NIVON HEILOO 1 I OPEN DAG WEER NAAR SCHOOL? Cursussen van het Nivon Activiteiten voor 55-plussers Het gaat goed met De Wester Aankomende bloemisten leren het vak in Alkmaar Afdeling Creativiteit axsxizi op zaterdag 26 augustus in De Vest, Canadaplein, Alkmaar 0p zaterdag 2 september in het winkelcentrum 't Loo te Heiloo Goed materiaal geeft een Goed resultaat DAG-MAVO DAG HAVO/ATHENEUM Overzicht cursussen 1989 1990 VOLKSUNIVERSITEIT ALKMAAR EN OMSTREKEN DE VpESTEn 450, UITKIJKPOST 23 AUGUSTUS 1989 Rechtswijzer Opleiding voor de levensmiddelenhandel openbare bibliotheek De bibliotheek is een informatiebron Volksuniversiteit: voor elk wat wils INFORMATIE- EN DEMONSTRATIEAVOND: van 10.00 tot 16.00 uur van 10.00 tot 15.00 uur U kunt kiezen uit meer dan 30 cursussen en 14 lezingen. De cursussen worden in Alkmaar en Heiloo gegeven. De lezingen in Alkmaar en Schagen. Het programma is gratis verkrijgbaar in de boekhandel en bibliotheken. Ons bureau: Kennemerstraatweg 86, Alkmaar, Postbus 266, 1800 AG Alkmaar, tel. 072-152069. Ons bureau is tussen 28 augustus en 15 september op alle werkdagen geopend van 11.00 tot 14.00 uur. Vandaag heeft hij een fantastisch avontuur beleefd. INTEGRATIE GEHANDIKAPTEN onderwijs in kleine groepjes Frans Engels Duits Spaans Italiaans Astrologie vraag een folder bij de boekhandel, bij de biblio theek of bel: 072-128709 Rotring tekenpennen er is al een set 0,25 - 0,35 - 0,50 voor49y75 Rotring Tekenplaat 52,50 Schriften per stuk vanaf0,95 Schriften per 54,50 Schriften per 108,95 Ringbanden vanaf4,95 Plakaatverf per tube of flacon Ecoline EN NATUURLIJK, PENNEN, GUMMETJES, PUNTENSLIJPERS, ENZ. IN ALLERLEI KLEUREN EN PRIJZEN Elektronische schrijfmachine vanaf Mechanische schrijfmachine Bureaustoel nu van 245,- voor STATIONSCENTRUM Heerenweg 140 1851 KV Heiloo, telefoon 072 - 334955. CORNELIS DREBBEL COLLEGE Voor enkele vakken is het nog mogelijk om in te schrijven. Combinaties van vakken met de vestiging Alkmaar/Heerhugowaard behoort tot de mogelijkheden. INSCHRIJVINGEN vanaf 28 augustus, elke maandag van 9.00-11.00 uur. Cursussen Opleidingen Car lijn van Soest en presentator Jan Roe lands van de cursus 'Genealogie'. Zondag 10 september 1989 start Teleac met de herhaling van de cursus 'Rechts- wijzer/Praktische informatie over personen- en familierecht.' De cursus bestaat uit zes televisielessen, zes radio- lessen en een cursusboek. 'Rechtswijzer' geeft praktische infor matie aan iedereen die op één of andere manier met juridische zaken'te maken krijgt. Dit kan gebeuren door bijvoor beeld in het huwelijk te treden, door een huis te kopen, door samen te gaan wo nen of door een erfenis te krijgen. De cursus gaat in op concrete vragen en problemen die rijzen wanneer zich één van deze of andere zaken voordoet. De antwoorden zijn helder, begrijpelijk en op de dagelijks praktijk gericht. Stap voor stap geeft 'Rechtwijzer' aan welke wegen bewandeld kunnen worden, wat de mogelijkheden zijn en waar men te recht kan voor advies en hulp. De cursus is opgebouwd rond zes onder werpen, te weten samenwonen, trou wen, kinderen, wonen, echtscheiding, erfrecht en overlijden. Televisielessen: 10 september t/m 15 oktober 1989 iedere zondag van 17.50 - 18.20 uur op Nederland 3. Radiolessen: 12 september t/m 17 okto ber 1989 iedere dinsdag van 21.00 - 21.30 uur op Radio 5. Het cursuspakket kost 23,50 en is te bestellen door overmaking van dit be drag op postbanknummer 54 42 32, ten name van Teleac Utrecht, onder vermel ding van 'Rechtswijzer'. Het boek is te vens te koop in de boekhandel, ISBN: 90-6533-187-5. Voor meer informatie kan men tijdens kantooruren contact opnemen met het Teleac-informatienummer 030 - 946 946. Zoals uit recente onderzoeken en me diaberichten blijkt, is er momenteel een tekort aan goed opgeleide mensen in de levensmiddelensector/Er is voor diege nen die als zelfstandige ondernemer wil len starten of een baan willen zoeken in de levensmiddelenbranche, een goede toekomst weggelegd. Als men een eigen zaak wil beginnen moet men aan de vestigingseisen vol doen. Om een vestigingsvergunning te krijgen moet men in het bezit zijn van het 'Ondernemersdiploma voor de de tailhandel.' Het Centraal Onderwij sinstituut voor de Levensmiddelenbran che (COL) en de Stichting Ondernemer sopleiding Melk- en Zuiveldetailhandel (OMZ) hebben hun onderwijsactivitei ten gebundeld en geven gezamenlijk een cursus die opleidt voor het betreffende diploma. Om misverstanden te voorko men: het Middenstandsdiploma geeft géén vestigingsrecht meer voor de detailhandel. COL en OMZ geven diverse avondcur sussen voor de levensmiddelendetail handel. De volledige ondernemersoplei ding duurt drie jaar. Vanwege het grote aantal cursisten dat bij COL en OMZ studeert, wordt de cursus in 36 plaatsen gegeven. Dus al tijd wel in de buurt. Ook in Alkmaar start half september een cursus. De cur susprijs is -door de Overheidssubsidie- laag. Nadere inlichtingen kunt u krijgen bij: COL - Postbus 142, 3970 AC Drieber gen. Telefoon 03438 - 13494. OMZ - Postbus 148, 3970 AC Drieber gen. Telefoon 03438 - 13474. Komend seizoen organiseert de Stich ting Ouderenwerk Heiloo weer verschil lende activiteiten voor mensen van 55 jaar en ouder. Deze activiteiten worden overdag georganiseerd, staan onder des kundige leiding en iedereen van 55 jaar en ouder kan tegen een redelijke prijs deelnemen. Engels - maandag van 09.30 tot 16.00 uur, dinsdag van 09.00 - 10.00 uur, woensdag van 09.00 - 13.15 uur in het Trefpunt, Westerweg 294 te Heiloo. Kosten 2,50 per week. Aanvangs datum 11 september. Inlichtingen: de heer J. Linnekamp, tel. 333872. Schaken - donderdag van 13.30 tot 17.00 uur in de Badmintonhal, het Ze venhuizen 46 te Heiloo. Kosten 7,50 per maand. Aanvangsdatum: 14 sep tember. Inlichtingen: de heer J. de Jong, tel. 331599. Gemengd koor 'Zingen houdt jong' - dinsdag van 10.00 - 12.00 uur in het Trefpunt, Westerweg 294 te Heiloo. Kosten 1,- per week. Aanvangsdatum: 22 augustus. Inlichtingen: de heer J. A. Giekjes, tel. 333645. Werkgroep Video - Iedere laatste vrij dag van de maand in het Trefpunt, Westerweg 294 te Heiloo, van 09.30 - 11.30 uur. Kosten 30,- per seizoen. Aanvangsdatum: 29 september. Inlich tingen: de heer G. Stein, tel. 150017. Bloemschikken - donderdag van 14.00 - 16.00 uur in Het Open Huis, 't Loo 19 te Heiloo. Kosten 35,- voor 5 lessen, exclusief materiaalkosten. Aanvangs datum: 14 september. Inlichtingen: me vrouw H. Wesselius, tel. 334822. Calligrafie - donderdag in het Open Huis, 't Loo 19 te Heiloo. Aanvangs datum: oktober, vrijdag van 10.00-12.00 uur in Het Trefpunt, Westerweg 294 te Heiloo. Aanvangs datum: oktober. Kosten 32,- (8 les sen). Inlichtingen: de heer J. Dijkstra, tel. 331194. Tekenen/Schilderen voor beginners - woensdag van 09.30 - 11.30 uur in Het Trefpunt, Westerweg 294 te Heiloo. Aanvangsdatum: 27 september. Kosten 30,- per cursus van 12 weken. Inlichtingen: de heer G. van Duin, tel. 330249. Vrij tekenen/schilderen - vrijdag van 13.30 - 16.30 uur in Het Trefpunt, Westerweg 294 te Heiloo. Aanvangs datum: Kosten 7,- per maand (voor deelnemers aan tekenen/schilderen voor beginners: gratis). Inlichtingen: Stichting Ouderenwerk Heiloo, tel. 331297. Astrologie - woensdag van 10.00 - 11.45 uur in Het Open Huis, 't Loo 19 te Hei loo. Aanvangsdatum: 13 september. Kosten 40,- per cursus van 10 lessen. Inlichtingen: de heer P. Kloos, tel. 330883. Spaans - maandag van 09.30 - 10.30 uur en van 11.00 - 12.00 uur gevorderden in Het Trefpunt, Westerweg 294 te Hei loo. Aanvangsdatum: 14 augustus. Kosten: 80,- per cursus van 20 we ken. Inlichtingen: de heer Chr. Lam- brechts, tel. 02205-1880. Leren omgaan met het geheugen - op een nog nader te bepalen dag in het Trefpunt, Westerweg 294, Heiloo. Aan vang: januari 1990. Kosten 60,- per cursus van 12 weken. Inlichtingen: St. Ouderenwerk Heiloo, tel. 331297. Van de vele activiteiten die de afdeling Heiloo van het NIVON organiseert, be horen de handvaardigheidscursussen - de creativiteitscursussen zoals ze meestal worden genoemd - zeker niet tot de minst bekende. Elk jaar trekken ze weer enthousiaste deelnemers; velen ko men regelmatig terug. De cursussen zijn er voor iedereen en alle deelnemers heb ben gelijke rechten. Wel geldt voor de NIVON-leden in de meeste gevallen een gereduceerde prijs. De cursussen worden gegeven in het na jaar - van september tot december - en/of verlengd ook in het voorjaar: van januari tot april/mei. Onder meer via mededelingen en advertenties in de Uit kijkpost wordt altijd vroegtijdig kennis gegeven van de cursussen, de kosten, tijd en plaats enz. De meeste worden ge houden in het Open Huis; in het alge meen één morgen, middag of avond per twee weken. Ze zijn bestemd voor zowel beginners als gevorderden. Óok voor het seizoen 1989/1990 staat weer en groot aantal cursussen op het programma. De inschrijving daarvoor is reeds geopend; elders in deze krant staat een advertentie waarin alle cur susmogelijkheden nogmaals zijn ver meld. Spoedige aanmelding is aan te be velen! Zodra het aantal beschikbare plaatsen is bereikt, volgt plaatsing op een wachtlijst. Soms is het in onderling overleg mogelijk alsnog een parallelcur sus in te lassen. Iedereen krijgt tijdig be richt van plaatsing, wijze van betaling, enz. De cursussen Zonnekindpoppen en Patchwork en Quilt bleken vorig jaar een succesvol initiatief en staan ook nu weer op het programma. Terug komen uiteraard weer de bekende cursussen Aquarelleren, Tekenen, Calligrafie, Origami, Papierknippen en Boekbin den. Voor wie graag zelfstandig bezig is met zijn of haar hobby, zijn er de weke lijkse Doe-middagen op maandag. Ge heel nieuw is de cursus Stoelbekleden. Informatie- en demonstratieavond Vóór het begin van de cursussen wordt altijd een informatieavond gehouden in de grote zaal van het Open Huis. Daar worden ook demonstraties gegeven en zijn werkstukken te zien van docenten en leerlingen. Opgave is dan nog moge lijk. Dit jaar vindt deze avond plaats op woensdag 13 september van 20.00-22.00 uur. Geologiegroep Vele enthousiaste leden kent ook de Ge ologiegroep die sedert een aantal jaren binnen de afdeling actief met zijn hobby bezig is. Daartoe behoren niet alleen de kennis en het herkennen van de 'steen tjes' zelf, maar ook verwante onderwer pen als paleontologie en mineralogie. Dit jaar wordt in de cursus paleontolo gie de leer der fossielen behandeld en gelegenheid geboden deel te nemen aan praktische activiteiten zoals gesteente bewerking (zagen, slijpen) en determi neren. Nieuw is dit jaar een serie avon den voor jongeren vanaf ca. 10 jaar: de geologen van de toekomst. Voor deze groep is als centraal thema gekozen: het voormalig eiland Wieringen. Ook de bijeenkomsten en excursies van de geo logiegroep staan open voor niet-leden van het NIVON. En tenslotte is het nog mogelijk (maar dit geldt uitsluitend voor NIVON-leden) deel te nemen aan regionaal of landelijk georganiseerde cursussen en vorming sactiviteiten. Dit jaar is daarbij aan de milieuproblematiek een belangrijke plaats ingeruimd. Ook aan interne ka dervorming wordt veel aandacht besteed. Meer weten? Meer weten? De volgende personen ge ven graag alle gewenste informatie: Voor het NIVON algemeen: Reina Mul der (tel. 333127), Jaap Klunder (tel. 333255). Voor de creativiteitscursussen: Reina Mulder (tel. 333127), Lineke Muller (tel. 334576). Voor de geologiecursussen: Joop Koorn (tel." 334001), Harry van Wilsem (tel. 333300). (Bij voorkeur tussen 18.00 en 20.00 uur). De formule van De Wester, 'Leer een taal spreken in klein verband', slaat aan. Steeds meer cursisten, uit Heiloo maar ook de omringende gemeenten, weten de weg naar De Wester te vinden. Naast Frans, Duits, Engels en Spaans is ook Italiaans vast in het pakket opgeno men sinds zich afgelopen winter spon taan een club vriend aanmeldde. Hoewel bij alle taalcursussen een sterk accent ligt op spreken en verstaan, wordt er ook aandacht besteed aan het leggen van een goede basis, zodat men het geleerde niet direct weer vergeet. Er zijn cursussen voor prille beginners en (ver)gevorderden. Het succes dwingt De Wester tot uit breiden. Zo wordt de avondcursus astrologie voortaan gegeven aan de Be- lieslaan in Heiloo en zullen ook enige lessen plaatsvinden in de Cantina Archi- tectura, het idyllische koepeltje aan de Geestersingel naast het gerechtsgebouw in Alkmaar. Zowel overdag als 's avonds worden cursussen gegeven. Uitgebreide infor matie vindt u in de folders, die in de boekhandel en bibliotheken op u liggen te wachten. U kunt ook bellen naar Fio- rella Martijnse, Westerweg 26, telefoon 128709. Ook kunt u komen praten bij de informatiestand in 't Loo tegenover Albert Heijn op vrijdag 8 september ('s avonds) en zaterdag 9 september (10.00-15.00 uur). ee Bij alles wat men doet is informatie no dig. Of men zich nu bezighoudt met stu die, het huishouden (al of niet gecombi neerd met een baan), het krijgen en op voeden van kinderen of het volgen van cursussen: de bibliotheek heeft er infor matie over. Sleutelen aan je auto, fiets of brommer, het (ver)bouwen van je huis, voorberei den van je vakantie, het maken van mu ziek, het uitzoeken hoe laat de trein gaat en welke bus je dan moet hebben, het oprichten en managen van een zaak: de bibliotheek heeft er informatie over. Beroepenvoorlichting, het maken van scripties, spreekbeurten houden, (on line) literatuuronderzoek: de biblio theek is uw informatiebron. Iedereen kan binnenlopen, rustig aan de leestafel de krant of zijn/haar favoriete tijdschrift lezen, iets opzoeken in de ve le boeken die voor dat doel daar zijn neergezet. De bibliotheek in Limmen heeft mappen met folders van diverse cursussen en opleidingen in de regio ter inzage. Alle materialen zijn gratis te raadplegen. Pas wanneer men boek mee wil nemen is een kaart nodig. Zo'n kaart is één jaar geldig en kost bij de openbare bibliotheek Limmen, Kapel- weg 6a: - niets voor de jeugd tot 18 jaar; - 12,50 voor 18-26 jaar; - 21,50 voor 26-65 jaar; - 12,50 voor 65 De Volksuniversiteit Alkmaar en om streken biedt in het cursusjaar '89-'90 voor de twaalfde keer een uitgebreid pakket van cursussen, lezingen en ex cursies. De cursussen vallen globaal in twee delen uiteen: een zorgvuldig sa mengesteld aanbod van talen en een aanbod van algemene cursussen, varië rend van Chinese kunst en cultuur tot beleggen voor beginners en van filosofie tot pech onderweg. Het houden van le zingen heeft de afgelopen drie jaar aan populariteit gewonnen en er is dan ook een breed aanbod samengesteld. De Volksuniversiteit ontstond bijna 100 jaar geleden als de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen in Leiden. De initi atiefnemers hadden organisaties in En geland en België als voorbeeld. Helaas ging het mis met de eerste plannen, zo dat pas in de 20e eeuw de eerste Hol- landsè Volksuniversiteit in Amsterdam (1913) gestart werd. Binnen korte tijd kwamen er vele vestigingen bij, welke tot op de dag van vandaag aan bekend heid winnen. De Volksuniversiteit in Alkmaar is één van de jongste, de oprichting vond plaats in 1977. In de eerste jaren lag het accent in Alk maar op de talencursussen. Handig wanneer het buitenland werd aange daan tijdens een vakantie. Die talencur sussen zijn nog steeds ruimschoots ver tegenwoordigd in het programma, maar er is daarnaast ook nog een groot aan bod van andere mogelijkheden. De cursussen en lezingen van de Volksu niversiteit worden gegeven in Alkmaar en in Heiloo. De lezingen worden ver zorgd in Schagen en Alkmaar. De Volksuniversiteit is geen echte uni versiteit. Voor hoger onderwijs met we tenschappelijke pretenties is men er aan het verkeerde adres. Er wordt ook niet opgeleid voor een vak of beroep, er zijn geen examens of diploma's. De Volksuniversiteit wil iedereen de kans geven om oude kennis op te frissen en/of uit te breiden, dan wel om nieuwe kennis op te doen. De deelnemersgroe- pen zijn derhalve ook zeer gevarieerd van samenstelling. Een uitgebreid overzicht van de cursus sen en lezingen van de Volksuniversiteit is vermeld in het cursusjaar programmaboekje. Daarin staat infor matie over welke cursussen er zijn, hoe lang deze duren, wat de kosten zijn, en zovoort. Het boekje is in Heiloo ver krijgbaar bij de Openbare Bibliotheek, Boekhandel Avis, Boekhandel Deute- kom en Boekhandel 't Hoekstuk, als ook bij het Cornelis Drebbel College aan De Biender. 'Men kan het boekje ook in het bezit krijgen door een bezoek aan een van de open dagen, welke deze en volgende week gehouden worden. Zaterdag 26 augustus kan men de stand van de Volk suniversiteit bezoeken in de Vest (Cana daplein, Alkmaar) tussen 10.00 en 16.00 uur. In Heiloo heeft de Volksuniversi teit een stand in winkelhof 't Loo op za terdag 2 september van 10.00 tot 15.00 uur. Leren bloemschikken en -binden kan in Alkmaar. Als u van plan bent om een bloemen- zaak te openen, of als bedrijfsleider in een bloemenzaak te werken, bent u er niet met alleen maar een uitgesproken liefde voor bloemen. Het Ministerie van Economische Zaken heeft ervoor ge zorgd dat de klant erop mag vertrouwen dat besteld bloemwerk goed wordt uit gevoerd. Zo zal goed bruidswerk ook daadwerkelijk de gehele dag goed moe ten blijven en stevig in elkaar moeten zitten. Het Ministerie verplicht u dan ook tot het halen van een broodnodig 'papier': het Vakbekwaamheidsdiploma Bloem schikken en -binden, dat het bewijs vormt dat u als bloemist weet wat u we ten moet en dat u geleerd hebt om de al lermooiste boeketten, kransen, takken, bloemstukken en corsages te maken. Verreweg de meeste aankomende bloe misten leren hun vak tegenwoordig door de speciale cursus te volgen van Eurodidakt, een door de Minister van Onderwijs en Wetenschappen erkende, onderwijsinstelling die plaatselijk prak-4 tijklessen organiseert. Binnenkort gaat de avondcursus in Alkmaar van start. De vakbekwaamheidsopleiding voor bloemist bestaat uit een theoretisch en een praktisch gedeelte. De theorie wordt thuis bestudeerd, met duidelijke schrif telij keiessen die zonder speciale vooro pleiding door iedereen kunnen worden gevolgd. Voor de praktijklessen komen de cur sisten uit de wijde omtrek iedere dinsda gavond van 19.30-22.00 uur in Alkmaar bijeen, onder leiding van een ervaren leerkracht. In een ontspannen sfeer le ren de deelnemers die bloemist willen worden alle vaardigheden die voor het praktijkexamen nodig zijn. Na een demonstaratie moeten de cur sisten zelf aan de slag met hun meege brachte bloemen, materialen en hulp middelen en na afloop nemen ze zo steeds een prachtig (zelfgemaakt) bloemstuk mee naar huis. De praktij klessen beginnen in de eerste week van oktober en lopen door tot juli. De cursus van Eurodidakt leidt rechtstreeks op voor de examens van de Stichting Onderwijs Bloemschikken De tailhandel (SOB), die in mei en juli wor den afgenomen onder toezicht van het Ministerie. Het officieel erkende diplo ma wordt mede-ondertekend door een rijksgecommitteerde, wat de waarde van het noodzakelijke 'papier' nog eens benadrukt. Belangstellenden, die zich voor deze bloemrijke cursus willen aanmelden of er nadere informatie over wensen, kun nen bellen met het secretariaat van Eu rodidakt in Voorschoten: 01717-7840. aantal wanneer cursus hoe vaak lessen maandagmiddag Doe-middag wekelijks maandagavond Aquarelleren 2-wekelijks 10 dinsdagmorgen Aquarelleren 2-wekelijks 10 dinsdagmiddag Quilt-/patchwork 2-wekelijks 6 dinsdagavond Zonnekindpoppen 2-wekelijks 10 Stoelbekleden 2-wekelijks 6 Papierknippen 2-wekelijks 6 Paleontologie 2-wekelijks 11 woensdagmorgen Tekenen 2-wekelijks 10 woensdagavond Origami 2-wekelijks 6 Calligrafie I 2-wekelijks 12 donderdagmiddag Knipgroep maandelijks 6 donderdagavond Calligrafie II 2-wekelijks 12 Schrijf groep maandelijks 6 V ouwgroep maandelijks 6 vrijdagavond Geologie (praktijk) 2-wekelijks 10 dinsdagavond Boekbinden 2-wekelijks 6 bijzonderh. zelfwerk zaamheid beginners beginners gevorderden start jan. '90 Woensdagavond 13 september 1989: Open Huis, zaal 1, van 20-22 uur. (Er is iemand met hem gaan wandelen in 't parte). Vrijwilligerswerk, 't Zijn de kleine dingen die het 'm doen. Als u ook Iemand wilt zijn waar ouderen, UW Unie Van Vrijwilligers Telefoon 330956 of 333432 Tel. (033) 75 33 44 Postbus 850 3800 AW Amersfoort INSTITUUT Westerweg 26 1851 AC Heiloo, info stand Loo, t.o.v. Albert Heyn, op koopav. 8 sept. en za. 9 sept. tot 15.00'uur. cdc DAG- EN AVONDONDERWIJS VOOR VOLWASSENEN De Biender 2, Heiloo, tel. 072-337026.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1989 | | pagina 9