WV-REISGIDSEN: nadruk op NIEUWE EN ACTIEVE VAKANTIES Epilepsie? Zet jezelf niet buitenspel GIRO 25 ZEIST. Veel modieuze varianten op doorsnee-arrangementen zijn er nog 4.000 Ukunt het moorden stoppen. 25 jaar bescherming van waddenzee BON Voor weinig geld met trein naar Huishoudbeurs Alle seizoenen Elfstedentocht Fietsprovincie Hanzesteden Gelderland Dynamisch Ontdekkingstocht Zonnig Bourgondisch Mountain biking De aantrekkelijkheid van de 45e Huishoudbeurs is vooral zijn veelzij digheid. Letterlijk alles wat met het leven van de moderne vrouw te ma ken heeft, is er te vinden. Woning en interieur, beveiliging, modeshows, doe-het-zelf-artikelen en huisdie ren... voor alle onderwerpen zijn de nieuwste produkten en diensten aan wezig. Wie op een comfortabele ma nier in de Amsterdamse RAI wil ko men, kiest voor het T+T biljet van NS, waarover u in dit artikel meer informatie vindt. Zoals ieder jaar zal de Huishoudbeurs in de Amsterdamse RAI binnenkort weer talloze mensen trekken die een dag lang willen rondsnuffelen op deze gezellige beurs vol huishoud- en aanverwant nieuws. Vanaf 28 maart komt u in het enorme RAI-complex alles aan de weet over onderwerpen als wonen, mode, eten, speelgoed, tuinmeubelen, doe-het-zelf artikelen etc. Verder vin den er allerlei demonstraties plaats, zijn er modeshows en kunt u proeven van hapjes en drankjes. Bovendien is er een nostalgische tentoonstelling van apparaten die hier in het verleden als noviteit geïntroduceerd zijn. En met het T+T bUjet van NS reist u er voordelig, comfortabel en zonder verkeersproble men naar toe. Dit jaar kunt u op de Huishoud beurs hernieuwd kennismaken met artikelen die de afgelopen veertig jaar hier hun première beleefden. Artikelen die nu vaak de gewoon ste zaak van de wereld zijn, (of 11 lang ter ziele) maar die ooit veel bekijks trokken. Om maar iets te noemen: de schuimrubber matras en de staalwolspons uit 1950, of de stofzuiger van Ruton die tevens haardroger was èn koffiezetappa raat (1952)1 En zo nog veel meer nieuws uit vroeger dagen. Maar er is natuurlijk ook weer veel heden daags nieuws te zien. Zo presen teert het bekende Blokker winkel bedrijf zich met drie stands die gro ter zijn dan ooit. In de Oosthal vindt u veel huishoudelijke snufjes en kado-ideeën van Blokker, in de Europahal is een spectaculaire tuinmeubelshow en in de Deltahal een grote speelgoedcollectie. Trou wens, als u in uw buurt even langs een Blokker-vestiging gaat, ont vangt u daar een uitnodiging waar mee u op de beurs een leuk pre sentje krijgt. Verder ziet u weer de nieuwste mode, en vindt u op de Interieur RAI een grote keuken- en badkamerpresentatie, en van alles op het gebied van wonen, van klas siek tot modern, maar ook alles over huizen en verhuizingen, be veiliging etc. Kortom, de Huis houdbeurs is meer dan ooit de moeite van een bezoek waard! Voordelig T+T bUjet Het Trein Toegang biljet is een combinatie van een treinretourtje naar Amsterdam, een dagkaart voor het Amsterdamse openbaar vervoer, en een toegangskaart voor de Huishoudbeurs en Interieur RAI. Alles bij elkaar is zo'n T+T biljet, dat op bijna alle stations ver-# krijgbaar is, een ideale manier om voordelig te genieten van een ge zellig dagje Huishoudbeurs. U kunt er terecht van 28 maart t/m 8 april. Bovendien kunt u na uw bezoek nog met uw gratis openbaar ver voer dagkaart Amsterdam verken nen. De Huishoudbeurs is dage lijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur en van woensdag 4 april t/m vrijdag 6 april ook van 19.00 tot 22.00 uur. Bij het NS-station of de Blokker-vestiging in uw buurt is een speciale folder verkrijgbaar met alle informatie over dit T+T biljet. Nederland telt ruim 90.000 mensen met epilepsie. Is dat ook bij u deel van het leven? Praat mee. De Epi lepsie Vereniging Nederland is een belangenvereniging van en voor men sen met epilepsie. En organiseert dit jaar weer regionale info-markten. Voor alle informatie: (030) 66.00.64. Of schrijf: postbus 9840, 3506 GV Utrecht. r\ r\^p r\ w r\ ^9 HARLINGEN - Het is in oktober van dit jaar precies een kwart eeuw geleden dat in Harlingen de Waddenvereniging werd opgericht. De vereniging, voluit: Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee, heeft in die periode veel succes geboekt. Hoewel de Vereniging na 25 jaar actievoeren bepaald nog niet van een 'ongerept' waddengebied kan spreken, had dat er zónder haar inzet vandaag de dag zeker heel anders uitge zien. Het is zelfs de vraag, of het in de huidige vorm nog wel had bestaan. In grepen als indijking van Noord Fries land Buitendijks en bouw van de Dol- lardhaven gingen dan ook niet door dankzij het jarenlange ageren daartegen van de Waddenvereniging. Het internationale waddengebied is één der grootste natuurgebieden van Euro pa. Het strekt zich uit tussen Den Hel der en het Deense Esbjerg. Met een op pervlakte van ca. 9000 km2 is het abso luut het grootste waddengebied ter we reld. Behalve de Waddenzee zelf omvat het ongeveer vijftig eilanden en hoge platen; ook de langerekte kuststrook wordt tot het waddengebied gerekend. Overweldigend De natuur van de wadden is overweldi gend. Daarnaast maken de hier nog aanwezige rust en ruimte het gebied tot één van de laatste ongerepte streken in ons deel van de wereld. Miljoenen men sen weten het waddengebied dan ook ie der jaar weer te vinden om er vakantie of vrije tijd door te brengen. De Waddenzee is van grote betekenis voor de visserij, omdat economisch be langrijke soorten als tong, schol, sprot en haring alleen hier de ideale omstan digheden vinden om op te groeien. Mil joenen, op sommige tijdstippen zelfs miljarden (trek-)vogels gebruiken de wadden om voedsel te zoeken, te broe den, te ruien, of om tijdens hun lange tochten van poolcirkel tot evenaar weer op krachten te komen. Meer dan de helft van de in Nederland voorkomende wilde planten groeit nog in het Waddengebied. En ondanks de enorme watervervuiling kan zich in de Waddenzee nog steeds het laatste zee zoogdier van onze kustwateren handha ven: de zeehond. Werkwijze De waddenvereniging telt op dit mo ment zo'n 36.000 leden, een aantal dat door de jaren heen vrijwel constant is gebleven. Met als doel behoud en her stel van het waddengebied, probeert de Waddenvereniging niet-gewenste ont wikkelingen af te remmen en zo moge lijk te stoppen. Met hetzelfde doel ver strekt zij adviezen en informatie, draagt ze alternatieven aan en verzorgt ze op grote schaal voorlichting en publiciteit over de wadden. Met het Waddenbulletin, haar leden blad, informeert de Vereniging de leden en vele anderen over haar activiteiten en de ontwikkelingen in het gebied. Het Waddenbulletin is door de jaren heen uitgegroeid tot een unieke bundeling van kennis over natuur, historie, cul tuur en vele andere aspecten van het in ternationale waddengebied. Oprichting Het was de toen 16-jarige Kees Wevers die in 1965 het startsein gaf voor oprich ting van de Waddenvereniging. Kees maakte zich zorgen over de plannen voor inpoldering van het was bij Ame land. Hij bracht met zijn ouders al jaren de vakanties op dit waddeneiland door, en had geen vrede met het idee dat het Amelander wad voorgoed zou verdwij nen. Daarom trok hij 'aan de bel'. Dat leidde in het najaar van 1965 in Hotel Zeezicht te Harlingen tot oprichting van de Waddenvereniging. Al snel bleek dat Kees Wevers niet de enige was die zich zorgen maakte. Want binnen een paar jaar telde de Wadden vereniging duizenden leden. En dat was maar goed ook, want de bedreigingen van de Waddenzee bleken in aantal en omvang veel groter te zijn dan verwacht was. Niet alleen stónd een dreigende in poldering op stapel; ook toen al waren problemen actueel als industrialisatie, watervervuiling, militaire oefeningen en gaswinning. Voor het toenmalige bestuur van de Waddenvereniging brak daarom een drukke tijd aan. En dat is 25 jaar lang zo gebleven, want al die jaren door wer den steeds plannen gemaakt die zonder meer bedreigend waren voor de natuur in het waddengebied. Maar hoewel de Vereniging uitvoering van veel plannen wist te voorkomen of in gunstige zin om te buigen, bleven andere bedreigingen bestaan. Invloed De Waddenvereniging heeft de afgelo pen 25 jaar laten zien dat een doelmati ge bescherming van het gebied mogelijk is. Zonder haar activiteiten zou de kwa liteit van het waddengebied nu veel slechter zijn. Enkele voorbeelden van grootschalige ingrepen die de vereniging wist te voorkomen: de geplande inpol deringen van Balgzand en Noord- Friesland Buitendijks, de aanleg van een buitendijks kanaal en de bouw van een industriehaven in de kwetsbare Dol- lard, het plan van de Nederlandse Aar dolie Maatschappij voor aanleg van een olie/gasleiding dwars door de Waddenzee. Verder leidden de activiteiten van de Vereniging tot meer samenwerking tus sen de drie 'wadden'-landen Nederland, West-Duitsland en Denemarken. Ook heeft de Waddenvereniging veel bete kend voor de organisatie van de milieu beweging in ons land. Zo stond ze aan de wieg van organisaties als de Stichting Reinwater, de Werkgroep Noordzee, het centrum voor Landbouw en Milieu en het Centrum voor Energiebesparing. Verhoogde inzet nodig Maar ondanks dit alles is de Waddenve- reniging er nog lang niet. Want na 25 jaar is het óók duidelijk dat in haar bestaan een nieuwe fase is aangebroken. Vele aanslagen op het waddengebied zijn immers nog niet definitief tot staan gebracht. Daarnaast hebben ze een an der karakter gekregen, werden ze om vangrijker en ingewikkelder. Nieuwe bedreigingen hebben zich aan gediend in de vorm van luchtvervuiling, broeikaseffect en zeespiegelrijzing. De Waddenvereniging wil dóór gaan met haar activiteiten om het gebied ook voor toekomstige generaties te bewaren. Maar daarvoor zijn nieuwe instrumen ten en nieuwe actievormen nodig. Dat vereist een verhoogde inzet, meer ener gie en vooral: meer geld. Daarom heeft de vereniging méér dan ooit behoefte aan nieuwe leden. Het zou voor de Waddenvereniging, en daarmee voor de Waddenzee als natuur gebied een fantastisch verjaarscadeau als er juist nü veel leden bij zouden komen.. Ja, ook ik wil mijn steentje bijdragpn aan het behoud van het waddenge bied. Daarom geef ik me hierbij op als lid van de Waddenvereniging. Naam Adres Postcode/Woonplaats Het lidmaatschap van de Waddenvereniging bedraagt jaarlijks 27,50; studenten, 65 ers en jeugdleden betalen 17,50. Leden ontvangen vier maal per jaar het Waddenbulletin, een boeiend magazine vol met infor matie over de activiteiten van de Vereniging en actuele ontwikkelingen in het waddengebied. Bon zonder postzegel zenden naar: Het Waddenhuis, Antwoordnummer 90, 8800 XT Harlingen. UITKIJKPOST 28 MAART 1990 Kuren in Limburg, op trektocht langs de Hanzesteden van Overijssel en Gelderland, 'Even op adem komen' in Noord-Brabant, langs de Friese Elfsteden op de fiets of per auto en vakanties voor 55-plussers in Zeeland. Kortom, de nieuwe negen VW-vakantiegidsen staan boordevol tips voor korte of lange vakanties in eigen land. Ze bieden voor elk wat wils met een ruim aanbod aan sportieve t(r)ips, cultuur- en stedenreizen, hotel- en bungalowarrangementen, groeps- en auto vakanties en andere variaties op het thema "Lekker weg in eigen land". Uit cijfers van het Continu Vakantie Onderzoek blijkt dat het aantal bin nenlandse vakanties nog steeds toe neemt. In 1989 groeide het aantal korte vakanties in eigen land met 700.000 tot ongeveer 8,7 miljoen. Het aantal lange vakanties in Nederland nam toe met 300.000 tot 6,8 miljoen. De provincies, die een vakantiereis gids uitgeven zijn: Friesland, Dren the, Overijssel, Gelderland, Flevo land, Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. Texel heeft als enige niet- provincie ook dit jaar weer een eigen vakantiegids, wat het totaal op negen kleurrijke brochures brengt. De VVV-reisgidsen van 1990 beste den ruim aandacht aan nieuwe ar rangementen en accommodaties in Nederland voor alle seizoenen. Voor al de actieve vakanties worden uit voerig belicht. Opvallend is verder de trend van modieuze varianten op het doorsnee-arrangement, zoals blijkt uit verwen-arrangementen, kuur-pak- ketten en survivaltochten. Ook de mogelijkheden voor waterre creatie komen in alle gidsen volop aan bod. Nederland is immers een waterland zonder weerga. Onder het motto "Nederland Waterland" legt het Nederlands Bureau voor Toeris me (NBT) de komende drie jaar het accent op de haat-liefderelatie tussen de Nederlanders en het water: door de dijken en dammen die ons be schermen tegen de zee, ontstonden Culturele schatten van diverse aard vinden we in de talrijke musea die ons land rijk is. Zo blijft de geschie denis van de Zuiderzee bewaard in het Buitenmuseum te Enkhuizen. weer grote meren, waar het voor de watersporters goed recreëren is. De gids van Friesland heeft twee voorkanten: één voor Friesland, de keerzijde voor de Friese Waddenei landen. Als speciale attractie voor de sportievelingen biedt Friesland een Elfstedentocht op de fiets. Dit arran gement duurt zeven dagen en loopt het hele jaar door. Wie de beroemde elf Friese steden sneller achter elkaar wil bekijken, kan gebruik maken van het driedaagse arrangement "De Friese Elf per auto". Vanuit de stand plaats, de oude academiestad Frane- ker, zijn de andere steden makkelijk te bezoeken. De kleinste bijvoor beeld, het 700 inwoners tellende Slo ten is zeker de moeite waard, maar ook de bruisende hoofdstad Leeu warden mag niet worden vergeten. Voor wandelaars en fietsers bieden ook het Gaasterland en de Friese Wouden volop mogelijkheden. En op watersportgebied is het Friese me rengebied vrijwel ongeëvenaard. Drenthe is onze "Fietsprovincie" bij uitstek, denk maar aan de populaire Fietsvierdaagse. Voor de echte pe daalridders heeft de VVV Drenthe een fantastisch arrangement samen gesteld: een superfietstocht. Zeven of negen dagen fietsen door afwisse- lende landschappen, met de moge lijkheid om allerlei interessante be zienswaardigheden te bezoeken. De ze marathon-fietstocht met dagaf standen van 70 tot 80 km voert door het boeiende Drentse land, door de omliggende provincies en zelfs door West-Duitsland met een overnach ting in Meppen. De tocht kan in heel 1990 worden verreden. Een nieuwtje vormt de vierdaagse ontdekkingstocht per All Terrain Bike (ATB) door Drenthe. Met zo'n 'jeep onder de fietsen' met dikke noppen banden, ossekopstuur, speciaal fra me en zes versnellingen kunt u door gaan waar de weg stopt en zo op plaatsen komen die met andere fiet sen onbereikbaar zijn. Overijssel heeft als nieuwtje een driedaagse autoreis uitgestippeld langs de Hanzesteden Zwolle, Kam pen, Deventer en Oldenzaal, die nog steeds de allure van welvarende han delssteden bezitten. De reis voert naar de historische stadskernen via een route over dijken en oude Hes senwegen. Bij het arrangement is een fraaie" routegids met veel histori sche informatie inbegrepen. Ander nieuws is het driedaagse ver wen-arrangement en de tweedaagse survivaltocht in de Hellendoornse heuvels. Fiets- en wandelvakanties door het merengebied van Overijssels Water land, door de heuvels met bossen en heidevelden van Salland en door het kleinschalige historische land van Twente zijn geknipt voor wie actief vakantievieren wil combineren met het genieten van veel natuurschoon. Gelderland telt maar liefst negen Hanzesteden: Arnhem, Doesburg, El- burg, Harderwijk, Hattem, Nijmegen, Tiel, Zaltbommel en Zutphen. Deze steden, waar de vroegere welvaart nog steeds goed te zien is in de prachtige oude centra, zijn opgeno men in een zesdaagse historische fietstocht. In juni 1990 worden in Zutphen en Deventer de internationa le Hanzedagen gevierd. Andere actieve vakanties te voet of per fiets voeren door de Betuwe, over de Vel uwe of door de Achter hoek 'in de sporen van de Graven van Gelre'. Onder het motto "Gelderland Water land" besteedt de gids aandacht aan de vele rivieren en (rand)meren: Gelderland is naast een Groene ook een Blauwe provincie. Watersporters De VVV-gidsen voor 1990 bieden een rijk assortiment aan "Lekker weg in eigen land" arrangementen. Nederland Waterland: voor zeilers, surfers en andere watersporters is Nederland een waar paradijs. kunnen hun hart ophalen tijdens (zwerf)tochten per kano, bike-boat of per motorjacht over de Maas. Flevoland is een jonge, dynamische provincie, die veel in huis heeft voor een geslaagde vakantie. Er is keus uit vertier aan het water, in de bossen of nabij natuurreservaten. Onze twaalf de provincie telt diverse attracties, die uniek zijn in hun soort, zoals de Oostvaardersplassen en de werf in Lelystad waar het VOC-schip 'Bata via' in oude glorie herrijst. In Flevo land bestaat de mogelijkheid een korte of lange vakantie door te bren gen in het bungalowpark Land zon der Drempels in Biddinghuizen. Dit park ligt naast het attractiepark De Flevohof, waar de bungalowgasten tijdens hun verblijf gratis naar bin nen mogen. Waddeneiland Texel geeft weer een eigen gids uit, die traditiegetrouw bol staat van sportief vermaak, zoals parachutespringen, catamaranzeilen, brandingsurfen, zee-kanovaren en brandingkanoën, lessen inbeg'repen. Bij het arrangement Funweek surf je zelfstandig zonder instructie, maar met gebruikmaking van de stalling, bewaking, douches en kleedruimte van de surfschool. Nieuw in de Texelse gids zijn het kuurarrangement en een vijfdaagse natuur- en vogelontdekkingstocht. Bij laatstgenoemd arrangement maak je tijdens een fantastische fietstocht kennis met de natuur en het vogelle ven van dit veelzijdige eiland. Zonder gesjouw, want de bagage wordt na gebracht. Zeeland staat bekend als onze zon nigste vakantie-provincie; daarmee zijn de watersporters in deze water rijke delta van een bruin leven verze kerd. Naast het bekende watervertier schotelt Zeeland de vakantiegangers een rijk assortiment vakantie-varia ties voor. Zo zijn er speciale arrange menten voor fietsers, ruiters, golfers, en kanoërs. Er zijn beauty- en culinai re arrangementen, hotel- en auto vakanties, arrangementen in fraaie steden als Middelburg, Domburg en Goes, terwijl ook het "wereldwon der" van de Deltawerken in diverse vormen kan worden ontdekt en be wonderd. Met een hotelservice afgestemd op het verblijf van ouderen heeft Zee land hotelvakanties voor 55-plussers in haar gids opgenomen. Zo'n arran gement omvat zeven overnachtingen in een van de deelnemende hotels. Noord-Brabant biedt door z'n Bour gondische inslag volop gelegenheid voor plezierige ontspannen vakan ties. Brabant heeft plekjes genoeg voor een onbezorgd verblijf, zoals blijkt uit de 100 pagina's dikke VVV-gids. Oude stadjes en steden worden afgewisseld met natuur schoon in de vorm van bossen en bosjes, stuifzand, vennen, beekdalen, hei en zelfs duinen-zonder-zee, zoals de Loonse en Drunense Duinen, die zich prima lenen voor een paardrij- vakantie. De VVV Hart van Brabant geeft in 1990 een Unieke-Goed-Weer-Garan- tie voor alle fietsarrangementen en bungalowvakanties. Al jaren een succes en toch nog heei apart is de tocht per huifkar door het ongerepte Peelland. Limburg zet haar kuurtraditie voort met een driedaags arrangement. Ontspannen in het luxe kuuroord Thermae 2000 bij Valkenburg gekop peld aan comfortabel overnachten in een hotel naar keuze. Voorts sluit de Limburgse gids aan bij moderne vakantiebestedingen met onder meer een weekend mountain-biking in Zuid-Limburg. Tevens is de populaire driedaagse wandelroute in het arran gement 'Voetreis door Limburg' ge heel vernieuwd. Kenmerkend voor de gids zijn verder de kant-en-klare ho telvakanties met een aktief karakter, waaronder wandelen en fietsen in het Land van Thorn of in het Mid denlimburgse natuurpark Meinweg dan wel vanuit Swalmen over de Walsbergroute en de Roermondrou te. De VW-Vakantiegidsen 1990 zijn ver krijgbaar bij de grotere VW's en de ANVR-reisbureaus. EPILEPSIE VERENIGING NEDERLAND EPILEPSIE EN MAATSCHAPPIJ Van de 100.000 neushoorns in 1960 zijn er nu nog hooguit 4.000 over. Er zijn er dus reeds 96.000 afgeslacht. De reden? Sieraden en dubieu ze medicijnen. Daar moet een einde aan komen. Het Wereld Natuur Fonds pro beert daarom alle neushoorns aan een veilig reservaat te helpen. Uw hulp is een geweldige steun in de strijd tegen het uitroeien van deze prachtige dieren. Vergeet daarom vooral niet op uw bank- of giro-overschrijving, ten gunste van Wereld Natuur Fonds, giro 25, Zeist, melding te maken van 'Neushoorns'. Wanneer u minimaal f 27,50 overmaakt, bent u bovendien voor een jaar donateur en u ontvangt ons tijdschrift 'Panda'. Maar het meest belangrijke is, dat u er op die manier voor zorgt dat iedere cent op de juiste plaats terechtkomt... Lm WWF

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1990 | | pagina 12