Meer dan de helft van alle handen en katten heeft wormen Colour Si Beauty intech (58) BS) HERMAN ROTTEVEEL F K U I J P E R F. BEUKEVELD o KLAA//E BOUWBEDRIJF KEUKENSTUDIO Schoenmakerij Th. MENS A. S. DEKKER Een afspraak. is snel gemaakt EGMOND 02206-3304 072-338266 ontwerp en installatie van complete badkamers J.J. ui ANSEN tuinaanleg-onderhoud en sierbestrating Ijl lil i I l i y? VLOOIEN KUNNEN WORMEN OVERBRENGEN VLOOIEN NA DE VAKANTIE Stationsweg 94 - Heiloo, tel. 072-333520. Voor het maken van KOZIJNEN, RAMEN en DEUREN in hardhout en kunststof. Tevens voor al uw timmerwerk. Voor al uw Graafwerkzaamheden met minikraan in uw tuin, frezen, drainage, bron- en of pomp. Egmond - 02206-2555 KLEURENANALYSE HUIDVERZORGING depositaire Phytomer Hoveniersbedrijf en Sierbestrating Westerweg 302 Heiloo Tel. 072-331018 - 338055 Natuurzuiver Schots Rund- en Lamsvlees Slagerij Klaas Meegdes Dusseldorperweg 97 1906 AJ Limmen, tel. 02205-1873. SCOTCH ■BEEF! maakt uw schoenen naar wens v> Jk HEERENWEG 193 HEILOO TEL. 332252 Aannemersbedrijf Pastoor van Muijenweg 11, tel. 072-335052. Werkplaats: Handelsweg 5b, tel. 072-337585. Voor nieuwbouw - verbouw - onderhoud. VAN GALEN ANTIEK PEDICURE CENTRUM Mevr. M. Greve en Mevr. C. Piet Bergeonstraat 22b, tel. 072-333033 I/IXWEN&/I/MNNEN MMM/IODE&HS/IGE Kennemerstraatweg 123 Telefoon 331843 Voor uw advertentie I'H W1 betaalt U maximaal f 45,00 per maand: Eerste plaatsing f 30,00 Tweede plaatsing f 15,00 Volgende plaatsingen zijn gratis. De advertentie wordt minimaal eenmaal per maand geplaatst. Contracten per kalenderjaar. Voor inlichtingen en opgave: Drukkerij Uitkijkpost b.v. UITKIJKPOST 9 AUGUSTUS 1989 De meeste vlooien zitten in het tapijt Heerlijk. Op vakantie geweest. Naar Spanje bijvoorbeeld. Lekker weer gehad. Maar - als u een huisdier hebt - kunnen er na de vakantie enige onverwachte problemen op u wachten. Stel je voor. U komt binnen, bruin en De meeste mensen denken dat het ge bruik van een vlooienband zo nu en dan voldoende is om( de vlooien uit hun huis te weren. Dat is niet het geval! Vlooien zijn slimme rakkers. Ze springen gewoon van uw trouwe huisdier - kat of hond - af. Tijdelijk verhuizen ze naar het tapijt, de plinten of ze zoeken een heenkomen in de deken van de honde- of kattemand. En ze springen weer terug in de vacht van uw trouwe viervoeter als de kust weer veilig voor ze is. Dus u merkt ze niet zo snel op. Maar ze zitten er wel! Daarom is het altijd een goede zaak om niet alleen het dier te behandelen (met een vlooienband of met de praktische druppels) maar ook regelmatig de stofzui ger te hanteren en tegelijkertijd de omge ving te behandelen. Vlooien veroorzaken aanzienlijke jeuk, ont stekingen en allergieën. Vlooien kunnen echter ook bacteriën, virussen en lintwor men overbrengen. Het meest komt de hondelintworm voor. Honden en katten besmetten zichzelf als zij vlooien doorbij ten en doorslikken. Er bestaat bovendien voor kinderen besmettingsgevaar door hun nauwe contact met huisdieren. Het is daarom goed om uw huisdier niet alleen op vlooien te controleren maar ook op wormen. In de dierenspeciaalzaak zijn uit stekende ontwormingsmiddelen te verkrij gen. Als een volwassen vrouwtjesvlo bevrucht is heeft ze vers bloed nodig om in de honde- of kattevacht eitjes te kunnen leggen. Een vlooievrouwtje produceert met gemak vele honderden eitjes (soms wel duizend). Had u misschien normaal nauwelijks last van vlooien, erger wordt het als u op vakantie gaat. Meestal zult u uw hond of kat dan ergens onderbrengen. In 'n asiel of bij een kennis. En dan gaat 't pas goed -mis. Bij langharige dieren blijven de eitjes vooral tussen de haren zitten. Kort- en ruwharige dieren verliezen de eitjes voor namelijk op plaatsen waar ze veel komen (mand, deken en vloerbedekking). Naast stofzuigen is het daarom raadzaam om deze plaatsen regelmatig met een specia le mand- en tapijtspray te behandelen. Binnen een week komen er witte worm achtige larven uit de eitjes tevoorschijn. Deze larven voeden zich met afval (zoals de uitwerpselen van volwassen vlooien). Nadat de larve drie keer is verveld, spint hij met speeksel een cocon om zich heen. In de cocon verandert de vlooielarve in een pop. Als pop kunnen ze maanden blijven liggen. Een soort winterslaap. Er is dan een trilling nodig om 'm wakker te maken waarna hij als een volwassen vlo naar buiten komt. Zn'n nieuwe vlo kan maanden zonder voedsel leven. Als vlooi en weer voldoende bloed hebben opgezo gen begint het hele proces weer op nieuw; eities, larve, pop en vlo. uitgerust. Gezellig weer thuis. De witte zomerpantalon nog aan. Bij de eerste stap op het tapijt lijkt uw broek wel zwart: vlooien! Toch iets vergeten vóór u op vakan tie ging. Vlooien teggen eitjes: massa's eitjes zelfs, daar komen larven uit en die larven ver poppen zich. Zo'n pop kan maanden zon der voedsel (bloed dus, want dat is waar vlooien van leven). Kortom: het hele huis zit vol met van die poppen die op vers bloed zitten te wachten. Op het moment dat u terugkomt van uw welverdiende vakantie en één stap in de kamer zet springen ze in groten getale uit hun pop en op uw broek bijvoorbeeld. Vlooien reageren namelijk op trillingen. Zodra u en uw hond of kat binnenlopen, weten zij dat er voor hen weer wat te halen valt. Gelukkig is er wel wat aan te doen. U kunt zo'n vlooienplaag voorkomen door vóór u op vakantie gaat uw huis een anti-vlooien- behandeling te geven met een speciale anti-vlooienspray. Uw dierenspeciaalzaak verkoopt deze produkten en adviseert u graag. Daarnaast moet u regelmatig stof zuigen en de dekens en kussens van de honde- of kattemand grondig wassen. Al leen dan kunt u uw hond en kat (én uzelf) van deze kwelgeesten verlossen. Dus ga, voor u op vakantie gaat, even zo'n bus halen en houd uw huis goed schoon. Dat kan u een hoop - vlooien - ellende bespa ren. Hebt u een hond of een kat? Dan is de kans groot dat u heel wat meer die-en in huis hebt dan u denkt. Uw huisdier heeft namelijk vaak ongenode gasten. En dan hebben we het niet alleen over vlooien of over die teek waarmee uw hond soms thuiskomt. Nee, de dieren waar het hier om gaat kunt u meestal niet eens zien. Het zijn wormen! Geen prettig idee eigenlijk. Wormen in uw huisdier. Toch heeft meer dan de helft van alle honden en katten wormen. Püppies en kleine katjes zijn vrijwel zeker besmet. Ou dere dieren hebben er minder last van Maar wormen hoeven geen probleem te zijn. Uw dierenarts hééft er héle goede middelen voor. Er zijn ook wormmiddelen te koop bij de dierenwinkel. Over welke wormen gaat het eigenlijk? Bij huisdieren komen lintwormen, spoelwor- men en haakwormen het meeste voor. Ze leven allemaal in de maag en de darmen van uw hond of kat. Maar de verschillende soorten zien er anders uit en ze planten zich ook op een andere manier voort. Laten we beginnen met de spoelworm. De hondenspoelworm is lang. De vrouwtjes kunnen wel 20 cm lang worden! De katten- spoelworm is nooit langer dan 8 cm. Vol wassen spoelwormen leven in de maag en darmen van honden en katten. Een vrouw tjesworm legt wel honderd- tweehon derdduizend eitjes per dag. Deze eitjes ko men met de ontlasting naar buiten. Ze komen dus overal terecht waar honden en katten poepen. Wanneer u in het „geluk" stapt, reizen ze ook gratis mee naar binnen. Die eitjes zijn zo klein dat u ze niet met het blote oog kunt zien. Een snuffelend dier krijgt de eitjes aan z'n neus en likt ze naar binnen. Eenmaal in de maag beland, krui pen er larven uit de eitjes. De larven boren zich door de darmwand. Ze komen via de bloedbaan overal in het lichaam terecht. Als dieren drachtig zijn komen er larven in de ongeboren jongen. Bij zogende dieren komen ze in de moedermelk. Sommige larven kruipen in de longen van uw huis dier. Het dier hoest ze op en slikt ze door. Als ze in maag en darmen zijn aangeko men ontwikkelen de larven zich tot volwas sen wormen. We zijn dan weer terug bij het begin. De larven die door het lichaam bewegen kunnen allerlei orgaanbeschadigingen ver oorzaken bij het huisdier. De dieren blijven hun leven lang vatbaar voor infecties. Bo vendien gaat de conditie ervan sterk achter uit. En dan de lintworm. Lintwormen zijn platte witte wormen. Je hebt ze hier in Nederland in twee soorten. De meest voorkomende kan wel een halve meter lang worden. De andere is veel kleiner, ongeveer 1 cm. Die laatste soort is ook gevaarlijk voor de mens. Gelukkig komt hij niet zoveel voor. Lintwormen hebben een andere levensloop dan spoelwormen. Ze hebben een „tussen station" nodig om volwassen te worden. In veel gevallen is dat de vlo. Vrijwel alle huisdieren hebben vlooien. Het wordt de lintworm dus wel heel gemakkelijk ge maakt. Lintwormen bestaan uit een kop en een lijf met een fors aantal geledingen. Al die geledingen zitten bomvol eitjes. De eitjes komen met de ontlasting naar buiten. Ze zien er uit als een soort rijstkorreltjes. Die rijstkorreltjes ziet u aan de vacht onder de staart van uw huisdier hangen. Of ze liggen in de mand of op de kussens. Vlooienlar- ven eten die eitjes op. De vlooienlarf wordt een volwassen vlo. En in die volwassen vlo komen er larven uit de wormeneitjes. Bij het schoonlikken krijgt uw huisdier de vlooien met wormenlarven en al naar bin nen. In de maag en de darmen van hond of kat ontwikkelen de wormenlarven zich weer tot volwassen lintwormen. Als laatste is er de haakworm. De haak- worm kan als enige op een andere manier bij het'huisdier binnenkomen. Hij boort zich door de huid heen. Dat kan vervelende infecties veroorzaken. Hoe ziet u nu of uw huisdier wormen heeft? Lintwormen verraden zich door de al genoemde rijstkorreltjes. Bovendien krijgt een hond of kat die een lintworm heeft een enorme eetlust. Spoelwormen zijn heel wat lastiger te ontdekken. Spoelwormen kun nen in de longen zitten. Het huisdier gaat ervan hoesten en spugen, 't Is wel schrik ken als een dier spoelwormen uitspuugt. Maar het is dan wel duidelijk wat er aan de hand is. Soms krijgen huisdieren diarree of juist verstoppingen. Of ze hebben jeuk aan hun achterwerk en gaan „sleetje rijden" De algehele conditie van het dier kan achteruit gaan en de vacht wordt dof. En nu wilt u natuurlijk graag weten wat er aan een wormbesmetting is te doen. Hele maal voor 100% voorkómen is niet moge lijk. U kunt de kans op besmetting wel zo klein mogelijk houden. Om te beginnen is een goede vlooienbestrijding nodig. Rauw vlees kunt u beter niet geven. Er zitten wel eens wormeneieren in. Die zitten natuurlijk ook in honde- en kattedrollen. Daarom zo snel mogelijk weg daarmee. Maar wast u wel goed uw handen als u bijvoorbeeld de kattenbak hebt verschoond. Kinderen kunnen ook een spoelworminfec- tie oplopen. Laat ze daarom hun handjes wassen als ze met de hond of de kat hebben gespeeld. En daarnaast is het zaak regelmatig een ontwormingsmiddel te halen bij de dieren arts of de dierenwinkel. Ontworm rustig een keertje extra als uw dier uit logeren gaat of terugkomt van een logeerpartij. En geef ook een extra wormenkuur aan drach tige en zogende dieren. Wormen hoeven dus geen probleem te zijn. Maar u moet er wel op blijven letten. Honden en katten likken uit hun omge ving kleine wormeitjes op waarin larven zitten. Aangekomen in de maag komen de larven uit. De wormeieren komen via de uit werpselen naar buiten. Bij vochtig en zacht weet kunnen miljoenen wormeieren maandenlang in de buitenlucht le ven. In de eitjes ontwikkelen zich binnen twee tot vier weken de be smettelijke larven. De larven boren zich door de darmwand heen en belanden in de lever en komen zo via de bloedbaan in de longen. Tij dens deze trek tocht waarbij de larven voedsel op nemen en groeien, kunnen zij grote schade aanrichten aan de organen Via de luchtpijp komen de larven om hoog; worden dan weer ingeslikt en ko men zo opnieuw terecht in de maag en darmen. Hier groeien zij uit tot geslachts rijpe wormen (binnen drie weken kunnen ze uitgroeien tot acht cm lengte!). Vol wassen, vrouwelijke spoelwormen kun nen tot 200.000 eitjes per dag leggen. Een snel gemaakt LID ANBOS Leny Ham Spijkerboor 5 1851 GG Heiloo Tel.: 072-336085 en VOOR DAMES Ef^ HEREN O Kees Hageman Bosanèmoon 21 1852 XM Heiloo Tel.: 072-336002 installatie techniek centrale verwarming, loodgieterswerken, gas water dakbedekking, zinkwerken, 24 uurs gasservice zaterdags geopend Burg. Nieuwenhuijsenstraat 39, Limmen, 02205-3513 - Pijnloze voetverzorging - Therapiezolen voor rug-nek en voet klachten, methode Dr. Bourdiol - Sportmassage - Harsen - Veilige zonnebank ab. 10x f 75,- INSTALLATIE BE0RUF ERKEND QA-WA-LO-INST ALLATEUR gas-, water-, c v.-, lood en zinkwerk sanitair verkoop en levering van elektrische huishoudelijke apparatuur en gasverwarming apparatuur, wasautomaten en koelkasten. Kennemerstraatweg 95, Heiloo. tel. 072-332367 Theo Robert Rechte Hondsbosschelaan 22 Postbus 68 - 1850 AB Heiloo. Tel. 072-330175 b.g.g. 334531

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1989 | | pagina 8