MoGoJoKo en Caecilia geven benefietconcert voor CEFAS f SLEDEHONDENSPORT IN NEDERLAND foSi M0G0J0K0 Caecilia UITKIJKPOST 15 FEBRUARI 1989 HEILOO - Oftewel het Moeder- Gods-Jongeren-Koor, een dyna misch koor dat bruist van de ak- tiviteiten en gezelligheid, opge richt op 24 november 1974, mede op initiatief van pastor Busker- molen. Iedere maand verleent het koor zijn medewerking aan een eucharistieviering, deze dienst wordt samengesteld door leden van het koor; de liturgie-groep, zij werken onder leiding van Zr. Juliette. Het repertoire van Mo- GoJoKo bestaat naast kerkelijke liederen ook uit bewerkte moder ne popsongs. In principe wordt elke vrijdaga vond gerepeteerd van 20.00 tot 22.00 uur, uiteraard met een kof fiepauze. Na de repetitie zijn de koorleden in de gelegenheid een drankje te nuttigen in de kerkkel- der en dat is erg gezellig. Eenmaal per jaar wordt door een kerkkoor uit de omgeving een 'Koor-inn-festival' georgan iseerd voor 8 a 10 jongerenkoren, deze koren geven een impressie van hun repertoire. Meestal wordt de middag besloten met een geza menlijk slotlied, vervolgens een broodmaaltijd en 's avonds een daverend feest. Het koor bestaat uit 76 leden en staat nu onder leiding van Jos de Haan, het heeft een vast com- bg bestaande uit organist/pia nist, bassist, drummer, gitarist (elektrisch/akkoestisch, dwars- fluitiste en saxefoniste. Het koor heeft een eigen bestuur die alle lopende zaken behan deld, bovendien is er sprake van een aktiviteitencommissie die t.b.v. ieder voorkomend evene ment wordt ingesteld. Deze eve nementen kunnen betrekking hebben op velerlei gebieden zo als: feestavonden, sporttoernooi en en zelfs een koorweekend, bo vendien verlenen individuele le den hand en spandiensten bij bij zondere eucharistievieringen Kortom het is een zeer aktieve vereniging. HEILOO - Zondag 26 februari gaat er iets bijzonders gebeuren in Hei- loo. Twee muziekverenigingen, het Heilooër Harmonie Orkest Caecilia en het Moeder Gods Jongerenkoor MoGoJoKo, verzorgen die dag 's avonds een benefietconcert in de Moeder Godskerk aan de Holleweg. Geheel belangeloos zetten de beide 'muziekverenigingen hun beste mu zikale beentje voor ten bate van de Stichting Cefas, een project in Bra zilië, dat ten dele vanuit Nederland wordt gefinancierd. Cefas staat voor - in de Nederlandse vertaling - Centrum voor Sociale Vor ming en Ontwikkeling in Brazilië. Het project is gestart met de bedoeling om diensten te verlenen aan basisgemeen schappen, moederclubs, organisaties voor landarbeiders, huizenbouw voor de arme bevolking, huwelijksvoorberei ding, kerk wereld en jongeren en om directe hulp te verlenen aan de meest ar me groepen uit de bevolking. Het mag duidelijk zijn dat het werk van Cefas een breed terrein van het sociaal en maatschappelijk leven betreft. Rijkdom Het uitgebreide pakket aan hulpverle ning en ondersteuning van Cefas lijkt in tegenspraak met enkele kenmerken van Brazilië. Het Zuidamerikaanse land herbergt namelijk ongekende economi sche mogelijkheden. De landbouw pro duceert enorm veel gewassen, waarvan koffie, cacao en zuidvruchten direct voor de hand liggen. De veeteelt levert zuivel en vlees op, hoofdzakelijk voor 'binnenlandse consumptie. De Brazili aanse grond is bovendien rijk aan Maquete van het gebouw Cefas om alle activiteiten in onder te brengen. Het deel links achter is momenteel in skelet bouw gereed. In Brazilië wordt nu gewacht tot er weer geld is. TWEEDE ELPEE MOGOJOKO HEILOO - Ter gelegenheid van het Cefas-project heeft het jongerenkoor MoGoJoKo voor de tweede keer in haar bijna vijftien-jarig bestaan een langspeelplaat opgenomen. Nadat de kosten van de opnames zijn betaald is alles wat er meer binnenkomt door de verkoop van de plaat bestemd voor het Cefas-project in Brazilië. De plaat werd opgenomen door produc tiemaatschappij Eurosound in Herveld. De mensen van deze maatschappij wa ren zeer ingenomen met de kwaliteiten van zowel het koor als het begeleidende combo. Als zij het geheel met cijfers moeten waarderen zou het koor een dik ke acht scoren: veel hoger dan vele an dere koren, die bij Eurosound opnames maakten. Het combo verdient, aldus Eurosound, door z'n professionele uit straling zelfs een negen. Kwaliteit derhalve, gecombineerd met een goed doel: de tweede langspeler van MoGoJoKo is meer dan de moeite waard. In de voorverkoop werden reeds meer dan 400 platen verkocht. Tijdens het benefietconcert op 26 februari zal de plaat ook verkrijgbaar zijn. mm Mmkm Arme moeders die in Muriaé zitten te wachten op wat eten, dat weke lijks aan hen wordt uitgereikt. grondstoffen, waaronder olie, ijzererts, (edel)metalen en edelstenen. Door deze rijkdommen heeft het land zich ontwik keld tot een belangrijk industriële natie met grote aantrekkingskracht voor bui tenlands kapitaal: Brazilië geldt als een 'lage-lonen-land', zodat multinationals er graag vestigingen stichten. Maar de medaille heeft een doffe keer zijde. De nadruk op de economische ontwikkeling heeft geen goed gedaan voor de geestelijke ontwikkeling van het land. De bevolking groeit nog steeds ex plosief (anno 1989 130 miljoen zielen). Een kleine minderheid daarvan is wel gesteld, de overgrote meerderheid is zeer arm en «in veel gevallen analfabeet. Door de armoede vinden ouders het be langrijker dat hun kinderen liever zo snel mogelijk gaan werken - of bedelen - om een financieel steentje aan de le- venskosten van het gezin bij te dragen dan dat zij lang naar school gaan. On danks de bouw van veel nieuwe scholen in de afgelopen tien jaar verlaten zeven van de tien kinderen de school voor hun negende jaar. Zichzelf ontwikkelen Het ligt voor de hand dat er in Brazilië iets moet gebeuren. Het land heeft grote buitenlandse schulden en kan niet aan de financiële verplichtingen voldoen. Bij een bankroet van het enorme land zal de arme bevolking vanzelfsprekend het zwaarst getroffen worden. Het scha mele beetje leven dat hen nu is gegund zal dan nog kariger zijn. De Braziliaanse bevolking bestaat uit harde werkers. De verdiensten zijn ech ter niet voor hen, maar voor de rijke minderheid en de buitenlandse in dustriëlen. De armoedige omstandighe den kunnen pas werkelijk veranderen als de meerderheid van de bevolking ook zelf de vruchten van haar inzet kan plukken. De bevolking zal zich naar een hoger niveau moeten ontwikkelen: een gelijkwaardig niveau van geestelijke ontwikkeling (o.a. scholing) legt de ba sis voor wederzijdse acceptatie. Een beter, gelijkwaardiger ontwikke lingsniveau van de bevolking maakt hen mondiger, minder afhankelijk en zelf bewuster ten opzichte van de rijke min derheid. Op die manier kunnen de grote mogelijkheden van Brazilië gebruikt worden ten behoeve van de gehele be volking en kan de armoede worden te ruggedrongen. De Stichting Cefas wil een wezenlijke bijdrage leveren aan de verdere ontwikkeling van de bevolking. Geloof In Brazilië speelt het geloof een belan grijke rol voor de mensen. Bijna drie kwart van de bevolking is er rooms- katholiek. In het land werkt een groot aantal missionarissen. Zij besteden 90 procent van hun tijd aan het stimuleren van de ontwikkeling van de bevolking. Hun doel is, zoals hiervoor reeds be schreven, werken aan een leefbaar bestaan zonder de nu heersende grote tegenstellingen. Twee Nederlandse missionarissen, al ve le jaren in Brazilië werkzaam, hebben samen met de plaatselijke bevolking een plan ontwikkeld om voor hun gebied een forse stap voorwaarts te kunnen doen. Een plan, dat bij slagen van blij vende invloed is op een betere toekomst voor een groot aantal arme, onderont wikkelde Brazilianen. Het is dit plan waarvoor de Stichting Cefas de aan dacht vraagt. Cefas in Muriaé De twee missionarissen zijn werkzaam in de stad Muriaé, ongeveer 300 kilome ter ten noorden van Rio de Janeiro. De stad telt 60.000 inwoners, maar het werkterrein als centrum voor onderwijs, werkvoorzieing en medische verzorging omvat meer dan 100.000 mensen. De voornaamste bronnen van inkomsten zijn de textiel- en confectie-industrie, de bouw en voor het overgrote deel land bouw en veeteelt. Muriaé heeft een voor het merendeel ar me bevolking. Een deel van hen leeft onder erbarmelijke omstandigheden in Éliil&li i iUwu. Caecilia, onder leiding van Henk van Veldhuizen, was direct bereid mee te werken aan het Cefas-benefietconcert. Het Moeder Gods Jongerenkoor, niet alleen in de 'thuis-kerk' maar ook op de plaat actief voor Muriaé. krottenwijken aan de rand van de stad. Het omringende platteland heeft veel kleine grondbezitters en dagloners, die qua inkomen sterk afhankelijk zijn van de wereldprijzen voor landbouwprodukten. Op het platteland zijn de afgelopen 15 jaar veel basisgemeenschappen ont staan, die een essentiële bijdrage leveren tot de bewustwording en organisatie van de bevolking. Zo ontstonden er ook drie lokale vakbonden, maar het is alle maal nqg niet genoeg om de grote ver schillen tusseti.arm en rijk voldoende te verkleinen, t: Daarom hebben de Nederlandse missio narissen Pie Lochs en Ad Keet, werk zaam in Muriaé, het initiatief genomen tot de realisering van een multifunctio neel centrum in Muriaé. Een gebouw waar activiteiten geconcentreerd kun nen worden zoals cursussen, studieda gen, bewustwordingsbijeenkomsten, le zingen, vorming voor jongeren en vol wassenen. Dit project nu draagt de naam Cefas. Betrokkenheid De grote waarde van het Cefas-project wordt duidelijk uit de hoeveelheid orga nisaties in en rondom Muriaé, die erbij betrokken zijn: drie parochies, 24 basis gemeenschappen, twee organisaties voor landarbeiders, organisaties voor de jeugd, voor moeders, voor hulpverle ning, etcetera. Zij allen kunnen gebruik maken van het multifunctionele cen trum zodra dat gerealiseerd is. Boven dien kunnen nieuwe organisaties dank zij de grotere faciliteiten tot stand komen. Het plan voor het Cef as-centrum is een voudig van opzet: een functioneel ge bouw met zes klaslokalen, een aula, een studiezaal, een recreatiezaal, een admi nistratiekantoor, een ontvangstruimte en enkele kleine slaapzalen voor mensen uit de omgeving, zodat zij niet tien uur of meer op één dag moeten lopen om een cursus te volgen. Het is de bedoeling om het gebouw in gedeeltes te realiseren. Met de bouw van het Cefas-centrum is een bedrag gemoeid van 600.000 gul den. Een derde deel hiervan wordt be taald door de lokalev overheid, hetgeen in de vorm van grondoverdracht en nutsvoorzieningen reeds is gebeurd. Een derde deel van de kosten moet vervol gens worden opgebracht door de bevol king van het verzorgingsgebied van Mu riaé, inclusief de stad zelf. Een fikse op gave, gelet op de geringe inkomsten, waar men toe bereid is. Het laatste der de deel van de kosten worden vanuit Nederland bijgedragen: 200.000 gulden. Activiteiten Om het aandeel vanuit Nederland waar te maken worden door de Nederlandse Cefas-mensen allerlei acties gehouden. Op verzoek van de Stichting Cefas wa ren het Heilooër Harmonie Orkest Cea- cilia en het jongerenkoor MoGoJoKo onmiddelijk bereid een bijdrage te leve ren. De formule werd gevonden in een gezamenlijk benefietconcert, dat gehou den wordt op zondag 26 februari in de Moeder Gpdskerk aan de Holleweg 111 te Heiloo. Vanaf juni 1988 werd er door de 150 muzikanten, zangers en zangeressen on der de respectievelijke dirigenten Henk van Veldhuizen en Jos de Haan gewerkt aan het concert. En het resultaat mag er zijn: 20 muziekwerken zullen vanaf HEILOO - Het Heilooër Harmo nie Orkest is opgericht op 18 fe bruari 1928 onder de toenmalige naam Fanfare St. Caecilia. Om de vereniging zo'n breed moge lijk basis te geven wordt er niet meer gekeken naar geloofsover tuiging maar meer naar muzikaal gevoel en inzet. De naamstelling werd gewijzigd, Fanfare werd Harmonie en St. voor Caecilia werd weggelaten. De naam is nu meer de vlag die de lading dekt. De harmonie staat onder muzi kale leiding van Henk van Veld huizen en telt ruim 60 leden van 16 tot 75 jaar. Het instrumentari um bestaat uit klarinet, trompet, hoorn, dwarsfluit, saxofoon, ba riton, tuba, bas, hobo en slagwerk. Een onderdeel van de vereniging is het jeugdorkest, de samenstel ling hiervan is steeds wisselend en bestaat uitsluitend uit leden die hun eerste stappen op het instru mentale vlak zetten. Door het sa menspel tijdens de opleiding te stimuleren verloopt de overgang naar het harmonie-orkest soepel. Zo komt er steeds een nieuwe ge neratie leden bij de harmonie die de continuiteit van het orkest waarborgt. Het jeugdorkest ver zorgt zelfstandige concerten en doet jaarlijks mee het door Cae cilia georganiseerde leerlingen orkesten festival. De opleiding van de leden ge schiedt via Harmonie-Fanfare opleiding, kortweg HAFA- opleiding genoemd. Een driejari ge opleiding aan de volksmuziek school tegen speciaal geredu ceerd tarief. Het instrument wordt hierbij door de vereniging in bruikleen ter beschikking gesteld. Het theoretische en in strumentale gedeelte van de opleiding wordt afgerond met een door het rijk erkend HAFA- examen. Ieder die een instrument kan bespelen of dit wil leren, kan lid worden van de vereniging. Jaarlijks organiseert de vereni ging diverse concerten en ver leent zij haar muzikale medewer king bij diverse evenementen zo als: koninginne- en bevrijdings dag, plaatselijke feesten en zoals nu bij dit benefietconcert. Daar naast wordt regelmatig deelgeno men aan festivals en concoursen. Kortom het bruist van aktivitei- ten die de leden elke dinsdaga- 20.15 uur al dan niet samen worden uit- rePeilties bezig gevoerd. De opening en sluiting worden houden. spectaculair: alle orkest- en koorleden harmonie steunen nemen hieraan deel. Vervolgens hebben ^°?r, °[onateur te worden, voor Caecilia en MoGoJoKo zowel voor als inlichtingen kunt u terecht bij na de pauze een eigen 'set' van f v£t-, Kunst-Verberne, nummers. teL 072-129326. Dit unieke concert, zowel wat betreft de muzikale prestaties als wat betreft de bedoeling, wordt omgeven door tal van helpen? Ga dan op 26 februari naar de andere activiteiten. Bij alles staat voor- Moeder Godskerk. Kaarten voor dit be- op dat de opbrengst bestemd is voor het nefietconcert zijn nu reeds verkrijgbaar project van de Stichting Cefas in Brazi- bij Jan-Tine Braam ('t Loo), Boekhan- lië. Er is 200.000 gulden nodig vanuit del 't Hoekstuk, Boekhandel Avis (Sta- Nederland om het multifunctionele ge- tionsplein). Kaarten kosten 15 gulden bouw in Muriaé te réaliseren. Helpt u per stuk. Het huisje van een kleine landbou wer langs de provinciale weg. HEILOO - Wie sledehonden zegt, denkt meteen aan de poolstreken, Alaska, Groenland, en aan de Eskimo's en pool- vorsers zoals Roald Amundsen. Daar ligt ook de oorsprong van de sledehond, het werkpaard van de poolstreek. De geschiedenis van de sledehond ver toont ook een gelijkenis met die van het paard. Aanvankelijk een onmisbaar werkdier, maar door de voortschrijnen- de techniek en mechanisering werden zowel paard als sledehond overbodig als transportmiddel. Eeuwenlang wederzijdse verbondenheid en afhankelijkheid had echter ook tot emotionele banden tussen mens en dier geleid, die niet door de techniek verbro ken werd. In onze streken werd van het werk van het paard een sport gemaakt. Het paard werd atleet. In de noordelijke streken gebeurde iets dergelijks met de sledehonden. De mens behield zijn band met de honden door snelheids- en lange- afstandswedstrijden te houden met sledehonden, compleet met sweepstake. Aanvankelijk een volksvermaak werd de sledehonden wedstrijd een serieuze, georganiseerde sport. Kleine schaal Aan het eind van de zestiger jaren kwa men de eerste sledehonden naar Euro pa. Om het karakter en de werkwillig heid te behouden, werden ook hier wedstrijden op kleine schaal georgani seerd. Eerst in Zwitserland. Nederland volgde al snel, hoewel men* hier ver moest trekken om een geschikt sneeuw- gebied te vinden. In de zeventiger jaren werd de sledehon densport populair in veel Europese lan den, Duitsland, Nederland, Zwitser land, Frankrijk, België en Italië. Ook de skandinavische landen, maar m.u.v. Denemarken had door quarantainebe palingen de sport daar een wat andere ontwikkeling. Zo zijn in Europa twee stijlen ontstaan: de Nome-stijl, waarbij de honden paarsgewijze een slede trekken (3 tot 14 honden in klassen verdeeld) en de musher (sledebestuurder) waarbij zij op de runners van de slede staan; en de Skandinavische stijl waarbij de honden (1 tot ±3) achter elkaar een pulka trek ken en de musher op langlaufski's naast de slede gaat. Ook hier kennen we snelheidswedstrij den en lange-afstandswedstrijden. Snel heidswedstrijden gaan over afstanden van 8 tot 25 km. Lange-afstands wedstrijden gaan ook om de tijd. Het zijn echter etappewedstrijden van drie tot acht etappes met afstanden van 40 tot 100 km per etappe. Op de slede wordt alles meegevoerd wat onderweg nodig is. Vaak wordt onderweg gebiva- keerd in de sneeuw. Rassen Sledehonden zijn in principe alle hon den, die fysiek en mentaal in staat zijn om het werk voor de slede te doen. Er zijn een aantal gestandaardiseerde ras sen, zoals de Siberian Husky (de meest bekende) de Alaskan Malamute, de Groenlandhond en de Samojeed. Deze honden hebben een stamboom. Daarnaast kennen we de Alaskan Hus ky, een verzamelnaam voor alle overige sledehonden, die gefokt en geselecteerd zijn, maar niet als ras een standaard hebben. De laatste is de meest gebruikte sledehond in Alaska en Canada. De laatste vijf jaren is ook de Alskan Husky in Europa populair aan het wor den omdat hij door de zorgvuldige fok en selectie vaak betere prestaties levert, dan de rashonden waarbij in de fok ook uiterlijke kenmerken een rol spelen. De sledehondensport is in nationale clubs georganiseerd. In de meeste lan den zijn twee clubs. Bij de ene organisa tie gaat het om sledehondensport in de ruimste zin, terwijl de andere club zich exclusief richt op sledehondensport met de vier genoemde rassen. In Nederland is dit ook zo. De S.S.E.- NL, Sledehonden Sport Club Neder land is de organisatie die zich richt op de sport met alle daarvoor in aanmer king komende honden. Mushing Hol land richt zich specifiek op de genoem de rassen. De Naionale clubs zijn in een Europese koepel verenigd, die op zijn beurt aangesloten is bij de AGFIS, de wereldsportbond. De sledehondensport is streng gereglementeerd, om het wel zijn van honden en mensen te waarbor gen en excessen te voorkomen, zoals in zet van ongeschikte honden en gebruik van doping. In Nederland kan men de sledehon densport wel zien in de training, waarbij de honden in bossen voor karretjes gespannen zijn. Voor de wedstrijden is Nederland op de wintersportgebieden aangewezen. Dit maakt de sport en de organisatie natuurlijk vrij kostbaar. Het correspondentieadres van de SSC- NL is: R. van der Kogel, Koedijk 2, 7261 SK Ruurlo. Ook in Heiloo Onze eerste poolhond kochten we 13 jaar geleden, een Noorse Elandhond, Silla, die in Noorwegen voor de jacht en erf bewaking wordt gebruikt. In 1982 kwam Annyu, een Alaska Malamute van ras, om met de sledehondensport een begin te maken. Drie jaar later kre gen we Dewy, een Siberian Husky er bij. Annyu en Dewy trainden we samen voor de step. Annyu had er niet veel idee in, daarom is hij huis-hond gewor den, en mag hij wandelen in plaats van trekken. Intussen hebben we vier Siberian Hus ky's: Dewy, Woody, Zeja en Ikalook. Met deze honden trainen we drie a vier maal in de week. Dewy heeft verleden jaar samen met Michael, onze zoon, z'n eerste wedstrijd gelopen. Met één tot drie honden wordt de S-klasse gelopen; men langlauft zelf en de hond trekt een sleetje, zo leg je dan samen de trail (par cours) af. Met drie of meer honden ge bruik je de slee. Dit jaar zijn de andere honden ook oud genoeg om te lopen, en zouden ze voor de slee lopen, maar het weer werkt dit jaar niet erg mee. Hopelijk verandert het nog, want 25 en 26 februari worden de Nederlandse Kampioenschappen in Winterberg gelopen en daar hadden we ons erg op verheugd. Elly Elzenga, Cruyscamplaan 36 NAWAKA HEILOO - De Victoriegroep gaat naar het Nawaka. Het Nawaka is het Natio naal Waterkamp van Scouting Neder land. In de maand juli komen bij Roer mond, bij de plassen langs de Maas, on geveer 5000 scouts bij elkaar, waaron der ook buitenlandse groepen. Een klei ne water-jamboree dus. Eens in de 4 jaar vindt deze happening plaats; vorige keer was dat nog op de Vinkeveense plassen. Wij (de Jan Stapperstam van de Victoriegroep) hebben daar kennis gemaakt met een Franse groep en zijn in 1986 uitgenodigd voor een kamp in Frankrijk. Dit jaar maken wij deel uit van het Loodsen werkkamp. Wij gaan dan iets eerder naar het kampterrein om alles in gereedheid te brengen. Deelname aan het kamp en het vervoer erheen kost natuurlijk veel geld. Geluk kig is de Q8-benzinemaatschappij be reid gevonden scouting te sponsoren. Maar de groepen moeten daar zelf aan meewerken. Q8 geeft elke keer dat u daar tankt speciale punten. Als de Vic toriegroep deze inlevert krijgt zij de dubbele waarde van deze punten. Daar naast hebben we nog een speciale af spraak gemaakt met het Q8-station aan de Pastoor van Muyenweg in Heiloo. En daarbij kunt u ook helpen! Want ie dereen die bij Q8 in Heiloo tankt en zegt dat hij voor de Victoriegroep spaart, krijgt zijn punten gewoon mee naar huis, maar de pomphouder van q8 doet nog eens zoveel punten in een grote bus voor de Victoriegroep. De punten die u mee naar huis neemt kunt u zelf sparen, maar u kunt ze ook kado doen aan de Victoriegroep (voor ons leveren ze immers twee keer zoveel op). U kunt de punten inleveren bij: Martijn Veldman, Romplaan 24, Aimé de Bock, Vredenoord 1, Fedde Bleys, Ewisweg 38, Heiloo. JAN VERBURG IN GRAFIES ATELIER ALKMAAR - In het Grafies Atelier Alkmaar zijn etsen te zien van de Haar lemmer Jan Verburg. Het zijn stille vens, uiterst sober van vorm en kleur. Het werk lijkt banden te hebben met Morandi, Braque en Mondriaan. De tentoonstelling is van 17 februari t/m 17 maart. Adres: Doelenstraat 23, Alk maar, openingstijden: 12.00-17.30 uur, dinsdag t/m vrijdag. Toegang gratis.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1989 | | pagina 4