Verenighgsnieuws Randmeren 'n paradijs voor de watersport Heel Flevoland houdt op 31 mei Open Huis Twaalfde provincie wil meer licht werpen op z'n unieke mogelijkheden Twaalfde provincie is vaak maar een kleintje GLAS HET INZAMELEN WAARD. HUI? IN DE GLASBAK! VOORKOMING MISDRIJVEN FLEVOLAND - Flevoland ontvangt Nederland. Op za terdag 31 mei is 't op tientallen plaatsen in de twaalfde provincie open huis met een ongekende reeks attracties. Gemeentehuizen, musea, boerenbedrijven, toeristische bureau's en nog veel meer instellingen zetten de poort wijd open om Nederland voor eens en altijd duidelijk te maken wat dit gebied te bieden heeft. FLEVOLAND - Flevoland, sinds 1 januari Nederlands jongste provincie, is voor velen nog altijd een onbekend gebied. "Je krijgt soms de indruk dat mensen van over de grens hier beter de weg weten dan de Nederlanders zelf. Die hebben er vaak geen flauw idee van wat dit gebied allemaal te bieden heeft, en daar willen we nu eens wat aan doen." Stad en dorp Hoofdstad Het landschap wordt op veel plaatsen gekenmerkt door eindeloze vergezichten UITKIJKPOST 28 MEI 1986 STICHTING VOLWASSENENEDUKATIE HEILOO Op de kursus Ouderwijs - Onderwijs, waarover u in deze krant al meerdere keren heeft kunnen lezen, worden ver schillende manieren van werken toegepast: - Er wordt vaak over een bepaald onder werp gelezen en gesproken, - Soms wordt er een bezoek gebracht aan een museum, een fabriek of bijv. aan de Tweede Kamer in Den Haag. - Ook komt er zo nu en dan een gastspreker of -spreekster op de groep. Deze keer een verslag van een kursusa- vond met een gastspreekster. Op 7 april verzorgde mevr. Willemse- v.d. Ploeg, wethouder van Heiloo, een informatie-avond over gemeentepoli tiek voor de le-jaarsgroep van Ouder wijs - Onderwijs. Nadat iedereen zich aan haar had voorgesteld, begon mevr. Willemse te vertellen wie zij was en hoe zij in de gemeenteraad was terechtgekomen. Daarna gaf ze een uiteenzetting over de gang van zaken bij de gemeenteraads verkiezingen en over het werk van raadsleden en wethouders. Ook de bur gemeester en de ambtenaren werden niet vergeten. Dit alles vertelde ze heel duidelijk en enthousiast. Je kon mer ken, dat mevr. Willemse met erg veel plezier haar werk uitoefent. Verder ver telde ze over het geld van de gemeente, waar het vandaan komt én hoe de ge meente het besteedt. Het was een leerzame en interessante avond, waarbij mevr. Willemse door de kursisten met grote oplettendheid werd aangehoord. Voor meer informatie over deze kursus kunt u terecht bij de begeleidsters Riet van den Burg, (tel. 02205-1705), of Le- ny van Leeuwen (tel. 075-289687). Ook kunt u folders vinden in de openbare bibliotheken. REGIONALE CASSETTEDAG BIJ JONGERENCLUB BUK BUK Zaterdag 31 mei is er bij jongerenvere niging Buk Buk in Heiloo een unieke happening op het gebied van de heden daagse popmuziek. Alle schijnwerpers staan dan, vanaf twee uur 's middags tot twee uur 's nachts, gericht op het cassette-label, de huiskamer-cassette en de demo. Muzikanten zullen direct be grijpen, wat hiermee wordt bedoeld: veel bandjes komen niet toe aan het uit brengen yan een plaatje, maar vereeu wigen wel hun eigen muziek op een cassette. Workshop Zaterdagmiddag start om twee uur pre cies een workshop voor popmuzikanten en andere liefhebbers. Onder leiding van EKO (Egmonds Klank Opsessie) wordt er met zoveel mogelijk mensen een experimentele, eigen cassette ge maakt. De EKO is op dit terrein pionier in de regio: al bijna twee jaar is deze club van Egmondse muzikanten actief met het in eigen beheer maken van cas settes, waarvoor een speciaal tapedeck werd aangeschaft. Deze workshop duurt tot uiterlijk vier uur, aangezien dan het programma op de bühne begint. De eerste formatie is Strange Day, een new wave band, die in Heiloo, Alkmaar en omstreken flinke bekendheid geniet. Na deze swingende openingsact wordt het bedstee-podium van het Bruno-gebouw ingericht voor het trio Brenray, dat zogeheten in dustriële muziek speelt. Tot zover het middagprogramma in de grote zaal. Na tuurlijk moet nog vermeld worden, dat er allerlei stands en kramen zullen zijn van onafhankelijke cassettelabels. On der meer heeft de Firma Plaatstaal, de grootste cassette-importeur en exporteur van Nederland, toegezegd aanwezig te zijn. Natuurlijk heeft de EKO een stand. Deelname aan de workshop - voor iedereen, ook al speel je fluitketel - is gratis, evenals de rest van het middagprogramma. Avondmaal Om organisatorische redenen verhuist het muzikale circus tussen zes en acht uur van de grote zaal naar het eigen Buk-caf-e. Terwijl in de zaal alles wordt klaargezet voor het avondprogramma, klinken in het café de tonen van The Lonèly Hearts. Tijdens deze overbrug ging - op zich al meer dan de moeite waard - is er in het café een bescheiden avondmaal te nuttigen, natuurlijk on der het genot van een drankje. Er is voor het tussen-de-middag-en-avond programma vrij entree. Om acht uur opent Buk Buk opnieuw de zaaldeuren. Een half uurtje later opent de band Tijd is Geld, Zaken zijn Zaken: vier jonge, veelbelovende muzi kanten, die punk en new wave in hun bagage dragen. Zij worden opgevolgd door Club Rialto: gitaar-terrorisme uit Delft met psychedelische invloeden en een audio-visuele presentatie. Van Club Rialto verscheen al een cassette bij Mi- das Tapes/Turntable Tapes, ,een label dat ook van de partij zal zijn. De voorlaatste band van de cassettedag of misschien beter het cassette promotie-festival, is Het Zweet, een eenmansgroep (Marien van Oers), die min of meer industrieel getinte muziek maakt. Ook Het Zweet maakte reeds een eigen cassette (bij Plaatstaal). Op de bühne wordt Het Zweet door dia'xS béel- dend ondersteund. Legendary Pink Dots De uitsmijter van de cassettedag bij Buk Buk wordt Edward Ka-spel met zijn Le gendary Pink Dots. De muziekbladen en kranten waren de afgelopen jaren vol lof over de Pink Dots. Ka-Spel presteert het telkens om met nieuwe dingen op de proppen te komen. Het repertoire wordt met allerlei termen beschreven: gevoelig, psychedelisch, semi- industriëel, melancholiek, mysterieus, etcetera. Vast staat, dat The Legendary Pink Dots een uitstekende afsluiter zijn voor de cassettedag in Heiloo: de posi tieve recensie van de cassette 'Prayer for Arcadia' in muziekblad Vinyl zegt genoeg. Voor het avondprogramma wordt wel een toegangsbijdrage gevraagd. Leden van Buk Buk als ook CJP-ers (mits zij hun pas tonen!) betalen zes gulden, an deren betalen acht gulden. Een lachert je, niet waar? Een compleet indoor- festival voor minder dan een tientje. FREE TIME IN D'OUD INN De formatie Free Time bestaat uit zes enthousiaste musici die afkomstig zijn uit de IJmond. De leden speelden met elkaar in diverse bands, die verschillen de muziekstijlen ten gehore brachten. De belangstelling van allen ging echter uit naar de funk en jazz-rpck. Uit de di verse bands werden de besté muzikan ten geselecteerd en er werd een swin gend repertoire opgebouwd. Men kan covers van Mezzo Forte, Shaka Tak en David Sanborn verwachten, maar ook funky nummers van Level 42 en Randy Crawford. Een goede performance tij dens de optredens staat bij de band voorop. De verscheidenheid aan instru menten en ervaring van de muzikanten draagt hiertoe veel bij. Zaterdag 31 mei spelen ze in d' Oud Inn, in Heiloo en de band begint om 22.00 uur. VERENIGINGSNIEUWS 2E KAMERVERKIEZINGEN CDA De 2e kamerverkiezingen van 21 mei 1.1. zijn, dank zij het grote aantal stemmen op het CDA uitgebracht een eclatant succes voor het CDA geworden. Het grote vertrouwen wat door zovele CDA kiezers is getoond, geeft tevens aan dat deze partij een zware verantwoordelijk heid in de komende regeringsperiode wordt opgelegd. Deze verantwoordelijk heid ligt daarmee ook op de plaatselijke afdeling van het CDA. Hoe sterker de structuren, des te beter de communica tie vanuit de basis naar de top. Wat er leeft in de basis dient goed bekend te raken op alle niveaus. Om uw stem nög meer kracht te doen geven is in een goede democratische partij het lidmaat schap de aangewezen manier. Dat lidmaatschap geeft u rechten bij het opmaken van partijprogramma, het amenderen daarvan, recht op stemmen voor kandidaten voor de gemeenteraad, provinciale staten en 2e kamer voor het CDA. Daarnaast leest u mee met de ontwikkelde CDA aktiviteiten op lande lijk, regionaal en plaatselijk niveau. Kortom uw lidmaatschap heeft waarde en is het waard om aan die processen mee te doen. U steunt daarmee de democratie van de partij. Geef u op als lid, steun het CDA, neem een stukje medeverantwoordelijk op uw schouders voor de komende jaren. Onze penningmeester Cor Erkamp, Breede- laan lb, tel. JJ1UÖ4 noteert u gaarne. Wm MIDDENSTANDS VERENIGING HEILOO Maak gebruik van de MVH-cheques van f 25,- en f 10,- besteedbaar bij alle winkeliers van Heiloo. NIVON HEILOO: CULTURELE DAGEN OPEN HUIS Ook de afdeling Heiloo van het Nivon zal zich presenteren met haar kreatieve aktiviteiten ter gelegenheid van de Cul turele dagen op 30 en 31 mei en 1 juni a.s.. Het werk van de hieronder ge noemde kursussen zal worden getoond in zaal 2 van het Ppen Huis: Vrijdagavond 30 mei vanaf 19.30 uur: Aquarelleren en boekbinden. Zaterdag 31 mei: 11-13 uur: Calligra- fie; 13-15 uur: tekenen; 15-17 uur: werken met stro. Zondag 1 juni: 13 - 15 uur: papierknip pen; 15 - 17 uur: werken met klei. Men kan zich ter plaatse reeds opgeven voor de kursussen die in het aanstaande seizoen 1986/'87 zullen worden gehou den. Vanzelfsprekend is er ook gelegen heid tot het verkrijgen van informatie over de andere mogelijkheden die de af deling te bieden heeft, waaronder de ge- ologiekursussen en het kinderwerk. NEDERLANDSE BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN AFD. HEILOO Het voorj aars reisje van de Plattelands vrouwen was dit jaar naar Marie Cecile Moerdijk in Leende. Daar werden we ontvangen met een kopje koffie en een wandeling door de tuin. Haar optreden begon door een leerling van haar uit Polen een paar liederen te laten zingen. Verder vertelde ze zelf veel, zong ze, en begeleidde ze zichzelf op de vleugel. Daar hebben we heel erg van genoten. In Dommel stond een heerlijke broodta fel op ons te wachten. En daar vandaan door het mooie Brabantse landschap naar Groothandel van Schiltmans self service B.V. in 's Hertogenbosch. Daar kan je erg veel artikelen voor handwer ken en voor andere hobby's kopen. Om 18.30 uur waren we terug in Heiloo met een fijne herinnering aan deze mooie, geslaagde dag. w Een zaak van de politie èn u. FLEVOLAND - Om Oostelijk en Zuidelijk Flevoland voor de water huishouding gescheiden te houden van het oude land zijn grote rand meren aangelegd. Zij vormen als het ware een buffer, die rpoet voorko men dat de waterstand in de zand gebieden van de Veluwe en het Gooi zo ver zakt dat de natuur daar zou verdorren. Maar daarna zijn die Randmeren geworden tot een eldo rado voor de watersporter, waar ie der iets van zijn gading vindt. Al snel na de drooglegging van de oostelijke polder ontdekten recrean ten de nieuwe stranden langs de dij ken. Eerst kwamen ze schoorvoe tend, later werden het er tiendui zenden. Tegenwoordig wordt het drukste strand, het Muiderzand bij Almere, zelfs het Zandvoort van Fle voland genoemd. Ook de stranden langs het Veluwemeer worden erg druk bezocht. Iets verder in het pol derland zijn echter nog voldoende rustige plekjes te vinden. Vissers Surfers en alle andere watersporters kunnen uitstekend uit de voeten op de lange reeks Randmeren en langs het IJsselmeer vinden uitgelezen stekken langs de vele poldervaarten. Vooral voor de wat kleinere watersport en voor sur fers hebben zowel Almere-Stad als Lelystad een binnenmeer. Die sur fers kunnen ook op alle Randmeren uitstekend uit de voeten, vooral op het Veluwemeer dat over grote af stand ondiep genoeg is om er te kun nen lopen. Watersporters vinden langs de hele keten van Randmeren voorzienin gen. Jachthaven Wolderwijd bij Zeewolde met 1200 ligplaatsen is zelfs één van de grootste in Neder land. Bezoekers van de Open Dag kunnen hier de nacht van 30 op 31 mei gratis overnachten. Verder lig gen langs de reeks van Ketelmeer tot aan IJmeer onder andere Recre atiecentrum Zeewolde, Aquacen- trum Bremerbergse Hoek, 't Flevo- strand, de Rivièracamping, de Eem- hof en bungalowpark Harderwold, allemaal aan of vlakbij het water. In de Randmeren is ook een aantal kunstmatige eilanden aangelegd, met vaak enkele ligplaatsen of een eenvoudige aquacamping. Jachtha vens zijn er verder onder meer bij Ketelhaven, Roggebotsluis en Al- mere-Haven. De Noordoostpolder heeft enkele havens aan de oost- rand, waar kleinere meren zijn ont staan. Het grote Ketelmeer biedt ook een uitstekend vaargebied. Het uitgebreide programma bevat maar liefst 56 attracties, variërend van het politiebu reau in Lelystad tot een aard- appelsorteerbedrijf in Swifter- bant. De poldertoren van Em- meloord is te beklimmen, de OVB-viskwekerijen bij Lely stad zijn vrij toegankelijk, de kleiduivenschietclub in het Kuinderbos laat U kennis ma ken met deze tak van sport en zo gaat de lijst maar door. Het complete programma staat in een boekje, dat nu al verkrijg baar is bij alle VVV-I kantoren in heel Nederland. Op zaterdag de 31e delen VVV-hostesses het programmaboekje uit bij alle toegangswegen naar Flevo land. Lelystad, hoofdstad van de nieuwe provincie, laat de hele dag gratis busjes door de stad rijden. De gemeente biedt iede re bezoeker in het zeer opval lende stadhuis een uitgebreide informatieset en een gratis kopje koffie. Vrijwel alle hore cabedrijven bieden een com pleet menu voor vijftien gul den. Informatiecentrum Nieuw Land geeft een gratis zakje koolzaad of een poster. Forse reducties worden onder meer geboden op rondvluchten boven de Noordoostpolder en Urk en op de boottochten van Urk naar Enkhuizen vv. Voor kampeerders is er nog een extra voordeeltje. Veel cam pings bieden hun de nacht van 30 op 31 mei een gratis staan plaats aan, zodat ze de open dag al vroeg in Flevoland aan wezig kunnen zijn. Dat is toch aan te raden, want het pro gramma is zo vol en aantrekke lijk dat één dag Flevoland nau welijks voldoende is. Flevoland ontvangt Nederland Adriaan Buesink, directeur van de VVV Flevoland en Rob de Bes, di recteur van Recreatiecentrum Zee wolde zijn de organisatoren van een grote Open Dag in de twaalfde pro vincie. "We weten eigenlijk niet zo goed hoe 't komt dat men niet weet wat hier allemaal tot stand is geko men sinds de polders zijn droogge legd. De mensen verwachten niet dat dit een écht stukje Nederland is geworden, met grotere steden en dorpen, met natuurgebieden en bos sen en met veel toeristische moge lijkheden. Misschien komt het door dat het nog zo nieuw is. Bij de aard rijkskundeles hebben we wel alle maal het rijtje van elf provincies geleerd, maar deze twaalfde bestond toen nog niet eens. Daarom willen we op zaterdag 31 mei heel Neder land met deze provincie kennis la ten maken." De provincie Flevoland bestaat uit drie polders, de Noordoostpolder die droog viel in 1942, Oostelijk Flevo land (1957) en Zuidelijk Flevoland (1968). De laatste twee zijn aan el kaar gekoppeld, met alleen de Knar- dijk als zichtbare scheiding. Het grootste deel van de ruim 150.000 hectare nieuw land is in gebruik bij de boeren, die er vooral graansoor ten verbouwen maar ook peul vruchten, aardappelen en suiker bieten. In de Noordoostpolder vind je rond Marknesse en Luttelgeest ook grote fruitgebieden met boom gaarden en kassen. In delen van Oostelijk en Zuidelijk Flevoland zijn verder nogal wat veeboeren te vin den. In de veel oudere Noordoostpol der zijn de boerenbedrijven over het algemeen wat kleiner dan in de bei de andere 'jongere' polders, waar de voortgeschreden mechanisatie in de landbouw een nog sterkere schaal vergroting mogelijk maakte. Het landschap in alle drie polders wordt op veel plaatsen gekenmerkt door eindeloze vergezichten met soms hier een daar een tractor of maai dorser en aan de einder een groen begroeide horizon. Behalve voor de boeren is echter ook ruim plaats ingeruimd voor dorps- In Oostelijk Flevoland liggen twee kleinere dorpen, Swifterbant en Biddinghuizen, in de zuidelijke pol der ligt het splinternieuwe Zeewolde waar de eerste bewoners pas een paar jaar geleden zijn neergestre ken. In het onbekende Flevoland is Zeewolde waarschijnlijk het onbe kendste plekje. Hoofdplaats van het agrarisch deel van Oostelijk Flevo land is Dronten, een fors stadje met 23.000 inwoners. Dronten is vooral bekend van z'n Meerpaal, waar tientallen bekende tv-programma's zijn opgenomen. 'Eén van de Acht', de André van Duin show en 'De Sterkste Man van Nederland' gin gen het land in vanuit De Meerpaal. en stadsbewoners. De Noordoostpol der heeft één stadje, Emmeloord, met zo'n 20.000 inwoners, een fors winkelcentrum en andere voorzie ningen. Daaromheen liggen in een cirkel tien dorpen met ieder hun ei gen karakteristiek. Nagele bijvoor beeld heeft vrijwel alleen huizen met platte daken, Kraggenburg is ingepakt in het groen, Creil ligt tus sen de bollenvelden. Als een vreem de eend in de bijt ligt Urk aan de rand van de polder. Op een kilometer of twintig van Dronten, aan het IJsselmeer, ligt de hoofdstad van Flevoland Lelystad. Een voor Nederlandse begrippen in middels middelgrote stad met tegen de 60.000 inwoners. In het centrum vind je alle bekende warenhuizen, tientallen andere winkels, een groot hotel, een vestzaktheater en een bioscoopcomplex. Ook de horeca is ruim vertegenwoordigd. Centraal in het stadshart staat de Agora, waar theater, sportzaal, expositiehal en sportzaal onder één dak zijn samen gebracht. Lelystad wordt vooral ge kenmerkt door een grote variatie aan architectuur. In de ruim twin tig jaar van z'n bestaan zijn alle soorten woningbouw hier toegepast. Uniek is het gescheiden verkeers systeem, waardoor langzaam ver keer en auto's vrijwel nooit op de zelfde weg rijden. Wat aantal inwoners betreft zal Le lystad op den duur overvleugeld worden door Almere in Zuidelijk Flevoland. Omdat deze plaats op maar 25 kilometer van Amsterdam ligt is Almere nog meer dan Lely stad aangewezen voor de opvang van duizenden bewoners van de hoofdstad, die daar geen huis meer kunnen vinden. Almere is daardoor snel gegroeid. Kwamen er op 30 no vember 1976 de eerste bewoners in een toen nog vrijwel maagdelijke polder, nu heeft de stad al 45.000 inwoners. Zij zijn verdeeld over drie kernen, Almere-Haven aan het Gooimeer met een haventje, een sluis en wat kleinschaliger woning bouw, de hoofdkern Almere-Stad waar de bouw van het centrum in volle gang is, en Almere-Buiten in het wat landelijker gebied. Omdat Almere een stuk jonger is dan Lely stad is de variatie aan woningbouw er voorlopig nog minder. Boeren, dorpen en steden vullen echter bij lange na niet alle ruimte van de twaalfde provincie. Een groot deel van het nieuwe land is gereserveerd voor de natuur. In Zui delijk Flevoland vinden we bijvoor beeld de Oostvaardersplassen, een voor Europa uniek vogelreservaat waar tientallen soorten een ideaal voedsel- en broedgebied hebben ge vonden. Veel bijna uitgestorven vo gelsoorten konden van hier uit aan een nieuwe opmars over Nederland en andere landen beginnen. De Oostvaardersdijk biedt kilometers lang een prachtig uitzicht over het plassengebied, terwijl vanaf de Knardijk een observatiehut te be reiken is. 'Zijn er dan al bomen in die polders' was vroeger een veel gestelde vraag. Een vraag die de onbekendheid met het gebied onderstreepte, want de Noordoostpolder en de beide Flevo- polders zijn al jaren rijk voorzien van bos. Vlakbij de Friese plaats Kuinre ligt het Kuinderbos, verder op in de Noordoostpolder het Voor- sterbos. Kleinere bossen liggen rondom de woonkernen in deze ou dere polder. Voor de 'gewone' man zijn het inmiddels volwaardige bos sen met een dichte begroeing, de bosexpert is pas over driehonderd jaar tevreden. Langs de Randmeren van Oostelijk en Zuidelijk Flevoland is een hele keten bossen te vinden, waar inmiddels duizenden recrean ten goed de weg weten. Omdat het echter om een grote oppervlakte gaat - het Horsterwold in Zuidelijk Flevoland wordt zelfs één van de grootste bossen van Nederland - zijn er nog veel rustige plekjes te vinden. LELYSTAD - De twaalfde provin cie, die officieel werd ingesteld op 1 januari 1986, is in veel opzichten de kleinste van Nederland. Er zyn maar zes gemeenten, er werken niet meer dan 125 ambtenaren en ook moet deze provincie met veel minder geld zien rond te komen dan de an dere elf. Bovendien heeft Flevoland maar drie gedeputeerden, die samen met Commissaris der Koningin Lammers het dagelijks bestuur vor men. Natuurlijk heeft Flevoland wel een Provinciehuis, een nieuw kantoor gebouw aan de Visarenddreef in Le lystad. Het pand ligt tegen het stadscentrum aan en grenst aan de spoordijk. In mei 1988 komen daar over de eerste treinen Lelystad bin nenrijden, nadat de spoorlijn een jaar eerder al tot aan Almere in ge bruik moet zijn genomen. De nieuwe provincie zet op 31 mei ook z'n eigen huis open. Van 10.00 tot 17.00 uur is iedereen welkom voor een kopje koffie en het bekijken van dia's of een videofilm. Ook zijn er pakketten met informatie over de Provincie Flevoland beschikbaar. Natuurlijk kan de statenzaal wor den bekeken.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1986 | | pagina 8