Henk Legger, verpleegkundige SS Rotterdam: 'Het is bij ons aan boord soms net als bij Love Boat' van Meren Daar CEES HACHMANG Met Trans lekker dicht bij huis op vakantie 18 ■NNI SLAGER - POELIER SLAGER BURGERING Loodgietersbedrijf MMHHHHI UITKIJKPOST 23 JULI 1986 Het kleine en grote verdriet, de amou reuze perikelen, de luxueuze feetsvreug- dewe kennen het allemaal van de televisie-serie Love Boat, die tot voor kort door de Vara werd uitgezonden. Meestal kijk je naar zo'n serie met de gedachte: 'dat hebben ze leuk in elkaar gezet, dat hebben ze knap bedacht'. Maar nee, Love Boat is geen bedenksel, het is de afspiegeling van het leven aan boord van een op de Amerikaanse toeristen-industrie afgestemd cruise schip. Want dat is de SS Rotterdam, één van de drie schepen van de vermaarde Holland-America Line. Henk Legger uit Heiloo is aan boord van de Rotter dam verpleegkundige. Zijn verhaal geeft aan, dat Love Boat niet alleen een mooie droom, maar ook - voor wie vol doende gespaard heeft - realiteit is. Henk Legger startte als verpleegkundige bij het Psychiatrisch Centrum Sint Wil- librord in Heiloo. Na enige jaren veran derde hij. van baan en kwam in dienst van de KLM als 'ruimte-verpleger': zie ke mensen begeleiden, wanneer die toch het luchtruim kozen. Na negen maan den had hij het blauw van de lucht wel gezien en zocht Henk het blauw van de zee op. Hij kwam terecht bij de Holland-America Line, een van oor sprong Hollands bedrijf, dat zich steeds meer op de Amerikaanse toeristenmarkt is gaan richten. Het is hard werken tijdens de (meestal) zevendaagse cruises in het Caraïbische gebied, dan wel in de wateren nabij het ijzige Alaska. Van de officieren aan boord van de Rotterdam, onder wie nog een flink aantal Nederlanders, wordt namelijk niet alleen verwacht, dat zij hun eigen vak uitoefenen, maar ook dat zij zich bemoeien met hun gasten. ,,Een avondje verplicht dansen", is een voor beeld dat Henk Legger geeft. Daarnaast heeft hij al eens gezeten in de Raad van Elf ter Zee (carnaval) en stak hij zich menigmaal in Hollandse klederdracht ter promotie van ons eigen land: kaas, klompen, tulpen en Heineken. Klein ziekenhuis Aan boord van de Rotterdam, een schip van 38.500 ton met ruimte voor 1100 passagiers en 650 bemanningsleden, heeft de medische staf de beschikking over een klein ziekenhuis. Drie verple gers en een dokter kunnen maximaal twaalf zieken bergen. Er is een operatie kamer, een laboratorium, een röntgen- camera, een monitor voor hartpatiën ten. Mocht de nood van een patiënt nog verder gaan, dan de eigen faciliteiten van de ziekenboeg kunnen, opvangen dan wordt hij of zij per helicopter van boord gehaald. „We hebben eens een vrouw aan boord gehad, die zo ernstig ziek was, dat we het reisschema moesten wijzigen. Onder de andere passagiers ontstond toen zo veel verzet, dat het zelfs tot vechten kwam. Ik vond en vind dat belachelijk. De vrouw overleed later op het vaste land", vertelt Henk Legger. Maar in de meeste gevallen gaat het niet om zulke ernstige verwondingen en ziektes. Zeeziekte is (natuurlijk) de meest voorkomende kwaal, op de voet gevolgd door zonnebrand. Behalve be handelend treedt het verplegend perso neel ook preventief op, bijvoorbeeld via instructies bij het gebruik van zwem vesten. Aan boord van de Rotterdam moeten passagiers, die een beroep op de medische staf doen, hiervoor apart be talen. Het personeel is in dienst van de Holland-America Line. Zeebeving Henk Legger is al zeventien jaar werk zaam op cruiseschepen. In die periode heeft hij natuurlijk het nodige meege maakt. Het meest riskante was wel een zeebeving nabij Casablanca, waar het gigantische schip bijna omging. Door een snelle actie van de kapitein, die het schip nog net kon draaien, werd een ramp voorkomen. De ziekenboeg had wel twee dagen ontzettend veel werk. Natuurverschijnselen en ontwikkelin gen binnen bepaalde landen hebben m <v mtmm mm m wmmÊmrn zonder meer hun invloed op het verloop van de cruises. Bijvoorbeeld werd tij dens de jaarlijkse wereldreis van drie maanden in de periode van de oorlog in Vietnam dat land met een grote boog vermeden. Ook werden eens nabij Alas ka 22 mensen uit zee opgepikt nadat hun eigen schip was vergaan. Naar aan leiding van de kaping vorig jaar van een Italiaans cruiseschip, waarbij een Ame rikaan door de Palestijnse kapers werd gedood, is de beveiliging op de Rotter dam ook toegenomen. Tenslotte de aardbeving in Mexico enige tijd terug. Het aantal deelnemers aan de cruises al daar nam toen direct wat af. Inmiddels zijn de reizen weer volledig volgeboekt. Vliegen De havenplaats van SS Rotterdam is Vancouver. Wanneer Henk Legger na zijn verlof weer aan boord moet, vliegt hij naar de Verenigde Staten. Het sche ma is meestal zo, dat het personeel bijna vijf maanden werkt en dan ongeveer zes weken verlof heeft. Bovendien heeft men eens per jaar recht op een zogehe ten vrije cruise: zelf als passagier mee op kosten van de werkgever gedurende veertien dagen. Aan boord van de Rotterdam kom je al lerlei nationaliteiten aan. Bij het perso neel nemen de Indonesiërs het leeuwen deel voor hun rekening. Westeuropese mensen zijn te duur, vandaar dat ook de Filippijnen als leverancier van personeel hoog scoren. De laatste jaren was er tij dens de avonden, die door de inwoners van landen in het Verre Oosten werden verzorgt, nog wel eens een vrijheidslied je te horen: aan boord van een cruise schip staat de wereld niet stil! V akant iestemming Het leukste van het werken aan boord van de Rotterdam vindt plaatsgenoot Henk Legger de omgang met mensen, die in vakantiestemming zijn. Op de wat langere tochten is er bovendien tijd om de passagiers (althans een deel daarvan) wat beter te leren kennen. Henk voer zelf al zesmaal rond de wereld. Dat hij de handen uit de mouwen moet steken als verpleegkundige en ook als host voor de pleziervaarders, maakt het voor hem niet minder leuk. Vooralsnog is Henk niet van plan van baas te veranderen. Het SS Rotterdam voor anker bij één van de vele eilanden in het Caraïbische gebied. SUBSIDIE VOOR EGMONDSE POLITIE Vorige week maandag maakten de mi nisters van justitie (Korthals Altes) en binnenlandse zaken (De Korte) bekend, dat in totaal 35 gemeenten en 1 provin cie subsidie krijgen voor lokale proef projecten ter preventie van criminali teit. De geselecteerde projecten richten zich onder andere op de preventie van vandalisme, winkeldiefstal, fietsen diefstal, inbraak en geweldpleging. Vrijwel alle projecten hebben een loop tijd van enkele jaren. In 1986 gaat het om een totaalbedrag van 6 miljoen gulden. Dit geld komt uit het budget van 45 miljoen gulden dat in het kader van het beleidsplan Samenle ving en Criminaliteit beschikbaar is gesteld voor lokale projecten. Het totale bedrag bestrijkt een vijftal jaren. In mei van dit jaar is het plan aan de Tweede Kamer aangeboden. Kleine criminaliteit Naast de bestrijding van de zware crimi naliteit heeft het beleidsplan als doelstelling een meer effectieve beheer sing van de zogenaamde kleine crimina liteit. Dit dient vooral bereikt te worden door meer preventieve maatregelen, waarbij lokaal bestuur, politie én justi tie en waar mogelijk maatschappelijke organisaties hun rol op elkaar afstem men. Omdat de ontwikkeling van een dergelijk preventiebeleid een nieuwe be nadering is, moeten onder meer lokale proefprojecten uitwijzen welke soorten van aanpak het meeste effect hebben. De coördinatie van het preventiebeleid is in handen van een stuurgroep bestuurlijke preventie van criminaliteit. Deze stuurgroep heeft ook de selectie uit 130 proefprojecten, ingediend door 90 gemeenten, gemaakt. In het verspreidingsgebied van de Uit kijkpost heeft de gemeente Egmond subsidie gekregen voor een project ter preventie van inbraken in auto's. Ver der hebben in de kop van Noord- Holland ook Heerhugowaard en Hoorn subsidie toegekend gekregen. Egmond is één van de kleinste gemeenten in de lijst van subsidiekrijgers. De grootste is bijna vanzelfsprekend Amsterdam, waar twee projecten gesteund worden. MIDDENSTANDS VERENIGING HEILOO Maak gebruik van de MVH-cheques van f 25,- en f 10,- besteedbaar bij alle winkeliers van Heiloo. HERHAALDE OPROEP VAN "VRIENDEN VAN DE CONCERTVLEUGEL i.O." De publikatie in de Uitkijkpost van eind juni, heeft helaas niet voldoende reak- ties opgeleverd. Wel getuigden de 10 briefjes en briefkaarten van een warme belangstelling voor het idee Derhalve nogmaals een oproep aan u die van klassieke pianomuziek houdt, te reageren op het volgende: oprichting van een vereniging/stichting in Heiloo, met als doel voor de leden/donateurs 2 pianorecitals in een seizoen te verzor gen, tegen een contributie/donatie van 25,- per jaar. Ook zij die geen lid willen worden maar wel de concerten wensen te bezoeken (tegen een hogere prijs dan de kosten van het lidmaatschap, moeten beslist even een kaartje of een kort briefje van instemming zenden aan "Vrienden van de concertvleugel", Postbus 54, 1900 AB Castricum. Laat het initiatief tot oprichting van een vereniging/stichting voor pianoliefheb- bers(-sters) niet verloren gaan Het gaat voorlopig om het peilen van de be langstelling. Maar het is belangrijk dat u reageert Attendeert u ook familie, vrienden en kennissen op dit bericht. Onze vereniging/stichting zal een "ge voelige" leegte in het culturele aanbod kunnen gaan opvullen. S Deze week zijn we weer van start gegaan 5 en zullen wij vijftig weken voor U klaar staan. Rund - Kalfs en Varkensvlees Kip - Konijn - Haas - Parelhoen Kalkoendijen Nw. Zeelands Lamsbout per kilo Lamskoteletten per kilo Lamsschouder per kilo 16.- 18.- 12.- WOENSDAG: GEHAKT 1 kilo 7.50 Kennemerstraatweg 482 - Tel. 072-330571 wm 8 Gas - water - sanitair Verwarming Dakbedekkingen Riool Hoge Druk ontstopping 2 jaar Garantie Installatiewerk 10 jaar Garantie Dakbedekkingen Holleweg 19. Tel. 072-335085. t.o. De Beun en parkeerterrein 't Loo. Verre reizen maken heeft iets bekoorlijks. Je ziet veel, beleeft van al les en komt boordevol indrukken weer thuis. Maar er zijn nogal wat mensen voor wie dat allemaal niet hoeft. Ze hebben ontdekt dat ons eigen land zoveel moois biedt, datje er nooit op uitgekeken raakt. De Wadden-eilanden en Zuid Limburg, de Achterhoek en het Zuid Hol landse merengebied..., eigenlijk is Nederland zo afwisselend en veel zijdig dat het niet nodig is ver weg te gaan. Wie zo'n vakantie boekt bij Trans, de reisorganisatie van NS, profiteert bovendien van het vak manschap van ervaren reisdeskundigen die zorgen voor een uitste kend verzorgde vakantie. Trans reisorganisatie is een dochter van NS, maar dat wil niet zeggen dat u verplicht bent ook per trein op vakantie te gaan. Dat kan wel, want alle vakantieplaatsen zijn via het openbaar vervoer bereikbaar, maar wie met eigen auto wil reizen kan dat doen en betaalt dan uiteraard niet de vervoerskosten per trein. Overigens is wel een van de aan trekkelijke kanten van Trans-va kanties in eigen land dat u voorde lig reist. De treinprijs is in het to taalbedrag begrepen. Wie een flin ke afstand reist van huis naar het vakantie-adres geniet een flinke re ductie op de treinprijs. Tweemaal Texel Als vakantiestreek zijn de Wadden eilanden nog altijd onovertroffen. Ze bieden alles wat een mens in die vrije weken zoekt: zon en zee, strand en gezonde ontspanning. U kunt bijvoorbeeld op Texel kiezen uit twee hotelreizen, beide in goede middenklasse hotels. Zo kost een mini-vakantie van 5 dagen in het naseizoen op halfpensionbasis f 245,- per persoon in Hotel Taten- hove in de Koog. Dit gezellige ho tel ligt op 600 m. van het dorp en cir ca 1500 m. van het strand (op vol- pensionbasis is de prijs voor 5 da gen f256,- per persoon). Deze prij zen gelden voor een tweepersoons kamer en voor een arrangement voor 2 personen; voor een 1-per- soonskamer wordt een kleine toe slag berekend. In de Koog ligt ook Hotel de Koger Hoop waar uitslui tend volpensionprijzen gelden. Een 8-daagse vakantie is mogelijk vanaf f398,- per persoon. In deze prijzen zijn begrepen de hotelkosten als aangegeven, de treinreis 2e klas van uw woonplaats naar den Helder re tour plus de overtocht per boot. Naast Texel zijn in het Trans-pro gramma ook opgenomen Wadden vakanties naar Vlieland, Terschel ling (keus uit 2 hotels) en Ameland (een hotelreis en een apparte- mentsreis), en Schiermonnikoog, waar ook een appartementsreis mogelijk is. Voldoende keus dus voor een onbezorgde vakantie op een van deze mooie Waddeneilan den. 't Is goed te bedenken dat in het najaar de temperatuur van het zeewater gewoonlijk zorgt voor warmer weer op de eilanden. Dwalen door Limburg Een totaal andere vakantie beleeft u met Trans in Zuid-Limburg, dat stukje buitenland in ons koninkrijk. Een streek waar natuurschoon, goede hotels en een gastvrije bevol king samen zorgen voor een heel geslaagde vakantie. U kunt kiezen uit een hotel (of appartement) in het sfeervolle Valkenburg. Of de voorkeur geven aan de rust van het Limburgse land en in Slenaken, dat midden in "Klein Zwitserland" ligt, genieten van mooie vergezichten op 1 km. van de Belgische grens. Valkenburg biedt keus uit het hotel Walram, Schaepkens van St. Fyt of la Residence. Bij een verblijfsduur van tenminste 8 dagen is het ook mogelijk een appartement te huren bij Dieteren Meijs. In de hotelprij- zen is de treinreis begrepen tot Val kenburg of - voor Slenaken - tot Heerlen. De voordeligste mogelijk heid (voor een driedaagse treinreis naar het zeer verzorgde hotel Schaepkens van St. Fyt in Valken burg) is vanaf f 138,- inclusief de toegangsprijs voor een bezoek aan het Casino in Valkenburg. Wie kiest voor bijvoorbeeld vier dagen in Slenaken (hotel "Op den Dries" met volpensionregeling) betaalt per persoon vanaf f 193,- en dat is inclusief de treinreis en op basis van een 2-persoonskamer. Grote keus Wie de brochure 'Trans Vakantie reizen" doorkijkt ontdekt dat er al leen al voor Nederland een kleine dertig hotelvakanties te boeken zijn plus enkele appartement-reizen en zeven bungalow-vakanties. Er is daarbij keus uit o.a. Holten en Oot- marsum, Drenthe, Zeeland, de Ve- luwe en Friesland. U kunt kiezen uit eenvoudige en zeer comfortabe le hotels. Bij sommige arrangemen ten zijn extra's inbegrepen als gratis fietsen voor een of enkele dagen, een routebeschrijving of een wel komsdrankje. In bepaalde gevallen is voor 60+ers een extra korting mogelijk of zijn er voor bijvoor beeld de Kerst speciale arrange menten. Al de informatie over zo'n plezierige vakantie in eigen land is te vinden in de al genoemde bro chure 'Trans Vakantiereizen 1986/ 1987". In deze kleurig geïllustreer de brochure is trouwens het com plete reisprogramma van Trans op genomen, ook dat naar verre stre ken. Als u er meer van wilt weten: deze brochure is verkrijgbaar bij veertig NS-stations, bij reisbureaus en de reizen verkopende banken. VAKANTIE VOORBIJ? NAGENIETEN MET FOTO'S 't Is gek dat leuke dingen vaak zo vlug voorbij gaan. Daarom nemen bijna alle mensen een camera mee als ze er op uittrekken. Om alle hoogtepunten vast te leggen. Alle fraaie vergezich ten en landschappen nog vaak te kunnen bekijken. Wéér te zien hoe veel er gelachen is en hoe mooi het hotel of de vakantiebungalow er uit ziet. Vergeet daarom vooral uw ca mera niet als u op vakantie gaat, want als de vakantie voorbij is kunt u er nog vaak van na)genieten dankzij uw foto's. Zoals van dezeföto van het Limburgse land, genomen in de buurt van Slenaken. j- "A v/vv-y V.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1986 | | pagina 6