TIPS VAN UW GASBEDRIJF BIJ STRENGE KOUDE KIJK UIT MET VUURWERK Het succes van Stephen King een winkel met i r S1 ff ^Sjj^ÊÈsjK^ Kies alleen vuur werk met een Nederlandse gebruiksaan wijzing. Lees die gebruiks aanwijzing ruim vantevoren (dus niet om 12 uur 's nachts). Steekalleen vuur werk aan met siga ret of sigaar (dus niet met lucifer of aansteker). Steek elk stuk vuur werk apart aan. Steek vuurwerk nooit in de hand af. Zet vuurpijlen in een fles die gedeel telijk met zand is gevuld. Houd huisdieren binnen. Ruim na het afste ken op straat de rommel weer op. Voor meer informatie bel gratis 06-0220220 Stichting Consument en Veiligheid. ==r— Publikatie aangeboden door dit blad in samenwerking met de Stichting Ideele Reclame. SIRE mm UITKIJKPOST 23 DECEMBER 1987 Als je ons tegelijk aansteekt, een oogverblindend resultaat. Als je een weigeraar nog eens aansteekt, sta je nooit meer met je mond vol tanden. Als het misgaat, doe je 't volgend jaar gewoon met je andere hand. Een bevroren CV-installatie of geiser kan u een hoop narigheid bezorgen. Daarom heeft uw gasbedrijf een aantal nuttige tips voor u, onder andere over de wijze van stoken, hoe bevriezingsge vaar te voorkomen en over de ventilatie van uw woning. De tips zijn bedoeld voor situaties waarin het echt flink koud is. Meestal is dat het geval als het hard vriest, bijvoorbeeld meer dan 10 graden. Maar soms kan het ook behoor lijk koud worden als het maar enkele graden vriest en het fors waait. Ook dan is het raadzaam acht te slaan op on derstaande tips. Gas besparen Gas besparen kan ook als het koud is, maar u kunt niet alle maatregelen toe passen die u misscien gewend bent. Wat u wel kunt doen is de temperatuur over dag niet te hoog kiezen, gordijnen tegen de schemering sluiten en overdag de zon naar-binnen laten schijnen. Het wordt niet warm genoeg Als het bij erg koud weer niet warm genoeg wordt, controleer dan of de ke- telwaterthermostaat wel op de hoogste stand staat (90 graden Celcius). Die thermostaat kunt u bij de meeste CV- ketels vinden door de draaibare of af neembare klep van de CV-ketel open te doen. Komt u huis 's morgens moeilijk op temperatuur? In goed geïsoleerde hui zen, waar een CV-ketel met kleine capa citeit geplaatst is, kan dat voorkomen. Pas dan minder nachtverlaging toe. Voorkomen van bevriezing van uw CV-systeem Nachtverlaging is zeer zinvol, maar bij strenge kou is het verstandig de ther mostaat niet verder terug te draaien dan tot ca. 16 graden en alle radiatoren in huis open te draaien. Radiatoren en lei dingen koelen dan 's nachts niet te ver af en zo voorkomt u bevriezing, 's Mor gens is de woning bovendien sneller op temperatuur. Een pompschakelaar bespaart elektri citeit omdat de CV-pomp wordt stilge zet als er geen warmtevraag is. Het stilstaande water in leidingen en radia toren kan in koude vertrekken echter eerder bevriezen. Schakel daarom bij extreme kou de pompschakelaar uit. Is dat onmogelijk, stel dan de ketelwaterthermostaat 's nachts in op 40 tot 50 graden. De kamerthermostaat laat u op 20 of 18 graden staan. Die zorgt er dan voor dat er warm water blijft circuleren en de ke telthermostaat verhindert dat het 's nachts te warm wordt, "s Morgens moet u de ketelwaterthermostaat dan wel weer op de hoogste stand zetten. Een thermostaatklok is bijzonder han dig. Maar let er wel op dat bij extreme kou de thermostaat het niet te koud laat worden 's nachts. Controleer of de nachterverlaging niet te groot is. Zestien graden is een mooie temperatuur. Isoleer CV-leidingen op onverwarmde en tochtige zolders, vooral waar dak- vlak en zoldervloer samenkomen. Bij veel huizen liggen juist daar de CV- leidingen. Ook in kruipruimten, garages en in gesloten opstellingsruimteri is het isoleren van CV-leidingen nuttig. Ook als er geen vorstgevaar is: het isolatie materiaal hebt u met een goed jaar weer terugverdiend. Soms lopen in ruimten waar de CV- ketel of andere gasapparaten staan op gesteld de CV-buizen of waterleidingen langs ventilatie-openingen. Isoleer die leidingen zodat ze niet kunnen bevriezen. In noodgevallen kan een elektrisch verwarmingslint uitkomst bieden als gen leiding kans op bevriezing loopt en er geen mogelijkheid is om hem te isoleren. Bij sommige radiatoren, bijvoorbeeld in bijkeukens, garages of schuurtjes, bestaat toch kans op bevriezingsgevaar, zelfs al zijn die voorzien van thermosta- tische radiatorkranen met vorstbeveili- ging. Die zetten namelijk wel de radia tor open als het te koud wordt, maar niet de CV-ketel aan. Vanaf enkele tientjes zijn vorstbeveili- gers te koop die de CV-ketel inschake len als de radiator dreigt te bevriezen. Gebruikt u een allesbrander, houtka chel of open haard naast de CV? Zet de kamerthermostaat dan niet lager. De CV-ketel slaat anders niet meer aan, waardoor er geen warmwater door de radiatoren stroomt met alle kans op be vriezing van radiatoren en leidingen. Geisers en boilers Geisters kunnen bij strenge vorst be vriezen. Met name als ze tegen een dun ne of ongeïsoleerde buitenmuur zijn ge plaatst of als ze een korte afvoerpijp hebben, bijvoorbeeld onder een plat dak. De kou kan dan makkelijk bij de waterspiralen van de geiser komen. Niet alleen kunnen de spiralen door vorst ka pot barsten, maar ook bestaat het risico dat door ijsvorming de gasklep in de geiser wordt geopend. Sluit daarom de gastoevoer en de watertoevoerleiding en tap uw geiser af als er gevaar voor be vriezing is. In de handleiding van de gei ser staat hoe dat moet. Heeft u geen handleiding meer, raadpleeg dan uw in stallateur of, als het een huurgeiser is, uw gasbedrijf. Doe bij vorst 's nachts de waakvlam uit! Als de waakvlam aan is stroomt er namelijk koude lucht voor de verbranding langs het waterhuis van de geiser. Dat moet voorkomen worden. Boilers bevriezen niet zo gauw. Denk wel om de warm- en koudwaterleidin- gen langs buitenmuren en in onver warmde vertrekken. Lang van huis Let op woningen van overwinteraars. Gaat u lange tijd weg, dan kan het soms aan te bevelen zijn om de CV, geiser, boiler en waterleiding af te tappen, Ver geet ook de wasmachine in bijvoorbeeld de bijkeuken niet. Bedank wel dat uw huis dan steenkoud wordt (planten etc.) Gaat u maar één of twee weken weg, dan loont zoiets de moeite niet. Blijven verwarmen is dan handiger. Doe géén antivries in radiatoren. Daardoor bestaat namelijk de kans dat rubbers in de CV-installatie worden aangetast en dat er lekkage optreedt. Er is toch wat bevroren Krijgt u toch te maken met bevroren leidingen of radiatoren, ontdooi dan nóóit met open vuur. Gebruik warme doeken of een haarföhn. Zijn er zaken kapot, waarschuw dan eerst de installa teur vóór u gaat ontdooien. Anders krijgt u een waterballet. Let op ijspegelvorming. Door gasap paraten met hogere rendementen zijn de verbrandingsgassen tegenwoordig kou der en condenseert de daarin aanwezige waterdamp sneller. Daardoor kunnen ijspegels ontstaan aan de afvoeren van CV-toestellen en kachels. Die kunnen plotseling naar be neden komen en een gevaar voor bij- gangers opleveren. Ook kunnen ze de goede werking van het toestel belemme ren. Verwijder daarom de ijspegels of, als dat moeilijk zelf te doen is, schakel een installateur in. Uw veiligheid voorop Zorg voor voldoende ventilatie in uw huis. Kort en goed luidt hier het advies. Bijvoorbeeld tien minuten de ramen even open in de woonkamer en de slaap kamers. Zet de thermostaat tijdens dit ventileren lager. Isloren en kieren dich ten is een goede zaak. Maar houdt wel het ventilatierooster in de deur of het raam van de keuken en badkamer open. Stop de ventilatie-openingen niet dicht. Vooral als het koud is en uw gasappara ten op volle toeren draaien moet vol doende lucht voor de verbranding van het gas worden toegevoegd. Bij onvol doende aanvoer van lucht kan koolmo noxide (kolendamp) ontstaan. Controleer bij sneeuw of ventilatie- roosters niet dicht komen te zitten. Zeker bij extreme kou geen brandbare spullen plaatsen in de buurt van gastoestellen. Als het toestel langer in bedrijf is bestaat een verhoogde kans op brandgevaar. Goed onderhouden is van belang. Bij een flink koude winter is het toestel ex tra veel in bedrijf. Als de ventilatie dan bovendien te wensen overlaat is de kans op vergiftiging groter dan normaal. Hebt u uw gasapparaten dit jaar nog geen onderhoudsbeurt laten geven, doe dat dan alsnog. De gasmeter Bij strenge vorst maakt uw gasmeter overuren. Het mechanisme in de meter kan dan een piepend geluid maken. Maakt u zich daarover geen zorgen: er is niets mis met de meter. Die overuren betekenen wel een hoger gasverbruik. Houdt er bij een strenge winter rekening mee dat uw stook kosten hoger uitvallen. Informeer even tueel bij uw gasbedrijf of het zinvol is om de voorschotnota te verhogen, zo dat u later niet ineens een groot bedragt hoeft bij te betalen. U hoeft daar overi gens pas aan te denken als het lange tijd echt kouder is dan normaal. Bereidt u voor Hebt u een lijstje met telefoonnum mers bij de hand van uw installateur, gasbedrijf, onderhoudsdienst en water leidingbedrijf? En de gebruiksaanwij zingen van uw toestellen? Bij onver wachte calamiteiten kunt u daar veel plezier van hebben. Tot slot wijzen wij u er op, dat u altijd bij uw gasbedrijf terecht kunt voor alle informatie over manieren om zuinig te stoken, aanschag van isolatie, het plaat sen van warmtesthilden, de aanschaf van radiatorenkranen, speciale the- mostaten en vele andere zaken. Maak gebruik van dit gratis advies. Uw gasbe drijf adviseert. Juist en vooral bij kou. Gasbedrijf Kop Noord-Holland De afdeling voorlichting van het Gasbe drijf, vestiging Helderseweg 14 te Alk maar, is van maandag tot en met vrij dag geopend van 9.00-12.00 uur en van 13.00-16.00 uur. Telefoon: 072-145150. Verknal je toekomst niet! Vader Stephen King is de meest succesvolle schrijver van horror-literatuur ter we reld. Zijn boeken gaan in miljoeneno plages over de toonbank en beleven de ene herdruk na de andere. Naar elk nieuw King-verhaal wordt door ontel baar veel fans over de hele wereld reik halzend uitgekeken. Elke nieuwe titel van King marcheert onverbiddelijk door naar de top van de bestsellerlijst, de films die naar zijn romans gemaakt worden trekken steevast volle zalen, en om de rechten op zijn boeken wordt ge vochten. En Stephen King schrijft maar door. Hij kan het niet laten. „Ik zou, zegt hij „ook horror schrijven als ik er niet voor betaald werd. Voor mij bestaat er op de hele wereld niets zali gers dan mensen de stuipen op het lijf te jagen". Het begon allemaal vijftien jaar gele den, toen Kings vrouw Tabitha het ma nuscript van Kings eerste roman 'Car rie' uit de prullemand viste en haar man overhaalde het naar een uitgever te stu ren. Zonder die gouden inval had nu misschien niemand ooit van Stephen King gehoord, maar wat is er allemaal aan voorafgegaan? Stephen King werd in 1947 geboren in een dorpje in Maine. Zijn vader, een man met een carrière van twaalf am bachten en dertien ongelukken, liep weg bij zijn vrouw toen Stephen twee, en zijn broertje Davis vier jaar was. King: „Het klassieke verhaal. Hij zei dat hij een pakje sigaretten ging halen en is nooit teruggekomen. M'n moeder bleef met twee kleine kinderen achter zonder een cent. Ze was een sterkte vrouw, maar veel opleiding had ze niet, dus ze kon alleen aan de slag kómen als schoonmaakster, strijkster of ser veerster. Altijd hard werken voor wei nig geld. We droegen afdankertjes van onze neefjes, we gingen in bad bij een tante die een paar kilometer verderop woonde, en van familie en vrienden kre gen we vaak eten toegestopt. Toch heb ik mijn jeugd niet als arm ervaren. Dat zal veel met de houding van mijn moe der te maken hebben. Het klinkt afge zaagd, maar één ding zijn we nooit te- kortgekomen en dat is liefde. In die zin was ik heel wat minder 'kansarm' dan sommige kinderen uit rijke families waar de ouders nooit altijd of aandacht hebben voor hun kroost". Zijn vader heeft King nooit meer ge zien. King: „Ik ken hem alleen uit ver halen. Hij schijnt noal een rokkenjager geweest te zijn, had nogal eens moeilijk heden met de politie, heeft zijn naam een paar keer veranderd. Mijn moeder heeft me verteld dat hij dol was op Science fiction en horror-verhalen, die hij trouwens ook zelf schreef en pro beerde te verkopen. Dat is nooit gelukt, en al die verhalen zijn verdwenen". „Ik herinner me nu ineens een herfstdag ergens in de jaren vijftig, toen mijn broer en ik op zolder een paar rollen film vonden die mijn vader nog had ge maakt. Ik zal acht zijn geweest, m'n broer tien. We haalden ergens een pro jector vandaag, zo'n kolossaal ouder wets apparaat, en toen we die eindelijk aan de praat kregen viel het allemaal vreselijk tegen: een paar schimmige ver gezichten en wat onbekende mensen, maar pa was nergens te bekennen". „En toen, een paar spoelen later, sprong David overeind en riep: 'Dat is 'm! Dat is papa!' En daar stond ie dan, tegen de railing van een of ander schip, mijn vader. David kende 'm nog, maar voor mij was het een vreemde". Schooltijd Tijdens zijn schooltijd voelde Stephen King zich altijd een buitenbeentje. Hij had wel vrienden, maar het was alsof hij er niet echt bijhoorde. Hij was dik en onhandig en in de gymles, bij het sa menstellen van de teams, bleef hij altijd als laatste over. Op z'n twaalfde begon hij te schrijven. Na de middelbare school ging hij Engels studeren aan de universiteit en haalde zijn onderwijsbevoegdheid in dat vak. Banen lagen echter niet voor het opra pen en zo werkte King na z'n afstuderen eerst als pompbediende en later als overhemdenperser in een wasserij. Toen hij dan eindelijk een baan als leraar vond bleek dat zo slecht te betalen dat hij zich weer bij de wasserij meldde om avonddiensten te doen. King: „In die tijd heb ik 'Bezeten stad' geschreven, nog vóór 'Carrie', hoewel het later werd gepubliceerd. We woon den in een trailer in Hermon, een naar geestig, altijd ingesneeuwd gehucht in Maine, en als ik dan thuiskwam van mijn werk zat mijn vrouw helemaal in gegraven tussen de onbetaalde rekenin gen en ging ik in het zijkamertje zitten, met de typmachine op schoot, om te schrijven. Ik kan je verzekeren dat het heerlijk was om alle ellende even te ver geten en in dat piepkleine hok de strijd aan te binden met allerhande bloed dorstige vampieren". Spanning „Heel af en toe verkocht ik wel eens een verhal, maar daar viel met geen moge lijkheid van te leven. Financieel ging het steeds meer bergafwaarts en ik kon er steeds minder tegen. Ik werd gek van de gedachte tot m'n pensioen voor de klas te moeten staan terwijl ik zó graag met schrijven m'n brood wilde verdienen. Ik ging meer drinken dan goed voor me was, m'n huwelijk kwam onder een enorme spanning te staan, en ik weet niet hoe lang ik het nog zou hebben vol gehouden als 'Carrie' niet, in 1973, was geaccepteerd door Doubleday". Het duurde enige tijd voor 'Carrie' er door pers en publiek werd opgemerkt. Van de eerste editie werden 13.000 exemplaren verkocht, wat voor een on bekend auteur niet slecht is, maar toch in het niet valt vergeleken bij de miljoe nenoplages van een paar jaar later. In elke geval werd 'Carrie' opgemerkt door United Artists, die er in 1976 een film van maakte met John Travolta en Sissy Spacek in de hoofdrollen. Dankzij het succes van de film werden vervol gens twee en een half mjljoen exempla ren van de paperback-editie verkocht. Daarna ging het in een sneltreinvaart. Sinds 1978 schreef King gemiddeld een roman per jaar, en in 1982 was hij de eerste auteur in de geschiedenis die met drie boeken tegelijk op de bestsellerlijst stond. En nog is hij niet uitgeschreven. Onlangs is zijn nieuwste roman !Misery' verschenen, over de gruwelijke nacht merrie van een schrijver. Misery Een korte inhoudschets van 'Misery', dat in de meeste boekhandels verkrijg baar is: 'Paul Sheldon, auteur van een goedver- kopende romanserie, ontwaakt op een winterdag in een hem onbekend huis, een afgelegen boerderij in Colorado. Hij wordt wakker met ondraaglijke pijn in zijn buik en zijn benen en vindt een zonderlinge vrouw die beweert zijn le ven te hebben gered en hem begroet met de woorden: 'Ik ben Annie Wilkes, je grootste fan!' Deze Annie Wilkes, een forsgebouwde ex-verpleegster, blijkt zeer bedreven in het omgaan met pijnstillers en martel werktuigen, waaronder een bijl en een brander. Ze is woedend op Paul Shel don, want in diens laatste roman heeft hij Misery Chastain, Annie Wilkes' ge liefde personage, om het leven laten ko men. Annie Wilkes neemt er geen ge noegen mee dat Sheldon haar Misery 'vermoord' heeft en besluit er iets aan te doen. Ze koopt een schrijfmachine voor Paul Sheldon en geeft hem opdracht zijn heldin weer tot leven te brengen. Gebonden aan zijn rolstoel, afhankelijk van pijnstillers en opgesloten in zijn ka mer, heeft Paul weinig keus. Maar schrijvers beschikken ook over wapens.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1987 | | pagina 16