RAAD NEEMT DE TIJD VOOR POLITIEKE BESCHOUWINGEN '89 DRESCHER ZOON DEUTEKOM Schoenmakerij Th. MEIMS REISBURO/^ORKE „MARGARETHA" F. BEUKEVELD %/r\j Onderhoudsbedrijf Ed Bruin TANSIE kinderkledin~' Heil0° Drukkerij Rijkeprint SCOTCH ■BEEFB tuinaanleg KAPSALON Voor al uw Graafwerkzaamheden met minikraan in uw tuin, frezen, drainage, bron- en of pomp. Egmond - 02206-2555 Adverteren op deze pagina? Bel 072-330175 FA. P. HOETJES Libris. Uw Complete Boekhandel. 313131 Gemeente-secretarie 333333 Brandweer 333144 Politie 331606 Dierenarts 331070-330200 Apotheken 123456 Ambulance 333100-330400-330066-330077- 333080-330530-337883 H u isartsen 331579 R.K. Uitvaartverzorging 335112 Begr. "De Laatste Eer" Voor al uw vakantie- en zakenreizen: tel: 332114 Natuurzuiver Schots Rund- en Lamsvlees Slagerij Klaas Meegdes Voor REPARATIES aan: Alle merken Wasautomaten Ook 's zaterdags Afwasmachines Zeer redelijke Droogtrommels prijzen R. KAMPSTRA Pr. Beatrixstraat 11, Egm. a. Zee, tel. 02206-1014 WIJFFELS - Electronica-Service Behandeling volgens afspraak. Telefoon (02205) 1951. Nauwelaantje 1A, Limmen. Maandagmiddag en zaterdags gesloten. MAAKT UW SCHOENEN NAAR WENS Centrale Verwarming warmwater, onderhouds abonnementen voor gasinstallaties, Stationsplein 3, tel. 331875. Holleweg 60 Voor al uw onder- 1851 KJ Heiioo Tel. 072-332830 houd en reparatie werkzaamheden aan en in uw woning. verkoop van de volgende merken: MY LITTLE PONY - MEA INIMINIMANIMOO - TICO Kennemerstraatweg 101 Telefoon 072 - 338229. Voor uw advertentie betaalt u maximaalf 37,50 per maand: Eerste plaatsing f 25, - Tweede plaatsing f 12,50 Volgende plaatsingen zijn gratis. De advertentie wordt minimaal eenmaal per maand geplaatst. Voor inlichtingen en opgave: Raadhuisweg 14 (in sporthuis Helling) 1851 JA Heïloo. AUTOSCHADEBEDRIJF autoplaat- en spuitinrichting, taxatie- en regeling schade's. Holleweg 80, Heiioo, tel. 072-330935. Focwa - Aire - specialist. UITKIJKPOST 30 NOVEMBER 1988 HEILOO - Vorige en deze week houden de raadsleden van de gemeente Heiioo zich bezig met de begroting voor 1989. Aan de begrotingsbehandeling zijn tra ditioneel de algemene beschouwingen gekoppeld: alle fracties geven hun visie op het beleid in de gemeente Heiioo. Daarbij is de ontwerp-begroting van het college van burgemeester en wethouders de handleiding, maar het staat de frac ties (VVD, CDA, PvdA, Heiioo 2000 en Links Heiioo) vrij om ook zelf het initi atief te nemen. De eerste rondes van de algemene beschouwingen werden vorige week donderdag gehouden. Afgelopen maandag werd meer in detail getreden, onder andere de verschillende subsidies. Mevrouw Wuijster-Schuddeboom, fractievoorzitter van de VVD, opende donderdagmiddag de lange sessie in het gemeentehuis. De VVD meent dat het college er in is geslaagd de noodzakelij ke bezuinigingen evenwichtig te verde len, waardoor toch een zeer hoog voor- zieningenpeil in Heiioo gehandhaafd blijft. Verdere besparingen ziet de VVD door verhuur van leegstaande gebou wen en door de behoefte aan en capaci teit van de sportterreinen nader te on derzoeken en daarop in te spelen. Evenals vorig jaar vroeg de VVD om in verband met de (verkeers)veiligheid de straatverlichting in sommige delen van Heiioo 's avonds langer op volle sterkte te laten branden. In verband met het milieu wil de VVD dat de gemeente nog meer doet aan het scheiden van huisvuil bij de bron. In ieder geval moet er meer voorlichting komen en wellicht kan het vuil ook gescheiden opgehaald worden, zo suggereerde de VVD. Wat betreft Ypestein toonde de VVD zich voorstander van meer kavels voor de vrije sector, terwijl men ook pleitte voor een 'samenwerkingsschool', in plaats van meerdere kleine basisscho len. Gezien de goede resultaten bij de bekabeling van Heiioo en een gunstige exploitatie van het kabelnet vroeg de VVD zich af of er niet een verlaging van het tarief gerealiseerd kan worden. De plannen van Trias voor de aanleg van een kunststofbaan voor atletiek kunnen op de steun van de VVD rekenen, mits hiervoor de financiële ruimte - binnen de sector sport - gevonden wordt. CDA Namens de CDA-fractie voerde de nieu we fractievoorzitter de heer J. Visser het woord. Hij vroeg van het college alle reerst om in de toekomst niet per jaar maar voor meerdere jaren het beleid uit te stippelen. Een meerjarennota, die niet al te zeer vrijblijvend is, maar die wel open staat voor nieuwe ontwikke lingen en dus nieuw beleid. De begro ting per jaar is, zo vindt het CDA, te weinig een beleidsstuk. Meerjaren-beleicL-is volgens het CDA nodig omdat er tal van processen zijn, die zich over een langere periode uit strekken. Bijvoorbeeld de vergrijzing van de bevolking. In dit verband vroeg het CDA om actie om met name de jon geren in het dorp te houden. Wat be treft de veiligheid in de gemeente vroeg het CDA om speciale aandacht voor vandalisme en criminaliteit, terwijl men net als de VVD voorstander is van het langer laten branden van de straatverlichting. Ruime aandacht schonk de heer Visser namens zijn fractie aan privatisering, hetgeen volgens hem los staat van poli tiek of ideologie. Het verlagen van de kosten, dan wel verhogen van de in komsten door uitbesteden of afstoten van werk kan overigens alleen als perso nele consequenties uitblijven, aldus het CDA. De partij vroeg ook aandacht voor de scholingsmogelijkheden van het personeel. Benieuwd was het CDA naar de stand van zaken wat betreft het plan om Ypestein door middel van een fietspad te verbinden met Plan Oost. Het CDA deed voorts de suggestie om het klein onderhoud aan scholen uit te besteden: per school een budget vaststellen en dit verder aan het schoolhoofd ter beste ding overlaten. Wat betreft de njeuwe baan voor Trias uitte het CDA enige twijfel omtrent de haalbaarheid, vooral de provinciale subsidie werd dubieus 'genoemd. PvdA Mevrouw van Baarle sprak namens de PvdA de algemene beschouwingen uit. Zij pleitte voor een meerjarenbeleid wat betreft de verkoop van grond, zodat problemen zoals momenteel met wijk- vereniging Plan Oost voorkomen kun nen worden. Overigens vindt de PvdA dat de gemeente uit de opbrengst van de grondverkoop aan de Laan van Zeeman een bijdrage moet leveren voor een nieuw te realiseren wijkgebouw in. Plan Oost. Ten aanzien van het nieuwe gemeente huis vroeg de PvdA om een budget om de realisering van een lift in het oude raadhuis, dat zoals het er nu naar uit ziet voorlopig wel zal blijven, nader te onderzoeken. Ook vroeg de PvdA aan dacht voor het bouwen voor ouderen, waarbij met name de aanleunwoningen bij Huize De Loet genoemd werden. De aanleg van de zuidelijke wijkontslui- tingsweg dient volgens de PvdA in de meerjarenraming opgenomen te wor den, terwijl men ook voorstander is van de aanleg van een nieuwe Trias-baan in 1990. De overlast in de gemeente door hon den, 'hondepoep', was aanleiding voor de PvdA om nogmaals de invoering van hondenbelasting voor te stellen. Ten aanzien van het onderwijs is de PvdA voorstander van een budget voor vrede- sonderwijs. Angst heeft de PvdA voor het privatiseren van de reinigingsdienst: uit oogpunt van personeels- en milieu beleid moet dit een gemeentelijke taak blijven. De derde collegepartij is voorts tegenstander van het schenken van alcohol-houdende dranken tijdens re cepties van de gemeente. De PvdA wil voorts dat de gemeente de benoeming van vrouwen in gemeentelij ke dienst bevordert, terwijl er ruimere budgetten moeten komen voor het Soci aal Fonds en de gemeentelijke studiefinanciering. Heiioo 2000 De heer Ten Hoope vroeg zich namens Heiioo 2000 af wat er eigenlijk voor Heiioo over blijft nu het in den lande beter gaat. De vergroting van het ge meentefonds gaat teveel naar de grote steden, waardoor het beleid in kleinere gemeenten verder wordt uitgehold. Het paspoort wordt in Heiioo door de burgers vplgens Heiioo 2000 te duur be taald; daarentegen kan de partij zich verenigen met de verhoging van de ta rieven voor rioolafvoer en reiniging: het dekkingspercentage is lager dan 80, het geen voor Heiioo 2000 de grens is. Ten aanzien van het milieu vraagt Heiioo 2000 om terughoudendheid waar het het omgronden van weideland betreft, ter wijl men tegenstander is van de bouw van een nieuwe vuilverbrandingsinstal latie in de Boekelermeer. Wanneer dp gemeente in enig jaar een begrotingsoverschot heeft vindt Heiioo 2000 dat dit gebruikt moet worden voor een eventueel tekort in een volgend jaar en niet moet worden toegevoegd aan de reserves. Ten aanzien van de grondver koop maant Heiioo 2000 de gemeente om niet het dorpse karakter van Heiioo te verspelen door alle plekjes op te offeren. Prioriteit kent Heiioo 2000 toe aan de aanleg van de zuidelijke wijkontslui- tingsweg. Ook het plan van Trias voor de kunststofbaan is door de partij posi tief ontvangen. Bezorgd is Heiioo 2000 wat betreft het vandalisme en de (ver keersveiligheid. Tot slot vindt Heiioo 2000 dat de gemeente Heiioo het voor touw moet nemen bij de realisering van werkgelegenheidsprojecten en vraagt men in dit verband ook om leerlingen- werkplaatsen bij de bouw van het nieu we gemeentehuis. Links Heiioo De heer Helder van Links Heiioo ty peerde de begroting 1989 als een 'oude boodschap': er is een begrotingstekort, vooral veroorzaakt door kortingen va nuit Den Haag, evenals voorgaande ja ren. 'Spijtig' noemt Links Heiioo het dat het resultaat vaak toch gunstiger uitpakt en dat een positief saldo dan aan de reserves wordt toegvoegd. Een overschot moet volgens de partij aan de algemene dienst worden toegevoegd: daar waar de inwoners van Heiioo ook hun belasting voor betalen, zodat dan eens van verhogingen van tarieven kan worden afgezien. Links Heiioo toonde zich voorstander van meer budgettering en privatisering, mits dit laatste niet tot onvrijwillig ont slag leidt. De eenmansfractie bepleitte het in rekening brengen van het ophalen van grof huisvuil. Ook vroeg Links Hei ioo aan het college eens wat meer 'spier ballen' tp laten zien bij besprekingen over de verbindingen met Heiioo per openbaar vervoer. Wat betreft de voorzieningen in Heiioo wil Links Heiioo steun voor goedlopen de instanties als de Wereldwinkel en Buk Buk. De gemeente mag in dat op zicht best denken aan de regionale uit straling hiervan. Dit geldt ook voor Tri as, dus de nieuwe baan mag er ook van Links Heiioo komen. Links Heiioo wil voorts dat de gemeente een project aanpakt op het gebied van de ontwikkelingssamenwerking. Tenslotte is er de wens om een recht vaardige verdeling van de lasten. De ge meente Heiioo moet geen uitgeknepen beleid zonder speelruimte voeren en niet altijd vasthouden aan het eigen belang. Burgemeester Glijnis Evenals de fracties namen ook de leden van het college de tijd voor hun beant woording van de vragen en opmerkin gen. Burgemeester Glijnis stelde zich achter een meer bindende meerjaren raming en stelde voor overschotten in een begrotingsjaar voor een bepaald doel te bestemmen of te gebruiken voor de algemene dienst. Ten aanzien van het budgetteren waarschuwde de burge meester voor eventuele" nadelen. Dat de gemeente winst op het paspoort zou ma ken werd door de eerste burger ontkend. De kunststofbaan voor Trias mag ook van het college doorgang krijgen, mits de financiële ruimte binnen de sector sport gevonden wordt. Dat kan pas op termijn, maar als dat eerder zichtbaar is, dan wil het college daarop wel een voorschot nemen. Echter, het college wil zich niet vastleggen op het jaar 1990. Wat betreft het personeelsbeleid en het bevorderen van de benoeming van vrou wen houdt het college vast aan de meest geschikte kandidaat voor een functie. Bij gelijke geschiktheid genieten vrou wen de voorkeur, maar om dat vast te stellen moeten ook mannen in aanmer king komen, aldus burgemeester Glijnis. Gezien het neutrale karakter van het openbaar onderwijs wil het college geen budget voor vredesonderwijs. Een bud get per school voor klein onderhoud wil het college bij wijze van proef wel. Wat betreft de problemen met wijkvereni- ging Plan Oost gaf de burgemeester aan dat dit binnenkort in de betreffende Dusseldorperweg 97 1906 AJ Limmen, tel. 02205-1873. commissies en in de raad ter sprake zal komen. De voorzitter van-de raad gaf tenslotte aan dat de gemeente ten aan zien van het alcohol-gebruik uitgaat van de eigen verantwoordelijkheid en niet verder wil gaan dan een matigingsbeleid. Wethouder Dekker VVD-wethouder Dekker had, in tegen stelling tot voorgaande jaren, veel tijd nodig voor de beantwoording van de vragen der fracties. Ten aanzien van het privatisering gaf hij aan dat het college de ingeslagen weg wil vervolgen: niet het privatiseren als doel, maar voorko mende werkzaamheden zo goed moge lijk laten doen tegen een zo laag moge lijke prijs. Per keer zal beslist moeten worden. Het langer laten branden van de straat verlichting kan ingevoerd worden, aldus de wethouder, mits de raad de meer kosten hiervoor, 10.000 gulden per jaar, er voor over heeft. Op het terrein van het openbaar vervoer zijn er momenteel mogelijkheden om via de provincie een uitbreiding van de verbindingen te reali seren. Bij voorbeeld kan een stop van de bus dichter bij Huize De Loet op deze manier wellicht gerealiseerd worden. Een tweede ontsluitingsweg vanuit Ypestein zal samen met de verdere be bouwing gerealiseerd worden. Het fietspad tussen Ypestein en Plan Oost stuit momenteel op de onwil van de grondeigenaar. Stevig overleg en wel licht onteigening zullen voor de aanleg nodig zijn, aldus wethouder Dekker. De inzameling van klein chemisch afval zal verder gepropageerd worden, terwijl het gescheiden inzamelen van huisvuil in VVI-verband bekeken moet worden. Het in rekening brengen van het opha len van grof vuil vindt wethouder Dek ker niet haalbaar. Een verdere inkrimping van de plant soenendienst kan volgens de wethouder alleen door personeel af te stoten, het geen hij niet bepleitte. Overigens meent de wethouder dat de afdeling openbare werken de afgelopen jaren door een flexibele opstelling en het inleveren van 10 tot 14 man al een fikse bijdrage aan de bezuinigingen heeft geleverd. Wethouder Willemse-van der Ploeg Naar aanleiding van vragen gaf wethou der mevrouw Willemse-van der Ploeg (CDA) aan dat momenteel de gegevens van een enquête over kinderopvang in Heiioo nader worden uitgewerkt. De voorlopige conclusie is wel dat er een sterke behoefte hieraan is. Met het eventueel verruimen van het budget voor het Sociaal Fonds wil de wethou der wachten tot de evaluatie van de acti viteiten van 1988 geschied is. De invoering van borstkankeronder zoek is volgens wethouder Willemse- van der Ploeg geen zaak voor de ge meente alleen. Zij wees in dit verband op landelijke proefnemingen en hoopt dat een en ander in 1990 kan starten. Wat betreft de aids-preventie gaf de we thouder aan dat dit gedaan wordt waar mogelijk. Een gemeentelijk Derde Wereld-project kan de steun van het college krijgen, mits er een concreet project is, wat va nuit de bevolking wordt aangedragen en gesteund. Aangaande het vandalisme wees de wethouder op het lopende fiets- project. Door de projecten hoopt de ge meente de bewustwording te vergroten. Daarnaast wordt gewerkt aan een ver groting van de pakkans voor vandalisten. Wethouder Borsjes De vergroting van het aantal vrije ka vels in Ypestein werd door wethouder Borsjes (PvdA) toegezegd. Door de op bouw van de wijk in deelplannen kan op deze behoefte worden ingespeeld. Wat betreft de zuidelijke wijkontsluitingswet verwacht de wethouder dat deze in 1992 gerealiseerd kan worden. De kostenra ming - was 4,7 miljoen - zal voor die tijd nog geactualiseerd worden. De inventarisatie van de sportvelden, zoals inmiddels is uitgevoerd, zal een deel vormen van een raamnota Sport en Sportieve Recreatie, welke in de nabije toekomst aan de raad wordt voorge legd. Wethouder Borsjes constateert een gering overschot en wil alvorens te besluiten met de betreffende verenigin gen overleg plegen. Het reconstrueren van de sintelbaan van Trias ziet wethouder Borsjes niet meer zitten. Als er iets gebeurt dan zal het de aanleg van een kunststofbaan zijn. Hij erkent dat Trias een plaats in Heiioo verdient, maar wil zich niet laten opja gen door een eventuele provinciale subsidie. Wat betreft de bebouwing van open plekjes in de gemeente zegde wethouder Borsjes toe dat er niet louter ad hoe be leid gevoerd zal worden, maar dat er een inventarisatie gepleegd zal worden, waarna een plan zal worden opgesteld. De tweede ronde In de tweede ronde van de algemene be schouwingen worden door de fracties nog eens de onderwerpen bij de kop ge nomen waarvoor zij zich sterk maken en waarop het college naar het idee van een fractie nog niet voldoende enthousi ast heeft gereageerd. Zo vroeg de VVD met klem om het fietspad tussen Ypestein en Plan Oost, was er een pleidooi voor een inventari satie van de behoefte aan jeugd- en jon gerenwerk en verzocht men in het geval regionale uitzendingen via de kabel zou den starten deze professioneel aan te pakken. Het CDA legde nog eens uit de visie op meer beleidsgerichte meerjarenraming en vroeg nadrukkelijk om een perso- neelsplan bij de gemeente Heiioo. De heer Visser maakte zich bovendien druk over de beantwoording door wethouder Dekker, welke door de kwinkslagen veel van z'n essentie verloor. Het CDA had daar geen waardering voor. De PvdA pleitte nog meer voor maatre gelen ten gunste van de benoeming van vrouwen, vond dat de gemeente het goe de voorbeeld moet geven inzake alcohol-gebruik, vroeg om een gediffe rentieerd tarief qua grondprijs in De Rietvink en drong aan op een spoedige voortgang inzake de Trias-baan. Dit laatste vond ook Heiioo 2000, dat tevens voet bij stuk hield ten aanzien van de paspoort-prijs, vroeg om de kosten van vandalisme zoveel mogelijk op de daders te verhalen en de zuidelijke wijkontsluiting in de meerjarenraming voor 1992 wil zien opgenomen. De par tij bleef bij haar mening dat de nieuwe VVI niet in de Boekelermeer, maar op de zandvlakte in het havengebied Amsterdam-West moet komen. Links Heiioo zegde toe bij het Novib te informeren over een mogelijk Derde Wereld-project voor de gemeente, bena drukte de gewenste verbetering qua openbaar vervoer en wil nog eens bekij ken of er toch niet een mogelijkheid bestaat voor het ophalen van grof huis vuil te laten betalen. Het college had het in tweede termijn niet lastig. Alleen de meer bindende meerjarenraming gaf aanleiding tot stemming. Heiioo 2000 en de VVD ble ken tegen: een meerderheid steunde de suggestie van het CDA. Omtrent de Trias-baan werden de opvattingen van het college nog eens door burgemeester Glijnis en wethouder Borsjes toegelicht; conclusie: ja, mits er de financiële ruim te voor wordt gevonden. Veel suggesties en vragen om informatie werden door het college, met goedkeu ring van de raad, verwezen naar de commissies. Tot slot van de tweede ron de riep burgemeester Glijnis op, om bij de volgende beschouwingen deze meer over beleid en hoofdzaken te laten gaan en niet teveel in detail treden. Vanuit de raad waren eerder die avond opmerkin gen geweest over de langdurigheid van de zitting. In het overleg van de fractie voorzitters zal een en ander nog eens be keken worden. Maandagavond Afgelopen maandag werd de begro tingsvergadering in de raadzaal afge rond. Er werd nog eens per hoofdstuk naar diverse zaken gekeken. De VVD vroeg hierbij om de huidige gang van zaken wat betreft het schoolzwemmen in 't Baafje, waarvan weinig terecht komt, te bezien en in overleg met de schoolhoofden een andere formule te vinden. Ook werden maandag definitief de be lastingen vastgesteld. Voor de onroe rend goed belasting is er in 1989 een ver hoging met 6%; het rioolrecht, de reini gingsheffing en de toeristenbelasting gaan met 10% omhoog. In totaal bete kent dit een bedrag van 260.000 gulden meer voor de gemeentekas. Discussie was er nog over de meerjaren raming. Na de beschouwingen was al komen vast te staan dat er in het vervolg een meer bindende raming moet komen. Nu ging het erom of de baan van Trias al dan niet voor 1990 opgenomen moet worden. Het college vond van niet, Hei ioo 2000 en de PvdA van wel. Burge meester Glijnis wilde niet tegemoetko men aan deze wens. Hij vond nader on derzoek noodzakelijk, mede omdat de cijfers die Trias voor de realisering van een kunststofbaan volgens hem niet kloppen: een baan kost 1,2 en geen 1 miljoen, aldus de burgemeester. We thouder Borsjes van sportzaken wilde wel toezeggen dat er binnen een half jaar meer duidelijkheid is en een voorlo pig beleid kan worden uitgestippeld, maar deze toezegging werd door de bur gemeester weg gewoven: er moet iets te melden zijn en dat is wellicht bij de vol gende meerjarenraming het geval. voor reparatie en verkoop van TV - Video - Antenne Communicatie en Telefoonapparatuur. Geen voorrijkosten. 's Morgens bellen s.v.p.: 072-333500 Dompvloetlaan 19 1851NM Heiioo Tel. 072-334193 TIMMER- EN METSELWERKEN Stationsweg 31 - Tel. 332750 b.g.g. 332705 Nieuw- en Verbouw Onderhoud Reparaties (tijdens kantooruren) contracten per kalenderjaar Nvoei cV HEERENWEG 193 HEILOO TEL. 332252 Heerenweg 67-69,1851 KL Heiioo "Winkelhof 't Loo" Tel. 072-33 1483 1 Dompvloetlaan 17 1851 NM Heiioo Telefoon: 072 - 334922 b.g.g. 622751 Voor handels - verenigings en familie drukwerk O a. briefpapier, fakturen, enveloppen, adreskaartjes, clubbladen, geboorte en trouwkaarten enz. Ie. v. t. ook 's avondsI contracten per kalenderjaar Rechte Hondsbosschelaan 22 Postbus 68 - 1850 AB Heiioo Tel.072-330175 b.g.g. 334531

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1988 | | pagina 6