Verenigingsnieuws Falkland maakt 't zich lastig Verenigingsagenda Een huis kopen vaak niet duurder dan huren de 1 ƒ1 er Open dag Hobby Farm £<//wrew Ook voor uw verenigingsnieuws HE6 \K n'N/ "iTTKljKPOST" rv\ee UITKIJKPOST 16 APRIL 1986 D66 VOOR HERVERDELING VAN ARBEID In het Nederland van nu is werkloos heid bijna gewoon geworden. Voor sommigen is het niet meer dan een cijfer per maand, voor anderen, die zelf zon der werk zijn, is het een afschuwelijke ervaring. Nu is de beste werkgelegen heid nieuwe werkgelegenheid". Als bedrijven nieuwe produkten gaan ma ken of diensten aanbieden, komt van zelf de vraag naar personeel boven. De huidige regering mikt daar in het bij zonder op. Daarom krijgt het be drijfsleven ook alle ruimte om voldoen de te verdienen om zo nieuwe initiatie ven te kunnen ontplooien. De ervaring leert dat deze manier niet voldoende zo den aan de dijk zet om de werkloosheid werkelijk te verminderen. Er moet dus méér gebeuren!!, namelijk ook herver deling van de beschikbare werkgelegenheid. D66 vindt dat de overheid de werkgever en werknemer moet helpen bij het tot stand brengen van arbeidsduurverkor ting. De afspraken over de vorm van ar beidsduurverkorting, de mate van her bezetting, de bedrijfstijd en het loon dienen per bedrijfstak of bedrijf te wor den gemaakt. Alleen dan kan bijvoor beeld rekening worden gehouden met de concurrentiepositie van de betreffende bedrijven. In de periode 1986 - 199( moet tenminste gemiddeld 10% arbeids duurverkorting haalbaar zijn. De rol van de overheid bestaat dan uil het zoveel mogelijk compenseren var het lagere salaris in verband met hei korter werken. De staat kan ook via la gere belastingen of kortingen op sociak premies stimulerend optreden. Tot slot de overheid als grootste werk gever van ons land. Ook met het eigen personeel zullen afspraken moeten wor den gemaakt over arbeidsduurverkor ting tot 10% in 1990. Financieel gezien zou de overheid er uit springen door ,,maar" de helft van de vrijgekomen banen opnieuw te bezetten. D66 heeft niet alleen op het gebied van werkgele genheid een duidelijke mening. Met uw stem op 21 mei kan D66 er ook wat aan doen Meer informatie? Bel 330118, Monique van den Haak, afdelingssecre taresse, of 335443, Ali Schuurman, ons huidig raadslid. Ongeveer anderhalf jaar geleden ver huisde de Hobbyfarm van haar ver trouwde adres aan De Kistemaker naar twee lokalen van de voormalige Lidwina- school aan de Pastoor van Muyenweg. Het was natuurlijk wel even wennen aan het nieuwe onderkomen, maar al vlot vonden de kinderen er hun draai. Fraaie werkstukken, via allerlei technieken tot stand gekomen, rolden uit de mini-knut- sel-fabriek. Op zondag 20 april kan een ieder een kijkje komen nemen om te zien wat er zoal is gemaakt. Van 11.00 - 17.00 uur is er namelijk een open dag. De beide leslokalen zullen volstaan met creatieve en technisch mooi uitgevoerde werk stukken van de Hobby Farm-jeugd. Het is behalve een kijkdag ook een kennismakingsdag. De leiding van de Hobby Farm zal graag het een en ander vertellen over de activiteiten. Wellicht komt de bezoeker na een rondgang en een uitleg tot de conclusie dat de Hobby Farm een prima vrije tijdsbesteding is voor haar of zijn kind(eren). Wil men van tevoren alvast inlichtingen -bijvoor beeld ook over de mogelijkheden om de leiding te assisteren- bel dan gerust met Marie José Zorg. Nummer 072-337846. NEDERLANDSE VERENIGING VAN HUISVROUWEN Unicef en het waterputten- projekt In het kader van het Waterputtenpro- jekt kwam de heer Jos Brandse, lid da gelijks bestuur van Unicef, woensdaga vond 9 april naar de zaal van de Geref. Kerk om iets te vertellen over zijn werk bezoek aan Vietnam en Sri Lanka. He laas was het aantal aanwezigen bij dit eerste van de drie evenementen die in bovengenoemd kader worden gehouden voor de Nederlandse Ver. v. Huisvrou wen, bedroevend klein. Reisdoel van van de heer Brandse was een controle van de Unicef-projekten in Azië. Door middel van dia's liet hij zien wat zoal in Vietnam en Sri Lanka was bereikt, zoals een fabriek voor onder wijsmaterialen, kinder-creches, water putten en pompen, een zwembad, voor polio patientjes, enz. In Vietnam gaan de meeste kinderen niet dood van de honger, maar van het vuile water. De gezondheidszorg is slecht, de artsen hebben nauwelijks medicijnen. Moe ders en kinderen zijn soms negen tot twaalf uren onderweg om water te halen. In Sri Lanka, het land van de thee, wordt het water van de bergen geleid en in grote tanks opgeslagen. Vooral voor de sloppenwijken is water een uitkomst, de hygiënische toestanden zijn daar wel heel slecht. Op de dia's zag men een z.g. Frans toilet" in aanbouw, zeker geen overbodige luxe in zo'n overvolle wijk. Unicef geeft geen geld. De regering van het betreffende land moet een bepaald projekt indienen. Unicef levert na goed keuring de mankracht daarvoor en be taalt de rekeningen. Presidente mevr. Dorothee Zuijdgeest- Winkler zei in haar slotwoord dat zij er van overtuigd was dat er iets moet en ook kan gebeuren. Zij bedankte de heer Brandse voor zijn zeer interessante ver haal en dia's. STICHTING KINDERSPEELZALEN HEILOO Deze week ontving de redactie van de Uitkijkpost weer het jaarverslag van de Stichting Kinderspeelzalen Heiloo. In 1985 waren er drie zalen, waarover de stichting beschrikt nagenoeg geheel be zet. Het bestuur is daarover verheugd, aangezien door de hoge bezetting de ou derbijdrage niet verhoogd hoefde te worden. Hoe dat in de nabije toekomst zal zijn, is natuurlijk onzeker, maar men houdt nauwlettend de geboorte aantallen en uitbreidingsplannen in Hei loo in de gaten. Bovendien is er goed overleg met de gemeente. Ook waren er weer goede contacten tus sen de leidsters (in het corps traden geen wijzigingen op) en de ouders. In het na jaar waren er ontmoetingen, waar over de gang van zaken werd gesproken. In één van de speelzalen werd door de leidsters een videoband gemaakt. Deze bewegende beelden sloegen bij de ou ders goed aan. Verder was er regelmatig contact met de ouders, wanneer die s ochtends hun kinderen kwamen bren gen. De laatste dag voor de zomerva^ kantie was een groot feest. In het bestuur van de stichting was één wijziging. De heer R. van Tuin trad per 1 maart af als penningmeester. Hij werd opgevolgd door mevrouw T. M. Schellart-van der Meer. Op dit moment is het bestuur op zoek naar één nieuw bestuurslid met het oog op een binnen kort te verwachten wijziging. Vooral vaders van kinderen, die de zalen bezoe ken, worden gevraagd om zich te willen inzetten. Voor inlichtingen en/of opga ve als kandidaat kan men zich wenden tot het secretariaat van de stichting N. Schaar, Vrieswijk 121, Heiloo, (tel. 334397). BLUE MONDAY, THE NAME EN DE OPLOSSING Sociëteit Alleenstaanden Heiloo. Maandag 21 april: avond verzorgd in samenwerking met schoonheidsspecialiste Anneke Bom. Het is een doe-avond, gericht op make-up. Men wordt verzocht een spiegeltje mee te nemen, dat op tafel kan staan. Voor de heren is er gelegenheid om te sjoelen of te kaarten. Inlichtingen: 332136 of 331097. Ned. Christenvrouwen Bond. Dinsdag 29 april: N. Verkruise uit Amsterdam vertelt hoe een concert tot stand komt in de zaal van de Geref. Kerk aan de Noordergeeststraat. Aanvang 20.00 uur. Damesvoorjaarskledingbeurs. Donderdag 17 april: dames-voorjaarskledingbeurs van de Federatieve Vrouwen raad. Goed draagbare kleding, die heel en schoon is. Geen nachtkleding, ondergoed of schoeisel. Inbreng: 9.00-12.00 uur; verkoop 13.30-16.30 uur; afrekenen en/of ophalen 18.30-19.30 uur. Van de opbrengst is driekwart voor de inbrengster en een kwart voor de Federatieve Vrouwenraad. De beurs wordt gehouden in da, Kruiskerk,Jio^k Maas Geesteranusweg-Frederica's Hof. Voor inlichtingen: 332éz2. Kleurenpracht Heiloo. Maandag 21 april: contactavond in de kantine van de postduivenvereniging, schuin achter sporthal Het Vennewater, aanvang 20.00 uur. De heer Oey verzorgt een lezing over voer en onkruidzaden. Ned. Ver. van Huisvrouwen, afd. Heiloo Woensdag 23 april: Kermis ten bate van het Waterputten-project in de zaal van de Geref.Kerk, Noordergeeststraat, vanaf 9.30 uur. Vrije entree voor elke belangstellende. Bridge in 't Oosthonk. Vrijdag 18 april: bridge-drive in 't Oosthonk, Laan van Zeeman 14a. Aanvang 20.00 uur. Entree leden 2,00, niet-leden 3,00. Opgeven donderdag tussen 19.00-21.00 uur, fam. van Gans, tel. 332119. Katholiek Vrouwengilde St.Monica. Woensdag 16 april: laatste avond van het seizoen met cabaret uit de Beemster en een muzikale kwis met leuke prijzen. Aanvang 20.00 uur in 't Trefpunt. Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, afd. Heiloo. Dinsdag 22 april: per fiets naar de graanmolen Het Rode Hert te Alkmaar. Vertrek om 9.00 uur vanaf de brandweerkazerne. Kosten/ 1,00 p.p. Party van de Arbeid, afd. Heiloo. Woensdag 23 april: openbare ledenvergadering in het Open Huis, aanvang 20.00 uur. Onder andere wordt gesproken over de campagne voor de gemeenteraadsverkiezingen en de college-onderhandelingen. Donderdag 1 mei: viering van de dag van de arbeid, van 14.30-16.30 uur in het Open Huis. Spreker i's de voormalige staatssecretaris, lid van de tweede kamer en oud-Heilooënaar C. Egas. Bovendien wordt de middag opgeluisterd via een optreden van een zangkoor. Heeft u behoefte aan vervoer bijeenkomst: tel. 331306. van en naar de Noordhollands jongenskoor. Zaterdag 26 april: uitvoering van het Bach-koor en orkest van het Noordhollands Jongenskoor in de Alkmaarse Grote Kerk, aanvang 20.00 uur. Plaatsen reserveren mogelijk: 072-335506. Kreatieve Handvaardigheid. Zondag 20 april: tentoonstelling van werkstukken, gemaakt door leerlingen van de cursus Kreatieve Handvaardigheid in de Paulusschool, le Groenelaan 88 te Castricum, van 12.00-15.00 uur. Inlichtingen: 02518-53512. Jeugddienst in de Witte Kerk. Zondag 20 april: jeugddienst in de Witte Kerk met als thema Ik en de rest.en met als voorganger ds. Boelhouwer. Muziek: Wilma Buwalda (piano) en Anke Lont (dwarsfluit). Aanvang 19.00 uur. Wandelingen door Heiloo. Zondag 20 april: maandelijkse natuurwandeling door het Heilooer Bos, IVN. Startom 11.00 uur vanaf de Kattenberg. Inlichtingen: 072-613015. Woensdag 23 april: avondwandeling door de groenstrook aan de westkant van Heiloo. Start om 19.30 uur bij zwembad 't Baafje. Inlichtingen: 072-334242. Lezing politie in 't Trefpunt. u Donderdag 17 april: lezing door de rijkspolitie Heiloo in t Trefpunt, t Hoog en Laag 7a aanvang 14.00 uur, zaal open 13.30 uur. Onder andere zal gesproken worden over preventie, kleine criminaliteit en verkeersveiligheid. De toegang bedraagt 1,00 de koffie is gratis. o.l.v. het Komende vrijdag bij de Buk een film over het opkomendracisme/fascisme. "De Oplossing kreeg tijdens de Utrechtse filmdagen van september 1983 bijna het gouden kalf voor de beste Nederlandse film. De film is gebaseerd op de gelijknamige theaterproduktie van "werk in uitvoering" in samenwerking met de Anne Frankstichting. In de film zien we een stel gewone jongens en meisjes in de verleiding komen om in de buitenlanders een zondebok te zien. Ben, die brood ziet in een vechtschool voor zuivere Nederlanders; Sjoerd, die zich wil wreken voor zijn mislukte voetbalcarrière; Diane, die nu eenmaal altijd wil winnen. De hoofdrol is weggelegd vopr Ir. Polman, de man achtér de schermen, het Janmaat-figuur die uiteindelijk iede reen naar zijn hand weet te zetten. De film maakt de actualiteit van fascisme duidelijk zonder al te veel aandacht te schenken aan het anti-fascistische alter natief, maar buiten dat ook gewoon een uitstekende spannende film. De aan vang,is, als altijd, stipt om negen uur. Zaterdagavond is een optreden geboekt van Blue Monday en The Name. Blue Monday is in september '84 voortgeko men uit "Models in Motion". De band speelt uitsluitend eigen werk in de stijl van U2, the Alarm en Big Country. De onderwerpen in de teksten variëren van liefde tot zogeheten maatschappij-kriti sche teksten zonder daarbij moralise rend te worden. Daarnaast, het kan haast niet op, een optreden van "The Name". "The Name" maakt aanstekelijke mo derne New-Wave in een Funky jasje. Beide bands spelen vanaf 10 uur in de zaal. MET DE KMTP NAAR HET YELLOW STONE PARK Dinsdag 8 april was een gezelschap van ruim 160 belangstellenden aanwezig in de Gereformeerde Kerk te Heiloo voor de te houden diacauserie over het Yel low Stone park. Dit park, gesticht in 1872, is het belangrijkste nationale park van de Ver. Staten en ligt in het hart van de Rocky Mountains. De heer Rub- bingh uit Soestdijk, een regelmatige be zoeker en bewonderaar van natuurpar ken in Canada en de Ver.Staten, wist zijn lezing met veelal prachtige dia- beelden zo te brengen, dat men als aan wezige soms de indruk kreeg daar te plekke te zijn. Het was een prachtige en leerzame avond, die vooraf gegaan werd door het maandelijkste praatje van de heer C. Kamer, maar die dichter bij huis bleef en ons wees op de lenteboden, die on danks het koude voorjaar, zich toch in alle schoonheid manifesteren. Met ,,Een dag uit de dood van verdom de Lowietje", waar vrijdag en zaterdag voorstellingen van in de Beun werden gegeven, heeft Falkland het zichzelf niet eenvoudig gemaakt. Toen Riekje en Guus hun eerste kindje kregen, bleek dit gehandicapt te zijn ze is spastisch en reageert nauwelijks. Om dit grote probleem aan te kunnen heb ben Riekje en Guus zich een bepaald soort „humor" aangemeten dat zich soms in spelletjes uit, dit is tevens nood zakelijk om hun huwelijk reilende en zeilende te houden. Falkland leverde een verzorgde voor stelling, die ondanks de grote stukken tekst uitstekend liep, een fraai decor en prima om naar te kijken. Toch miste ik, vooral voor de pauze iets, de lange dia logen tussen Riekje, Marian Scholte, en Guus, Jaap Schuuring, werden wel goed gezegd, maar misten „kleur", een die pere emotie. Het wordt dan onzettend moeilijk de spanning vast te houden. Het werd voor Falkland extra moeilijk, omdat het stuk nog maar heel kort gele den door het beroepstoneel werd gespeeld. Men kan niet om een vergelij king heen en toch is dat niet helemaal eerlijk. Het beroepstoneel krijgt de kans zo'n stuk een groot aantal keren te spe len en daardoor los van de tekst te ko men. Falkland moet in een jaar alle tekst uit het hoofd leren (en dat was niet gering) en in twee avonden alles geven. Maar waarom dan dit moeilijke stuk gekozen? De scènes bij de dokter werden best aar dig door Jaap Schuuring en Marian Scholte gespeeld, maar van enige wan hoop, de twijfel van een moeder, die in haar hart allang weet dat haar kind niet gewoon is, maar haar hersenen spreken dit tegen, kwam op geen enkele manier tot uitdrukking. Het bleven Marian Scholte en Jaap Schuuring. Want het spel wordt gespeeld, omdat dit de enige manier is om het probleem aan te kunnen, dit kwam niet tot uit drukking. Spel en werkelijkheid liepen door elkaar er was geen „schakeing", waardoor het moeilijk werd de span ning voor de pauze goed vast te houden. Na de pauze werd het geheel wat aktie- ver, mede doordat er nog meerdere spe lers bij kwamen, maar ook Maarten Schols bleef vlak. Lia Bais heeft vaak het vermogen los te komen van zichzelf en deed dat ook nu weer, hoe klein de rol ook was. Puck Koomen speelde de moeder van Guus en bracht wat leven in de brouwerij. Alle bewondering voor Annke Keysper, die de moeilijke rol van Wiesje, de gehandicapte dochter uitste kend aanvoelde. De regie was in handen van Bert Klunder. Falkland had met „Een dag uit de dood van verdomde Lowietje" wel erg hoog gegrepen. HSV DAMES KAMPIOEN? Aan één puntje heeft het eerste dames elftal voldoende om kampioen te wor den. Simpele gegevens, waaraan echter veel vooraf is gegaan. Aan het doorzet tingsvermogen van oprichters en bege leiders zoals Harry Broers, Theo Witte brood en Kees de Waard en niet te ver geten die meisjes die ondanks tegensla gen toch doorgingen, is het te danken dat dit feest gevierd kan gaan worden. En tegenslagen waren er. Allereerst na tuurlijk het feit dat bij de oprichting, zoals ook elders, gedacht werd dat da mesvoetbal een kort bestaan was toege daan, want die sport was voor mannen. Daarnaast waren het de vele nederlagen die je als beginneling te verwerken krijgt en dat was voor diverse dames/meisjes reden om af te haken. Maar gesteund door sponsor F. Beek huis bleef men tegen de stroom in roeien en langzaam maar zeker kwam er lijn in en toen vorig jaar ook nog een officiële trainer, de heer J. v.d. Busken, werd aangetrokken, was aan het bestaan en het blijven van het H.S.V.- damesvoetbal niets meer op af te dingen. De mond op mond reklame dat de aan pak van damesvoetbal bij H.S.V. goed zat, deed nieuwe dames/meisjes zich aanmelden. En zo kan het gebeuren dat als kroon op het vele werk aanstaande donderdagavond op het H.S.V. sport park Bayershoffweg in de wedstrijd te gen Alkmaarse Boys het kampioen schap wordt behaald, de aanvang is 18.45 uur en na afloop is er gelegenheid om te feliciteren. Voor dames/meisjes die ook belangstelling hebben deze sport een mooie gelegen heid om te komen kijken. Vraag na af loop eens inlichtingen aan de heer Broers. B.C. O.K.K. Uitslagen dinsdag 8 april: PKaandorp- P. Bolten 2-0, C. v. Dooren-Th. de Waard 2-0, H. Seignette-L. v. Schooten 2-0, J. Webering-Th. Molenaar 2-0, T. Oosterwijk-N. Bijvoet 2-0, R. Haazela- ger-J. Seignette 2-0, G. Bolten-B. Morsch 2-0, J. Wiebering-W. Groot 1-1, W. Hink-M. v. Zaal 2-0, G. Bolten-D. Nanne 2-0, P. Leering-J. Komen 2-0, R. v.d. Gulik-C. v. Dooren 2-0. Bandstoten D. Nanne-H. Seignette 2-0. TV HET VENNEWATER Hoewel het weer er weinig aanleiding toegeeft, zijn we weer gestart met de racket-ochtend. Deze is bedoeld voor dames-senioren, maar heren worden niet geweerd. Tijd: maandagochtend, 9.30 uur. Een uitstekende gelegenheid om eens met andere leden kennis te maken en uw tennisspel te verrijken. Zuchtend legde de cliënt het overschrij vingsformulier op de balie. ,Het is iede re maand weer een hele hap, die huur. Soms denk ik wel eens: had ik maar een eigen huis, dan betaal je tenminste voor iets dat van jezelf is. Maar ja, een huis kopen zit er voor mij toch niet in', stel de de man vast. Met één oogopslag zag ik dat de wo ningbouwvereniging van deze huurder maandelijks ƒ675,-- tegemoet kon zien. ,Voor dat bedrag kunt u wel een hypo theek van ongeveer een ton krijgen', re kende ik hem voor. ,Bij de huidige wo ningprijzen kan zo'n bedrag voldoende basis zijn om een aardig huis te kopen, bijvoorbeel een premie A-woning. Als u geïnteresseerd bent, wil ik best eens sa men met u de mogelijkheden en de plus sen en minnen op een rijtje zetten'. Veel huurders voelen best iets voor een koopwoning, zo blijkt ook uit onder zoeken. Maar lang niet iedereen onder neemt stappen om dat verlangen werke lijkheid te laten worden. ,Dat kan ik toch niet betalen' en ,je haalt je allerlei financiële zorgen op je hals' lijken de belangrijkste argumenten om van ko pen af te zien. Dat beeld over de financiële lasten van een koopwoning is vermoedelijk geba seerd op de situatie van enkele jaren ge leden, toen zowel de hypotheekrente als de woningprijzen aanzienlijk hoger la gen dan nu. Op dit moment zullen de huren en de hypotheeklasten voor ver gelijkbare woningen veelal dicht bij el kaar liggen. Een financiële vergelijking moet echter verder gaan dan het naast elkaar zetten van huur enerzijds en ren te en aflossing van een hypotheek an derzijds. Zo kan in een aantal gevallen individuele huursubsidie voor een fikse verlaging van de feitelijke woonlasten zorgen. De bijkomende kosten voor ko pers zijn meestal hoger, zowel op het moment van aankoop als tijdens de be woning (onderhoud, verzekering en be lasting). Daar tegenover staat een be lastingvoordeel, omdat hypotheekrente geldt als aftrekpost. De uitkomst van al le plussen en minnen is dat in Veèl 'géval len een huis kopen niet duurder is dan huren. Dat het kopen van een woning financië le risico's met zich meebrengt, is maar 1 ten dele waar. Bij de keuze van de hypo- theekvorm (meer hierover in een vol gend artikel) kunnen de risico's van ren teverhoging worden beperkt. Verder is het van belang om de woonlasten niet hoger te laten zijn dan op grond van het inkomen verantwoord is. Niet voor iedereen zal kopen financieel een betere keuze zijn dan huren, maar wel kan worden gesteld dat - zeker bij de huidige woningmarkt - het kopen van een huis in meer situaties aantrek kelijk is dan wordt gedacht.Op grond van uw individuele gegevens kunnen wij uitrekenen of een eigen woning voor u financieel haalbaar is en zo ja, welke koopsom verantwoord is. Als uitgangspunt geldt daarbij dat het zowel voor u als voor de bank van be lang is om niet verder te gaan dan de fi nanciële polsstok reikt. Uiteraard wordt de afweging tussen ko pen of huren niet alleen beëinvloed door financiële motieven. Het baas kunnen zijn in eigen huis, inclusief de mogelijk heden om te verbouwen, geeft kopers een plezierig gevoel. Vaak ook valt de keuze op kopen, omdat men zo sneller aan een woning kan komen. Huurders vinden het soms een voordeel dat zij i minder gebonden zijn en gemakkelijker i kunnen verhuizen. Hoewel in bepaalde gevallen een hypotheek mogelijk is voor I de volledige koopsom, is het altijd wen- j selijk om een bedrag een eigen geld' te kunnen inbrengen. Sparen is voor kandidaat-kopers dan ook geen overbo-1 dige luxe. Het'Rabobank Woonspaar-j plan' is voor dit doel een prima spaarrekening. Naast de rente wordt namelijk een an- trekkelijk premie verstrekt op het mo- ment dat een huis wordt gekocht. Het recht op premie ontstaat een jaar na opening van de spaarrekening. De pre mie bedraagt en kwart van de genoten rente tot een maximum van 1250,-. Afsluiting van de hypotheek bij de Ra bobank leidt zelfs tot verdubbeling van de premie. De Rabobankadviseur n STICHTING ONTWIKKELINGS SAMENWERKING KOOK Wekelijks leest u dat u overbodige spul len aan KOOK kunt geven. Wat is KOOK eigenlijk en wat doet KOOK ei genlijk met die spullen? KOOk is een Stichting voor ontwikke lingssamenwerking. In februari 1969 is KOOk ontstaan op initiatief van een groepje mensen die in Overdie en Kooi- meer woonden, twee aangrenzende wijken van Alkmaar. Zij vormden het Kommitee Ontwikkelingssamenwerking Overdie en Kooimecr. Zo ontstond de naam KOOK. Spoedig groeide KOOK uit, van een wijkkommitee tot een stedelijke groepe ring. In 1974 werd KOOK een stichting. De tweedehands spullen die u aan KOOK kunt geven worden in het KOOKpand aan het Victoriepark 4 te Alkmaar gesorteerd en naar de verschil lende afdelingen gebracht, te weten: meubilair, antiek, boeken, galantriën, kleding, clektro, bedden, schoenen, etc.. Dit gebeurt op de maandag en woensdag door vrijwillig(st)crs. Op de eerste zaterdag van de maand is er van 10.00 - 15.00 uur verkoop, in de zomer maanden van 10.00 - 13.00 uur. Er is een gemiddelde opbrengst van zo'n 8 a 9.000,- per maand. Met dit geld steunt KOOK bij voorkeur een niet al te groot afgerond project. Ze gaat hierbij uit naar projekten, waar door de mensen daar de kans wordt ge geven zichzelf te leren helpen. 75% Van de opbrengst gaat naar het project en 25% is voor de vaste lasten te dekken, zoals: afschrijving auto's (2 busjes), gas, water, electriciteit van het KOOK pand, het aanschaffen van documenta tie en informatie, onvoorziene kosten o.a. noodprojecten. KOOK heeft zo'n 50 medewerkers, alle maal vrijwilligers. Ze doen hun werk met liefde omdat er zoveel mensen mee gebaat zijn. De blijdschap die blijkt ui de dankbrieven van projecten die gesteund zijn, geven weer genoeg vreug de om zich intezetten voor dit werk. Uit allerlei derde wereldlanden ontvan gen we projectaanvragen. Meestal zijn deze gedaan door mensen die in Hol land wonen en kennissen of familie in zo'n land hebben werken. Ze moeten daarvoor een aanvraagformulier volle dig invullen (te krijgen bij de informa tiegroep). Aard en grootte van het pro ject, gebied, ligging, eventueel om welk bedrag het gaat, dit alles zijn belangrij ke gegevens voor ons. De informatie groep en de stuurgroep aan de aanvra gen beoordelen. Wordt het project aan genomen dan hopen wij na afloop enige resultaten, via schrijven en/of fotoma teriaal, te krijgen. Wilt u nog meer weten of hebt u ook zin om mee te helpen, belt u dan met onze voorzitter: Th. Schaper, J. v. Eftenstr. 8, Alkmaar, tel. 072 - 111336. KOOK heeft een tekort aan medewerk(st)ers, vooral in de Werkgroep en informatiegroep. „WAAR BLIJFT DE LENTE" De lente heeft veel te lang moeten slapen en staat nog volop rillerig te gapen. Vogels hebben roestige keeltjes van 't vele water, want de zon heeft blijkbaar een flinke kater. De lente is voor wie 't ruikt en de sporen vindt, elzenkatjes die grappig zwieren in de milde wind, schapen die geduldig drachtig staan te wachten, wanneer breekt de aarde open in volheid van naar krachten en stuwt uit 't duister de bloemen naar het licht..., krijgt voorjaar meer en meer dat prachtig bekend gezicht! Wat kan dit mooie jaargetij nog remmen en stoppen...., springen spontaan in struiken en bomen de knoppen, brengen trompetnarcissen hun heldere groet, de, natuurlijke verwarming gaan en alles gedijt goed! Dan staan vermoeide harten feller bij dit ontluiken, „Lente", een medicijn om vrij en in overvloed te gebruiken....! r LANDELIJKE PRIMEUR IN BOUWOPLEIDING De 19-jarige Alkmaarder Brian Hall zette deze week een historische handte kening. Hij ondertekende als eerste in Nedeland een tweede, aanvullend 2-jarig kontrakt met Samenwerkings verband in de Bouw, de SPP (Stichting Samenwerkingsverband Praktijkoplei ding Bouw) te Heerhugowaard. Samen werkingsverbanden in de Bouw zijn zo langzamerhand uitgegroeid tot onmis bare schakels tussen schoolverlaters en het bedrijfsleven. De in Schotland geboren Brian, die het diploma aspirant-gezel', specialisatie metselen, behaald heeft via de SSP, ver lengde hiermede zijn overeenkomst uit 1984, teneinde zijn opleiding tot gezel' te voltooien. Brian is thans ingezet bij bouwbedrijf Min te Limmen. De SSP werd in eerste instantie opgezet om een 2-jarige leer-/arbeidsovereen- komst met schoolverlaters af te sluiten. Maar wat te doen na 2 jaar? „Als aspirant-gezel krijgen leerlingen nadien opleidings- én praktijkonderde len met een verhoogde moeilijkheids graad. Zo voorzagen wij toch enkele problemen, die de toekomstverwachting van jongeren in duigen zouden kunnen gooien. De tijd was rijp voor de uitbrei ding van leer-/arbeidsovereenkomsten naar 4 jaar", aldus SSP-directeur De Smeth. Zo'n 300 NVOB-aannemers in de regio Noord-Holland hebbenYuim 2 jaar ge leden, op initiatief van de SVB (Stich ting Vakopleiding Bouwbedrijf) de krachten gebundeld en het Samenwer kingsverband, de SSP, opgericht. Om dat het garanderen van de benodigde 2-jarige leer-/arbeidsovereenkomst door een krapper wordende orderporte feuille, problemen gaf bij individuele aannemers. Met lede ogen moesten zij dikwijls toezien hoe jeugdige toetreders tot de bouw daardoor een noodgedwon gen beroep moesten doen op een sociak uitkering. De SSP, geruggesteund door de Noord-Hollands aannemers, betekend? zekerheid voor schoolverlaters: 2 jaar werkgelegenheid, opleiding èn inko men. Onder toezicht van deskundig? leermeesters worden zij in de 2.000 itó grootte leerlingwerkplaats te Heerhugo waard opgeleid en vandaaruit te werk gesteld bij deelnemende aannemers. Al' er onvoldoende plaatsingsmogelijkhe den zijn in de praktijk is de vakoplei ding van de werknemers in opleiding k Heerhugowaard veiliggesteld. De SSP zorgde er voor, dat de noodzakelijk? aanwas van jeugdige toetreders tot de bouw werd gestimuleerd. „De Bouw zal blijvend voldoende vak mensen nodig hebben. Het resultaat is dat er steeds vaker een beroep op SSP wordt gedaan. Alle LTS bouwtechniek-schoolverlaters Noord-Holland-Noord zijn zelfs onvol doende om aan de vraag te voldoen Met als gevolg, dat bij Arbeidsbureau: in deze regio momenteel géén werkzoe kende jongeren in de Bouw ingeschre ven staan. De SSP zoekt dan ook nieu we geïnteresseerden uit andere doel groepen. Langdurig werklozen kunnen hierdoor eveneens bij ons aan de slag Voor de leeftijd tot 22 jaar staan thans maar liefst 30 vacatures open bij de SSP", aldus de heer De Smeth. Belangstellenden kunnen kontakt opne men met de SSP te Heerhugowaard, tel 02207-40977. -k

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1986 | | pagina 6