Er is er maar één voor iederéén If II Lijst 4 21 maart raad* SPEERPUNTEN Ludieke actie Heiloo-2000 heiloo IrieQt oo Nn ninnuiA I II IIHSWWffSr LIJST 6 Uit het CDA - programma 1990-1994 VlÊUOo HEUOo a Jltgllww ILPCrSl. W|J Stemmen bij volmacht -Los van landelijke-politieke voorkeuren - Wilt u de landelijke politiek eens negeren. Dan kunt u het toch lokaal proberen. Wilt u meer voer ons programma weten? Bel dan 334479, we zullen u niet vergeten. P.S. Laat uw stem niet verloren gaan! ttEILOQ 20Q0 WWm i 2000 wmMO-*'» DEMOCRATEN Geen overzicht UW KEUS OP 21 MAART HANS VAN HALEM Vervoer naar het stembureau UITKIJKPOST 14 MAART 1990 *E1U>0 zooo Wmm 9- ««'Mi itkmtiefMt mt VOOR UW BELANG! Op ludieke wijze heeft Heiloo-2000 vanochtend het openbaar vervoer beleid in de gemeente Heiloo aan de orde gesteld door de forens 'echt te voorzien van een krantje A.Den een croissant je. DE VERDELING VAN DE RAADSZETELS HEILOO - Na de sluiting van het stem bureau moeten de leden ervan de stem men gaan tellen. De stembiljetten wor den per lijst/partij neergelegd en geteld. Vaak blijkt dat niet op alle stembiljetten één hokje, maar meerdere hokjes zijn rood gemaakt. Soms is geen enkel hokje róód gemaakt (een zogenaamde blanco stem). Soms ook zijn er woorden op het stembiljet geschreven. Al deze stembil jetten zijn ongeldig. Ongeldige stemmen worden niet meegeteld bij het vaststel len van de zetelverdeling. Als alle stemmen in het stembureau zijn geteld, wordt een zogenaamd proces verbaal opgemaakt. Hierin komt onder meer te staan hoeveel kiezers er zijn op gekomen, hoeveel stemmen er per lijst zijn uitgebracht. Ook staat prop hoeveel voorkeurstemmen er op wie zijn uitge bracht, en hoeveel stemmen er ongeldig zijn. Blanco en andere ongeldige stem men worden apart vermeld. De ingevul de processen-verbaal van alle stembu reaus moeten zo snel mogelijk op het gemeentehuis worden ingeleverd; daar kan dan de verkiezingsuitslag van de ge meente worden vastgesteld. De gemeentelijke uitslag wordt ook vastgelegd in een procesverbaal. Alle processen-verbaal komen terecht bij de Kiesraad in Den Haag. De uiteindelijke uitslag van de verkiezingen moet zo spoedig mogelijk worden gepubliceerd in de Nederlandse Staatscourant. De zetelverdeling Niet elke gemeenteraad is even groot. Afhankelijk van het aantal inwoners kan de gemeente, uit minimaal 7 en maximaal 45 leden bestaan. Om te be palen welke partijen met hoeveel zetels in de gemeenteraad komen, moeten we bepalen wie de kiesdeler is. De kiesdeler is het totaal aantal geldig uitgebrachte stemmen gedeeld door het aantal raadszetels. Stel dat in een ge meente waarin het aantal raadszetels 39 bedraagt, 68.495 geldig uitgebracht stemmen zijn uitgebracht. De kiesdeler is dan 68.495 39 1.756,283. Een partij moet minstens de kiesdeler hebben gehaald om één Zetel te krijgen in de raad. Natuurlijk haalt een aantal partijen meer dan de kiesdeler, maar en kele malen dat aantal niet. Het aantal zetels dat een partij krijgt, is dus het aantal stemmen dat die partij behaalde gedeeld door de kiesdeler, afgerond naar beneden. Vaak zullen niet alle zetels na de bo venstaande berekening zijn verdeeld; er blijven zogenaamde restzetels over. Restzetels worden bij gemeenteraads verkiezingen niet overal op dezelfde ma nier verdeeld. In gemeenten met minder met 20.000 inwoners worden ze volgens de methode van het grootste overschot verdeeld. Iedere partij kan daardoor slechts één restzetel krijgen. Om voor een restzetel in aanmerking te komen, moet de partij minstens 75% van de kiesdeler hebben gehaald. Bij gemeen ten met meer dan 20.000 inwoners wor den de restzetels verdeeld door het systeemvan de gróótste gemiddelden. Dit is een tamelijk ingewikkelde bereke ning, waar we niet verder op in zullen gaan. Na' de verkiezingen Als is vastgesteld wat de verkiezing suitslag is, bekijken de gekozen raadsle den hoe het college van burgemeester en wethouers er zal komen uit te zien. In een aantal gemeenten blijkt één partij de absolute meerderheid te hebben be haald (minimaal de helft van het aantal zetels 1). Die partij levert dan ge woonlijk de wethouders. In de meeste gemeenten moeten twee of meer partijen samenwerken om een meerderheid te krijgen in de raad en het college van B W te kunnen vormen. Hierover onderhandelen de partijen met elkaar. Ze onderhandelen daarbij bo vendien over de verdeling van de we thouderszetels en vaak ook over het be leid dat ze samen zullen gaan voeren. Op 1 mei moeten die onderhandelingen zijn afgerond. Dan moet de nieuwe ge meenteraad worden geïnstalleerd en moeten de wethouders worden gekozen. Meer over hoe de verkiezingen in hun werk gaan, hoe de gemeenteraad is sa mengesteld, wat de verschillende taken zijn en hoe de gemeenterad in de dage lijkse praktijk werkt, vindt u in de boekjes 'Verkiezingen' en 'De Gemeen te'. kunt deze schriftelijk of telefo nisch bestellen bij de Stichting Burger- schaps, Postbus 349, 2300 AH Leiden. Telefoon 071-121841. Ook kunt u de gratis folder aanvragen met een over zicht van alle publikaties, cursussen en excursiemogeliikheden. HEILOO-2000 OVER MILIEU, FINANCIËN EN WERK HEILOO - Heiloo kan zich gelukkig prijzen om z'n mooie ligging met een bos als natuurbuffer in het noorden en (nog?) een echt noordhollands weide landschap in het oosten en westen. Heiloo-2000 heeft bekendheid verwor ven door haar wetenschappelijk onder bouwde strijd tegen het ongestoord om zetten van weiland in bollengrond. Het milieu staat momenteel volop in de belangstelling. Toch blijft de grond en oppervlakte water verontreiniging el ders ons steeds weer opschrikken. Wij zijn voorstander van 'n goede samen-7 werking met de Rioolwater Zuiverings Installatie en eisen dat de gemeente bij kalamiteiten onmiddellijk wordt verwittigd. Na de glas- ('n Heiloo-2000 voorstel) en papierbakken moet nu het chemisch af val optimaler worden ingenomen via de ingebruikneming van een Chemokar. In de meerjarenraming staat een bedrag van 2 miljoen voor het ophalen van ge scheiden afval. Onderzoeken moeten nog wórden afgerond, maar zoals wij de zaak nu kunnen bekijken zijn wij van mening dat een meer gefaseerde aanpak financieel gewenst is, willen wij niet ge confronteerd worden met aanzienblijk hogere verwerkingskosten en investerin gen, waardoor de reinigingsrechten in een kostenspiraal terecht komen. Heiloo-2000 is de enige groepering ge weest die zich herhaaldelijk heeft verzet tegen de verhoging van de onroerend- goed belasting. De tijd heeft geleerd dat we gelijk hebben gekregen. Een over schot van 1 Vi miljoen over '88 is be paald geen kleinigheid. Heiloo-2000 is voorstander van het be houd van het huidige voorzieningenpeil, maar maakt zich zorgen over een, in de meerjarenraming, gewenste reeks van investeringen, waarbij automatisering, onderhoud wegen en riolen en de aan schaf van afvalkontainers zeer hoog scoren. Keuzes zullen naar onze mening ge maakt dienen te worden. Heiloo-2000 is een tegenstander van verder interen op de reserves. Meevallers door verkoop van reeds afgeschreven objekten mo gen, aan het einde van het jaar, aange wend worden voor 'n zeer gewenste investering. Heiloo-2000 vindt dat de gemeente in samenwerking met de regio moet trach ten meer inhoud te geven aan de werk- gelegenheidsprojekten als opdoen van werkervaring en omscholing. Heiloo-2000 is van mening dat de ge meente meer ondersteuning moet geven aan die organisaties die zich inzetten voor de niet beroepsaktieven. De ge meente moet niet alleen kijken naar de kostendekkende aspekten van hun akti- viteiten, maar ook naar de resultaten die het opleverd. Kursussen die georga- pen vier jaar en zal dat blijven doen! Een greep uit de raadsperiode l986-1990. DE V.V.D. ZEI 'JA' OP: - de verkoop van voor de gemeente on rendabel onroerend goed! - de bouw van de eerste fase van het nieuwe gemeentehuis, geheel gefinan cierd uit de daarvoor gevormde reserve! - de aanleg in 1990 van de zuidelijke wijk/ontsluitingsweg om de verkeers druk op de Stationsweg en Zevenhuizer- laan te verminderen. - spreekrecht voor burgers in commissievergaderingen - maatregelen om overlast door honden te verminderen! - de bouw van appartementen voor se nioren op het terrein van kleuterschool 'De Kreek'! - de uitgave van grote bedragen voor de controle, onderhoud en vernieuwing van de riolering! - een nieuw gebouw voor wijkvereni- ging 'Plan Oost'! - de bouw van aanleunwoningen voor ouderen bij De Loet! - de stichting van een algemeen uitvaartcentrum! - de subsidiëring van maaltijdbezorging! - voortzetting van het computerproject op de basisscholen! - de ontplooiing van Ypestein tot Hei- loo's nieuwe groene woonwijk! - nieuwe tunnels onder het Noordzee kanaal op rijkskosten en zonder rekeningrijden! Hans van Halem (rechts) en Gert Jan Noort, de nummers 1 en 2 op de kandidatenlijst, houden het vaandel van D66 hoog. om Juup Wuijster beleid voor Heiloo! V.V.D.-BELEID VOOR HEILOO HEILOO - Gelukkig zijn de verhoudin gen in de gemeenteraad van Heiloo zo, dat de verschillende partijen elkaar in vele gevallen kunnen vinden. Echter niet altijd! Er zijn voorstellen waarop 'de geesten zich scheiden'. Het V.V.D.- beleid is duidelijk: "JA" tegen voor stellen die in het belang van Heiloo en zijn inwoners zijn en een krachtig "NEE" als die belangen dreigen te wor den geschaad. Dat deed de V.V.D.-fractie in de afgelo- niseerd werden voor herintredende vro- wen bleken succesvol te zijn. Ondanks het feit dat de gemeenteraad iedere vier jaar wordt gekozen en de beslissingsbevoegdheid bij dit orgaan ligt, wil Heiloo-2000 dat de inwoners meer bij de daar genomen belangrijker besluiten worden betrokken. Dit 20 jaar oude referendumstandpunt van Heiloo-2000 begint elders in den lande steeds meer erkenning te ondervinden. Een nieuwe impuls om het plaatselijk werkend burgerschap tot bloei te brengen. DE V.V.D. ZEI 'NEE' TEGEN: - de verhoging van de kosten voor het 'open jeugd- en jongerenwerk' zonder een goed beleidsplan! - de door de andere fracties gewenste vervanging van raadsleden in commis sievergaderingen door niet-beëdigde niet-raadsleden, waardoor de privacy van de burger in gevaar komt! - het onbeperkt omgronden van wei land in bollenland! - een speelautomatenhal aan de Raadhuisweg - pogingen om onder het mom van agrarische acitviteiten woonhuizen of caravanstalling te realiseren in het buitengebied! - de opdracht aan het bureau P.N.O. voor een onderzoek ad. 41.000,-! naar de oorzaken van de vergrijzing in Hei loo. Met de stemmen van de V.V.D. te gen gaven de overige fracties opdracht tot dit onderzoek, waarvan de uitkomst voorspelbaar was! De V.V.D. zei NÈE (en blijft NEE zeg gen) tegen onverantwoord beleid, maar zei JA (en blijft JA zeggen) tegen ver antwoorde uitgaven! Heiloo, hou het zó! STEM V.V.D.! - LIJST 1 TOT 21 MAART VERKIEZINGS BELOFTEN; MAAR DAARNA? HEILOO - U heeft het zeker al ge merkt: de Uitkijkpost heeft de partijen, die meedoen aan de gemeenteraadsver kiezingen van 21 maart, de afgelopen weken de gelegenheid gegeven 'reclame' te maken voor hun partij. Ook D66 heeft graag gebruik gemaakt van deze communicatiemogelijkheid. In deze 'persberichten' wordt door alle partijen beloften gedaan. Beloften zijn echter snel gegeven. Waar het om gaat is: Wat maken de partijen, die in de ge meenteraad worden gekozen, van hun beloften waar? En als zij van hun belof ten afwijken, om welke reden gebeurt dat dan? Dat moet voor de kiezers con troleerbaar zijn. Het besturen van de gemeente moet daarom in een zo groot mogelijke open heid gebeuren. D66 heeft altijd gepleit voor meer openheid van bestuur in Hei loo en het zoveel mogelijk betrekken van de inwoners bij het gemeentelijk ge- De redactie van de Uitkijkpost had zich voorgenomen deze week een overzicht te publiceren van wat de politieke partijen in hun verkie zingsprogramma te bieden hebben voor de kiezers. Helaas kan dat plan voor wat betreft Limmen en Heiloo niet doorgaan door een on verwacht gebrek aan tijd. Gelukkig hebben de partijen, die aan de verkiezingen deelnemen, in de afgelopen vijf weken al volop ge bruik gemaakt van de ruimte in de Uitkijkpost, die voor hun verkie- zingsnieuws beschikbaar was. We hopen dat iedereen daardoor toch een goed beeld heeft van wat elke partij voor ogen staat. De redactie van de Uitkijkpost heeft wel een advies: laat uw stem niet verloren gaan en ga dus op 21 maart, volgende week woensdag, wel naar de stembus. beuren. Een open en helder bestuur in Heiloo, daar staat D66 voor!! Milieubeleid Dit onderwerp is momenteel voor bijna iedere partij 'in'. Voor D66 is milieube leid echter geen modeverschijnsel! Zij heeft zich hiervoor al vanaf haar oprichting ingezet! De D66-afdeling Heiloo heeft vanaf het begin een aktief gemeentelijk milieubeleid voorgestaan, dat zich richt op: - meer hergebruik en scheiding aan de bron, zodat een vuilverbrandingsinstal latie overbodig wordt; - het niet gebruiken van milieugevaarlij ke bestrijdingsmiddelen; - het treffen van energiebesparende maatregelen, b.v. in woningbouw, openbare gebouwen, enz. - een krachtig handhavingsbeleid voor de milieuwetten, die zonder controle een papieren letter dreigen te worden. Waarvoor heeft D66 zich nog meer in gezet en waar staat zij de komende jaren voor? Verkeersveiligheid: w.o. het nemen van verkeersbelemmerende maatregelen en het instellen van een maximum snelheid van 30 km per uur in woonwijken. Onderwijs voor volwassenen: in Heiloo aanwezig dankzij D66 initiatief! D66 zal dit soort onderwijs ook in de toekomst blijven steunen. V olkshuisvesting: woningtoewijzing moet geschieden volgens duidelijke en algemeen bekende criteria. Gemeentehuis: D66 is van mening dat over de uitbreiding van het nieuwe ge meentehuis, waardoor het oude ge meentehuis zal moeten worden afgebro ken, een raadplegend referendum moet worden gehouden. Kosten, baten en emotionele waarden moeten in dit refe rendum tot uitdrukking kunnen worden gebracht. Dit is uiteraard niet alles. Wilt u meer informatie over D66? Wilt u gratis een exemplaar van het D66-beleidsprogramma Heiloo 1990-1994? Bel het afdelingssecretari aat: 334590. D66-advies: maak in ieder geval gebruik van uw stemrecht en breng op 21 maart uw stem uit! Hoe meer stemmen, hoe democratischer de uitslag! Kijk niet al leen naar beloften, maar ook naar daden. D66-wens: Stem lijst 6, stem D66! D66 is uw stem waard! Met uw stem maakt u het D66 mogelijk om datgene wat zij voorstaat, in de gemeenteraad te verdedigen. m DEMOCRATEN In de CDA-folder, die rond het afgelopen weekend huis-aan-huis bezorgd is, stond een storende fout, die het goed oplossen van de puzzel onmogelijk maakte. Sorry, hier alsnog de-juiste tekst, veel succes! 1 Het CDA wil Heiloo koesteren als groene buffer tussen de verstedelijkte gebieden. 2. Het CDA wil het goede woon- en leefklimaat van Heiloo behouden en streven naar verbetering van de verkeers situatie door o.a. - meer kontrole op het naleven van de verkeersregels - bevorderen van de veiligheid op straat - inwoners te benoemen in de verkeerscommissie 3. Het CDA vindt dat de uiterste zorg besteed moet wor den aan het milieu door o.a. - tegengaan van geluidshinder - beperking van de luchtverontreiniging - scheiding van het afval bij de bron (chemokar) - composteren in eigen tuin 4. Het CDA pleit voor een verbetering van het openbaar vervoer door: - betere treinverbindingen met Schiphol, Haarlem en Den Haag - meer buslijnen o.a. in de wijken Ypestein en Oost - instelling van een belbus voor ouderen - bewaakte fietsenstalling bij het NS-station 5. Het CDA streeft in Heiloo naar bindende elementen voor jongeren en jonge gezinnen door: - meer betaalbare huisvesting - het bevorderen van werkgelegenheid - het realiseren van kinderopvang-mogelijkheden - goede onderwijs- en cultuurvoorzieningen 6. Het CDA bepleit aangepaste huisvesting voor ouderen door o.a. - meer kleinere en betaalbare woningen - voldoende verzorgingsfaciliteiten: maaltijdvoorzie ning, dagopvang, etc. 7. -Het CDA wil het vrijwilligerswerk steunen en verder akti- verën, waardoor voldoende hulp geboden kan worden aan o.a. ouderen en gehandicapten. 8- Het CDA bepleit verbetering van de voorlichting aan de burgers door het aanstellen van een voorlichtingsamb- tenaar die informatie kan geven over alle mogelijke pro cedures: bijv. op het gebied van woningbouw, ruimtelij ke ordening, tarieven enz. 9. Het CDA streeft naar een grotere openheid door het toe kennen van spreekrecht aan burgers in de raadscom missies en verbetering van het contact tussen de bur gers en het gemeentelijk bestuur. 10. Het CDA wil de openluchtrecreatie bevorderen en streeft hierbij naar sportaccommodaties van hoog_kwa litatief niveau, waaronder een kunststof atletiekbaan, die op een financieel verantwoorde wijze gerealiseerd moet worden. 11. Het CDA wil de financiële positie van Heiloo gezond houden door met behulp van een goed meerjarenbeleid de volgende prioriteiten te kunnen stellen: - meer welzijn dan welvaart - meer bescherming van de maatschappelijk zwakke ren - betaalbare huren voor de sociale woningbouw - betaalbare grondprijzen voor goedkopere koopwoningen 12. Het CDA wil de leefbaarheid van Ypestein verhogen door een winkelvestiging en het treffen van voorzienin gen op het gebied van onderwijs, sport en cultuur. 13. Het CDA wil een voor ieder goed toegankelijke Raads- en trouwzaal. Als u op 21 maart niet persoonlijk kunt gaan stemmen dan kunt u een kiezer, die ook in hetzelfde stembureau moet stemmen, machtigen in dat stembureau ook uw stem uit te brengen. Bijvoorbeeld iemand in uw straat of wijk. U moet daarvoor thuis op uw oproepingskaart een verkla ring invullen met uw naam en de naam en het adres van de gemachtigde. U en de gemachtigde moeten beiden de verklaring ondertekenen! Tenslotte. wilt u een CDA-er machtigen dan kunt u Henk Veeninga bellen, tel. 331412. Hij verschaft u dan gaarne een naam en adres van een gemachtigde in uw stemdistrict. Want. laat geen stem verloren gaan! Wanneer u zelf uw stem wilt uitbrengen, maar de gang naar het stembureau voor u bezwaarlijk is dan zijn wij gaarne bereid om het vervoer naar het stembureau te ver zorgen. Wilt u van deze mogelijkheid gebruik maken neem dan contact op met: Dhr. A. Derriks, tel. 331860, o.f Dhr. W. Swart, tel. 331239. Zij zullen het vervoer prima voor u regelen.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1990 | | pagina 8