DkrettbescHemtof ®'e/! Ummett— Castrtcuttt zomerfruit UITKIJKPOST 29 JULI 1987 STEEDS MEER SOORTEN ZOMERFRUIT Het seizoen met heerlijk zomerfruit is aangebroken. De meeste soorten zijn er kort, geniet er daarom snel van. Uitste kend smaakt het kleurrijke zomerfruit bij het ontbijt, lunch, diner of tussen door. Of verras uw familie of vrienden met een frisse taart, gemaakt met vers zomerfruit! We hebben al enige tijd kunnen genie ten van de smakelijke aardbeien. In aantocht zijn bekende fruitsoorten als kersen, rode aalbessen, frambozen en bramen. Ook exotische vruchten als ki wi, mango, meloen, nectarine, papaja en passievrucht zijn goed verkrijgbaar in het zomerseizoen. Het assortiment zomerfruit is zich aan het uitbreiden want we zien steeds andere soorten ver schijnen in de winkels. Zo zien we de blauwe bessen, die de plaats in gaan nemen van bosbessen. Ze zijn twee maal zo groot als bosbessen, hebben bijna dezelfde fris-zure smaak en het plukken gaat veel sneller. Daar naast zien we witte aalbessen met een mooie, doorschijnende crèmeachtige kleur. Verkrijgbaar zijn verder goudgele en roodpaarse kruisbessen met een harige schil en zacht-zoete smaak. Niet te ver geten de zwarte bessen, ze worden ech ter weinig vers gegeten vanwege de iets wrange smaak. Ze zijn wel geschikt voor het maken van jam of vruchtensaus. Naast de 'rode' of 'zachte' fruitsoorten zijn er pruimen, abrikozen of perziken. Natuurlijk vergeten we niet de populai re nectarines te noemen. De nectarine is een perzikvariant eri geen kruising tus sen een pruim en perzik, zoals velen denken. Nectarines hebben een stevige, gladde schil en zijn kleiner dan een perzik. Kort verkrijgbaar, daarom extra genieten! De seizoenen van de verschillende fruit soorten lopen niet helemaal gelijk. Aardbeien zijn al vanaf april verkrijg baar (wel de eerste maanden uit de kas), terwijl pruimen, bramen en druiven la ter in de zomer komen rond juli/au gustus. De meeste .zomervruchten, ook de exoten, zijn in juli volop verkrijg baar. Geniet er in deze vakantiemaand extra van! Het meeste zomerfruit is zoet en sappig. Automatisch denken we dat het 'dikma kers' zijn. Niets is minder waar, ze leve ren niet meer calorieën per 100 g dan si naasappels en appels. Frambozen, aard beien, bessen en meloen leveren zelfs aanzienlijk minder calorieën dan appels en sinaasappels. Uitzonderingen hierop vormen druiven en bananen. Deze vruchten leveren meer energie dan si naasappelen. Vindt u aalbessen te zuur zonder suiker? Combineer ze dan met zoetere vruchten als aardbeien en fram bozen. Zomerfruit bevat veel vitaminen en mineralen. Aardbeien (60 mg per 100 g), kiwi's (70 mg per 100 g) en zwarte bessen (150 mg per 100 g), zijn terecht 'vitaminebommetjes' te noemen. Fram bozen, bramen, rode en zwarte bessen bevatten een aanzienlijke hoeveelheid ijzer. De voedingswaarde van zomer fruit vermindert bij de bereiding. Let er bij de bereiding van jam of gelei op, de vruchten niet langer te koken dan nodig is. Kort bewaren Zomerfruit wordt over het algemeen goed verpakt. Het fruit is echter zo teer dat de dunne velletjes snel scheuren. Schimmels en bacterieën krijgen de kans om te groeien op deze plekken. Be schimmelde vruchten steken op hun beurt de gave vruchten aan. Kijk daar om direkt na aankoop de vruchten na en verwijder gekneusde en beschimmel de exemplaren. Spreid de vruchten uit op een bord en zet het vervolgens in de koelkast. Want vooral in een warme omgeving treedt snel bederf op. De be- waarduur is afhankelijk van de rijpheid bij inkoop. Reken op 1 - 2 dagen. Spoel het zomerfruit voorzichtig af, voordat u de kroontjes en steeltjes verwijdert. An ders gaan er onnodig sappen verloren! Zomerfruit: nu inmaken, in de winter genieten Behalve aardbeien zijn de meeste zachte fruitsoorten seizoengebonden. Als u ze nu inmaakt kunt u er in de winter van genieten. Zomerfruit is in te vriezen. Vooral aardbeien, bramen, kersen en frambozen zijn hier geschikt voor. Was ze eerst, dep ze droog en spreid ze uit op een theeblad, dat u in de vriezer plaatst. Zo beschadigen ze niet en kleven niet aan elkaar. Als ze bevroren zijn kunt u ze in dozen of plastic zakken doen. U kunt ook jam of gelei maken van zo merfruit. Kook het fruit kort. Dit is mo gelijk als u geleisuiker gebruikt. Smaak en voedingswaarde blijven zo het best bewaard. Zomerfruit ingemaakt op alcohol is erg lekker. U kunt er van genieten op een koude winteravond. Een rumpot be reidt u tijdens het zomerseizoen. De ba sis is rum met suiker, waaraan u in de loop van het fruitseizoen steeds nieuwe vruchten aan toevoegd. Het seizoen be gint met aardbeien in het voorjaar en eindigt met bijvoorbeeld peren. U kunt allerlei soorten fruit toevoegen zowel hollandse soorten als exotische soorten. Het recept ligt voor u klaar. Stuur een briefkaartje naar de Stichting Propa ganda groenten en fruit, Postbus 90403, 2509 LK Den Haag, onder vermelding van 'recept rumpot'. U krijgt dan het recept toegestuurd. TRIMMEN OP DE FIETS Trimmen doe je voor je gezondheid, voor een goede conditie en om fit te blij ven. Je kunt dat op verschillende manie ren doen. Een eenvoudige en doeltref fende manier is trimmen op de fiets. Eenvoudig omdat vrijwel iedereen een fiets bij de hand heeft, doeltreffend om dat het een optimale vorm van trimmen is. Het is dan ook niet voor niets dat fietsen gezond wordt genoemd en dat veel mensen daarom voor de fiets kie zen. Hoewel dat vroeger wel anders is geweest, zal vrijwel iedere arts op het ogenblik onderschrijven dat fietsen goed is voor de conditie en een goede conditie betekent een natuurlijke afweer tegen allerlei ziekten en kwalen. Fietsen is natuurlijk geen wondermid del, maar de invloed van het fietsen op de algehele conditie mag toch wel rede lijk groot worden genoemd. Vooral als het met een zekere regelmaat wordt ge daan en dat geldt overigens voor alle vormen van trimmen. In de zomermaanden is het al helemaal geen opgave om op de fiets te stappen en wie nu begint en er ook de rest van het jaar mee blijft doorgaan, zal daar zeker profijt van hebben. Antwoord op bewegingsarmoe Belangrijk is dat fietsen een antwoord biedt op de nadelige gevolgen van de be wegingsarmoede waardoor de heden daagse mens wordt bedreigd. Dat is een van de negatieve aspecten van de toege nomen welvaart. Er zijn zoveel vernuf tige hulpmiddelen gekomen die ons hel pen bij het dagelijkse werk en mogelijk heden bieden om ons te verplaatsen, dat het aantal bewegingen dat wij moeten maken aanzienlijk kleiner is geworden. Op zichzelf geen bezwaar, maar dat vraagt wel de nodige aanpassing voor de wijze van leven. De fiets biedt zo'n aan passing omdat wie fietst beweging neemt en persoonlijk energie moet leve ren om deze beweging mogelijk te ma ken. Bij het fietsen gaat het vooral om het trainen van de dijspieren, het hart en de longen. Omdat hart en longen hierbij betrokken zijn reikt de invloed verder. Het hart is de motor van de bloedcirculatie en het stimuleren van deze circulatie oefent een gunstige in vloed uit op het gehele lichaam. Iets dergelijks zien wij bij de longen en de daarmee samenhangende zuurstofuit wisseling en de ademhaling. Samenge vat kunnen we zeggen dat spieren, hart en longen zich versterken door conditie training. Maakt fietsen slank? Een veel gehoord advies is om te gaan fietsen om een te veel aan lichaamsge wicht weg te werken. Fietsen dus om slank te worden of te blijven. Er is zeker verband omdat bij stevig fietsen flink wat calorieën worden verbruikt. Daar staat echter tegenover dat de prakrijk heeft uitgewezen dat na een fietstocht heel wat mensen extra trek hebben ge kregen en als je daaraan toegeeft, wordt het eventuele effect weer snel teniet ge daan. Wie gaat fietsen om af te vallen, zal dit dan ook moeten combineren met een dieet of aanpassing van de eetge woonten. Bij rustig fietsen worden per uur 300 calorieën verbruikt en bij heel stevig doortrappen ongeveer 600 calo rieën per uur. Ter vergelijking, als je televisie zit te kij ken of de krant leest verbruik je onge veer 25 calorieën per uur. Steeds meer wordt de laatste tijd gewezen op de rust gevende uitwerking van het fietsen. Wie gaat fietsen - zeker bij toeristisch en re creatief fietsen ontspant zich geestelijk. Je bent er eens helemaal uit en je con centreert je op het leveren van lichame lijke inspanning. Op die manier is het mogelijk frustraties te verwerken en stress het hoofd te bieden. Gewoon lek ker uitwaaien op de fiets. Hoe fiets je voor een goede conditie? Wie gaat fietsen om fit te blijven moet het goed doen. Dat wil zeggen met over leg, weten wat je doet. Heel belangrijk is daarbij de regelmaat. Het heeft niet zoveel zin om eens per maand een lange fietstocht te maken en de rest van de da gen de fiets in het schuurtje te laten staan. Het gaat bij het fietsen voor een goede conditie vooral om het met vaste regelmaat op de fiets te stappen. Als het even kan iedere dag, maar toch zeker vier of vijf keer per week. Wat voor fiets daarvoor wordt gebruikt is niet eens zo belangrijk. Een trimfiets of su- persportfiets is aantrekkelijk en stimu leert ongetwijfeld om te gaan fietsen, maar ook een zwaardere klassieke fiets komt in aanmerking. Je moet dan zelfs meer energie leveren om vooruit te ko men. Als je het serieus wilt aanpakken is een trainingsprogramma of trainings schema belangrijk. Dat biedt houvast en kan ook een stok achter de deur zijn. Tijdsduur, afstand en snelheid moeten geleidelijk worden opgevoerd en geva rieerd. Wie ongetraind is moet niet te veel tegelijk willen. Vooral kalmaan be ginnen. Bouw bij de te volgen route ook een paar flinke heuvels in en benut bij het gebruik van een fiets met versnellin gen ook die versnellingen om de weerstanden en de energielevering te vergroten of te verkleinen. Goed hou vast biedt het in de serie 'Fietsotheek' verschenen boekje 'Fit door fietsen', waarin naast veel algemene adviezen verschillende trainingsschema's zijn op genomen, gerangschikt naar leeftijd en fitheidsklasse. Dit boekje kan door overmaking van 8,20 op postgiroreke ning nummer 234567 worden aange vraagd bij stichting: fiets! in Amsterdam. Het weer kan bij fietsen een aardig woordje meespreken. Wind mee of wind tegen kan van veel invloed zijn. Kies als het even kan voor de dagelijkse tocht een route waarbij je zowel wind mee als wind tegen hebt. Bij voorkeur dan eerst een stukje met de wind tegen en terug met de wind in de rug. Voor het goed controleren van een schema is een kilometerteller en snelheidsmeter op de fiets erg gemakkelijk. Je ziet dan wat je doet. Nog nauwkeuriger werkt de fiets computer die in verschillende uitvoerin gen bij de fietsenvakman te koop is. Er zijn er die door middel van een hart- band die op de computer wordt aan gesloten, ook het aantal hartslagen meet. Goed tehuis gezocht voor: Wanda, jachthond, teef, bruin. Atlas, dobermann, reu, 1 jaar. Ton, kooiker, gec. reu, 2Vi jaar. Dokus, herder, reu, 2 jaar. Roy, mechelse herder, reu, 2 jaar. Conan, bull-terrier, reu, 1 Zi jaar. Koeskoes, middelgrote bastaard, zwart, reu, 2 jaar. Ayke, duitse herder, teef, 5 jaar. Muffie, bast. herder, reu, zwart, 5 jaar. Emir, afghaan, zwart, reu, 7 jaar. Een aantal konijntjes. Voor informatie: 02205-2256. Lieve cyperse poes, 13 maanden. Wit/zwarte kater, ca. 1 jaar. Cyperse poes, gest., ca. 3 jaar, graag rustig te huis zonder kleine kinderen. Heel lieve kater, gec. 7 jaar. Toeska, grappige schildpadpoes, gester. U/2 jaar. Mikkie, cyperse kater, gec., 3 jaar. Voor infor matie: 072-621195. Vermist Cyperse kater, gec., rug zwart met grijs, geen wit, naam: Bobbie, 1 Vi jaar, Kloosterhof, Heiloo. Marokkie, cyper se kater, donkergrijs, 4 witte sokjes, on- gec., 1 jaar, Nic. Beetslaan, Heiloo. Cy pers rode kater, gec., 2 jaar, spitse kop, Holleweg Heiloo. Cyperse kater, 9 maanden, Kloosterhof, Heiloo. Blue- point siamees, klein, Laarmanstraat, Heiloo. Donker cyperse kater, veel wit, De Vang, Heiloo. Schildpadpoes, 2 jaar, naam: Bono, mager, laatste rin getje van staart wit, Visweg, Eg- mond/Binnen. Cyperse kater, witte kin, beige/zwarte poten, Torenlaan, Heiloo. Voor inlichtingen: 072-621195. Cyperse kater, voetjes en bef wit, Rijks weg, Limmen. Bruin/beige dwergko nijn, 9 weken, Hyacintlaan, Limmen. Voor inlichtingen: 02205-2256. Gevonden: Zwart/witte kater, Vi jaar, witte snuit, bef en sokken, witte streep onder buik, Nuyenburgerweg, Heiloo. Donker cy perse kater(?), Hogeweg, Limmen. Zwart/witte poes, jong, 4 witte pootjes, Herenweg, Egmond/Binnen. Grijze ka- te, hoge poten, Potgieterweg, Heiloo. Zwart/witte kater, gec., zwarte kop, witte bef, witte voetjes, linkerachter poot zwart vlekje, erg mager, parkeer terrein 't Loo, Heiloo. Voor inlichtin gen: 072-621195. Donkerbruin dwergkonijn, wat lichte haartjes op rug, Haesackerlaan, Hei loo. Voor inlichtingen: 02205-2256. Tamme parkiet, Pastoor van Muyen- weg, Heiloo. Voor inlichtingen: 02206-5312. Dierenbescherming Heiloo e.o. Tel. katten Heiloo: 072-621195. Lim men: Ö2205-2256, Akersloot: 02513-10079. Tel. honden Heiloo en Limmen: 02205-2256, 072-333714, Akersloot: 02513-10079. Tel. knaagdieren Heiloo en Limmen: 02205-2256, Akersloot: 02513-10079. Tel. vogels: 02206-5312. Tel. inspectie Heiloo e.o.: 072-335750. MIDDENSTANDS VERENIGING HEILOO Maak gebruik van de MVH-cheques van I 25,- en t 10,- besteedbaar bij alle winkeliers van Heiloo. VOEDING NAAR HARTEWENS Onlangs werd in Nederland over eenstemming bereikt over de wijze van aanpak van cholesterol, één van de riii- cofaktoren voor hart- en vaatziekten. 'De verdeling van het cholesterolgehalte in het bloed bij de Nederlandse bevol king is nog ver verwijderd van die, wel ke uit een oogpunt van hartziekten, ideaal genoemd kan worden. Choleste- rolverlaging doet de kans op het ont staan van hart- en vaatziekten fors da len', zo werd door de leden van de werkgroep vastgesteld. Hoewel door ge zondere eet- en leefgewoonten een lichte daling in de sterfte aan een hartinfarctjs te signaleren, zijn hart- en vaatziekten nog steeds de grootste doodsoorzaak: 44,5% van de totale sterfte, ofwel 25.000 mannen en vrouwen per jaar in Nederland. Het advies dat uit het overleg naar vo ren kwam, bestaat uit twee delen. Ener zijds het preventieve deel, dat luidt dat voor behoud van ideale en aanpas van verhoogde cholesterol-waarden men al tijd met goede voeding of dieet moet be ginnen. Anderzijds de behandeling door artsen, het curatieve deel. Bij sterk ver hoogde cholesterol-waarden wordt ook behandeling met een dieet, en in bepaal de gevallen met medicijnen, door artsen aanbevolen. Over het verband tussen gezonde eet- en leefgewoonten en de preventie van hart en vaatziekten heeft Becel een nieuw boekje 'Voeding naar hartewens' uitge geven. Conclusies uit dit boekje sluiten aan bij wat deskundigen over cholesterol-aanpak vaststelden. In 'Voeding naar hartewens' zijn actue le gegevens opgenomen, zoals de laatste cijfers over sterfte aan hart- en vaat ziekten, alsmede de zeven 'spelregels voor goede voeding', die op basis van het vorig jaar verschenen advies van de Voedingsraad zijn opgesteld. De functie van de bloedvaten, hoe bloedvernau- wing ontstaat, wat de rol van choleste rol hierbij is en wat de verschillende vel- soorten daarmee te maken hebben, wor den duidelijk beschreven. Naast cholesterol worden ook de andepe (beïnvloedbare) risicofactoren en htfe we hier iets aan kunnen doen, behan deld. In het boekje wordt uitgelegd wat linolzuur is en wat de gunstige werking ervan is op een hoog cholesterolgehalte in het bloed. 'Voeding naar hartewens' is gratis ver krijgbaar bij diëtisten en artsen, maar kan ook per briefkaart worden aange vraagd bij: Becel, Postbus 744, 4870 CB Etten Leur. KINDER- EN JEUGDTELEFOON ALKMAAR GEEFT JUBILEUMBOEK UIT k De stichting Kinder- en Jeugdtelefoon Alkmaar heeft een jubileumboek uitge geven dat de periode vanaf hun oprich ting in 1981 tot en met 1986 beschrijft. Het geeft, naast een historisch over zicht, een inzicht in doelstellingen en werkwijze van de organisatie zoals die zich nu ontwikkeld heeft. Om het boek een feestelijk tintje te geven, is plaats im geruimd voor bijdragen van kinderen over allerlei onderwerpen die het) bezighouden. In 1979, het Jaar van het Kind, zijn in een aantal steden kindertelefoons opge richt. Gebleken was, dat jongeren moei lijk de weg naar bestaande vormen van jeugdhulpverlening of informatiebron nen wisten te vinden. Vaak weten zij niet precies waar ze met een vraag naar toe moeten, of (s de drempel van dé hulpverlening te hoog. Ook humanitds afd. Alkmaar merkte dat jongeren moeilijk ergens terecht konden met hui) vragen. Men besloot een kindertelefoon op te richten, waar kinderen in alle anot nimiteit terecht kunnen met vragen, problemen of zomaar een praatje. Op 12 september 1981 gaat de Kinder en Jeugdtelefoon (KJT) Alkmaar open. Vanaf dan is de KJT elke dag van half vier tot half acht bereikbaar voor jonge ren tot 18 jaar. Na verloop van tijd groeide de KJT uit tot een goed georga niseerde, praktisch zelfstandig draaien de eenheid. De medewerkers van de KJT besloten dan ook om een zelfstan dige stichting te worden. Sinds de oprichting is ruim vijf jaar verstreken^ toch is er niet veel veranderd. Het aam- tal telefoontjes ligt al jaren vrij stabiel-, op ruim 4200 per jaar. De eerste vijfjh maanden van 1987 geven echter een.' sterke stijging van het aantal te zien, zo;*' dat dit jaar waarschijnlijk het 25.000sfe*« gesprek zal plaatsvinden. De KJT voor-.* ziet samen met de ruim 20 kindertelel"! foons in Nederland nog steeds in eëh" grote behoefte. Zij worden door jonge ren gezien als instellingen die er speciaal voor hun zijn. Hoewel jongens en meisjes tot 18 jaar kunnen bellen, is tweederde van de bel lers tussen de 12 en 15 jaar. Er bellen twee keer zoveel meisjes als jongens. Ruwweg een derde van alle gesprekken gaat over sexualiteit, circa een op de vier gesprekken gaat over algemene on derwerpen als: adressen van fanclubs, recepten, informatie over de kindertele foon, etc. Veel gesprekken gaan over pesten, verliefdheid, verkering. De twee lijnen van de KJT worden be- mand door bijna 40 vrijwillig(st)ers, die4 pas na een gedegen training de telefoon gaan aannemen. De vrijwilligers krijgen*,- een maandelijkse natraining om hun vaardigheden en daarmee de kwaliteit van hulpverlening op peil te houden/ De KJT probeert samen met de jonge-;j ren die bellen een antwoord te vinden-; op de vraag waar ze mee zitten. Er" wordt eerst gezocht naar mogelijkheden om over het probleem te praten in de en--; gen omgeving: ouders, school, vriend-, jes. Soms is het nodig om te verwijzen naar een jeugdhulpverleningsinstantie. Vanaf de beginfase is het aantal verwij-: zingen steeds sneller toegenomen. Het lijkt alsof vooral de laatste jaren jonge ren met serieuze problemen een eerste kontakt met de KJT zoeken om een oplossing te vinden. Jongeren zien de KJT kennelijk ook als wegwijzer in het- bos van de jeugdhulpverlening. Het jubileumboek geeft een aardig in-" zicht in het ontstaan en de werkwijze, van de KJT. De organisatie wordt be schreven en er staat een overzicht in van de telefoontjes sinds 1981. Om het boek een feestelijk tintje te geven bestaat bij na de helft van de pagina's uit teksten' en tekeningen van kirfderen over allés wat de jeugd van nu bezighoudt. Het- boek is te bestellen bij: Kinder- en Jeugdtelefoon Alkmaar, postbus 8099, 1802 KB Alkmaar, tel. 072-155528. Van volwassenen wordt een bijdrage, verwacht.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1987 | | pagina 8