Instituut De Wester: kleinschalig onderwijs 0os°J^,,Se'fZy<aer JksbJSrt '9/Ze,K^ 9 wi pr- v,e *er///fua 0\,j qQ/~) 9enC/,Jbbi UITKIJKPOST 23 DECEMBER 1987 Hoewel Fiorella Martijnse al zo'n vijf jaar bezig was me! het geven van Franse les ,,aan de keukentafel". Zoals zij het zelf noemt, heeft zij sinds een jaar een instituut voor kleinschalig onderwijs en heeft zij de beschikking over een alle raardigste ruimte aan de Westerweg 26. Al een jaar draait het instituut en niet zonder succes. Op het ogenblik zijn er zo'n 70 leerlingen. Er wordt les gegeven in Frans, Spaans en Engels, waarbij het accent vooral op het spreken en ver staan ligt en omdat de groepjes niet gro ter dan 5 a 8 leerlingen tellen komt u daar ook echt aan toe. Aan het einde van een cursus wordt een getuigschrift uitgegeven, maar het is ook mogelijk door te gaan voor het diploma, maar dat is niet het eerste vereiste. De cursussen kennen een z.g. instap- mogelijkheid, zowel gevorderden als be ginners kunnen aan de cursus deelne men. Er wordt niet op een schoolse ma nier les gegeven. De bedoeling is om op een plezierige ontspannen manier de les sen te geven. Naast de bovengenoemde talen, worden er ook astrologie en parapsychologie ge geven, beiden ook in klein verband. In februari start de tweede ronde, wie daar dus aandeel wil nemen moest men zich nu wel opgeven. (072-128709) De lessen zijn voor alle leeftijden, voor jong en oud, voor mannen en vrouwen. Tevens is het heel goed mogelijk dat het lessenpakket nog wordt uitgebreid. "Er zijn veel mensen die van een be paald onderwerp zoveel afweten dat het dan jammer is, dat meer mensen daar geen kennis van nemen. Als ik zo ie mand tegen kom, vraag ik hem/haar bij mij een cursus te komen geven", zegt Firorella Martijnse. Wilt u bijvoorbeeld met een stel vrien den of familieleden een eigen groepje Onderwijs aan volwassenen in klei ne groepjes, dat kan bij Instituut De Wester. vormen dan is dat ook mogelijk. Tot op dit moment worden de lessen alleen nog 's avonds gegeven, maar in de toekomst is het ook mogelijk overdag een cursus te voegen, maar dat gaat in overleg. Zijn er nog scholieren die net even een duwtje in de rug nodig hebben, ook zij kunnen bij instituut De Wester terecht. Buiten de boeken, die door de scholie ren zelf aangeschaft worden, heeft het instituut de beschikking over veel mate riaal, bijvoorbeeld liedjes en niet te ver geten, "de foefjes". Door de gunstige ligging van instituut "de Wester", het is het laatste huis aan de Westerweg in Heiloo en ligt dus vlak bij Alkmaar, komen de deelnemers in verschillende gemeenten. Wie straks met vakantie al even kennis met de taal van zijn/haar vakantieland wil hebben gemaakt of de spreekvaar digheid wat wil opvijzelen kan 1 februa ri met een cursus Frans, Engels of Spaans beginnen. Nieuw bij Instituut de Wester worden de muziekcursussen. Allround musicus Fred Knijn zal bij voldoende belangstel ling een aantal lessen verzorgen. Daar bij wordt gedacht aan drumles, een cur sus toegespitst op harmonie- en fanfare muziek en een notenleesgroep. Deze on derwerpen worden zowel voor jongeren als voor ouderen gegeven aan het eind van de middag. Overdag is voorts een cursus algemene muziekleer voor oude ren gepland. Alle informatie, ook met betrekking tot andere cursussen, krijgt u op 072-128709. RAZOR BLADE TWEEDE KERSTDAG IN AKERSLOOT Zaterdag 26 december "staat de bekende formatie Razor Blade in dancing De Vriendschap te Akersloot. Een formatie die eigenlijk geen nadere beschouwing nodig heeft, gezien de vele fans die de groep in de loop der jaren om zich heen heeft verzameld. Drijvende kracht ach ter Razor Blade is ongetwijfeld Remy Beukers, die praktisch alle zang voor zijn rekening neemt. Nummers van U2 en van Golden Earing staan hoog in het vaandel van deze showgroep, alsmede veel nummers van Europe en Thin Liz zy. Tweede Kerstdag vanaf acht uur te zien en te horen in De Vriendscha te Akersloot, waar op zaterdag 9 januari Canyon en op 23 januari Break voor het voetlicht treedt. ONDERLINGE WEDSTRIJDEN KEURPLOEG MEISJES DOVES Zaterdag 19 december hebben met veel plezier en onder grote belangstelling van hun ouders, de keurploeg meisjes van de gymnastiekvereniging DOVES de onderlinge wedstrijden gehouden. Deze wedstrijd was spannend en de verschil len onderling gering. De uitslag was toch wel verrassend. Met een zeer kleine voorsprong eindigde Ri- na Rotteveel met 30,85 als eerste, op de voet gevolgd door Marloes Zoon met 30.45. Als derde eindigde Danielle Kop- pes met 30.40. De geringe verschillen geven aan hoe weinig de meisjes aan el kaar hebben toegegeven. De volledige uitslag is als volgt: 1. Rina Rotteveel 2. Marloes Zoon 3. Danielle Koppes 4. Eefje Pieterse 5. Monique Pater 6. Annemiek Duinmeyer 7. Kim v. Ewijk 8. Janneke Smakman. IJSCLUB NAAR DE MEENT Dit jaar organiseert de ijsclub een schaatsmiddag voor haar leden op de baan in Alkmaar. IJs en wederdienende gaan we dinsdagmiddag 29 december om 13.00 uur vertrekken per auto vanaf de Komart. Graag opgeven voor maan dagavond 28 december, tel. 11525 of 10177. NIEUWJAARSRECEPTIE BIJ J.O.E.B. We beginnen het nieuwe jaar met een te gekke band, 'De Generaal' genaamd. Deze band brengt verschillende stijlen swingende muziek met daarbij veel hu mor. Deze 7-mans-formatie met veel koper-werk o.a. een trompetist, trom- boniste, alt-saxofoniste en een tennr- saxofoniste kan bogen op vele geslaagde optredens. Er wordt dus belist geen kei harde muziek ten gehore gebracht, het moet een gezellige babbel-middag worden. De entree is gratis, want het was toch al duur genoeg deze laatste maand van het afgelopen haar. Dit alles op 1 januari 1988. aanvano 1 f\ OH 1111 r RECREATIESCHAP ALKMAARDER- EN UITGEESTERMEER Op 23 december 1987 wordt om circa 15.30 uur het nieuwe Beheers- en Voor- lichtingscentrüm van het Recreatie schap Alkmaarder- en Uitgeestermeer geopend door de gedeputeerden van de provincie Noord-Holland, de heren W. T. van Gelder en F. Tielrooy. Het cen trum is gelegen aan de zuidzijde van het Alkmaarder- en Uitgeestermeer in het toekomstige Oeverpark Zwaansmeer. Jarenlang vonden beheer, administra tie, voorlichting, onderhoud en opslag ten dienste van het recreatieschap plaats vanuit verscheidene accommodaties verspreid in het gebied. Naast dit nadeel voldeden de accommodaties veelal niet aan de eisen. Zo vond de administratie plaats in het 'Regthuis', voor reparaties moest men naar het Oeverpark Dorre geest en de opslag van goederen was on dergebracht in een schuur aan de Mei- dijk en een container aan de Woudhaven. In verband met een efficiënte werkwijze werd dan ook in 1984 besloten tot het stichten van een geheel nieuw onderko men. Gekozen werd dit onderkomen te situeren in het toekomstige Oeverpark Zwaansmeer ten noorden van de Lagen dijk te Uitgeest. Dit omdat in de nabije toekomst op dit oeverpark en dat van Dorregeest de meeste dagrecreanten worden verwacht, de genoemde plek het best bereikbaar is en er zich de meeste beheerswerkzaamheden zullen voor doen. Het nieuwe Beheers- en Voorlich tingscentrum beschikt over ruimten voor de beheerder, vergaderen, voor lichtingsactiviteiten, personeel, werk plaats, opslag en E.H.B.O. De architect is ir. Plas en Partners. Aannemingsbedrijf De Jong te Ursem had de uitvoering. De financiering, werd mogelijk gemaakt uit het Fonds Openluchtrecreatie van het ministerie van landbouw en visserij- en «Je provin cie Noord-Holland, door gelden vrijko- mende bij de verkoop van landbouw gronden en dankzij investering door het recreatieschap zelf. De eerste paal geslagen op 6 april 1987, kent nu z'n gevolg in de openingshande ling op 23 december waardoor het be heer, het onderhoud en de voorlichting ten behoeve van het dagrecreatieve ge beuren op en rond het Alkmaarder- en Uitgeestermeer doelmatig zal verlopen. CHILDREN'S INTERNATIONAL SUMMER VILLAGES Kinderen uit alle delen van de wereld die samen bezig zijn, leren elkaar begrijpen en worden vrienden. Deze vriendschap kan de grondslag vormen voor méér vrede in de wereld. Dat is de grondge dachte van Children's International Summer Villages (CIVS), een internati onale organisatie waarbij zo'n vijftig landen zijn aangesloten. CISV organi seert al sinds 1951 kinderkampen (Sum mer Villages) en uitwisselingen (Interchanges). Summer Villages Aan de Summer Villages nemen deel jongens en meisjes van elf jaar oud. Ne derland mag in de zomer van 1988 een delegatie sturen naar ondermeer Cana da, Costa Rica, Duitsland, India, Ja pan, Noorwegen, Roemenië, Verenigde Staten en Zweden. Daarnaast zal CISV- Nederland het komende jaar ook in ei gen land een Summer Village organise ren, waaraan een Nederlandse delega- tiezal deelnemen. Elke delegatie bestaat uit twee jongens en twee meisjes. In een Summer Village ontmoeten tien delegaties uit even zo veel landen elkaar gedurende vier we ken. Elke delegatie wordt begeleid door een volwassen leider of leidster uit eigen land. Interchanges Aan Interchanges doen groepen van tien kinderen uit twee landen mee. Per land vijf jongens en vijf meisjes in de leeftijd van twaalf tot vijftien jaar. De Interchange duurt tweemaal twee we ken. Iedere Nederlander wordt "gekop peld aan een buitenlands deelnemertje op grond van interesse, hobby e.d. Zij verblijven afwisselend twee weken in ei gen gezin en twee weken in het buiten landse gastgezin. Ook deze delegatie van tien kinderen wordt begeleid door een leider of leidster uit eigen land. Een Interchange zal in 1988 plaatsvinden met Denemar ken, Finland, Italië, Verenigde Staten en Zweden. Kosten De kosten van een Summer Village of een Interchange bestaan voornamelijk uit de reiskosten voor de deelnemer zelf en een hoofdelijke omslag van de reis kosten van de leid(st)er,. Daarnaast moet de contributie aan CISV worden voldaan. Meer informatie over de CISV activitei ten is te verkrijgen door een briefje te sturen naar het secretariaat van CISV Nederland, Hoge Duin en Daalseweg 49, 2061 AE Bloemendaal. Of bel 023-247307 op dinsdag van 10.00-12.00 uur en van 20.00-22.00 uur en op don derdag van 16.00-18.00 uur. BIJZONDERE GROENTEN EN VRUCHTEN VOOR EEN GESLAAGDE KERSTMAALTIJD De tijd is aangebroken voor het sa menstellen van het kerstmenu. In deze donkere dagen voor Kerst kost het me nigeen de nodige hoofdbrekens om te bepalen wat er met de Kerstdagen op ta fel moet komen. Bedenk dan dat groen ten en fruit een grote rol spelen bij zo'n maaltijd. Het zijn kleurrijke en smake lijke produkten, die in elke gang van de maaltijd gebruikt kunnen worden. Bo vendien zijn ze licht verteerbaar. Zon der groenten en fruit zou een maaltijd er maar saai en kleurloos uitzien. Door minder bekende groente- en fruit- soorten te gebruiken, die rond deze tijd van het jaar goed verkrijgbaar zijn, maakt u er een maaltijd van om nooit te vergeten. Dürf te experimenteren met produkten als avocado, litchi, sharon, pomelo, en sweetie. Produkten met tal loze gebruiksmogelijkheden. Groenten en fruit zijn licht verteerbare produkten en dit maakt ze zo geschikt om in alle gangen van een maaltijd te verwerken. Groenten en fruit bevatten veel vitami nen en mineralen, nauwelijks vet en veel voedingsvezel. Voedingsvezel heeft een gunstige uitwerking op de stoelgang en heeft een verlagend effect op het cho lesterolgehalte van het bloed. Dus wat wilt u nog meer! In dit artikel gaan we in op wat minder bekende produkten als schorseneren, broccoli, litchi en sharon. De bijbehorende recepten kunnen vast wel een bijdrage leveren aan een geslaagde kerstmaaltijd. Schorseneren Schorseneren zijn lange, dunne witte wortels met een zwarte schil. De groente komt oorspronkelijk uit het Middeland- se Zeegebied. Schorseneren worden vooral geteeld in West-Vlaanderen, Frankrijk en Nederland. Van oktober tot april wordt de groente geoogst. In Duitsland noemt men de groente wel winterasperges, omdat de fijne smaak veel weg heeft van asperges. Reken bij aankoop op 250 gram per persoon. Bereiding: Schorseneren schillen met een dunschiller en in stukken van 6 cm snijden. Direkt in water met azijn of melk zetten, om bruinverkleuring te voorkomen. De schorseneren koken in water met een scheut azijn of melk ge- durende 20 minuten. Schorseneren kunnen ook voor het schillen gekookt worden (net als rode bieten). Ontvel ze na het koken en snijd ze in stukken van 6 cm. Schorseneren kunnen opge diend worden met bijvoorbeeld, kaas saus, kerriesaus, of tomatensaus. Of maak eens schorsenerensoep met room! Broccoli Broccoli stamt af van de klein, wilde bloemkool uit Klein-Azië. Broccoli heeft in tegenstelling tot bloemkool, een groene kleur en lossere structuur. De smaak van broccoli heeft iets weg van bloemkool, maar is pittiger en fijner. Broccoli is het gehele jaar verkrijgbaar in ons land. Bij aankoop moeten de roosjes van broccoli groen van kleur zijn en stevig aanvoelen. Reken bij aan koop op 250 gram per persoon. Bereiding: Broccoli wassen en het on derste deel van de stronk snijden. Roos jes van de stelen snijden en stelen in stukken snijden. Roosjes en steel zijn dan tegelijk gaar. Reken op 6 a 8 minu ten kooktijd. Broccoli is prima te com bineren met een kaas-hamsaus of tomatensaus. Litchi: Chinees vruchtje De Litchi, of lychee (Engels), is terecht een exotisch vruchtje te noemen. De vruchtjes zien er prachtig uit met een felle rood-roze, geschubde schil en het witte, glazige vruchtvlees. De zoete vruchtjes, ter grootte van een pruim, hebben een bruine, glanzende (oneetba re) pit. De vruchten groeien in trossen aan struikachtige blomen. De litchi stond al in het oude China be kend als één van de fijnste vruchten. De vrucht wordt geïmporteerd uit Thai land, Israël en Madagascar. Litchi's zijn ook geconserveerd in blik verkrijg-' baar. De brosse schil van de litchi, kan gemakkelijk gepeld worden met de vingers. Litchi's kunnen zo gegeten worden als tafelfruit. Ze zijn geschikt om in vruch tensalades en in groentesalades te verwerken. Sharon De sharon is een gekweekte variëteit van de kaki. De kaki en de sharon hebben alleen het uiterlijk met elkaar gemeen, ze lijken namelijk op een oranje tomaat. De sharon wordt geïmporteerd uit Israël en is van november tot en met januari verkrijgbaar in ons land. De sharon heeft een fris-zoete smaak. De vrucht bevat geen pitten of klokhuis en kan zo wel in harde als in zachte toestand gege ven worden. De vrucht heeft een zeer hoog gehalte aan vitamine C en B-Caroteen. De harde vrucht kan uit de hand gege ten worden of gebruikt worden als gara- nituur bij vlees of kip. Ook kan de har de vrucht in groente- of vruchtensalades verwerkt worden. De zachte vrucht kan uitgelepeld worden.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1987 | | pagina 18