Rosa King in 't Akertje RAYMOND VAN 'T GROENEWOUD NA JAREN TERUG IN DE BUK Themadag Zonder Grenzen Reserves en belastingen Investeringen in 1988 Woningbouw Behandeling gemeentebegroting op donderdag 26 november, 14.30 en 20.30 uur en maandag 30 november a.s. 20.00 uur Gemeentelijk beleid Begroting kan gratis worden ingezien Algemeen begrotingsbeeld en ombuigingen UITKIJKPOST 18 NOVEMBER 1987 De gemeente Heiloo beschikt nog over aanzienlijke reserves, waarvan de rente ieder jaar ten goede komt aan de inkomstenkant van de begroting. Vorig jaar moest, om de begroting sluitend te krijgen, enerzijds geput wor den uit de reserves f 600.000,--), terwijl anderzijds de gemeentelijke belastingen met 25% moesten worden verhoogd. Mede door de toegepaste en nog toe te passen bezuinigingen is het beeld van de begroting voor 1988 aanmerkelijk gunstiger dan dat voor 1987. Enkele belastingen zullen dan ook slechts minimaal behoeven te worden verhoogd, ongeveer 4%, om voor 1988 te komen tot een sluitende begro ting. Het tarief voor de onroerend-goedbelastingen 1988 wordt: voor eigenaren f 3,50 (was f 3,35) per waarde-eenheid van f 3.000,--; voor gebruikers/huurders f 2,75 (was f 2,65) per waarde-eenheid van f 3.000,--. Totaal f 6,25 (was f 6,--) De afvalstoffenheffing 1988 (reinigingsrecht) voor gezinnen wordt f 100,80 (was f 96,60). De afvalstoffenheffing 1988 (reinigingsrecht) voor alleenstaanden wordt f 64,20 (was f 61,80). Het rioolafvoerrecht 1988 wordt f 78,-- (was f 75,--). De belastingdruk in Heiloo is nog altijd laag in vergelijking met omringende gemeenten. Dit blijkt uit het volgende overzicht. Belastingdruk 1987 (totaal van onroerend-goedbelastingen, reinigings rechten en rioolafvoerrechten) per inwoner per jaar. Alkmaar f 300,-- Bergen 255,-- Schoorl 240,- Egmond 235,-- Heerhugowaard en Castricum 205,-- Heiloo 180,-- Het totaalbedrag van de voorgenomen aanschaffingen en uit te voeren werken is in 1988 f 1.740.000,--. De belangrijkste daarvan zijn: Reconstructie ged. Westerweg tussen Bayershoffweg en Schuine Hondsbosschelaan f 265.000,-- Vervanging vuilnisauto 300.000,-- Reconstructie diverse rioleringen 300.000,-- Diverse vervangingen materieel brandweer 290.000,- Vervanging diverse machines en vervoersmiddelen afdeling Openbare Werken 291.000,-- Reconstructie Krommelaan tussen Hoogeweg en Groeneweg 36.500,-- Herstel voetpaden en parkeerstroken Westerweg tussen Van Vladerackenlaan en Land van Maat 130.000,-- In maart 1987 werd begonnen met de woningbouw in het nieuwe bestem mingsplan "Ypestein". De eerste woningwetwoningen zijn reeds betrokken; de eerste premie koopwoningen volgen nog dit jaar. Voor 1988 zullen slechts 12 woningwet woningen gebouwd kunnen worden alsmede ongeveer 50 woningen in de premiesector (huur of koop). Het college onderzoekt momenteel de moge lijkheden voor de bouw van flatjes voor alleenstaanden. Hieraan bestaat, gelet op het aantal geregistreerde woningzoekenden (ongeveer 600), de grootste behoefte. Zondag 22 november treedt 's avonds vanaf 21.00 uur Rosa King op in café 't Akertje te Heiloo. Een zeer welkome gast gezien haar eerdere uitstekende op tredens in 't gezellige café aan de Kapellaan. Ook dit keer wordt ze (en dat al jaren) weer vakkundig en trouw bijgestaan door haar eigen band Upside Down. Hoewel de bezetting vrij fexibel is en bij bepaalde gelegenheden desgewenst tot een bigband uitgebreid wordt, bestaat ze doorgaans uit: Dennis Briedel - slag werk; Reinier Holliday - bas; Richard Pattiseland - electr. guitar; Robbie Schouten - gitaar. De begroting voor het jaar 1988 en de meerjarenraming voor de jaren 1988-1991 worden behandeld in twee openbare raadsvergaderingen. De eerste vergadering, op 26 november, begint om 14.00 uur. Na een pauze vanaf 17.45 uur wordt de vergadering om 20.30 uur voortgezet. De tweede vergadering, op 30 november, begint om 20.00 uur. In de eerste vergadering komen aan de orde de algemene (beleids)be- schouwingen van de vijf raadsfracties en de beantwoording daarvan door de leden van het college van burgemeester en wethouders. De functie (onderdeels-)gewijze behandeling staat voor maandag 30 no vember op de agenda met daarna de vaststelling van de begroting en de meerjarenraming. Enkele met de begroting en het te voeren beleid samenhangende voorstel len, zoals het aangaan van rekening-courantovereenkomsten en de belastingmaatregelen voor 1988, zullen dan eveneens worden behandeld. ledereen die deze begrotingsbehandeling in de raadzaal van het gemeen tehuis wil bijwonen, is van harte welkom. De begroting met bijlagen ligt op de gemeentesecretarie ter inzage tijdens de openingsuren van het gemeentehuis. Ook in de bibliotheek aan het Malevoort kan men de begro ting inzien. De begroting 1988 en de meerjarenraming 1988-1991 staan dit jaar op nieuw in het kader van de bezuinigingen. Al sinds 1981 wordt ook Heiloo geconfronteerd met teruglopende uitkeringen-van het rijk. Als gevolg daar van vertoonde de begroting de laatste jaren tekorten, die door bezuinigin gen, het gebruiken van een deel van de reserves en verhoging van de belastingen moesten worden gedekt. Deze tekorten zijn de voornaamste reden geweest om een commissie, bestaande uit de leden van de raadscommissie voor financiën in te stellen, die onderzoek heeft verricht naar mogelijkheden om ook op de langere termijn de financiële positie van de gemeente weer gezond te maken. Deze commissie heeft ombuigingssuggesties aangedragen tot een bedrag van rond f 760.000,- per jaar, te bereiken in 1990. Voor 1988 geeft de begroting na kritische afweging van de uitgaven en de te verrichten investeringen nog een tekort aan van f 568.000,- (op een totaal aan uitgaven van ruim f 46 miljoen per jaar). Hierop komt in mindering dat gedeelte van de ombuigingen dat in 1988 moet worden gerealiseerd. Het gaat hierbij om: - Afslanking van zwembad 't Baafje. Het aantal bezoekers is opnieuw sterk teruggelopen, en was in 1987 nog 45.000 (in 1970 ruim 300.000). Door een deel van het zgn. half-diepe bad te sluiten en de oppervlakte van de ligweiden te verminderen, kan door minder gebruik van energie en lagere personeelskosten een bezuiniging worden bereikt van f 50.000,- in 1988. Het zwembad zal ondanks deze afslanking dan nog een prima openluchtbad blijven. Op jaarbasis kost het zwembad de ge meente thans f 330.000,-. - Vermindering subsidies Open Huis en theater de Beun (in 1988 f 8.000,- minder). Hierdoor zullen naar verwachting de toegangsprijzen iets stijgen en zal het aantal professionele uitvoeringen iets worden verminderd. - Vermindering subsidies Openbare Bibliotheek en Volksmuziekschool met resp. f 20.000,- en f 17.000,- per jaar. De openbare bibliotheek ontvangt thans een subsidie van f 430.000,--, de volksmuziekschool van f 516.000,-. Beide stichtingen zullen de bezuinigingen zo goed mogelijk proberen op te vangen. - Vermindering personeelslasten gemeente door een vakature niet te ver vullen bij de afdeling plantsoenen f 45.000,-). - Extra afschrijving investeringen ten laste van de reserves. Dit scheelt, zonder dat de reserves daardoor wezenlijk worden aange tast, f 165.000,- per jaar. Alle bezuinigingen bij elkaar geteld, verminderen het tekort voor 1988 met f 305.000,-. Inmiddels heeft het rijk laten weten, dat de rijksuitkering voor 1988 alsnog enigszins zal kunnen worden verhoogd. Er blijft daardoor nog slechts een betrekkelijk gering tekort over, dat door een kleine belastingverhoging zal kunnen worden gedekt. De themadag 'Zonder Grenzenanderhalve week geleden bij Jongeren centrum Buk Buk, was een groot succes. Weliswaar bleek het weer eens moeilijk om de Heilooënaar uit z'n huis te krijgen, maar in het algemeen zijn de organisatoren tevreden. Zeer enthousiast is het Buk-bestuur in ieder geval over het ochtendpro gramma. Met de enorme hulp van de Hobbyfarm (Een goede buur. werd er met een groep kinderen gewerkt aan verschillende werkstukken. Grote vignetten, wandtekeningen en een klein krottendorp werden in el kaar gezgt. Aan het slot van de informatiemarkt was er nog een bijzonder moment. Buk Buk heeft namelijk tijdens twee zomers aan de bezoekers op de zater dagavonden een gulden extra entree gevraagd ten bate van 'goede doe len'. Het was aan de kersverse Buk-voorzitter Theo van Buitenen (mid den) om een enveloppe met inhoud te overhandigen aan mevrouw Klaver van Terre des Hommes en de heer Keet van Cefas, een project in Brazilië. Hij speelde al eerder in het Brunoge- bouw, hij was al eerder te gast bij jonge rencentrum Buk Buk aan de Pastoor van Muijenweg 12 te Heiloo: Raymond vam 't Groenewoud, de sympathieke zuiderbuur, die al bijna twintig jaar professioneel met muziek bezig is. Za terdag komt hij opnieuw naar De Buk. Vanaf een uur of tien 's avonds verzorgt hij een optreden, waarbij niet alleen de oude successen, maar ook het nieuwere repertoire de revue zal passeren. De loopbaan van Raymond van 't Groe newoud startte aan het eind van de zestiger jaren, toen hij als pianist met diverse groepen door de Lage Landen trok. In 1971 besloot hij in muzikaal opzicht eigen baas te worden: zelf mu ziek en teksten schrijven en niet een an der begeleiden, maar begeleid worden. Dit mondde uit in de oprichting van de band Louisette. Als eerste daad werd een single uitgebracht: 'Maria, Maria, ik hou van jou'. Het kostje van Raymond leek hierna ge kocht: de single vloog de hitlijsten in en Maria werd het beroemdste meisje van België. Het eerste optreden werd in 1972 gegeven in de Brusselse beursschouw burg. Het publiek ging uit z'n bol, maar helaas begreep de pers de boodschap van Raymond van 't Groenewoud nog niet en liet zich negatief uit. In 1973 werd Louisette verleden tijd en trad Raymond van 't Groenewoud ver der onder zijn eigen naam op. Hij vier de successen in België en Nederland. Vooral het optreden tijdens Pinkpop '80 was een doorslaand succes. Helaas besloot de Vlaming in datzelfde jaar te stoppen met optreden. Hij wilde zich wijden aan het schrijven van filmmu ziek, songs voor anderen en hield zich bezig met het produceren van vinyl- produkten van onder andere Kamagur- ka. In het midden van de jaren '80 had Van 't Groenewoud toch weer heimwee naar het podium. Nieuw plaatwerk werd uit gebracht en er werd uitgebreid getoerd. Ook dit jaar is er weer een single ver schenen, 'Genieten'. Helaas is deze in het Hilversumse nog onvoldoende opge pakt. De titel van het nummer verwijst direct naar hetgeen zowel Raymond van 't Groenewoud en zijn Vlaamse Musta fa's als het publiek tijdens een optreden ondergaat: genot! Het optreden van Raymond van 't Groenewoud bij Buk Buk begint zater dag 21 november zoals gezegd kort na 22.00 uur. De toegangskaarten zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij Buk Buk zelf (vrijdagavond en zaterdagmid dag vanaf 14.00 uur) en bij platenzaak Popeye te Alkmaar. De prijs is 10,00 per stuk. Wise Guys De avond voor Raymond van 't Groe newoud kan men bij Buk Bpk al genie ten van de film Wise Guys. Het verhaal van twee niet al te slimme loopjongens van een gangsterbaas, die een droom koesteren: het openen van een eigen restaurant. Gokken bij de paardenraces Raymond van 't Groenewoud. met het geld van hun baas moet het noodzakelijke kapitaal opleveren. Het gaat echter niet allemaal volgens verwachting. De film wordt om 21.00 uur precies gestart. De entreeprijs voor leden en cjp-ers is 4,00; anderen betalen 5,00. De Buk is vanaf 20.30 uur geopend. Beleid van de Gemeente Heiloo in 1988

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1987 | | pagina 4