.00 uur en elke vrijdag en maandag van 20.00-22.00 uur. Maandag tot en met vrydag Freinetschool, Het Malevoort, tijdens schooluren. De Nieuwe Hoeve, Boekestein 43. Tijdens schooluren. Geen papier bij de con tainer plaatsen, tijdens vakanties en weekends. Muziekvereniging „Eensgezindheid", Laan van Muijs 1. Tijdens 8.00-16.00 uur. Halen op verzoek: 332336. Alle dagen Scouting Nederland, Victoriegroep Alkmaar-Heiloo. Container bij clubgebouw hoek Kerkelaan/Westerweg. Ook lompen, mits in plastic zakken. Halen op verzoek: 333760. Willibrordschool, container naast Grosmarkt, hoek Westerweg/Ewislaan. De belangrijkste oorzaak van het ge raamde tekort is de vermindering van de uitkering, die Heiloo ontvangt uit het gemeentefonds. Debet daaraan is weer de door de huidige regering noodzake lijk geachte inperking van de overheids uitgaven. De heer Roelofs (VVD) noem de de korting ,,een offer dat wij moeten aanvaarden". Kritischer was de heer Adema (PvdA), die meende dat ,,de gemeentebesturen de kastanjes uit het vuur mogen halen". Ook het raadslid Ten Hoope (Heiloo 2000) kon zich niet vinden in het rijksoverheidsbeleid: „Hieruit blijkt wederom dat kleinere gemeenten moeten lijden onder de gro te", waarbij hij als voorbeeld het feit noemde, dat het rijk wel het tekort van de gemeente Amsterdam (450 miljoen gulden) overneemt, maar tegelijkertijd bezuinigt op het gemeentefonds. Met als grondgedachte 'solidariteit' hield de heer Helder (Links Heiloo) zijn pleidooi. In zijn ogen kan de CDA-VVD regering weinig goed doen, vooral na het plaatsingsbesluit op 1 november: „Lang heb ik geaarzeld of ik aan deze algemene beschouwing zou meedoen". Alles in overweging nemende achtte hij echter het deelnemen aan de parlementaire democratie (via zijn raadslidmaatschap) belangrijker dan zich er vanaf wenden: de raad heeft een signaalfunctie naar landelijke en provinciale overheid en is belangenbewaarder voor de Heilooer gemeenschap. Met het beroep op de reserves had de heer Helder niet zoveel moeite. Belastingen Al in oktober ging de raad bijna voltallig accoord met de verhoging van de ver schillende gemeentelijke heffingen en belastingen. Een besluit dat vooruit liep op de begrotingsbehandeling: het beta len van de gemeentelijke werkzaamhe den staat niet los van de inkomsten via dergelijke heffingen. De heer Pieters (CDA) toonde zich een sterke tegenstan der van die gescheiden begrotingsbehan deling. Op zijn verzoek volgend jaar de vaststelling van de onroerendgoedbelas- ting (OGB), de reinigingsrechten en de rioolafvoerrechten samen met de begro ting te behandelen werd door burge meester Glijnis positief gereageerd. Hoewel de meeste fracties de verhoging van de onroerendgoedbelasting als een noodzakelijk kwaad aanvaardden, hield Heiloo 2000 in dit opzicht vast aan haar principes. Door de verkoop van wo ningen, die nu bezit van de gemeente zijn, en de spreiding van rentes over vier in plaats van twee jaar wilde Heiloo 2000 de verhoging alsnog ongedaan maken. Het college wees beide suggesties van de hand en werd daarbij gesteund door de andere fracties. KINDERDRAAIMOLEN IN WINKELHOF 'T LOO Vanaf maandag 9 december staat er op het plein voor de Hema weer een kinderdraaimolen. Kinderen mogen hier gratis in maar wel even een kaartje halen bij een van de winkeliers in 't Loo. Steeds meer wordt er op ons een beroep gedaan. Veel alleenstaande bejaarden en gehandicapten vragen om vriend schappelijk kontakt via de Unie van Vrijwilligers. Wat houdt vriendschap pelijk kontakt voor deze mensen in: iedereen wil op zijn tijd wel eens uit of zomaar een praatje maken; iedereen heeft behoefte aan een vrien delijk woord, een beetje hulp. Daar kunnen wij mee helpen en mede door deze hulp, kunnen bejaarden en gehandicapten misschien langer in hun eigen omgeving blijven. Daarom vragen wij U: „Heeft U nog wat tijd over, of heeft U vrienden of vriendinnen, die iets van hun vrije tijd voor die medemensen in ons dorp willen geven?" Belt U ons dan a.u.b.! Het zou toch erg zijn als wij hen teleur moeten stellen? De telefoonnummers van het werkob- jekt „Vriendschappelijk kontakt" zijn: mevr. W. Lampe, tel. 330895; mevr. M. Scholte, tel. 337641. m Stationsweg 85A - Heiloo - Telefoon 072-335730

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1985 | | pagina 1