Steun aan zeven buitenlandse projecten - opbouw informatiesysteem Waterland: prachtig boek Conventie van Ramsar Red het Waterland: één dubbeltje per Nederlander nodig - geen otters in visfuiken - Zuidhollandse Biesbosch Nederlandse actieprojecten: Speciaal materiaal voor scholen Streefbedrag actie: 1 miljoen gulden Jeugd actief Informatie Wereld Natuur Fonds: waakhond voor natuur Hulp voor Nederlandse otters w Pantanal Brazilië P§ ||ipt$ M p pj jg A Ierse venen Met de nieuwe actie „Red het Waterland" wil het Wereld Natuur Fonds zoveel mogelijk geld inzamelen. Om daarmee waterrijke gebieden waterlanden te beschermen. In Nederland gaat het om de ontwikkeling van een computer-informatiesysteem, de redding van de otter en de inrichting van de Zuidhollandse Biesbosch. j. h a nok ;k 1 ,vi :ha vv.wotrr II 'Hfü":i\f 4 %Tri ff/li UITKIJKPOST 2 APRIL 1986 In het kader van de internationale campagne van het Wereld INatuur Fonds ter bescherming van waterlanden heeft het WNF in Nederland besloten de opbrengst van de actie te bestemmen voor drie projecten in Nederland en voor zeven projecten in het buitenland. Streefbedrag van de actie is één miljoen gulden: nog geen dubbeltje per Nederlander... Om welke Nederlandse projecten het gaat, staat elders op deze pagina. De zeven buitenlandse projecten zijn: Waterbeheersingswerken in de Sene- galdeita (West-Afrika) hebben onder andere geleid tot het verloren gaan van natuurlijke overstroming vanuit de ri vier. Grote gebieden, voor de plaatse lijke bevolking van groot belang door o.a. hun visrijkdom, zijn daardoor nu uitgedroogd. Er bestaan echter plannen om deze voorheen waardevolle gebie den opnieuw te gaan bevloeien. Daar voor kan gebruik worden gemaakt van een zoetwaterreservoir achter de Dia- ma-dam, die in de Senegalrivier wordt aangelegd. Deze dam komt dit jaar gereed. Het WNF zal steun verlenen aan het maken van beheersplannen voor de te herstellen natuurgebieden. Een ander WNF-project in de SenQ- galdelta betreft de bouw van een klein bezoekerscentrum in het nationale park Djoudj. Doel daarvan is bezoe kers van het park ter plaatse te laten zien hoe belangrijk waterrrijke gebie den zijn. Voor scholen heeft het Wereld Natuur Fonds in Zeist speciaal materiaal gemaakt. Het is een pakket dat uit verschillende on derdelen bestaat en dat hele maal gaat over waterlanden. Het pakket bestaat uit: een diaserie van veertig dia's met geschreven tekst een cassettebandje met inge sproken tekst voor bij de dia serie een waterlandposter het themanummer van het maandblad Panda van het Wereld Natuur Fonds over de actie „Red het waterland" een leerlingenvel, met plaatjes, tekst en opdrachten voor de onderbouw van het voortgezet onderwijs suggesties voor een „Prik- project op de basisschool Het Wereld Natuur Fonds wil één miljoen gulden inzamelen voor de wereldwijde actie „Red het Waterland". Met dat geld wil het WNF de volgende projecten ondersteunen: In Nederland: Inrichting Zuidhollandse Biesbosch:J 60.000.- Geen otters in visfuiken:50.000.- Opbouw informatiesysteem:j 220.000.- In het buitenland: Aankoop Ierse Venen:j 90.000.- Bescherming Senegaldelta (twee projecten):J 210.000.- Mangrovebossen Guinee-Bissau:J 55.000.- Reservaten Zuidoost-Irian Jaya:J 210.000.- Pantanal, Brazilië (twee projecten):140.000.- Jeugdleden van het Wereld Natuur Fonds heten Rangers. Zij hebben een eigen maandblad TamTam en doen op hun eigen manier mee aan acties van het WNF. Voor de speciale jeugdactie „Laat het Waterland leven" gaan de Rangers op pad om bij vrienden, vriendinnetjes, kennissen, ooms, tantes en andere familieleden te vragen of die een bijdrage voor de actie willen geven. Bij een gift van minimaal 3,- krijgen de gevers als dank een setje van twee reuzen- buttons. Informatie over de actie „Red het Waterland" kan men krijgen bij het: Wereld Natuur Fonds le Hogeweg 2, 3700 AA Zeist. Telefoon: 03404 - 2 21 64. Gironummer van het WNF: 25 eb en vloed. Veel mangrovebossen in Guinee-Bissau, o.a. van belang als „kraamkamer" voor garnalen en vissen, worden gekapt voor de rijst bouw. Het Wereld Natuur Fonds wil een mangrovespecialist laten regis treren welke de negatieve gevolgen zijn van de mangrovekap en op welke schaal het probleem speelt. Met deze gegevens kan dan worden geprobeerd het regeringsbeleid op dit punt om te buigen. Brazilië wil haar binnenlanden ont wikkelen. Daarbij komen de natte ge bieden in de knel. Twee Braziliaanse biologen zullen in het kader van het WNF-project „Red het Waterland" de mogelijkheden onderzoeken tot ver antwoord beheer van de Braziliaanse waterlanden. Eén van die gebieden zal speciale aandacht krijgen: de Panta nal, een waterrijk gebied dat half zo groot is als Frankrijk. In dat gebied start het WNF een apart project, ge richt op de bescherming van de brilkaaiman. Nederland is een land dat rijk is aan waterrijke gebieden. Maar het waterland en haar bewoners worden bedreigd. Daarom wil het Wereld Natuur Fonds een deel van de opbrengst van de actie „Red het Waterland" bestemmen voor projecten in eigen land. Dat zijn er drie. Maar van fouten kan men leren. Om ervoor te zorgen dat dit laatste ook daadwerkelijk gebeurt van fouten leren, dus - gaat het Centrum voor Milieukunde van de Rijksuniversiteit in Leiden informatie verzamelen en opslaan over de gevolgen van ontwik kelingsprojecten die in het verleden zijn uitgevoerd. Bij het maken van nieuwe plannen kan men van deze er varingen en gegevens gebruik maken. het mogelijk is om met een speciaal netje, otters maar ook duikeenden, fu ten, bunzingen, uit fuiken te weren zonder dat dit voor de visvangst nade lig is. Veel ontwikkelingsprojecten in water landen in de gehele wereld bij voorbeeld aanleg van polders wor den uitgevoerd zonder voorafgaande studie van de gevolgen voor natuur en milieu. Regelmatig worden dan ook fouten gemaakt van catastrofale om vang voor planten, dieren en mensen. Als er geen Wereld Natuur Fonds (WNF) zou zijn, zou er nóg meer natuur worden vernield en verwoest. Het WNF zet zich in voor het behoud van de natuur. Overal ter wereld. Het WNF propageert het besef dat de natuur met alle daarin voorkomende plante- en diersoorten, onmisbaar en van gemeenschappelijk belang is voor alle bewoners van deze aarde. Het verlies van natuurgebieden zou onherstelbare gevolgen hebben voor het overleven op aarde. Voor het juiste beheer van de natuur lijke bestaansbronnen stelt het Wereld Natuur Fonds Financiële middelen ter beschikking. Verder wil het Fonds door middel van voorlichting een zo breed mogelijk draagvlak scheppen voor de uitvoering van die projecten. Men kan het werk van het Wereld Natuur Fonds steunen door donateur te worden. Dat is men, als men 27,50 overmaakt op giro 25 ten name van het Wereld Natuur Fonds te Zeist, onder vermelding van „nieuwe dona teur". Ook kan men zijn kinderen, kleinkin deren, neefjes en nichtjes lid maken van de World Wildlife Rangers, de ju nioren van het WNF, door 22,- over te maken op giro 201120 ten name van World Wildlife Rangers, Zeist, onder vermelding van „nieuwe Ranger" en het geboortejaar. Donateurs van het WNF krijgen elf keer per jaar het tijdschrift Panda. Rangers ontvangen elf keer per jaar het blad: TamTam en krijgen op ver toon van het Rangerpaspoort reductie op de entree van bepaalde instellin gen. Het verdrinken van otters in visfuiken veroorzaakt een belangrijke sterfte onder deze toch al zeldzame diersoort. Doel van dit project is om na te gaan of De Biesbosch is een internationaal vermaard waterland en voor een groot deel al beschermd als Staatsnatuurre- servaat. Onlangs heeft Vogelbe scherming het beheer gekregen over een ander deel van het gebied. In het inrichtingsplan voor dat deel van de Biesbosch is voorzien in het gereed maken van een oude griendhut voor educatieve doeleinden, de constructie van drie observatiehutten en het her stel van de watervoorziening van een in dit deel van de Biesbosch gelegen eendenkooi. Ook hier is dus geld voor nodig. Van wie is de bonte strandloper die in Noorwegen broedt, tijdens de trek Nederland, Frankrijk en Spanje bezoekt en overwintert in Mauretanië? Van wie is de grutto die 's zomers in een Nederlandse weide leeft en overwintert in Senegal? Vreemde vragen misschien zo staat in het boek Waterland en in een ideale situatie is het ook volstrekt on belangrijk hoe het antwoord erop luidt. Maar in de werkelijkheid kan dat antwoord wel degelijk belangrijk zijn. Wat te denken bijvoorbeeld van een Nederlandse jager die in november een kleine rietgans schiet? Nog afge zien van de vraag of het volgens de Nederlandse wet mag: kan het eigen lijk wel? Hebben Nederlanders het recht dieren die het grootste deel van hun leven buiten onze landsgrenzen verblijven, af te schieten zodra ze de grens passeren? En evenzo: hebben Zuideuropese jagers het recht purper reigers, die we in Nederland proberen te beschermen, dood te schieten? Kortom: wie is er verantwoordelijk voor het voortbestaan van trekvogels? De verantwoordelijkheid voor trekkende watervogels speelt mis schien wel het duidelijkst, maar zeker niet alleen bij de jacht. Veel belang rijker nog wordt het probleem bij de ruimtelijke ordening en landinrich ting. Heeft bijvoorbeeld een land als Mauretanië - als het dat zou willen het recht haar kustgebieden zodanig te ontwikkelen dat ,onze" beschermde lepelaars daar 's winters niet meer te recht kunnen en de Nederlandse in spanningen om deze soort te behou- uen gciiustreerd worden? Heeft an derzijds ons land het recht het Mar kermeer droog te maken zodat vrijwel alle nonnetjes (heel mooie duikeend jes) in Noordwest-Europa van hun overwinteringsgebied worden be roofd? Deze problematiek houdt natuurbe schermers in vele landen al jaren be zig. Na langdurige studie en overleg is als gevolg daarvan in Ramsar (Iran) op 2 februari 1971 een internationaal verdrag voor de bescherming van wa terlanden en watervogels tot stand ge komen. De officiële titel van deze Ramsar Conventie is: „Overeenkomst inzake watergebieden van internatio nale betekenis, in het bijzonder als verblijfplaats voor watervogels". Het doel van deze Conventie is een halt toe te roepen aan de toenemende aantas ting en het verloren gaan van water gebieden nu en in de toekomst! Nederland trad op 23 mei 1980 tot de Ramsar Conventie toe. Momenteel hebben al 38 landen de Conventie on dertekend. Van tijd tot tijd worden in ternationale conferenties bijeengeroe pen om de naleving van het verdrag te bespreken. Aan de naleving ontbreekt volgens de natuurbeschermers helaas nog wel het een en ander. Maar al te vaak worden onvervangbare water landen opgeofferd aan projecten die met onvoldoende inzicht in het effect op lange termijn uiteindelijk tot echte milieurampen leiden. Mangroven zijn boomsoorten die in kustwateren groeien met wortelstelsels die zich thuis voelen in een milieu met In Zuidoost-Irian Jaya (Nieuw-Gui- nea) zijn vijf waterlandrcservaten ingesteld. Maar in de komende jaren zullen duizenden mensen van Java dit gebied gaan bewonen. Daarom moe ten er snel beheersplannen komen voor die reservaten en er moet perso neel worden opgeleid voor de bewa king en het beheer van deze gebieden. De overige kustgebieden dienen on derzocht te worden op hun belang voor flora en fauna. De hoogveengebieden in Ierland zijn evenals in de rest van Europa sterk in aantal achteruitgegaan en de weinige nog resterende terreinen worden zwaar bedreigd. Daarmee dreigen ook de laatste van deze bijzondere, leefgemeenschappen met hun unieke planten en dieren verloren te gaan. De mogelijkheid doet zich voor om twee hoogvenen door aankoop veilig te stellen: het Ardagh Pog en het Knocka Pog. De belangrijkste bedreigingen van deze waterlanden zijn inpoldering, vervuiling, wateronttrekking en de bouw van stuwdammen. Om deze bedreigingen effectief te kunnen bestrijden zijn veel tijd, kennis en energie nodig. Het geld, dat het WNF hoopt in te zamelen, wordt besteed aan projecten, die een be- Walerrijke gebieden staan bloot aan talloze bedreigingenwaaronder het ge vaar van uitdroging, door drainage projecten of aanleg van stuwdammen. Waterlanden zijn onder andere van belang: als zuiveraars van verontreinigd water; als kraamkamers voor vele vis soorten; als verzamelplaatsen voor tal loze soorten trekvogels; als gebieden waar planten en dieren kunnen bestaan, die el ders zouden uitsterven. geeft, krijgt het schitterende boek „Waterland" gratis. Aan de actie „Red het Waterland" doen 23 landen mee. In totaal moet er in al die landen samen tien mil joen gulden bijeen worden ge bracht. Het streefbedrag voor Ne derland is zoals gezegd— één miljoen gulden. Doel is, nogmaals en kort gezegd: de bescherming van de waterrijke gebieden in de wereld: wadden, mangrovebossen, meren, rivieren, vennen. Het begrip waterlandof wetland staat voor een hele reeks van waterrijke gebieden: wadden, ondiepe zeegebieden, vennen, meren, plassen en moerassen. De Pantanal is een gigantisch waterland. Het is half zo groot als Frankrijk en strekt zich uit over: Bolivia, Paraguay en Brazilië. Bedreigingen zijn o.a.: ont bossing, kanalisatie van rivieren, aanleg van dammen, overbeweiding, indus trialisatie, watervervuiling en stroperij. langrijke bijdrage leveren aan de bescherming van de natte na tuurgebieden. Om alle projecten te kunnen uit voeren, is veel geld nodig. Vandaar het beroep van het Wereld Natuur Fonds op de Nederlandse bevol king. Met één dubbeltje per inwo ner zou het WNF al blij zijn. Want dan wordt het streefbedrag van één miljoen gulden ruimschoots gehaald. Degene, die vijftig gulden of méér voor de actie „Red het Waterland" Waterlanden zijn van onschatbare waarde voor het natuurlijk even wicht op de aarde. Onder andere omdat deze waterlanden een verzamelnaam voor moerassen, vennen, mangrovebossen, ondiepe kustwateren, wadden, meren, veengebieden en rivieren slechts drie procent van het totale aardoppervlak uitmaken, zijn ze uiterst kwetsbaar. In een alarme rend hoog tempo worden ze ver nietigd. Daarom heeft het Wereld Natuur Fonds besloten zijn jaarlijkse actie ditmaal te richten op bescherming van deze kostbare waterlanden. Het streefbedrag is één miljoen gulden. Daarmee kan een aantal projecten in Nederland en in het buitenland worden aangepakt. Onze toch al zo zeldzame otters komen vaak om door verdrin king in visfuiken. Onderzoek en maatregelen om dit te voorko men zijn dringend nodig. Het otterproject is één van de projecten van het Wereld Natuur Fonds (WNF) in de actie „Red het Waterland", voor het behoud van voor planten, dieren en mensen onmisbare waterrijke gebieden, die nu o.a. door vervuiling ernstig be dreigd worden. Stort nu 48,50 op giro nr. 25 van het Wereld Na tuur Fonds te Zeist met vermelding „verzilverde otter". U steunt met de netto opbrengst de actie en u krijgt de otter als herinnering aan uw hulp thuisgestuurd. Iedereen die 50,- of meer overmaakt op girorekening 25 ten name van het Wereld Natuur Fond Zeist, met vermelding van actie „Red het Water land", krijgt het boek „Waterland"gratis. Een prachtig boek van J. Han cock, F. Vera en W. Wolff over waterrijke natuurgebieden in de wereld. Waddenzee een reeds lang bestaand zoutwatergetijdengebied. En het ge heel van Oostvaardersplassen, Lepe- laarsplassen en IJsselmeer een „jong" zoetwaterpias- en moerasge bied. Bij de behandeling van de ver schillende natuurgebieden krijgt vooral de vogelwereld de aandacht. Volgens de schrijvers is deze het best bestudeerd en in ieder geval vormen vogels één van de kleurrijkste aspecten van de waterrijke gebieden. Waterlanden zijn vaak dynamische milieus, die nu eens land, dan weer water en soms beide zijn. Ze bieden levensmogelijkheden aan een grote verscheidenheid van organismen. Le pelaars, rietzangers, zeearenden, ijsvogels, grutto's, reigers: ze kunnen niet bestaan zonder deze natte gebie den. Datzelfde geldt voor vissen, kik kers, salamanders, zeehonden en na tuurlijk ook voor talloze plante- soorten. Nederlanders zijn in het algemeen wel op de hoogte van het bestaan van drassige weiden, wadden, rivieren, ui terwaarden en wijde riviermonden. Slechts weinigen weten echter dat er voor al deze waterrijke gebieden één overkoepelende naam bestaat: water land. In het algemeen werd er tot nu toe niet veel aandacht aan deze water landen besteed. In zijn voorwoord in het boek vergelijkt Prins Bernhard de waterrijke gebieden met de tropische regenwouden: beide zeer waardevolle natuurlijke systemen en beide in een hoog tempo van de aardbodem ver dwijnend. In het boek met meer dan 180 illus traties worden elf waterrijke gebieden, gelegen in verschillende delen van de wereld, beschreven. Allereerst geven de schrijvers een overzicht van de ver schillende waarden en functies van waterlanden. Daarna beschrijven zij gebieden zoals de Everglades in Florida, Bharatpur in India en de Coto Donana in Spanje. In het uitgebreide deel over Nederland staan twee verschillende gebieden: de Red het Waterland heeft voor de redding van de Nederlandse otter een „zilveren otterklaar staan.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1986 | | pagina 8