Zuurkool, 'n gezonde groente ϧe6ören ÜU intercard zönnige SLAAPKAMER DE UJXAREX RAFFINETTE HUM-SMUL DE MOOISTE tapijten-gordijnen en slaapkomfort ELKE 8 MINUTEN MAKEN HARTEN VAATZIEKTEN EEN SLACHTOFFER Drukkery Uitkijkpost b.v. wmmm OP NAAM GEMAAKT. DAT ZIE JE METEEN ■I w J VOORJAARSAANBIEDING BIJ Kompleet IN DE ZONWERINGSHOEK BIJ 'xmmm. Rijksweg 127 - Limmen, tel.: Gerton 02205-1602, Johwin 02205- 3401 LAAT UW HART SPREKEN! Een nieuwe geboortekollektie van Intercard. Kom de wolk van, een baby eens bezichtigen. Ledikant: 140 x 200 cm, met achterwand, verlichting, spiegel en twee nachtkastjes met draaiplateau. Ook leverbaar in 180 x 200 cm. Binnenkort ook in de maten 160 x 200/210. mm De crème de la crème op het Kom daarom langs. En be- gebied van raamdecoratie. wonder de 'Luxaflex' kollektie De 16 mm. smalle lamellen bij uw dealer, creëren een ragfijn doorzicht. UITKIJKPOST 1 APRIL 1987 Zuurkool geldt in Nederland nog als een echte wintergroente en neemt een speci ale plaats in tussen de andere winter groenten. Het is een smakelijke, goed kope èn bovendien gezonde groente. Zuurkool wordt vooral in de winter maanden gekocht, omdat de groente dan verwerkt wordt tot één van de tradi tionele, Hollandse stamppotten: de zuurkoolstamppot, veelal geserveerd met een stuk worst. Het is niet zo heel lang geleden dat maandag wasdag èn zuurkooldag was in bepaalde streken van ons land. Zuurkoolstamppot was erg snel en gemakkelijk te bereiden, dus uitstekend geschikt voor een drukke dag. Toch komt er langzamerhand verande ring in deze traditionele bereidingswijze van zuurkool. Zuurkool wordt meer en meer verwerkt in rauwkostsalades en ovenschotels, al of niet in combinatie met andere groente- en fruitsoorten. Er zijn gebruiksmogelijkheden genoeg om zuurkool het hele jaar door te eten, en de groente niet te veroordelen tot een wintergroente. Wat is zuurkool nu precies? Hier bestaat wel eens onduidelijkheid over. Zuurkool is kort gezegd, verzuurde wit te kool. Door een natuurlijk proces, dat zo'n drie tot acht weken kan duren, wordt witte kool omgezet tot zuurkool. Witte kool wordt fijngesneden, bestrooid met zout l'A°7o) en tot gisting gebracht. Tijdens dit proces worden zetmeel en andere koolhydraten door melkzuurbacteriën in melkzuur omgezet. Zuurkool wordt tegenwoordig in fabrie ken bereid, maar vroeger had menigeen een grote Keulse pot in de kelder staan, waarin onder een doek de zelfgemaakte zuurkool stond te gisten. Fabrieken waar zuurkool wordt bereid, vinden we voornamelijk in Noord-Holland. Hier bevinden zich de teeltgebieden van de witte kool, die nodig is voor de zuur koolbereiding. Speciale rassen witte kool worden hier geteeld. De kolen kun nen wel een gewicht bereiken van 8 a 10 kg- Deze kool heeft een lossere structuur dan de bewaarkool. De fijngesneden en gezouten kool wordt in voorraadputten gelegd, met hierop een laag water, en wordt afgedekt met plastic folie. De kool is nu afgesloten van zuurstof en gaat nu niet rotten maar gisten. Omzet ting van zetmeel in melkzuur vindt plaats. Drie tot acht weken kan dit na tuurlijke proces duren. Het is afhanke lijk van de temperatuur en de structuur van de kool. De kool krijgt nu een fris se, zure smaak en een geheel andere sa menstelling. Zuurkool is veel lichter verteerbaar dan witte kool en wordt goed verdragen door de meeste maag- en darmpatiënten. De Tartaren, een Mongoolse volksstam van 200 na Chr., zijn zeer waar schijnlijk de eerste mensen geweest die op een dergelijke wijze witte kool con serveerden. Zuurkool was geschikt om mee te nemen als voedsel op hun vero veringstochten. Op deze manier raakten andere volkeren bekend met zuurkool. Via Oost-Europa drong dit door naar West-Europa. Vooral de Duitsers waren verrukt over zuurkool, zodat de groente al spoedig hun volksvoedsel werd. Pas écht populair werd zuurkool in de 16e en 17e eeuw. Johannes Kramer, een be kende arts uit die tijd, ontdekte dat zuurkool waardevolle voedinsstoffen bevatte. Op zijn aanraden nam de wereldzeiler, James Cook, 60 vaten met zuurkool mee aan boord. Was dit niet gebeurd dan zou de Stille Oceaan zeer waar schijnlijk niet door James Cook ont dekt zijn. De bemanning zou door de beruchte scheurbuik om het leven zijn gekomen, voordat ze de oceaan in kaart hadden gebracht. Het hele jaar verkrijgbaar Zuurkool is het hele jaar door verkrijg baar. Wel wordt zuurkool 's winters meer gekocht dan 's zomers. Zuurkool komt verpakt in de handel (vacuüm ver pakt in plastic zakjes van 500 gram), of uit het vat. In het laatste geval wordt zuurkool afgeleverd in vaatjes van 25 kg bij de groente- en fruitverkooppun- ten, de zuurkool is in dit geval 'los' verkrijgbaar. Het vacuüm verpakken van zuurkool in kleine plastic zakjes, vereist een extra bewerking. De zuurkool moet een twee de gisting doorstaan, zodat alle restsui- kers verdwijnen uit de zuurkool. Ge beurt dit niet, dan kunnen de zakjes bol gaan staan. Uit onderzoek is gebleken dat Vt van alle zuurkool uit het vat wordt verkocht en V* van alle zuurkool verpakt wordt verkocht. Aan het eindprodukt worden ter verbe tering van de smaak en soms uit decora tief oogpunt, jeneverbessen en peper korrels toegevoegd. Ook is wijnzuur kool verkrijgbaar. Dit is zuurkool waar aan 2% witte wijn is toegevoegd. Zuurkool moet bij aankoop blank tot lichtgeel van kleur zijn, voldoende knappend zijn en met de karakteristieke zuurkoolsmaak en geur. Zuurkool moet koel en donker bewaard worden. Zuur kool uit het vat kan nog een paar dagen bewaard worden. Vacuüm verpakte zuurkool kan een paar maanden be waard worden (de uiterste gebruiksda- tum staat vaak vermeld). ONTSPANNINGSACTIVITEITE- N BIJ DE OUDERENBONDEN In de maand april is er voor de le den van de ANBO en KBO, afd. Heiloo, weer heel wat te doen. Ook niet-leden kunnen hiervan profite ren als zij de behoefte hebben om nieuwe contacten met leeftijdgeno ten te leggen. Zij zijn elkom in soos- gebouw 't Trefpunt, Hoog en Laag 7a, Heiloo. Dagelijks -zaterdag niet, zondag wel- is er daar soos vanaf 13.30 uur met de bekende activiteiten zoals kaarten, biljarten (woensdag rook vrij), rummy cup enz. Weer andere ontspanning bieden het bowlen, bel eerst Mevr. C. Hoogeboom (330578), het bridgen, bel eerst dhr. J.J. v.d. Zijden (331676), het koers- bal, bel eerst dhr. A. Rijnhart (330236), om teleurstelling te voorkomen. Verdere speciale activiteiten zijn het ballroomdansen op de woensdag middagen 1, 15 en 29 april, aanvang 14.00 uur; op veler verzoek weer een klaverjasdrive, nu op 16 april, aanvang precies 13.30 uur; het po pulaire sjoelen begint om 14.00 uur, woensdag 22 april; en dan nóg een klapstuk: bingo met 4 rondjes, op donderdag 23 april, 14.00 uur. Slank en gezond Zuurkool is één van de 'slankste' groen ten. De groente bevat slechts 12 Kcal. per 100 g. Bovendien is de groente rijk aan vitamine C en vele andere vitami nen en mineralen. De calorische waarde van zuurkool is veel lager dan die van witte kool (24 Kcal.), dit komt door de omzetting van koolhydraten in melk zuur. Tijdens de inwerking van het melkzuur worden de celwanden van de witte kool slap, waardoor de zuurkool beter ver teerbaar is. Melkzuur heeft een positie ve werking op de darmflora (bacterieën die van nature aanwezig zijn in de dar men) en dit is gunstig voor maag- en darmpatiënten. Ook is er zuurkoolsap in de handel, wat erg goed is voor men sen met een moeilijke stoelgang, 's Och tends zo nodig een glas zuurkoolsap, het liefst op de nuchtere maag, en u helpt de natuur een handje! Variatie genoeg Zuurkool wordt als groente bij de war me maaltijd gegeven, of de groente wordt apart opgediend, of de groente wordt met aardappelen tot zuur koolstamppot verwerkt. Meestal wordt er varkensvlees, spek of worst bij gege ven. Zuurkool is tevens een heerlijke groente bij wild! Maar er zijn meer mogelijkheden voor zuurkool, bijvoorbeeld in ovenschotels. Combinaties met gehakt, ui, ananas, banaan, kaas e.d. zijn erg geslaagd. Of zuurkool gekookt in witte wijn. Reken voor de kooktijd van zuurkool op 20 minuten. Benodigde hoeveelheid zuur kool p.p.: 250 gram. Zuurkool als rauwkostsalade is over heerlijk. Vermeng zuurkool (fijngesne den) met bijv. ananas, appel, noten, ro zijnen, peer, banaan en vermeng de groente met een mayonaise/roomsaus- je. Vind u de zuurkool te zuur? Spoel de kool dan iets af onder koud stromend water. Reken voor rauwkost op 100 gram zuurkool p.p. Bron: Stichting Propaganda Groenten en Fruit. J aar lijks worden 40.000 Nederlanders getroffen door een hartinfarct en nog eens 20.000 door een her seninfarct (beroerte). In ziekenhuizen, reva lidatiecentra en op vele an dere plaatsen wordt hard gewerkt om dit onvoorstel bare aantal van 60.000 slachtoffers terug te drin gen. Al dit werk is gebaseerd op wetenschappelijk on derzoek. Het bezuinigings beleid van de overheid biedt voor dat onderzoek echter steeds minder ruim te. Uw gift zorgt er voor dat dit levensreddende werk kan doorgaan. Geef aan de collectant, of stort uw bijdrage op gi ro 300 of bankrekening 70.70.70.600. Hartelijk dank. M - J... .1 a. ..Hl., r. ii6Q6iiaiwo nansocnong vrienden van de hartstichting «*H.»lAANI0^<*AVfNMAG{ GMOKO -IAM: TOWTOMO NATIONALE HARTWEEK 30 MAART - 5 APRIL '87 R. Hondsbosschelaan 22, Heiloo Telefoon 072-330175 DE FIETS, VOERTUIG VAN DE EMANCIPATIE Nu iedereen fietst, jong en oud, mannen en vrouwen, wordt gemakkelijk verge ten dat de fiets eens een belangrijke rol heeft gespeeld in de vrouwenemancipa tie. De fiets wordt dan ook wel het voer tuig van de emancipatie genoemd. Hoe wel er in de tijd van de loopfiets ook al loopfietsen voor vrouwen bestonden, waren er maar weinig dames die zich op de fiets waagden. Wie dat deed werd hoofdschuddend bekeken en dat gold eigenlijk voor iedere fietser. Toen de trapfiets zo omstreeks 1880 po pulair begon te worden, nam het verzet tegen de fiets toe. Dat was het tijdperk van de hoge bi, de fiets met het grote voorwiel en het kleine achterwiel. Moei lijk om te berijden en nog moeilijker om af te remmen. Valpartijen waren dan ook aan de orde van de dag. Fatsoenlij ke vrouwen gingen niet op een fiets zit ten en ook toen de meer normale veilig heidsfiets er was werd het voor vrouwen ongepast geacht te gaan fietsen. Predikanten en pastoors waarschuwden vanaf de kansel voor het zedelijk verval dat fietsen met zich mee zou brengen en een man als de indertijd populaire en voor velen ook gezaghebbende Leidse hoogleraar en filosoof Bolland, had geen goed woord voor fietsende vrou wen over. In Parijs kwam men aan het einde van de vorige eeuw zelfs tot de uit spraak dat 'de fiets het einde van de vrouw betekent, omdat door het ge bruik hiervan de vrouwelijke organen die voor het huwelijk noodzakelijk zijn, ernstige stoornissen zouden oplopen'. Mogen dames wielrijden? Maar het veranderde toch vrij snel, al blijkt uit ingezonden brieven in kranten dat veel mevrouwen het ongepast bleven vinden wanneer hun dienstbodes van de fiets gebruik maakten. De vrouw op de fiets werd een onderwerp van discussie en het aantal voorstanders groeide snel. In 1900 verscheen in De Echo een arti kel onder de aandachttrekkende kop 'Mogen dames wielrijden?' Geschreven door een zekere dr. P., die het toch maar raadzaam achtte zijn naam niet voluit te noemen. Hij beant woordde deze vraag bevestigend. 'Ze ker, het fietsen is, wanneer het op ver standige wijze gedaan wordt, een uitste kende beweging welke jonge vrouw :n en jonge meisjes zonder enig gevaar ne men kunnen'. Hij somde daarbij ook de voordelen van het fietsen op en stelde in de eerste plaats 'dat de gelukkige be zitster van een rijwiel in grote steden zo dikwijls als zij tijd en lust heeft naar buiten kan rijden in de frisse lucht, naar de bossen en plaatsen waar men niet ge kweld wordt door het stof en die zij an ders eerst bereiken kan na een langdurig zitten in een tram of rijtuig'. Verder wees hij erop dat het fietsen 'voor het gehele spierstelsel een gezonde en weinig inspannende gymnastiek is die de ademhaling dieper maakt en de bloedsomloop bespoedigt. Ook de spijs vertering wordt zeer bevorderd, de eet lust neemt toe en het gehele lichaam wordt krachtiger'. Dr. P. waarschuwde wel tegen overdreven snel rijden (niet harder dan 10-15 km per uur), te lange tochten (niet langer dan 50 km per dag) en een verkeerde houding op de fiets. Ook adviseerde hij een veertienjarig meisje nog niet toe te staan op de fiets te stappen. 'Voor het lichaam zijn gehe le ontwikkeling heeft bereikt, acht ik het wielrijden voor jonge meisjes niet zonder gevaar, daar de nog niet tot volle wasdom gekomen vrouwelijke organen veel spoediger onderhevig zijn aan de nadelige invloed, dan een volwassen li chaam'. De moderne arts denkt er wel anders over, maar de adviezen van dr. P. geven wel de kentering aan die rond de eeuwwisseling optrad. Sportzusters Veel vrouwen waren toen al ijverige fietsers, ook al klaagde een van hen in 1888 dat 'in Nederland en vooral in de grote steden, onze sportzusters nog al tijd als een soort wonderdieren worden beschouwd. De reden hiervan is niet ver te zoeken; zij ligt in het geringe aantal en de oorzaak hiervan is juist weder, dat men de wielrijders als wonderdieren be schouwt. Wij draaien dus in een kringetje'. Toch had de Nederlandse Vélocipe- disten Bond in juli 1884 als bondslid 188 reeds het eerste vrouwelijke lid inge schreven; een naam die best gememo reerd mag worden: mejuffrouw M.F. van Raden uit Den Haag. In 1896 telde de ANWB onder zijn 11000 leden reeds 992 dames. Er kwamen speciale fietsrij- scholen voor dames en op 17 mei 1893 werd in Den Haag de eerste dames fietsclub opgericht met de veelzeggende naam 'Honni soit qui mal y pense'. Achteraf is vastgesteld dat zeker in de Westeuropese landen en in Amerika de fiets een zeer positieve bijdrage aan de vrouwenemancipatie heeft geleverd. Door te gaan fietsen, en dat tegen alle kritiek in, toonden de vrouwen zich ge lijkwaardig aan de mannen, verruimden zij hun mogelijkheden, maakten zij zichzelf zelfstandig. Vele bekende femi nisten waren ook fietsers, zoals de eerste vrouwelijke arts in Nederland, dr. Aletta Jacobs, die reeds in de vorige eeuw een vakantiefietstocht door Ne derland en Duitsland maakte. Ook invloed op de mode Op de fiets werd in die beginjaren aan gepaste kleding gedragen en dat beïn vloedde de mode voor zowel dames als heren. Fietsen met lange rokken was on praktisch en daarom kwam voor het vrouwenfietskostuum de broek in zwang. Ongehoord in die tijd en om het niet al te uitdagend te maken werd vaak voor een broekrok gekozen of voor een lange rok met opknoopbare panden en daaronder voor op de fiets een soort pofbroek. Wat later kwam de nauwslui tende lange broek, waarboven een kort jasje met ceintuur werd gedragen. De gevierde actrice Sarah Bernardt liet zich graag op de fiets bewonderen en koos voor haar tochtjes door het Bois de Boulogne steeds een passend fiets- kostuum. Na de eerste wereldoorlog is speciale fietskleding in vergetelheid ge raakt, maar is zo'n jaar of twintig gele den weer teruggekeerd. Er is nu weer volop sprake van een Fietskostuum, waarbij de grenzen tussen heren- en da meskleding steeds meer zijn vervaagd. De emancipatie rond de fiets heeft zich voortgezet, al zijn er dan nog steeds dames- en herenfietsen. m. Ook in LIMMEN.... aan de Rijkswegl27 1690r S/SS. *kttkk)óy/s/sss/////SÏ WOOOOOMMOCOOWWW', yyy. yCyyyccr. yyy.Mt, i:H|o\SkJöïï, r

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1987 | | pagina 6