Directie Bouwbedrijf Teerenstra: 'Het is steeds de kunst om aan 't werk te blijven' dn MAAK HUISDIEREN GEEN SLACHTOFFER VAN UW V AK ANTIEPLEZIER Kinderzitjes onmis baar voor fietsen met kleine kinderen De grootste vaste lezerskring Voor kopers en verkopers DIERENBESCHERMING HEILOO-LIMMEN-CASTRICUM Door gebrek aan ruimte is het mogelijk dat ingeleverde kopij voor de Uitkijkpost deze week niet is geplaatst. Indien de ruimte het toelaat, zullen wij de tekst zoveel mogelijk vol gende week oonemen. UITKIJKPOST 1 JULI 1987 Met zo'n 280 werknemers behoort Bouw- en Aannemingsbedrijf Tee renstra BV tot de grootste werkge vers van de gemeente Heiloo. Een grote onderneming, die haar kan toor heeft op het Industrieterrein, vanwaar de vele activiteiten bestuurd worden. Nu er over de bouwwereld zoveel gezegd en ge schreven wordt, met name ook in ongunstige zin, informeerde de re dactie van de Uitkijkpost bij de di rectie van Teerenstra wat de opvat tingen van het van oorsprong Ken- nemer bouwbedrijf zijn over de hui dige ontwikkelingen in de bouw. Een openhartig gesprek, waarin de geschiedenis van het bedrijf niet on vermeld bleef. Gerrit Teerenstra, de 'oude Gerrit', startte 38 jaar geleden (1949) met een eenmansbedrijf in Beverwijk. In de pe riode van wederopbouw na de tweede wereldoorlog vond hij zijn klandizie on der boeren in onder andere de Wijker- meerpolder, voor wie hij schuren bouw de. Al na drie jaar, in 1952, werd de \estiging van het bedrijf van Beverwijk overgebracht naar Alkmaar. Het waren toen en in de jaren daarna ook niet al leen meer bedrijfspanden, die neergezet werden. Velser tunnel Bijvoorbeeld was Teerenstra als onde raannemer van bouwreus Ballast be trokken bij de aanleg van de Velser tun nel in de jaren '50. Ondermeer de venti- latietorens van deze in 1957 opgeleverde tunnel onder het Noordzeekanaal door werden door Teerenstra gebouwd. Maar ook de bouw van woningen werd in die periode al belangrijker. Betrof het aanvankelijk nog afzonderlijke wonin gen in Alkmaar en Heiloo, in de jaren '56-'57 kwam het flink van de grond met de bouw van 24 woningen in de vri je sector aan de Stalpaertstraat te Alk maar. De helft van deze huizen werd ge kocht door het ECN in Petten. Het be drijf van Teerenstra telde toen 15 werk nemers met een jaaromzet van 700.000 gulden. De groei van het bedrijf stokte niet. In 1960 werd gestart met enkele projecten in Egmond aan Zee, waaronder de Van Gogh-flats en de Kennedy-flat. De kust plaats is anno 1987 nog steeds een goede voedingsbodem. Momenteel wordt ge bouwd naast de Bellevue- appartementen. In de loop der jaren werd in Egmond aan Zee door Tee renstra voor zo'n 40 miljoen gulden on roerend goed neergezet. Heiloo-West Natuurlijk heeft Teerenstra ook in Hei loo de nodige projecten gerealiseerd. Vooral in de westelijke uitbrei dingsplannen van de gemeente had men een flink aandeel: Vredenoord, Baeten- burg, Boekenstein, De Ronge en na tuurlijk het appartementencomplex Woonheuvel De Westerzij werden hoofdzakelijk door de Heilooër bou wonderneming gerealiseerd. Een klus van recenter datum is de ombouw van De Oude Pastorij geweest, in opdracht van woningbouwvereniging Volkshuis vesting Heiloo. Het voormalige bejaar dentehuis werd veranderd in een com plex van HAT-eenheden. Het mag logisch genoemd worden dat de huidige directie van Teerenstra BV, de heren J.C. Fenger, G.A.M. Tee renstra en E. Schots, behalve verstand van bouwen ook kennis heeft van de ontwikkelingen in de bouw van minder praktische, maar vooral organisatori sche aard. Dat blijkt uit de projecten in Heerhugowaard, waar het bedrijf zelf grond kocht, plannen ontwikkelde en realiseerde en ook 'de verkoop van wo ningen in de gesubsidieerde en de vrije sector ter hand nam. In de jaren '60 en beginjaren '70 was dat geen enkel pro bleem. Vanaf ongeveer '78 werd de ver koop van huizen moeilijker, mede om dat de prijzen onder druk stonden van loonontwikkelingen, arbeidstijdverkor ting en btw. Zelf verkopen De ervaringen van de directieleden lei den wel naar een voorkeur om plannen in hun geheel zelf uit te voeren, inclusief de verkoop. De kwaliteit van het huis en grip op de financiën kunnen dan het beste gegarandeerd worden. Hiervoor is Teerenstra BV ook aangesloten bij het Garantie Instituut Woningbouw, Sti- WoGa in de wandelgangen. Met een jaaromzet van 55 miljoen gul den is Bouw- en Aannemingsbedrijf Teerenstra bepaald geen klein bedrijf. Om die omzet te halen wordt gewerkt met ongeveer 280 mensen in loondienst. Afhankelijk van het aantal projecten en het inzetten van onderaannemers schommelt dit getal wel eens. Maar er is een grote vaste kern, zowel wat betreft de mensen in eigen dienst als de onderaannemers. „Het is de kunst om aan het werk te blijven. Een paar jaar terug was dat moeilijk en ook nu is het nog niet ge makkelijk. Maar we hebben altijd onze mensen en onze omzet kunnen hou den", aldus de directieleden. „Je hebt als bedrijf ook duidelijk een sociale functie. Als er niet zoveel werk is, dan neem je wel eens iets aan waarbij je je achter de oren krabt. Maar hoe dan ook, we zijn altijd blij als we in een be paalde gemeente werk kunnen doen". Teamwork Naast de financiële perikelen op de bouwmarkt is er ook op organisatorisch vlak wel het een en ander gaande. Als KOM KIJKEN HOE GEZONDHEID GROEIT! Steeds meer mensen krijgen belangstel ling voor gezondheid, homeopathie, na tuurgeneeswijze, kortom die andere ma nieren om beter te worden. Wie kent Dr. Vogel niet, de nestor van de homeo pathie in Europa en ook in Nederland? Biohorma, het Nederlandse bedrijf dat al tientallen jaren de homeopathische A. Vogel-geneesmiddelen produceert, is gevestigd aan de oever van het Dronter- meer in Elburg. Een bezoek aan de tui nen van Dr. Vogel, aan het bezoeker scentrum "De Vier Jaargetijden" en het laboratorium waar de A. Vogel ge neesmiddelen worden gemaakt, is daar om een heel populair uitje aan het wor den. Na de opening in april 1986 brach ten in enkele maanden tijd meer dan 36.000 personen een bezoek aan deze prachtige tuinen en accommodaties. Er zijn speciale faciliteiten- voor bejaarden en invaliden. Zo'n 2 a 3 uur durend be zoek is geheel gratis, inclusief rondlei ding en een goed kopje koffie! Een bezoek aan "De Vier Jaargetijden" is niet alleen een feest voor het oog, u wordt ook heel wat wijzer op het gebied van zelfmedicatie met homeopathie. Na een kopje koffie hoort u wat homeopa thie nu eigenlijk is. U kijkt op uw ge mak eens rond en maakt via grootbeeld dia's, videofilms en interessante voor werpen in fraaie vitrines kennis met de vele bijzonderheden rond de produktie van homeopathische geneesmiddelen, vroeger en nu. Met behulp van video films neemt u een kijkje in het dagelijks leven van Dr. Vogel. En daarna gaat u op pad! Een deskundige rondleider of rond- leidster neemt u mee op een fascineren de verkenningstocht door de tuinen. U hoort waarom hier geen kunstmest en chemische bestrijdingsmiddelen worden gebruikt en waarom bijna alle tuinwerk- zaamheden nog met de hand worden verricht. U hiet hoe kompost wordt ge maakt en hoe bijenvolken hun nuttige rol vervullen. U komt te weten waarom bepaalde planten langs de slootkant staan en andere een plaatsje in de volle zon preferen. U neemt een kijkje in de kassen en proeftuinen waar ervaren tuinlieden voortdurend bezig zijn de na tuur weer verdere geheimen te ontfutselen. De educatieve tuinen "De Cruydenhof" en "De Vijverhof" bevatten een unieke verzameling van ruim 500 geneeskrach tige planten die in de loop der eeuwen in de volksgeneeskunde zijn gebruikt. Sommige daarvan worden tot op de dag van vandaag nog met veel succes toege past. Overal vindt u bordjes waarop u kunt lezen welke plant daar groeit en te gen welke ziekten ze wordt aangewend. Juist omdat er altijd een beetje een ge heimzinnige waas om de homeopathie heeft gehangen, streeft Biohorma naar een zo groot mogelijke openheid. Van wege de uiterst strenge normen die bij de fabricage en verpakking van ge neesmiddelen worden gehanteerd, is de toegang tot de ruimten waar deze aktivi- teiten plaats vinden beperkt tot apothe kers en hun medewerkers. Om u toch precies te laten zien hoe homeopathi sche geneesmiddelen worden gemaakt, zijn alle produktie- en verpakkings ruimten voorzien van grote ramen, waardoor alles wat zich binnen afspeelt voor iedereen zichtbaar is. Voordat u weggaat, ontvangt u nog wat nuttig informatiemateriaal. Ja, een be zoekje aan 'De Vier Jaargetijden' is ze ker de moeite waard. In 1986 bezochten ruim 36.000 perso nen 'De Vier Jaargetijden'. Het is een ideaal reisdoel voor iedereen die tijdens zijn vakantie eens een leuk en toch leer zaam uitje wil maken. Elburg, de plaats waar 'De Vier Jaargetijden' is ge vestigd, is een leuk plaatsje met een pit toresk haventje, mogelijkheden voor een rondvaart en tal van andere beziens waardigheden. Dinsdag is er markt. Maar ook voor verenigingen (vrouwen verenigingen, bejaardenclubs, perso neelsverenigingen, enz.) schoolklassen en andere groepen is een bezoek aan 'De vier Jaargetijden' een goed idee. U kunt er in principe het hele seizoen terecht. Rondleidingen beginnen op maandag t/m vrijdag om 9.30, 10.30, 13.15 en 14.00 uur. In de maanden juni, juli en augustus zijn er bovendien rondleidingen op woensdagavond om 19.00 uur en op za terdag om 10.00 en 13.15 uur. Aan uw bezoek zijn geen kosten verbonden, zelfs uw kopje koffie is gratis. In verband met de voorschriften van de Inspectie voor de Volksgezondheid wor den huisdieren niet toegelaten. In ver band met de organisatie van de rondlei dingen en de beschikbaarheid van des kundige rondleiders wordt u vriendelijk verzocht uw komst van tevoren aan te melden via telefoonnummer 05250-7373. voorbeeld mag dienen de verhouding tussen de architect en de aannemer. Was vroeger de architect heer en meester, vandaag de dag wordt veel meer als team gewerkt. De architect heeft de vormgeving van een gebouw onder zijn hoede, de aannemer de prak tische mogelijkheden van constructies en materiaal. Een wisselwerking, die beter bevalt dan de vroegere situatie. „Je wilt een goed produkt leveren. Als er een fout is, word je als aannemer daarop aan gesproken. Door nauw samen te werken met de architect kan je die zoveel moge lijk vermijden. Wij krijgen bijna geen klachten", aldus de Teerenstra-directie. Teerenstra staat ook open voor sug gesties om een woning of bedrijfspand te verbeteren. Bijvoorbeeld opmerkin gen van de Vrouwen Advies Commissie, zoals wat betreft de inrichting en verbe tering van inbraak-preventie, worden zeer gewaardeerd. Omdat er tegenwoor dig niet royaal wordt omgesprongen met bouwopdrachten, is een goed pro dukt het visitekaartje voor een bouwbe drijf. „Je plukt daar de vruchten van. Een opdrachtgever komt dan eerder bij je terug dan wanneer er tijdens de bouw dingen misgaan of het na de oplevering klachten regent". Woningisolatie Een voorbeeld van een klus, waarbij het makkelijk verkeerd kan gaan is het iso leren van woningen, met name het na- isoleren. In de bouwwereld bestaat hier over een verschil van mening. „Als leek denk je er snel te makkelijk over. Maar Een blik vanuit de lucht op de woonheuvel in westelijk Heilooge bouwd door Bouwbedrijf Teerenstra. dat is het zeker niet", vinden de direc tieleden van het Heilooër bedrijf. „Wij hebben in de loop der tijd veel ervaring opgedaan op het gebied van isolatie. In onze timmerfabriek hebben we een ei gen manier van tochtafdichting ontwik kelt, die nu op grote schaal wordt toege past. Voor we daarmee begonnen heb ben we het systeem wel laten controle ren door TNO". Bouw- en Aannemingsbedrijf Tee renstra heeft in de bijna 40 jaar van haar bestaan een solide plaats in de bouwwereld verkregen. Woningen, be drijfspanden en gebouwen met een bij zondere bestemming, zoals bibliothe ken, bejaardentehuizen en dergelijke (ook wel utiliteitsbouw genaamd), wor den nog steeds neergezet. Binnenkort gaat een project in West-Graftdijk van start. Maar de spoeling is dun wat be treft het aantal grote opdrachten. Woningnood „Er is zeer zeker woningnood in Neder land. De overheid zou een beleid moe ten voeren, waardoor meer mensen een eigen huis kunnen kopen, bijvoorbeeld door aantrekkelijke leningen. Je krijgt dan een doorstroming van huur- naar koopwoningen", zegt de directie van Teerenstra. Een suggestie, die niet al leen voor het bouwbedrijf zelf zoden aan de dijk zet, maar ook voor de vele woningzoekenden een uitkomst is, gelet op de lange lijsten, ook in Heiloo, van mensen die zich een ander onderkomen wensen. Wie zijn huisdier aan zijn lot overlaat is niet alleen strafbaar, hij zadelt de maat schappij ook op met een ernstig pro bleem, aldus de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren. Ieder jaar opnieuw laat de vakantieperiode van half juni tot half augustus een aanmer kelijke stijging zien van het aantal huis dieren, dat door hun eigenaars in de steek wordt gelaten. Uit gegevens van zowel de Inspectiedienst van de Dieren bescherming als de Politie blijkt, dat de oorzaak hiervan in veel gevallen non chalance is en een gebrek aan kennis over de opvangmogelijkheden tijdens de vakantieperiodeEenvoudige oplos singen als het onderbrengen van het dier bij familie, vrienden of kennissen of in een dierenpension blijken dikwijls niet of te laat overwogen te worden, omdat ten onrechte wordt opgezien tegen de praktische uitvoering ervan. Het gevolg is wel, dat duizenden hon den en katten terecht komen bij de vooral in deze tijd goed florerende ma lafide dierenhandel of verkommeren als zwerfdier. Veel asiels ook zijn in deze tijd niet of nauwelijks in staat om het aanbod van dieren te verwerken. De Nederlandse Vereniging tot Bescher ming van Dieren doet daarom een drin gend beroep op eigenaars van huisdie ren om zo nodig contact op te nemen met de plaatselijke afdeling van de Die renbescherming of met het landelijk bu reau in Den Haag (telefoon: 070-469743). Huisdieren en vakantie Vakantie heeft voor onze huisdieren een andere betekenis dan voor ons. Er wordt afgeweken van de normale gang van zaken, de huisgenoten vertrekken en zelf komen zij meestal in een andere omgeving terecht. Kortom, de regel maat waar dieren het meest bij gebaat zijn verdwijnt. Als we thuis blijven of alleen af en toe een dagtochtje maken, is het niet zo'n probleem. Als we echter langer dan een dag van huis zijn, moeten we maatrege len treffen. Laten we de vakantietijd voor onze huisdieren zo goed mogelijk zien te regelen. Honden Een hond kan niet alleen thuisblijven, ook niet als hij dagelijks eten en drinken krijgt en uitgelaten wordt door buren of vrienden. Een zeer rustige hond kan misschien een dag alleen zijn, maar nooit langer. Hij moet dan mee met va kantie, uit logeren of er moet iemand bij hem komen logeren. Mee op reis Vaak kan de hond mee op reis. Infor meer wel van te voren of hij in uw va kantiehuis, hotel of camping welkom is. Als u,naar het buitenland gaat, moet u nagaan of uw hond in het betreffende land wordt toegelaten, welke gezond heidseisen worden gesteld en welke en tingen noodzakelijk zijn. Uw dierenarts kan u dit vertellen; ook de ANWB ver strekt informatie over dieren met va kantie. Wees er op tijd bij; wanneer u naar het buitenland gaat moet uw hond in elk geval ingeënt zijn tegen hondsdol heid. Deze enting moet ten minste 30 dagen van te voren zijn gegeven en ten hoogste een jaar. U krijgt daarbij een certificaat, dat u mee moet nemen als u met vakantie gaat. In zuidelijke landen komen parasieten en infectieziekten voor die gevaarlijk kunnen zijn voor uw hond. Uw diere narts kan u hierover informeren en te vens over de maatregelen die u kunt treffen om de gezondheid van uw hond zo goed mogelijk veilig te stellen. Als u niet zeker weet of er ter plaatse goed hondenvoer te krijgen is, neem dan een voorraad voer mee. Doe uw hond een halsband om met het vakantie- en het huisadres. Denk er tij dens de reis aan dat de temperatuur in de auto snel kan oplopen als de zon schijnt; zelfs met de ramen open kan de auto een oven worden als hij stil staat. Neem voldoende drinkwater mee voor onderweg en stop regelmatig om de hond uit te laten. Uit logeren Als uw hond tijdens de vakantie kan lo geren bij vrienden, of kennissen, of ie mand kan bij hem komen logeren, dan is dat een goede oplossing. Doe de hond een halsband om met het huis- en/of het logeeradres. Uitlaten kan het beste aan de riem gebeuren. Aangeraden wordt de hond te laten tatoeëren en van een die- renpaspoort te voorzien; een snelle opsporing bij weglopen is dan mogelijk. Pensions Er zijn vele goede dierenpensions waar uw hond uitstekend verzorgd wordt. Hij moet wel tijdig en volledig ingeënt en getatoeëerd zijn, en van een dieren- paspoort voorzien. De entingen moeten ten minste 30 dagen en ten hoogste 1 jaar van te voren gegeven zijn. De diere narts en het pension kunnen u precies vertellen welke entingen vereist zijn. De goede pensions zijn in de vakantie maanden (juni, juli, augustus) snel vol. Wees er,op tijd bij om te reserveren. De kosten liggen tussen de 10,- en 15,- per dag. Veel dierenasiels hebben ook een aparte pensionafdeling voor honden en katten. Hiervoor gelden dezelfde re gels als voor de dierenpensions. Katten Over het algemeen kunnen katten het best in hun eigen omgeving blijven. Het prettigst voor de kat is het als er iemand bij hem komt logeren. Als u buren of kennissen bereid vindt tweemaal per dag eten en drinken te geven en vooral ook de nodige aandacht, dan kan dit ook. Huisdieren-oppas-centrale Als u geen buren of kennissen hebt die in de gelegenheid zijn om elke dag uw kat te komen verzorgen, bel dan de Die renbescherming óm te vragen of zij een vakantieregeling hebben. Hierbij gaat het, net als bij honden, meestal op ruil- basis, maar de kat blijft in eigen huis en wordt daar verzorgd. Ook mensen die zelf geen andere kat kunnen gaan ver zorgen, kunnen echter hulp krijgen. Laat duidelijke instructies achter over de kat, het adres van uw dierenarts, uw eigen vakantieadres of dat van een na burige bekende. Ook geld en/of blik voer achterlaten. Pensions Pok voor katten zijn er vele goede pen sions. Wel tijdig bespreken en de kat op tijd laten inenten. De entingen moeten ten minste drie weken en ten hoogste één jaar van te voren zijn gegeven. De dierenarts en het pension kunnen u ver tellen welke entingen vereist zijn. De pensionkosten zijn ongeveer 7,50 per dag. Veel dierenasiels hebben ook een aparte pensionafdeling voor katten. Re serveer ook hier tijdig en zorg voor de vereiste inentingen. Mee op reis Hoewel de meeste katten het liefst thuis blijven, kan men een kat eventueel mee nemen naar een vakantiehuisje of cara van (als hij daar welkom is). U zult wel erg moeten oppassen dat hij niet weg loopt; dus of de kat binnenhouden of hem aan een halsband met looplijn of, nog beter een tuigje zonder elastiek en wen de kat van te voren aan het vastzit ten aan een lijn. Voorzie de halsband van het vakantieadres en uw huisadres. Als u uw kat naar het buitenland mee wilt nemen, informeer dan naar de gezondheids- en inentingseisen van uw vakantieland. Een kat moet in elk geval altijd tegen hondsdolheid zijn ingeënt. Uit logeren U kunt een kat bij een bevriende relatie laten logeren, maar het risico van weg lopen is ook daar erg groot. De kat mag niet naar buiten gelaten worden voor hij helemaal gewend is. In elk geval een halsbandje omdoen met het huis- en logeeradres. Het is aan te raden een duidelijke foto achter te laten van de kat, om het opsporen te vergemakkelijken als hij toch wegloopt. Vogels, kleindieren (konijnen, cavia's, etc.) Als u iemand kunt vinden die ze dage lijks eten en drinken kan geven en regel matig het hok kan schoonmaken, kunt u vogels en andere kleine dieren rustig thuislaten. Zorg voor u weggaat, dat het hok niet in de direkte zon staat. Ook kunt u ze, met hok en al, uit logeren sturen. Veel die renpensions nemen deze dieren op. Re gel dit wel tijdig. Laat deze dieren nooit met een flinke voorraad eten en drinken achter als u langer dan een dag weggaat. Het drinkwater bederft en de meeste dieren eten te veel achter elkaar. Vissen Voor vissen geldt in grote lijnen hetzelf de als voor andere kleine dieren; voeren dient regelmatig te gebeuren in beperkte hoeveelheden, minstens eenmaal per dag. Als u langer dan twee weken weg gaat, is het raadzaam instructies achter te laten voor het onderhoud van het aquarium (verversen van water en dergelijke). Waar u zeker aan moet denken Regel tijdig verzorging of onderdag voor uw huisdier. Wacht niet tot de die renpensions vol zitten. Zorg tijdig voor de nodige inentingen (honden en katten). Uw dierenarts kan u vertellen welke vereist zijn. Laat uitgebreide instructies over uw dier achter voor de verzorger, zoals: voe dingsgewoonten, gedrag, eigenaardigheden Laat uw vakantieadres achter en als dit niet bekend is, het adres van familie of kennissen die in geval van nood kunnen handelen. Laat het adres van u w" diere n a rt sac hiér Voorzie honden en katten van een hals band met de naam van de eigenaar, het huisadres en het logeeradres als zij el ders zijn ondergebracht. Voor nadere informatie: tel. 072-337280 en 072-332879. Goed tehuis gezocht voor: Wanda, jachthond, teef, bruin. Dokus, herder, reu, 2 jaar. Roy, mechelse her der, reu, 2 jaar. Rasna, tatra, teef, 3 jaar. Conan, bull-terrier, reu, 1 Vi jaar. Koekoes, middelgrote bastaard, zwart, reu, 2 jaar. Bamby, whippet, teef, zwart, 2Vi jaar. Bastaard fox, gest. teef, 3 jaar. Ayke, Duitse herder, teef, 5 jaar. Pasja, bast. herder, teef, 5 jaar. Hukkie, bast. poedel, teef, 5 jaar. Muf- fie, bast. herder, reu, zwart, 5 jaar. Tar- zan, kruising basset-Duitse staander, reu, 11 jaar. Een aantal konijntjes. Voor informatie: 02205-2256. Wit/zwarte kater, ca. 1 jaar. Toeska, grappige schildpadpoes, gester. l'A jaar. Mikkie, cyperse kater, gec„ 3 jaar. Voor informatie: 072-621195. Vermist: Zwart/wit poesje, 1 jaar, witte bef en witte pootjes, schuw, Watertorenweg, Egmond aan Zee. Wit/zwart poesje, 1 jaar, Herenweg, Egmond-Binnen. Poe- lie, rode kater, gec., 4 jaar, witte bef, geringde staart, geel bandje met bellet je, Groot Barlaken, Heiloo. Zwarte ka ter, volwassen, gec., De Kandelaar, Heiloo. Wit met zwarte poes, 1 jaar, aangereden (wie weet hier iets van?), Herenweg, Egmond-Binnen. Zwarte poes, witte voetjes, klein wit befje, erg klein van stuk, erg dikke vacht, 5 jaar, Het Hoekstuk, Heiloo. Voor inlichtin gen: 072-621195. Bas, cyperse kater, gec., witte bef, witte voetjes, vlooienband met koker, mist stukje van staart, Hogeweg, Limmen. Cyperse kater, gec., klein, Visweg, Lim men. Schippers keeshond, zwart, staan de oren, teef, 6 jaar, Vennewatersweg, Heiloo. Voor inlichtingen: 02206-5312. 2 Agapornese (kleine parkiet) en 1 Kak- kariki (grote parkiet), Het Zevenhuizen, Heiloo. Voor inlichtingen: 02206-5312. Gevonden: Grote beige angora kat, zwart voorop kop, donkere staart, kale buik, vrij jong, Hofstee, Heiloo. Voor inlichtin gen: 072-621195. Cavia, zwart met wit, Holleweg, Hei loo. Kat, roestkleurig, witte bef en witte pootjes, Hogeweg, Limmen. Voor in lichtingen: 02205-2256. Twee tortelduiven, Heiloo. Voor inlich tingen: 02206-5312. Dierenbescherming Heiloo e.o. Tel. katten Heiloo: 072-621195. Lim men: 02205-2256. Akersloot: 02513-10079. Tel. honden Heiloo en Limmen: 02205-2256, 072-333714. Akersloot: 02513-10079. Tel. knaagdieren Heiloo en Limmen: 02205-2256. Akersloot: 02513-10079. Tel. vogels: 02206-5312. Tel. inspectie Heiloo e.o.: 072-335750. OPEN DAG LAND EN TUINBOUW IN ALTENA-BIESBOSCH In het land van Altena en de Biesbosch wordt op zaterdag 4 juli een Agrarische Open Dag gehouden. Een grote ver scheidenheid aan land- en tuinbouwbe drijven zet dan haar deuren gastvrij open. Iedereen die belangstelling heeft, is welkom tussen tien uur 's morgens en vijf uur in de namiddag. Het kan een boeiende dag worden in het fraaie land schap van dijken en rivieren. Men kan een bezoek brengen aan een boerderij waar kaas wordt gemaakt, aan een bedrijf waar scharrelkippen worden gehouden, aan een tuinbouwbe drijf waar hydrocultuur wordt toege past, aan bedrijven met groenteteelt en met bloementeelt, aan een rozenkweke rij, aan een gerberakwekerij en aan een tuinderij waar het hele jaar rond chry santen worden geteeld, aan een fruit- teeltbedrijf, aan een cactuskwekerij en aan een melkveebedrijf. Het akker bouwbedrijf ontbreekt niet. Voorts kan een champignonkwekerij worden bezichtigd. Er valt dus heel veel te zien. Men be hoeft het niet allemaal op eigen houtje te ontdekken. De mensen die op de be drijven werken, zorgen voor rondleidin gen. Het zal daarbij opvallen, hoeveel techniek er te pas komt aan een modern agrarisch bedrijf. Op de kaasboerderij kan men 's morgens het kaas maken volgen. Wat de akkerbouw betreft zal er in het bijzonder aandacht worden besteed aan de produktie van vlas en de verwerking van vlas tot linnen en van graan tot brood. De chrysantenteler heeft het voornemen zijn bezoekers zo mogelijk iets van de oogst te tonen. Het open-daggebied kan men per auto bereiken via Gorinchem over de A27, via de pontveren Dordrecht-Kop van het Land en bij Drongelen, via de brug gen bij Keizersveer in de A27, bij Heus- den, bij Andel en bij Nederhemert. In het gebied is de route met oranje bord jes aangegeven. De route kan per auto of fietsend (fietsroute in km. vermeld van bedrijf tot bedrijf) worden afge legd. Op de bedrijven liggen plattegron den met de aanvoer- en excursieroute. Er is voldoende parkeerruimte. Vrijwel alle bedrijven zijn toegankelijk voor rolstoelgebruikers. Op enkele punten is het mogelijk om consumpties te gebruiken. Het Wegenverkeersreglement schrijft voor dat kinderen, die jonger zijn dan tien jaar alleen dan op een fiets mogen worden vervoerd, als ze een doelmatige en veilige zitplaats hebben met voldoen de steun voor de rug, handen en voeten. Een heel zinnige maatregel in een land waar zoveel jonge kinderen met vaste regelmaat op de fiets worden meegeno men. Hoe ouder het kind is, des te min der is dat het geval, want het is evenzeer gebruik dat kinderen al jong over een ei gen fiets beschikken. Er is een verhaal in omloop dat in de jaren vlak voor de Tweede wereldoorlog eens een moeder op zuigelingenzorg kwam, die haar ba by, stevig ingepakt, onder de snelbinder op de achterbagagedrager van de fiets had meegenomen. Zij toonde zich hoogst verwonderd toen haar werd ge zegd dit niet nog eens te doen. Mis schien een apocrief verhaal, maar het geeft in ieder geval aan hoe het niet moet. Kleine kinderen moeten in een fiets- of kinderzitje worden meegeno men; oudere fietsenhandelaren hebben het nog wel over een duo. Voor- en achterzitjes Er is een groot en gevarieerd aanbod van kinderzitjes in de fietsenvakhandel te koop; Nederlands fabrikaat en pro- dukten uit andere landen. Er wordt daarbij onderscheid gemaakt tussen voorzitjes en achterzitjes. Voorzitjes worden aan het stuur en/of aan de stuurpen bevestigd, achterzitjes worden op of boven de achterbagagedrager ge plaatst. De meeste voorzitjes zijn be doeld voor de allerkleinsten, zo tot en ,met een jaar of drie. Dat heeft er mee te maken dat een voorzitje doorgaans wat minder ruimte biedt, ook door de be- vestigingswijze, terwijl het zwaardere gewicht van de wat grotere kinderen be ter achter op de fiets kan worden ver voerd. Extra gewicht rond het stuur, maakt de fiets altijd wat minder stabiel. Een voordeel van een voorzitje is dat je het kind tijdens het fietsen goed in de gaten kunt houden, maar het vangt wel meer wind dan achterop. Bij voorzitjes is daarom -al naar de omstandighe den— een windscherm aan te raden, dat gemakkelijk kan worden aangebracht en weer worden verwijderd. De meeste voorzitjes hebben een metalen frame en een van schuimplastic voorzien zitvlak. De achterzitjes vertonen wat meer vari atie in constructie al hebben de meeste ook een metalen frame. Een opvallende uitzondering vormen de rieten zitjes, bedoeld voor heel jonge kinderen. Er zijn rieten zitjes die van onderen geheel gesloten zijn, zodat de beentjes goed be schermd worden, maar ook mandjes, die de benen geheel vrij laten. De rieten zitjes zijn alleen bedoeld voor achterop de fiets. Het gesloten zitje wordt zo ge plaatst dat het kind naar één kant kijkt. Er zijn ook zitjes die uit plastic kuipjes bestaan en zitjes, die zowel voor als ach ter op de fiets zijn te gebruiken. Uit on derzoek is gebleken dat over het alge meen achterzitjes beter voldoen aan de -"hieraan-te* stellen eisen dan voorzitjes. Eisen van veiligheid en doelmatigheid Aan een kinderzitje moeten eisen van veiligheid en doelmatigheid worden gesteld. De doelmatigheid heeft vooral betrekking op voldoende zitruimte en steun voor rug en voeten, eventueel ook voor de handen. De rugsteun wisselt nogal bij de verschillende typen. Soms dient alleen het frame als rugsteun, soms is er sprake van een ruggedeelte dat van verschillende afmetingen kan zijn. Er zijn ook zitjes met een speciale hoofdsteun. De voeten van het kind moeten op steunen rusten. Daarvoor bestaan verschillende voorzieningen zo als een beensteungedeelte bij verschil lende kunststof kuipmodellen. Bij voetsteunen is het belangrijk dat deze in lengte verstelbaar zijn. Kinderen groei en snel en dan moet de plaats van de voetsteunen kunnen worden aangepast. Wat de veiligheid betreft speelt de dege lijkheid van het zitje natuurlijk een gro te rol, maar ook het goed op de fiets passen en de wijze van bevestiging. Stu ren en bagagedragers hebben niet altijd hetzelfde model. Daarom past een zitje op de ene fiets wel en op de andere niet. Om aan de weet te komen of het zitje bruikbaar is, moet eerst even worden gepast. Neem daarom bij aankoop van een zitje de fiets mee. Je kunt dan pas sen en de fietsenhandelaar kan u be hulpzaam zijn bij het doen van de juiste keus. Bij een voorzitje dan ook goed kijken naar de stand van het zitvlak van het zitje. Die moet horizontaal zijn of licht achteroverhellend, vooral niet vooroverhellend. Bij achterzitjes moet sprake zijn van een degelijk niet te lichte bagagedrager. In dat geval is het aan te raden een wat sterkere bagagedrager te monteren. Bij een voorzitje ook nagaan of er voldoende ruimte voor de berijder van de fiets overblijft. Dat wil ook nog wel eens problemen geven. De fietser mag in zijn bewegingen niet worden be lemmerd. Bij een damesfiets biedt een model met een zogenoemde lage instap de beste mogelijkheden. Vooral bij een voorzitje is een kinderstuurtje handig; het kind kan zich dan goed vasthouden. Verschillende voorzitjes hebben zo'n extra stuurtje. Blijf controleren Welk soort zitje men ook kiest, het blijft belangrijk steeds te blijven contro leren of alles wel in orde is. Kinderen zijn bewegelijk en door het gedraai en geschuif, kan er wel eens iets losraken. Bij een goed zitje is die kans klein, maar het is voor alle zekerheid toch maar be ter de zaak in de gaten te houden. Wie kinderen achterop de fiets meeneemt moet ook nagaan of het kind niet met de vingers tussen de veren van het zadel kan komen. Er zijn daartegen plastic beschermhoesjes in de handel. Er is nogal verschil in het snel of minder snel bevestigen van het zitje op de fiets. Wie niet altijd met het zitje wil fietsen, moet voor een systeem kiezen dat gemakke lijk werkt. Bij sommige typen vraagt het monteren en demonteren nogal wat tijd. Geen bezwaar natuurlijk als je van plan bent het zitje een hele tijd te laten zitten. De prijzen van kinderzitjes lopen sterk uiteen en dat is afhankelijk van de uit voering. Tussen de zestig en honderd veertig gulden zijn verschillende goede zitjes te koop.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1987 | | pagina 6