Heiloo; Bleeker, Westerweg 226, Tel. 072-331133. Kfeuter u op z n prijs TYPE CURSUS??? Slagerij Kramer RENAULT! Invloed ouderen binnen de samenleving zal de komende jaren moeten toenemen Interview met Marloes Kaandorp DE NIEUWE GENERATIE RENAULT 5 Weekreklame hou het bij met een schrijfmachine van de SCHRIJVERIJ Schrijfmachines vanaf.. 250,- W0mÊB De PTT overweegt de telefoontarie ven te verhogen om de kosten van aanpassing van 1250 telefooncen trales te bekostigen. De PTT besloot tot deze aanpassing om een kort geding te voorkomen, dat de ANBO tegen het Staatsbedrijf had aangespannen. De ouderenbond eiste van de Telefoondienst een juiste toepassing van de - lokale - te lefoontarieven, nadat gebleken was dat de abonnees minder gesprekstijd krijgen dan de tarieven aangeven. In de ogen van de bond niets minder dan wanprestatie van het Staatsbedrijf. Volgens de PTT slechts een bekend technisch ver schijnsel, waarover misverstanden zouden kunnen bestaan. Het mag duidelijk zijn dat de AN BO een verhoging van de telefoon tarieven in dit verband niet zal ac- Succes ANBO tegen PTT eerste stap cepteren. Het gaat immers om het treffen van voorzieningen, waar door de PTT de abonnees eindelijk dat biedt, waarop zij al jaren recht hebben, maar wat hen tot nog toe onrechtmatig werd onthouden. Bo vendien is de winst van de telefoon dienst zodanig, dat een éénmalige investering van enkele miljoenen guldens daaruit zonder problemen gefinancierd kan worden. Belangrijker dan de wat kruidenier- sachtige reactie van de PTT is het bredere verband, waarin deze aktie van de ANBO geplaatst kan wor den. Waarom maken de ouderen zich zo druk om deze kwestie, waar bij het per gesprek om hooguit vijf tien cent gaat? Aan de hand van de ze aktie is de achtergrond van de opstelling van de bond wellicht te verduidelijken. Zelfstandigheid Het bevorderen van het zo lang mo gelijk zelfstandig blijven van oude ren is hoofdpunt van het beleid van de ANBO. Het gaat daarbij om het zelfstandig wonen, maar ook om het volwaardig kunnen blijven Ik ben Marloes Kaandorp en ik ben 7 jaar. Na de grote vakantie ben ik naar de muziekschool gegaan om te kijken wat voor een instrumenten er allemaal zijn. Toen vond ik de cello het leukste. Nu zit ik op de muziek school en leer ik cello spelen. Een cello ziet er bijna net zo uit als een viool, alleen is hij groter. Er zit ten 4 snaren op de cello. Eentje heet de c, dan de g, d en de a. Ik heb ook een strijkstok met paardehaar en hars om de stok gladder te maken. Ik heb een hoes om de cello in te doen. Onderaan de cello zit een punt om hem hoger of lager te doen. Als ik ga spelen zit ik op een klein stoeltje en dan houd ik de punten van de cello tussen mijn knieën. Ik speel nog niet met mijn vingers, maar al leen met de strijkstok over de snaren. Op maandagavond ga ik met mijn vader naar les en ik krijg alleen les. Dat is heel leuk. Woensdagmiddag ga ik naar AMV om de noten te leren. Ik oefen twee keer per dag, 's mid dags en 's avonds. Ik kan al een liedje spelen: "Deze vuist op deze vuist", van ome Willem van de tele visie. Ik kan het al helemaal uit mijn hoofd. Ik vind het een leuk instrument om te zien en het leukste vind ik het strijken over de snaren. Als ik goed cello kan spelen wil ik in een orkest gaan spelen. Eerst moet ik goed cel lo kunnen spelen, dan ga ik ook nog misschien viool spelen. Heb jij net als Marloes ook een leu ke hobby en wil je hierover vertellen in de Kleuterhoek? Bel of schrijf naar de Kleuterhoek, Baetenburg 73, tel. 336755, of De Uitkijkpost, Rechte Hondsbosschelaan 22, tel. 330175. funktioneren in de maatschappij. Of, zoals wel eens wordt gezegd, het is niet alleen van belang om jaren toe te voegen aan hét leven, maar ook om leven toe te voegen aan de jaren. Ouderen moeten ook voldoende mogelijkheid hebben (helaas nu nog dikwijls: krijgen) om maatschappe lijk te kunnen funktioneren. Niet alleen als consumenten van voorzie ningen. Ook als actieve en produc tieve leden van de samenleving. De drie belangrijkste voorwaarden hiervoor zijn: - voldoende inkomen om op een plezierige manier te kunnen leven; het beschikbaar zijn van voldoen de geschikte en betaalbare huis vesting en voorzieningen; - emancipatie van ouderen. De re gering heeft eveneens het bevorde ren van de zelfstandigheid van ou deren tot het centrale punt van het ouderenbeleid gemaakt. \lthans op papier. In de praktijk lijken allerlei maatregelen geno men te worden door de overheid als d; PTT, die haaks op dit beleid st tan. Inkomen De allerbelangrijkste voorwaarde voor zelfstandigheid is een inko men, dat voldoende is om zich daadwerkelijk zelfstandig te hand haven. De inkomenspositie van ou deren is ronduit slecht. Ouderen zijn oververtegenwoordigd in de laagste welvaartscatergorie. Meer dan de helft van alle ouderen boven de vijfenzestig jaar heeft een inkomen gelijk aan het minimum loon (alleen AOW) of tot maximaal tien procent daarboven. Voor de goede orde: vanaf 1 juli bedraagt de bruto AOW-uitkering per maand voor een echtpaar, 1.594,20 en voor een alleenstaande 1.102,64. De AOW is nog steeds de belang rijkste inkomstenbron voor oude ren. De aanvullende pensioenen zijn inderdaad aanvullend op de AOW. De AOW is gekoppeld aan het mini mumloon, dat op zijn beurt weer gekoppeld is aan de lonen. Deze laatste koppeling, via de Wet Aan- passings Mechanismen is de afgelo pen jaren buiten werking gesteld. Daardoor is de koopkracht van de AOW sinds 1981 met 13 procent ge daald. De mogelijkheden voor ou deren om zich zelfstandig te hand haven zijn daardoor afgenomen. Betaalbare telefoon Een voor ouderen zo belangrijke voorziening als de telefoon zal voor ouderen betaalbaar moeten zijn en blijven! En dat is voor veel oude ren, gezien het inkomen, een pro bleem. Juist voor de grote groep ou deren met een minimaal inkomen betekende de invoering op 1 januari van het zogenaamde tijdtellende ta rief voor lokale gesprekken een ex tra verhoging van de telefoon kosten. Vanaf die datum kan lokaal niet meer onbeperkt voor vijftien cent gebeld worden, maar wordt per vijf minuten, of 's avonds en in het weekend per tien minuten, vijftien cent in rekening gebracht. Om de kosten van het telefoneren nu zo veel mogelijk te beperken zijn veel ouderen gaan letten op de gespreks- duur. Kort voor het verstrijken van de vijf of tien minuten worden gesprekken beëindigd. In de prak tijk blijkt nu dat men dah voor een gesprek toch - ten onrechte - de dubbele kosten moet betalen. Om welke bedragen het dan in to taal gaat is nog niet duidelijk. Stel dat het gaat om een bedrag van en kele guldens per maand. Op zich lijkt dat niet aanzienlijk. Maar evenmin is er bij de halfjaarlijkse aanpassing van de sociale uitkerin gen sprake van aanzienlijke bedra gen. Ook daar gaat het om enkele guldens per maand. Zo werd bij voorbeeld per 1 juli de AOW- uitkering netto met enkele guldens verlaagd! Terecht wordt daarover veel gesproken en maakt men zich daar - ook politiek - druk over. Het gaat immers om bedragen, die in verhouding tot het inkomeu-wettTe- gelijk tellen. Even zwa^rtellen voor ouderen de extra kosten voor tele foongesprekken van enkele guldens per maand. En even terecht is het bezwaar dat de ANBO daartegen maakt. Het enige verwonderlijke is in feite, dat alleen de ANBO daar wat aan gedaan heeft. Het gaat hier immers om een aan tasting van de bestedingsmogelijk heden van ouderen. Sociale kontakten Veel ouderen zijn voor het onder houden van sociale contacten sterk op de telefoon aangewezen. Via te lefooncirkels houden ouderen dage- lijk contact met elkaar om vereen zaming te voorkomen en om in ge vat van nood onmiddelijk te kunnen reageren. Veel zogenaamde signale ringssystemen werken via telefoon lijnen. Het benaderen van - veelal plaatselijke regionale - instanties ge beurt dikwijls telefonisch en vergt naast veel geduld ook veel tijd. De telefoon is dus een belangrijke, maar ook een - zoals nu gebleken is soms ten onrechte - kostbare voor ziening. De telefoon is één van de voorzieningen waar ouderen op zijn aangewezen voor het behoud van hun zelfstandigheid. Zo zijn er meer. Een postkantoor in de buurt of een telefooncel. Voor beide geldt, dat de PTT ze opheft, als er naar de smaak van dit staatsbedrij f minder dan "de norm" gebruik van gemaakt wordt. Postkantoren en - agentschappen met name op het platteland worden gesloten. Tele fooncellen in dorpjes verdwijnen. Protesten van de ouderenbonden hiertegen hebben tot nog toe niet geholpen. Het inkomen van veel ou deren laat het niet toe een auto te bekostigen. Zij zijn dan aangewe zen op het openbaar vervoer, dat eerder ingekrompen dan uitgebreid wordt. Buurtwinkels, een belangrij ke voorziening om zelfstandig te blijven en dicht bij huis boodschap pen te kunnen doen, worden ver vangen door grote winkelcentra, verder weg. Ook andere voorzienin gen worden beperkt of duurder. Bijvoorbeeld de gezinsverzorging, waarvoor de eigen bijdragen drei gen te worden verhoogd. Deze stel selmatige vermindering van voor zieningen maakt het ouderen steeds moeilijk zich zelfstandig te handhaven. Huisvesting Met het huisvestingsbeleid is het al niet beter gesteld. Er is een tekort aan geschikte woningen. Door het lage inkomen zijn veel ouderen af hankelijk van huursubsidie. Meer dan vijftig procent van de totale uit gaven aan huursubsidie komt ten goede aan ouderen. Desondanks wordt ook hierop telkens aanzien lijk bezuinigd, waardoor het firian- ciëel moeilijker krijgen. De over heid drijft ouderen door al deze maatregelen eerder het verzorgings huis in, dan dat de zelfstandigheid bevorderd wordt. En bovendien is het aantal plaatsen in verzorgings huizen de laatste jaren sterk terug gebracht. De bezuinigingen van de rijksoverheid dringen de ouderen steeds verder in de hoek. En op pro testen van de ouderen werd tot nu toe weinig acht geslagen. De situatie voor ouderen is niet rooskleurig. De aktie van de ANBO is in dit verband in meerdere op zichten veelzeggend. Enerzijds geeft het aan dat de nood bij ouderen hoog gestegen is. De grenzen van de mogelijkheden, die ouderen hebben om financiëel rond te komen zijn langzamerhand overschreden. An derzijds is het ook een teken dat ou deren er genoeg van hebben dat niet naar hen geluisterd wordt. Een te ken van de veranderde houding van ouderen in het algemeen. Steeds grotere groepen jongere ouderen, vanaf vijftig jaar, organiseren zich binnen de ouderenbond. Ouderen die binnen het arbeidsproces demo- cratiseringsontwikkelingen hebben meebevochten en meegemaakt; Zij accepteren geen ondergeschoven maatschappelijke positie meer. Voor de eerste maal heeft de bond gegrepen naar een ander en sterker middel dan het overleg: een kort ge ding. Dit juridische strijdmiddel bleek zo effectief te zijn, dat de pro cedure zelf niet eens gevoerd hoefde te worden. De ANBO kreeg zijn ei sen ingewilligd. Dit succes zal on getwijfeld de eerste stap zijn ge weest op de nieuwe weg. Een strijd vaardiger ouderenorganisatie, die de rechten en belangen van ouderen desnoods tot in de hoogste instantie zal bevechten. Al met al uitingen van het snel voortschrijdende eman cipatieproces bij ouderen. Emancipatie Emancipatie van ouderen is niet al leen terug te voeren op de verande rende houding van ouderen zelf. De houding van de samenleving als ge heel ten opzichte van ouderen is daarbij van evengroot belang. De strijdvaardiger opstelling van de ANBO zal deze houding ongetwij feld in positieve zin beïnvloeden. Maar ook andere ontwikkelingen zullen hieraan bijdragen. Het aantal ouderen neemt sterk toe. Ouderen worden daarmee in toene mende mate van belang binnen de samenleving. Als kiezers, waardoor de politiek meer rekening met hen zal moeten gaan houden. Als consu menten, waardoor het bedrijfslevën zich meer op ouderen als belangrijk onderdeel van de markt zal moeten gaan richten. Als "economische groep" door het stijgen van het aantal jongere ouderen met betere pensioenen en dus meer economi sche macht, waardoor ook in macro-economisch opzicht reke ning met hen gehouden moeten worden. En niet in de laatste plaats als ar- beidskrachten. Van de beroepsbe volking boven de vijftig jaar neem thans nog maar 58 procent daadj werkelijk deel aan het arbeidspro ces. Een percentage dat al jaren' daalt, doordat een belangrijk deel van de werkloosheid wordt vertaald in vervroegde pensionering, VUT en arbeidsongeschiktheid. In de toe komst is een ontwikkeling te ver wachten dat bij gebrek aan jongere arbeidskracht weer een beroep op de ouderen gedaan zal moeten worden. Naast al deze ontwikkelingen zal de samenleving het zich niet kunnen permiteren om een zo grote groep van de bevolking als de ouderen vormen blijvend uit te sluiten van andere aspecten van het maatschap pelijk leven. En zodoende een schat van kennis, ervaring en inzicht on gebruikt te laten. Binnen politieke partijen en colle ges, in bedrijven en instellingen bij verenigingen en adviesorganen zul len ouderen hun plaatsen weer gaan innemen. Gevraagd, of, zo leert dit kort geding, desnoods afgedwongen. Saucijzen 1 kg8.95 Speklappen n 1 kg8.95 Riblappen 1 kg14.95 Tartaar per stuk1.55 Tongenworst 150 gram 1.95 Thuringer bloedworst 150 gram 1.65 Pekelvlees 150 gram 2.95 Bloedworst 100 gram 0.75 WOENSDAG GEHAKTDAG per kg8.95 DONDERDAG BIEFSTUKDAG per 100 gram2.45 Iedere dag is de gekookte worst om 12 uur warm. Westerweg 160 - Heiloo - Telefoon 330991 De Renault 5 is vernieuwd. Een generatie van 18 geperfectio neerde modellen, waarvan er twee zelfs helemaal nieuw zijn! Eén daarvan is de Renault 5 Campus. Eerst bekijkt u z'n uiterlijk: de ka raktervolle schildbumpers, de open gewerkte velgen, de sierlijke striping en de zo geraffineerd verwerkte grille. Vervolgens z'n interieur: de ruime voorstoelen met verstelbare rug leuningen, het efficiënte instrumenta rium en het smaakvolle dashboard. En tenslotte beziet u z'n kunnen. Een ideale combinatie van fiere pres taties en absolute zuinigheid. Want de schone 1,1 liter motor rijdt bij een snelheid van 90 km/u zo'n 1 op 22Als u dat allemaal bij elkaar optelt, kunt u niet anders dan op z'n minst ingetogen reageren op z'n prijs. Want die is met f 16.895,- (in clusief BTW) wel héél economisch. Afle- veringskosten f 400,-(inclusief BTW). NIEUWE MOTOR NIEUW INTERIEUR NIEUWE STYLING SCHONE MOTOR Stationscentrum, Heerenweg 140 Heiloo, telefoon 334955. UITKIJKPOST 23 SEPTEMBER 1987 Kom nu langs. Wij hebben tot 30 september 1987 een zeer aantrekkelijk financieringsaanbod Wijzigingen voorbehouden. E75-A Renault adviseert elf oliën. 5 jaar plaatwerkgarantie.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1987 | | pagina 4