Nieuwe ontwikkelingen bij G.P. Groot Recycling in vuilverwerking BV aan Kanaaldijk m m m AfeMte 4e £gmon4en yHü WËÊSÈm UITKIJKPOST 6 JULI 1988 Als de afgelopen tien jaar al in het teken van het een of ander staan, dan zou daar zeker het milieu bijgevoegd moeten worden. De voortdurende ontdekking van gif belten in onder andere Zuidhollandse gemeenten, de toeslaande zure regen, de gif rampen langs de Rijn: het zijn maar voorbeelden. De overheid probeert door wet ten en andere maatregelen het milieu zo goed en zo kwaad als dat gaat te bescher men. Minister Nijpels en diens voorganger Winsemius maken zich nationaal en internationaal met wisselend succes sterk voor de bescherming van natuur en milieu. Maar niet alleen op landelijk niveau wordt er gewerkt aan de bescherming van het milieu. Ook provinciaal en plaatselijk zijn de overheden actief. Nog niet zo lang geleden werd het plan gelanceerd om in de nabije toekomst de provinciegrenzen te sluiten voor het transport van afval. De bedoeling is duidelijk: niet een ander opzadelen met het vuil, maar dit zelf verwerken. In Noord-Holland is daarop gereageerd. Er is een beperkt aantal stortplaatsen voor vuil en een beperkt aantal verbran dingsovens vastgesteld. Eén van die verbrandingsovens staat in Alkmaar. Vorige week werden officieel de plannen gepresenteerd voor een nieuw te bouwen oven. Een oven met een grotere capaciteit, welke zal vol doen aan de strengste milieunormen. De nieuwe vuilverbrandingsinstallatie komt ook op een nieuwe locatie: het bedrij venterrein Boekelermeer, dat de ge meente Alkmaar wil realiseren, heeft er de ruimte voor. Stortplaats G.P. Groot De nieuwe installatie komt zeer dicht te liggen bij één van de vijf provinciale stortplaatsen voor vuil, namelijk die van de firma G.P. Groot, een Heilooër bedrijf, dat behalve als vuilverwerker ook als aannemingsbedrijf bekendheid heeft. Bijvoorbeeld is de grond voor de Heilooër wijk Ypestein door Groot bouwrijp gemaakt en is men aldaar nog steeds actief. Maar laten we ons beper ken tot de vuilverwerking. De stortplaats in de Boekelermeer, grenzend aan het Noordhollands ka naal, bestaat sinds 1973, het jaar waarin de gemeente de activiteiten op de vuilstort aan de Kanaalweg, naast de A9, stopzette. In ruim vijftien jaar zijn duizenden tonnen vuil bij Groot gestort. Een belangrijk deel van het af val bestaat uit puin, daarnaast zijn hout, metalen, plastic en andere bestanddelen in de meters dikke laag aanwezig. Chemisch afval, zoals vaten met giftige stoffen, zijn er niet. De stortplaats van Groot is in dat opzicht schoon te noemen. De redactie van de Uitkijkpost besloot om eens te gaan praten bij Groot. Aan leiding was mede het raadsvoorstel, dat onlangs behandeld is, waarin gesproken is over een nieuwe inrichting van het ter rein met een nieuwe aanblik, met name vanaf de kant van de landelijke Boeke lermeer. Er werd een afspraak gemaakt met de heren Groot en Wildeboer en met hen maakten de redacteur en de fo tograaf een rondgang over het terrein. Hergebruik Al snel werd duidelijk dat bij Groot Re cycling BV het hergebruik van materiaal centraal staat: alles wat uit het vuil ge haald kan worden om, al dan niet na een bewerking, opnieuw toegepast te worden, wordt zo mogelijk gescheiden. Vrij gemakkelijk gaat dat met het glas: dat wordt door Groot in een fiks aantal gemeenten opgehaald via de beleende gele glascontainers. Er is aan de Kanaal dijk een speciale stelling gebouwd, met behulp waarvan het glas in grote contai ners wordt gestort. Deze worden dage lijks afgevoerd naar een glasverwer kingsbedrijf in Rotterdam. Per jaar be landt een kleine 10 miljoen kilo in de glasbakken van Groot. Maar anders ligt het natuurlijk met ge mengd afval dat bij Groot wordt aange leverd. De aanlevering hiervan ge schiedt via containers, die bijvoorbeeld door particulieren en organisaties wor den gehuurd, terwijl ook bouwbedrij ven voor de nodige toevoer zorgen. Tot enige jaren terug werd het overgrote deel van het afval gestort op het terrein. Daar is nu dan ook een meters dikke laag afval ontstaan, afgedekt met grond, gras en beplanting. Maar het terrein raakte vol. Het is niet verantwoord om zomaar door te gaan met het verhogen van de nu al aanwezi ge afvalberg. Bij Groot werd, in de lijn der ontwikkelingen, nagedacht over een De scheidingsinstallatie bij Groot Recycling BV. Op de voorgrond de aanvoer van vuil. Via de transport banden (rechts) worden zand en korrelmix afgevoerd. De containers (links) vangen ondermeer hout en plastic op. andere verwerking van de aanvoer: meer scheiden en hergebruiken, niet meer storten tot het plafond is bereikt en het terrein gesloten moet worden. Scheiden aan de bron Directeur Groot, al spoedig bijgestaan door bedrijfsleider Wildeboer, 'stortte' zich in de problematiek van de vuilver werking en oriënteerde zich op de moge lijkheden om het afval te scheiden. Al snel werd duidelijk dat er in Nederland en omringende landen nog niet op grote schaal wordt gewerkt met het scheiden van afval. Wel zijn er aanzetten voor gescheiden inzameling. Bijvoorbeeld in onze eigen gemeente Heiloo zijn er al ruime mogelijkheden om papier, lom pen, glas en klein chemisch upart in te leveren. Maar dit 'scheiden aan de bron' is niet alleen de oplossing voor Groot. Het kernpunt is het opsplitsen van het gestorte bouw- en sloopafval, dat nu al op het terrein langs het kanaal aanwezig is. Daarvoor zijn geen voorbeelden en dus besloot het Heilooër bedrijf zelf te gaan experimenteren, waarmee het van zelfsprekend zelf een voorbeeldfunctie kreeg. Met een zeef en een sorteerband werd gestart en in de loop van een jaar ontstond er een complete installatie: het storten van vuil, het verpulveren van grote stukken puin en beton, het met magneetbanden verwijderen van ijzer, het uitzeven van zand, het verwijderen van hout en plastic door middel van windzifting en het verder bewerken van de al verkleinde brokken steen en beton. Bodemonderzoek Telkens weer werden verbeteringen toe gepast, bijvoorbeeld het windziften en zeven van het vuil om de verwerking te bespoedigen. Ook werd onderzoek ver richt naar de samenstelling van het vuil gewerkt aan het egaliseren en gereedma ken van het oppervlak, waar behalve de installatie ook een grote overkapping komt, waaronder het vuil gestort wordt, zodat het droog verwerkt kan worden. De nieuwe wijze van vuilverwerking bij G.P. Groot is natuurlijk gebonden aan tal van voorschriften. Om te voldoen aan de vele eisen van de overheid werd een milieu-effect-rapportage (MER) sa mengesteld door DHV, het grote raad gevende ingenieursbureau uit Amers foort. Nu al anderhalf jaar is het Hei looër bedrijf bezig met de proefopstel ling en het onderzoek en de hoop is dat eind '88 de vergunningen rond zijn. Opmerkelijk in het gesprek met de he ren Gioot en Wildeboer is, dat zij aller minst mopperen op de enorme papier winkel. Beiden pleiten juist voor een zorgvuldige behandeling, waarbij op al le kanten van het project wordt gelet. ,,Het scheiden van afval is noodzake lijk", zegt de heer G.P. Groot. ,,Het is tevens een bewustwordingsproces bij de mensen. Nu nog verdwijnt er veel mate riaal dat hergebruikt kan worden via. van 4 centimeter ontstaan. Onder ande re bij de aanleg van het fietspad langs de Vennewatersweg in Heiloo, die nu gaande is, wordt de korrelmix van de scheidingsinstallatie door Groot gebruikt. Op het terrein van Groot worden overi gens ook de de zogenaamde slakken van de vuilverbrandingsinstallatie verwerkt. Dit wordt niet door Groot, maar door wegenbouwer De Moei gedaan. Na uit- zeving en vermenging met cement en zand is ook dit materiaal uitermate ge schikt als onderlaag voor wegen. Andere resten van het vuil kunnen ge- composteerd worden, terwijl wat echt niet voor hergebruik geschikt is uitein delijk toch wordt gestort. Maar dan heeft dus een vermindering van 100 naar 15 procent plaatsgevonden. Het er uit halen van papier is overigens nauwe lijks aan de orde bij Groot: in de bestaande laag afval is het merendeels vergaan en bij de nieuwe toevoer is het nauwelijks aanwezig. Ook hier - net als bij glas - is een groot circuit van geschei den inzameling ontstaan, hetgeen door de gemeente via subsidiëring gestimu leerd wordt. De verwerking van het afval bij de fir ma G.P. Groot is, zoals uit het voor gaande mag blijken, een serieuze aange legenheid. Zo'n 50 werknemers zijn er bij betrokken, hetgeen met de nieuwe installatie nog kan oplopen. Komt die installatie er niet en moet de stortplaats wegens gebrek aan ruimte gesloten wor den, dan verdwijnt er werkgelegenheid voor 25 man. Gelukkig zijn de berichten van dien aard dat daarvoor niet ge vreesd hoeft te worden. Het degelijke vooronderzoek en de know-how van de "Heilooër firma zijn daar zeker debet aan. De heren Groot en Wildeboer wekken voldoende vertrouwen, zowel naar de buitenwacht als naar de eigen werkne mers. Het is een serieuze zaak voor hen om alles tot in de puntjes te regelen. De aanpak van G.P. Groot wekt voldoende vertrouwen voor de afvoer en verwer king van ons eigen afval nu en in de toekomst. De verwerking van ovenslakken van de Alkmaarse Vuilverbranding sinstallatie vindt ook plaats op het terrein van Groot. -'r;' De laatste fase van het schei dingsproces: de korrelmix, bruik baar in de wegenbouw, komt van de transportband. dat aangeleverd werd. Op enkele plaat sen werd een put in de laag vuil gegra ven, waardoor zichtbaar werd wat men kon verwachten. Deze putten boden te vens de gelegenheid om onderzoek te doen naar de gesteldheid van de eigen lijke bodemlaag: in hoeverre was die vervuild geraakt door het doorsijpelen van regenwater, waarin onzuivere bestanddelen waren opgelost. Deze on derzoeken hebben aangetoond dat er van bodemvervuiling niet of nauwelijks sprake is. De ervaringen met de zelf gebouwde scheidingsinstallatie zetten een enorme procedure in gang. Immers, de capaci teit van de proefopstelling is evenals het (fianciële) rendement - het uitgangspunt voor ieder bedrijf - beperkt. Er moet een grotere installatie komen wil de hui dige vuilberg verwerkt kunnen worden, waardoor er op het terrein voldoende ruimte ontstaat voor de immer door gaande toevoer van vuil. Om een idee te geven van de verwerkingsmogelijkhe den: maar liefst 90 procent van het ge wicht aan vuil kan voor hergebruik ge schikt gemaakt worden, hetgeen over eenkomt met een afname in omvang van het volume met 85 procent. Circa 6 miljoen Met de zelf opgedane ervaring stapte Groot naar bedrijven die de gewenste nieuwe installatie zou kunnen bouwen. Ook hier was het weer zo dat er onvol doende kennis was, maar uiteindelijk slaagde de Heilooër ondernemer in Duitsland. Met de plaatsing van de in stallatie is een bedrag van circa 6 mil joen gulden gemoeid. Zoveel geld is niet alleen voor de installatie nodig, maar ook voor de inrichting van het terrein, volgens de nieuwste milieuvoorschrif ten. Midden op de stortplaats wordt al Hier gaat het voor een belangrijk deel om: de meters dikke laag afval, die in de afgelopen jaren gestort is op het terrein. Aan de bovenzijde is nog net de afdekkende graslaag te zien, aan de onderzijde is de zwarte plek de oorspronkelijke bodemlaag. Glas wordt ingezameld en vervol gens overgestort voor de afvoer naar Rotterdam. verbranden en storten. Als voorbeeld kan het glas genoemd worden: meer dan 60 procent wordt reeds via de glasbak ken afgevoerd". Drie niveaus Ook heeft de Firma Groot er alle begrip voor dat e? veel aandacht besteed moet worden aan het aangezicht van de vuilstortplaats. In de nieuwe plannen, welke in overleg met de gemeente Hei loo zijn goedgekeurd, wordt voorzien dat er in de toekorhst een soort terras- sensysteem. komt." Drie niveaus van gestort afval: 3,5 meter aan de zijde van de Boekelermeer, via 7 meter naar 10 meter oplopend aan de kanaalzijde van het terrein, waaPéen bomenhaag de berg uit het zicht houdt. Aan de rand van het gehele terrein zal overigens een singel van bomen komen om de landelijke aanblik van de Boeke lermeer zo min mogelijk te verstoren. Bovendien is er ter bescherming van het milieu gepland om, aan dexmder- en bo venzijde van de terrassen een waterdich te beschermingslaag aan te leggen met een goede drainage voor de afvoer van met name regenwater. Om dit alles in de toekomst in harmonie met de agrarische omgeving aan te leggen - de directie van G.P. Groot verwacht met de nieuwe aanpak nog een kwart eeuw vooruit te kunnen - heeft men een landschapsar chitect in de voorbereiding betrokken. Afzetmarkt Natuurlijk moet er - wil scheiden van afval zin hebben - ook een afzetmarkt zijn voor het herbruikbare materiaal. In het geval van glas is dat niet zo'n punt, dat wordt min of meer schoon ingeza meld en kan na enige bewerkingen weer in het productiepjoces betrokken wor den. Ook voor metalen liggen de moge lijkheden voor de hand. Het vele puin heeft ook een goede afzetmogelijkheid: als onderlaag in de wegenbouw. Het puin wordt zoddnig verkleind dat er stukjes met een maximale doorsnede rrïnTfi' HOLWHA-TENNISTOERNOOI TUSSEN ORANJE EN REGEN Het open toernooi van de T.C. Hoge- dijk, het Holwha-tennistoernooi 'De Egmonden', begon zo mooi op zaterdag 25 juni: het grandioze succes van Oran je èn mooi weer. Het eindigde helaas minder mooi, hoewel niet desastreus. Vrijdagavond en zondagochtend moest worden uitgeweken naar tennishallen, omdat de gravelbanen door het over vloedige hemelwater onbespeelbaar wa ren geworden. Gelukkig konden alle fi nalepartijen afgelopen zondag vanaf 12 uur op het eigen park gespeeld worden. Dank aan de Hogedijkers voor hun dweilwerk. Was het op de eerste zaterdag van het toernooi door Gullit, van Basten en de overige Oranje-helden relatief rustig op het Hogedijk-park en was de regen op vrijdagavond schuldig aan een lege kan tine, op de overige dagen was het tradi tiegetrouw druk èn gezellig zowel langs de banen als in de kantine. In sportief opzicht was het toernooi voor de jubile rende TCH zeer succesvol: in acht van de in totaal vijftien finalepartijen waren Hogedijk-spelers vertegenwoordigd. In z'n dankwoord voorafgaande aan de prijsuitreiking prees voorzitter Leo van Els de vele mensen voor hun bijdrage aan het welslagen van het toernooi. De organisatie was in de vertrouwde han den van de toernooicommissie, bestaan de uit Wies Holterman, toernooileider Nico Blank, Gré Wesseling, Henk Bart, Roel de Vries, en Leo van Els, Wout Groot leverde geweldig werk bij het pre pareren van de banen. Cor en Gré Kee- man (De Dors), Tom de Goede (Het Goede Veld), en Koos Neijens (De Pe- siehal) stelden hun tennishal ter beschikking. De prijswinnaars in het sterk bezette toernooi: speelsterkte C HE 1. Robert Jan Wassink; 2. Alwin van Esveld; DE 1Rosa de Boer, 2. Anneclaer van Breu- gel; HD 1. Paul Klaver/Roland Stuvel, 2. Alwin van Esveld/Adrie Koot; DD 1 Marleen Doets/Judith Heddes, 2. Lili an en Vivian Solkesz; GD 1. Rosa de Boer/Ingo Blonck, 2. Marleen Doets/Gerard Zwart. Speelsterkte Dl HE 1. Martijn Schou wenburg, 2. Jon Houtenbos; DE 1. Ki na Bos, 2. Bea van Duin; HD 1. Arjen Mak/Piet Kaandorp; 2. Martijn Bart/Leon Tervoort; DD 1. Frieda Hee remans/Karin Bader, 2. Ellen Schor- tinghuis/ Fia van Duin; GD 1. Margriet en Arie Heddes, 2. Riek Hemme- kam/Bas Zevenbergen. Speelsterkte D2 HE 1. Joop Spit, 2. Vokko Koeman; DE 1. Marlies Schoen maker, 2. Marlies Strunk; HD 1. Wout Groot/Andries Ploeg, 2. Willem Kooy/Piet Pieterse; DD 1Trees Schou- wenburg/Emmy Bakker, 2. Carien Huysmans/B. vanTwuyver; GD 1. Ans en Marcel Bruin, 2. Riet en Wout Groot. Het voor zondag 10 juli geplande invita- tietoernooi is verschoven naar zondag 2 oktober. PV GOUDEN WIEKEN Afgelopen weekend stonden er twee vluchten op het programma. Voor onze jonge duizen Minderhout, overwinnaar werd G. Pouw. En voor de oude duiven Roye, overwinnaar werd J. Bakkum. Het werden snelle vluchten en menig liefhebber lag nog op zijn bed toen de duizevn thuis kwamen. Buiten deze vluchten was er een nationale vlucht va naf Barcelona, waaraan ons lid T. Schut meedeed met een duif en in de prijzen viel. De uitslagen zijn: Minderhout, 501 duiven, 125 km: 1. G. Pouw, 2. S. Kos, 3. C. Schermer, 4. J.C. Bakkum, 5.\I. Bakkum, 6. N. de Graaf, 7. J. Kool, 8. Th. Schut, 9. P. de Graaf, 10. T. Thijen. 11. J. van de Mo len, 12. J. Tool, 13. J. Bakker, 14. W. Glas, 15. A. Hageman, 16. H. Hand- graaf, 17. B. Nijman, 18. H. Liefting, 19. L. Bierman. Roye, 150 duiven, 345 km: 1. J. Bak kum, 2. J. Kool, 3. P. de Graaf, 4. N. de Graaf, 5. G. Pouw, 6. T. Thijen, 7. A. Hageman, 8. J.C. Bakkum, 9. J. Bakker,*10. S. Kos, 11. L. Bierman, 12. J. van de Molen. GEMEENTE LIMMEN EN HET PAROCHIEHUIS In een brief aan de raadsleden heeft de gemeente Limmen vorige week infor matie gegeven over de verdere voor tgang van de plannen rond de centru montwikkeling. Na de eerste bijeen komst in mei 1987 is de stemming van de bevolking hierover gedraaid van po sitief naar negatief: met name van de gebruikers van het parochiehuis kwa men veel bezwaren. y Er zullen nu twee of drie alternatieve plannen worden opgesteld, waarbij het uitgangspunt blijft de verhoging van het niveau van de winkelvoorziening in Limmen. Na de vakantie wil de gemeen te Limmen deze plannen openbaar ma ken, waarna - na ondermeer een hoor zitting en bespreking in de commissie ruimtelijke ordening - in de raadsverga dering van oktober een keuze op hoofd lijnen gemaakt kan worden, zodat er politieke duidelijkheid ontstaat. In haar brief neemt de gemeente Lim men afstand van de artikelen, die in met name de Uitkijkpost verschenen zijn. Hierin zijn volgens de gemeente 'nogal wat halve waarheden en uit hun ver band gerukte citaten vermeld'. De re dactie van de Uitkijkpost wil hier nog eens melden dat ingezonden artikelen onder de verantwoordelijkheid van de inzender geplaatst worden en om die re den worden brieven zonder afzender ook niet geplaatst. De discussie gaat voort. BURGERLIJKE STAND LIMMEN Geboren: Rona, d.v. N. W. Admiraal en J. Mooij; Richard Petrus Johannes, z.v. P. C. M. de Rooij en M. W. Kla ver; Suzanne Geertruida Johanna, d.v. P. J. Kaandorp en J. C. M. Bakker; Willemijn Francisca Theresia, d.v. M. A. C. Kokkeel en J. G. C. Janssen; Pa scal, z.v. J. A. Groot en M. M. Dekker. Museum van Egmond Tot en met 15 september is in het Mu seum van Egmond, Zuiderstraat 7 te Egmond aan Zee de expositie 'Hoog in 't zeil' te zien. De Egmondse bomschuit staat hierbij centraal. Openingstijden: zondag tot en met vrijdag 14.00-16.00 uur, in de maanden juni, juli en au gustus ook op woensdag van 19.00-21.00 uur. Voor inlichtin gen/groepsbezoek: 02206-3233 of 1678. Galerie De Kapberg Tot en met 28 augustus: overzichtsten toonstelling van Cor Heeck (tekenin gen, aquarellen en olieverf). Galerie De Kapberg, Slotweg 17, Egmond aan den Hoef is van woensdag tot en met zon dag van 13.30-17.00 uur geopend. Tentoonstelling Slotkapel Vanaf zaterdag 25 juni: historische ten toonstelling, samengesteld door Jan Lu- te, in de Egmondse Slotkapel onder de titel 'Het slot op de hoef'. De ontwikke lingen worden chronologisch in beeld en woord gebracht. De expositie is dage lijks van 14.00-17.00 uur geopend. En tree 2,50; kinderen 1,50. Galerie Wimmenum Gedurende de maand juli is in Galerie Wimmenum, Herenweg 270 in Egmond aan den Hoef, werk te zien van Hans Boomsma (schilderijen) en Riet Does- Ruiter (beelden). De galerie is geopend op vrijdag, zaterdag en zondag van 13.00-17.00 uur.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1988 | | pagina 10