Vier-j arigen-maatregel Ondanks regen toch succesvol standwerkersconcours Kerkdiensten Medische diensten de zonal zonwering INSCHRIJVING GEOPEND Geen Uitkijkpost ontvangen? Attentie Getuigen gezocht Evenementenagenda SCHOOLVOETBAL EN SCHOOLHANDBAL OP DE VELDEN VAN DE HBV Bijzondere acties Verenigingsagenda Sport en spel agenda AFWEZIG H. H. DEN ENGELSEN, 6 juli - 2 augustus E. ENGERINGH J. F. M. BUGTER Voor na de vakantie: Engels (ook Cambridge) Frans, Duits Spaans, Italiaans Typen, steno Typen scholieren Tekstverwerking Nederlands (ook t.b.v. buitenl.) Bedr.corresp. (div. talen) Basiscurs. boekh. Middenstand Prakt.dipl.boekh. MBA ONDERWIJS CENTRUM CASTRICUM 02518-53984 UITKIJKPOST 24 JUNI 1987 GEZINSZORG EN THUISVERPLEGING IN ZIEKENFONDS Het Regionaal Ziekenfonds Noord- Holland Noord heeft per 1 januari 1987 het aantal verstrekkingen in de aanvullende verzekering uitgebreid. Deze zijn: Alternatieve geneeswijze. Het aan tal vragen over de mogelijkheid om gebruik te kunnen maken van alter natieve geneeswijzen is de afgelopen jaren voortdurend toegenomen. Ook vanuit patiëntenorganisaties, vooral die van de homeopathie, is er veel gereageerd. Thuisverpleging. Thuisverpleging voor patiënten, die de wens te ken nen hebben gegeven thuis in eigen vertrouwde omgeving te willen ster ven, dicht in de buurt van hun dier baren is nu mogelijk gemaakt. Oor spronkelijk was hier geen vergoe ding voor, maar door de uitbreiding van aanvullende verzekering is dat nu wel het geval. De regeling houdt in dat de kosten van de verpleegkundige hulp wor den vergoed tot een bedrag van 5000,- over een periode van maxi maal zes weken. De hulp, uitslui tend nodig voor de nachtelijke uren, wordt vergoed. Voor overdag is de hulp van de Kruisvereniging, de gezinsverzorging of de familie al beschikbaar, samen de zogeheten 'mantelzorg' vormend. Ondanks al die reeds beschikbare hulp blijkt echter het begeleiden, vooral voor de familie, vaak zo'n zware opgave dat voor die nachtelij ke uren extra ondersteuning nood zakelijk is. Aan die gevallen wordt nu tegemoet gekomen. Wanneer de dagelijkse beslommeringen ten ta ken lichamelijk nog te zwaar zijn, kan men bijvoorbeeld na een opera tie worden opgenomen in een her stellingsoord. Het gaat om een rustige omgeving, waar men tijd krijgt om te genezen en weer op krachten kan komen. Het betreft particuliere instellingen buiten ons werkgebied, die met overheids subsidie draaien. Opgenomen patiënten zijn een eigen bijdrage naar inkomen verschul digd. Deze eigen bijdrage, die tus sen de 2,40 en 23,50 per dag ligt, wordt nu tot 75To vergoed, met een maximum van 750,- per kalenderjaar. Gezinshulp. Gezinshulp is niet nieuw voor de verzekerden van Noord-Holland-Noord. De aard van de hulp is afhankelijk van de si tuatie. Wanneer in het gezin de moeder is uitgevallen en moet rusten hoeft ze niet echt verpleegd te worden, maar mag zij toch niet zwaar werk doen in de huishouding. Iedereen kan zich van d'èze on dersteuning verzekeren via de er kende stichtingen, die zich hiermee bezig houden. Er is wel een eigen bijdrage naar draagkracht verschul digd. Deze eigen bijdrage kan voor een gezin met kinderen met een in komen iets onder de ziekenfonds grens, al gauw zo'n 50,- tot 70,- per week bedragen. Die eigen bij drage wordt boven de 200,- door het ziekenfonds vergoed tot maxi maal 750,- per kalenderjaar. Om exact te weten wat wordt ver goed, moet men de folder 'Aanvul lende verzekering 1987' raadplegen. Deze is verkrijgbaar bij de Stichting Ouderenwerk Heiloo, Westerweg 294, Heiloo, alwaar het Regionaal Ziekenfonds Noord-Holland- Noord iedere woensdag van 13.30-14.30 uur spreekuur houdt. JAARVERGADERING DIERENBESCHERMING Op maandag 15 juni heeft de dierenbe scherming Heiloo, Castricum, Limmen e.o. een zeer geslaagde jaarvergadering gehouden. Na het officiële gedeelte no digde de voorzitter Ton Dekker de he ren Nico Bakker en Jaap Woudman uit, resp. van de paddenwerkgroepen Hei loo en Bergen, om hun lezing te houden over het wel en wee van de amfibieën in de regio. Een interessante diavertoning en foto-expositie maakten het één en ander nog aanschouwelijker. Ook werd op deze avond gevraagd naar vrijwilligers voor de paddenwerkgroep Heiloo om in voorjaar 1988 met vereen de krachten de paddentrek te begelei den. Met enige aanmeldingen geno teerd, kunnen wij nog steeds mensen er bij gebruiken. Wie heeft tijd en wie heeft zin? Hoe meer mensen, hoe meer we het werk kunnen verdelen wat uitein delijk resulteert in een paar avonden paddenwerk! Inlichtingen: Els Swart- Meurs, tel. 072-330324. AGENDA OPEN HUIS Donderdag 25 juni HOV operettever.rep. 20 HBC bridged. Heiloo 20 Comm.Welzijn verg. 20 Falkland toneel vergadering20 Vrijdag 26 juni Stng. Ouderenwerk volksd.ll Zaterdag 27 juni Gesloten Zondag 28 juni Kindernevendienst NHK 10 Maandag 29 juni Stng.Ouderenwerk -Spaans-13 CDA 20 Dinsdag 30 juni DOVES gym 09 Nieuw Leven zangver.rep. 20 HBC bridged.Heiloo 20 Woensdag 1 juli DOVES'gym 10 N.V.v.H. toneel rep. 09 Falkland toneel rep. 20 Rotaryclub Heiloo 19 UCYL yoga 19 i .Tl winnaar van het standwerkersconcours heeft zojuist de prijs uit i van wethouder mevrouw Willemse-van der Ploeg ontvangen. han- 00-23.00 00-23.00 00-22.00 00-22.00 .00-12.00 .00-11.00 15-17.15 00-22.00 00-12.00 00-22.00 00-23.00 30-11.30 30-12.00 00-23.00 00-21.00 30-21.30 Het gaat niet om de kwantiteit, maar om de kwaliteit, dat bleek vorige week vrijdag overduidelijk tijdens het stand werkersconcours waar gestreden werd om het kampioenschap van Noord-Holland. De regen was spelbreker, zodat er min der deelnemers waren dan oorspronke lijk werden verwacht. Maar degenen die er waren, lieten zich van hun beste kant zien, maar omgekeerd was het publiek dat gekomen was vol interesse en wer den er leuke zaken gedaan. Wethouder A.A.M.Willemse-v.d. Ploeg en de heer Zoon en v. Duyn, die in de jury zaten en de kampioen van Noord-Holland moesten aanwijzen, hadden het niet eenvoudig. Zij kwamen tot het volgende besluit. De eerste prijs en dus kampioen werd de Vanaf 1 juli t/m 31 augustus is er vanaf 's avonds 18.00 uur tot 's ochtens 7.00 uur geen burobezet- ting op het politieburo in Heiloo. Telefoneren kan wel, via de meldkamer. Overdag is er altijd iemand. Telefoon: 333144. op 12 juni, om 15.20 uur, vond er op de Kennemerstraatweg, voor B en W een aanrijding plaats. Een auto wilde een tractor inhalen, maar deze werd op dat moment al door een andere auto inge haald. De laatste moest toen, om een aanrijding te voorkomen naar links uit wijken, maar reed daarbij tegen een ge parkeerde auto. De eerste auto is door gereden. Daar de verklaringen tegen strijdig zijn, vraagt de politie getuigen die het ongeluk hebben gezien. Tel. 333144. Er waren nogal wat aanrijdingen met materiële schade op de Kennemerstraatweg-Kerkelaan. Op de Ewisweg-Pastoor v. Muijenweg, op de Stationsweg-Heerenweg, op het Stati onsplein, op de Zeeweg-Ringweg, op de v.d. Veldestraat-Heerenweg. Er werden deze week vijf fietsen gestolen. In de Hema vond een winkeldiefstal plaats door een inwoner uit Castricum. Er werd ook door een inwoner van Hei loo een boormachine meegenomen. Bij nadere controle bleek er in zijn zakken nog een decoupeerzaag en vullingen voor pennen te zitten. Eerst had de man nog een valse naam opgegeven, maar nadat men de goede naam wist, werd er proces verbaal opgemaakt en was de man weer vrij. In het bekladden van van alles en nog wat heeft de politie twee jongens aange houden, van 15 jaar. Er volgt een scha- deherstel aktie. Op het parkeerterrein van 't Loo is ie mand doorgereden na een aanrijding en dat is niet zoals het hoort. In de vroege ochtend van de 18e juni liep op de Hoogeweg een kalf van een hond achter een kalf, beet hem de oren af en takelde hem zo toe, dat dr. Schaap het beest moest afmaken. Een inwoner uit Amsterdam kon zijn handen in de grosmarkt niet thuis houden. In de nacht van 18 op 19 juni is er inge- broken'bij World Sports op de Handels weg. Ze kwamen binnen door een bo venlicht in te slaan en vervolgens enige ramen en deuren te forceren. Er werden een computer, een printer, een copiee- rapparaat, een elektrische typmachine en een ontwerp computer meegenomen. Op de Holleweg werd uit een schuurtje gereedschap en een racefiets meegeno men en op de Haesackerlaan een figuurzaagmachine. Een bestuurder uit Limmen had nogal diep in het glaasje gekeken, er werd dus een bloedproef afgenomen. En op de Uitgeesterweg reed een auto mobilist in de sloot, toen de politie aan kwam zei hij: "sorry, maar doordat ik teveel drank op had, raakte ik van de weg af". Openbare Bibliotheek Vanaf 30 juni: tentoonstelling 'Tour de France' in bibliotheek Het Malevoort tijdens de openingsuren. Zoals wellicht bekend is, heeft de Mi nister van Onderwijs en Wetenschap pen, de heer Deetman, een wettelijke re geling vastgesteld die gericht is op het verminderen van het aantal leerkrach ten in het basisonderwijs. Een en ander in verband met bezuinigingen op het on derwijs. De wettelijke regeling is beter bekend onder de naam 'Vierjarigenmaatregel'. Waarom de term vierjarigenmaatregel? Welnu, de Minister achtte een vermin dering van het aantal leerkrachten niet mogelijk zonder dat hij aan de scholen een 'oplossing' bood om de bezuinigin gen in de school op te vangen. Want met minder leerkrachten kan eigenlijk ook minder les gegeven worden. De mo gelijkheid door de Minister aangebo den, bestond uit: a. De school vergroot de groepen, zodat aan alle leerlingen les kan worden blij ven gegeven; b. De school krijgt de mogelijkheid om aan de kleuters minder les te geven, zo dat deze kinderen op één of meerdere dagen thuis blijven. De Minister heeft het aan de school besturen overgelaten om te bepalen voor welke mogelijkheid gekozen wordt; dus of groepenvergroting of ver mindering van het aantal lesuren voor kleuters. De vier schoolbesturen in Heiloo, nl. de Stichting Freinetschool, het Rooms Ka tholiek Schoolbestuur, de Vereniging voor Christelijk Nationaal Onderwijs en Burgemeester en wethouders van Heiloo (schoolbestuur voor het open baar onderwijs) waren van mening dat getracht moest worden om in Heiloo op alle scholen een gelijke regeling te tref fen, zodat voor alle ouders en kinderen hetzelfde geldt. Na vele malen te hebben vergaderd met medezeggenschapsradenschoolbestu ren, ouders en leerkrachten kon echter de conclusie getrokken worden dat de gevolgen van de bezuinigingen niet voor alle scholen dezelfde waren. In ieder ge val voor het schooljaar 1987/1988 kon niet elk schoolbestuur dezelfde oplos sing kiezen, hoewel iedereen vond dat dat toch eigenlijk wel zou moeten. Daarom is afgesproken dat in de loop van het volgende schooljaar nog eens met de schoolbesturen om de tafel zal worden gezeten om te kijken of de situ atie nog aanpassing behoeft in het schooljaar 1988/1989. Hieronder volgen in het kort de oplos singen die de verschillende schoolbestu ren gekozen hebben. Stichting R.K. Schoolbestuur Heiloo en Burgemeester en wethouders van Heiloo. Voor het rooms-katholiek en het open baar basisonderwijs is voor het school jaar 1987/1988 dezelfde oplossing geko zen. Dat wil zeggen dat gekozen is voor een vermindering van het aantal lesuren van de kinderen die in de eerste twee groepen van de basisschool zitten. Kin deren die in de eerste twee groepen van de basisschool zitten (de vier- en vijfja rigen) gaan dan op de vrijdag niet naar school. Op deze manier levert de bezui nigingsmaatregel de minste nadelen op voor de rooms-katholieke en openbare basisscholen. Vereniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs. Op de twee protestant-christelijke basis scholen, De Duif en de Rehoboth wor den de bezuinigingen opgeyangen door de groepen te vergroten en dus de kleu ters de gehele week toe te laten. Stichting Freinetschool Heiloo. Op de Freinetschool wordt het aantal le suren aan klëuters niet verminderd om dat het aantal leerkrachten niet vermin derd wordt. Ook de groepen behoeven niet te worden vergroot. Indien er behoefte bestaat aan meer in formatie dan kan men terecht bij de scholen en schoolbesturen. Voor meer algemene informatie kunt u terecht bij de heer H. Wagenaar op het bureau on derwijs op het gemeentehuis, tel. 313120. man die kadootjes verkocht, zonder dat je wist wat er in zat, de heer Toon v. Est. Tweede werd de Belg, Ruud de Laere, die met veel verve "spekkies" aan de man bracht en derde werd de man met de wondertas, een klein tasje dat uitgevouwen kon worden tot een grote boodschappentas, de heer Henk Burgmans. Buiten de bekers waren er van het Stati onscentrum een delicatessenmand en voor de juryleden een fraaie bos bloe men. De deelnemers beloofden volgend jaar graag weer terug te komen, boven dien hadden zij voor de juryleden ook een aandenken aan dit standwerker sconcours meegenomen. Daarna werd bij Ares de Wit nog even een opkikkert- je genomen. Middenweg 34 - Limmen telefoon 02205 - 1720. IJSBAAN HEILOO Ondanks dat de 'zomer' nog maar pas is begonnen zijn de schaats-organisaties al weer aktief bezig met de voorbereidiq- gen van evenementen in de komende winter. Uit een advertentie elders in dit blad blijkt dat leden van de Ijsbaan Heiloo reeds nu kaarten kunnen bestel len voor de Europese kampioenschap pen voor heren, die op 23 en 24 januari 1988 op de Uithof in Den Haag worden gehouden. Ook is al bekend dat de Ne derlandse kampioenschappen voor da mes en heren, lange afstand zowel als sprint, op De Meent in Alkmaar verre den zullen worden op 30 en 31 januari 1988. Hiervoor is de kaartverkoop nog niet geopend. Vrijdag worden de finales gespeeld van de handbal- en voetbal-wedstrijden voor alle Heilooër basisscholen. Deze vinden plaats op de bedrijfsvoetbalvel- den van de HBV in sportpark Het Ven- newater. De aanvang is 13.30 uur. De nummers 1, 2 en 3 van de twee poules spelen dan tegen elkaar voor de ereplaatsen. Poule A bestaat uit De Duif, Hofdijk- school, Vondelschool, De Nieuwe Hoe ve, Willibrordusschool en Freinet school. In de B-poule spelen Benedic- tusschool, De Zeskant, Radboud- school, Hasebroekschool en Maria- Lidwina-school. Vrijdagmiddag wordt bekend, welke scholen de kampioenen van 1987 zijn! 'OUDERWIJS - ONDERWIJS Na de zomervakantie gaat er al weer voor de 9e keer een nieuwe ouderwijs- onderwijsgroep van start in Heiloo. De kursus is bedoeld voor mensen, die om de een of andere reden in hun jeugd wei nig gelegenheid kregen om zich te scho len. Als toelatingseis geldt minimaal 5 jaar lagere school en maximaal 2 jaar vervolgonderwijs. Eén avond of ochtend per week, dat hangt af van de voorkeur van de kur- sisten, wordt er in een groep van hoo guit 15 personen gewerkt aan Neder landse taal en Algemene ontwikkeling. Leeftijd speelt geen rol. Gedurende de schoolvakanties worden de bijeen komsten stopgezet. De kursus wordt ge houden in de voormalige kleuterschool De Kreek (hoek Heerenweg-Stationsstraat). Tijdens de kursus worden allerlei zaken van de lagere school herhaald. Er wordt aandacht besteed aan: lezen, brieven, schrijven, spellen van d's en t's en het maken van verslagen. Ook komen er al lerlei actuele onderwerpen aan de orde, die in overleg met de kursisten worden uitgekozen. In het programma is ook ruimte voor het uitnodigen van gastdo centen en het maken van excursies. Omdat de gemeente de kursus subsi- diëerd kan het kursusgeld beperkt blij ven tot 60,- gulden per jaar. Mocht dit bedrag bezwaarlijk zijn, dan is er al tijd overleg mogelijk om een andere re geling te treffen. Voor inlichtingen of aanmelding: Riet van den Burg 02205-1705 of Leny van Leeuwen 075-289687 (tijdens de school vakantie zijn we afwezig). Ook kunt u folders .vinden in openbare gebouwen als de bibliotheken en het Open Huis. Als u het aanmeldingsstrookje naar ons opstuurt, dan nemen wij na de vakantie kontakt met u op. Kook Kook is blij met alle gebruikte kleding, huishoudelijke artikelen en meubels. Zij verkoopt ze en de opbrengst gaat naar een project in de Derde Wereld. De goe deren kunnen worden afgegeven of neergezet bij J. Mensinga, Brasemcroft- laan 18, tel. 330261 (8.15-17.15 uur). Ophalen: Th. Schaper, tel. 072-402121 (werkdagen van 9.00-17.00 uur). Rommelmarkt muziekverenigingen Ook dit jaar organiseren de muziekvere nigingen Caecilia, Nijenburg en TKH weer een grote rommelmarkt op de plei nen van winkelhof 't Loo. Dit gebeurt op 9 en 10 oktober. De opbrengst wordt dit jaar gebruikt voor opleiding en bege leiding van leerlingen en de aanschaf van bladmuziek. Heeft u nog spullen, die u kwijt wilt, maar die voor ons nog bruikbaar zijn, belt u dan even naar: 331713 (overdag) (De Konkelboet) of naar: 331783 ('s avonds) (Gerard Ter voort). De eerst volgende zaterdagmor gen worden de spullen bij u opgehaald. De ophaaldienst start 23 mei. Sociëteit Alleenstaanden Heiloo Woensdag 1 juli: strandwandeling, ver trek per fiets om 19.15 uur vanaf het postkantoor. Verzamelen om 19.45 uur bij restaurant De Boei in Egmond aan Zee. Inlichtingen: A. Morshuis (332136) of L. Zoon (331097). DVW JEUGD Afgelopen donderdagavond visten 10 afgevaardigden van de jeugd mee in de Kennemerland viswedstrijd. Deze wedstrijd werd ditmaal gehouden in Castricum. De volgende clubs deden aan de wedstrijd mee: Beverwijk, Castricum, Limmen, Uitgeest en D.V.W. Heiloo. Er werd gevist in een van de mooie vijvers die Castricum be zit. Het verzamelen was om 18.30 uur en om 19.00 uur was de aanvang. Over de wedstrijd het volgende. Het was jammer voor al die jeugdige vissert jes dat de vis het die avond liet afweten. Want het was een mooie avond om te vissen. Maar alle clubs vingen slecht. Toch werd er af en toe nog wel een visje gevangen. Om 21.00 uur was het einde wedstrijd, waarna iedereen naar de kan tine ging, waar de prijsuitreiking plaats vond. Na al het telwerk kwam DVW toch nog als derde uit de bus. Zaterdag 27 juni is er weer een vis wedstrijd voor de jeugd van DVW Het verzamelen is om 8.30 uur op het par keerterrein de Loet. En om 9.00 uur gaan we met zijn allen vissen in de vij vers van Plan Oost. Komt allen dus naar deze wedstrijd, wij zorgen weer voor mooie prijzen. Neem ook je visver gunning mee. De jongens die zich hebben opgegeven voor de selectiewedstrijd van de NWS welke gehouden wordt in Uitgeest, die nen donderdag om 17.45 uur klaar te staan bij H. Haanraads, Sandecamp- laan 6. Vergeet niet vijf gulden mee te nemen en een emmer en een goed voert- je, want je mag nu voeren. De Vroegte Wint Zondag 28 juni: eerste baarswedstrijd in het Noordhollands kanaal bij Burger vlotbrug, vertrek om 6.30 uur vanaf 't Loo. Alle types hengels zijn toegestaan, mits met één haak, voeren alleen met wormen. Na afloop prijsuitreiking bij café La Strada. Woensdagavond: karperwedstrijd in Plan Oost, vertrek 19.00 uur vanaf de Loet. Zondag 12 juli en 2 augustus: eerste en tweede witviswedstrijd. Zaterdag 19 september: zeeviswedstrijd vanaf een boot. Zondag 4 oktober: W. Mooy-baars wedstrijd. Bij alle wedstrijden geldt dat er op ge wicht gevist wordt. Hervormde Gemeente Heiloo Witte Kerk 9.30 uur: ds. B.J. Kruit; 19.00 uur: ds. A. Boelhouwer. Geref. Kerk Noordergeeststraat 9.30 uur: ds. B.J. Kruit (Witte Kerk). Chr. Geref. Kerk (De Dillenburg) 9.00 uur: ds. J.W. van de Gronden. Parochie-zondagsdienst Willibrordus-parochie, Westerweg 267, tel. 330906. Evangelie-Centrum Zondagmorgen 10 uur Dienst en woens dagavond 8 uur. Bijbelstudie. Wester weg 294. Hervormde Gemeente Limmen 10.00 uur: ds. J. Bouma uit De Bilt. Ned. Herv. Gemeente Egmonden 10.00 uur, Egmond-Binnen: ds. N.K. Eikerbout. Evang. Luth. Gemeente Alkmaar 10.00 uur: DoReLu-dienst in Doopsge zinde kerk. Remonstrantse Gemeente Alkmaar 10.00 uur: DoReLu-dienst in Doopsge zinde kerk. Doopsgez. Gem. Koningsweg Alkmaar 10.00 uur: DoReLu-dienst, ds. H.Th.Ament. Ned. gereformeerde kerk Alkmaar 9.00 uur: br. W. de Jong; 15.00 uur: stud. B.J. Eikelboom. Deze diensten worden gehouden in de Ned. Herv. Kerk te Oudorp. Oud-Katholieke Kerk Emmastraat 9, Alkmaar 10.00 uur Hoogmis. Geref. Kerk (Vrijgemaakt) (Kapelkerk, Laat, Alkmaar) 9.30 uur: ds. J. Luiten; 17.00 uur: ds. C.J. Breen. Evangelische Gemeente De Egmonden Zondagavond 19.00 uur, Hanswijk 1, Egmond aan den Hoef. Inlichtingen tel. 02206-5301. Rooms Katholieke Kerkdiensten Willibrorduskerk, Westerweg 265 Zaterdag 19 uur. Zondag 9.15 uur (om de week) em 11 uur. In de week: Maandag 19.30 uur. Don derdag 9 uur (Overkerck). Spreekuur: zaterdag 4-5 uur. H. Moeder Gods, Holleweg 111 Zaterdag 19 uur. Zondag 9.15 uur (om de week) en 11 uur. In de week: Dinsdag 8 uur. Vrijdag 19.15 uur. O.L.Vr. ter Nood, Kapellaan Weekenddiensten: zaterdag 19.00 uur; zondag 9.00 (bij de Juliana Zusters) en 10.30 uur, Hoogmis. Door de week: maandag, woensdag en vrijdag 19.00 uur, donderdag 10.00 uur. Biechtgelegenheid: zaterdag 16.00 uur in de Bedevaartskapel. Gebeedsdienst en Lof: Zondag 15.00 uur. Kapel Psych. Centrum St. Willibrord H. Missen: Zaterdagavond 18.45 uur Zondag (Hoogmis) 9.30 uur. EXAMENS TEKSTVERWERKING Op de in Heiloo door de Associatie SMK afgenomen examens slaagden voor het door de Centrale Overheid er kende diploma Tekstverwerking de heer L. Alleman (Heiloo) en dames H. van Empelen (Alkmaar), W. Koot (Lint- men) S. Nienhuis (Egm. a/zee), W. van Rooy (Heiloo), L. Steunebrink (Heer- hugowaard), M. Tervoort, P. Tervoort (Heiloo) en M. Verberne (Alkmaar. Zij werden opgeleid door Instituut Domp- vloet te Heiloo. PADDENTREK Misschien heeft u ze ook wel eens gele zen? Ik bedoel hier dan die stukjes over de paddentrek in Heiloo. Ik moet eer lijk toegeven dat ook ik er in het begin nogal sceptisch tegenover stond. Want wie maakt zich nu tegenwoordig nog druk om een paar van die, in mijn ogen vieze nutteloze beestjes? Dat mijn idee hieromtrent geheel ten onrechte was bleek echter al snel toen ik op een mooie zondagochtend in april, niet geheel toe vallig, samen met Nico Bakker aanwe zig was bij de drooglegging van de sloot nabij het zwembad. Hier werd mij duidelijk wat voor een gevolgen het eenvoudig leeg pompen van zo'n slootje heeft m.b.t. het voor tbestaan van de padden. Want als men bedenkt, dat de pad een door de wet be schermd dier is en je ziet dan al die uit gedroogde eiersnoeren in de slootkant hangen, dan rijst toch de vraag of zoiets niet in een andere tijd van het jaar kan geschieden. Daarbij komt dan nog dat het natuurlijk niet alleen de pad is die, juist in het voorjaar moet zorgen voor het voortbestaan van zijn nageslacht. Dat het droogleggen van sloten niet de belangrijkste bedreiging vormt voor on ze padden, werd mij echter pas duide lijk tijdens de lezing-avond welke werd gehouden in het Open Huis op 15 juni. Daar vertelde Nico Bakker ons, dat het vooral het verkeer is dat de meeste slachtoffers maakt. Het merendeel van de padden die in Heiloo voorkomen, zijn te vinden in de omgeving van de Kuillaan, de Karremelvijver en bij de Recreatievijver. Het gaat hier dan met name om de Rugstreeppad, welke voor al in Plan Oost veel voorkomt, en die te herkennen is aan de duidelijk zichtbare gele streep over het midden van de rug. Maar er komen in Heiloo ook nog enke le andere soorten voor, en natuurlijk vindt u deze niet alleen op de hierboven genoemde lokaties. Dat hier echter de grootste populaties voorkomen, komt omdat de pad zich graag ophoudt in bosrijke en beschutte gebieden, waar ook 's winters nog wel 'n behaaglijk plekje is te vinden. Als in het voorjaar dan de paringsperiode aanbreekt zijn ze echter genoodzaakt om het water op te zoeken, waarbij dus vaak openbare we gen moeten worden overgestoken. Vooral ook omdat de pad graag de warmte en het licht van onze straatlan taarn opzoekt zal zijn route vaak ook voor een groot gedeelte langs onze we gen leiden. In deze periode vallen er in het verkeer ontzettend veel slachtoffers. Dat dit, met vrij eenvoudige middelen te voorkomen is bleek wel uit het verhaal van de gastspreker, welke al enkele ja ren in de gemeente Bergen bezig was om de paddentrek in goede banen te leiden. Daar waren alleen het afgelopen voor jaar al, door een handje vol vrijwilli gers, enkele duizenden padden op een veilige manier overgebracht naar hun paaigebied. Hopelijk gebeurd dit bij ons ook nog eens, want dat de pad geen nutteloos dier is, is mij nu inmiddels wel duide lijk. Denk hierbij alleen maar eens aan het feit dat deze dieren hoofdzakelijk le ven van insecten. Maar de pad op zijn beurt, dient ook weer als voedsel voor de ook al bedreigde dieren als de uil en de ooievaar. Dus als u ooit eens een bordje tegenkomt met de afbeelding van een pad, bedenk dan dat deze er niet voor niets is neergezet. G.A.M. Mooy Holleweg 102 Doktersdienstgn (uitsluitend voor spoedgevallen) 27-28 juni: dr. Koelman, Maas Geeste- ranusweg 17, tel. 330530. Weekenddienst Apotheek 26 juni - 3 juli: Apotheek De Eenhoorn, Koelmalaan 14, Alkmaar, tel. 072-401125. Weekenddienst Wijkverpleging Egmond-Heiloo-Limmen-Akersloot De dienstdoende wijkverpleegkundige is te bereiken onder tel. 072-126482. Verloskundige Heiloo (vlgs. afspraak) J.F.M. Bugter, Haesackerlaan 41, Hei loo, tel. 072-337531. Verloskundige Limmen 25 juni - 1 juli: E. Wiegering, tel. 02513-12020. Dienst Tandarts Alkmaar - Heiloo 27-28 juni: A.E.M. Mathlener, Rinne- waard 36, Alkmaar, tel. 072-610658. Diëtiste Simone Ouwendijk, Nic.Beetsweg 66, Heiloo. Telefonisch afspraken maken: dag, tussen 18.00-19.00 uur, tel. 072-336051 (b.g.g. 330719) Marja Stoop-v. Woerkom voor dieet en voedingsadvies na telefonische af spraak. Vossenakkers 21, Heiloo, tel. 072-337342. Mw. I. Nijdam-Visser, De Wildtlaan 52, Heiloo, voor voedings dieetadviezen na tel. afspraak, tussen 17.00-19.00 uur, tel. 072-332287. Praktijken Fysiotherapie Spreekuur vlgs afspraak (ma. t/m vr.): Praktijk Fysiotherapie Ewisweg, Ewis- weg 34, Heiloo, tel. 072-331100; J. de Moor, Kerkelaan 69, Heiloo, tel. 072-333398; M. A. van Riel, De Wildt laan 28, Heiloo, tel. 072-333271; Fysio- therapiepraktijk E.J. de Waal, Kenne merstraatweg 452, Heiloo, tel. 072-331266; P.A. Slinger, De Hoghe Weijdt 55, Heiloo, tel. 072-333746. Zwangerschapscursus/ Nabevallingsgymnastiek Elise Zonneveld-Kemper, tel. 072-337378. (Samen bevallen). Tandprothetische praktijk Jan Jansen, Heerenweg 72, 1851 KT Heiloo, tel. 072-337119. Dierenartsen Dr. Schaap en dr. Duijser zijn te berei ken op tel. 072-331606 (Commandeurs laan 1). Zaterdag spreekuur van 11-12 uur. Praktijk Oefentherapeuten Mensendieck Y. I. van Leeuwen, De Hoghe Weijdt 31, tel. 072-338114, b.g.g. 02208-96924. M. J. Dijkema, De Hoghe Weijdt 31, tel. 072-338114, b.g.g. 072-334348. Kruisvereniging Heiloo Kantoor: Wijkgebouw, Holleweg 94. Geopend iedere maandag en donderdag van 16.00-17.00 uur. Uitleenmagazijn geopend op werkdagen van 18.30-19.30 uur. Tel. 072-331073. Diëtiste Na telefonische afspraak dagelijks tus sen 12.00-13.00 uur. Zwangerschapscursus/ Nabevallingsgymnastiek Mevr. E. Bakker,.tel. 072-3344694. Wijkverpleegkundigen Mevr. J. van Leeuwen, tel. 072-331021, te bereiken van 8.00-8.30 uur. Mevr. A. van Staveren, tel. 072-334326, te bereiken van 8.00-8.30 uur. Mevr. H. Meesters, tel. 072-337465, te bereiken van 8.00-8.30 uur. Mevr. E. Jansen, tel. 02206-3613, te be reiken maandag, woensdag en vrijdag tussen 8.00-8.30 uur. Mevr. L. de Waard, tel. 02518-55495, te bereiken tussen 8.00-8.30 uur. Mevr. B. Huisingh, tel. 072-330362, te bereiken tussen 8.00-8.30 uur. Mevr. K. Hergaarden, tel. 02513-14847, te-bereiken tussen 8.00-8.15 uur. Mevr. R. de Jong, tel. 02205-2062, te bereiken maandag, donderdag en vrij dag tussen 8.00-8.15 uur. De dienstdoende wijkverpleegkundige is bereikbaar tussen 18.00 en 8.00 uur via tel. 072-126482 (alarmcentrale). Spreekuur in wijkgebouw: dagelijks tussen 12.00-13.00 uur, tel. 072-331073- huisarts Overige huisartsen nemen waar. De praktijk van verloskundige Slimpad 4 - Heiloo wordt vanaf 1-7-'87 voortgezet door: verloskundige Haesackerlaan 41 - Heiloo Telefoon 337531 Bel 's donderdags: 072-330175 WAT DOET VEILIG VERKEER NEDERLAND VVN heeft als doel om het verkeer in uw woonplaats zo veilig mogelijk te ma ken. Dat wordt op verschillende manie ren gedaan. U heeft vast wel de radio of t.v. sports gehoord of gezien. 'Autogor dels vast en zeker', 'Goed licht, allicht', enz. VVN is aanwezig op tentoonstellin gen, beurzen, er worden voorlichtingsa vonden gegeven. Er wordt meegewerkt aan auto-, caravan- en fietscontroles. Ook wordt er geholpen bij het oplossen van verkeersonveilige situaties. Dit is zo een greep van wat Veilig Ver keer Nederland voor u doet. Maar er zijn over heel Nederland afdelingen van VVN Deze afdelingen richten zich ge heel op hun eigen omgeving. VVN kan nog medewerkers gebruiken, die kun nen helpen bij verschillende akties in en om Alkmaar. Wilt u meer weten over VVN of wilt u helpen met het bestrijden van de verkeersonveiligheid, dan kunt u 072-610450 bellen. Lijsterbesl. 3

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1987 | | pagina 2