(3 Samenwerking van gemeente en middenstand Heiloo bindt de strijd aan met probleemstoffen in huishoudens Oud papier acties in Heiloo JR gfflfflESS Bijzondere acties fu CDA 20°/o joseph van schagen heiloo 20% KORTING N NIEUWSBLAD VOOR HEILOO EN OMSTREKEN stemmers MOUSTACHE UITNODIGING OP 7 JUNI hartelijk dank. onze voorjaarskol op HANDWERKPAKKETTEN e.d. Naaldsierkunst MARIANNE 51e JAARGANG NO. 21 - 28 MEI 1986 LEUK 20 GULDEN VAKANTIE KORTING op pantalons o.a. van: EMANUELLE Nu bij: Open Hockey Zaterdag winkelhof 't loo 20-22 van donderdag t/m zaterdag. Heerenweg 203 Heiloo, tel. 335620. Advertenties en administratie Uitkijkpost: Rechte Hondsbosschelaan 22 - Postbus 68 - 1850 AB Heiloo. (072-330175 b.g.g. 334531-) D a H ortio.sHraccon 0NJ Baafjeslaan 1. 1852 BE Heiloo. (072-331081) Westerweg 371, 1852 PR Heiloo. (072-333775) V 1 't Stet 4, 1921 BT Akersloot (02513-14856). 0M/ Dit blad verschijnt op woensdag huis-aan-huis in een oplage van 13.000 exemplaren in Heiloo, Limmen, Akersloot, Egmond-BinnervRinnegom en Egmond aan den Hoef. Redactionele kopij en advertentie-opgaven moeten uiterlijk maandag om 18.00 uur in ons bezit zijn. Advertentieprijs per mm 60 cent (excl. BTW) Bij adverteren op contractbasis gelden aanzienlijk lagere mm-prijzen. Vraag onze prijsopgave! II ÏS&SK Morgen wordt het officiële startsein gegeven voor de actie 'Probleemstof fen, hou ze apart!'. De bedoeling van de actie is kort en simpel om ervoor te zorgen, dat chemische afvalstoffen niet tussen het gewone huisvuil be landen, maar apart worden ingezameld en verwerkt. Probleemstoffen ko men in elk huishouden voor. Batterijen, een restantje medicijnen, verf- resten, motorolie, cosmetica, kortom iedereen heeft wel eens met zo'n 'probleem' te maken. Na de nodige voorbereiding heeft de gemeente Hei loo nu een netwerk tot stand gebracht om de gescheiden inzameling moge lijk te maken. Vele bedrijven en winkels werken aan deze inzameling mee. Zij zijn bij uitstek de inleveradressen voor de bevolking. De gemeente Heiloo zorgt voor de verdere verwerking. Dat het ook in onze gemeente om een flinke hoeveelheid probleemstoffen gaat, wordt duidelijk uit de cijfers: per gezin gemiddeld één kilo per jaar, wat neerkomt op in totaal 7 tot 8 duizend ki lo. Nu nog komt het grootste deel daar van terecht bij het normale huisvuil, grof vuil en in de riolering. De schade lijke gevolgen daarvan laten zich raden. Milieu-problemen - of zelfs rampen - staan de afgelopen jaren te vaak op de voorpagina van de kranten. Momenteel verdwijnt het huisvuil, via de reinigingsdienst, in de ovens van de vuilverbranding in Alkmaar (VVI). Voor chemische stoffen is dit verre van ideaal. Bij voorbeeld zijn sporen daar van te vinden in de rookgas, die in de lucht komt. Ondanks alle zuive ringstechnieken is het onmogelijk alle voor het milieu minder gewenste stoffen uit de massa vuil, die de VVI wordt aan geleverd, te halen. Willen we dus aan dit probleem iets doen, dan moet dat op een andere manier. Provincie Die 'andere manier', die Heiloo heeft bedacht, komt niet zomaar uit de lucht vallen. De provincie Noord-Holland heeft zich in de jaren '84 en '85 intensief met de inzameling en verwerking van probleemstoffen in huishoudens en klei nere bedrijven beziggehouden. In okto ber '85 verscheen er een nota over dit onderwerp, waarin een economisch haalbaar, uniform en relatief veilig systeem voor de verwijdering van che mische afvalstoffen werd voorgesteld. De gemeente Heiloo voerde tot dusver een passief beleid: inwoners konden hun probleemstoffen afgeven bij de opslag aan de Kanaalweg, waarna het afgevoerd werd naar de Afval Verwer king Rijnmond. Het provinciale plan is erop gericht dat alle gemeenten een de pot inrichten, waarna via de provinciale inzameldienst de per plaats ingezamelde stoffen afgevoerd worden. Maar voordat daarvan sprake kan zijn, moeten de probleemstoffen eerst los van het normale huisvuil worden in geleverd. Net als in andere gemeenten reeds het geval is, kunnen de inwoners vanaf morgen terecht bij een flink aan tal winkels en bedrijven. Op grote schaal bleken de Heilooër ondernemers bereid medewerking te verlenen aan het plan. Overal komen speciale kratten, kannen, bakken of andere verpak kingsmiddelen te staan. De deelnemen de winkels en bedrijven zijn herkenbaar via een speciale sticker en een affiche. Depot Ambtenaren van de gemeente zorgen dat regelmatig de ingeleverde stoffen bij de detailhandel worden opgehaald. Zij brengen de kratten en stoffen naar het gemeentelijke depot aan de Kanaalweg. Daar staat een zogenaamde container, een uit zes afzonderlijke bakken be staande container, Waarin de pro bleemstoffen per soort kunnen worden opgeslagen. Drie medewerkers van de gemeente volgen een speciale opleiding via het Veiligheidsinstituut, zodat het beheer van het depot doelmatig en veilig kan gebeuren. Overigens is het zo dat mensen, die wat grotere hoeveelheden chemisch afval willen afgeven, direct naar het depot kunen gaan. Zij moeten wel eerst telefo nisch een afspraak te maken. Dat kan via nummer 330001, tussen 8.00 en 11.00 uur (werkdagen). Folder Zoals gezegd, de actie 'Probleemstof fen, hou ze apart!' gaat morgen van start. Op pagina 5 van deze Uitkijkpost treft u uitgebreid informatie aan over de actie, die na verloop van tijd moet over gaan in een goede gewoonte: nieuwe spullen halen, oude meteen inleveren. Onder andere een nadere uitleg om wel ke groepen probleemstoffen het gaat en waar de inleveradressen zijn, wordt op deze pagina uit de doeken gedaan. Daarnaast heeft de gemeente een folder samengesteld, waarin nog uitgebreider op het onderwerp wordt ingegaan, ter wijl daarin ook alle inzamelpunten wor den vermeld. Deze week treft u de fol der aan bij de Uitkijkpost. Bovendien is de folder bij de winkels en bedrijven verkrijgbaar. Het vignet 'Probleemstof fen' is het kenmerk voor de inzamel- adressen. Donderdag 29 mei. De Duif, Mariënstein 180. Tijdens schooluren. Zaterdag 31 mei. Atletiekvereniging "Trias", kantine bij de atletiekbaan. Het Maalwater 1. Tussen 9.00 en 11.00 uur. Vrijdag tot en met maandag. Hockeyvereniging "De Terriërs", kantine op sportveldencomplex "Het Vennewa- ter", elke zaterdag en zondag van 11.00-17.00 uur en elke vrijdag en maandag van 20.00-22.00 uur. Maandag 2 juni. Rehobothschool, Holleweg 98. Tussen 11.00 en volgende ochtend 7.30 uur. Alle schooldagen. De Nieuwe Hoeve, Boekenstein 43. Tijdens de schooluren. Ook lompen. De Zeskant, Het Malevoort 5/7. Tijdens de schooluren. Géén papier bij de container plaatsen tijdens vakanties en weekenden. Freinetschool, Het Malevoort 9. Tijdens schooluren. Alle werkdagen Muziekver. "Eensgezindheid", Laan van Muijs 1. Tussen 8.00 en 16.00 uur. Halen op verzoek: 332336. Alle dagen. Clemens Willibrordschool, container naast de gros-markt, hoek Westerweg/Ewis- laan. Schouting Nederland, Victoriegroep Alkmaar-Heiloo, container nabij clubgebouw hoek Kerkelaan/Westerweg. Ook lompen mits in plastic zakken. Halen op verzoek: 330234 vóór vrijdag 12.00 uur. Bij geen gehoor: 332942. Winkelhof 't Loo 23-24 Heiloo tel. 335152 KOOK Heeft u spullen waar u vanaf wilt, maar die nog bruikbaar zijn? Kook is er blij mee. Zij verkoopt het en de opbrengst gaat naar een project(je) in de Derde Wereld. Contactadres voor Heiloo: J. Mensinga, Brasemcroftlaan 18. Voor het ophalen van spullen kunt u bellen de heer Schaper, tel. 072-111336 (vanaf 1 juni, tel. 072-402121). Rommelmarkt in 't Hoekstuk Zaterdag 7 juni rommelmarkt t.b.v. aanleg kunstgrasveld voor de Terriers. Heeft u nog spullen overInleveren bij boekhandel 't Hoekstuk, tel. 072- 336699. Eventueel worden de spullen opgehaald. Rommelmarkt muziekverenigingen OP 10 en 11 oktober rommelmarkt van de gezamenlijk muziekverenigingen in 't Loo. Heeft u nog bruikbare spullen voor ons? Bel dan overdag 072-331004 of 's avonds 072-331517. Ophaaltijden: alle zaterdagen tussen 10.00 en 13.00 uur. Fancy-Fair op Willibrordschool Vrijdag 30 mei zal er in de Willibrordschool een fancy-fair gehouden worden ten bate van oude-plaatsgenoot pater Theo Borst, die werkzaam is in Chili, in een gebied waar het ziekenhuis een groot tekort heeft aan bedden en medicijnen. De fancy-fair wordt gehouden van 18.00 - 21.00 uur, Boekenstein 46-47. FRIDO VAN DER BLIJ WINT COMPUTERWEDSTRIJD De 15-jarige Frido van der Blij uit Hei loo mag zich de geloukkige eigenaar noemen van een Commodore 128D- computer. Hij kwam in het bezi van dit technisch vernuft, doordat hij winnaar werd van de Nationale Micro Masters Holland-wedstrijd: een door de ministe ries van onderwijs en economische za ken opgezette wedstrijd voor jeugdig computer-talent. Frido schreef in voor de wedstrijd met zijn beursspel: een gezelschaps-, denk en kansspel voor twee tot zes spelers met behulp en onder invloed van de computer. Na een eerste selectie beland de hij in de voorronde in Hoorn, waar hij tekst en uitleg moest geven over het programma tegenover een deskundige jury. Dat verging hem goed: telefonisch hoorde hij dat hij in de landelijke finale was terechtgekomen. De finale begon vrijdag 16 mei in het Rotterdamse Ahoy. Die dag moest on der andere uitleg gegeven worden aan de deelnemers van een symposium van het bedrijfsleven, dat aan de computer was gewijd. Zaterdag was de dag van de waarheid voor de ongeveer 115 fina listen. de jury probeerde op alle moge lijke manieren de programma's kapot te krijgen. In het programma van de gym nasiast uit Heiloo werd weliswaar een foutje gevonden, maar dat was onver mijdelijk en niet vernietigend. Om 17.00 uur werden de deelnemers uit de spanning gehaald. Frido van der Blij werd als eerste naar voren gehaald: be halve de eerste prijs had hij ook de pu blieksprijs gewonnen. Al met al leverde het hem een schitterende nieuwe com puter op. Een mooie opsteker was na tuurlijk de kleuren-monitor, die Frido speciaal voor de finale beschikbaar werd gesteld door Radio Bakker uit Heiloo. Ook maandagmiddag geopend. Behandeling volgei TeL 332779 OPEN DAG PONYCLUB HEILOO Zondag 1 juni houdt Ponyclub Heiloo e.o. gezamenlijk met de Landelijke Rij- vereniging een open dag op het terrein van de Ponyclub aan de Vennewaters- weg Heiloo. Vanaf 9.30 uur zijn er open lessen. Als u met een pony komt, kunt u een dressuur- of springles volgen. Dit ge beurt onder deskundige leiding. Er zul len meerdere aktiviteiten plaatsvinden waaronder het toiletteren van pony's, longeerles, een demonstratie van tuig- paarden. Tevens is er een stand aanwe zig waarbij u uw gebruikte rij-en ruite- rartikelen ter verkoop kunt aanbieden. Een unieke kans om bewust voor een (hockey-)sport te kiezen tijdens de voor alle jongens en meisjes vanaf 7 jaar in Heiloo en omg. (je ouders mogen natuurlijk meekomen) bij de Hockeyclub "De Terriërs" in Heiloo, naast de sporthal Aanvang: 10.00 uur. BEJAARDENTOCHT Correctie Door een attente lezeres van de Uitkijk post werd de redactie er op gewezen dat, in het verslag van de laatste bustocht voor de bejaarden, twee foutjes zijn geslopen. Allereerst reden zes en geen vijf bussen de tocht. Ten tweede was het niet muziekvereniging Caecilia, die de oudere plaatsgenoten verwelkomde sa men met de andere genoemde vereni gingen, maar Eensgezindheid. Onze excuses. Het is van groot belang dat de geschei den inzameling van probleemstoffen aanslaat. Het milieu en dus wijzelf, va ren daar wel bij. Een goede wisselwer king tussen inwoners, middenstanders en gemeente moet ervoor zorgen dat klein chemisch afval niet of zo min mo gelijk tussen het gewone huisvuil terecht komt. Het zal net als met de glasbakken even wennen zijn. De gemeente en de Heilooër middenstand zullen hun beste beentje voorzetten. U ook? Probleemstoffen, hou ze apart! AAN ELK LEVEN KOMT EENS EEN EINDE Zal dat voor ons thuis kunnen plaats vinden? Of zullen we de weg van vele moeten gaan, die in ziekenhuis of ver pleeghuis de laatste levensdagen door brengen? Immers: de thuis-situatie laat in veel gevallen niet toe, dat ze dikwijls zeer intensieve verzorging in die eigen omgeving plaats vindt. Dit betreft lou ter en alleen verzorging, want er komt een ogenblik, dat de dood onafwend baar is en behandeling geen herstel meer zal kunnen brengen. Veel mensen zouden in familiekring ge troost kunnen worden, als die mogelijk heid zou bestaan, wel in de eigen ver trouwde omgeving te sterven. Maar tal loze male moet de hulp van het zieken huis of verpleeghuis worden ingeroe pen. ,,Het kon niet anders", wordt dan gezegd, en ,,het is gelukkig, dat die in stellingen er zijn!" Maar: zou dat nu echt niet anders kun nen? 'Humanitas' probeert deze thuis hulp mogelijk te maken en te bevorderen door het inzetten van vrijwilligers die de verzorgende(n) van de patiënt iets steunen. Wanneer u thuis een stervende heeft en toch eens boodschappen wilt doen, naar de kapper gaan, gewoon een eindje wandelen, of een nachtje doorslapen, kunt u bij ons terecht voor een vrijwil- lig(st)er die, in de tijd dat u niet thuis bent, (of slaapt) op komt passen. De hulp die u krijgt kost niets, maar we vragen u wel een klein bedrag voor de telefoon, reiskosten, postzegels enz U kunt ons bellen: maandag, woensdag en donderdag, tussen 9.00-11.00 uur, tel. 072-401800. Adres, Reinaertlaan 1-3, 1813 JH Alkmaar. De leidster van dit werk is mevr. Simöne Brugman. iiiii' -ï Vu*»' /•'Ti LEERLINGEN FESTIVAL IN DE VOLKSMUZIEKSCHOOL CAECILIA ORGANISEERT MUZIEKFESTIJN Op 1 juni zal er in de muziekschool te Heiloo een zogenaamde leerlingor- kestenfestival plaatsvinden. Na het suc ces van vorig jaar heeft het bestuur van Caecilia besloten er een terugkerend muziekfestijn van te maken. Vanaf elf uur tot ongeveer half zes zal een tiental leerlingorkesten het podium betreden. U kunt dan merken wat een enthousi asme deze jonge muzikanten uitstralen. Het zijn immers allemaal leerlingen, die al na één jaar les meespelen in het B- orkest of jeugdorkest. Door enthousi aste inzet ligt het muziekale peil op een behoorlijk hoog niveau. Het jurylid Kees Vlak, een bekend com ponist en arrengeur van harmonie- en fanfaremuziek, zal het dan ook niet makkelijk hebben om de wisselbeker toe te kennen aan dat orkest, dat qua muzikaliteit, spelplezier en presentatie het best uit de bus komt. Naast de wis selbeker zijn er diverse stimuleringsprij- zen, beschikbaar gesteld door de Hei looër Middenstand. In ieder geval krijgt iedereen een vaantje. Een festival kunt u vergelijken met een concours, waar de A-orkesten aan deel nemen. Het scoren van punten, daar gaat het om bij een concours. Een festi val is minder streng, en daardoor wat gemoedelijker. Wie dan ook oor en oog heeft voor het enthousiasme en de spor tiviteit van jeugdige muzikanten is wel kom aanstaande zondag in de muziek school. Een toegangskaart kost een rijksdaalder en daarvoor krijgt u ook nog een programmeboekje. JEUGD EHBO GROOT SUCCES OP DE WILLIBRORDSCHOOL Vorige week vrijdag reikte burgemeester Glijnis aan achttien leerlingen van groep 8 van de Willibrordus-basisschool het Jeugd EHBO-diploma uit. Het was voor het eerst sinds 1955 dat een dergelijke cursus binnen het Heilooër onderwijs werd gegeven.Ruim 30 jr. geleden leerden de leerlingen van de Huishoudschool aan de Pastoor van Muijenweg de grondbeginselen der EHBO. Nu dus leerlingen van wat vorig jaar nog de zesde klas geheten zou hebben. Het was directeur Langedijk van de Willibrordusschool, die de EHBO vere niging Heiloo verzocht om de cursus op de school te geven. Na drie maanden voorbereiding stapten de heren J. Spij kerman en F. Bitter en mevrouw L. Portegies de klas binnen voor de eerste van in totaal tien lessen van elk twee uur. Zij werkten aan de hand van het boekje Jeugd EHBO A, dat geschikt is voor jongeren van 12 tot 14 jaar. De leerlingen van groep 8 leerden om te gaan met wonden en wondjes, botbreu ken herkennen en merken wat er met de ademhaling mis kan gaan. Vooral onderwerpen, waar de kinderen zelf mee aan kwamen werden besproken, al werd in grote trekken de landelijke cursus-aanpak gevolgd. Bijzondere aan dacht was er voor preventie, gezond eten en de oorzaken en gevolgen van brand wonden. De opgedane kennis werd tenslotte in een echt examen getoetst. Examinator mevrouw Platscholle uit Oudkarspel kwam hiervoor naar Hei loo. Alle leerlingen doorstonden de proef. De geslaagden zijn: Suzanne Bakker, Ralph Bolten, Esther Bruin, Carola Buiter, Marco van Dijl, Claudet- te ten Hoope, Anika Jonker, Barbara Kuijper, Jan Willem Mulder, Bart van Schie, Annette Schilder, Judith van Schooten, Chantal Schouten, Aijan Sinnige, Janiek Steenaert, Marloes Veer man, Richard van Wessel en Rudolf van Zeist. Verkleed met verband maakte de groep er voor de hele school een groot feest van afgelopen vrijdag. Vervolg. Gezien de reacties van de leerlingen en ook het enthousiasme van directeur CONCERT TOONKUNST Op dinsdag 10 juni geeft het Toon kunstkoor Alkmaar e.o. in de Grote Kerk te Alkmaar zijn 198e concert, waaraan meewerken het Noordhollands Philharmonisch Orkest en de solisten Gerda van Zelm, (alt), Nico Boer (te nor), Hans Zomer (bas), Marinus Metz (orgel). Het geheel staat onder leiding van Vera Groot. Uitgevoerd worden het Dettinger Te Deun van G.F. Handel, Psalm 150 van C. Franck en de Messa di Gloria van G. Puccini. De toegangsprijs is 15,—, 65 en CJP 10,--. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de voorverkoopadressen o.a. Spanjaard, Klooster en Kiebert en Ypma te Alk maar, of, voor zover voorradig, voor de aanvang van het concert in de kerk. GESLAAGD Onze oud-plaatsgenote Jacinta Lases is afgestudeerd aan de Universiteit van Amsterdam, als doctorandus in de Scandinavische Talen en Letterkunde, hoofdvak Zweeds, alsmede in de bij vakken Spaans en IJslands. OMBUDSTEAM HEILOO Huursubsidie Het ombudsteam Heiloo wil belangheb benden attent maken op de mogelijk heid om een aanvraag in te dienen voor huursubsidie. Een folder „Huursubsi die en huurgewenning voor nieuwe aanvragers" kunt u krijgen bij het ge meentehuis. Ook een aanvraagformulier voor individuele huursubsidie 1 juli 1986 - 1 juli 1987 ligt klaar. in dit opzicht geen slechte zaak zijn, wanneer er vanuit de afdelingen onder wijs en volksgezondheid van de gemeen te Heiloo een EHBO-subsidie gegeven kan worden voor het basisonderwijs. Behalve een vervolg op de scholen wil de EHBO Vereniging ook graag een ver volg daarbuiten realiseren. Bijvoorbeeld in de vorm van de jeugd EHBO B-cursus, die bestemd is voor jongeren van 14 tot 16 jaar. Wellicht is het haalbaar een jeugdafdeling binnen de vereniging van de grond te krijgen. Veel zal afhangen van de inzet van (oudere) vrijwilligers. Wie meer wil weten over de (Jeugd) EHBO in Heiloo, die kan contact opnemen met mevrouw Portegies, Schui ne Hondsbosschelaan 20, tel. 072- 337501. Langedijk, die de cursusleiding vrij spel gaf, wil de EHBO Vereniging verder gaan met het geven van de cursus. Volgend jaar staan er cursussen op het programma op vier verschillende basisscholen. Men hoopt dat aantal verder te kunnen uitbreiden. Daarvoor is het wel nodig dat leden van de vereniging willen helpen: het is onmogelijk voor drie personen om op alle basisscholen (11) de EHBO te onderrichten. De cursus wordt niet gratis gegeven. De kostprijs (25 gulden per leerling) moet worden betaald. In het geval van de Willibrordsschool werd het bedrag door de oudervereniging betaald. De EHBO Vereniging vraagt zich echter af of ouderverenigingen elk jaar het benodig de bedrag kunnen opbrengen. Het zou

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1986 | | pagina 1