Amnesty International 25 jaar: de noodzaak blijft De toestand van de kinderen in de wereld anno 1987 Kerstconcert Doulce Memoire in het Witte Kerkje Heiloo Prettige Kerst bij Buk Buk 't Was een leugentje om bestwil! Sanders Ko brengt: 'Ben je helemaal bekofferd Als ik vrij kom r UITKIJKPOST 17 DECEMBER 1986 Op 10 december was het 38 jaar geleden 'dat de'Algemene Vergadering van de Verenigde Naties de Universele Verkla ring van de Rechten van de Mens heeft goedgekeurd. Hierdoor moeten de VN- lidstaten de daarin opgenomen mensen rechten respecteren. Al snel werd duide lijk dat niet iedere regering zich hieraan hield. Amnesty International werd in 1961 opgericht om een aantal van deze rechten van mensen te beschermen. Al 25 jaar probeert deze mensenrech tenorganisatie gewetensgevangenen vrij te krijgen, eerlijke processen te be werkstelligen voor politieke gevangenen en martelingen en de doodstraf uit te bannen. Daartoe maakt zij gebruik van de steun en inzet van meer dan een half miljoen leden en donateurs over de hele wereld. In die 25 jaar is er heel wat ge beurd: duizenden mensen zijn vrijgela ten, duizenden anderen zijn opgepakt, gemarteld of vermoord... Een groep waarvoor Amnesty Internati onal dit jubileumjaar speciale aandacht vraagt zijn de Vergeten Gevangenen. De wereld hoort zelden of nooit van hen: ze hebben doorgaans geen invloedrijke vrienden of familieleden. Hierdoor zijn ze overgeleverd aan de willekeur van de genen die hen vasthouden, die hen een proces ontzeggen, die ontkennen dat ze vastzitten. Door het voeren van acties, het zoeken van publiciteit, het schrijven van brie ven en kaarten, het gebruiken van het systeem van bliksemacties, komt Am nesty International op voor de Vergeten Gevangenen. Maar ook voor gewetens gevangenen in de Sovjetunie, politieke gevangenen in Syrië, martelingenslach toffers in Zuid-Afrika en terdoodve- roordeelden in de Verenigde Staten. Voor al die mensen'vn meer dan 125 landen. Op 10 decmeber werd door A.I. volop aandacht besteed aan deze dag van de Rechten van de Mens. Ook in Heiloo, waar de plaatselijke A.I.-groep een fak- kelwake heeft gehouden bij het N.S.- station. De reakties waren hartverwar mend, en stimulans om het werk voort te zetten, om steeds te blijven opkomen voor de Vergeten Gevangenen. De jaarwisseling staat weer voor de deur en vele kaarten met de beste wensen voor het nieuwe jaar zullen weer ver stuurd worden. We sturen deze wens kaarten meestal naar bekenden, maar ook het sturen van groeten naar gewe- tensgevangenen kan een belangrijke morele ondersteuning zijn om zich niet vergeten te voelen. Ook kan de komst van grote aantallen kaarten de houding van autoriteiten van het desbetreffende land positief beïnvloeden. A.I. Heiloo heeft een lijst met namen van 30 gevangenen die om politieke re denen worden vastgehouden. Zij zijn gewetensgevangenen, waarvoor door de Nederlandse Amnesty-groepen wordt gewerkt. Als u ook een kaart wilt ver sturen, kunt u namen en adressen ver krijgen bij: Alie Adrichem, Kerkakkers 44, Heiloo; Truus Schoonderwaldt, Kerkelaan 17, Heiloo; Ria Baart, Ze- venhuizerlaan 48, Heiloo. Als ik vrij kom ga ik iemand vragen mij aan te raken heel voorzichtig graag en langzaam raak me aan ik wil weer leren hoe het leven voelt ik ben zeven jaar door niemand aangeraakt zeven jaar lang zonder aanraking en ik weet nu wat 'onaanraakbare' betekent. niet totaal zonder aanraking ik kan de dingen tellen die ik voelde; een: vuisten in het begin felle woeste vuisten beukend en beukend tot ik me gillend herinner laat me gaan laat me alsjeblieft gaan twee handen de eerste vier jaar handen iedere dag zoekende klophanden -armen hoog, schoenen uit benen uit el'kaar- pookhanden, methodisch, zwaar, onverschillig alle eigenheid wegtastend. ik wil geen vuisten en handen ik wil weer aangeraakt worden en aanraken ik wil mij weer levend voelen wanneer ik vrijkom wil ik zeggen hier ben ik raak me alsjeblieft aan. Hugh Lewin, Zuid-Afrika. Dit gedicht is afkomstig uit de bundel ,,Als ik vrijkom...", uitgegeven door Amnesty International, le druk 1983. Verkrijgbaar in de boekhandel. ISBN 9064630194. Maak van zaterdag 20 december eens een goed begin van je vakantie en kom 's avonds de formatie 4 Maten aan schouwen in het café van Buk Buk aan de Pastoor van Muijenweg. Deze uit verschillende bands (Double Use, Carls- berg, Soulbeats en Bintangs) vervaar digde groep zal de vaste bezoekers en al le anderen met een bezoek vergasten. De band, die al aardig op dreef is na het uitbrengen van de eerste elpee 'Over twenty one', speelt vooral covers van di verse rock roll-nummers (o.a. Gra ham Parker, Herman Brood en Steve Miller) en natuurlijk werk van de eigen plaat. In het korte bestaan is 4 Maten al menig keer te horen geweest op de radio. Met name de VPRO-programmamakers zijn enigszins gecharmeerd van de muziek van Bart van der Mey (drums), Willem Visser (bas/zang), Vincent Hiemstra (gitaar) en Jan Paul van der Mey (piano/zang). Ga swingend de Kerst tegemoet en kom zaterdag 20 december naar De Buk. Het café gaat open om 20.30 uur. Op het podium aldaar zal de band 4 Maten rond de klok van tien beginnen te spe len. De entreeprijs is voor iedereen drie gulden. Weekend at Waikiki Het is al vele jaren een goede gewoonte, dat op Tweede Kerstdag 's middags een band van naam in de grote zaal speelt bij De Buk. Vooral Margriet Eshuijs was regelmatig op die datum te beluiste ren. Maar ja, Margriet is het theater circuit ingestapt en daarmee voor De Buk toch wel behoorlijk duur gewor den. Bovendien was haar laatste optre den, in juni van dit jaar, wat betreft de belangstelling niet zo succesvol als ver wacht zou mogen worden. Vandaar dat we voor dit jaar andere bronnen hebben aangeboord: de inspiratie kwam van de O.K.Toer van Jonge Helden, waarin Weekend at Waikiki een opvallend op treden verzorgde. Weekend at Waikiki werd in 1983 opge richt door acht muzikanten uit het Frie se plaatsje Wolvega. Jong en (nog?) on bedorven gingen zij op zoek naar roem een succes, waarbij al snel bleek dat een aantal makers van radioprogramma's wilde meehelpen. Zij zorgden ervoor dat de dansbare muziek van W.A.W. landelijke bekendheid kreeg, welke ook nog versterkt werd door een halve finaleplaats bij de Grote Prijs van Nederland. De mini-elpee 'Perfect punishment' werd door de band in zes dagen opgeno men. Al voordat de plaat verscheen, waarvan de opnamen natuurlijk wel be luisterd waren, schreef een recensent: Weekend at Waikiki heeft ook op de plaat de ingrediënten weten te behou den, die de groep live zo overdonderend maken". Precies wat de band wilde be reiken: optreden is het belangrijkste voor hen en dus moet dat ook op de plaat naar voren komen. Wat mag men verwachten? Muziek met stuwende ritmegolven, helder marimba- gesprankel, striemende gitaren, grom mende baspartijen, doordringende syn thesizers en een gekwelde zang. Muziek om op te dansen (het probleem der Westfriezen!), snel, hard, meedogen loos, waarbij de muzikanten trachten de nuchterheid van alledag naar de achter grond te dringen. Weekend at Waikiki, een prima band voor een middagje onbekommerde Kerst-vreugde. Om 16.00 uur beklimt de achtmans formatie de bühne in de grote zaal van het Bruno-gebouw aan de Pastoor van Muijenweg, die om 15.00 uur open gaat. De toegangsprijzen zijn voor leden/CJP-ers vijf gulden en voor anderen zeven gulden. Elkie Deadman In 1985 was Elkie Deadman een opval lende CJP-verschijning bij De Buk. Met haar covers van en parodieën op beken de nummers, haar act op de schitteren de Buk-bar en haar prima stemgeluid droeg zij zeker bij tot de feestvreugde. Voor De Buk een extra reden haar nog eens terug te vragen. Zaterdag 27 de cember zal Elkie, die in 1956 in Londen werd geboren, haar show Fair Riotry presenteren. Elkie Deadman was, voor zij op de solo-toer ging, de leukste helft van het komisch-muzikale duo Titanic and the Icebergs. In 1985 besloot het tweetal (naast Elkie Deadman acteerde Jo King) uit elkaar te gaan en vanaf dat moment treedt Elkie op met haar one-woman- show Fair Riotry. Een bijna permanen te voorstelling, waarvan de onderdelen van tijd tot tijd vervangen worden door nieuw repertoire. Het is een stevig muzikaal, kabaretesk gebeuren, waarbij de nadruk ligt op een snelle, vlotte en boeiende show. Zij per sifleert op schitterende wijze onder an dere Cyndi Lauper (Girls just want to have fun), Annie Lennox (Here comes the rain again) en Pat Benatar (Love is a battlefield). Daarnaast zijn er ook ou dere nummers, zoals Back in the USSR, Blue Moon en Alright now. De bedoeling van Elkie Deadman mag duidelijk zijn: zang en show kombine- ren in een voorstelling vol amusement. Wil je jezelf laten overtuigen, kom dan zaterdag 27 december naar De Buk, waar Elkie Deadman in het café zal op treden. De aanvang is 22.00 uur, het ca fé gaat open om 20.30 uur. De toe gangsprijs is voor iedereen vier piek. Zoon voifenvoiftig jaar leden diende ik as boereknecht boi 'n zeker Tienus Nan- ne in de Diepsmeer. Fantastiese goeie mense weer ik het merakel nei 't zin had. Ik had 't er best van eten en drin ken en met Antje, Tienus z'n vrouw, kon ik het goed hewwe. Ik was deer zeg maar as kind in huis. Oige Kindere hadde ze niet en ze stonde in die dagen bekend as welgestelde boe- remense. Nei verloup van toid merkte ik wel, dat net as boi veul boere van die toid, 't boerehart houg zat. Dat kon je an de gesprekke welders hore. Bevöbeld as ien of aare boeredochter skarrel had met ien of aare boerezeun weer ze thuis 10 koeie minder boerde, den was dat in de regel gien goeie pertoi. Standsverskil was in die dage boi veul boere merkelek voelbaar. Ik hew dat zelf an de loive ondervon den. Wat was nou 't geval? Op 'n zater dagochtend, onder het koffie drinken, vroeg ik an de baas of ik 'n zundag vroi van melleke mocht. Want ik wou met m'n kameraad nei de Obdammer kerre- mus. Tienus keek Antje over z'n briltje an en die zoi: 'M'n joon, joi gane maar mooi nei de Obdammer kerremus, ik hellep Tienus wel met 't melleke'. 'Nou', zoit Tienus, 'je hore 't, je hew de vrouwe op je hand'. 'Maar', zoi die, 'ben joi deer alders meer te kerremus weest? Want ik mot je wel zeggen, Ob- dam is 'n durp weer veul roike boere weune. Je zelle met 'n dochter van ien van die boere uitrake en ze zei an je vra- ge hoeveul koeie ze boi jullie thuis hew we. De meiste hewwe dur zoon voifen- dertig, veertig'. 'Nö', zeg ik, 'dat zei ik den wel weer zien, want zoo veer is het nag niet'. Maar leit ik nou seivens toch uitrake met zoon boeredochter, weer ik al gauw van an de weet kwam dat ze boi hullie thuis 'n boerebedroif hadden met 21 bunder grasland, 37 koeien, ien stier, 17 kalleve, 45 skeipe, 14 varkens en 3 zeu gen met 29 bigge. 'Zoo', zoi ik, 'dat ben d'r 'n hille zoöt!' Van moin kwam ze nag niet an de weet hoe het 'r boi ons boistond. Ik voelde me wel wat opgelaten. Wel had ik zoid dat ik thuis op 't bedroif van m'n vader werkte. Want ik wou niet wete, dat ik maar 'n arm boereknechie was. Zeg nou zellef, je loupe zö maar niet met je ar- moed te koup. Ik merkte later dat ze puur nuwskierug wier, want op 'n gegeve moment vroeg ze: 'Benne ze boi jullie thuis ök boer?' Ik zeg: 'Ja, en m'n vader handelt ök nag in koeie'. Ik wist maar al te goed dat va der maar 'n hil kloin skossie was. ('n Skossie is 'n veehandelaar). En dat ie deer boi ök nag veedroiver was, hew ik maar niet zoid. Ik vond dat ze dat allemaal niet hoefde te weten. Ik wist dat den ök mooi te omzoilen. Maar leit ze nou onder 't vroien deur op 'n linke manier an me vragen hoeveul koe- raampies ur boi oös in de muur zate! Ik docht; 'Houw, Arie, nou mot je voorzichtig weze m'n joon, want dat ware maar twei raampies'. Ik docht ef- fies nei en zoi: 'Wul je nou glouve dat ik dat geniensen weit, want ik hew die dinge nag nooit teld!" Arie Mors Piet Molenaar en zijn echtgenote werden tijdens de FNV-vergadering gehuldigd. JAARVERGADERING FNV HEILOO/LIMMEN GOED BEZOCHT Vorige week donderdag hield de afde ling Heiloo/Limmen van de Federatie Nederlandse Vakbeweging haar jaarver gadering. Zo'n 35 mensen bezochten deze vergadering. Een aantal daarvan op uitnodiging van het bestuur, een aantal uit hoofde van hun bestuurlijke activiteiten bij de bij de FNV aangeslo ten bonden. Tijdens het overleg stonden twee onderwerpen centraal. Allereerst het afscheid van penningmeester Piet Molenaar. Daarna sprak Jan Van Die pen van Woningbouwvereniging Sint Willibrordus over de raakvlakken tus sen vakbond en sociale woningbouw c.q. woningbouwverenigingen. Districtsbestuurder Jan Stevens sprak de scheidende penningmeester Piet Mo lenaar toe. Na de start van de afdeling Heiloo/Limmen in 1980 was Molenaar tot vorige week donderdag lid van het bestuur. Aanvankelijk alleen als pen ningmeester, maar door gebrek aan mankracht moesten er ook andere taken verricht worden. Samen met voorzitter Piet Denneman kwamen er ondermeer een belasting-invul-team en een info- team van de grond. ,,Eind '85 werd jij er evenwel 'hart'- handig aan herinnerd dat je moest stop pen", sprak Stevens tot Molenaar. Daardoor moest er actie ondernomen worden: het vinden van nieuwe bestuursleden was een halszaak. Uitein delijk lukte dit. ,,Het gebeurde op een cruciaal moment, namelijk op dat tijdstip kwam de FNV met een rapport over de toekomst tot het jaar 2000. Ver anderende tijden, waarin ook de FNV zich zal moeten aanpassen", aldus Stevens. Voor zijn bewezen diensten kreeg Piet Molenaar van het FNV-district een stropdas, terwijl de afdeling Hei loo/Limmen hem via een cadeaubon en een bos bloemen, voor zijn echtgenote eerde. In zijn dankwoord schetste Piet Mole naar nog eens de (korte) historie van de FNV Heiloo/Limmen. Dat er ondanks het gebrek aan bestuurders toch veel werk verzet was, noemde hij succesvol. Hij wenste het nieuwe bestuur veel sterkte en sprak nog eens de voor vrij willigers overal in den lande rake woor den: ,,Alle inspanningen waren niet mo gelijk geweest zonder de steun en de in zet van mijn vrouw". De bloemen van de afdeling aan haar adres waren der halve dubbel en dwdrs op de juiste plaats. W oningbou wvereniging Hierna was het woord aan Jan van Die pen, die sprak als bestuurder van wo ningbouwvereniging Sint Willibrordus. In zijn 'lezing' over de sociale woning bouw greep hij terug naar de toestanden aan het einde van de vorige eeuw, die vaak zo erbarmelijk waren, dat de noodzaak van wetgeving onomstotelijk vaststond. De woningwet van 1901 was de eerste stap naar een meer aanvaard bare woonsituatie voor lager-betaalden. Na de Tweede Wereldoorlog kwam de sociale woningbouw - uit noodzaak - pas goed op gang. In Heiloo werd bijna direct de woningbouwvereniging Sint Willibrordus opgericht, welke met be hulp van overheidssubsidie betaalbare woningen kon realiseren in Heiloo. In middels heeft Willibrordus zo'n 500 wo ningen onder haar beheer, waarvan de meest recent gebouwde staan in De Kloosterhof. Van Diepen liet ook zijn gedachten gaan over de nabije en iets verder weg gelegen toekomst. Daarin zal het knok ken zijn voor elke woningwetwoning. Uitgangspunt is het betaalbaar houden van de woningen, met name ook voor jongeren, die het vandaagdedag moei lijk genoeg hebben. Na de behandeling van nog enige huis houdelijke zaken werd de FNV- vergadering door voorzitter Piet Denne man afgesloten, waarna men nog enige tijd gezellig bijeen bleef in de Nijenburg-zaal van Bowling Heiloo. SILHOUET VOORTAAN MAANDAG DE HELE DAG GESLOTEN Vanaf januari 1987 zal binnenhuisarchi- tektuur Silhouet aan de Stationsweg op maandag de hele dag gesloten zijn. Door de drukke werkzaamheden zal men deze dag hard nodig hebben om klanten te bezoeken die graag, ter plek ke, over een eventuele verandering in huis willen praten en ook om gekochte zaken af te leveren, enz. De rest van de week staan Piet Duyne- veld, Kees Schermerhorn en Karin Soe- teman klaar om u te woord te staan en u van advies te dienen bij uw woonproblemen. Silhouet, Profiel van deze tijd. Het leven van meer dan 4 miljoen kin deren is de laatste vijf jaar gered door nieuwe kostenbesparende methoden ter bescherming van de gezondheid van kinderen. Door deze methoden zouden - elk jaar - meer dan 7 miljoen kinderen gered kunnen worden. Daarom wordt het tijd, zegt Unicef, dat wij de morele verplichting op ons nemen om alle bestaande mogelijkheden te benutten om de kindersterfte terug te dringen. Een stoutmoedig nieuw idee wordt in het jaarraport van de Algemeen Direk- teur, James Grant, beschreven. ,,De laatste veertig jaar", zegt het rapport, ,,is er een grote verandering ontstaan in het bewustzijn van mensen in de wereld. De wereld-opinie staat niet langer toe dat miljoenen kinderen sterven als ge volg van droogte of honger. Of er nu een crisis in Afrika heerst of in Kampu chea, de aandacht van de massa-media heeft tot gevolg dat volken en regerin gen in actie komen om massale sterfte te voorkomen". Veertig jaar geleden golden dergelijke ethische argumenten minder. In het be gin van de veertiger jaren bijvoorbeeld stierven er meer dan 3 miljoen mannen, vrouwen en kinderen in Calcutta en Bengalen terwijl de wereld er nauwelijks weet van had en ook niets deed. Zo'n verandering in het bewustzijn is een be langrijke stap in de richting van een meer geciviliseerde wereld. De bood schap van Unicef op zijn veertigste ver jaardag is, dat de tijd nu is aangebroken om de volgende stap te nemen. Verontrusting De grootste nood, die de kinderen in de wereld op dit ogenblik treft, is de onge publiceerde 'stille nood' van besmetting en ondervoeding. Geen schreeuwende noodsituatie, geen hongersnood, geen overstroming hebben ooit 280.000 kin derlevens per week gekost. Toch is dat wat er nu gebeurt - elke week! Zelfs tij dens de Afrikaanse crisis van de afgelo pen twee jaar, zijn er bijvoorbeeld in In dia en Pakistan meer kinderen doodge gaan dan in alle 46 Afrikaanse landen samen. Het maakt moreel geen verschil, vol gens het Unicef-rapport, waar of wan neer deze miljoenen kinderen in hun stille nood stierven. Het betekent dat hun lijden en sterven geen nieuws is, omdat het niet door een camera werd vastgelegd. De wereld komt niet in ac tie. Maar de slachtoffers van de stille nood gaan ook dood. En de liefde en de hoop van hun familiès veranderen net zo gemakkelijk in verdriet. Unicef wijst erop dat - zelfs in deze moeilijke economische tijd - besmetting en ondervoeding op grote schaal kun nen worden teruggedrongen. Onaanvaardbaar De boodschap van Unicef op zijn veer tigste verjaardag is: de tijd is gekomen, dat mensen en regeringen gaan inzien dat het even onaanvaardbaar is, dat elk jaar miljoenen kinderen door nodeloze ondervoeding en besmetting sterven, als door plotselinge droogte of hongers nood. Bestaande kennis over kosten besparende methoden om de gezond heid van kinderen te verbeteren - b.v. Orale Rehydratie Therapie (ORT), im- munisatie, geboorte-spreiding en borst voeding - heeft tot gevolg dat het nu mogelijk is elk jaar het leven van 7 mil joen kinderen te redden. De normale groei van miljoenen kan beschermd worden voor een prijs, die bijna elk land en bijna elk gezin zich kan veroorloven. Een duidelijke aanwijzing hiervoor is het feit dat in de afgelopen vijf jaar het leven van meer dan 4 miljoen kinderen is gered. Door de inspanning van die landen, die deze kostenbesparende me thoden ter beschikking hebben gesteld aan het merendeel van hun burgers. ,,De promotie van immunisatie en ORT", zegt Grant, heeft in 1986 het leven van 1,5 miljoen kinderen gered". Daarom is het onaarvaardbaar voor 14 miljoen kinderen om te sterven - elke jaar weer. En het is onaanvaardbaar voor miljoenen anderen om te moeten leven met ondervoeding en een slechte gezondheid. ,,Het wordt tijd", zegt Unicef, ,,dat bestaande capaciteit wordt gebruikt om de levenskansen voor kin deren te verbeteren". Andere opvattingen Toenemende verontrusting is, vanuit het Unicef standpunt, fundamenteel om de toestand van de kinderen in de we reld te verbeteren in de rest van deze eeuw. Verandering in de heersende op vatting", zegt het rapport, ,,is de more le context voor veranderingen in een we reld van nieuwsfeiten. Het klimaat waarin ideeën en bewegingen kunnen groeien of ten ondergaan". Op verschillende tijden in het verleden, bijvoorbeeld, werd volgens de heersen de opvatting slavernij en kolonisatie, racisme en apartheid goedgekeurd; ver andering in de heersende opvatting heeft dergelijke ideeën op den duur ontkracht. Voor iedereen is de tijd aangebroken, nu op de veertigste verjaardag van Uni cef, om in te zien dat het onaanvaard baar is dat er elke dag 40.000 kinderen doodgaan. Om ondervoed te zijn, blind te worden, hersenbeschadigingen te krijgen en gehandicapt te worden door besmetting en ondervoeding. Het is be wezen dat veel van deze ellende op grote schaal voorkomen had kunnen worden tegen redelijke kosten'. De tijd is aangebroken om te zeggen dat het weerzinwekkend is om dit dag na dag, jaar na jaar te tolereren, terwijl on ze beschaving de 21e eeuw tegemoet gaat. Nu beschikken we over de kennis. Nu beschikken we over de middelen. En als de wereld zich zou inzetten om ziek ten en ondervoeding te bestrijden, dan kan dit kwaad nu gestopt worden. Communicatie doorbraak Het rapport brengt verslag uit over twintig voorbeelden van landen die pro beren de bestaande kennis over kosten besparende methoden voor de gezond heid van kinderen op grote schaal in praktijk te brengen. Een besluit van de Turkse regering in 1985, bijvoorbeeld, om immunisatie drastisch uit te breiden redt nu elk jaar het leven van 22.000 Turkse kinderen. Hetzelfde geldt voor een besluit uit 1983 om alle Egyptische ouders voor te lichten over de Orale Re hydratie Therapie. Dit heeft de kin dersterfte als gevolg van diarree reeds gehalveerd. In het begin van de tachti ger jaren werden 100.000 Egyptische kinderen per jaar door diarree gedood. Maar veel belangrijker nog dan de kostenbesparende technieken, zegt Uni cef, is het feit dat ontwikkelingslanden een uitgebreid communicatie-systeem W In deze adventstijd, waarin wordt uitge zien naar het Kerstfeest, biedt de Com missie Kerkconcert een passende uitvoe ring aan. Op zondag 21 december, aan vang 15.30 uur, zal in het Witte Kerkje te Heiloo optreden het Vocaal Ensem ble Doulce Memoire uit Haarlem onder leiding van Koen Vermeij, met mede werking van Kees Rosenhart, orgel. Doulce Memoire is in 1972 opgericht door de huidige leider Koen Vermeij, die o.a. als docent ensemble-leiding ver bonden is aan het Amsterdamse Swee- linck Conservatorium. Het koor bestaat uit 18 zingende leden, van wie de meesten muziek als hun vak beoefenen. Het repertoire omvat werken uit de Re naissance tot heden. Regelmatig geeft het koor concerten in Noord-Holland en op Tweede Kerstdag 1985 was zij op de tv te zien en te horen vanuit de Grote Kerk te Zaltbommel. Het programma voor het concert in het Witte Kerkje is gewijd aan composities voor de kersttijd. Er zullen onder meer franse, duitse, spaanse en engelse wer ken ten gehore gebracht worden van componisten als Praetorius, Joh. Chr. Bach, Sweelinck, Schumann, Reger, Poulenc, Vaughan Williams en Britten. Kees Rosenhart, organist van de Waalse Kerk te Haarlem, zal een aantal orgel composities vertolken. Zijn keuze ver meldt Pachelbel, J. S. Bach, Monza en Mozart. Zoals gebruikelijk zal de kerk versierd zijn en zullen de verlichte kerstboom en brandende kaarsenkronen er toe bijdra gen een feestelijke sfeer te creëren in de ze donkere dagen. Daar de belangstel ling voor de kerstconcerten meestal groot is, verdient het aanbeveling tijdig aanwezig te zijn als men een plaats naar keuze wenst. Overigens 'klinkt' de kerk overal uitstekend door de akoestiek. Om 14.30 uur gaat de kerk open en zijn de toegangsbewijzen, tevens program ma, aan de ingang te verkrijgen a 7,50 en 5,00 voor CJP-houders, 65 -l- en kinderen. Op reis zijn, met de bedoeling een hele boel van de wereld te zien, pakt voor Sanders Ko totaal anders uit. Af gesproken is dat Sanders de kaart zal le zen en daarmee beginnen de problemen. Sanders kan helemaal geen kaart lezen en iedere dag verdwaalt hij. Dit tot gro te ergenis van Ko. Ook nu zijn ze weer verdwaald en op een plek terecht gekomen die op geen enkele landkaart is terug te vinden. Als zij besluiten hun tent op te zetten en de nacht valt, gebeurt er iets eigenaardigs. Het is net alsof er een koffer voorbij komt, die kijkt wie ze zijn. Als Ko op onderzoek uitgaat blijken zij op streng verboden terrein te zijn. Voor Ko een verzetje na al dat verdwalen, maar wat in eerste instantie leuk lijkt, wordt al snel vervelend, want Ko is plot seling verdwenen. Sanders zal er alles aan moeten doen om zijn goede vrien din terug te vinden en of dat lukt? Sesamstraat Sanders en Ko bestaat sinds 1983. De eerste aktiviteiten waren gericht op het televisieprogramma Sesamstraat. Naar aanleiding van dit programma ontstond hun eerste theaterprogramma 'De DE UITGAVEN AFSTEMMEN OP DE INKOMSTEN December is typisch zo'n maand waarin het geld 'de portemonnee uitvliegt'. Veel mensen vinden het juist in deze pe riode moeilijk om hun inkomsten en uitgaven enigszins met elkaar in even wicht te houden. Nu hoeft het zeker niet altijd problemen op te leveren als de bestedingen (tijde lijk) wat hoger uitvallen dan de in komsten. In overleg met de bank is vee lal een oplossing te vinden voor pieken in het uitgavenpatroon. Zo kunnen af spraken worden gemaakt dat de cliënt tot een bepaald bedrag (meestal 1.000,-) 'rood' mag staan op de betaalrekening. In andere situaties kan een persoonlijke lening of een door lopend krediet uitkomst bieden. Uiteraard moet aan zekere (inkomens-) voorwaarden worden voldaan om voor deze faciliteiten in aanmerking te kun nen komen. Het is per slot van rekening zowel in het belang van de cliënt als van de bank dat geen verplichtingen worden aangegaan, die later niet kunnen wor den nagekomen. Los van de mogelijkheden die de bank in een aantal gevallen biedt, is het altijd verstandig om te kijken of de uitgaven wel voldoende op de inkomsten zijn af gestemd. Dat geldt zeker als er regelma tig meer geldt wordt uitgegeven dan ontvangen. Het Nationaal Instituut voor Budget voorlichting (NIBUD) meent dat het aanpakken of voorkomen van budget problemen moet beginnen met het opstellen van een begrotingsplan. Zo'n overzicht van te verwachten inkomsten en uitgaven kan het beste voor een wat hebben opgebouw om de bevolking voor te lichten en de bestaande kennis over te brengen. ,,De laatste twintig jaar", zegt Grant, heeft een communicatierevolutie er voor gezorgd dat er radio's in de meeste huizen kwamen, televisie in de meeste dorpen, scholen en gezondheidswerkers in de meeste leefgemeenschappen. Ont wikkelingslanden hebben hierdoor de beschikking over een beter communicatie-systeem dan geïndustria liseerde landen op een vergelijkbaar moment in hun ontwikkeling". Hoger peil Door deze capaciteit uit te buiten, zegt het rapport, kan de algehele gezond- heidszoeg een hoger peil bereiken, zelfs in die Derde Wereld-landen waar de economische situatie moeilijk is. „Nie mand kan ontkennen dat armoede be perkingen oplegt en altijd op zal leg gen", zegt Grant, ,,maar zelfs binnen deze beperkingen kan een nieuw tijd perk in de gezondheidszorg voor kinde ren aanbreken". Door het leven en de groei van miljoe nen kinderen te beschermen, kan een belangrijke bijdrage worden geleverd in de strijd tegen de armoede en in het af remmen van de bevolkingsgroei. Er zal altijd een relatie bestaan tussen de geestelijke en lichamelijke groei van kinderen en de sociaal-economische ontwikkeling van hun leefomgeving. schrijver en het be wegend papier'. 'Ben je helemaal be kofferd' is het tweede programma. Gonny Sanders heeft haar opleiding ge- noten aan de balletacademie te Arnhem en werkte vervolgens bij het Scapino- ballet, Amsterltoneel, Circus Mariska, Kindertheater Kandatzo, Rob van Reijn en de Hoofdstadoperette. Hans Lange- ree heeft geen specifieke mimeoplei- ding, maar was elf jaar turner en heeft via zelfstudie en diverse lessen zich de mimetechniek eigen gemaakt. Hij werk te o.a. voor Jo Roehrig, Rob van Reijn en diverse televisieprogramma's. De Beun 'Ben je helemaal bekofferd' wordt door Sanders Ko op dinsdag 30 december gepresenteerd in het Heilooër theater De Beun. De aanvang van de voorstel ling is 14.00 uur. De voorverkoop is gisteren (dinsdag 16 december) van start. Kaarten a vier gulden kunnen ge kocht worden bij Reisbureau Holland International aan de Raadhuisweg, Rookwarenshop Jan-Tine Braam in 't Loo en Boekhandel Avis op het Stati onsplein. De voorstelling is geschikt voor kinderen van 4 tot 10 jaar. langere periode (bijvoorbeeld een kwar taal) worden gemaakt. Sommige maan den zijn nu eenmaal 'duurder' dan an dere. Mocht blijken dat er ook over een ruimere periode gezien tekorten dreigen te ontstaan, dan kan aan de hand van een overzicht van alle verwachte uitga ven prima worden nagegaan waar kan worden bezuinigd. Een begroting is pas echt compleet als ook wordt opgeschreven op welke mo menten geldt wordt ontvangen en wan neer grotere uitgavenposten op het pro gramma staan. Dan zal blijken dat de uitgavenpieken en de bijschrijving van extra inkomsten (bijvoorbeeld kinder bijslag en vakantiegeld) niet altijd tege lijkertijd plaats vinden. De aan het be gin van dit artikel genoemd kredietmo gelijkheden kunnen veelal helpen om het tijdsverschil tussen inkomsten en uitgaven te overbruggen. Soms kunnen grotere posten - ik denk bijvoorbeeld aan verzekeringspremies - in termijnen worden betaald. Ook onze bank kent een regeling voor het gespreid betalen van premies. Wie uit het hoofd een begroting moet opstellen, zal ongetwijfeld posten over het hoofd zien. Gelukkig beschikt het NIBUD over informatiemateriaal dat bij budgetteren de helpende hand kan bieden. Nieuw en handig is in dit ver band de budgetagenda. Dit boekje is niet alleen een normale agenda, maar het biedt ook ruimte om allerlei finan ciële gegevens te noteren. Zo zijn mak kelijk in te vullen begrotingsformulie ren opgenomen en kan een soort kas boek worden bijgehouden. De aan schafprijs van 9,90 wordt wel weer terugverdiend via de besparingstips in de agenda. De uitgave kan worden besteld door het genoemde bedrag over te maken op bankrekening 30.00.51.816 ten name van het NIBUD te Den Haag. De Rabobankadviseur

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1986 | | pagina 20