Kriskras door het Heilooër Bos met gids Jan de Vries Bij regelmatig adverteren in de aanzienlijke reductie Limmen Diensten in limmen UITKIJKPOST 16 AUGUSTUS 1989 V.V. LIMMEN LIMMEN - Limmen heeft de afgelopen week weef flink geoefend. Afgelopen woensdag wist Limmen met 2-1 te win nen van eerste k lasser Rood-Wit Amsterdam via een schitterende omhaal van Frank Donker en een intikker van John Koot. Limmen 2 speelde knap ge lijk (3-3) tegen Rood-Wit 2. Zondag trad Limmen aan tegen een ver rassende tegenstander, St. Albert Ran gers uit Alberta in Canada. Oorspron kelijk zou Limmen spelen tegen FC Slo- terplas maar dat wist onverwacht door te dringen tot een van de finales van het internationale Haarlem cup-toernooi, zodat ze de vriendschappelijke wedstrijd tegen Limmen moesten afzeggen. St. Albert Rangers, verliezend halve fi nalist, was bereid om bij Limmen te ko men spelen. Sportief zullen ze er weinig plezier aan beleefd hebben, want Lim men gaf les in goed voetbal. Met maar liefst 8-0 werden de gasten terug naar Haarlem gestuurd. Frank Donker scoorde maar liefst 7 keer en broer Har ry zorgde voor het achtste doelpunt. Ronald Frinking maakt zijn debuut en bleek een duidelijke aanwinst voor de ploeg. Met gave voorzetten wist hij tel kens zijn mede ploeggenoten te bereiken. Dat belooft wat voor het komend weck end, wanneer het Zilveren Tulp toer nooi wordt gespeeld. Weer in de oude vorm met 2 wedstrijden vrijdagavond om 19.00 uur tussen de eerste 0 en twee de elftallen van Limmen en SRC en Meervogels en LSVV. Op zondag 20 au gustus volgen dan om 11.30 uur de wedstrijden tussen de verliezende teams en om 14.30 uur de wedstrijden tussen de winnende teams. ZOMER TUINKEUR1NGEN LIMMEN - Het Mozaïekencomité maakt bekend, dat er - net als in vroege re jaren - weer een zomerkeuring van de tuinen zal plaats vinden. De daarbij be haalde punten zullen worden geteld bij die van de voorjaarskeuringen 1990, waarna de prijzen zullen worden vast gesteld. u kunt de jury-leden in de loop van de volgende week verwachten. Nieuwe deelnemers kunnen zich aan melden tot aanstaande zaterdag bij H. Segerius, Meidoornlaan 21, tel. 1772. De wethouders kunt u spreken iedere maandagavond van 19.00-20.00 uur in het gemeentehuis. De burgemeester slechts na telefonische afspraak (tel. 1456). De afdeling sociale zaken is geopend op maandag- en donderdagochtend van 9.00-12.30 uur en voorts na telefonische afspraak (tel. 3109). Gezinsverzorging, Bejaardenhulp en Alpha-hulp Stichting Noord Kennemerland, Kan toor Heiloo: Westerweg 294. Spreekuur dagelijks: 8.30-9.30 uur. Voor aanvra gen om hulp, bel het centrale tel.nr.: 072-127066. Dit is bereikbaar van 8.30-17.00 uur. Indien u na kantoortijd of in het weekend dringend hulp nodig heeft, bel dan de bereikbaarheidsdienst: 072-156400. Openbare Bibliotheek Kapelweg 6 te Limmen Openingstijden: maandag 14.30-17.00/19.00-20.30 uur; woensdag 14.00-17.00 uur; vrijdag 14.30-20.30 uur. GYMVERENIGING TIOS LIMMEN - De gymnastiekvereniging Tios opent maandag 21 augustus haar deuren weer voor haar leden, maar we verwelkomen ook graag nieuwe leden. Op bijna alle uren is nog plaats. Er zijn wat kleine verschuivingen aangebracht in het rooster. Gymzaal Sportlaan: Maandag: 9.30 -10.30 uur dames; 15.45 - 16.45 uur kleuters; 16.45 - 17.45 uur jongens; 19.00 - 20.00 uur dames. Dinsdag: 16.15 - 17.15 uur meisjes 6-9 jaar; 17.15-18.15 uur keurgroep; 18.15 - 19.15 uur keurgroep; 19.30 - 20.30 uur dames. Woensdag: 13.30 - 14.30 uur selektie; 15.00 - 16.00 jazz gym meisjes; 16.00 - 17.00 uur jazz gym meisjes; 17.00 - 18.00 uur jazz gym meisjes. Donderdag: 16.00 - 17.00 uur meisjes 10-13 jaar; 17.00 -18.00 uur keurgroep; 18.00 - 19.00 uur keurgroep. Vrijdag: 20.00 - 21.00 uur jazz gym dames. De speelweide in het Heilooër Bos is vooral bij trimmers en kinderen geliefd. Rondom de Kattenberg is er meer wat opvalt. De vele beuken met hun dikke, aaneengesloten bladerdek zorgen er na melijk voor dat op de grond maar wei nig tot niets groeit. Het is de overle vingsstrategie van de beuk met z'n hoog opgerichte stam om zoveel zonlicht op te nemen dat andere planten en struiken geen kans krijgen om wortel te schieten. Toch is het er niet doods onder het beu kendak. Jan de Vries loopt naar fraaie exemplaren van de tonderzwam, houdt er een spiegeltje en loep bij om de zwammen beter te kunnen zien en gaat er vervolgens op staan! De paddestoelen blijken echter keihard en oersterk en dus makkelijk in staat zijn gewicht te dragen. Even verderop zien we de porcelein- zwam, een witte paddestoel, waarvan het bovenste deel veel gelijkenis ver toont met de porceleinen knoppen, die men vroeger zoveel aan elektriciteits draden zag. Deze zwam kan de doodsteek voor een beuk betekenen. De schimmeldraden, bij wijze van spreken de wortels van de zwam, strekken zich vele meters in de boomstam uit. Een maal binnen rust de schimmel niet tot de boom ten onder gaat. Ronde O Vanaf de Kattenberg lopen we naar de Ronde O-laan, die van oost naar west een doorkijk door het Heilooër Bos De Kattenberg, gefotografeerd vanaf de westkant. Bovenaan, rechts van de trap, de oude linde. HEILOO - Vrijdagochtend, half tien. Na een warme maand juli heeft de maand augustus tot dan toe veel regen gebracht. Ook deze ochtend laat Plu- vius weten dat hij er is: met bakken te gelijk komt het hemelwater naar bene den. Ik bel Jan de Vries: „Zullen we on ze wandeling door het Heilooër Bos vanwege het weer maar even uitstel len?" Hij vindt het prima, maar op zich maakt het hem niet zoveel uit. Gestoken in laarzen en een regenjas had het wat hem betreft ook door kunnen gaan. Het typeert de man, die we halverwege de maand juni leerden kennen tijdens een wandeling door een stukje Noorderneg (Uitkijkpost 21 juni 1989). De natuur is er en je kan er op alle momenten van ge nieten. Het is een rijk mens die dat kan. Nadat ook vrijdagmiddag de afspraak in het water is gevallen ontmoeten we el kaar op zondagmorgen aan de voet van de Kattenberg. Terwijl de fotograaf nog even naar de auto teruggaat om extra apparatuur te pakken begint Jan de Vries al te vertellen over de bijzonderhe den die rondom de opgeworpen heuvel langs de Kennemerstraatweg te zien zijn. Onder een af en toe aangenaam verwarmende zon begint de rondleiding door stukjes Heilooër Bos, de reden van de ontmoeting. Geschiedenis Wandelen in het Heilooër Bos kan bijna niet zonder een moment stil te staan bij de historie van de plaats. Het Bos is na melijk onderdeel van het landgoed Nij- enburg, met daarop het huis onder de zelfde naam. Nijenburg werd gebouwd aan het begin van de 18e eeuw. Daar voor reeds was het Heilooër Bos er. Al gemeen gangbaar is ook de verklaring van de plaatsnaam Heiloo vanaf het 'Heilige Loo (Bos)'. Een andere verkla ring wordt gegeven door H.E. Oosten dorp in zijn boek 'Heiloo; geschiedenis en verklaring van de straatnamen', maar de verwijzing naar 't Heilige Loo bestaat al zo lang dat het in ieder geval de oudheid van het bos benadrukt. Het Heilooër Bos is, evenals stukken van Limmen, Heiloo en Alkmaar, gele gen op een oude strandwal. In de mid deleeuwen was deze wal rijk begroeid met oorspronkelijke bossen: het oude Heilooër Bos. Tijdens het beleg van Alkmaar in 1573 verdween het bos door toedoen van de Spanjaarden geheel. Pas aan het einde van de 17e eeuw werd een begin gemaakt met de herbebossing, kort voordat ook Huize Nijenburg werd gebouwd. Het nieuwe bos viel onder de( verantwoording van de eigenaar van het landgoed, vanaf 1742 tot 1928 de fami lie Van Foreest, sindsdien de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten. In de geschiedenis van het landgoed wordt ook het ontstaan van de Katten berg gemeld, het vertrekpunt voor onze wandeling anno 1989. De berg zou ont staan zijn omstreeks 1707. Eén van de eerste eigenaren van Nijenburg besloot namelijk tot de aanleg van een voor Noord-Holland in die tijd unieke tuin, waartoe ook een vijver voor Huize Nij enburg behoorde. Het zand afkomstig van de uitgraving zou nog steeds de Kat tenberg vormen, al is hierover niet 100 procent zekerheid. Aan de ouderdom hoeft men niet te twijfelen: al meer dan twee eeuwen is de berg onder de nog steeds gebruikte naam bekend. Imponerende linde Jan de Vries weet aan de historische ver tellingen rond de Kattenberg nog iets toe te voegen. Het zand zou namelijk in de loop van enige tijd tegen de linde, die de top van de berg siert, aangeworpen zijn. Door het 'opkomende zand' moest de boom telkens nieuwe wortels vormen om de 'kruin boven het zand' te hou den.- Maar het is een verhaal dat moei lijk controleerbaar is. Los daarvan staat dat de linde met z'n vele vertakkingen een imponerende kennismaking is met wat het Heilooër Bos z'n bezoekers te bieden heeft. Huisartsen Onder tel. 1272 is altijd één van de dok toren bereikbaar. Dierenbescherming Limmen Honden en katten: mw. Waijers, tel. 2256. Knaagdieren: Prins, tel. 2266. Praktijken Fysiotherapie Fysiotherapiepraktijk Waal, Kerkweg 20, Limmen, tel. 02205-1796 (b.g.g. 072-331266), beh. dag. vlg. afspraak. R.P.M.Donker, Het Achtkant 12, Lim men, tel. 02205-3369 Praktijkadres: Dusseldorperweg 139, tel. 02205-3219. Alg. Maatschappelijk Werk Spreekuur: donderdag van 14.00 tot 15.00 uur in het wijkgebouw, Midden weg 26a, tel. 1250. Bereikbaarheid don derdagochtend en overige weekdagen: Kennemerstraatweg 382 te Heiloo (tel. 072-330984 of 072-110804). Indicatiecommissie Bejaardenoorden Verzoeken om opname in een bejaar denhuis dienen te worden ingediend bij de indicatiecommissie bejaardenoorden te Limmen, p/a Afdeling Sociale Za ken, Middenweg 3a, 1906 AP Limmen. Kruisvereniging Limmen Dagelijks spreekuur tussen 13.00-14.00 uur, tel. 02205-1250. Voor spoedeisende gevallen kunt u bellen 072-126482 (Alarmcentrale). Gemeente Limmen Openingstijden gemeentesecretarie: 9.00-12.30 uur ('s middags na 16.00 uur alleen voor het afhalen van paspoorten en rijbewijzen). Voor de dienst gemeentewerken gelden dezelfde tijden, behoudens anderslui dende telefonische afspraken. Dierenarts Castricum/Limmen Dierenarts Wolters, De Loet 182, Castricum, is bereikbaar via tel. 02518-54345. Zaterdag spreekuur van 13.00-14.00 uur. Dierenarts Van Lohuizen, Dotterbloem 7, Castricum is bereikbaar via tel. 02518-55910. Zaterdag spreekuur van 12.00-13.00 uur (kleine huisdieren). Dierenarts Limmen Dr. Schaap en Dr. Duyser zijn te berei ken op tel. 02205-2583 (Rijksweg 104, Limmen). Spreekuur maandag tot en met vrijdag van 13.30-14.30 uur en vol gens telefonische afspraak. Stichting Bejaardenwelzijn Limmen Secr.: Mevr. A. van Bleisem, Visweg 18, 1906 CS Limmen, tel. 02205-1295. Zwangerschapsgymnastiek Voor zwangerschaps- en nabevallings- gymnastiek: Ellen van der Dussen, tel. 2126. Verloskundige Limmen M.C.G. Groot-Valkering, Hoogeweg 72, Heiloo. Spreekuur na tel. afspraak (02205-2635). Telefooncirkels Telefooncirkels Limmen: mw. W. Sege rius, coördinatrice, tel. 1772. Welfare Limmen Inlichtingen: mw. Boersen, Visweg 46, tel. 2483. Parochie H. Cornelius Limmen Pastoor: P. Ruiter, Dusseldorperweg 74, tel. 1275. Spreekuur: dinsdag en donderdag 18.00-19.00 uur, woensdag 9.30-10.30 uur. Pastoraal werkster: mw. H.G.M. Boo- mans, Lage Weide IB (Wollewei), tel. 3793. (Privé: 02513 15563, tussen 18.00-19.00 uur). Spreekuur: dinsdag en donderdag 13.00-14.00 uur. Banknummer parochie: 336400756; gi ronummer: 248524. Gymzaal Hogeweg: Donderdag: 10.30 - 11.30 uur peuters. Vrijdag; 15.45 - 16.45 uur kleuters; 16.45 - 17.45 uur meisjes 6-9 jaar. In verband met werkzaamheden aan de vloer, kan de gymzaal aan de Hogeweg tijdelijk (waarschijnlijk twee weken) niet gebruikt worden. De lessen worden dan verschoven naar d'Enterij, maar worden op dezelfde tijden gehouden. Voor nadere inlichtingen kunt u bellen mevrouw Böhm, tel. 2842. DUINLANDROUTE LIMMER TOURCLUB LIMMEN - Op zondag 20 augustus or ganiseert de tourclub Limmen haar duinlandroute. Deze route voert door duin en land naar het noorden. Er is een route van 50 km, deze is zeer geschikt voor ouders met kinderen en uiteraard voor iedereen die van fietsen houdt. Voor de gevorderde fietsers bedraagt de afstand 120 km. De kosten om deel te nemen aan deze bijzondere mooie rit, bedraagt voor le den en niet-leden voor de 120 km 5,00 per persoon en voor de 50 km 3,50 per persoon. Kinderen mogen gratis aan deze rit meedoen. Als tegenprestatie biedt de tourclub Limmen een blijvende herinnering aan. Opgave, doet u op de dag zelf, u krijgt dan Ook de routebeschrijving. Voor de genen, die 120 km gaan rijden, is het vertrek tussen 8.00 en 9.00 uur en voor degenen, die 50 km gaan rijden, is de vertrektijd 9.00 en 10.00 uur vanaf Café de Lantaarn. Uiterste tijd van aankomst is 's middags om 15.00 uur wederom bij café de Lantaarn. Voor meer informatie kunt u zich in verbinding stellen met Th. Dekker (tel. 2417) of met K. Koot (tel. 2608). Jan de Vries rechtsen Jaap- Wim van der Horst overleggen welke route zij door het Heilooër Bos zullen lopen. KINDERTELEFOON ZOEKT VRIJWILLIGERS ALKMAAR - De Kinder- en Jeugdtele- foon (KJT) in Alkmaar luistert naar jongeren tot 18 jaar die anoniem hun vragen of problemen willen bespreken of zomaar iets willen vertellen over wat hen bezighoudt. De KJT verricht niet alleen telefonische werk, maar wil daar naast knelpunten in de hulpverlening signaleren. Informatie uit gesprekken wordt gebruikt om de positie van jonge ren te verbeteren. De KJT is een vrijwil ligersorganisatie met een dertigtal me dewerkers. In het najaar start een basistrainingsgroep. In de training die vrijwilligers gaan vol gen voor zij 'echte' medewerkers wor den, staat luistervaardigheid centraal. Uitgebreid aandacht wordt besteed aan seksualiteit, kinderpsychologie, geven en ontvangen van kritiek, enz. Na de basistraining krijgt dezelfde groep een keer per maand begeleiding bij het tele- foonwerk. Van medewerkers wordt ver wacht dat zij minimaal een jaar lang mi nimaal vijf uur per week voor de KJT beschikbaar hebben. Het wordt op prijs gesteld als men ook organisatorisch werk verricht. De training van 12 bijeenkomsten start op dinsdagavond 24 oktober. Geïnteres seerden die ouder zijn dan 18 jaar kun nen voor nadere informatie op dinsdag, donderdag en vrijdag tussen 10.00 en 14.00 uur bellen naar: 072-155774. Of stuur een reaktie naar kindertelefoon Alkmaar, t.a.v. Hugo, Postbus 8099, 1802 KB Alkmaar. Een gesprek maakt deel uit van de selektieprocedure. De kinder- en Jeugdtelefoon is voor jongeren tot 18 jaar elke dag tussen half drie en half acht te bereiken op 072-155528. CONDITIE- EN GYMNASTIEKLESSEN HEILOO - Op maandag 28 augustus gaan de conditielessen onder leiding van Els Versteege weer van start. Alle lessen zijn op muziek en niet alleen voor meis jes/dames, maar vooral ook voor jon gens/heren. Het lesrooster is als volgt: maandag van 13.30-14.30 uur zaal Burenweg; donder dag van 19.00-20.00 uur zaal Siimpad; donderdag van 20.00-21.00 uur zaal Siimpad; vrijdag van 13.30-14.30 uur zaal dc Dors. Houdt u ervan een uur ondei deskundi ge ieiding flink te werken komt u dan naar de zaal. De eerste les is gratis. Voor verdere inlichtingen kunt u bellen mevrouw Annie Knijnenberg (333313) of Els Versteege (02510-32490). De lichtbruine reuzezwam langs de Kennemerstraatweg. geeft. Over de laan doen diverse verha len de ronde. Zo zou de laan er geko men zijn opdat de bewoners van Nijen burg vanuit hun Huize op 21 juni de zonsondergang goed konden zien. Een ander verhaal wil dat de Nijenburgers via de laan de spoorlijn konden berei ken. Hoe het ook is, het is een prettige wandelgang, geflankeerd door beuken, waar ook de zonaanbidders aan hun trekken komen. De speelweide met trimbaan steken we over. Echter niet nadat we een aantal eksters met behulp van een kijker beter aanschouwd hebben en Jan de Vries ook nog gewezen heeft op de grote lijsterbessen met hun talrijke oranje vruchten. We steken door naar en over de Kennemerstraatweg waar nu reeds de enorme reuzezwammen verschenen zijn. Op de stronk van een beuk keren jaarlijks enorme exemplaren zwammen terug. Eerst nog lichtbruin van kleur, later veel donkerder, vormen ze telkens een bezienswaardigheid. Zandersloot We keren terug naar het Heilooër Bos en lopen naar de Kuillaan. In de berm zien we enkele klissen op het punt van bloeien. De stekelige bollen kleven vast aan de kleding. In de Zandersloot ste ken de puntige bladeren van het krabbe- scheer boven het water. Ook de bloe men van deze waterplant, die het in zuurstofarm water goed doet, kan men van mei tot augustus zien. We lopen over de Zanderslootweg voorbij de ijs baan tot het pad naar links achter de baan langs. Vlak voor we het fiets/wandelpad verla ten zien we nog een tot in het water han gende wilg. Een aantal jaren geleden waren er veel meer van deze wilgen, maar het grootste deel is door nieuwe aanplant vervangen. Dit oude exem plaar blijkt een wereld op zich. In het oude hout hebben immers talrijke ande re soorten wortel geschoten: es, els, meidoorn en een aantal planten. On danks de grootheid van het Heilooër Bos blijkt er op een paar vierkante me ter opeens zoveel te zien, dat je er tijden kan blijven staan. We slaan het ijsbaanpad in en treffen er op enkele meters afstand de Noorse en de gewone esdoorn aan. De eerste, met z'n iets grotere en lichtgroen getinte bla deren ziet er gezond uit. De gewone es doorn daarentegen heeft met zwarte vlekken ontsierde bladeren, de zogehe ten inktvlekkenziekte. Hopplanten slin geren zich even verder omhoog langs verschillende bomen en vormen hier en daar 'afdakjes' waaronder je zou kun nen schuilen. Bij de kruising van Kuil laan en Westerweg hechten rode biefstukzwammen zich aan de voet van een boom. Hoefijzers Jan de Vries blijft vertellen. Je hoeft maar te wijzen of even stil te staan of er komen weer plantennamen uit zijn mond, die je nog wel wist uit je school tijd, maar welke je niet zomaar paraat hebt. Het oorspronkelijke plan om ook het Overbos, ten westen van de spoor lijn, mee te nemen tijdens de wandeling, laten we varen. Dat stuk groen komt een volgende keer aan bod. We beslui ten via een korte omweg terug te gaan naar de Kattenberg. De in het water hangende wilg, waarop nieuwe planten en bomen wortel hebben geschoten. Een stuk Heilooër Bos langs de Wester weg is afgezet met draad: de jonge aan plant wordt zo beschermd tegen te ent housiaste wandelaars. Het effect van snoeien is zichtbaar in een ander stuk, langs de Kuillaan, waar men ruim vijf jaar geleden 'schoon schip' maakt. Dicht begroeid en al fors de hoogte in schietend zie je een gemengd bos in wording. Ouder is het stuk aan de andere kant van ons pad. Daar staat een paarde- kastanje. Geen familie van de echte of de tamme kastanje, maar een geculti veerde soort, die van origine alleen in de Balkan-landen voorkomt. De paarde- kastanje kan makkelijk herkend wor den aan de hoefijzertjes onder aan de bladsteel. In het hoefijzer-vormpje zie je zelfs de nagels zitten. Deze nagels corresponderen weer met de bladner ven: een complexe en verbazingwekken de wereld, die natuur! Dat blijkt nog eens bij de springbalse- mien. De zaaddozen bevatten zoge naamd springzaad. Het is een rare ge waarwording wanneer het zaad, wan neer je licht op de bolletjes drukt, me ters weg springt. Overigens heeft de bal semien geen hulp van de mens nodig om zich te vermeerderen. Een toevallige passant kan plotseling 'beschoten' wor den door spontaan knappende zaad dozen. Rondleidingen Met de springbalsemien eindigt voor de ze keer de wandeling met Jan de Vries door het Heilooër groen. Voor onze we gen scheiden benadrukt hij nog eens hoe rijk een mens is als hij kan genieten van wat de natuur om hem heen te biedep heeft. Je moet er de tijd voor nemen en de schoonheid en soms het wonderbaar lijke willen zien. Maar kan je dat op brengen, dan is er zoveel moois en dan begrijp je ook dat het behoud hiervan een dubbelzinnig kostbare zaak is. Jan de Vries vertelt graag over het na tuurschoon, evenals de andere gidsen van het IVN, die maandelijks rondlei dingen verzorgen in het Heilooër Bos. Aanstaande zondag kan men onder hun leiding ook (verder) kennismaken met de vele soorten planten, bomen, strui ken, paddestoelen, insecten en vogels, die het bos in zich opsluit. De rondlei ding is ook beschreven in een boekje, dat door het IVN (Instituut voor Na tuurbeschermingseducatie) is uitgege ven. Bij de gidsen kan men hierover in formatie krijgen. (De precieze informatie over de rondlei ding elders in deze Uitkijkpost). Natuurlijk kan men ook op eigen gele genheid naar het Heilooër Bos: er staan geen hekken omheen, iedereen is wel kom. De openheid van het bos blijkt wel uit de vele manieren waarop het ge bruikt wordt. De ijsbaan, omgeven door bosranden, de werkgroep Heilooër Bos, die de boswachter met z'n beheers- werkzaamheden helpt, de diverse trim- groepen en individuele trimmers, de Paddenwerkgroep Heiloo: het Heilooër Bos is om vele redenen een bezoek waard. En waarom zou je dan verder reizen dan nodig is. Jaap-Wim van der Horst

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1989 | | pagina 8