Ter coulster: oud, mooi en rijk aan paddestoelen coulster Natuurwandelen in Heiloo UITKIJKPOST 20 SEPTEMBER 1989 I aan de LIJN i 4 A P.v. heiloo Verscholen achterin in het natuurgebied staat deze fraaie, oude linde. HEILOOËR BRIDGECLUB HEILOO - Uitslag van dinsdag 12 sep tember: A lijn: NZ: 1. ds. Hardeveld-v. Ravenzwaay 54.50; 2. fam. v.d. Vlies 52.00; OW: 1. ds. Klerk-Stark 61.50; 2. ds. Brinkhuis-Meuleman 53.50; B Lijn: 1. ds. Frugte-Stuker; 2. hr. Noom-Pin; 1. fam. Kraakman 61.80, 2. ds. v.d. Mark-Ribberink 52.77. Donderdag 14 september: A Lijn: 1. hr. Ranzijn-Spruit 56.50; 2. hr. Bennink- v.d. Vlies 53.00; 1. ds. Haan-Plas 54.00, 2. fam. Nieuweboer 53.00; B Lijn: 1. ds. de Jager-de Wilde 59.50; 2. fam. v. Loon 58.00; 1. hr. Huting-mvv. Matton 59.50; 2. fam. Fritzemeier 57.50; C Lijn: 1. ds. Krombout-Roos 62.00; 2. fam. v.d. Steen 58.00; 1. hr. Bijlsma-Löhr 55.50; fam. Koot 55.50; D Lijn: 1. hr. Dijkstra-Leek 56.50; 2. ds. v. Diggelen-Leek 52.00; 1. fam. Al berts 60.50; 2. mw. v.d. Goot-hr. Lange 57.00. Afzeggen voor de dinsdagavond bij mw. Admiraal ('tel. 3357~i8), b.g.g. de heer Löhr, voor de donderdagavond bij de heer Löhr (tel. 330052), b.g.g. mw. Admiraal. Kaphout De wandeling met Jan de Vries begint bij de theekoepel. Onze fietsen stallen we bij wat stapels kaphout: in de acht tiende eeuw één van de belangrijkste bronnen van inkomsten bij de exploita tie van het landgoed. Jan de Vries ver wisselt zijn schoenen voor laarzen: je weet maar nooit wat je tussen het door de nevel natte gras en rottend hout nog aan interessante planten en dieren te genkomt. Ik zal die vochtige uitstapjes, net als tijdens onze rondgang in de Noorderneg, van een afstandje bekij ken: mijn bootschoenen zijn niet echt water bestendig. We kiezen een pad zoveel mogelijk aan de rand van het bos. Dat geeft de kans ook nog enkele-hlikiken te w erpen op de omliggende akkers, waar diverse soor ten meeuwen en weidevogels op zoek zijn naar voer. We lopen over een hou ten bruggetje door het door beginnende herfstkleuren al enigszins sfeervolle bos. Het eerste waar Jan de Vries me, heel toepasselijk, op attendeert is de krulzoomzwam. Ér zijn diverse soorten, hier treffen we de 'gewone' aan, een gif tige telg uit de familie. Paddestoelen zullen tijdens de wande ling overigens veel aan bod komen. Met de herfst op komst is dat ook niet zo verwonderlijk. Maar het is zeker niet zo dat paddestoelen alleen maar in de maanden september, oktober en no vember aantreffen. De krulzoomzwam kruipt bijvoorbeeld al vanaf juli uit de aarde. Het gewone zwavelkopje, de vol gende soort die we zien, is er tussen april en december. Maar ontegenzegge lijk schieten de vruchtlichamen van tal loze schimmels zeker in het najaar let terlijk als paddestoelen'uit de grond. Mijnengravers De lange oprijlaan vanaf Coulster-bos. de Kennemerst raat weg naar het Ter Jan de Vries kan oprecht zijn bewonde ring uitspreken voor de natuur. Daarbij maakt het niet uit of het gaat om een enorme oude linde, die we tegenkomen achterin Ter Coulster, of om de larven van insekten, die elk op hun eigen wijze vechten voor het bestaan. Een hulststruik blijkt het domein van de lar ven van de hulstvlieg. Deze larven leven tussen de boven- en onderlaag van het blad. Ze graven zich een weg door het bladgroen, alsof ze mijnwerkers zijn. Larven, die op deze wijze overleven, worden dan ook mineerders genoemd. We naderen de zuidoostelijke punt van Ter Coulster. Onderweg komen we nau welijks andere mensen tegen: het is er heerlijk rustig. Het landgoed verdient gezien haar scnoonheid en natuurpracht meer bezoek, maar dat zou natuurlijk ook weer ten koste gaan van het aange name van alleen zijn met de natuur. Aardappelen In die uiterste punt van het bos vinden we weer een viertal paddestoelen. De eerste ziet er helemaal niet uit als een paddestoel: bruine knollen, die zomaar op de mossige bodem liggen. Het blijkt de zwak giftige aardappelbovist te zijn, een algemeen voorkomende soort. Dat geldt ook voor de regenboogrussula, die je tussen juni en oktober in loofbossen kunt vinden. Het is in principe een eet bare soort, maar het is toch beter om Het theekoepeltje in Ter Coulster, een historisch rustpunt op het het niet te proberen. Je moet namelijk landgoed. heel zeker van je zaak zijn, of je met een giftige of een eetbare paddestoel te ma ken hebt. Bovendien behoort een aantal paddestoelen tot de beschermde elemen- komen. Zo niet, dan staan zij in ieder ten van de natuur, geval volgend jaar boven aan de lijst! jan de Vries neemt me mee een klein Wel zijn er nog enkele plaatsen vrij voor eindje van het pad. Tussen het gevallen de cursussen: Patchwork/Quilt (dins- loof staan namelijk enkele stuifzwam- dagmiddag); papierknippen beginners, stoelbekleden, geologie/fossielen (dins dagavond); tekenen beginners (woens- 111 1 dagmorgen); en calligrafie beginners Heemskerk en terug. Bij goed weer (parallelcursus woensdagavond). Ook wordt ook een stukje strand in de route voor de Doemiddag op maandag zijn opgenomen. Eigen proviand en zo mo- nog enkele stoelen onbezet. Aanmeldin- gelijk PWN-duinkaart meenemen, gen zo spoedig mogelijk bij Reina Mul- Deelname is gratis; alleen de treinkosten der, tel. 333127. zijn voor eigen rekening. Vertrek: per Op zondagmorgen 24 september staat trein om 9.47 uur vanaf station Heiloo; een wandeling op het programma door resp. om 10.00 uur te voet vanaf station het Heemskerkerduin. Onder leiding Castricum (voorzijde). (Bij slecht weer van IVN-gids Henny Hoving wordt ge- kan men even bellen of de tocht door lopen door de waterleidingduinen van gaat: 337736 of 330224 tussen 8.30 en Castricum via de 'Kruisberg' naar 9.00 uur). NIVON: CURSUSSEN EN DUINWANDELING HEILOO - De demonstratieavond waarmee de afdeling Heiloo van het Ni- von elk jaar het cursusseizoen opent, trok vorige week woensdag wederom veel belangstelling. De docenten toon den werkstukken van henzelf en van de leerlingen en gaven antwoord aan de ve le vragers. De meeste cursussen zijn inmiddels vol geboekt; voor enkele moest een wacht lijst worden aangelegd. Alleen voor de cursus calligrafie voor beginners is het mogelijk alsnog een 'parallelcursus' op te zetten (eveneens op woensdagavond). De overig^ kandidaten moeten wachten of er wellicht nog een plaatsje zal vrij Hondsdraf (voorgrond) en brandnetel: twee buren met tegengestelde werking. KATHOLIEK VROUWENGILDE HEILOO - Op de eerste bijeenkomst van dit seizoen werd er geopend met een Liturgieviering waarin pastor Walstra voorging. Het thema was behoud van de Schepping. De collecte was voor het Foster Parentsplan, want het Katholiek Vrouwengilde heeft al enkele jaren de zorg van een pleegkind op zich genomen. Na de pauze volgde de jaarvergadering met het doornemen van het jaar- en fi- nancieelverslag, wat goedgekeurd werd door de kascommissie. Er was ook een bestuurswisseling mevrouw Zoon-v.d. Mey trad af en mevrouw Bakkum- Burgmeijer nam haar plaats als tweede sekretaris in. Mevrouw Spruit draait, op aanvraag van het bestuur alvast een jaar mee in het bestuur. Mevrouw Heystra las een verslag voor van een milieu-avond, gehouden in het Witte Kerkje, waaruit bleek dat er nog veel te weinig werkelijk aan wordt ge daan.„De molen draait te langzaam", aldus mevrouw Heijstra, die daarmee haar keurige verslag afsloot. De avond werd verder opgevuld met het bingospel. D.O.K. NIEUWS HEILOO-In de week van 11 tot 15 sep tember waren er maar twee wedstrijden. Het 2e speelde gelijk (2-2) en het derde liet het weer afweten en verloor met 8-5. Hopelijk komen er betere tijden. CLUBKAMPIOENSCHAPPEN BIJ TV HEILOO HEILOO - Twee weken lang was het ge durende de clubkampioenschappen van TV Heiloo - met als apotheose de fina les in het weekend van 9 en 10 septem ber - weer extra en gezellig op en om het tennispark aan de Dors. Dat dit toer nooi - naast een op 24 september te or ganiseren racketdag de officiële afslui ting van het zomerseizoen - zo goed is geslaagd zo geanimeerd is verlopen, is zowel te danken aan de sportieve in breng van de deelnemers als aan de le den van dc organiserende technische commissie. Bij de prijsuitreiking werd door de heer Th. Ram op de hem bekende wijze d.m.v. gedichten en woordspelingen te ruggeblikt op de achterliggende weken. Al met al een goed toernooi, dankzij de inzet van velen, waaronder ook de fam. Aelbers, de beheerders van het park. Veel mensen hebben plezier gehad, in prima sfeer en zo hoort het ook. Uitslagen: Hoofdronde, DE A: le Nathalie van Duuren; HE A: le Jan Zuurbier; DE B: le Nita Haartman; HE B: le Jorgen Boukens; DE C: le Joyce Landman; HE C: le Kees Koeman; DE D: le Ag nes v. Dam. DD A; 1. Nathalie/Ina v. Duuren; HD A: le Klaas J. v. Leeuwen/Bernard Els- man; DD B: le Afra Boukens/Aline Flaming; HD B: le Joop en Jorgen Boukens; DD C: le Pim de Vries/Sylvia v. Endt; HD C: le Nicp Landman/Ed v.d. Riet; GD A: le Nathalie v. Duu ren/ Arthur Ram; GD B: le Luus de Boer/Gerard Brouwer; GD C: le Jan en Tiny Bevekens. Jan de Vries (rechts) en Jaap- Wim van der Horst op een bruggetje over de goed onderhouden vaart van weleer. ZO SCHAAKTE OPPOSITIE HEILOO - De eerste echte verrassing bij schaakclub Oppositie in Heiloo is er ex-clubkampioen Wagenaar liet zich door Heeringa verslaan. In een remise achtige stand gaf hij zijn dame weg. De afgebroken partij tussen Ligthart en Reyersen van Buuren werd door Lig thart gewonnen. Deze ronde hield Lig thart secretaris Jongkind fraai op remise. Dinsdag 19 september speelt het eerste achttal haar eerste bondswedstrijd in de tweede klasse van de N.H.S.B. tegen het tweede team van Castricum. De uitslagen van de tweede ronde lui den: W. Ligthart-K. Jongkind rem., J. Wagenaar-G. Heeringa 0-1, H. Niehaus-H. Reyersen 0-1, W. Bos-H. Maas 0-1, A. Rampen-L. van Hoek 1-0, P. Folkertsma-G. Hafkamp afg., H. Horninge-Y. Ahafiz 1-0, C. Clausen-P. Manni afg., L. Obdam-J. Ebregt 0-1, R. Sauer-M. Alleman 1-0, G. Bes-J. Langereis 0-1, J. Alleman-J. de Jong rem., P. Ooyevaar-J. Hassing 0-1, P. v.d. Werff-J. Plas rem., J. de Vries-J. Kooy 1-0, W. Blom-F. Beyers 1-0. KvK-CURSUSSEN VOOR ONDERNEMERS ALKMAAR - In de komende maanden organiseert de Kamer van Koophandel in samenwerking met het Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf een serie praktijkgerichte korte cursussen voor ondernemers. Diverse aspecten van het ondernemerschap worden daarin op duidelijke en begrijpelijke wijze behandeld. Speciaal voor ondernemers in de detail handel staan op het programma „Fi nancieel Management in de Detailhan del" en „Succesvol verkopen in de De tailhandel". De cursussen strekken zich uit over vier avonden en worden gehou den in het gebouw van de Kamer van Koophandel. Voor ondernemers in Ambacht en In dustrie wordt eveneens een tweetal cur sussen georganiseerd, die ieder twee middagen-avonden in beslag nemen. Het gaat hierbij om „Financieel Mana gement voor Ambacht en Industrie" en „Opdrachtverwerving in de praktijk". Ook deze worden gehouden in het ge bouw van de Kamer. Voor leidinggeven in grotere bedrijven (vaanf 20 werkzame personen) staan tenslotte twee tweedaagse cursussen Strategisch Management op het pro gramma, te weten „Marketing Plan ning" en Financieel Beleid". De eerste cursus start reeds begin okto ber. Voor iedere cursus geldt een maxi mum aantal deelnemers. Belangstellen den kunnen zich voor aanmelding en/of informatie wenden tot het secretariaat van de Kamer, telefoon: 072-195700/195703. HEILOO - Eind jaren '60, ruim 20 jaar geleden. Ik woonde nog maar kort in Heiloo en zat in de eerste klas van de oude Nicolaas Beetsschool, naast het vroegere dorpshuis. Met een klasge nootje ging ik 's middags mee naar huis om te spelen. Dat was in de Van Catsstraat, naast het Gemeentebosje. We rommelden wat rond en belandden zo bij de Kennemerstraatweg, waar aan de overkant nog meer bomen, nog meer bos was. We staken over en liepen Ter Coulster in. Steeds verder van de be woonde wereld en steeds meer in de ban van de honderden paddestoelen die er stonden. Een oude zak werd steeds vol ler: de paddestoelen waren mooi, die namen we mee! De tijd vergaten we, we hadden ook geen horloge. Het ging schemeren toen we door een ongeruste, boze en tegelijk opgeluchte moeder in de kraag gevat werden. Twee dreume sen in de ban van de natuur en in het bijzonder van paddestoelen. Deze gebeurtenis schoot me te binnen, toen ik met Jan de Vries belde om een afspraak te maken om onze wandelin gen door het groen van Heiloo voort te zetten in Ter Coulster. Dit oude bo- scomplex is gesitueerd tussen Plan Oost en de Kanaalweg, tussen de Kenne merstraatweg en de Rijksweg A9. Een wisselend begroeid gebied, omgeven door weilanden, dat tot op heden parti culier bezit is, maar wel voor het natuur-minnende publiek is open- De aardappelbovist, één van de vele paddestoelsoorten in Heiloo. men: paddestoelen die door het verstui ven van de sporen hun voortplanting re gelen. Er volgt een demonstratie van hoe dat in z'n werk gaat, waarna mijn medewandelaar ook het naamkaartje ophangt: de ruitjesbovist. Aan de over kant van het pad, op een boomstronk, zie we nog het (oneetbare) elfenbankje. Deze paddestoel, zo nauw verweven met de sprookjeswereld, is er in vele (kleur)variëteiten en komt het hele jaar nagenoeg overal voor. Bierlucht We lopen verder. Onze reukorganen maken ons attent op een 'oude beken de': de hop. Deze superklimmer, vaak aan bosranden,' is in de zomermaanden vergeven van bellen, die bij de bereiding van bier worden gebruikt. Vandaar dat de geur de aanwezigheid van deze plant verried. De hop komt, evenals het kraailook en hulst, die we even verde rop aantreffen, algemeen voor in de Noordhollandse bosgebieden. Op grote schaal zien we aan de zuidelijke rand van Ter Coulster het lelietje-van-dalen als bodembedekker. Deze plant ver spreid zich snel, zowel als wilde plant als ook als gekweekte soort in de tuin. Maar let wel op: je zou het aan de fraaie, in een tros hangende klokjes niet zeggen, maar het lelietje-van-dalen is een zwak giftige plant. Paddestoelen en varens hebben, on danks de enorme verschillen, toch een overeenkomst. Beide vermeerderen zich door sporen. Bij de varen kan je de spo ren zien als bruine stipjes aan de onder zijde van het blad. Varens komen vrij algemeen voor. Veel treft men er aan in het Overbos, het stuk van Nijenburg ten westen van de spoorlijn. Maar ook in Ter Coulster zie je ze. Eén variant is de adelaarsvaren. Wanneer deze wordt aangetroffen is dit een indicatie dat men zich in een oud bos bevindt. Met stuk ken van Ter Coulster zou dat best eens het geval kunnen zijn; tijdens onze wan deling kwamen we deze variant echter niet tegen. Samenspel Alles in de natuur heeft een functie, is er een onderling verband tussen planten en dieren. Een eenvoudig voorbeeld ko men Jan de Vries en ik tegen in een stukje nabij de oude boerderij in Ter De vroegere oost-west-verbinding tussen het Die en Ter Coulster. Coulster. De grond is overwoekert met brandnetels en hondsdraf. Beide plan ten houden van een voedingsbodem met veel stikstof. Maar hun eigenschappen zijn tegengesteld. Veroorzaakt de brandnetel irriterende plekken op de huid, met het blad van de hondsdraf kunnen door goed te wrijven de blaart jes en de bijbehorende jeuk weer verdre ven worden. Een opmerkelijk sa menspel op nog geen vierkante meter. Op hetzelfde stukje grond staan overi gens ook de lange stengels van de bó- sandoorn. Hun van nature groene uiter lijk gaat echter schuil onder een laagje meeldauw, evenals paddestoelen een soort schimmel, die veel voorkomt. De meeldauw is echter wel selectief: alleen de andoorn wordt 'bewoond', de overi ge planten laat hij ongemoeid. Een an dere dauw, de roetdauw, zien we weer op andere planten. Het houdt overigens niet op met de aan wezigheid van paddestoelen in Ter Coulster. Rond een nog vastgewortelde stronk zien we de keiharde houtknots- zwam. Z'n zwarte tint en vorm doen je eerst niet aan een paddestoel denken, maar nadere bestudering haalt alle twij fel weg. De houtknotszwam is een trage groeier, die het hele jaar voorkomt. Eet baar is de zwam absoluut niet. Naamgeving Al eerder hebben we opgemerkt dat tus sen de uiterlijke verschijning van plan ten en paddestoelen en hun naam veelal logische verbanden bestaan. De brand® netel natuurlijk als uitmuntend voot beeld. Maar de aardappelbovist is ook zo één, evenals het J udasoor^ £>i| vruchtlichaam komt voor op vergane takken van bij voorkeur de vlier en be hoort tot de trilzwammen. Het wat op rubber gelijkende vruchtvlees trilt bij aanraking en zeis al door de wind en neemt de vorm van een menselijk oor aan. Vooral in China en Japan is dit een geliefde eetbare soort. De wandeling door Ter Coulster nadert z'n eind. We lopen onder enkele eiken door en worden opgeschrikt door het ritselen van vallende eikels. We versnel len onze pas een beetje, wanneer deze vruchtjes op nog geen meter van ons vandaan de bodem raken. Ook duiven en merels zorgen voor geluid dat het va ge razen van auto's op de achter het bos liggende rijksweg overstemd. Terwijl we onze voertuigen van het slot halen zien we nog de paarse korstzwam op gekapt beukehout, een gèle variant op eike hout, een aantal nog niet gedetermi neerde planten en paddestoelen We hadden nog wel een paar uur in Tér Coulster kunnen blijven om nog meer, maar zeker niet alles te zien, wat dit stukje natuur in Heiloo haar bezoekers te bieden heeft. Vlak voor de poort van Ter Coulster, waar twee monumentale leeuwen hun blik richten op het langs komende verkeer en de binnentredende bezoekers, laat Jan de Vries nog even de stinkende gouwe zien: een lieflijke plant met een o zo giftig geel sap in de stengel. We schudden elkaar de hand en spreken af voor een volgende keer. Jaap-Wim van der Horst gesteld. Een heerlijk rustig wandelge bied, zo blijkt tijdens onze rondgang op een mistige donderdagmorgen. Geschiedenis De historie van Ter Coulster gaat terug naar het eind van de middeleeuwen. Als stamvader wordt in de literatuur ver meld Gerbrand Willemsz van de Coulster. Het huis was in de veertiende eeuw reeds familiebezit; in de vijftiende eeuw werd daaraan de ambachtsheer lijkheid Heiloo en Oesdom toegevoegd. Omstreeks 1570 wordt het huis als 'be graven' omschreven, hetgeen duidt op de bouw ervan door ridders. Korte tijd later, in 1577, werd het huis verwoest. Een halve eeuw eerder was overigens ook al de familie Van de Coulster ver dwenen; de naam Van Zuylen van Nye- velt wordt vanaf 1523 aan het huis verbonden. Nog geen eeuw later is er alweer een Tussen 1622 en 1784 bewonen verschil- nieuwe naam: Van Cats. Een aantal snel lende generaties Van Cats Ter Coulster. op elkaar volgende sterfgevallen binnen Zij plegen verbouwingen en breiden het de familie Van Zuylen van Nyevelt grondbezit uit. Aan het eind van de maakte de overerving rond 1600 vaag en achttiende eeuw wordt het huis gesloopt gecompliceerd. In 1607 wierp Willen vanwege het ontbreken van een manne- van Cats, Heer van Kapellen, zich op lijke erfgenaam. In 1807 koopt de Alk als afstammeling van het geslacht Van maarse jurist Fontein Verschuir de de Coulster en daarmee als rechtmatig restanten van het huis. In 1824 verwerft erfgenaam. Middenin de strijd tussen hij zich ook weer de heerlijkheid Heiloo katholieken en calvinisten (80-jarige en Oesdom, die sinds 1788 bezit was van oorlog) doet in 1622 een rechtscollege Francois Bergeon. Van 1824 tot 1838 is uitspraak waardoor Van Cats het huis Fontein Verschuir Heer van Heiloo. Hij en de ambachtsheerlijkheid krijgt liet Ter Coulster herbouwen in de stijl toegewezen. van een hofstede, welke in 1852 weer werd afgebroken. Vanaf 1884 tot op he den is het landgoed bezit van de familie Van der Feen de Lille. Zij lieten twee ge bouwen zetten, die men er nu ook nog aantreft: een nieuwe boerderij (1887) en een theekoepel (1891).

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1989 | | pagina 6