De Toekomst is van iedereen ST0 Partij van de Arbeid Heiloo Vergrijzings verschijnselen in verkiezings programma's V fuf- ^Vt-ILOo LIJST 3 2000 e"&BQ in üeiióö met een partij die landelijk en plaatselijk voor u opkomt. WAT WIJ NIET DOEN: Onderscheid maken tussen bijvoorbeeld vrouwen en mannen, werkenden en niet-werkenden. WAT WIJ WEL BELOVEN: Een gelijkwaardige en rechtvaardige behandeling van iedereen. Meer weten? Bel 072-331306, 334637 of 331999 welp 1 pAr kLA-iA r\o& OCH j DAT vje UtET 9 nETTeva UW VERTROUWEN: ONZE VERANTWOORDING DE STERKE SCHAKEL TUSSEN BURGER EN GEMEENTEBESTUUR UITKIJKPOST 26 FEBRUARI c WAT> De bevolking van Heiloo vergrijst. Een mooie uitdrukking, die zoveel duidelijk maakt dat er steeds meer ouderen komen en het aantal jongeren afneemt. Die 'bewegingen op de bevolkingsmarkt' zijn goed terug te vin den in de programma's van deze politieke partijen, die op 19 maart mee doen aan de verkiezing van een nieuwe gemeenteraad voor Heiloo. Behal ve naar de gunst van de jonge kiezers wordt er nadrukkelijk gedongen naar die van de ouderen. Volgende week zal de redactie van de Uitkijk post op deze plaats aandacht schenken aan de goede voornemens ten aan zien van het ouderenbeleid in ons dorp. De jonge jaren komen altijd eerst, dus deze week een overzicht van de voornemens op het terrein van het jeugd- en jongerenwerk. programma van de PvdA is maar al te zeer een voorbeeld van het feit dat in verkiezingsprogramma's lang niet alle wensen worden genoemd. Vorige week nog beweerde de PvdA dat de uitbrei- begeleid'ing^ooThet jeugd-'en jongeren- VVD^W en opnieuwTcS^ïdiat vm lijst 1 Kees Knijnenberg heeft werk een 'must' is. In het programma zich namens de VVD-fractie bijzonder ingezet voor kabel-tv in Heiloo staat hier niets over. Ongetwijfeld zul- 'de wereld in uw huiskamerDaarnaast waren sport en recreatie en met len ook de andere partijen veel meer name fat plan Zuid-Oost bij hem als raadslid in goede handen. wensen hebben, dan zij aan hun 'verkie- DE V.V.D. UVEK HEILOOSE ZAKEN Opmerkelijk is het in de eerste plaats dat in het programma van D'66 maar zeer zijdelings aandacht wordt besteed aan het~welzijn van de jongste dorpsge noten. Natuurlijk wel pandaehj. vqpr sport en onderwijs, maar het (open) jongerenwerk wordt niet genoemd. Het kan zijn, dat D'66 van mening is, dat een nadrukkelijk onderscheid tussen jongeren en ouderen niet nodig is. De algemene beleidslijnen, bijvoorbeeld wat betreft welzijn en sociaal cultuur beleid, zijn dan van toepassing op de hele bevolking. Daar tegenover staat de opvatting van het CDA, dat het hoofdstukje over jon geren besluit met de volgende belofte: ,,Van de nieuwe fractie zal een jeugdig lid deel uitmaken, die zich speciaal met deze taken zal bezighouden". Natuur lijk is het afwachten of er voldoende stemmen vergaard zullen worden, maar gelet op de landelijke opinie-onderzoe ken mag het CDA toch wel ernstig reke ning houden met minimaal de handha ving van het huidge aantal zetels in de raad. Het CDA begint niet met een voorne men, maar met een terugblik: de vele in itiatieven en inspanningen van de partij blijven niet onvermeld. Het kan natuur lijk ook nauwelijks anders met een wet houder, die ook het jeugd- en jonge renwerk in haar portefeuille heeft. Be halve het jeugdige raadslid zegt het CDA ook toe om het aantal uren pro fessionele begeleiding voor het jeugd- en jongerenwerk te willen uitbreiden in dien dat noodzakelijk blijkt te zijn. Snelheid vwwmr'- Juist door het ontbreken van aan jonge ren gewijde paragrafen hebben we dit maal ook gelet, waar rekening wordt ge- noöaeii met de belahgeh van jongeren op andere beleidsterreinen. We komen dan ondermeer goede voornemens tegen wat betreft de beperking van de snelheid van auto's in woonwijken en de realise ring van veilige routes naar de lagere scholen. Daarnaast wil de VVD graag het project ter voorkoming van vanda lisme jaarlijks herhalen op de lagere scholen en wil deze partij het alcohol gebruik onder jongeren bestrijden. An dere partijen noemen de bestrijding van alcohol- en drugsmisbruik in breder verband. De VVD is overigens in haar program ma wel wat dieper ingegaan op het jeugd- en jongerenbeleid. Dat beleid dient 'goed' en 'verantwoord' te zijn en moet gebaseerd zijn op een beleidsplan. Dat plan moet in ieder geval aansturen op een actieve deelname van jongeren aan activiteiten: 'De jeugd dient niet zo zeer te worden bezig gehouden'. Vervol gens mag geen enkel terrein worden uit gesloten en moeten jongeren mede de verantwoordelijkheid voor het beleid dragen. De PvdA zit op dezelfde lijn als D'66: geen apart'hoofdstukje voor het jonge renwerk. Wel 'duiken' de jongeren op in enkele andere hoofdstukken. Voor beelden zijn bijzondere aandacht voor de huisvesting van jongeren ook een on derwerp in het CD A-program en het be vorderen van sportieve recreatie. Het zingspapier' hebben toevertrouwd. Zeker zal dat het geval zijn bij Heiloo 2000. Deze partij koppelt 'de voortgang van de gunstige ontwikkeling van het jeugd- en jongerenwerk' en 'het kweken van begrip voor de problematiek van de jongeren' in één alinea aan de uitbrei ding van recreatieve voorzieningen bui ten verenigingsverband en de gunstige effecten van locale radio en/of televisie. Elders in haar programma pleit Heiloo 2000 voor het inzetten van werkloze jongeren in plaatselijke projekten. Ook CDA, VVD en D'66 vragen voor dat laatste onderwerp bijzondere aandacht. Werkervaring Het meest ver gaat Links Heiloo wat be treft de werkgelegenheid voor jongeren. Deze combinatie van PSP, CPN en PPR bepleit financiële ruimte voor het opdoen van werkervaring door jonge ren bij bijvoorbeeld één van de grootste werkgevers van Heiloo: de gemeente zelf. Daarnaast stemt Links Heiloo in met projecten, zoals Heiloo 2000 ook voorstelt, maar dan moeten die wel ge richt zijn op het vinden van werk voor langere duur. Verder acht Links Heiloo het noodzake lijk dat ,,het jeugd- en jongerenwerk met grote inspanning blijvend gestimu leerd wordt en dat aan suggesties vanuit deze groep zoveel mogelijk medewer king wordt verleend'. Zoals in de inleiding al werd gezegd, de aandacht, die de politieke partijen schenken aan jongeren staat nauwelijk in verhouding tot die voor de ouderen. En dat terwijl de ontwikkelingen in Hei loo min of meer gelijk opgaan voor deze groepen. In de afgelopen jaren kregen zowel de jongeren als de ouderen een ei gen onderkomen en hebben zij beide een professionele kracht, die activiteiten stimuleren en ondersteunen. Het zal de Kabeltelevisie Nu dit jaar - mede dankzij de inzet van de V.V.D. - in geheel Heiloo kabeltele visie wordt aangelegd, zal naar het oor deel van de V.V.D. gestreefd moeten worden naar een ruim aanbod v*n tech nisch hoog kwalitatieve prog vs. tegen een redelijke abonnementsprijs, welke zo mogelijk dient te worden ge differentieerd naar keuzepakketten. Plan Zuid-Oost In 1986 zal er, mits er geen verdere te genslagen komen, in Zuid-Oost kunnen worden gebouwd voor de Heiloo wo ningzoekenden. Inmiddels is duidelijk dat het aanvankelijk aantal geplande woningen in de gesubsidieerde sector, belangrijk lager ligt dan noodzakelijk voor verantwoorde realisering van het plan Zuid-Oost. Er dient, zo vindt de V.V.D., een herbezinning plaats te vin den over de verhouding gesubsidieerde en vrije sectorbouw, uitgaande van be taalbare huizen. Sportterreinen Heiloo beschikt over een groot en breed arsenaal aan sportaccommodaties. Be langrijk is dat deze in een goede staat van onderhoud en bij-de-tijd blijven. Een goed voorbeeld in dit opzicht is de nieuwe parket"-vloer in de spörthal. Technische vernieuwingen zijn vaak heel kostbaar. De financiële consequen ties van deze vernieuwingen dienen geen verzwaring voor de exploitatie van de gemeente op te leveren. In goed overleg met de gebruikers dienen deze vernieu wingen te worden gepland en uitge voerd. Bovendien dient hierbij bezien te worden of een op een doelmatige wijze geconstateerde overcapaciteit aan sport velden voor andere sportdoeleinden kan worden gebruikt. Als voorbeeld: het tennis- en squashcomplex op één van de HSV-velden. Verblf «recreaf.' Heiloo biedt al heel lang mogelijkheden tot verblijfsrecreatie. De voorzieningen op dit gebied zijn gunstig gelegen en van een goed niveau, een niveau dat door de ondernemers op peil wordt gehouden. De V.V.D.-fractie is voorstandster van enige uitbreiding van verblijfsrecreatie in onze gemeente. Niet onderschat mag worden wat verblijfsrecreatie en toe risme voor de plaatselijke middenstand betekent. 't Baafje Er is de V.V.D. veel aan gelegen dat het openlucht zwembad 't Baafje kan wor den gehandhaafd. De steeds maar da lende belangstelling voor deze zeer kost bare voorziening (tekort nu ca. 475.00,—) dwingt ons te onderzoeken of alternatief beheer mogelijkheden biedt tot de noodzakelijke besparing voor de gemeente en tot beter gebruik van ons zwembad en de lokatie er omheen. De gemeenteraad staat ook in de ko mende jaren voor zwaar wegende beslis singen. De nieuwe zittingsperiode vraagt om een verantwoord beleid. De V.V.D. wil dit verantwoordelijkheid dragen! ,,Als Heiloo U lief is" geeft U uw stem aan de V.V.D. - Lijst 1. Wim Swart, nummer 4 op de CD A-kandidatenlijst: „Lente en jonge die ren, een nieuw begin. Op 19 maart een nieuwe start voor u met hel CDA landelijke aandacht voor de vergrijzing van de Nederlandse bevolking wel zijn, de plaatselijk heeft geleid tot zekere ver grijzingsverschijnselen in de diverse ver kiezingsprogramma 's. HEILOO-2000 KAN HANS NIET MISSEN Praten met Hans Zandbergen is een moeiteloze activiteit, waarbij zakelijk evenwicht en verantwoordelijkheid voor het welzijn van de burger duidelijk op de voorgrond treden. Zijn studie rechten en psychologie naast zijn prak tische werk-ervaring bij politie en recht bank zijn daaraan niet vreemd. Als voormalig functionaris bij de ver keerspolitie staat bij Hans openbare en verkeersveiligheid centraal: ,,Een agent te voet of per fiets heeft nu eenmaal een beter kontakt met de bevolking dan een gemotoriseerde handhaver van dé open bare orde. Aan de andere kant is de bur ger ook eerder geneigt een voorbijwan- delende agent te benaderen dan een po litiewagen aan te houden. Met behoud van het surveilleren per auto moet wor den gestimuleerd dat de 'wandel-agent' en de 'fiets-agent' in aantal toeneemt." Bij het hoofdstuk werkgelegenheid wil Hans nog eens extra het belang on derstrepen v&n het inschakelen van werkloze jongeren bij de uitvoering van plaatselijke projekten. Om daarmee in Heiloo meer ervaring op te doen, moet veel meer dan nu het instituut 'leerlingen-bouwplaats' worden inge voerd. Bij de recente renovatie van het mmm Joan van Baarle VERKIEZINGSPROGRAMMA CDA GEPRESENTEERD In aanwezigheid van de C.D.A. kandi daten kon door de heer J. Pieters als voorzitter van de programmacommissie het, door de ledenvergadering vast gestelde verkiezingsprogram, aan de lijstaanvoerster, mevr. Ans Willemse- van der Ploeg, worden aangeboden. De heer Pieters verklaarde bij die gele genheid dat onlangs door de heer Piet Steenkamp is gezegd dat, indien hij als buitenstaander op grond van het verkie zingsprogram zou moeten stemmen op een partij met een koel hoofd en een warm hart, dat hij dan alleen maar zou kunnen stemmen op het C.D.A. Van het C.D.A.-program voor de gemeente raadsverkiezing in Heiloo kan hetzelfde Hans Zandbergen (Heiloo 2000) geen prestige-projecten Heiloo. worden gezegd, aldus de heer Pieters, en hij konstateerde dat hij met zo'n pro gram de lijstaanvoerster van harte kon feliciteren. Veel leden hebben aan het tot stand ko men van dit program meegewerkt en zijn er in geslaagd dat het C.D.A.- beleid voor de komende jaren op een duidelijke en nuchtere wijze is ver woord. Daarin is tot uitdrukking ge bracht dat het goede beleid dat de afge lopen vier jaar werd gevoerd, zal wor den voortgezet. Het is er op gericht de lasten voor de burgers tot het minimum te beperken. Het verkiezings- én be leidsprogramma biedt daarvoor de ruimte. Het is er op gericht dat in een goede wisselwerking tussen het gemeen tebestuur én de inwoners naar elkaar wordt omgezien. in Bruno-huis zijn bijvoorbeeld een aantal prima mogelijkheden daartoe verloren gegaan. Over de kulturele voorzieningen in deze gemeente is Hans Zandbergen in het al gemeen tevreden. Er dient echter ge waakt te worden voor 'afslanking v^n subsidies. Wat het wonen in Heiloo betreft moet volgens Hans naast het democratisch verdelen van de beschikbare woonruim te ook de ontwikkeling van woonge meenschappen voor ouderen op de voet worden gevolgd en waar mogelijk krachtig ondersteund. Ook de besluitvorming door middel van opiniepeilingen is een aangelegenheid die Hans Zandbergen sterk aanspreekt. Bij besluiten tot het doen van bijzonde re bestedingen mogen nimmer prestige- projekten in het geding zijn. Wanneer het gemeentebestuur in deze moeilijke, tijden van bezuiniging en korting dit streven inderdaad geloofwaardig wil maken, kan daartoe een goede aanzet worden gegeven om bij buitensporige bestedingsplannen de bevolking van Heiloo in elk geval eerst, bij wijze van referendum, te betrekken. De stoel van Hans Zandbergen in de Heilooër raadzaal verdient zijn zitvlak na de verkiezingen opnieuw te on dersteunen. Daar is iedereen het wel over eens. DE PARTIJ VAN DE ARBEID VOOR GELIJKE RECHTEN Vorige week heeft U kunnen lezen welk beleid de Partij van de Arbeid in Heiloo wil voeren voor jongeren. Maar er zijn meer groeperingen in de maatschappij die speciale aandacht moeten krijgen: vrouwen, etnische minderheden uit- keringsgerechtigheden enz. De Par tij v.d. Arbeid gaan deze mensen aan 't hart en zij maakt zich sterk voor hen. De P.v.d.A. wil dat deze mensen het be ter krijgen en meer kans hebben op goed onderwijs, zodat er een gelijkere verdeling van macht, kennis en inko men ontstaat. Ook in de gemeente Heiloo is er voor de Partij van de Arbeid nog voldoende werk. Ter illustratie enkele punten uit ons verkiezingsprogramma, waarbij we direkt zeggen dat andere groepen, die we hier niet noemen, beslist niet minder belangrijk zijn en dus geen aandacht behoeven. Vrouwen vormen zo'n groep, die speci ale aandacht verdient. Zij maken meer dan vijftig procent van onze totale be volking uit. Vergeet niet dat dit ook geldt voor andere achtergestelde groe pen, zoals etnische minderheden, uitke ringsgerechtigden, jongeren en oude ren. Des te schrijnender is het dat vrou wen zo weinig te vertellen hebben en nauwelijks vertegenwoordigd zijn in bijvoorbeeld commissies, waar voor stellen gedaan en beslissingen genomen worden, die ook hen aangaan. Dit heeft te maken met normen, waar aan vrouwen en mannen in onze samen leving moeten voldoen. Nog steeds is de opvoeding van kinderen, thuis en op school, gericht op het gezin met de wer kende man en de (ver)zorgende vrouw. CDA-NIEUWS Buitengebied..." Heiloo heeft een groot en uitgestrekt buitengebied, waar zowel de veehoude rij als de tuinbouw wordt uitgeoefend. Deze tak van agrarische bedrijfsvoering verschaft werk aan velen. Het stand punt van het C.D.A. is dat een gezonde agrarische bedrijfsontwikkeling wordt behouden en waar dat noodzakelijk is mogelijk wordt gemaakt. Inleveren..." In de loop der jaren is het karakter van Heiloo sterk veranderd. Heiloo groeide en veel woningen werden er in de loop der jaren bij gebouwd. Om mensen aan een woning te helpen, is ruimte nodig, is bouwgrond nodig. Het verkrijgen van grond voor de woningbouw was alleen maar mogelijk door gedeelten van het buitengebied, gedeelten van land- en tuinbouwgrond in te leveren. Goede regeling..." Indien in de komende jaren ten behoeve van verdere woningbouw of voor be drijven het noodzakelijk blijkt bouw grond te verwerven, dan staat bij het C.D.A. voorop dat er dan een goede re geling met de agrariër wordt getroffen. „Ontsluiting..." Voor een goede agrarische bedrijfsvoe ring is het noodzakelijk dat in het bui tengebied goede wegen aanwezig zijn of indien die ontbreken, zullen wotden aangelegd. Bovendien kan door een goed wegenstelsel in het buitengebied, dat gebied mede een goede recreatieve funktie krijgen. „Milieu..." Een goed milieubeheer is voor de agrari sche bedrijfsvoering van een uitermate groot belang. Met de regeling van inza meling van klein chemisch afval is een belangrijke aanzet gegeven voor een goed milieubeheer. Vervuiling van het oppervlaktewater én Verontreiniging van de bodem kan daardoor worden bestreden. Het C.D.A. staat op het standpunt dat het behouden van een goed en gezond leefmilieu een zaak is waarbij iedere inwoner behoort te wor den betrokken. Samen fs men daarvoor verantwoordelijk. „En nieuw begin..." Het totaal agrarisch bedrijfsleven maakt zich met de naderende lente op voor een nieuw begin. Voor een nieuwe start. De agrariërs staan daarvoor klaar en aanvaarden dat als een nieuwe uitdaging. Bij de komende gemeenteraadsverkie* zing is ook voor de kiezers een nieuwè start mogelijk. Het goede begin daar voor is stemmen op het C.D.A. - LIJST 2. Stemmen op het C.D.A. is méér dan de moeite waard. De Partij van de Arbeid vindt deze (CDA-)opvatting al lang achterhaald. „Het zou een goede zaak zijn", vindt P.v.d.A.-kandidate Joan van Baarle, zelf huisvrouw en maatschappelijk werkster, „dat ook in onze gemeente er op wordt gelet dat vrouwen worden aangenomen op belangrijke gemeente- posten. Argumenten van werkgevers om vrouwen niet benoemen, zoals mó gelijke zwangerschap en afwezigheid bij ziekte van haar kinderen, zijn be lachelijk". Ook is het zaak dat de emancipatie-nota van de gemeente Heiloo, waaraan veel tijd is besteed en waarin goede dingen staan, omgezet wordt in een duidelijk beleid: geen woorden, maar daden! Ouderen De ouderen vormen een andere groep, waaraan de Partij van de Arbeid een hoge prioriteit geeft. Onze samenleving is aan het vergrijzen, zoals dat zo mooi heet. Dat betekent dat over enkele jaren het aantal ouderen verhoudingsgewijs groter zal zijn dan nu. We hebben deze groep mensen een beet je uit het oog verloren en nu schrikken wij. Ouderen verdienen een volwaardige plaats in de maatschappij. Geen voor keursbehandeling, maar ook geen ach terstelling. Ouderen moeten zo lang ze dat willen en kunnen zelfstandig kun nen blijven wonen. We kunnen hen niet allemaal wegstoppen in verzorgingste huizen. En dat is ook het laatste wat de Partij van de Arbeid wil. Wat zij wel wil, juist op gemeentelijk ni veau, is een beleid door en voor de ou deren zelf. Weten zij zelf immers niet het beste, waaraan zij behoefte hebben? Bovendien, ouderen hebben een schat aan ervaring (werkervaring en levenser varing). Daarvan willen en moeten wij gebruik maken. Adviesraad Joan van Baarle vindt het noodzakelijk dat er in Heiloo een adviesraad voor het ouderenbeleid komt. Dat beleid moet bovendien 'flankerend' beleid zijn. Daarbij kan men denken aan rekening houden met de woonwensen en woon behoeften van ouderen. Het moet ook mogelijk zijn, dat oudere inwoners van Heiloo voor hun maaltijden terecht kunnen bij een bejaardentehuis. Tevens moet een tijdelijk kort verblijf in een bejaardentehuis, bij ziektes zoals griep, mogelijk zijn. Het doel van al deze voorzieningen is voor ouderen zo lang mogelijk hun zelfstandigheid te waarborgen. Dit werk zal de Partij van de Arbeid in de gemeente Heiloo met beide handen aanpakken. Als het rijk en de provincies het niet doen, dan doen wij het. Een goed functionerend ouderenbeleid staat garant voor de toekomst van iedereen. Aarzelt U nog op welke partij U gaat stemmen? De Partij van de Arbeid, lijst 4. Dat is uw garantie voor een duidelijk oeleid. En dat mag iedereen van de Par tij van de Arbeid verwachten, voor nu én voor later, want... de toekomst is van iedereen. Meer weten? Bel de Partij van de Ar beid, Heiloo: tel. 331306 (b.g.g. 331999 of 334637).

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1986 | | pagina 4