Met een zoomlens meer bereik Vakantiefoto's, stapels plezier UITKIJKPOST 10 SEPTEMBER 1986 START VAN DE STICHTING HEMA FONDS 60 PLUS Dit iaar bestaat de Hema 60 jaar. De bijna 200 Hema-winkels in ons land, verheugen zich in een grote kring van trouwe klanten. Een deel van deze klan ten bereikte inmiddels een leeftijd, die in de buurt ligt van het bestaan van de Hema: 60 jaar. Hierin vond de Hema aanleiding voor het oprichten van de Stichting Hema Fonds 60 plus. De Stichting Hema Fonds 60 plus wil een bijdrage leveren aan de zelfstandige positie van de ouderen in ons land. In toenemende mate is waarneembaar, dat dit deel van onze bevolking er de voor keur aan geeft zelfstandig te wonen en leven. De bijdrage bestaat uit het finan cieel steunen van een goed initiatief, dat de zelfstandige positie van ouderen tot inzet heeft. Op 5 november 1986, zal men voor het eerst 60.000,- ter be schikking stellen. Daarbij zal het niet blijven: de Stichting zal haar financiële steun van 60.000,- jaarlijks herhalen. Wil een initiatief voor de financiële steun van 60.000,- in aanmerking ko men, dan moet aan een aantal voor waarden worden voldaan. Op de eerste plaats moet duidelijk blijken, dat een VROUWEN IN DE BIJSTAND Uitnodiging aan "vrouwen in de bijstand" om deel te nemen aan een weekend op de Volkshogeschool Ber gen, 31 oktober - 2 november. Kinder opvang is aanwezig. De provincie Noord-Holland heeft subsidie gegeven voor dit weekend. Er zijn dus geen kosten aan verbonden. De uitnodiging richt zich tot vrouwen die nog niet zo lang in de bijstand zitten en die óf niet, óf net georganiseerd zijn in de verschillende plaatsen. Aan de orde komt o.a.: - informatie over allerlei financiële regelingen - hoe is het om in de bijstand te zitten - ervaringen uitwisselen over er alleen voor staan (bijv. opvoeding, kontakten met scholen, de buurt, de familie) - welke mogelijkheden zijn er voor stu die, werk, vrije tijd. Het weekend wordt begeleid door Francien v.d. Meer en Agnès Beijer (kursusleidsters Volksho geschool Bergen). Verdere informatie en opgave formulie ren te krijgen bij: Volkshogeschool Ber gen, t.a.v. Ciske Quant, Postbus 94, 1860 AB Bergen NH, tel.: 02208-94541 ('s morgens). RIJBEWIJS AANVRAGEN NIET MEER NAAR DE PROVINCIE De Commissaris der Koningin in Noord-Holland adviseert het publiek om vanaf 1 september rijbewijsaanvra- gen niet meer naar de provincie te stu ren, maar de aanvragen zo mogelijk vast te houden tot 1 oktober. Dat is het moment waarop de gemeente de afgifte van rijbewijzen overnemen van de pro vincie. Rijbewijsaanvragen moeten dan worden ingediend bij de gemeente waar aanvra(a)g(st)ers staan ingeschreven in het bevolkingsregister. De achterstand bij het bureau rijbewij zen van de provincie Noord-Holland is inmiddels opgelopen tot vier weken. Dat betekent dat aanvragen die in sep tember bij de provincie bijnnenkomen niet meer door de provincie kunnen worden afgehandeld. De bevoegdheid van de Commissaris der Koningin tot afgifte van rijbewijzen eindigt per 1 ok tober. Aanvragen die na 1 oktober nog bij de provincie liggen zullen, voorzien van een advies, worden doorgezonden naar de gemeenten. Deze zorgen dan voor afgifte van het rijbewijs. Voor mensen die vanaf 1 oktober hun aanvraag bij de gemeente indienen geldt: - de aanvraag hoeft niet meer vergezeld te zijn van een uittreksel uit het persoonsregister; -de aanvraag hoeft niet meer vergezeld te zijn van een geneeskundige verklaring (dit geldt dan voor de meeste mensen tot zeventig jaar). Alle rijbewijzen die na 1 oktober door de burgemeester worden afgegeven zijn geldig tot 70 jaar. Dat geldt dus ook voor de rijbewijsaanvragen die de pro vincie na 1 oktober ter afdoening aan de gemeenten stuurt. KINDERTELEFOON VIERT 5-JARIG BESTAAN In 1981 is de Kinder- en Jeugdtelefoon Alkmaar opgericht, omdat de initiatief nemers gemerkt hadden, dat jongeren bijna nergens gemakkelijk terecht kon den met vragen of problemen. Uit het aantal en de aard van de telefoontjes die nu al 5 jaar lang binnenkomen moet worden afgeleid, dat jongeren het luisterend oor van de Kindertelefoon 1 hebben ontdekt. De Kindertelefoon voorziet nog steeds in een grote behoefte en wordt door jongeren gezien als een instelling die er speciaal voor hen is. Al een aantal jaren wordt er ruim 4000 maal per jaar ge beld. De meeste bellers zijn tussen de 12 en 15 jaar. Er bellen twee keer zoveel meisjes als jongens. De gespreksonder werpen lopen uiteen van verliefdheid tot pesten, van sex tot recepten, van fan clubadressen tot echtscheiding en incest. Bij de Kindertelefoon Alkmaar werken vrijwilligers die allemaal een uitgebreide training hebben gekregen. Straatfestival Om het 5-jarig bestaan te vieren is de Kindertelefoon bezig een straatfestival VERENIGING DE CHRISTENVROUW Een aantal dames heeft besloten, nadat zij al een jaar geregeld bijeenkomsten organiseerden, een afdeling van de Christenvrouw in Alkmaar en omstre ken op te richten. Wij zijn een protes tants-christelijke vereniging en enige be langrijke artikelen uit onze grondslag zijn, dat wij geloven dat de bijbel het door de Heilige Geest geïnspireerde Woord van God is, dat alleen onfeil baar gezag heeft. Het doel van de vereniging is dat zij christenvrouwen vanuit de bijbel be hulpzaam wil zijn, om te komen tot een beter inzicht en betere kennis omtrent de problemen van deze tijd, ten aanzien van gezin, maatschappij, staat en cul tuur, zij wil zich inzetten om in Neder land de bijbelse normen en waarden te handhaven en zal wanneer deze in het bijdrage geleverd wordt aan de zelfstan digheid van ouderen. Het aantal oude ren dat profijt heeft van een initiatief, mag niet te klein zijn. De uitgave van het bedrag moet voor de Stichting He ma Fonds 60 plus controleerbaar zijn. Bovendien wordt gezocht naar die initi atieven, die hun nuttigheid hebben be wezen en die door anderen op eenvoudi ge wijze navolgbaar zijn. Deze beheersgroep bestaat uit personen, die betrokken zijn bij de positie van ou deren. Zij gaan na in hoeverre er bijge dragen wordt aan de zelfstandigheid. En welk initiatief op basis van de gestel de criteria, uiteindelijk in aanmerking komt voor 60.000.-. Iedereen die van mening is, op de hoog te te zijn van een initiatief dat in aan merking komt voor de financiële steun, kan een aanvraagformulier toegezon den krijgen. Op basis van de ingevulde formulieren zal de beheersgroep zich een eerste oordeel vormen. Belangstel lenden richten hun schriftelijke verzoek om een aanvraagformulier aan het se cretariaat van de Stichting Hema Fonds 60 plus, Teteringsedijk 19, 4817 MA Breda. Dit verzoek dient uiterlijk 15 september in bezit van het secretariaat te zijn. Ook kan men aldaar een bro chure over de Stichting verkrijgen. CREATIEVE HANDVAARDIGHEID EN VORMGEVING IN KERAMIEK Pittige cursussen voor mensen die op korte termijn écht iets willen leren of dat nu is uit persoonlijke interesse, dan wel als ondersteuning van hun werk of toekomst. De opleiding creatieve handvaar digheid wordt in Alkmaar op woens dagavond of vrijdagochtend gegeven door Crejat. Crejat is een onderaf deling van de landelijke vereniging tot ontwikkeling van beeldende kreati- viteit (VOBK). Er wordt gedurende 2 jaar aandacht besteed aan de vol gende materiaalgroepen: klei, hout, papier/karton, druktechnieken, me taal en textiel. De keramiek cursus zal op maandag ochtend worden gegeyen. Aan de hand van de kunstgeschiedenis zal onder zoek gedaan worden naar verschil lende vormgeving in klei. Technieken als handvormen, plakken techniek, figuur en/of kop boetseren, raku stoken en glazuren komen aan de or de. Inlichtingen of folder bij de do centen: 02513-13426 (Inez de Boer), 02510-37400 (Jos Henning). VOORDELIG UIT MET CJP Wie nog geen 26 jaar is, heeft recht op een Cultureel Jongeren Paspoort. Met deze reductiekaart is de toegang tot theater, concertzaal, filmhuis en de overige culturele centra aanzienlijk goedkoper. Vaak hoeft slechts de helft van de entreeprijs te worden betaald. In Heiloo wordt o.a. bij theater De Beun en jongerencentrum Buk Buk CJP- korting gegeven. Met het CJP beschikt men tegelijkertijd over de museumjaarkaart, waarmee veel Nederlandse musea gratis kunnen worden bezocht. Voorts is het lidmaat schap op bibliotheek, fonotheek en kunstuitleen goedkoper. Overige reduc ties die aan het CJP zijn verbonden, omvatten o.a. abonnementen op tijd schriften, variërend van opiniebladen tot hobbytijdschriften. Incidenteel zijn er aanbiedingen op het gebied van lite ratuur, reizen en muziek. Het CJP is geldig in heel Nederland en bovendien in België. In de provincie Noord-Holland ontvan gen houders van een CJP gratis het maandblad PLUG (behalve in de ge meenten Alkmaar, Amsterdam en Haarlem). Dit informatieblad biedt een culturele dagagenda en geeft toelichtin gen bij de belangrijkste culturele evenementen. De overige inhoud wordt gevormd door artikelen die achtergronden geven van het actuele culturele gebeuren. Per seizoen (september-september) kost het CJP 9,50. Het CJP kan worden aangevraagd bij de Culturele Raad Noordholland, Postbus 163, 1970 AD IJmuiden, tel. 02550-33806 en bij de meeste gemeentehuizen, openbare bib liotheken en VVV-kantoren. te organiseren. Dit zal gehouden wor den op zaterdag 20 september van 2 tot 4 uur voor de Vest in Alkmaar. Het festival is bedoeld voor kinderen en jon geren. Het programma staat nog niet helemaal vast, maar in ieder geval is er muziek (Alkmaars Straatorkest), een springkussen, spelletjes, informa tiestand, ballonnen, sieraden maken, etc. Eind van dit jaar wil de kindertelefoon een jubileumboek uitgeven. Naast het gebruikelijk 'saaie' gedeelte over ont staan en geschiedenis van de kindertele foon, wordt er plaats ingeruimd voor feestelijker zaken. Kinderen en jongeren (en volwassenen) kunnen een bijdrage daaraan leveren, door te schrijven of te tekenen wat ze van de kindertelefoon vinden, of de kin dertelefoon eigenlijk wel nodig is, over verliefdheid, pesten, verkering, popmu ziek, kortom over alles wat jongeren van nu bezighoudt. Het adres waar deze bijdragen naar toe kunnen worden gestuurd is: Postbus 8099, in Alkmaar. Kinderen en jongeren kunnen voor het laatste nieuws over het straatfestival het nummer van de Kindertelefoon bellen: 072-15 55 28. Voor hen is ook gratis in formatiemateriaal beschikbaar. geding' komen haar stem horen bij de overheid en andere organisaties, zij wil christenvrouwen met elkaar in contact brengen, dit alles zal dienen te geschie den in overeenstemming met de grond slag. De vereniging zal eens per maand verga deren in één der zalen van de Baptisten- kerk, Hofstraat 15 te Alkmaar. Al deze vergaderingen zullen worden gehouden op dinsdagavond. De eerste vergadering zal dinsdag 16 september zijn en zal ver zorgd worden door twee christenpsy chotherapeuten van de Stichting „Pro mise". Het onderwerp zal zijn „Yoga", wat benaderd zal worden vanuit de bij belse visie. Als U belangstelling heeft, bent U van harte welkom, aanvang 20.00 uur. Ook kunt U informatie krijgen bij mevr. Strengholte (tel. 333730) of mevr. Craa- nen (tel. 610450). FOLDER EMANCIPATIE- ACTIVITEITEN De provincie Noord-Holland subsi- diëert emancipatie-activiteiten. Groe pen, organisaties en instellingen in Noord-Holland kunnen subsidie aan vragen bij het Provinciaal Bestuur van Noord-Holland. De activiteiten moeten wel een provinciale of regionale beteke nis hebben d.w.z. dat de deel neemsters/deelnemers in principe af komstig moeten zijn uit meerdere ge meenten in de provincie. Om voor sub sidie in aanmerking te komen, moeten de activiteiten gericht zijn op: - doorbreking van de traditionele rol verdeling tussen vrouwen en mannen; - het bevorderen van de acceptatie van homosexualiteit. Meer over de subsidievoorwaarden is te lezen in een door de provincie uitgege ven folder. In deze folder staat ook wel ke kosten gesubsidieerd kunnen worden en hoe de subsidie-aanvragen worden beoordeeld. Groepen of organisaties die al eerder voor meerdere activiteiten bij de provincie subsidie hebben aange vraagd, moeten voor 1 oktober een sub sidieverzoek met een jaarplanning van hun activiteiten indieiien. In andere ge vallen moeten de subsidie-aanvragen uiterlijk 3 maanden voor de start van een activiteit worden ingediend. Aanvraagformulieren, folders en inlich tingen zijn te krijgen bij de sectie eman cipatie, tel. 023-163505/163447. ONTWERPPLAN SOCIAAL PEDAGOGISCHE ZORG Tot en met september kunnen burgers inspreken op het ontwerp-plan Organi satie van de Sociaal Pedagogische Zorg. In het ontwerp-plan wordt een nieuwe organisatiestructuur voorgesteld voor de sociaal pedagogische zorg of wel het maatschappelijk werk voor geestelijk gehandicapten. Sinds januari 1982 heeft de provincie de beleidsverantwoordelijkheid voor dit werkveld. Tot op dat moment was het rijk verantwoordelijk. Het rijk gaf sub sidie, maar bemoeide zich niet met het beleid van de instellingen. De hoogte van de rijkssubsidie hing af van het aan tal formatieplaatsen bij een dienst. De provincie wil een beleid ontwikkelen dat zorgt voor: - een goede spreiding van het hulpaan bod over de hele provincie; - goede afstemming van de vraag en het aanbod van hulp; - een evenredige verdeling van forma tieplaatsen. Voor de inspraak worden twee informa tie-avonden/hoorzittingen gehouden: - 24 september in Alkmaar, in 't Gul den Vlies, Koorstraat 30; - 1 oktober in Haarlem, in Die Raeck- se, Raaks 1-3. De samenvatting van het ontwerp-plan is op te vragen bij Bureau Voorlichting van de provincie Noord-Holland, tel. 023-319130. GEZOCHT: EX-MEDICIJNGEBRUIK(ST)ERS Voor het regionale steunpunt in Alk maar zoekt de Stichting Phoenix nog enkele kerngroepleden die zelf voor korte of langere tijd overmatig medicij nen hebben gebruikt. En wel: kalmeren de, stimulerende en/of slaapmiddelen. De stichting Phoenix wil mensen die van hun overmatig medicijngebruik af wil len, ondersteunen door het opzetten van zelfhulpgroepen. Dit zijn kleine groe pen van en voor mensen die hetzelfde probleem (medicijnverslaving) delen en zichzelf met behulp van andere groepsleden willen helpen hun probleem te overwinnen. De groepen worden be geleid door lotgenoten. Dit zijn mensen die hun medicijnverslavingsprobleem verwerkt hebben. Zij zijn het beste in staat zich in te leven in de ervaringen van de groepsleden en kunnen hun ge drag en problemen het beste herkennen. Zij bezitten dus ervaringsdeskundig heid. Op meerdere plaatsen in het land bevin den zich regionale steunpunten die bestaan uit 3-5 vrijwillig(st)ers die zelf ervaring hebben met medicijnversla ving. Ervaringsdeskundigen die be langstelling hebben om groepen mee op te starten en te begeleiden kunnen meer informatie krijgen door te bellen met het landelijk buro van de stichting op donderdagmorgen van 9.30-12.00 uur, tel. 040-452833, of door te schrijven naar: Stichting Phoenix, Postbus 770, 5600 AT Eindhoven. VOORLICHTING OVER SOCIALE ZEKERHEID In de komende tijd zal er ten aanzien van de sociale zekerheid veel ingrijpend veranderen. Deze ingewikkelde materie hoeft U niet tot in details te kennen. Wel moet U uw medegelovigen de juiste weg kunnen wijzen. De Gemeentelijke Sociale Dienst Alkmaar zal in samen werking met de Alkmaarse Raad van Kerken op dit gebied voorlichting organiseren. Deze voorlichtingsbijeenkomsten zijn vooral bedoeld voor mensen die te ma ken hebben met: huisbezoeken, zieken bezoeken, individuele gesprekken, hulpvragen, vraagstukken rond Kerk en Samenleving, enz. De ochtendbijeenkomsten worden ge houden in de Besognekamer van het stadhuis, Breedstraat 50 te Alkmaar, op maandag 27 oktober en maandag 3 no vember van 10.00 tot 12.00 uur. De avondbijeenkomsten zijn de Vrijheids- kerk, Hobbemalaan 2 te Alkmaar op de donderdagavonden 30 oktober en 6 no vember van 20.00 tot 22.00 uur. Deze bijeenkomsten zijn gratis. Inlichtingen en/of opgave: Alkmaarse Raad van Kerken, Gerard Doustraat 32, 1816 CR Alkmaar. CURSUSSEN VROUWENGEZOND HEIDSCENTRUM In september starten vanuit het Vrou wengezondheidscentrum Alkmaar drie cursussen. Een vierde cursus is in voorbereiding. Omgaan met spanningen In deze cursus gaan we een aanzet geven in kontakt te komen met onze innerlijke kracht, met het gewaarworden van de kosmische energie, die rondom ons is en in onszelf. Inlichtingen bij de docente, Elsy Kloeg, tel. van maandag t/m vrij dag 18-19 uur, tel. 072-616436. Vrouwen en eten Veel vrouwen zitten in de knoop met hun eetgewoonten. Sommigen zijn on tevreden omdat ze vinden dat ze teveel eten, anderen eten strikt wat ze vinden dat ze mogen eten, maar voelen zich hier ook niet gelukkig bij. Dit kan ver der inhouden dat je eet wanneer je je leeg, kwaad, verdrietig, eenzaam of rot voelt, dat je veel tijd bezig bent met eten of nadenken over eten, dat je vreetbuien hebt en afkeuring over je lichaam. Inlichtingen bij de docentes, Mieke Korteweg (overdag) 072-620232 en Ni- tyam Dams ('s avonds) 02208-18342. Praat/lijfgroep Deze cursus is bestemd voor alle vrou wen die in een groep ove hun problemen willen praen en daarbij ook aandacht willen geven aan wat psychische span ningen voor lijfelijke reakties oproepen. Inlichtingen bij een van de bege leidsters, Nan Noordam, tel. van maan dag t/m vrijdag 18-19 uur, 072-121110. Aanmelden voor de cursussen kan ook schriftelijk, postbus 8128, 1802 KC Alkmaar. Een cursus Natuurgeneeskun de is in voorbereiding. De meeste foto's worden gemaakt tijdens vakanties en uitstapjes. Heel begrijpelijk, want dan maakt u steeds weer iets nieuws of verras sends mee. Wanneer u eenmaal thuis bent, wordt u nieuwsgierig: "Zullen de foto's goed zijn?" Als dat zo is kunt u er mee pronken, en vrienden, familie en collega's in woord èn beeld vertellen hoeveel plezier u heeft gehad. Vakantiefo to's gaan vaak van hand tot hand. Als ieder ze heeft bekeken bergt u ze op om ze later 'ns tevoorschijn te halen en alles weer opnieuw te bele ven. Maar met vakantiefoto's kunt u veel doen. Hier zijn een paar suggesties: U kunt van al die vakantiefoto's een leuk vakantie-album maken. De foto's plakt u in de goede volgorde in het album, voorzien van korte onderschriften of misschien wel een klein verhaal. Er zijn ook mensen die het leuk vinden toegangsbiljet ten, folders of nota's erbij te plak ken. Met elkaar wordt het dan een levendig verslag waar eventueel ook de kinderen met een paar tekenin gen hun aandeel in kunnen leveren. Kies één of enkele geslaagde fo to's uit en laat deze vergroten. Als u ze in een lijst doet, herinnert die kleurige wandversiering nog lang aan de hoogtepunten van uw vakantie. Laat van één of een paar foto's van de kinderen extra afdrukken maken. Grootouders doet u er een groot plezier mee, bijvoorbeeld op een verjaardag. Kies de mooiste en meest- geschikte vakantiefoto uit om die straks te verwerken op een wens kaart bij de jaarwisseling. Vooral in die donkere dagen is zo'n zonnig plaatje van uw vakantievie rend gezin een vrolijke en welkome groet. Zo kunt u met uw vakantiefoto's van alles doen, niet alleen voor uzelf maar ook voor anderen. Fo to's zijn niet duur, en heel persoon lijke geschenken. CATCHBALL ...DE NIEUWE RAGE? De speelgoedbedenkers zitten niet stil. Werd jarengeleden de Rubic- Kubus een absolute rage, voorbeel den van kort geleden succesvol geïntroduceerde behendigheid-spel letjes liggen voor het oprapen. De lo- lo-ball was eéén van de rages, die voor afging aan vernieuwde kennismaking met de jojo. Catchball wordt wellicht weer een rage. Het is een eenvoudig bal-met- elastiekspel, dat toch niet zo gemak kelijk is als het lijkt. Een elastiekje wordt met lusjes om elk van de middel vingers geschoven. De bal die zich in het midden van het elastiekje be vindt, moet in één hand worden ge nomen. Vervolgens laat men de bal van de ene in de andere hand schie ten en terug en weer heen en weer terug. Heel eenvoudig, als je het kan! De catchball is verkrijgbaar in alle Blokker filialen. M.T.S.-ALKMAAR NEEMT AFSCHEID VAN M. JANSEN De heer M. Jansen heeft op vrijdag 29 augustus afscheid genomen van z'n laatste werkkring, de M.T.S.-Alkmaar. Nadat de heer Jansen vele jaren in het bedrijfsleven z'n goede krachten heeft gegeven, is hij de laatste 11 jaar werk zaam geweest als electrotechniekleraar in Alkmaar. De V.U.T. gerechtigde leeftijd zet voor hem de deur open om z'n tijd zonder verplichtingen aan de school te vervullen. De M.T.S. zwaaide een persoon uit die de studenten door z'n ervaring opgedaan in het bedrijfsle ven een goed beeld kon geven, hoe de theorie van de studie kon worden ge combineerd met de praktijk. Tevens heeft hij de studenten elektro techniek als stagebegeleider een steun in de rug gegeven. De M.T.S.-Alkmaar bedankte de heer Jansen heel hartelijk voor zijn inzet. Het bestuur, direktie en personeel van de M.T.S. wensen de heer Jansen en z'n vrouw en kinderen nog vele jaren in gezondheid. OPENBARE LEZINGEN TRANSCENDENTE MEDITATIE Begin oktober wordt er een tweetal openbare lezingen gehouden over trans cendente meditatie. De eerste is op woensdag 1 oktober en deze zal plaats vinden in 't Gulden Vlies te Alkmaar. Een dag later, op donderdag 2 oktober is er een openbare lezing in Heiloo, 's middags om 14.00 uur, op het adres Be- lieslaan 14. A CAPPELLA CONCERT Op zaterdag 27 september wordt in de Ruïnekerk te Bergen een concert ge geven door het Noordhollands Kamer- j koor o.l.v. Klaas Venneker samen met het gerenommeerde koor Haga Vo- calis uit Den Haag o.l.v Rocus van Yperen. Het zeer gevarieerde programma ver meldt werken van Carissimi, Purcell, Verdi, Bardos, Grieg, Monteverdi, Rachmaninoff, Howells, Bartelink, I Diepenbrock, Seiber, Turnhout, Poulenc, Mozart, Andriessen, Dijker en Dresden. Aanvang 20.15 uur. Kosten 7,50 5,- voor 65 ers en CJP-houders. INGEZONDEN Nog éénmaal Raadhuis Na het lezen van ontboezeming van de heer Kool, v.d. Feen-de Lilleweg, kon ik niet anders dan beschaamd het hoofd buigen. Ik had toch ook moeten denken aan de bewoners van de win kelgalerij op de Loet. Nu, dat had ik echt wel, maar, om het gewraakte stukje kortbehouden, en, om voor de gemeentebestuurders niet alles te kauwen en in de mond te steken, had ik niet over de bewoners gerept. Ook aLomd^t de vroete vaderen toch eerst wel contact met de bewoners zouden opnemen! Gelukkig is het probleem, althans voorlopig van de baan. Redactie, har telijk dank voor de plaatsing. P. Kool. CHINESE TAALCURSUS De Vriendschapsvereniging Nederland- China is voornemens, om bij voldoende deelname, in Alkmaar te starten met een Chinese taalcursus voor beginners. De cursus begint 1 oktober en omvat 25 lessen van 2 uur. Belangstellenden kun nen informatie aanvragen bij: Mevr. W.L.T.M. Duynstee, Burg. Keyzerlaan 32, 2262 BJ Leidschendam, tel. 070-272258. POSTZEGELVERENIGING HEILOO Gedurende de wintermaanden gaat de postzegelvereniging Heiloo weer draaien. Op 1 oktober wordt gestart met de jaarlijkse ledenvergadering in Het Open Huis, aanvang 20.00 uur. Dit jaar zullen vier ruil- en verkoop avonden worden gehouden. De con tributie bedraagt slechts 8,-- per jaar. Wij hopen dat vele nieuwe leden zich zullen aanmelden. De belangrijkste tak van de vereniging is het rondzendverkeer, waaraan alle leden kunnen deelnemen. Boekjes voor de rondzending worden zo spoe dig mogelijk verwacht bij de secre taris en hoofdrondzendverkeer, de heer R. A. de Wijs, De Laghe Weijdt 56, tel. 332985. VimA.fITRSIIS OVER KINDEREN EN OUDERS Het VUSA-centrum - Vrije Universiteit en Samenleving - organiseert voor iede reen die daarmee te maken heeft of er in geïnteresseerd is, een cursus op het gebied van kinder- en jeugdpsychologie onder de titel „Kinderen en ouders, een spannende verhouding". Deze cursus heeft tot doel verheldering te brengen en inzicht te verschaffen in de achtergronden van problemen die zich tussen ouders en kinderen kunnen voordoen. Deze cursus wordt gegeven in Alkmaar, en bestaat uit vier maan dagavonden en een afsluitende studie dag in Amsterdam. Vanuit de Vrije Universiteit nemen de volgende docen ten deel: Prof. Dr. J. de Wit, Drs. J. J. van der Maas, Drs. A. Dekker, Drs. J. Heiner, Drs. N. W. Slot en Prof. Dr. D. J. Bakker. Inlichtingen en aanvragen folder: VUSA-Centrum, tel. 020-5482674 (b.g.g. 020-5482686), op werkdagen bij voorkeur tussen half tien en half twee. INFORMATIEDAGEN VOOR VROUWEN IN DE WAO, AWW, ABP De Volkshogeschool te Bergen organi seert twee informatiedagen voor een groep van 20 vrouwen, op 29 en 30 oktober 1986. Tijdens deze dagen krijgt U veel informatie over regelingen, rech ten en plichten die U heeft als U ar beidsongeschikt bent. Tevens krijgt U informatie over verschillende organisa ties die belangen van WAO'ers beharti gen. De Provincie Noord-Holland sub sidieert deze dagen en daarom zijn de kosten slechts ƒ15,- per persoon, inkl. de overnachting en de maaltijden. Het programma begint op woensdagoch tend 10 uur en eindigt op donderdag middag 4 uur. De kursus wordt be geleid door Francien v.d. Meer. Voor meer informatie en opgave kunt U zich wenden tot Ciske Quant, Volkshoge school Bergen, Postbus 94, 1860 AB Bergen NH, tel. 02208-94541 ('s morgens). De lens is het oog van uw camera. De meeste cameratypen hebben maar één lens, maar er zijn ook ca mera's waarbij de lens verwisseld kan worden: de spiegelreflexcame ra's. Deze camera's beschikken dus over meer dan één oog. Het norma le objectief heet standaardlens, en heeft een brandpuntsafstand van 50 mm. Dat houdt in dat de lens onge veer 50 milimeter van de film ver wijderd moet zijn om scherpe af beeldingen van veraf gelegen onder werpen te kunnen maken. Veel fotografen willen echter ook graag een afstand overbruggen. Ze gebruiken dan een telelens van bij voorbeeld 120 of 200 mm. Er zijn ook groothoeklenzen verkrijgbaar met een korte brandpuntafstand (28 of 35 mm). Deze bestrijken een groot beeldvlak; er komt dus veel op de foto. Daarnaast kunt u met een macrolens scherpe foto's maken van heel dichtbij. Een bloem of in sect kan dan beeldvullend worden gefotografeerd. Er is echter ook een lens die zich van al die specialisaties niets aan trekt: de zoomlens. Hiermee kunt u vanaf een bepaald standpunt een onderwerp in z'n geheel in beeld brengen. U kunt ook -vanaf dezelf de plaats- een kleinere beelduitsne- de kiezen, zodat een deel van het onderwerp beeldvullend op de foto komt. Eerst zet u bijvoorbeeld een kerktoren in beeld, en dan hup, zonder enige moeite -bent u bij het haantje bovenop de spits. Of u zoomt in op die kat, ergens in de boom. Inzoomen - uitzoomen, een spel met veel mogelijkheden. Een zoomlens is weliswaar duurder, maar die extra kosten verantwoord omdat u geen aparte groothoek- of telelens hoeft te kopen. DE KRUISVERENIGING HEILOO Oud worden kan met problemen ge paard gaan. Maar gelukkig lang niet altijd. En het is zaak zo lang mogelijk vitaal te blijven. Een mens is maar éénmaal oud, nietwaar? De wijkverpleegkundigen hebben onder andere tot taak „zorg voor de gezondheid". U kunt onze hulp inroepen voor: - assistentie of advies bij lichamelij ke verzorging of verpleging. - als u net uit het ziekenhuis of ver pleeghuis bent gekomen' - verzorgen van wonden. - advies over hulpmiddelen wanneer u zich niet meer zo goed kunt bewe gen of bij andere ongemakken. - vragen over uw gezondheid waar mee u nog niet direkt naar de dokter wilt gaan. - goede raad over de voeding/dieet, het innemen van medicijnen. - dingen waar u verdriet over heeft en waar u eens met iemand over wilt praten. Heeft u voor één van deze zaken de hulp nodig van de wijkverpleegkun dige en u bent lid of wordt lid van de Kruisvereniging, dan kunt u van maandag tot en met vrijdag tussen 12 en 13 uur een afspraak maken. De wijkverpleegkundige komt dan graag eens bij u langs. Het telefoon nummer is 33 10 73. NEDERLANDSE VERENIGING VAN HUISVROUWEN, AFD HEILOO Bezoek aan het Museum van Egmond. Omdat de weergoden roet in het eten gooiden bij onze eerste fietstocht van het nieuwe seizoen op woensdag 27 au gustus, besloten we de auto te nemen naar het Museum van Egmond. Daar kregen we in grote lijnen de historie van de Egmonden te zien en te horen. Een verhaal, dat begint in de vroege Midde leeuwen, toen Graaf Dirk I van Holland rond 950 een klooster stichtte, niet ver van de plaats waar Sint Adelbert twee eeuwen eerder was begraven. Uit het kleine vissersdorp, dat ruim duizend jaar geleden in de beschutting van de duinen werd gebouwd, groeide Egmond aan Zee. Het leven van 'de Egmonders, een leven van hard werken en weinig geld, in beeld gebracht aan de hand van prenten, schilderijen, oude foto's, van bodemvondsten van voorwerpen door de mensen zelf gemaakt. De speciale zomertentoonstelling 1986 was gewijd aan het leven in de verschil lende kinderkolonietehuizen, die vanaf het begin van de eeuw vooral in de kuststreek en in Egmond in het bijzon der gebouwd werden, om er de "bleek neusjes" uit de grote steden enige tijd te laten aansterken. Kortom, een interes sant en leerzaam begin van ons verenigingsjaar. "WEDUWE TEGEN WIL EN DANK" In samenwerking met de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen organi seert Volkshogeschool Bergen themada gen met de titel "Weduwe tegen wil en dank". De themadagen worden gehou den van 20 t/m 22 oktober en 8 t/m 10 december op Volkshogeschool Bergen en zijn bedoeld voor vrouwen in de pro vincie Noord-Holland, vanaf 40 jaar, die sinds korte of langere tijd weduwe zijn. Tijdens de dagen wordt aandacht besteed aan - welke vaardigheden en eigenschappen moet je je eigen maken om je leven op nieuw in te richten - hoe kijkt de maatschappij maar ook jijzelf aan tegen het leven van alleenstaanden? - relatie met anderen was en is levens noodzaak - wat is daarin veranderd? Daarnaast komen praktische zaken aan de orde zoals financiën, wordt aan ont spanning gewerkt zoals yoga. Er zal veel in kleine groepjes worden gewerkt, waardoor men de gelegenheid krijgt veel nieuwe kontakten te leggen. Voor nadere informatie (o.a. een fol der) kunt u kontakt opnemen met: Volkshogeschool Bergen, Postbus 94, 1860 AB Bergen NH; tel. 02208-94541. GESPREKSGROEP VOOR WEDUWEN EN WEDUWNAARS Als je alleen door het leven moet, om dat je partner is overleden, betekent dit voor velen antwoorden vinden op nieu we vragen. Vragen waar de één zich op heeft kunnen voorbereiden en waar de ander plotseling mee gekonfronteerd wordt. Nieuwe levenssituaties vragen vaak een aanpak waar je nog vreemd te genover staat. Naast verwerking van verdriet is er de andere kant, dat het le ven doorgaat. Je kinderen vragen dit, je omgeving eist het soms, want in onze samenleving is het nog moeilijk om over de dood te praten. In een gesprekgroep geeft de erkenning je het gevoel niet overal alleen voor te staan. Anderen hebben - juist vanuit ei gen ervaringen - begrip voor je situatie. Die steun stimuleert vaak om allerlei za ken ter hand te kunnen nemen. Het Fiom-buro voor alleenstaande ouders, v.d. Meijstraat 6 te Alkmaar, zal voor de regio Alkmaar begin september een gespreksgroep starten voor weduwen en wedunaars, die persoonlijke problemen ervaren in hun situatie. Afhankelijk van de mogelijkheden wordt nader bepaald of de gespreksgroep overdag of avonds is. De groep wordt begeleid door maatschappelijk werkers. In het kader van de doelstelling van de instel ling is deze groep bedoeld voor wedu wen en wedunaars, die nog de zorg van de kinderen hebben. Opgave voor een persoonlijk kennisma kingsgesprek: mevr. A. Benkemper of dhr. G. Snijders, tel. 072-118812.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1986 | | pagina 4