finale opruiming Theater terug bij Buk Buk met de première van tHof Emancipatiebeleid krijgt vorm via 'Vrouwenwijzer' Uitkijkpost ^éotSiuis ^er/eto SfL ST-JAN mavo OPEN DAGEN 53e JAARGANG NO. 5 - 3 FEBRUARI 1988 NIEUWSBLAD VOOR HEILOO EN OMSTREKEN zie pagina 5 donderdag, vrijdag en zaterdag de laatste 3 dagen de laatste winterrestanten tegen de allerlaagste prijzen. GEMEENTEGIDS HEILOO 1988-1989 drukkerij Stationsweg 85, Heiloo AUDIO VIDEO-TV CASSETTEDECK SONY TC-FX330 Vrijdag 5 februari van 19.00 tot 21.00 uur Zaterdag 6 februari van 11.00 tot 13.00 uur Oud papter acties in Neifao Drie generaties Van der Borden in makelaardij Lid Stichting Bontwaarborg Grote collectie nieuwe mantels Reparatie, modernisatie en cleaning Maatwerk op eigen atelier Hertenlaan 8 - Bergen - Tel. 02208-95530 Wageoweg 11 - Haarlem - Tel. 023-312086 bij Houtplein Gepromoveerd Advertenties en administratie Uitkijkpost: Rechte Hondsbosschelaan 22 - Postbus 68 - 1850 AB Heiloo. (072-330175 b.g.g. 334531) Redactie-adressen: Baafjeslaan 1, 1852 BE Heiloo (072-331081) Westerweg 371. 1852 PR Heiloo (072-333775) Dit blad verschijnt op woensdag huis-aan-huis in een oplage van 13 000 exemplaren in Heiloo. Limmen Akersloot, Egmond-Binnen, Rinnegom en Egmond aan den Hoef Redactionele kopij en advertentie-opgaven moeten uiterlijk maandag om 18.00 uur in ons bezit zijn. Advertentieprijs per mm 65 cent (excl. BTW) Bij adverteren op contractbasis gelden aanzienlijk lagere mm-prijzen. Vraag onze prijsopgave! BURGERLIJKE STAND GEMEENTE HEII.OO Geboren: Cato, d.v. urnelis J. de Haan en Ca- tharina C.M. Bakker. Violet, d.v. Jaco bus W.H.M. Laurent en Margaretha Terpstra. Christina S., d.v. Frank P. Verhaaf, en Alexandra C. Wijckelsma. Adam, z.v. Eduardus J.M. Slinkert en Johanna C. Sengers. Sebastiaan A., z.v. Bart de Boer en Sonja J. Sprink. Huwelijksaangiften Everardus V. Overtoom en Johanna C. Schreuder. Huwelijken Jouke Douma en Annemieke Lamar. Overleden Jacobus A. Zuurbier, Johannes A.M. Ligthart, Adriana van Barneveld, w.v. Althuizius, Elizabeth van Vugt, w.v. Kaandorp, Charles A. Hart, Jacob Blom, Maartje Knap, w.v. Greeuw. Jan Koning, Geertje Brouwer, w.v. Kruit, Willem Glas, Marit Kwast EIGEN TECHNISCHE DIENST BROEK OP LANGEDIJK HORNWEG12 TEL0226Q 15959 Dolby B. Super High Density geluidskoppen. Gescheiden schuifregelaars en piekniveaumeters. Cue/review. Aansl. voor hoofdtelefoon en 2 microfoons. Hxbxd: 10,5x43x25 cm. VAN 499, - PERFEKTt SERVICE - I AGE PRIJZEN Tel. 072-332780 De Dors 2 Postbus 54, 1850 AB Heiloo Samen met de Uitkijkpost wordt deze week op ieder adres in Heiloo de 'Vrou wenwijzer' bezorgd. Een uitgave van de Gemeente Heiloo, de eerste voor iede reen waarneembare stap op weg naar een gemeentelijk emancipatiebeleid. Maar het is niet de eerste activiteit van de gemeente op dit terrein: al in 1983 verscheen de eerste Emancipatienota in Heiloo. Via een bijgewerkte en aan de actualiteit aangepaste nota en adviezen van de welzijn$commissie werd vorige maand (donderdag 7 januari) door de gemeenteraad besloten een aantal zaken op het gebied van emancipatie aan te pakken. Wanneer over emancipatie gesproken wordt, gaat het om gelijkwaardigheid tussen verschillende groepen van de sa menleving op allerlei terrein. Tijdens de behandeling van de Emancipatienota en de daaraan gekoppelde voorstellen van het college, werd onder andere door CDA-woordvoerder Swart de hoop uit gesproken dat het beleid van de gemeen te niet 'beperkt' zal blijven tot vrouwen, maar dat ook aandacht wordt geschon ken aan andere groepen, zoals ouderen en gehandicapten. Vooralsnog richt de gemeente zich op vrouwen. Andere groepen worden niet genegeerd, zoals blijkt uit het voor woord van de 'Vrouwenwijzer'. Daarin schrijft wethouder mevrouw Willemse- van der Ploeg over emancipatie: 'Het is een proces van groeien naar een maat schappij, waarin een ieder, jong en oud, ongeacht sexe of geaardheid, gelij kwaardig functioneert. Het is een groei naar een samenleving, waaraan iedereen zijn of haar aandeel levert en daardoor verbreding en verrijking bewerkstelligt'. Achtergronden Redenen voor het uitgeven van de 'Vrouwenwijzer' zijn ondermeer: - Vrouwen beter informeren over voor hen relevante zaken. - Informatie wordt voor vrouwen toe gankelijker gemaakt door deze verza meld en inzichtelijk aan te bieden. - Door middel van de 'Vrouwenwijzer' wordt zichtbaar gemaakt wat de ver schillende mogelijkheden zijn en waar (andere) vrouwen zich mee bezighouden. - De 'Vrouwenwijzer' is ook van belang voor vrouwen, die zich in eerste instan tie niet direct bezighouden met emanci patie, maar die door omstandigheden informatie nodig hebben over bijvoor beeld het zoeken naar een baan, het vin den van rechtshulp en dergelijke. Enkele leden van de Werkgroep Eman cipatie, die ook de concept-nota Eman cipatie heeft opgesteld en aangeboden aan de Welzijnscommissie, hebben met vrouwenw ijzers uit andere gemeenten als voorbeeld aangegeven welke infor matie met name voor vrouwen in Hei loo van belang zou kunnen zijn. Daar bij is gekozen voor de volgende onder werpen: arbeid, opleiding en vorming, kinderopvang, bevolking, wonen, ge zondheidszorg, maatschappelijke dienstverlening, sexueel geweld, rechts hulp en een overzicht van instellingen als sociale voorzieningen en vrouwenorganisaties. Bewuste keuze Wat betreft de informatie is er een be wuste keuze gemaakt. Niet alle organi saties en instanties, waar vrouwen te recht kunnen, zijn zonder meer opgeno men. De genoemde adressen moeten niet van te algemene aard zijn, dus vere nigingen voor zowel mannen als vrou wen. Bij de selectie stond de doelgroep - volwassen vrouwen - voorop en niet bijvoorbeeld een uitputtende lijst bie den van alle mogelijke Heilooër organi saties. Vaak genoeg wordt er ook ver wezen naar instanties buiten de gemeente. De vorm waarin de informatie wordt aangeboden is allereerst een samenvat- ting van de meest belangrijke informa tie met betrekking tot een bepaald on derwerp en daarna als afsluiting één of meerdere adressen waar men verder te recht kan. Het is overigens zo, dat de informatie ook voor mannen en 'niet volwassen' vrouwen vaak genoeg bruikbaar kan zijn. In dat opzicht is de 'Vrouwenwij zer' een geëmancipeerde uitgave. Wel ligt de nadruk op voor vrouwen bruik bare informatie. Om deze informatie actueel te houden worden genoemde in stanties, in geval van wijzigingen, en eventueel andere organisaties, die me nen in aanmerking voor opname in de 'Vrouwenwijzer' te komen, verzocht te reageren bij het Bureau Welzijn van de Gemeente Heiloo, telefonisch bereik baar onder nummer 072-313121, schrif telijk via Postbus 1, 1850 AA Heiloo. Vervolg Na deze eerste stap naar een goed eman cipatiebeleid in de Gemeente Heiloo is het volgende doel het instellen van een speciaal telefoonnummer, waarop vrou wen terecht kunnen met al hun vragen en opmerkingen. Hieraan wordt reeds gewerkt, evenals aan het inventariseren van de behoefte aan (meer) kinderop vang. In de loop van 1988 zullen deze twee zaken tot stand gebracht worden. Zoals in de inleiding geschreven is, wordt de 'Vrouwenwijzer' vandaag huis-aan-huis in Heiloo bezorgd. Het kan natuurlijk gebeuren dat het handza me gele boekje zoek raakt. Ook kan het voor bijvoorbeeld jongeren een bezwaar zijn om de informatie thuis op te zoe ken; liever doen zij dat in enige anoni miteit. Daarom is de 'Vrouwenwijzer' ook bij een aantal Heilooër instanties beschikbaar, onder andere bij de open bare bibliotheek, het maatschappelijk werk, spreekkamers van artsen, het jon gerenwerk en natuurlijk het gemeente huis zelf. Donderdag 4 februari De Duif, Marienstein 180. Tijdens schooluren. Zaterdag 6 februari Atletiekvereniging Trias, kantine bij de atletiekbaan, Het Maalwater 1. Tussen 9.00-11.00 uur. Gymnastiekvereniging Klimop, contai ner op het parkeerterrein achter de Moeder Godskerk. Tussen 10.30-11.30 uur. Handbalvereniging De Foresters, par keerterrein De Egelshoek, Laan van Muijs. Tussen 8.00-17.00 uur. Halen op verzoek: 331724. Benedictusschool, Hasebroekweg 21. Tussen 9.00-12.00 uur. Ook lompen! Ook dagelijks onder schooltijden kun nen oud papier en lompen gebracht worden. Victoriegroep Scouting Heiloo, huis- aan-huis actie Plan Zuid. Dozen en/of bundels gereed zetten langs de kant van de weg voor 9.30 uur, ook bij slecht weer. Halen op verzoek: 332942. Vrijdag t/m maandag Hockeyvereniging De Terriers, kantine op sportcomplex Het Vennewater. Za terdag en zondag van 11.00-17.00 uur; vrijdag en maandag van 20.00-22.00 uur. Maandag t/m vrijdag (school-/werkdagen) Muziekvereniging Eensgezindheid, Laan van Muijs 1. Tussen 8.00-16.00 uur. Halen op verzoek: 332336. Volksmuziekschool, Het Veld 1. Tussen 9.00-12.00 uur en 14.00-20.00 uur. WAO/AAW Belangenbehartiging Hei loo, container nabij 'i Trefpunt, Westerweg 292. Tussen 9.00-17.00 uur. De Nieuwe Hoeve, Boekenstein 43. Tij dens de schooluren. Ook lompen. Freinetschool, Het Malevoort 9. Bren- gentijdens de schooluren, tussen 8.30-15.15 uur. Alle dagen Fanfare-showband TKH, Werkendels- laan 66. Tussen 8.00-20.00 uur. Halen op verzoek: 331783. Ook lompen. Victorie-groep Scouting Heiloo, contai ner nabij clubgebouw De Bolder, hoek Kerkelaan/Westerweg. Ook lompen, mits in plastic zakken. Halen op ver zoek: 332942. Clemens Willibrordschool, container naast de Grosmarkt, hoek Ewislaan/Westerweg. HSV, parkeerterrein sportpark Bayers- hoffweg. Tussen 8.00-20.00 uur. Sinds januari van dit jaar is de derde ge neratie Van der Borden beëdigd als ma kelaar in onroerende goederen bij dit Alkmaarse bedrijf, bekend onder de fa milienaam. Pieter van der Borden, al zes jaar werkzlam in de zaak, mag nu geheel zelfstandig opereren. Vader Jan werkt al 43 jaar in de firma, waarvan 32 jaar als beëdigd makelaar. De grondleg ger is Pieter van der Borden Sr., die op 1 mei 1933 startte. Het makelaarschap is een zogeheten vrij beroep. Maar wel een beroep waaraan strenge eisen worden gesteld. Niet voor niets vindt de beëdiging van een make laar plaats door de president van de rechtbank. Ook in vroeger tijden kon een makelaar niet zomaar zijn of haar gang gaan. De plaatselijke schout of de gemeenteraad moest zijn goedkeuring verlenen. Als bewijs daarvoor kreeg de betreffende makelaar een stafje, waar mee hij zijn overeenkomsten kon verze gelen. Tegenwoordig krijgen makelaars aangesloten bij de NVM ook nog wel een makelaarsstafje, namelijk als zij 25 jaar als zodanig actief zijn. Woningbeheer Makelaardij Van der Borden heeft be halve een adviserende en bemiddelende functie bij de verkoop van onroerende goederen ook andere pijlen op de boog. Woningbeheer is er daar één van. Ten gunste van bijvoorbeeld pensioenfond sen wordt het beheer van woningen en bedrijfspanden uitgevoerd. Daarbij wordt niet alleen het financiële aspect, maar ook het technisch onderhoud bij Van der Borden ondergebracht. Een derde pijler van het bedrijf is afslui ten van verzekeringen en hypotheken, natuurlijk vaak in nauw verband met de aan- of verkoop van een pand. Op het gebied van hypotheken is Van der Bor den breed georiënteerd. Maar liefst 45 geldverstrekkers zijn beschikbaar voor potentiële kopers, zodat aan de wensen van de klant in bijna alle gevallen kan worden tegemoet gekomen. Toen Pieter van der Borden in 193? zijn bedrijf startte kon hij niet bevroeden dat zijn eenmansbedrijf in een halve eeuw zou uitgroeien naar een grote ma kelaardij me! veertien medewerkers in vaste dienst. Maar de sfeer van een fa miliebedrijf is tot op de dag van van daag gebleven. In de regio, waarbij Hei loo een steeds belangrijkere plaats in neemt voor het bedrijf, is Van der Bor den een vertrouwd adres geworden. Ontwikkelingen De uitbreiding van het bedrijf heeft na tuurlijk alles te maken met het feit dat Heiloo Gemeente' In samenwerking met de uitgever van de Uitkijkpost zal in het voorjaar 1988 een nieuwe editie van de gemeentegids verschijnen. Deze zal gratis huis-aan-huis in Heiloo worden verspreid. De gemeentegids 1988-1989 bevat ondermeer gegevens over onderwijs, sport, gezondheidszorg en het verenigingsleven. Wij verzoeken alle verenigingen c.q. organisaties in Heiloo hun gegevens te verstrekken aan de afdeling Algemene Zak^n, Raadhuisweg 4, 1851 JA Heiloo, tel. 313145. Het gemeentebestuur. Drukkerij Uitkijkpost B.V. Rechte Hondsbosschelaan 22 Postbus 68 1550 AB Heiloo Telefoon 072-330175 ini er steeds meer woningen komen. Maar van groter belang is dat die woningen regelmatig van eigenaar wisselen. Mo menteel bijvoorbeeld is er veel vraag - bijvoorbeeld in Alkmaar - naar wonin gen tussen de 125 en 150 duizend gul den. In andere gemeenten is de catego rie tussen twee en drie ton bijzonder in trek. Dergelijke ontwikkelingen, gekop peld aan de rentestand, vragen veel know-how van de makelaar. Bij Van der Borden wordt de noodzake lijke kennis op twee manieren verwor ven. Allereerst is het werkterrein - Alk maar en omstreken - in de loop der ja ren zeer vertrouwd geraakt. Niet in de laatste plaats omdat de medewerkers in diverse gemeenten rond Alkmaar woon achtig zijn. Bijvoorbeeld zijn in Heiloo drie Van der Borden-mensen gehuis vest, waaronder Pieter Jr. Daarnaast is de NVM (Nederlandse Vereniging van Makelaars) een bron van informatie Automatisering De NVM doet ten gunste van de onge veer 1800 aangesloten makelaars aan belangenbehartiging naar particulieren en overheid. Het biedt de kopers en ver kopers van woningen ook een garantie: er is een eigen tuchtrechtspraak, via welke een makelaar die de fout is inge gaan teruggefloten kan worden. Van der Borden is nog nooit op het matje ge roepen, maar de mogelijkheid daartoe is een extra zekerheid voor de particulier. Een ander belangrijk aspect van de NVM is dat er een geautomatiseerd systeem is van de woningmarkt, voor zover deze 'onder handen' komt of is geweest bij de leden. Een te verkopen huis dient binnen 24 uur aangemeld te wordep, waarna een week lang deze in formatie alleen voor de NVM-leden be schikbaar is via het computer-netwerk. Pas na die week wordt 'wereldkundig' gemaakt wat er te koop is. Dat laatste gebeurt via advertenties, bijvoorbeeld in de Uitkijkpost. Aanvankelijk was de computer voor Jan van der Borden een leuk hulpmid deltje. Nu hij er een aantal jaren mee werkt, geeft hij toe: „We kunnen niet meer zonder". Ook voor hypotheken en verzekeringen wordt de computer veel gebruikt. Actief blijven Hoewel de computer een fraai apparaat is, moet een makelaar zelf ook actief blijven. Bij Van der Borden zijn er vo lop activiteiten. Zo zijn er fraaie bro chures samengesteld voor aankopers en verkopers van woningen en is er ook een overzichtelijk reclameplan bij onroerend-goed-transacties. „Het leuke in ons vak is dat je intensief met een grote verscheidenheid aan men sen bezig bent", vinden Jan en Pieter Jr. „Eerst probeer je uit te zoeken wat iemand precies wil en kan, daarna ga je gericht op zoek. Een goede kennis van te voren voorkomt teleurstellingen ach teraf. Door de computer kunnen we snel resultaat boeken, maar ook daarna blijft er een stuk dienstverlening naar de klant". Makelaardij Van der Borden is ge vestigd aan de Kennemerstraatweg 33 te Alkmaar, tegenover de afslag naar het Centraal Ziekenhuis. Telefoon 072-111141. Het is alweer geruime tijd geleden dat bij Jongerencentrum Buk Buk aan de Pastoor van Muijenweg 12 te Heiloo een theatervoorstelling te zien was. Aanstaande vrijdag wordt die oude ge woonte echter weer opgepakt. De uit Alkmaar en omstreken afkomstige theatergroep tHof houdt dan bij De Buk haar derde eigen productie, 'Dub bele Fout', ten doop ten overstaan van het Heilooër publiek. De voorstelling begint om 21.00 uur precies en de entree bedraagt 5,00. Mensen, die als vereniging of vanuit hun school de voorstelling bezoeken kunnen op een korting van twee gulden rekenen. Zij moeten zich dan wel van te voren even melden. Vrijdag vanaf 11.00 uur kan men voor kaartverkoop (indivi dueel en in groepsverband) terecht bij Buk Buk aan de Pastoor van Muijen weg, telefonisch bereikbaar onder num mer 072-335242. tHof Met 'Dubbele Fout' doet tHof voor de derde maal een gooi naar de gunst van het publiek. De groep uit Alkmaar maakte haar debuut met 'Scheiden doet leiden', een musical waarin het steeds duidelijker de kop opstekende fascisme centraal stond. Bijna twee jaar geleden kwam daarop een vervolg met 'Gekel derd', over hoe zeven voor elkaar onbé- kenden samen de dreiging van een nu cleaire oorlog ondergaan. Dit stuk werd niet alleen op vele plekken in ons land ten tonele gevoerd, maar was bovendien driemaal te zien via het kabelnet in Almere. In 'Dubbele Fout' gaat het meer dan ooit over mensen zoals jij, u en die an deren. En vooral over die moedigen on der ons die proberen los te komen van hun rol op dit ondermaanse. Zoals The- door en Liesbeth. Theodoor, een geslaagd en erudiet zakenman, heeft vijf jaar geleden besloten een eind te maken aan een zeven jaar durende rela tie met Liesbeth. We zien hem tevreden levend op de puinhopen van zijn verle den, terwijl Liesbeth op haar manier sa men met de butler Piet James probeert door te gaan. Op 19 januari is onze oud-plaatsgenoot Kees de Graaf aan de landbouw univer siteit te Wageningen gepromoveerd tot doctor in de landbouwwetenschappen op het proefschrift 'Psychophysical stu dies of mixtures of tastaunt'. Beiden zijn niet echt gelukkig, maar ontlenen wel een zekere tevredenheid aan het feit dat ze besloten hebben niet langer te berusten in de rol die het leven hen op het lijf schreef. Hiermee zou de inhoud van 'Dubbele Fout' kunnen zijn omschreven, ware het niet dat er - zoals altijd en overal - ook hier mensen opduiken die vinden dat het geen pas geeft je af te keren van 'wat vast staat'. 'Dubbele Fout' is zo verwarrend, lachwekkend, ontroerend en aardig geworden als het leven zelf en dat lijkt verwarrend, lachwekkend, ont roerend en aardig genoeg. Met de première van 'Dubbele Fout' in Heiloo, onder auspiciën van Buk Buk, wordt de draad van een oude samenwer king opgepakt. De basis van theater groep tHof wordt namelijk gevormd door leden van de voormalige cabaret groep Brandhout, die vijftien jaar gele den haar eerste programma ten doop hield. bij Buk Buk. Het zoldertje van toen is nu het grote podium van nu ge worden en dat is niet het enige dat ge groeid is in de afgelopen jaren. Ideale Schoonzonen Zaterdagavond (6 februari) is er bij Buk Buk opnieuw een plezierige avond door te brengen. In het café zal dan namelijk het trio De Ideale Schoonzonen voor het Heilooër publiek optreden. Dit pro gramma van muziek en komische uit stapjes begint om 22.00 uur. De entree voor leden en cjp-ers is vier gulden; an deren betalen vijf gulden. De Ideale Schoonzonen zijn drie onge trouwde boekhouders uit de Randstad, die zich wanhopig op de muziek hebben gestort. Door het spelen in een bandje hopen zij alsnog aan de vrouw te kun nen komen. Met veel gevoel voor thea ter brengen zij nederlandstalige popmu ziek van de laatste dertig jaar te gehore. Het publiek wordt verrast met frisse be werkingen van hits van Rob de Nijs, Willeke Alberti, Rudi Carrel en vele anderen.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1988 | | pagina 1