Be feef het mee! Sotheby's experts taxeren kunst en antiek in Heiloo Fania Chapiro aan de vleugel tijdens recital in De Beun Verkoop kerstkaarten voor Sierra Leone bij Silhouet Kerstexpositie in 't Stokpaardje Boeken over stoomtrams ■juuLü Haydn en Bach op programma bij Nieuw Leven Cabaretier Vincent Bijlo en Pigmeat bij Buk Buk UITKIJKPOST 29 NOVEMBER 1989 HEILOO - De Stichting Vrienden van de Concertvleugel heeft voor haar eerste recital dit seizoen, op dinsdag L2 decem ber aanvang 20.15 uur in theater De Beun, uitgenodigd de Hilversumse pia niste Fania Chapiro. De soliste zal voor de pauze twee sonates spelen van W.A. Mozart en L. van Beethoven. Na de pauze staan twee werken van Chopin op het programma, waarna de avond besloten wordt met drie stukken van Debussy. Fania Chapiro startte haar carrière kort na de tweede wereldoorlog op zeer jeug dige leeftijd. Zij trad ondermeer op met de symfonie-orkesten van Boston en Washington en verder waren er optre dens in diverse landen van West- Europa. De laatste jaren heeft zij zich toegelegd op het forte pianospel. Zij is dan ook een graag gehoorde soliste bii de Nederlandse Mozart Vereniging. Losse kaarten voor dit concert zijn va naf zaterdag 2 december verkrijgbaar bij Boekhandel Avis en Rookshop Jan- Tine Braam. Tevens 's avonds bij het secretariaat Zevenhuizerlaan 66 in Hei- loo. Op de avond van het concert kan men vanaf 19.30 uur nog terecht voor kaarten, die 12,50 per stuk kosten. Voor verdere inlichtingen kan men bel len: 334427 of 333636. DE JAZZSOCIËTEIT HEILOO LAAT WEER VAN ZICH HOREN HEILOO - Vaste bezoekers van de al lengs bekender wordende Jazzsociëteit in het Open Huis in Heiloo - waar in het winterseizoen steeds op de laatste zon dagmiddag van de maand gretige en zelfs dansbare jazzmuziek ten gehore wordt gebracht - weten van te voren nooit precies, wat hun te wachten staat. En toch blijven zij komen! Dat heeft te zouden moeten maken van dit demo- kratische recht. Zij hebben de koppen bij elkaar gestoken met de bedoeling om een belangen vereniging gebouwd op te richten om zodoende wat meer bekend heid en interesse bij de kiezers te ontwikkelen. Een eerste vergadering is reeds gehou den en omdat.de tijd tussen de kandi daatstelling en de verkiezingen te kort was, is door deze mensen gezocht naar een geschikte kandidaat 'gebouwd' en hebben die gevonden in de persoon van Dominicus de Jong, Korte Kapellaan 18, te Heiloo. De Jong is een echte 'ge bouwd' ingeland en is voorgedragen door 13 gebouwd-ingelanden uit Akersloot, Heiloo en Limmen. De agra rische wereld is voldoende vertegen woordigd in het bestuur van het water schap, vandaar deze kandidaat voor het gebouwd. Purper, met o.a. Angela Groothuizen, treedt op in theater De Beun. PURPER PASTICHE IN THEATER DE BEUN HEILOO - Volgende week donderdag, 7 december, kunnen de liefhebbers van kleinkunst en kabaret weer terecht in het Heilooër theater De Beun. 's Avonds vanaf 20.15 uur treedt dan na melijk de groep Purper op, een ver trouwd onderdeel van de Beun programmering. Gebracht wordt de voorstelling 'Purper Pastiche'. In de voorstelling keert Purper terug naar de zo succesvolle roots: gekte en close-harmony. Naast de bekende Pur pers Erik Brey en Frans Mulder geven Alfred van den Heuvel en ex-Dolly Dot Angela Groothuizen acte de présence. Nieuw bij Purper is het gebruik van de sunthesizer. Dit om de veelheid van mu zikale stijlen, die in dit nieuwe program ma gebracht zullen worden, extra body te geven. Kaarten voor deze voorstelling zijn nog te koop bij de voorverkoopadressen: Reisburo Holland International, Boek handel Avis, Boekhandel 't Hoekstuk en Rookshop Jan-Tine Braam. Kaarten kosten per stuk ƒ17,50 (cjp/65 15,00). Mits voorradig zijn ook vanaf een uur voor de aanvang nog kaarten verkrijgbaar aan de kassa van de Beun. D.N. DE JONG UIT HEILOO KANDIDAAT VOOR WATERSCHAP HET LANGE ROND HEILOO - In het kiesdistrict beslaat de gemeenten Akersloot, Heiloo en Lim men, een gebied met ongeveer 6500 stemgerechtigden uit het 'gebouwd' ge bouwde stemgerechtigden zijn die men sen die een eigen huis of een bedrijf heb ben en ook de agrariërs, als eigenaren van gebouwd onroerend goed. Ook besturen van woningbouwverenigingen woningbedrijven en -stichtingen enz. zijn stemgerechtigd. Daarvoor geldt echter een voorwaarde. Deze eigenaren moeten een zogeheten belastbare opbrengst hebben van ten minste 100,00. In grote lijnen is het zo: een ieder die jaarlijks een aanslag krigt voor de waterschapsbelasting van het waterschap Het Lange Rond (via de dienst centrale omslagheffing te Alk maar) is stemgerechtigd. Trouwens ie dere stemgerechtigde krijgt automatisch de oproep van het waterschap toegezonden. De ervaring leert dat voor de water schapsverkiezingen helaas maar weinig mensen naar de stemlokalen komen en dat is niet goed. Enkele mensen uit de waterschapswereld in de afdeling Midden-Kennemerland vinden dat de kiezers eigenlijk in grote getale gebruik De lijn Alkmaar-Schermerhorn- Purmerend staat goed beschreven in het onlangs herdrukte boek van J. Kok: 't Boemeltje van Purmerend'. Hierin staan uiteraard ook de Waterlandse lij nen naar Amsterdam beschreven. Het Alkmaarse station was te vinden op de Tienenwal. Wie alle Alkmaarse tramlijnen bij el kaar wil hebben, doet er goed aan te vragen naar het deel 'stoomtrams rond Alkmaar'. Daar is ook de lijn door Hei loo in te vinden, compleet met fraaie oue foto's. Deze drie Pirola- tramboeken, allemaal royaal van il lustraties voorzien, liggen bij boekhan del Deutekom in de winkel. HEILOO - Op dinsdag 12 december om 20.15 uur -ral Oratoriumvereniging Nieuw Leven haar jaarlijkse concert ten gehore brengen in de hiervoor uitermate geschikte concertzaal met prachtige ac- coustiek: de Moeder Godskerk aan de Holleweg te Heiloo. Dit jaar staan op het programma: ,de Schöpfungsmesse' van J. Haydn en het .Magnificat van J.S. Bach. De Schöpfungsmesse werd door Haydn medio 1801 in 6V2 week tijd geschreven in opdracht an Gravin Maria Esterhazy, ter ere van de naamdag van Maria. Er werden thema's uit de enige jaren daar voor geschreven .Schöpfung' in ver werkt, vanwaar de naam. Het is een lieflijk muziekstuk met een veelvoud van stemmingen. Het .Magnificat' van Bach werd gecom poneerd voor de vesperdienst van Kerst mis 1723 in Leipzig, in de Italiaanse stijl, waarvan Bach een groot liefhebber was. Het vijf-korige werk, waarbij twee sopraan-partijen, vergt zeer veel van een koor. Het is een jubelend werk met prachtige solo-partijen. Solistische medewerking wordt verleend door: Jitske Steendam (sopraan), Gerda van Zelm (alt), Anton Trommelen (te nor), Henk van Heynsbergen (bas en Marinus Metz (orgel). De begeleiding wordt verzorgd door het Nationaal Philharmonisch Orkest. Het geheel staat onder leiding van Marcel Joosen. Het belooft een fraai concert te worden, waaraan met veel inzet en plezier door de koorleden is gewerkt, en dat we mede door de uitstekende solistische bezetting en het muzikaal op hoog niveau staande orkest, bestaande uit leden van het Ra dio Symfonieorkest, van harte kunnen aanbevelen. Toegangsprijzen bedragen: 16,50 en 12,50 en 65 ep CJP. Voor het jaar 1990 wordt in verband met het 45-jarig bestaan van Nieuw Le ven, de .Jahrezeiten' van J. S. Haydn in en integrale uitvoering in studie geno men. Een blij stuk, dat iedereen aan spreekt. Wij zouden dan ook alle poten tiële zangers en zangeressen willen uit nodigen zich bij ohs aan te sluiten en dit jubileum tot een donderend succes te maken. Reptitie op dinsdagavond van 20.00 tot 22.00 uur in de grotezaal van het Open Huis. De stoomtram Alkmaar - Haarlem reed via de Kennemerstraatweg door Heiloo. Hier de rails in de berm van straatweg. Op de achtergrond links de vroegere Rustende Jager. Een foto uit 'Stoomtrams rond Alkmaar'. maken met het feit, dat het de organisa toren tot nog toe gelukt is, een reeks verschillende instrumentalisten te con tracteren, die stdk voor stuk hun man netje bleken te staan. Op de laatste zondagmiddag in novem ber klonk een spontaan applaus van het in grote getale verschenen publiek op, toen werd aangekondigd, dat zich één van de Nederlands grootste zangeressen in het jazzidioom in hun midden be vond en bereid was een aantal nummers te zingen. Annie Palmen - want die was het - had de zaal direct op haar hand en bewees, dat zij nog steeds tot de groten behoort! De gastsolist op vibrafoon liet zich niet onbetuigd en ging er stevig tegenaan, het Black Jack Quintet kweet zich pri ma van zijn taak als begeleidingscombo en het publiek reageerde zó als mensen, die jazzmuziek nog met de hand maken, maar kunnen wensen.... Kortom, een uitstekende middag in deze donkere dagen! Mogen er nog vele vol gen! Daar de betreffende zaal in decem ber niet beschikbaar is, zal de eerstvol gende jazz-middag dus op de laatste zondag van januari 1990 plaats vinden. Van 15.00 tot 18.15 uur kunt u dan weer genieten van heerlijke, swingende muziek. HET RODE KRUIS EN SOTHEBY'S HEILOO - Het Nederlandse Rode Kruis, afdeling Heiloo zal op donder dag 30 november het befaamde Sothe by's Kunstveilingen assisteren bij de taxatie van kunst, antiek en collec- tors'items door een team van experts. In het Motel Heiloo zal van 10.00 tot 16.00 uur door Sotheby's taxaties gegeven worden van objecten die door de men sen worden aangeboden, zoals dat al va ker op de televisie te zien is geweest. Hoewel deze diensten en het vrijblijven de advies voor de veiling-mogelijkheden kosteloos wordt aangeboden, zal een bedrag van 2,50 voor de taxatie van de eerste twee objecten, en ieder volgen de 1,00 gevraagd worden. Deze bij drage zal door de vertegenwoordigers van het Rode Kruis bij de ingang in ont vangst genomen worden en ter beschik king gesteld worden aan het Nederland se Rode Kruis. HEILOO - Enkele Alkmaarse Orthope dische Chirurgen spenderen elk jaar een deel van hun vakantie om in Sierre Leo ne te opereren en daardoor mensen let terlijk weer op de been te helpen. De Li- onsclub Heiloo, Limmen en de Egmon- den hebben daarbij financieel de hel pende hand willen bieden. Zij hebben de Heilooër Jan Giling be reid gevonden een schilderij belangeloos voor reproductie op een kerstkaart af te staan. In overleg is gekozen voor een schilderij uit zijn serie schaatsenrijders. Daarna is Silhouet Binnenhuisarchitec tuur bereid gevonden niet alleen om de kerstkaartenverkoop in huis te halen, maar ook om ter opluistering een expo sitie van schilderijen van Jan Giling te organiseren. De kerstkaarten-verkoop loopt tot 25 december. Opnieuw is de Moeder Godskerk aan de Holleweg de locatie voor het con cert van Oratoriumvereniging Nieuw Leven. REGIO - De bloeitijd van de stoomtram ligt al lang achter ons. Zo reed ooit de tram van Alkmaar naar Haarlem via de Kennemerstraatweg door Heiloo. Va nuit Alkmaar liepen er ook tramlijnen naar Egmond aan Zee, Bergen aan Zee, Schagen en Purmerend. De tram ver dween, de autobus en de auto namen het vervoer over. Pirola in Schoorl is al een aantal jaren bezig die oude tramlij nen te boek te stellen. De serie, die met de Bergense 'Bello' begon, telt nu al 17 delen; het laatste boek gaat over de N oorderstoomtram. Deze tramlijn - geopend in 1913, ver dwenen in 1968 - onderhield de verbin ding tussen Alkmaar (via Schóorl en Warmenhuizen) en Schagen. Het pas verschenen boek over dit traject, ge schreven door Wim Verboom, is rijk geïllustreerd met foto's, materieelteke- ningen en afbeeldingen van de stations gebouwen en emplacementen. BREAKPOINT OOK IN HEILOO SUCCESVOL HEILOO - De doe-cursussen van het jonge regionale cursusinstituut Break point, gespecialiseerd in aerobic en de talen Frans, Duits en Engels, blijken ook in Heiloo goed aan te slaan. Dit bleek wel uit de overweldigende op komst bij de proefles Aerobic van woensdagavond 22 november in de Ma- riaschool aan de Pastoor van Muijenweg. Onze aerobiccursussen zijn in Alkmaar al heel druk bezocht en nu dus ook in Heiloo, vertelt Maura Bruins. Zij is arts en aerobiclerares. 'Ik had niet zo'n gro te opkomst verwacht, maar nu dit het geval is, zullen we in Heiloo een uur ex tra organiseren'. Behalve aerobic biedt Breakpoint cur sussen op het gebied van de talen. We staan borg voor kwaliteit en streven naar een gemoedelijke sfeer, zegt talen coördinator B.F.J. Koets. In een ont spannen sfeer leren we de mensen stap voor stap converseren in een vreemde taal. Het is de bedoeling dat onze cur sisten zich tijdens hun vakantie kunnen redden in allerlei praktische situaties, we werken altijd in kleine groepjes, waardoor de angst om fouten te maken klein is. Omdat we vaak met wat oudere mensen werken ligt het tempo lager dan bijvoorbeeld op een middelbare school. De cursisten krijgen iedere week één uur les en het huiswerk valt mee. Bel voor informatie: Doe-cursusinstittu Breakpoint, tel. 072-153683, b.g.g. 072-330360. KERSTDINER VOOR ALLEENSTAANDEN ALKMAAR - Op vrijdag 8 december organiseert de interkerkelijke werk groep voor alleenstaanden weer een ge zellig kerstdiner, wat gehouden wordt in de grote zaal van restaurant Koekenbier aan de Kennemerstraatweg 16 te Alk maar. Het diner begint om 19.30 uur en zal omlijst worden met een passende Kerstsfeer! Iedere alleenstaande vanaf ongeveer 25 jaar is van harte welkom bij dit diner, wat u ter plekke a la carte kunt samenstellen, zodat het voor iede re beurs betaalbaar is. In verband met de organisatie van een en ander zouden wij het op prijs stellen als u zich van te voren opgeeft (niet verplicht en het ver bindt u tot niets). Hiervoor en ook voor alle andere informatie kunt u bellen naar nr. 02268-3000 (vragen naar Cori- ne of Wim). HEILOO - Deze eerste vrijdag van de feestmaand speelt er in de zaal van Buk Buk de blinde cabaretier Vincent Bijlo. Met zijn theaterprogramma 'Made in Braille' heeft hij tot nu toe met veel suc ces op de planken gestaan. In 1988 won hij de publieksprijs en de persoonlijk heidsprijs tijdens het 10e Leids Cabaretfestival. Naast vaak harde grappen over zijn blindheid, waarnaar hij regelmatig refe reert, wordt ook de politiek aangepakt. Het verenigd Europa en de sociale uit keringen laten zich ook uitstekend lenen voor absurde verhaien en zijn eigen le ven, nu en in de toekomst, blijkt een bron van hilariteit te zijn. Natuurlijk staan er ook diverse liedjes op het pro gramma, die in een soort Bram Vermeulen-stijl ten gehore worden gebracht. 'Made in Braille' is een must voor iedere theaterliefhebber. Op 1 december is Vincent Bijlo te zien in jongerencen trum BukBuk aan de Pastoor van Muy- enweg 12 in Heiloo. De entree is acht gulden, leden en CJP-ers betalen zeven gulden. Het optreden zal rond een uur of negen 's avonds beginnen. Pigmeat Pigmeat, vernoemd naar een song van Leadbelly (een zwarte folkzanger), is een countryduo en een folkduo ineen, bestaande uit de heren Jan Seunnenga en Sytze Haima. Zij hebben zich, na het uiteengaan van 'Kobus gaat naar Ap pelscha', op het akoestische pad begeven. Ondanks hun korte bestaan, hebben de heren al in het hele land gespeeld. Voor programma's werden verzorgd bij o.a. Mink de Ville, Brave Combo en Nicky Sudden. Ook hebben ze live gespeeld bij VPRO's Ronflonflon, Vara's Popkrant en Nos Bovenbouw. Wat de twee uit hun stoffige banjo's, akoestische gita ren, mondharmonica's, kazoo's en wat- dies-meer-zij halen, is lang niet gehoord. Eigen nummers en covers van o.a. Leadbelly, Hank Williams en Woody Guthrie worden in een bruisend geheel de zaal of buitenlucht in gesmeten. De le CD 'Pigmeat' is in september van dit jaar verschenen, met daarop een opval lend debuut van Jan Seunnega's hond Sientje, die het nummer 'Beike' voor zijn rekening neemt. Zaterdag 2 decern- Het olieverfschilderij van Jan Giling, dat full color is afgebeeld op de speciale wenskaarten. Noord-Scharwoude haar schilderijen: bloemen in aquarel en olieverf. Zij schildert al vanaf haar tiende jaar. Zij kreeg toen les van Vok Koster in Dirkshorn. De tuin rond de boerderij van haar ouders was een bron van inspi ratie, waarbij haar moeder ook nog eens een grote stimulans was. Vok Koster nam Guda mee naar Haarlem. Daar en later kreeg zij les van verschil lende leraren. Zij werd uiteindelijk te kenlerares en momenteel geeft zij les op het Jan Arentzcollege in Alkmaar. Inspiratie voor de schilderijen, die u op deze expositie kunt zien, heeft Guda Slot geput uit reizen die zij maakte door Frankrijk en Spanje. Ook tijdens een verblijf op Ameland ontstonden enkele aquarellen. De aquarellen kenmerken zich door zachte tinten; de olieverfschil derijen zijn wat steviger van kleur. De sfeer van 't Stokpaardje wordt aange past aan die van de schilderijen van Gu da Solt-Paarlberg, zodat een harmo nieus geheel ontstaat, passend ook bij de tijd van het jaar. U kunt deze mooie kerstexpositie bekij ken van 1 december tot en met 7 janua ri. Galerie 't Stokpaardje ligt aan de Dorpsstraat 873 te Oudkarspel. Geo pend: vrijdag tot en met zondag van 14.00-17.00 uur. Eventueel op afspraak (tel. 02260-12297). Het station van de tram naar Purmerend op de Tienenwal te Alkmaar; één van de foto's uit het tram boek 't Boemeltje van Purmerend'. Vincent Bijlo, die furore maakt met 'Made in braille', treedt vrijdaga vond op bij jongerencentrum Buk Buk. ber vanaf een uur of tien 's avonds is PigmeaCte zien in Buk Buk. Entree 5,00/leden/CJP 4,00. Pigmeat: country en folk uit Fries land, zaterdag bij Buk Buk. Verrassende taxaties OUDKARSPEL - De opening van de kerstexpositie in 't Stokpaardje ge schiedt ook dit jaar ruim voor kerstmis: op vrijdagavond 1 december. In de gale rie exposeert Guda Slot-Paarlberg uit Een schilderij van Guda Slot-Paarlberg. Dit en ander werk is te zien in Galerie 't Stokpaardje. HEILOO - Op donderdag 30 november organiseert Sotheby's Amsterdam een taxatie- en informatiedag in Heiloo, in het Motel Heiloo, Kennemerstraat 425. Tussen 10.00 en 16.00 uur taxeren de experts van Sotheby's kunst en antiqui teiten, variërend van schilderijen en gra fiek tot keramiek, kristal, zilver, art dé- co, speelgoed, kunstvoorwerpen en meubelen. Tevens geven zij informatie en advies over de veilingmogelijkheden, in Amsterdam of bij één van de andere internationale vestigingen van Sotheby's. Sotheby's Amsterdam organiseert al ja ren regelmatig 'open dagen' door het gehele land. De nu komende taxatiedag in Heiloo wordt georganiseerd in sa menwerking - zoals gewoonlijk - haar diensten kosteloos aanbiedt, wordt dit maal een bedrag gevraagd van 2,50 voor de taxatie van de eerste twee objec ten en voor ieder volgend object 1,00. Deze bedragen komen geheel ten goede aan het Nederlandse Rode Kruis. Naast het goede doel dat de bezoekers van de taxatiedag op deze wijze steu nen, zullen verschillende van hen hope lijk ook op een plezierige wijze verrast worden door de waarde van hun eigen dommen. Zoals onlangs in Den Haag, waar de taxateurs van Sotheby's een meubelstuk werd getoond, waarvan de eigenaar, naar zijn zeggen, geen idee had wat het was. Onze meubelexpert kon hem tot zijn genoegen mededelen dat het een piëdestal was, ontworpen door de beroemde 20e eeuwse meube lontwerper Carlo Bugatti (een broer van de eveneens zeer beroemde ontwerper van auto's, Ettore Bugatti) en dat de veilingwaarde om en nabij de 10.000 gulden zou bedragen. Een andere plezierige taxatie vond plaats tijdens een taxatiedag in Deven ter, begin deze maand, waar bezoekers binnen kwamen met een glazen vaas, die ze onlangs voor twintig gulden op een fancy fair hadden gekocht. Toen de glasexpert de vaas onderzocht vond hij de signatuur van Andries Copier aan de voet. Vóór het Unica glas van deze be kende 20e eeuwse ontwerper bestaat een sterk groeiende belangstelling, reden waarom de expert de waarde van de vaas op 1500,00 tot 1800,00 kon taxeren. Een ieder die kunst, antiek of collectors-items bezit en hiervan graag de waarde wil weten, is welkom op de taxatiedag van Sotheby's. Misschien .is de waarde een aangename verrassing!

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1989 | | pagina 6