Niet louter natuurschoon in de Gordel van Smaragd Reisverslag uit het Verre Oosten door J. Swart (slot) 1' li m Beste mensen, 1% hulp is altijd meer dan 100% medelijden! Met uw gift helpt u Pater Ted zijn hulp voort te zetten op de Philippijnen. Rabobank Heiloo nr. 12.05.13.730 t n v Pater Ted Brandsma E EMHUMtt# J. Swart - Heiloo. Turkse roman in derde spreker-serie UITKIJKPOST 13 APRIL 1988 Vorige week publiceerde de Uitkijkpost het eerste deel van het reisverslag van de heer Swart uit Heiloo, die zes weken door de Fillipijnen, Thailand en Indo nesië trok. Deze week is het tweede en laatste deel aan de beurt, hetgeen zich afspeelt in Indonesië. De publicatie van dit verslag heeft mede tot doel het inzamelen van geld voor een tweetal projecten in respectievelijk de Fillipijnen en Indonesië. De heer Swart hoopt met deze directe actie een flink bedrag bijeen te brengen om dit vervol gens over te maken naar de betreffende pater en zusters. Hoe u een bijdrage kunt leveren, ziet u elders op deze pagina. Maandag 12 oktober Vertrek uit Bangkok. Fali, het manusje van alles, kwam met de taxi voorrijden, inladen en naar het station. Wel even wachten, maar dan: naar het zuiden. Prachtig mooi, rijstvelden afgewisseld met palmbomen en zeer grote bossen. Hard werkende kleine rijstboertjes, en kele bergen, een afgraving. Het ging maar door. Dinsdag 13 oktober De trein dendert nog steeds voort, uur na uur. Ik voel me niet helemaal le/cker, ondanks de cabine met air conditioning. Om half elf zijn we bij de grens met Ma leisië. Een enorme controle, alles en ie dereen moest de trein uit. Bij het doua nekantoortje zag ik weer heel wat men sen, die we ook in Bangkok al ontmoet hadden. We moesten naar het eilandje Penang, daar is een klein vliegveld. Vandaar naar Medan (Sumatra), het begin van onze Indonesië-reis. Een lange rit met een taxi bracht ons er heen. Op het vliegveld bleek de computer stuk, dus moesten de tickets met de hand gemaakt worden, hetgeen lang duurde. We gin gen naar de stad Georgetown, waar we ons direct thuis voelden, 's Avonds de stad in, zeer veel bedrijvigheid, lekker gegeten. Woensdag 14 oktober Om negen uur kwam de taxi om ons naar het vliegveld te brengen. Na het in checken gingen we het vliegtuig in en na een niet zo lange vlucht stonden wij ein delijk in Medan, een kleine twee weken later dan gepland. De eerste rit ging naar een telefoonkantoor om naar Ne derland te bellen. We hadden een adres van Paters Capu- cijnen voor onderdak. Daar aangeko men hebben we ons opgefrist en zijn daarna de omgeving gaan verkennen. 's Avonds thee gedronken, wat ge praat met dees en geen. Ze doen hun werk met een krappe beurs in oude ge bouwtjes van dik voor de oorlog. Donderdag 15 oktober Achter het complex is een kampong, huisjes, hutjes, een enkel stenen huis. In deze natte tijd stroomt alles over. Het stonk er behoorlijk, ook door het open riool. De planning is het Tobameer. Een lieve zuster regelde een brommer-taxi. De chauffeur moest eerst nog van alles sleutelen. Tenslotte vertikte de motor het. Gelukkig waren we nog op tijd voor een bus om de 200 km naar het meer af te leggen. Vrijdag 16 oktober In de verte glinsterde een prachtige wa terval, daar wilden we naar toe. Een wandeling van ruim een uur had men gezegd. Na een blubberpad dwars door een sawa, stonden we bij een boertje. We kregen een groot glas hete thee. Hij wilde onze gids wel zijn. Gewapend met een groot kapmes ging hij ons voor langs smalle bergrichels, op blote voe ten. Bij de laatste bergwand werd ik bang, ik heb altijd last van hoogtevrees gehad. M'n reisgenoot en gids gingen hoger en hoger en waren al gauw uit het zicht verdwenen.. Zaterdag 17 oktober M 'n vriend is ziek, heeft koorts en voelt zich belabberd. We besluiten het Toba meer te laten voor wat het is en gaan naar Medan terug. Om half drie zijn we terug bij de zusters, wat een lie ve mensen. M'n vriend dook na een douche direct z'n bed in, ik ging ook even rusten. Bij de zusters is alles armoe, zeer sober. Vanochtend werden hier twee wees jes gebracht, de moeder was bij de ge boorte van het jongste kind gestorven. We hebben het laatste Edammer kaasje dat we nog hadden gegeven, de bekende druppel op een gloeiende plaat. Zondag 18 oktober Om zeven uur maakte ik in m 'n eentje een verkenningstocht. Ik kwam een enorme optocht tegen, leden van een sportvereniging, de ene na de andere groep trekt voorbij. Een straatvegertje, in een fiets met zijspan met daarop een grote kist, veegt de ergste troep bij elkaar. Later zat ik met de oude pater te praten. Veel van de mensen in Medan zijn vriendelijk en blij, maar daar kom je er uiteindelijk niet mee. Het zal nog zeker vijftig jaar duren voor het hier een beet je voor elkaar is, vertelde de pater. Maandag 19 oktober Vanochtend een ticket halen voor het vliegtuig naar Djakarta. Na ruim een uur was het geregeld en we gingen nog even de stad in. In het bejaardentehuis (behorend bij de post van de paters, red.) was gisteren een oudje overleden, die vanmiddag werd begraven. Veel familie op de been, tja, dat hoort bij het leven. Het is een komen en gaan van de mensheid. Het koffertje wordt weer volgestouwd. Wat we niet meer nodig hebben, laten we bij de zusters, die kunnen eigenlijk alles wel gebruiken. Morgen zal ik met weemoed afscheid van deze lieve men sen nemen, wat zullen we ze missen. lands produkt, een Fokker F. 28, gingen we weer de lucht in en drie kwartier la ter waren we op de plaats van bestemming. Verrassing! Een Hollandse broeder, broeder Servatius, had een taxi gestuurd, die ons naar het hotel bracht, bij de broeders waren alle plaatsen be zet. Het appartement was prima, alleen was er niemand die Nederlands sprak. Een tandarts hielp ons. Ze kwam 's avonds naar ons hotel en zei dat ze een adres had, waar Nederlanders woon den. Ze was er vier uur mee bezig ge weest. Er vlakbij was een kerktoren. Toen we aanbelden bij de pastorie deed een Hollandse pastoor open. Via hem kregen we onderdak aangeboden op een complex van Zusters Franciscanessen. De volgende dag gaan we er op af. Woensdag 21 oktober Onze bagage naar het nieuwe adres ge bracht en daarna naar Jogya. Een tocht door bergen en dalen. In het plaatsje Wonosari stopten we bij een kerkje. Daarna op bezoek bij de pastoor. Dat bleek een Nederlander, pastoor Lamers uit Nijmegen, die er al vanaf 1953 zat. Hij was blij met ons bezoek. Na wat ge dronken te hebben gingen we weer verder. Na een lange dag waren we weer terug bij Moeder Overste, Zuster Bernardine, een cordate vrouw, die van wanten weet. Men heeft de beschikking over een groot complex van oude, maar goed onderhouden gebouwen. Er worden verpleegsters en kraamverzorgsters op geleid. In Nederland beseffen we vaak niet hoe onmisbaar de broeders en zusters in Indonesië zijn. Donderdag 22 oktober We bezochten een erebegraafplaats in Semarang, een indrukwekkend gezicht al die honderden en nog eens honderden witte kruizen. Echte Hollandse namen, je vraagt jezelf af 'Waarvoor allemaal. Vrijdag 23 oktober Niet te geloven, dik een uur bezig ge weest om geld te wisselen. Formulieren invullen, handtekeningen zetten, daar moet veel geld bij! Bezoek aan de kapper, het tarief 1000 roepia, schrik niet: f 1,25. Hij is zeker een half uur bezig geweest. Daarna nog even met hem zitten bomen op een bankje voor zijn zaak, waarna hij braaf bleef wachten op een volgende klant. A l die kleine tentjes, druk hebben ze het niet, maar ze kunnen er van eten. Zaterdag 24 oktober Met de pastoor de hele omgeving ver kend, we hadden nog lang niet alles ge zien. De Nederlandse Heidemaatschap pij was een kanaal aan het uitbaggeren. Naar het grootste warenhuis van Semarang, net nieuw gebouwd. Morgenochtend vroeg gaan we naar Soerabaja, naar de plaatsen, waar we 40 jaar geleden als militair gelegerd waren. Zondag 25 oktober Na de mis en het ontbijt afscheid geno men, wat weer zwaar viel. We waren zo ingeburgerd, we hoorden er op het laatst gewoon bij. Om twee uur kwamen we aan bij Gri see, zag maar enkele herkenningspun ten, er was zeer veel veranderd. Naar de haven gereden, veel vissers waren op hun scheepjes aan het werk. De volgende plaats was Tjermee, waar we indertijd de vuurdoop kregen. De oude weverij waar we gelegerd waren, was al jaren geleden gesloopt. Vandaar naar Kembang Koening, het ereveld bij Soerabaja. De poort werd voor ons open gedaan. De rijen met kruizen doe men op. Veel jongens waren gelijk met ons opgekomen, 6 november 1946. Dan gaat er wel iets door je heen. Je vraagt je af of de Nederlandse regering het toen niet anders had kunnen doen door de gesneuvelde jongens te laten overbrengen naar Holland. Via de beheerder van het veld onderdak gevonden bij een alleenstaande oudere mevrouw. Ze bezorgde ons een heerlijk onthaal. Haar man was vroeger marine officier geweest. Maandag 26 oktober Een wandeling in de omgeving ge maakt. In de wijk woont de betere stand, royale huizen, grote tuinen. Daarna naar het vliegveld van Soeraba ja voor de oversteek naar Bali. Op Bali aangekomen met een taxi naar «4. jm KI een zusterhuis, waarvoor we een aanbe veling hadden van Zuster Bernardine uit Semarang. We werden door een 77-jarige zuster ontvangen, die al 53 jaar in Indonesië woont. We krijgen een pracht van een kamer. Onze laatste stop belooft ook weer iets prachtigs te worden. Dinsdag 27 oktober M'n vriend en reisgenoot is totaal on dersteboven van zoveel liefde en zorg zaamheid van de zusters. We moesten echter we! als de donder onze terugreis regelen. Eerst geld wisselen. Dat ging zo vlot, binnen vijf minuten, dat ik even dacht dat ik bij de Rabobank in Heiloo aan de balie stond. Daarna nog vier uur in de weer geweest om een vliegticket naar Bangkok te regelen en om naar huis te bellen. De rest van de dag gelui erd en wat souvenirs gekocht. Woensdag 28 oktober Met logies en ontbijt hebben we de hele reis geboft. Ook ons laatste adres deed in niets voor de vorige onder, de tafel was keurig gedekt, zelfs met boter in een botervloot! 's Middags een prachtige tocht over het eiland gemaakt. Ook op Bali begint de droogte z 'n tol te eisen. Enkele stukken in de bergen zien er nog wel groen uit, daar is water opgeslagen in meertjes. Zeldzaam mooie plekken gezien. Donderdag 29 oktober Opnieuw een tocht door de natuur ge maakt. Ik heb me voorgenomen als ik tijd van leven heb om dit gebied nog maals te bezoeken, maar dan met berg schoenen en een wandelstok mee. Elke blinkende medaille heeft z 'n keer zijde. We hadden tot dusver alleen nog maar de mooie zijde van Bali gezien. Tijdens deze tocht bezochten we een melaatsenkamp. Ik ben er stuk van. Bij onze aankomst sloeg de kampoudste op een gong. Daarop kwamen de lepralij ders aanlopen, strompelend met kruk ken, kruipend, een afschrikwekkend ge zicht. Wat een afschuwelijk lot hebben deze mensen. We hadden bananen en zeep meegenomen, op advies van de zusters, hetgeen met applaus werd be groet. De zusters komen er regelmatig om deze mensen te verzorgen, injecties te geven, etcetera. We hebben tijdens onze reis de zusters en enkele paters meegemaakt. Wat zij allemaal voor de medemens doen! Mensen van alle ge zindten worden geholpen. Vrijdag 30 oktober Aan alles komt een einde, zo ook aan onze reis. Na een rustige ochtend gingen we per taxi naar het vliegveld, waar we met drie kwartier vertraging vertrokken naar Djakarta. Vandaar door naar Bangkok. Het bleek dat ons vliegtuig doorging naar Amsterdam, maar het lukte niet om meteen door te vliegen. Midden in de nacht geprobeerd onder dak te zoeken. Dat lukte gelukkig wel. Zaterdag 31 oktober Heerlijk geslapen. Wat rondgelopen in Bangkok, 's A vonds om negen uur naar het vliegveld, waar we rond midder nacht vertrokken. 40.000 kilometer gereisd, onvoorstel baar. Zoveel gezien, zeer veel mooie dingen, maar ook armoede. Wij hopen dat veel mensen geld zullen overmaken, zodat Pater Ted op de Fillipijnen zijn opbouwend werk kan voortzetten en de zusters op Bali de lepralijders in hun ko lonie kunnen helpen. Zes weken van reizen en trekken zit er op. We werden door familie, vrienden en kennissen op Schiphol opgewacht. J. Swart, Heiloo GEVEN IS LEVEN, LEVEN IS GEVEN De heer J. Swart is gaarne bereid om op verzoek lezingen te verzorgen bij verenigingen en instellingen, indien hiervoor belangstelling bestaat. Men kan de heer Swart bereiken via telefoon 02205-1477. Wij houden u op de hoogte. Dinsdag 20 oktober Op naar Djakarta, ongeveer twee uur vliegen. Een pracht vliegveld met zeer veel groen. Snel twee tickets gehaald voor Semarang. Met een echt Neder- Novib en uitgeverij Ambo zullen in 1988 zes titels in de Derde Spreker-serie aan het Nederlandse publiek presente ren. Als eerste verschijnt de indringende en soms zelfs schokkende roman 'Je bent gewond' van Erdal Öz uit Turkije. Van de roman, die in 1974 werd ge schreven, verschenen in Turkije inmid dels tien drukken. In 1975 werd Erdal Öz voor dit werk de Turkse Orhan Ke- mal Romanprijs toegekend. 'Je bent gewond' speelt in Ankara, vóór de staatsgreep van 1971. Een student wordt opgepakt en ook zijn, naar men zegt, verboden boeken worden in beslag genomen. Hij is zich van geen schuld bewust, maar wordt desondanks gemar teld en vernederd. Dit boek is een ver slag van zijn gedachten en belevenissen in de twee maanden na zijn arrestatie. Na de staatsgreep werd Erdal Öz tot drie keer toe gearresteerd en weer vrij gesproken. 'Je bent gewond' schreef hij met behulp van informatie die hij uit de eerste hand kreeg en op basis van getui genissen. De gebeurtenissen in de ge vangenissen en de confrontaties tussen de gevangenen en bewakers zijn nu geen geheim meer voor de buitenwereld. Toen Öz zijn roman schreef, was dit on derwerp echter nauwelijks bespreek baar. Alleen in de rechtszalen waar de slachtoffers zich beklaagden over hun vaak mensonterende behandeling kwa men deze zaken in de openbaarheid. Erdal Öz werd in 1935 in Oost-Turkije geboren. Na zijn rechtenstudie opende hij in Ankara zijn eigen boekhandel. Vervolgens gaf hij leiding aan een twee tal uitgeverijen, waarna hij zijn eigen uitgeverij Can oprichtte. In 1952 ver schenen zijn eerste gedichten. Later leg de hij zich meer toe op het schrijven van verhalen. 'Je bent gewond' is een uitga ve van Novib en Ambo en verkrijgbaar in de boekhandel of bij Novib, Ant woordnummer 10720, 2501 WB Den Haag. HONGAARS KOOR IN WITTE KERKJE Op zaterdag 23 april, aanvang 20.15 uur, zal een Hongaars koor, het Kom- lóer Paedagoger Chor uit Pècs een con cert geven in het Witte Kerkje te Heiloo als afsluiting van een kort verblijf in het dorp, ondergebracht bij gastgezinnen. Het koor werd in 1978 opgericht door Dr. Szabo Szabolcs en heeft sindsdien onder zijn leiding meer dan 150 koor werken uitgevoerd, o.a. voor de Hon gaarse t.v. en in het buitenland. Het ge mengde koor, 40 'man' sterk, gemid delde leeftijd 28 jaar, zal vooral Hon gaarse werken uitvoeren van compo nisten als Kodaly, Bardos, Mohay en Udvardy. Er zal in het Duits toelichting worden gegeven. Het is een unieke kans om dichtbij huis kennis te maken met een cultuur, die ons (zeker op koorzanggebied) zeer veel te bieden heeft. De toegangsprijs be draagt 7,50, resp. 5,00 voor 65 en CJP, incl. programma. De kaartver- koor aan de kerk begint om 19.30 uur. DISCO IN HEILOO Zondag 17 april is het weer zover, dan is er weer een disco in Heiloo, waarbij je de kans krijgt om eens goed uit je bol te gaan. De aanvang van het spektakel is om 15.00 uur en de toegang is gratis. De plaats van gebeuren is 't Oosthonk op de Laan van Zeeman in .Oost. WAT ZEGGEN DE NEDERLANDSE RIDDERORDEN ONS Straks is het weer zo ver en zal de z.g. 'lintjesregen' weer over Néderland neer dalen. Mc.ar wat zeggen die onderschei dingen ons. De meest voorkomende zul len wij proberen iets toe te lichten. Het woord 'orde' komt uit het latijn 'ordo' betekent rij, gelid, legeronderdeel, het kan ook rang of stand betekenen. Een ridderorde wordt toegekend aan personen voor bewezen diensten. Een onderscheiding wordt steeds verleend; betreft het een ridderlijke graad in een orde dan spreekt men van een benoe ming, betreft het een medaille of andere onderscheidingstekenen dan spreekt men van een toekenning. Bij een benoe ming of toekenning behoren model on derscheidingstekenen, versierselen ge noemd. De uitreiking gebeurt meestal met enige plechtigheid door het omhan gen of opspelden van de versierselen. De Orde van Oranje-Nassau werd door Koningin Emma als regentes van het koninkrijk ingesteld, tot vererende on derscheiding van onze onderdanen die zich jegens ons en de staat of jegens de maatschappij op bijzondere wijze ver dienstelijk hebben gemaakt. De orde bestaat uit vijf klassen t.w.: Ridders der le klasse of groothuizen. Ridders der 2e klasse of groot-officieren. Ridders der 3e klasse of commandeurs. Ridders der 4e klasse of officieren. Ridders der 5e klasse. Aan deze orden is een eremedaille in goud, zilver of brons verbonden. De Huisorde van Oranje werd ingesteld door koningin Wilhelmina. De konin gin is Grootmeester van de Huisorde van Oranje. De Huisorde van Oranje is verdeeld in vier groepen: De Huisorde; De orde van trouw en verdienste; De ere-medaille voor kunst en wetenschap; De ere-medaille voor voortvarendheid en vernuft. De Huisorde onderscheidt Nederlanders en rijksgenoten overzee, die bijzondere verdiensten m.b.t. de koningin of haar huis hebben verworven. De orde van trouw en verdienste is o.a. voor hen, die hun taak of verrichtingen van hun dagelijks werk eervol en trouw hebben verricht. Andere onderscheidingen zijn: de mili taire Willemsorde, ingesteld door ko ning Willem I, voor het bedrijven van daden van moed, beleid en trouw. Dit is een militaire onderscheiding maar wordt in bijzondere gevallen ook wel aan niet militairen uitgereikt. Dan is er nog de Orde van de Neder landse Leeuw, deze is voor onderdanen, die blijk hebben gegeven van vader landsliefde, bijzondere ijver en trouw m.b.t. hun burgerplichten of buitenge wone bekwaamheid in wetenschap en kunsten. In bijzondere gevallen kan de ze onderscheiding ook aan vreemdelin gen worden uitgereikt. De orde bestaat uit drie klassen: Ridders der le klasse of Groothuizen. Ridders der 2e klasse of Commandeurs. Ridders der 3e klasse. WONINGBOUWVERENIGING 'ST. WILLIBRORDUS' 'St. Willibrordus' is een van de 900 in stellingen in Nederland, die op basis van particulier initiatief en met belangeloze inzet van velen het probleem van de volkshuisvesting hebben aangepakt. Zonder geld kan er in juli 1947 echter niets begonnen worden, maar de Zeer eerw. Heer J.J. v. Muijen was bereid een voorschot van 50,00 te geven. In 1947 was de woningnood groot, omdat er in de oorlog niet gebouwd was, toch was zij minder groot dan nu. De eerste woningen werden gebouwd door aannemer Koolman uit Beverwijk en onder leiding van architekt Aad Ham. Om de prijs zoveel mogelijk te drukken legden de bewoners veel voor zieningen zelf aan, zoals de bouw van schuurtjes, enz. De eerste 10 jaar kwam ook het onderhoud op de schouders van de bewoners neer, de 'doe het zeivers' werden door het bestuur dan ook op handen gedragen. Als er voor een repa ratie een vakman nodig was, kreeg men een bon en daarmee moest de bewoner naar de vakman gaan en buiten het werk ook de prijs goed in de gaten houden. Het leverde allemaal geen problemen op, want er was onder de bewoners een prima verstandhouding. Natuurlijk is dit vandaag de dag, op deze manier, niet meer mogelijk, want toen telde het woningbezit van de vereniging 14 wo ningen en nu in 1988 zo'n 500 woningen en dat vereist een andere aanpak. Eenmaal per jaar wordt er nu een leden vergadering gehouden, waar helaas al tijd weinig belangstelling voor bestaat. Ook de financiële kant is in die 40 jaar wel 'wat' veranderd. Werd in 1947 be gonnen met een bedrag van 50,00 in 1986 werd aan huren een bedragen van 2,2 miljoen geïnd. Toch bestaat er voor de toekomst wel enige zorg. Er is name lijk een toenemende vraag naar wonin gen met een betaalbare huur, het spreekt vanzelf dat de woningbouwve reniging haaf woningen op een zo ver antwoord mogelijke wijze toewijst aan degene die daarop een beroep doen. Een van de laatste grote bouwplannen die de woningbouwvereniging St. Willi brordus heeft gebouwd is De Klooster hof nabij de Past. v. Muijenweg, hierin is ook het kantoor van de vereniging op genomen. Ook voor de huisvesting van ouderen heeft St. Willibrordus zijn steentje bijgedragen en is eigenaar van zo'n 50 woningen. Maar dat er op dit gebied nog veel moet gebeuren spreekt vanzelf. Door de jaren heen heeft de woningbouwvereniging St. Willibror dus een grote inzet gehad en zal dat ook in de toekomst zeker houden. OPEN DAGEN DE DUIF/REHOBOTHSCHOOL De Vereniging voor Christelijk Natio naal Schoolonderwijs te Heiloo stelt u 'in de gelegenheid haar beide scholen, te weten de Rehobothschool op 26 april en De Duif op 28 april, te bezoeken. Het kiezen van een school voor hun kind is voor ouders een moeilijke stap. Om deze stap te kunnen nemen is infor matie over de scholen belangrijk. Dit jaar geven de twee genoemde scholen informatie onder andere op de te hou den open dagen. Op deze dagen kunt u het schoolgebeuren in de verschillende groepen meemaken. Ook na schooltijd zijn de leerkrachten bereid tot het geven van informatie en wel van 15.30-17.00 uur en 's avonds van 19.00-20.00 uur. Wanneer u belangstelling hebt voor een bezoek aan een of aan beide scholen, kunt u zich aanmelden en meer infor matie verkrijgen over de inhoud van de dagen: Rehobothschool (333559) of De Duif (330051). Op beide scholen zijn er die dag creches.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1988 | | pagina 8