|l' GEMEENTE HEILOO ES tsmm Life Style laat spelers communiceren Baby 's eerste boek Max Havelaar keurmerk-koffie redding voor kleine koffieboeren Openingstijden en telefoon nummers Gemeentesecretarie Burgerlijke stand Gemeente Heiloo Cursus inkomenshertoets Premie-A Drukke tijd voor de afdeling Beplantingen Dagverzorging voor ouderen UITKIJKPOST 29 NOVEMBER 1989 Informatieve rubriek van en over de Gemeente Heiloo Gemeentehuis, Raadhuisweg 4 Afdeling algemene zaken. Afdeling bevolking en burgerlijke stand, (o.a. voor paspoorten, rijbewijzen en buro Huisvesting). Afdeling financiën, (o.a. voor belastingen, huursub sidie, onderwijs en welzijn). Geopend voor publiek maandag t/m vrijdag van 8.00-12.30 uur. Sociale zaken en maatschappelijk werker, Kennemerstraatweg 382 Voor uitvoering Algemene Bijstandswet en Wet Werk loosheidsvoorziening geopend maandag t/m vrijdag van 9.00-12.30 uur. Spreekuren maatschappelijk werker: maandag t/m vrijdag van 9.00-10.30 uur, dinsdag ook van 19.00-20.00 uur. Tel. maatschappelijk werker - 313184. Geboorten t/m 20 november 1989 Leonie M.C. d.v.: Sengers, Johannes J. M. en: van Loon, Clementine M. Elders geboren Jordy C. z.v.: Morsch, Johannes C.M. en: Wassenaar, Carolina M. A. Anne P. d.v.: de Wildt, Jacobus W.F.M. en: ten Wolde, Corine W. Petrus z.v.: Hoetjes, Andrianus S.N. en: Baltus, Catharina C.M. Michael F.J. z.v.: Langeveld, Frederik J. en: van Ginkel, Anna E. David J.E. z.v.: Langeveld, Frederik J. en: van Ginkel, Anna E. Annelot E. d.v,: Jansen, Johan en: Zomerdijk, Margaretha P.M. Koen z.v. de Jong, Johan W. en: de Groot, Klazina M. Huwelijksaangiften t/m 20 november 1989 Wesselingh, Isidorus V.A. en: van der Veer, Annigje M. van Diepen, Johannes J.M. en: Nap, Jeanette G. Verberne, Marcus J.M. en: van Doorn, Maria W. Huwelijken t/m 20 november 1989 van Vuuren, Petrus J.R. en: Koster, Louise M. van Wieringen, Michael J.A. en: Lute, Apollonia J. Kaandorp, Theodorus G.J. en: Kuijper, Maria C. Meintser, Martin L. en: Schmersal, Marion T. Overlijden t/m 20 november 1989 Erkamp, Catharina M. w.v. Droge Klappe, Albert Emens, Henry I. de Bos, Catharina H. w.v. van der Land Koper, Jóharina C. w:v. Honsbeek Elders overleden Knaap, Cornelia w.v. Schelvis Koppes, Adrian us N. Keizer, Geessien L. e.v. Kleijn Wokke, Pieter A. (Herhaald bericht) Van de Vereniging Eigen Huis is het aanbod aan de gemeente Heiloo gekomen een cursus Inkomensher toets Premie-A te geven in Heiloo. Deze cursus is bedoeld voor die bewoners van een Premie-A-koopwoning (gekocht vanaf januari 1984) die te maken krijgen met de Beschikking geldelijke steun eigen woningen 1984, met als onderdeel inkomensher- toetsingen. Door de onbekendheid met deze beschikking kunnen foutieve beslissingen genomen worden door de betref fende bewoner. De gevolgen kunnen zijn dat de al toegezegde subsi die wordt verlaagd, waardoor woonlasten niet meer op te brengen zijn. De cursus duurt 1 avond en is voor de deelnemers gra tis. De Gemeente Heiloo betaalt de kosten via de Re geling bijdragen aan gemeenten t.b.v. woonconsu menten. Indien u interesse heeft voor deze cursus willen wij u verzoeken u op te geven bij de gemeente Heiloo, bu reau Welzijn, Mw. Roos, telefoon 313121. Bij voldoende aanmeldingen zal u t.z.t. een uitnodiging worden toegezonden. De winter moet nog komen, maar de afdeling beplan tingen denkt en werkt alweer aan de lente. Nu de bladeren van bomen en heesters weer zijn ge vallen breekt voor deze afdeling een drukke tijd aan. Bomen en heesters die het in het afgelopen seizoen hebben laten afweten of zijn vernield, worden verwij derd en vervangen door nieuwe exemplaren. Men noemt dit 'inboeten'. Op verschillende plaatsen langs straten en in het plant soen dient de heesterbeplanting te worden 'verjongd' door middel van snoeien. Het beste middel daartoe is veelal om deze heesterbeplanting in zijn geheel bij de grond af te knippen. Enkele soorten zullen pas in het voorjaar gesnoeid worden, omdat deze soorten niet winterhard zijn of veel bottels of bessen dragen welke van nut kunnen zijn als voer voor de vogels in de winter. Tijdens de werkzaamheden zal de rijweg incidenteel afgesloten moeten worden. Informatie over deze of andere werkzaamheden is te verkrijgen bij de afdeling Beplantingen voor Openbare Werken van de Gemeente Heiloo. C. Hartland 21-11-'89 Ouderen kunnen vanaf 1 januari 1990 deelnemen aan het Project Dagverzorging in Verzorgingshuis Over- kerck. Voor wie is dagverzorging? Dagverzorging is bedoeld voor ouderen die nog zelfstandig wonen, maar voor wie dat zelfstandig blij ven wonen, zonder aanvullende hulp moeilijk is gewor den. De daéjverzorging is er bijvoorbeeld voor: - ouderen die zich thuis eenzaam voelen en nauwelijks meer de deur uit komen; - ouderen die worden verzorgd door een huisgenoot. Het deelnemen aan dagverzorging op één of meer dagen in de week kan een verlichting betekenen voor de huisgenoot; - ouderen voor wie de overgang van zieken- of ver pleegtehuis naar huis een te grote overgang ineens betekent; - ouderen die wachten op een opname in een verzor gingshuis en voor wie de dagverzorging een verlich ting van de dagelijkse zorg betekent; - ouderen voor wie de hulp die zij ontvangen van wijk verpleging of gezinszorg eigenlijk onvoldoende is. Wat kan de dagverzorging bieden? De dagverzorging kan bijvoorbeeld bieden: - gezelligheid; - huishoudelijke verzorging zoals koffie, thee, en een warme maaltijd; - tijd en aandacht van mensen die naar u willen luisteren; - lichamelijke verzorging zoals de mogelijkheden ge bruik te maken van de kapper of pedicure; - indien gewenst kan gebruik worden gemaakt van douche of badgelegenheid; - aktiviteiten, zoals kreatieve aktiviteiten, beweging- saktiviteiten, spelletjes. Er is van alles mogelijk, maar u hoeft er niet aan mee te doen. Waar en wanneer? De dagverzorging vindt plaats in Verzorgingshuis Overkerck op dinsdag en vrijdag van 10.00 tot 16.00 uur. Wat kost dagverzorging? Dagverzorging kost f 10,- per persoon per dag inclu sief een warme maaltijd. Vervoer Wanneer het voor u niet mogelijk is de dagverzor ging op eigen gelegenheid te bereiken, kunt u worden gehaald en gebracht. Aanmelding Indicatiecommissie Heiloo, Kennemerstraatweg 382, 1851 BK Heiloo, telefoon 313184. Spreekuur: elke werkdag van 9.00-10.30 uur, telefoon 072-313184, dinsdagavond van 19.00-20.00 uur, tele foon 072-313184. Stichting voor Gezinsverzorging Noord-Kennemer- land, Westerweg 294, 1852 AS Heiloo, telefoon 072- 127066. Spreekuur: elke werkdag van 8.30-9.30 uur, telefoon 072-127066. Verdere inlichtingen Inlichtingen zijn verkrijgbaar bij Verzorgingshuis Over kerck en de hierboven genoemde adressen. U kunt er ook over praten met uw huisarts, gezinshulp of wijkverpleegkundige. Samenwerkingsverband Het Project Dagverzorging is een samenwerkingspro ject tussen Verzorgingshuis Overkerck, de Stichting voor Gezinsverzorging Noord-Kennemerland/NHM, de Stichting Unie van Vrijwilligers, de Stichting Ouderen werk Heiloo en de Gemeente Heiloo. Vrijwilligers gevraagd voor het Project Dagverzorging De Stichting Unie van Vrijwilligers zoekt voor het Pro ject Dagverzorging in Verzorgingshuis Overkerck een aantal vrijwilligers. Om bezoekers alle aandacht te geven die nodig is, is de hulp van vrijwilligers onontbeerlijk om: - de onderlinge kontakten te bevorderen; - een gezellige sfeer te scheppen; - bij de uitvoering van het programma te helpen; - te assisteren bij voorkomende kleine huishoudelijke taken zoals koffie schenken en dergelijke. Wij verwachten van een vrijwillig(st)er dat deze - affiniteit heeft met ouderen; - beschikbaar is voor tenminste een hele of halve dag per week of een dag per 14 dagen; - wil werken in teamverband. Er is professionele hulp aanwezig. Voor aanmelding als vrijwillig(st)er of voor meer infor matie kunt u terecht bij de Unie van Vrijwilligers, me vrouw M. Scholte, telefoon 337641 en mevrouw A. J. de Groot, telefoon 332626. Voor reacties: Raadhuisweg 4 Postbus 1 1850 AA Heiloo Telefoon 072-313131 Af 'éi AS Het spel 'Life Style' is bedacht vanuit een nieuwe invalshoek. Er wordt niet met een dobbelsteen gegooid, gekaart of naar kennis gevraagd; het spel draait om 'communicatie'. Geheime wensen, verborgen meningen en persoonlijke voorkeuren komen aan het licht. Life Style toont vele kanten van de le vensstijl van de spelers. Jarenlange vrienden, zelfs huwelijkspartners leren elkaar tijdens de rondes met heel andere ogen zien. Een wedstrijd met levendige discussies en onverwachte gesprekken is het gevolg. Ook mensen die niet van tra ditionele spelletjes houden, doen en thousiast mee. Levensecht Het spel bestaat uit kaartjes met meer dan 500 prachtige foto's, onderverdeeld in de thema's beroep en techniek, va kantie, wonen en leven, sport en spel, situaties, ons milieu en culinair. De daarbij behorende 144 interessante vra gen nodigen uit tot een opwindend spel. In de talrijke denkbeeldige levenssitua ties moet men beslissingen nemen en prioriteiten stellen. Voorstellings- en aanvoelingsvermogen zijn hard nodig. De speler die zich het beste kan ver plaatsen in de gedachten van de me despelers, is winnaar. Blijvend leuk Met de foto's en de vragen is een prak tisch oneindige hoeveelheid combinaties mogelijk. Elke situatie is weer nieuw. Daardoor behoudt het spel een blijven de waarde. Het gezelschapsspel voor drie tot zes spelers duurt ongeveer een uur, maar kan ook - afhankelijk van het aantal spelronden - avondvullend zijn. Life Style van Ravensburger is een mo dern uitgevoerd trendspel voor volwas senen en jongeren vanaf 16 jaar. De winter staat voor de deur en de kou de doet haar intrede. Reden te meer om wat vaker met de auto op pad te gaan, lekker thuis te blijven of overdekt te winkelen. Ook speelgoed staat centraal bij de kou de winterdagen. Tijd dus om extra aan dacht aan kind en speelgoed te beste den. MB International B.V. brengt voor het derde achtereenvolgende jaar met groeiend succes de 'Knuffelstof'-serie (van Playskool) op de markt. De 'Knuffelstof'-serie geeft de baby piet alleen kijk- en luisterplezier, maar helpt ook om de andere zintuigen van de baby te ontwikkelen. Kinderpsychologen zijn betrokken geweest bij de ontwikkeling van de 'Knuffelstof'-serie, die dit jaar uitbreiding heeft gekregen van twee nieuwe produkten, namelijk 'Baby's Eerste Boek' en de 'Kieke-boe Dierenvriendjes'. Het vrolijke felgekleurde rode 'Baby's Eerste Boek'; bonte stoffen bladzijden met figuren laten de kleine boekenwurm tijdens het zelf lezen veel ontdekken. Met de handige ring kan het boek aan iedere wieg, box of kinderwagen be vestigd worden. 'Kieke-boe Dierenvriendjes' bestaat uit een muis en een olifant. De grote flapo ren, waar duim en wijsvinger van moe der of vader inpassen, zorgen voor echt kiekeboe-plezier met geluid. De 'Knuffelstof'-serie wordt gecomple teerd met 'Aapje Rammelaar', een 'Grijpbal' en de 'Eerste Speeltjes' (een vlinder en een ster). Zachte bonte speel kameraden uit verschillende stofjes, die, zoals hun naam al verraad, met een zachte druk, vrolijke geluiden maken. Alle 'Knuffelstof'-pródukten zijn vei lig, in de wasmachine te wassen en in de droogtrommel te drogen en zijn te vin den in iedere speelgoedzaak of warenhuis. HEILOO - In de afgelopen maanden is de prijs van de meeste halfpondspakken koffie met zo'n zes dubbeltjes gedaald. Fijn voor de Nederlandse koffiedrin kers, maar een nachtmerrie voor miljoe nen koffieboeren in de Derde Wereld. Hun inkomen is drastisch gedaald en voor velen dreigt honger. Koffie met het keurmerk van Max Havelaar echter biedt een uitweg voor de kleine koffie boeren. De reden is dat Max Havelaar de koffieboeren prijsgaranties geeft. De Nederlandse consument betaalt iets meer, maar de koffieboeren zijn van een redelijk bestaan verzekerd. Het keurmerk van Max Havelaar bestond op 15 november precies een jaar. Het initiatief voor het keurmerk lag bij boeren van een Mexicaanse kof- fiecoöperatie. Deze boeren willen niet langer afhankelijk zijn van ontwikke lingshulp. 'Het is natuurlijk heel goed dat we jaar in jaar uit geld voor een vrachtwagen of een schooltje krijgen om de armoede draaglijk te maken,' zeiden ze, 'maar we zijn pas écht gehol pen als we betere prijzen voor onze kof fie krijgen. Want dan hoeven we hele maal niet meer om hulp. te vragen'. Nederlandse Derde Wereld-organisaties gingen toen om de tafel zitten en beslo ten samen met enkele koffiebranders het keurmerk Max Havelaar op de markt te brengen. De Nederlandse con sument heeft nu de mogelijkheid om te kiezen voor koffie die voor 'een eerlijke prijs' is ingekocht. Tot vorig jaar was dergelijke 'zuivere' koffie alleen te koop in alternatieve winkels, zoals wereldwinkels. Verdubbeling Koffie krijgt alleen dan het keurmerk van Max Havelaar, als de koffiebonen rechtstreeks zijn ingekocht bij coöpera ties van kleine koffieboeren, of bij ex portorganisaties die de belangen van de ze boeren behartigen. De tussenhandel wordt zo uitgeschakeld. Een andere be langrijke voorwaarde is dat de boeren meer voor hun bonen krijgen dan de prijs op de wereldmarkt. De prijs mag bovendien nooit lager zijn dan een vast gesteld minimum. Een belangrijke voorwaarde is verder de verstrekking van goedkope kredieten. Dankzij deze gunstige voorwaarden ver dienen de betrokken boeren veel meer aan hun koffie-oogst dan voorheen. Van ieder pak van 250 gram Max Havelaar-koffie houdt de boer gemid deld ruim een gulden over; van andere koffie houdt hij gemiddeld nog geen twee kwartjes over. Met Max Havelaar krijgt de boer dus meer dan twee keer zoveel voor zijn koffie-oogst. VOGELTENTOONSTELLING KLEURENPRACHT HEILOO HEILOO - Vogelvereniging Kleuren pracht Heiloo e.o. houdt haar onderlin ge vogeltentoonstelling bij het Tuincen- trum Intratuin Wielenga aan de Venne- watersweg 15 in Heiloo. De openingstij den zijn: donderdag 30 november, ope ning om 19.00 uur; vrijdag 1 december van 9.00 tot 22.00 uur; zaterdag 2 de cember van 9.00 uur tot 18.00 uur. De toegang is gratis. Het doel van deze tentoonstelling is het publeik te laten zien welke resultaten de leden bereikt hebben op het gebied van het kweken van vogels. Op deze ten toonstelling zullen zo'n 300 vogels te zien zijn, zoals tropische vogels, vele soorten parkieten, een groot aantal kleurkanaries, enz. Er is dit keer als proef een 'Open Klasse' toegevoegd, voor overjarige eigen vogels, aange kochte vogels, of ongeringde vogels. Geen stammen. De open klasse vogels worden gescheiden gekeurd en op gesteld. Alle inzenders hebben met zorg hun vogels gekweekt en hopen dat de keurmeesters van de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers hen een groot aan tal punten toekennen, waardoor zij in de prijzen vallen. Op de openingsavond zal de voorzitter van Kleurenpracht de prijswinnaars be kend maken. Tijdens de tentoonstellin gen is er gelegenheid om koffie of/en een frisdrankje te drinken. Ook is er een kindertombola en ee volwassenen tom bola ten bate van de vogelvereniging. Tevens is er een stand aanwezig met die- renbenodigheden, die tegen redelijke prijzen te verkijgen zijn. De bloemen en plantenvoorziening zal door Intratuin verzorgd worden, waar Kleurenpracht de eerste keer gast is. MUZIEKAGENDA ALKMAAR - Vóór de feestdagen ver schijnt een nieuwe muziekagenda. Iede reen die openbaar toegankelijke concer ten geeft of organiseert kan dit tot en met 4 december gratis opgeven bij de muziekafdeling van de bibliotheek, Heul 30, 1811 GL Alkmaar, tel. 072-156644. Graag vermelden: datum, plaats, ge bouw, aanvangstijd, toegangsprijs, uit voerenden, eventueel aangevuld met na dere programma-gegevens. Ook vér vooruit geplande concerten kunt u op geven, want alle bekende gegevens wor den opgenomen. De Muziekagenda is gratis verkrijgbaar bij de bibliotheken, culturele centra en muziekwinkels. Wantoestanden De naam Max Havelaar is ontfeend aan het boek 'Max Havelaar, of de koffie veilingen der Nederlandsche Han delsmaatschappij', dat de bekende schrijver Multatuli in 1860 publiceerde. Dit boek was een bewogen protest tegen de wantoestanden die Multatuli aantrof in het toenmalige Nederlands-Indië. Nog steeds bestaan er wantoestanden in de koffieproduktie. Isias Martinez Mo rales, voorzitter van de Mexicaanse kof- fiecoöperatie zegt: 'Wij produceren al vele jaren koffie, maar door de macht van de tussenhandel hadden we weinig profijt van onze inspanningen'. De boe ren krijgen zo'n lage prijs voor hun kof- fieoogst, dat ze nauwelijks kunnen overleven. Paniek In Guatemala zag een vertegenwoordi ger van Max Havelaar de afgelopen zo mer met eigen ogen wat de recente da ling van de koffieprijs voor de koffie boeren betekent. De leden van de kof- fiecoöperatie verwachtten een 'prijs van minstens vijf quetzales (ongeveer vier gulden) per kilo, want dat was de prijs die opkopers eerder hadden betaald. Ongeloof en paniek was op de gezichten van de boeren af te lezen toen de voor zitter van de coöperatie hen moest mee delen, dat ze bijna twee quetzales min der zouden krijgen. Hoe moesten ze nu hun schulden afbetalen? En hoe konden ze hun kinderen nog naar school stu ren? Het belang dat de kleine boeren hebben bij de goede prijzen die Max Havelaar betaalt, wordt zo heel duidelijk. Koffieboeren zijn dan ook erg ingeno men met het keurmerk. Pater Leonard van Balen bijvoorbeeld, medebeheerder van een ontwikkelingsproject in Bwa- manda, Zaïre, bedankte Max Havelaar namens duizenden boeren in Bwaman- da. 'Alleen op deze manier kunnen onze boeren genieten van elementaire levens goederen, zoals geneeskundige verzor ging en onderwijs voor hun kinderen'. Snelle omzetstijging Nadat prins Claus in november vorig jaar het eerste pak Max Havelaar-koffie in ontvangst had genomen, st^eg de om zet snel. Momenteel zijn de Max Havelaar-koffies gezamenlijk goed voor zo'n twee procent van de Neder landse koffieverkoop. Bij vrijwel alle supermarkten ligt nu minstens één van de Max Havelaar-merken in de schappen. Op 150 gemeentehuizen en op vijf pro vinciehuizen wordt Max Havelaar- koffie gedronken. Ook de Tweede Ka mer stapte over op deze koffie. Vele be drijven en instellingen, zoals ziekenhui zen en universiteiten volgden. Een in koopdirecteur voor een groot aantal su permarkten gaf als mening: 'Voor ons als levensmiddelenhandel de beste vorm van ontwikkelingssamenwerking'. Uitbreiding Op dit moment leveren koffiecoöpera- ties uit negen landen in Latijns Amerika en Afrika de keurmerk-koffies. Tal van coöperaties uit andere landen willen ook graag met Max Havelaar in zee gaan. Het totale aanbod is veel groter dan wat momenteel aan Max Havelaar- koffies in de winkels verkocht wordt. De boeren hopen daarom op een om zetstijging in Nederland. Ze dringen bo vendien aan op uitbreiding van het Max Havelaarinitiatief naar andere Europese landen. In een aantal landen wordt daar inmiddels aan gewérkt. Nu Max Havelaar een succes is, ont staan in Nederland plannen om ook voor produkten als cacao en thee een keurmerk in te stellen dat vergelijkbaar is met Max Havelaar. Ook voor deze produkten geldt immers dat de bestaan de handelsverhoudingen erg nadelig zijn voor de kleine producenten. Door be wust in te kopen, kan de consument dat veranderen. Zo kan iedereen nu zélf meehelpen de armoede in de wereld te bestrijden. Koffie met het keurmerk van Max Ha velaar: voor kleine boeren een wereld van verschil.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1989 | | pagina 4