Vuurwerk Roken moet mogen Tolerantie tussen wel- en niet-rokers '%iMÜ Stichting Volksgezondheid en Roken "...Nadat ik die kanonslag niet meer weg kon smijten, ben ik ook maar gestopt met nagelbijten.' R "....En dankzij dat veel te korte lontje, heb ik nu ....Toen Joop me dat bosje rotjes gaf; was ik in één klap van m'n puistjes t Vuurwerk. Hou 't leuk. Vuurwerk. Hou t leuk Vuurwerk. Hou 't leuk. niét opnieum Advies. Klad Tante, mag ik roken? Punt van orde, voorzitter. Waar zijnde asbakken? Hoezo,niet roken? Zo ziet u maar weer: met rokers valt altijd te praten. Zo ziet u maar weer: met rokers valt altijd te praten. Zo ziet u maar weer: met rokers valt altijd te praten. UITKIJKPOST 27 DECEMBER 1985 In ons land mag vuurwerk alleen maar worden verkocht In de laatste paar dagen voor de jaarwisseling. En het mag alleen maar worden afgestoken op Oudejaars avond en in de nacht van Oud op Nieuw. In die paar uren gebeuren er nog elk jaar zoveel ongelukken met vuurwerk, dat we maar blij moeten zijn dat we niet het hele jaar onze gang kunnen gaan. Tijdens de afgelopen jaarwisseling en de uren daarna moesten weer honderden mensen na een ernstig ongeval met vuurwerk in een ziekenhuis en door een huisarts worden behandeld. De meest voorkomende verwondingen waren verbrandingen, oogletsels en open wonden. Het is dus bepaald niet overbodig om in deze folder nog eens te wijzen op de risico's van vuurwerk. En hoe we die risico's zo klein mogelijk kunnen houden. Waar de problemen zitten. Ongelukken met vuurwerk worden veroorzaakt doordat de lading op de verkeerde plaats of op het verkeerde moment explodeert. Dat kan gebeuren omdat er aan het vuurwerk zelf Iets mankeert. Maar in verreweg de meeste gevallen gebeuren ongelukken met vuurwerk doordat men er zelf mee gaat experimenteren of er onverstandig mee omgaat. Hoe ontstaan die ongelukken, waar zit het probleem? Vuurwerk wordt vaak in de hand aangestoken en dan weggegooid. Dat is ronduit gevaarlijk, omdat nooit met zekerheid te voorspellen valt wanneer het vuurwerk zal ontploffen, en waar het precies terecht zal komen. Ook is het een slechte gewoonte om 'weigeraars' opnieuw aan te steken. De lont kan al zover zijn' opgebrand, dat de zaak bij de hernieuwde poging onmiddellijk explodeert. Vuurwerk dat de lucht In schiet veroor zaakt vaak ongelukken omdat het een andere koers volgt dan de bedoeling was. Vuurwerk dat zichzelf voortbeweegt en daarbij met opzet een grillige baan volgt (voetzoekers, gillende keukenmeiden, luchthuiiers) is dit jaar voor het eerst officieel vérboden. Veel vuurwerk veroorzaakt een knal. De wet schrijft voor, dat die knal nooit harder mag zijn dan 150 decibel. De fabrikanten gaan wat dat betreft vrijwel tot de grens. Op geringe afstand van het oor veroorzaakt zo'n knal gegarandeerd een gehoorbeschadiging. En je zou hét beslist niet geloven: er zijn nog steeds' mensen die zelf met vuurwerk experimenteren. Wat levensgevaarlijk is, want meestal explodeert zelfgemaakt vuurwerk onverwacht en op het verkeerde moment. Laat het maken van vuurwerk daarom aan experts over. Wat kunnen we er aan doen? Als we ons aan de volgende punten houden, blijven de risico's van vuurwerk redelijk binnen de perken: Koop alleen vuurwerk van een goede kwaliteit waar een Nederlandse gebruiks aanwijzing bijzit. De winkelier met een vergunning kunt u herkennen aan een biljet met de tekst: 'Verkoop Vuurwerk, Roken en Open Vuur Verboden'. Vuurwerk mag alleen verkocht worden aan personen die ouder zijn dan 14 jaar. Koop geen pakket Kindervuurwerk voor de kleintjes. Koud vuur bestaat niet, vuurwerk voor kinderen evenmin. Lees de gebruiksaanwijzing van tevoren. Op het moment dat u het vuurwerk mag afsteken is het donker en dan is de instructie niet te lezen. Steek vuurwerk alleen af op het moment dat het officieel toegestaan Is. Tijdens de jaarwisseling en in de eerste uren van het Nieuwe Jaar. Steek vuurwerk alleen aan met iets dat gloeit, zoals een brandende sigaar of sigaret. Een vlam van een aansteker of lucifer kan de lont ergens in het midden aansteken en dat verkort de tijd tot de explosie. Steek geen vuurwerk aan dat een beschadigde of gebroken lont heeft. Vaak zijn dat aanstaande weigeraars, of leveren ze andere ontstekingsproblemen. Steek weigeraars nooit opnieuw aan. De kans dat er geen tijd is om op een veilige afstand te komen, is veel te groot. mlSfEKEts/ Steek elk vuurwerk apart aan. Vuurwerk bundelen is levensgevaarlijk. Steek vuurwerk nooit in de hand af. Zet vuurpijlen voor het afsteken in een fles. Die fles moet stevig staan, in de grond of gevuld met zand. Denk aan de huisdieren. Hun oren zijn veel gevoeliger voor knallen dan de onze. Houd ze binnen en zelfs daar hebben ze het al moeilijk genoeg. 1 /II /'/V/7 /'/i i1 m'/'i i i iy Ruim na het afsteken zo veel mogelijk op straat de rommel op. Daarmee voorkomt u dat kinderen de volgende dag allerlei 'weigeraars' gaan verzamelen en opnieuw afsteken. Gelukkig Nieuwjaar! Wie de inhoud van dit foldertje in de praktijk toepast, kan optimistisch de jaarwisseling en het nieuwe jaar tegemoet zien: de kans dat vuurwerk roet in het eten gooit, is klein. Maar nogmaals: voorzichtigheid blijft het parool. Advies- en Klachtenlijn. Wilt u meer weten over vuurwerk of heeft u vragen of klachten over (on)veilige produkten, dan kunt u gratis bellen naar de Advies-en Klachtenlijn van Stichting Consument en Veiligheid, telefoon 06-0220 220. Ook kunt u een briefje sturen in een envelop zonder postzegel naar: Stichting Consument en Veiligheid Antwoordnummer 17035 1000 SL Amsterdam Deze brochure Is mede tot stand gekomen met flnaneléle steun van het Ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur. Overname van de tekst of gedeelten van de tekst Is toegestaan, mits onder vermelding van de titel van de folder en het adres waar deze folder verkrl|gbaar Is. Ton Kooreman, Illustraties Stichting Consument en Veiligheid, november 1985 'Roken Moet Mogen' luidt de bood schap van een campagne die het Voor lichtingsbureau Sigaretten en shag op 11 december van start liet gaan. Rokers, maar ook niet-rokers worden opgeroe pen om rekening met elkaar te houden. Want, roken leidt heus niet altijd tot overlast, als je maar rekening houdt met mensen die er last van kunnen hebben. Uit een pas verschenen onderzoek blijkt dat ruim driekwart van de Nederlandse bevolking het niet nodig vindt dat er meer wettelijke maatregelen worden genomen om het roken te beperken. Er bestaat in Nederland tamelijk veel be grip tussen rokers en niet-rokers en beide groepen denken het in goed overleg wel met elkaar eens te kunnen worden. Daar hoeft geen dwang aan te pas te komen. Onderzoek. De advertenties in de campagne zijn gebaseerd op een onderzoek van de Nederlandse Stichting voor Statistiek onder de Nederlandse bevolking. Uit dit onderzoek komt naar voren dat er maar weinig verschillen van mening bestaan tussen rokers en niet-rokers. De meeste rokers blijken erg bereid om rekening te houden met hun omgeving. Als jc mei jouw lange am ieii even liel luimdmampje openzet. ROKEN MOET MOGEN. Die zijner uitbuitend in de pauze. Vanl lelsdingen ikdank u wel. ROKEN MOET MOGEN. Dit is een niet--token-coupe, waande heer. U hebt gelijk ik groet u allen zeer ROKEN MOET MOGEN. Racistische uitspraken, milieuverontrei niging en hondepoep roepen veel meer irritatie op. De gematigde roker wekt weinig irritatie: hinder van mensen die roken komt pas op de negende plaats van de lijst ergernis opwekkende ver schijnselen. Wel ergert 42% van de bevolking zich aan kettingrokers. Ex-rokers worden nogal eens als 'lastige' mensen beschouwd. Het zijn ook vooral de exrokers die het meest onverdraag zaam zijn tegenover rokers. Ruim 75% van de ondervraagden is tevreden met de huidige maatregelen ter beperking van het roken en heeft geen behoefte aan verdere wettelijke beper kingen. Alleen over het roken op scholen denkt men anders: 45% wil het roken daar verder aan banden leggen. Meer begrip Het Voorlichtingsbureau voor sigaretten en shag vindt dat iedereen het recht heeft om in vrijheid tq, beslissen over roken of niet-roken. Wettelijke maatre gelen schieten dan hun doel voorbij. De campagne van het VSS doet juist een appèl op onderling begrip en wellevend heid over en weer bij het opsteken van een rokertje. Zo rond de jaarwisseling nemen veel rokers zich voor om in het nieuwe jaar het tabaksgebruik te laten. Het Voor lichtingsbureau sigaretten en shag start te niet voor niets in december dit jaar een campagne, waarin de tolerantie tussen rokers en niet-rokers centraal staat. Het bureau komt op voor de tabaksindustrie en wil dus positieve voorlichting geven over roken: werkgele genheid, de inkomsten voor het rijk, de vrije keuze om al dan niet te roken, de tolerantie tussen rokers en niet-rokers. Een artikel over de campagne staat elders op deze pagina. Een geheel andere mening is de Stich ting Volksgezondheid en roken toege daan. Hierna volgt een deel uit het boekje "Roken welbeschouwd" (pag. 13 en 14). Het adres van de Stichting Volksgezondheid en Roken is Frederik Hendriklaan 34a, 2582 BC, Den Haag, tel. 070-522554. Het voorlichtingsbu reau sigaretten en shag vindt men aan de Wassenaarseweg 80, 2596 CZ Den Haag, tel. 070-264251. Waarom voorlichting over roken De Stichting Volksgezondheid en Roken geeft voorlichting over het roken en probeert te voorkomen dat jongeren met roken beginnen. Degenen die roken probeert de Stichting te overreden om te stoppen, met bijzondere aandacht voor de rokers met een extra hoog gezond heids risico. Voor haar bemoeienis met het roken heeft de Stichting de volgende argumen ten: - Ten gevolge van het roken krijgen in Nederland jaarlijks duizenden mensen gezondheidsschade in de vorm van chronische bronchitis en andere long ziekten, longkanker en hart- en vaat ziekten, resulterend in een jaarlijkse voortijdige sterfte van ruim 16.000 personen. Het roken wordt dan ook beschouwd als een der grootste gezondheidsrisico's van (voorlopig vooral) de westerse landen. Voor de betrokken personen betekent dit een kwaliteitsverlies van het leven, soms gedurende enkele en vaak ge durende vele jaren. - De onvrijwillige blootstelling aan ta baksrook betekent voor de meeste niet- rokers een bron van hinder en vervuiling Voor patiënten met ziekten aan de ademhalingsorganen (Cara), die meestal absoluut geen tabaksrook kunnen ver dragen, betekent het bovendien een beperkte of volstrekt afwezige bewegings vrijheid in openbaar toegankelijke ruim ten. - Beginnende (vaak jeugdige) rokers krijgen in feite geen mogelijkheid om een onbeïnvloede keuze te maken om al of niet te roken. De samenleving is in belangrijke mate de veroorzaker van het rookprobleem. Roken is voornamelijk een aangeleerd gedrag dat wordt bevorderd door sociale druk; vooral jongeren zijn voor deze sociale druk het meeste gevoelig. De pressie om met roken te beginnen is het gevolg van een in jaren gegroeid (en gekweekt) positief beeld waarin het roken wordt beschouwd als gezellig, stoer, ontspannend, goed voor sociale contacten, etc. Dit positieve beeld is niet in de laatste plaats veroorzaakt door intensieve reclamecampagnes voor ta bak en andere vormen van verkóopbevor dering door de tabaksindustrie, zoals sponsoring (het totale budget voor deze verkoopbevordering, bestaande uit recla me en sponsoring, wordt geschat op ongeveer 130 miljoen gulden per jaar). CURSU^ „OMGAAN MET COMPUTERS'' De Stichting Werklozen Belangen Hei- loo en Omstreken organiseert vanaf ja nuari een cursus „Omgaan met compu ters". De cursus is bedoeld voor mensen zonder werk, die hun kansen op de ar beidsmarkt willen vergrten. De cursus wordt gehouden in het gebouw van de stichting aan de Pastoor van Muijenweg 14 te Heiloo (tel. 072-337196). De duur van de cursus, waar men het computer gebruik binnen het bedrijfsleven leert kennen, is twintig weken; wekelijks 2Zi uur. De kosten voor de cursus bedragen 225,Mensen, die een uitkering op basis van de werkloosheidswet ont vangen, krijgen een subsidie van 150,Voor hen bedraagt het cur susgeld derhalve 75,exclusief het examengeld van 20, Degenen die belangstelling hebben voor het volgen van de cursus, kunnen op de maandagen 6 en 13 januari terecht in het onderkomen van de SWB, waar tel kens om 19.30 uur een bijeenkomst wordt gehouden, waarbij informatie ge geven wordt over de computercursus. Ook kan men zich tijdens deze avonden als cursist aanmelden. Men kan ook, vanaf heden, telefonisch inlichtingen inwinnen bij de heer D. Poetsema, die zal optreden als docent bij de cursus. Men kan, op dinsdag avond tussen 19.00 en 21.00 uur, bellen: tel. 072-335099. Men kan zich ook inschrijven tijdens de openingstijden van het gebouw van de stichting: elke maandag, woensdag en vrijdag tussen 10.00 en 11.30 uur. Men moet er wel rekening mee houden, dat het gebouw tot en met 3 januari geslo ten is. Vanaf maandag 6 januari kan men weer terecht. RESERVE RIJKSPOLITIE De Rijkspolitie Heiloo wil vrijwilligers (vrouwen en mannen) gaan opleiden tot Reservist der Rijkspolitie. De werkzaamheden van dé Reservist worden verricht in de gemeenten Heiloo en Limmen en zullen bestaan uit as- sistentieverlening bij de surveillance dienst en gebeurtenissen als o.a. intocht St. Nicolaas en bloemdagen te Limmen. De vergoeding voor een assistentieverle- ning is nihil. Ongeveer drie gulden voor een verlening korter dan 8 uur en zeven tien gulden voor een verlening van lan ger dan 8 uur. Dit kenmerkt het vrijwil lige karakter van deze funktie en daar om zal de Reservist goed gemotiveerd moeten zijn om zijn werk als hulpverle ner aan de politie te verrichten. De opleiding bestaat uit praktisch poli tieoptreden, wetskennis en schietonder- richt en is vrij pittig. De opleiding vindt regionaal plaats en wordt gehouden op maandagavond in het politiebureau te Bergen en zal in de maand april 1986 aanvangen. Tot een verbintenis als Reservist kunnen worden toegelaten vrouwen en mannen, die de Nederlandse nationaliteit bezit ten, tussen de 21 jaar en 35 jaar oud zijn, tenminste 1.70 meter lang zijn, niet in militaire dienst zijn, goede contactue le eigenschappen hebben en een behoor lijke algemene ontwikkeling hebben, waarbij gedacht wordt aan MAVO niveau. Een medische- en psychologische keu ring maken deel uit van de selectie procedure. Vooral vrouwen worden geadviseerd om bij interesse hierop te reageren. Voor informatie/opgave gelieve U kon- takt op te nemen met Th. I. van Zuilen van de Rijkspolitie yHeiloo, tel. 072-333144. v«'iiii)i»m<i, o<; (>y?oy?o Wilt u meer weten over vuurwerk? Bel gratis voor een folder de Stichting Consument en Veiligheid, 06-0220220

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1985 | | pagina 8