I Imelda de Smet-Kessels schrijft boek over 'Homeopathie tijdens zwangerschap en kraamtijd' ZOMERPOSTZEGELS 1987 Topschutter Egbert Koopmans: 'Ik moet het vooral van m'n techniek hebben' 'Upenstein of Ypestein, een eeuwenoude fout!' Zomerpostzegels brengen levensvreugde Maquette-bouwer Ronald Keur: wmaakte van en voorh*biermu seum De Boom te Alkmaar. v. r: a UITKIJKPOST - 8 APRIL 1987 Imelda de Smet-Kessels. Vorige week maakten we in de Uitkijkpost reeds melding, van het fraaie resultaat, dat de 24-jarige Heilooënaar Egbert Koopmans behaalde tij dens de nationale titelstrijd geweer schieten. In het plaatsje Uden werd namelijk op 21 maart het Nederlands kampioenschap op de 50-meter- baan verschoten en Egbert legde daarbij beslag op de eerste plaats. Een week na zijn succes zochten we hem op in de kantine van schietsportver eniging De Vrijheid, gelegen in sportpark Het Vennewater. „Ik ben in 1980 begonnen met de schietsport. Mijn vader was lid van De Vrijheid en ik vroeg hem of ik eens mee mocht. Sindsdien ben ik er mee bezig. Het begon als recreatieschutter, met een wapen van de vereniging. Maar in de loop van de jaren spaarde ik een com plete uitrusting bij elkaar", vertelt Eg- bert Koopmans, terwijl hij zijn Anschutz-geweer kaliber .22 laat zien. Het pistool schieten speelt een bijrollet je voor Egbert. „Dat doe ik voor de gein, als recreatie". Voor de meeste Noordhollanders, die zich met de schietsport bezighouden is dat wel an ders: het pistool heeft in onze provincie de voorkeur boven het geweer. Voor beide wapens zijn er wedstrijden op 12-meter-banen. De pistool-schutters schieten daarnaast ook over 25 meter, de geweer-liefhebbers over 50 meter. 15 centimeter De Vrijheid Heiloo heeft voor dat laatste onderdeel geen accommodatie. De schitterende schietbaan gaat maar tot 25 meter. Egbert Koopmans moet derhalve naar Haarlem om te trainen. En om u een idee te geven waar het uit eindelijk om gaat: het is de bedoeling dat schutters over een afstand van 50 meter het hart van een schietschijf ra ken, die nog geen 15 centimeter in dia meter is! Maar, oefening baart kunst. Tijdens de wedstrijden om de nationale titel schoot Egbert Koopmans met 60 schoten 573 punten bij elkaar. Meer dan de helft van de schoten in de roos! Om dat resultaat te bereiken traint Eg- bert Koopmans twee avonden per week drie uur en reist hij in de weekends door den lande voor open wedstrijden van al lerlei verenigingen. Men kan daar meestal vrij voor inschrijven, net als voor de nationale wedstrijden. Vorig jaar debuteerde Egbert op dat niveau in de A-klasse. Door de goede resultaten kwam hij dit jaar al in de hoofdklasse uit en pakte daar direct de nationale ti tel op het onderdeel knielend geweer schieten over 50 meter. Naar Seoel? Nu verwacht je dat een sportbond z'n nationale kampioenen ook direct naar grote toernooien in het buitenland zal sturen. Voor Egbert Koopmans is het echter nog niet zover. „Ik moet eerst nog een paar keer goed presteren, bij voorbeeld op de districtskampioen schappen. Je moet constant presteren en dan wordt je misschien uitgenodigd door de technische commissie om in de kernploeg te komen. Het is gewoon nog afwachten". Aan een aankomend topschutter vraag je natuurlijk ook of uitzending naar de Olympische Spelen erin zit. „Seoel denk ik nog niet, maar misschien over vijf jaar wel. Het zou natuurlijk grandioos zijn, de kroon op het schiet-gebeuren", aldus Egbert Koopmans. Zelfverzekerd Voor Egbert Koopmans is de schietsport een uitdaging. „Iedere keer proberen het maximale eruit te halen, steeds hoger te scoren. Tijdens een wedstrijd ben ik alleen maar met mezelf bezig. Het enige waar je op let is de zwarte schijf. Ik ben ervan overtuigd dat ik het kan; dat moet ook, als je niet zelfverzekerd bent lukt het niet". Een schutter kan de sport zo duur ma ken als hij zelf wil. Als wedstrijdschut- ter moet je op je materiaal kunnen reke nen en zal je toch een eigen wapen moe ten aanschaffen. Recreanten gebruiken meestal wapens van de vereniging. „Voor hen is 'een avondje lekker knal len' belangrijker dan de punten", zegt Egbert Koopmans, die zelf nog wel meer tijd aan z'n sport zou willen beste den, maar dat kan niet: „Conditietrai ning zou bijvoorbeeld wel helpen, maar ik werk door de week bij Stomerij Maxima (de zaak van zijn ouders, red.). Ik moet het vooral hebben van mijn techniek". Meer successen Hoewel de belangstelling voor nationale kampioenen meestal het grootste is, mag niet onvermeld blijven dat De Vrij heid Heiloo ook andere kampioenen onder haar leden weet. Zo werd Gerard Heerland kampioen in het district op het onderdeel licht kaliber pistool op de 25-meter-baan, terwijl ook het Vrijheid team op dit onderdeel de titel in de wacht sleepte. Deze titelstrijd werd op 7, 8 en 15 maart geschoten op de eigen baan van De Vrijheid, een ontzettend druk bezocht toernooi, waar door de organisatoren onder hoogspanning werd gewerkt. De schietsport heeft een geheel eigen ka rakter, het moet de mensen liggen. Het is duidelijk geen explosieve sport, al zou men anders vermoeden. Voor inlichtin gen kan men op maandag, woensdag en vrijdag terecht op de schietbaan van De Vrijheid, gelegen achter de badminton- hal, vanaf 20.00 uur. Ook kan men bel len met de secretaris Hans Koppert, tel. 072-332274. Egbert Koopmans bij het kanon, dat de toegang tot de schietbaan van SV De Vrijheid markeert. Onlangs is in de serie 'Homeopathi sche Bibliotheek' Tan uitgeverij La Rivière Voorhoeve uit Kampen het boekje 'Homeopathie tijdens zwangerschap en kraamtijd' ver schenen. Schrijfster van het boek is de in Heiloo wonende Imelda de Smet-Kessels, die verslag doet van haar eigen ervaringen en daarnaast vele praktische en nuttige informa tie geeft. „Ik ben met homeopathie in aanraking gekomen toen mijn oudste dochter an derhalf jaar was. Door allergie had zij last van eczeem. Zalf en andere midde len van een 'gewone' arts hielpen niet, het eczeem kwam steeds terug. Ik heb toen zelf een boek gekocht over homeo pathie. Daarin vond ik een geneesmid del medicijn en ik heb een arts gevraagd een recept uit te schrijven. Met dat mid del verdween het eczeem bij m'n doch ter wel. Hierdoor ben ik enthousiast ge worden. Ik ben veel gaan lezen en heb allerlei cursussen gevolgd", vertelt Imelda de Smet-Kessels over haar ken nismaking met homeopathie. Tot aan de dag van vandaag zijn er veel mensen, die hun twijfels hebben over homeopathie en andere natuurgenees wijzen. Door de stroom van publicaties, in de vorm van artikelen in dag- en weekbladen en in boekvorm, komt er wel verandering in. Ook zijn er veel cur sussen. Bijvoorbeeld voor mensen, die als arts in de gangbare zin zijn afgestu deerd, is er een aanvullende studie na tuurgeneeswijzen. Maar ook voor 'le ken', die uit belangstelling meer willen weten. Kraambed Het idee voor het boek 'Homeopathie tijdens zwangerschap en kraamtijd' ontstond op het kraambed. „Ik had twee ziekenhuis-bevallingen gehad en van m'n derde kind wilde ik graag thuis bevallen. Ik maakte tijdens m'n kraam tijd gebruik van homeopathische mid delen. Alles verliep uitstekend. Ik heb toen een 'grap' tegen de verloskundige, mevrouw Engeringh, gemaakt dat ik wel een boek over m'n ervaringen zou schrijven", aldus Imelda de Smet-Kessels. 'Homeopathie tijdens zwanger schap en kraamtijd' is verkrijgbaar in de erkende boekenzaken. Wel, die grap is waarheid geworden. „Ik ben er na de bevalling serieus op door gegaan en ben gestart met schrij ven. Het leek aanvankelijk een soort scriptie, maar het werd steeds breder. Het manuscript was aanvankelijk ook veel dikker dan het verschenen boek. Er stonden allerlei knipsels, foto's en ge dichtjes aan mijn kinderen in". „Ik heb het in z'n geheel naar uitgeverij La Rivière Voorhoeve gestuurd", gaat Imelda de Smet-Kessels verder. „Men zag er wel wat in, maar vond het te dik. Het zakelijke, informatieve deel is overgebleven, voorzien van een aantal persoonlijke ervaringen. Ik wilde kennis en ervaring doorgeven aan andere vrou wen, omdat zij tijdens hun zwanger schap vaak bepaalde geneesmiddelen niet mogen gebruiken. Homeopathische middelen kunnen altijd gebruikt worden". Cursussen Behalve het volgen van cursussen ver zorgt Imelda de Smet-Kessels ook zelf cursussen op het gebied van natuurge neeskunde. Elk voorjaar gaat er één van start. „Ik begin dan met kruidenleer, de praktische toepassing van kruiden en al les wat er verder bij hoort. Ik verweef daarin ook de astrologie, de karakters van mensen en de kruiden, die daar het beste bijpassen". Desgevraagd vertelt de schrijfster dat men de verschillende natuurgeneeswij zen moet zien als de spaken van een groot wiel. Er is een onderlinge verbondenheid. Na de kruidenleer en de astrologie gaat Imelda de Smet-Kessels in haar cursus verder met homeopathie. „Natuurlijk behandel ik de verschillende toepassin gen, maar ook de diverse stromingen. Er is namelijk een commercieel gebruik van homeopathische middelen. Het ge beurt daarbij dat mensen slikken in plaats van bewust de middelen gebruiken". „Ook komt het voor dat men verschil lende middelen in één behandeling ge bruikt. Voor alle duidelijkheid: daar heb ik niets op tegen! Het is beter dat men homeopathische middelen gebruikt dan de 'chemische' geneesmiddelen. De klassieke homeopathie, uitgewerkt door Samuel Hahnemann in de 18e en 19e eeuw, zoekt naar de oorzaak van een kwaal door het bekijken van de 'hele mens' en werkt vervolgens met één middel". Bach-remedies Zowel in het boek 'Homeopathie tij dens zwangerschap en kraamtijd' als tij dens haar cursussen schenkt Imelda de Smet-Kessels veel aandacht aan de me thodes van de Engelse arts Edward Bach. Deze 'allround-arts' zocht in het begin van de 20e eeuw naar een gemak kelijker en goedkoper systeem voor homeopathie. In zijn korte leven (1886-1936) slaagde hij in zijn opzet. In zijn geneeswijze gaat Edward Bach er vanuit dat langdu rige, negatieve gemoedstoestanden het begin van een ziekte vormen. Hij schreef een boekje over zijn methode, 'Genezing door bloemen'. De bijna 40 Bach-remedies vormen samen een com plete apotheek, die andere geneesmid delen op den duur overbodig maakt. De kern van de remedies wordt gevormd door het overbrengen van de werkzame stoffen in bloesems in water. Vervolgens gaat Imelda de Smet-Kessels nog in op metamorfose-massage. De cursus wordt afgesloten met een wande ling in een kruidentuin. Ook bestaat de mogelijkheid om met de cursusleidster een meerdaagse 'reis' te maken in aan sluiting op de cursus. In de maand juni staat een drietal reizen naar het Griekse eiland Kos op het programma, waar plaatsen en plekjes bezocht worden, die elk hun eigen verhaal op het gebied van de natuurgeneeskunde hebben. Voor in lichtingen over deze reizen kan men contact opnemen met Polyfoon Travel BV, Prins Hendrikstraat 7a te Alkmaar, tel. 072-152809 of 072-157111. (Het aantal deelnemers per reis is beperkt!) Uit zichzelf In haar boek gaat Imelda de Smet- Kessels in op de hiervoor genoemde en andere natuurgeneeswijzen, maar dan toegespitst op zwangerschap en' kraam tijd. Het is een goed leesbaar werk, waarin de verschillende natuurgenees kundige methoden duidelijk omschre ven worden. Op de vraag wat haar voornaamste in spiratiebron is geweest voor het schrij ven van het boek, zegt de schrijfster: „Mijn kinderen en ikzelf, de kennis put ik uit mezelf. Door natuurgeneeswijzen leer je jezelf kennen, het breekt de muur, die je vanaf je geboorte om je heen bouwt, af. Je leert open te staan voor andere methoden dan de meest gangbare". Jaap-Wim van der Horsl m *—ii ...w flrui jpl m m- jj -m Ronald Keur met de maquette, die Iedere mens heeft wel een hobby. Van kantklossen tot houtsnijden, van sport tot postzegels verzamelen. Ronald Keur uit Heiloo houdt zich bezig met het op schaal namaken van huizen en gebouwen. Ten dele in opdracht van bijvoorbeeld een architectenbureau, ten dele uit eigen initiatief. Onlangs voltooide hij een maquette van het vorig jaar geopen de Biermuseum De Boom in Alk maar. Die krijgt vrijwel zeker een fraaie plaats in het Alkmaarse mu seum, maar staat nu nog -voor de finishing touch- op een tafel bij Ro nald Keur thuis. „Vroeger maakte ik al huisjes en zo voor bij een spoorbaan naar eigen mo del. Maar ik kreeg een voorkeur voor het namaken van oude gebouwen. Die hebben iets speciaals, iets knus, iets beslotens, met name de gebouwen uit de 17e eeuw. Bijvoorbeeld hebben de ste nen een bijzondere kleur. De klei is vaak in de omgeving van het gebouw uitgebaggerd", vertelt Ronald Keur. „De architectuur van tegenwoordig spreekt me wat minder aan. Daarom probeer ik reconstructies van oudere ge bouwen te maken. Bovendien heb ik ook historische geografie als hobby. Oude wegen, bruggen, havens en derge lijke vind ik interessant". Dat bleek wel bij het zien van de maquette van Het Oude Slot in Heemstede, gemaakt voor een tentoonstelling, die behalve het ge bouw ook een zeer fraai nagemaakte brug liet zien. Huis Ter Coulsler Ronald Keur komt oorspronkelijk uit Heemstede, maar woont nu al een aan tal jaren in Heiloo. Oude gebouwen, die in Heiloo hebben gestaan of nog steeds staan, hebben derhalve ook zijn be langstelling. Zo maakte hij een reconstrüctie van het voormalige Huis Ter Coulster. Het on derzoek deed hij samen met Jan van Tiel van de vereniging Oud-Heiloo. Tij dens dit onderzoek ontdekte het tweetal dat het oorspronkelijke huis groter was dan altijd werd aangenomen. De ge maakte reconstructie is voorlopig; Ro nald Keur hoopt nog eens een 'echte' maquette te kunnen maken. Tijdrovend Men moet zich echter niet verkijken op de tijd, die nodig is om een goede ma quette te bouwen. Neem nu Biermu seum De Boom. De opdracht werd door het bestuur van het museum gegeven om behalve het gebouw ook een bier brouwerij, die vroeger in het pand ge huisvest was, na te maken. Dat bleek veel te tijdrovend, zodat alleen een mo del op schaal van het gebouw werd gemaakt. Elk onderdeel maakte Ronald Keur zelf. Aan de hand van foto's werden de kleuren voor het dak en de stenen mu ren gemengd, een zeer precies werkje. Ook lantaarntjes en dergelijke werden tot in de fijnste details nagemaakt. Er moeten nog een paar kleine dingetjes gebeuren, maar dan is er ook een schit terende maquette beschikbaar, die niet alleen in het museum maar ook daar buiten als promotiemiddel gebruikt kan worden. Schilderij Ronald Keur noemt zijn reconstructies drie-dimensionale schilderijen. Een kunstwerk dus, omdat er geen kant-en- klaar materiaal wordt gekocht. „Je hebt mensen, die dat wel doen, maar dan krijg je bijvoorbeeld een Oudhol lands gebouw- met engelse dakpannen en stenen, omdat het materiaal in Enge land is gemaakt. Dat kan niet". Elk onderdeeltje wordt door Ronald Keur zelf gemaakt en geschilderd. „Het is een uitdaging: hoe krijg je zo'n oude gevel op papier. Het is moeilijk om het echte gebouw met een reconstructie te benaderen. Ik probeer de sfeer, die zo'n gebouw uitademt, in mijn model te brengen". Belangrijke informatiebronnen voor het maken van een reconstructie zijn oude pentekeningen en schetsen. Voor Het Oude Slot in Heemstede werd bijvoor beeld gebruik gemaakt van tekeningen van Roghman. Ook van Ter Coulster en het slot Ypestein heeft Roghman teke ningen gemaakt. Een expositie van teke ningen zal binnenkort te zien zijn in de expositieruimte van Oud Heiloo, in de Oude Pastorij. (Overigens maakte Ro nald Keur ook van dit gebouw, zoals het bestond in de tijd van dominee Hase- broek, een model). Ypestein Over het onderzoek naar de juiste vor men van het voormalige Ypestein, dat stond op de plek waar nu het Psychia trisch Centrum staat, is nog wel iets op merkelijks te melden. Al speurend bleek namelijk dat er twee verschillende ge bouwen opdoken uit schetsen en teke ningen. Eén van de twee heeft nooit in Heiloo gestaan! Min of meer toevallig kwam Ronald Keur samen met Jan van Tiel achter de waarschijnlijke oorzaak van de fout. In de zeventiende eeuw namelijk heeft in Ypestein een burgemeester van Amster dam gewoond. Deze verhuisde na ver loop van tijd naar een kasteeltje in llpendam. Dat kasteel, Upenstein werd nadien verward met Ypestein. De schetsen van Ypestein en Upenstein werden door el kaar gebruikt. Op dit moment hangt in de hal van het Psychiatrisch Centrum zelfs een tekening van Upenstein, aan het centrum aangeboden bij de ope ning! Ronald Keur wil nog veel gebouwen na maken. Een echte maquette van Ypestein, bijvoorbeeld ter vervanging van de verkeerde tekening in het Psychi atrisch Centrum, staat op zijn lijstje. Ook slot De Hoeve in Egmond, alsmede de Abdij in Egmond-Binnen, zoals die er in de middeleeuwen uitzag. Het zo realistisch mogelijk laten zien van oude, historische gebouwen heeft een geschiedkundige betekenis. Zeker als het op de manier van Ronald Keur gebeurd; Biermuseum De Boom mag daarbij als voorbeeld dienen. Echter, het zou beter zijn als dit gebeurde in museum-verband, zodat de nagemaakte gebouwen bewaard blijven en er wel licht geld beschikbaar is voor onderzoek en uitvoering. Op dinsdag 7 april is de aktie Zomer- postzegels 1987 gestart. In Nijkerk kocht de minister-president, Ruud Lub bers,. officieel de eerste zegels. Het onderwerp van de Zomerpostzegels 1987 is 'monumenten van bedrijf en techniek': 55 30 cent stoomgemaal Arkemheen te Nijkerk 65 35 cent watertoren Deventer 75 35 cent geelgieterij Joure De ontwerper van de Zomerpostzegels 1987 is Reynoud Homan uit Amsterdam. Er zal ook een postzegelboekje verschij nen met daarin twee zegels van 75 35 cent (brief) en twee zegels van 55 30 cent (briefkaart). Dit postzegelboekje is handig om in tas of portefeuille mee te dragen. Naast postzegels verkoopt ons comité nog vele andere aantrekkelijke artike len, gesierd met fleurige zomerse motie ven (postpapier, notitieblocjes, wens kaarten). De wensbrieven hebben dit jaar een vrolijk vlinderdessin van de hand van de Betuwse tekenares Phine Verhoef. Veel sociaal/culturele organisaties doen al sinds 1935 een beroep op de Zomer - postzegelsopbrengst. De opbrengst liep vorig jaar helaas terug, reden om nu een extra inspanning te vragen aan allen die postzegels nodig hebben of de andere artikelen willen kopen. Onze ruim 4.200 vrijwillig(st)ers helpen u graag bij de aanschaf. Premieverkoop Evenals vorig jaar mag elk plaatselijk comité ook nu weer zelf een te steunen project voorstellen en daarvoor een deel (1/4 bij een omzet boven 500,- en 1/3 bij een omzet boven 1.000,- aan niet- P.T.T. -artikelen) van de opbrengst bestemmen. Inlichtingen hierover bij elk plaatselijk comité. Museumprijsvraag Tijdens de Zomerpostzegelaktie van 1987 zal een museumprijsvraag georga niseerd worden (van 7 april tot 23 mei), waar iedereen van jong tot oud aan mee kan doen. Deze prijsvraag heeft tot doel de publieke belangstelling voor de mu sea te vergroten en de verkoop van Zo merpostzegels te bevorderen. Er bestaat namelijk een band tussen musea en Zomerzegels, waarvan niet al leen de vaak museale afbeeldingen op de zegels zelf getuigen, maar ook de vele bijdragen die in de loop der jareri aan musea geschonken zijn. Met de prijs vraag worden de musea dus nog eens ex tra in het zonnetje gezet! Wat gaat er gebeuren? In circa 350 Nederlandse musea (én in de standjes van de plaatselijke comités - in postkantoren e.d.) zullen wedstrijd kaarten klaarliggen waarop zes vragen staan die betrekking hebben op musea. Na beantwoording van de vragen maakt de deelnemer een slazin, rijmpje of postzegelontwerp en frankeert de kaart 1 met een Zomerzegel van 55 30 cent. Ook de benodigde zegels zullen in de meeste musea gekocht kunnen worden. De toeslag op de zegels vormt de op brengst van de prijsvraag en zal geheel ten goede komen ten behoeve van aan schaffingen en projecten voor de deel nemende musea. De inzendingen zullen door een deskun dige jury worden beoordeeld, waarna in het Postmuseum te Den Haag de prij suitreiking zal plaatsvinden. De hoofd prijs is een vierdaagse vliegreis voor twee personen naar Londen. Daarnaast zijn er vele andere prijzen te winnen, waaronder een aantal spannende 'dagjes-uit' (zoals een bezoek aan Schiphol mét rondvlucht!). Het plaatselijk comité is graag bereid uw bestellingen uit te voeren. Als u postzegelverzamelaar bent weet u dat sinds 1935 elk jaar Zomerpostzegels zijn uitgegeven (met uitzondering van de jaren 1942 t/m 1946). Bent u geen verzamelaar, dan kent u de Zomerpostzegels ook. Het zijn bijzon dere postzegels, die ieder jaar door PTT rond Pasen worden uitgegeven en dan gedurende zes weken te koop zijn. Het zijn bijzondere postzegels met een bepaald thema, waarvoor u iets méér betaalt dan de normale frankeerwaarde. De opbrengst van dat 'meer' wordt door de P.T.T. afgedragen aan de Stichting Comité voor de Zomerpostze gels, die op haar beurt voor de verdeling zorgdraagt. Waarom worden elk jaar zomer postzegels uitgegeven? Omdat in onze maatschappij, ondanks alle sociale en culturele voorzieningen helaas steeds meer projecten niet gerea liseerd kunnen worden door gebrek aan geld. Deze projecten kunnen niet meer gesubsidiëerd worden maar zouden ei genlijk toch uitgevoerd moeten worden. Voorbeelden kent u zelf wel. Denkt u maar eens aan de molen in uw buurt die nodig gerestaureerd moet worden; aan de bouw van een buurthuis of aan de aktiviteiten t.b.v. gehandicapten. Hier ligt het werkterrein van de Stichting Co mité voor de Zomerpostzegels. Vaak kan de Stichting uitkomst bieden en door middel van een gift haar motto 'Zomerpostzegels brengen levensvreug de' gestalte geven. Hoe wordt de opbrengst van de Zo merpostzegels verdeeld? 50% van de opbrengst is bestemd voor culturele en sociale projecten die van provinciaal belang zijn of speciaal ge richt zijn op een bepaalde plaats of streek in één provincie. Hiervoor geven de Commissarissen der Koningin de Stichting Comité voor de Zomerpostze gels advies m.b.t. de bestemming. den, ten behoeve van projecten in Ne derland en de Nederlandse Antillen. De aanvrager moet rechtspersoonlijkheid bezitten (dus géén particuliere personen). De aanvragen moeten liggen op het ge bied van a) maatschappelijk welzijn, b) volksgezondheid, c) cultuur. De bijdragen moeten altijd bestemd zijn voor concrete projecten. Exploitatie kosten worden niet gefinancierd, terwijl financiering achteraf in principe niet wordt toegepast. Aanvragen van over wegend politiek karakter vallen eve neens buiten het werkterrein van onze Stichting. N E D E R L N Hoe meer Zomerpostzegels in een pro vincie worden verkocht, des te rpeer geld is per provincie beschikbaar, want de verdeling geschiedt niet alleen op ba sis van oppervlakte en inwonertal per provincie, maar óók op basis van het bedrag dat per provincie wordt bijeen gebracht door de verkoop van Zomer postzegels (categorie A). 40% gaat naar landelijke instellingen ter financiering van concrete en culture le projecten die van nationaal belang zijn (categorie B). 10% is bestemd voor de Nederlandse Antillen, t.b.v. sociale en culturele pro jecten aldaar (categorie C) Het Bestuur van de Stichting Comité voor de Zomerpostzegels beslist over de besteding van de jaarlijkse opbrengst op grond van de aanvragen die in de loop van een jaar binnenkomen. Wie komen in aanmerking voor een bijdrage? Stichtingen en instellingen werkzaam binnen het Koninkrijk der Nederlan- De Stichting Comité voor de Zomer postzegels onderscheidt drie soorten aanvragen. a) Provinciale, regionale of plaatselijke projecten. Een volledig gedocumenteerde aan vraag richten tot de Commissaris der Koningin in de desbetreffende provincie. In de loop van het jaar ontvangt de Stichting Comité voor de Zomerpostze gels advies van de Commissaris der Ko ningin m.b.t. de verdeling, waarna het bestedingsbeslpit genomen wordt. b) Landelijke projecten. Landelijke aanvragen richten tot het landelijk bureau van de Stichting waar na een aanvraagformulier wordt toege zonden. Een volledig gedocumenteerde aanvraag vóór 1 september indienen. Het bestedingsbesluit valt rond half december. c) Projecten in de Nederlandse Antjllen. Volledig gedocumenteerde aanvragen richten tot de Gouverneur van de Ne derlandse Antillen. De Gouverneur ad viseert de Stichting Comité voor de Zo merpostzegels omtrent de besteding van het voor de Nederlandse Antilen bestemde aandeel in de opbrengst. Wie kopen Zomerpostzegels en wat kunt u doen? Zomerpostzegels zijn voor alle soorten post te gebruiken. Iedereen kan dus meehelpen de opbrengst van de jaarlijk se actie te vergroten. Gebleken is dat vooral filatelisten zeer grote waarde hechten aan Zomerpostze gels. U kunt ook meehelpen door ieder jaar een serie zegels naar Uw buiten landse relaties te sturen. En uiteraard plakt u zelf de Zomerpostzegels op uw uitgaande post. Zomerpostzegels zijn jaarlijks van on geveer half april tot eind mei te koop op alle Nederlandse postkantoren, aan de loketten en bij de standjes van onze Plaatselijke Comités, waarbij ieder jaar honderden vrij willig(st)ers actief mee helpen. Helpt u ervoor zorgen dat juist in deze tijd meer geld beschikbaar komt, zodat wij allen samen meer le vensvreugde kunnen schenken, waar dit nodig is.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1987 | | pagina 4