WOLLEN TRUIEN VOOR EEN KLEURRIJKE ZOMER SMS Openingstijden en telefoon nummers Gemeentesecretarie Verleende bouwvergunningen Goedkeuring bestemmingsplan Woonwagencen trum Voorbereiding onderwijsmarkt voor volwassenen in 1990 Onkruidbestrijdingsmiddelen in plantsoenen en bestratingen UITKIJKPOST 28 MAART 1990 Informatieve rubriek van en over de Gemeente Heiloo Voor reacties: Raadhuisplein 1 Postbus 1 1850 AA Heiloo Telefoon 072-313131 Gemeentehuis, Raadhuisplein 1 Afdeling algemene zaken. Afdeling bevolking en burgerlijke stand, (o.a. voor paspoorten, rijbewijzen en buro Huisvesting). Afdeling financiën, (o.a. voor belastingen, huursub sidie, onderwijs en welzijn). Afdeling Openbare Werken Geopend voor publiek maandag t/m vrijdag van 8.00-12.30 uur. Sociale zaken en maatschappelijk werker Voor uitvoering Algemene Bijstandswet en Wet Werk loosheidsvoorziening geopend maandag t/m vrijdag van 9.00-12.30 uur. Spreekuren maatschappelijk werker: maandag t/m vrijdag van 9.00-10.30 uur, dinsdag ook van 19.00-20.00 uur. Tel. maatschappelijk werker - 313184. Stichting Consument en Huishouding (p/a gemeentehuis) Voor informatie of advies bij vragen en/of problemen or financieel gebied; schuldhulpverlening. Spreekuren na afspraak: donderdag van 9.00-13.00 en 13.30-17.00 uur. Tel. donderdag 313185; op overige werkdagen kan bij Sociale Zaken een afspraak worden gemaakt op 313183. Telefonisch spreekuur Vandalisme Bureau Welzijn (mevr. Roos) - tel. 313121. Iedere maandagmorgen tussen 8.00-12.00 uur. Alleen na afspraak kan van de vorengemelde ope ningstijden worden afgeweken. Door burgemeester en wethouders zijn de volgende bouwvergunningen verleend: Bedrijventerrein De Oude Werf, M.T.M. Wiebering - bouw van een doe-het-zelf centrum/bouwmarkt. Nijverheidsweg 15, J. v.d. Heuvel, - wijzigen kantoor ruimte in woonruimte. Oudburgerlaan 78, J.J. Vlotman, - bouw kantoorruimte in de woning. Trompenburg 14, S.N. de Jong - plaatsen dakkapel. Westerweg 393, C. Opdam - uitbreiden entree en het maken van een bijkeuken en fietsenstalling bij de sauna. Geestakker 24, W. Koppes - verplaatsen erker voorgevel. Vredenoord 54, W. Kockelkoren - plaatsen dakkapel. Bosanemoon 23, R. Terol - vergroten berging. Bosanemoon 21, C.G. Hageman - vergroten berging. Holleweg 131, P. Davenport - bouw schuur. Kennemerstraatweg 480, A. Udo - uitbreiden woning. Nic. Beetsweg 54, D. Oudshoorn - uitbreiden woning. Deze bouwvergunningen en de bijbehorende tekenin gen liggen ter inzage bij de afdeling Openbare Wer ken, Raadhuisplein 1, maandag t/m vrijdag tussen 8.00-12.30 uur (op andere tijden alleen na telefonische afspraak). Degene die de bouwvergunning heeft aangevraagd, krijgt bericht van de afdeling Openbare Werken wan neer de bouwvergunning gereed is en wat de kosten zijn. Pas nadat de bouwleges zijn betaald en de vergunning is ontvangen, mag met de bouw worden begonnen. Het begin van de bouwwerkzaamheden moet nog wel tevoren bij de afdeling Openbare Werken (buro Bouw zaken) worden gemeld, tel. 313170 of 313166. De burgemeester van Heiloo maakt ingevolge het be paalde in artikel 28, 6e lid van de Wet op de Ruimtelij ke Ordening bekend dat met ingang van 29 maart 1990 gedurende één maand ter gemeentesecretarie (afdeling Algemene Zaken) voor een ieder ter inzage ligt het bestemmingsplan "Woonwagencentrum", vastgesteld bij raadsbesluit van 7 september 1989, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Noord- Holland bij besluit van 13 maart 1990, nr. 90-710943. Gelet op het feit dat zowel tegen het ontwerp- als het vastgestelde bestemmingsplan bezwaren zijn inge bracht, is het bestemmingsplan nog niet onherroe pelijk. Zij die zich tijdig met bezwaren zowel tot de gemeente raad als tot Gedeputeerde Staten hebben gewend, kunnen tegen de goedkeuring van dit bestem mingsplan binnen de vorengenoemde termijn van één maand beroep indienen bij de Kroon. Het beroepschrift dient te worden gericht aan H.M. de Koningin en moet worden ingediend bij de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's Gravenhage. Heiloo, 28 maart 1990 De burgemeester voornoemd, N.P.M. Schoof De Onderwijsmarkt voor Volwassenen is een markt, waarop instellingen met een aanbod van onderwijs en/of vorming voor volwassenen informatie kunnen ge ven over onder andere de volgende vormen van onder wijs: - basiseducatie - beroepsgericht onderwijs - algemeen vormend onderwijs - mavo, havo en vwo - vorming, algemene en culturele ontwikkeling en talen Organisatie De onderwijsmarkt voor Volwassenen wordt georgani seerd door de Gemeente Heiloo in samenwerking met de deelnemende instellingen. Wie kunnen aan deze markt deelnemen? - Heiloose (onderwijsorganisaties - regionale instellingen met vormen van onderwijs, die niet in Heiloo worden gegeven. Voorbereiding Ter voorbereiding van de Onderwijsmarkt 1990 vindt overleg plaats met de deelnemende instellingen op 10 april 1990 om 20.00 uur in het Cornelis Drebbel Colle ge, De Biender 2, Heiloo. Informatie Instellingen, die willen deelnemen aan deze markt en geen uitnodiging hebben ontvangen voor de vergade ring van 10 april a.s. kunnen zich opgeven bij het bureau welzijn van de gemeente, mevrouw I. van Zan ten, telefoon 072-313121. Binnenkort zal in Heiloo een gedeelte van de plantsoe nen en de bestratingen met onkruidbestrijdingsmidde len moeten worden behandeld, teneinde een al te uit bundige groei vgp onkruiden in het komende voorjaar te beperken. Met onkruiden worden bedoeld kruiden die zich ont wikkelen op plaatsen waar dit niet gewenst is. Het gebruik van onkruidbestrijdingsmiddelen wordt in Heiloo steeds verder teruggedrongen. In de oudere wijken is de beplanting inmiddels zover uitgegroeid, dat onkruiden wenig groeikansen hebben en bestrij dingsmiddelen geheel achterwege kunnen blijven. Elders in de gemeente kunnen minder bestrijdingsmid delen worden toegepast doordat bij de aanleg van plantsoenen gekozen is voor beplantingen die zelf de concurrentie met onkruiden goed aankunnen. Daarbij komt ook de veranderde waardering van veel mensen voor onkruiden in plantsoenen. Sommige soorten vindt men thans zelf mooi. Toch blijven er nog plaatsen waar toepassing van on kruidbestrijdingsmiddelen niet kan worden gemist. Met name geldt dit voor de bestratingen, omdat hiervoor al le andere methoden tot dit moment duur zijn en ook veiligheidsoverwegingen een rol spelen. leder jaar wordt een bestrijdingsmiddelenplan op gesteld, wat wordt aangeboden aan de raadscommis sie voor beplantingen. In dit plan staat precies aange geven welke middelen in welke maanden van het jaar kunnen worden toegepast. De gemeente kiest uitslui tend uit de middelen, die voor plantsoenen wettelijk zijn toegestaan. Nadruk wordt gelegd op het voorkomen \ten onkruid- groei door reeds in het voorjaar te spuiten. De hiervoor benodigde middelen zijn het minst schadelijk,. Boven dien zou bestrijding van reeds opgekomen onkruiden dorre planten opleveren die het beeld van straat en plantsoen niet verfraaien. Chemische onkruidbestrijding wordt in Heiloo uitslui tend door speciaal daarvoor opgeleide en gediplo meerde personen uitgevoerd. Het is de bedoeling dat in 1990 een proef wordt gestart naar andere methoden van onkruidbestrijding, zodat inzicht kan worden verkregen in de sethetische, techni sche en financiële consequenties van veranderende methoden. Zelf composteren Zoals vorige week vermeld, leest u deze week meer over zelf composteren. Daarbij vindt u praktische infor matie over het maken van een composthoop en oplos singen bij de meest voorkomende problemen. Wat is compostering? Compostering is een natuurlijk afbraakproces waarbij organisch materiaal door bacteriën en schimmels wordt omgezet in een potgrond-achtig product, com post. Compost is in twee opzichten ideaal voor de tuin. Ten eerste bevat compost, net als kunstmest, voe dingsstoffen voor planten. Ten tweede bevat het humusdeeltjes en nog onafgebroken organisch materi aal. Dit verbetert de structuur van de bodem zodat wa ter, lucht en voedingsstoffen de plantenwortels kunnen bereiken. Hoe maak je compost? Allereerst is de plaats in de tuin van belang. Zoek een plek in de tuin die gemakkelijk bereikbaar is en tevens beschut tegen wind en felle zon. Spit de ondergrond goed los, zodat insecten en bacteriën uit de onder grond bij het materiaal kunnen komen. Hierdoor ontstaat tevens een drainerende laag die uit komend vocht gemakkelijk kan afvoeren. Afhankelijk van de eisen die je aan je uitzicht stelt, kun je kiezen uit een losse composthoop, een zelfgemaak te compostbak of een kunststof silo, ook wel compost - ton of VAMvat genoemd. De composthoop of -bak moet afmetingen hebben van minimaal 1,50 m x 1,50 m, je kunt dit afperken met gaas of houten wanden. Een deur daarin is makkelijk bij het afgraven van de hoop. De hoop heeft een maximale hoogte van 1,50 m, en wordt opgebouwd uit lagen met een dikte van onge veer 15 cm. Begin #net een laag grof materiaal, zoals takjes, voor een goede beluchting en waterafvoer. Tussen de la gen groente-, fruit- en tuinafval komt een laagje com post, en compostverbeteraar, beendermeel of kalk (verkrijgbaar bij tuincentra). Let op de volgende punten: - meng droog en nat afval door elkaar. - meng fijn en grof materiaal door elkaar. - lagen niet aandrukken, maar los storten. - verklein grote stukken afval tot stukjes van maximaal 15 cm. - breng geen dikke lagen van een soort afval tegelijk aan. Welk afval is geschikt? Bijna al het groente-, fruit- en tuinafval is composteerbaar. Voorbeelden zijn: - groenteafval. - schillen van fruit. - koffiedik, theebladeren. - gemaaid gras, vermengd met grover materiaal. - onkruid, in midden aanbrengen, daar wordt het 't warmst en worden onkruidzaden vernietigd. - snoeihout, mits voldoende verkleind. - bladeren, vermengd met grover materiaal. - oude planten, verdorde bloemen. En verder: - verwelkte snijbloemen. - mest van huisdieren. - as uit de open haard. Welk afval is ongeschikt? - aardappelschillen van bewaaraardappels, deze zijn bestrooid met antispruit. - gekookte of gebakken etensresten, dit trekt onge dierte aan. - eierschalen, deze zijn heel goed voor het composte- ringsproces, maar blijven als witte stukjes in de com post. - teveel sinaasappelschillen, dit werkt verzurend. - vogelzand en kattebakkorrels. - groenblijvende planten als dennenaalden, coniferen en hulst, deze verteren slecht. Het composteringsproces. Het composteringsproces duurt ongeveer 9 maanden en kent twee fasen: broei en rijping. Bij broei wordt er warmte geproduceerd door bepaalde bacteriën die voor een snelle afbraak van het organi sche materiaal zorgen. Deze bacteriën en schimmels leven het beste bij een goede luchttoevoer, een goede vochtigheid en een bepaalde zuurgraad. De tempera tuur kan oplopen tot zo'n 70 graden. In deze warmte worden eventuele schadelijke schimmels of insekten- eitjes vernietigd. Bij een kleine composthoop duurt deze broeifase te kort, gooi daarom geen resten van zieke planten op een kleine composthoop. Na de broei koelt de composthoop af en zakt in elkaar. Dan begint de rijping. Hierna is de compost klaar. Goe de compost is bruin tot bruin-zwart van kleur, rul en ruikt zoetig, zoals bosgrond. Vaak bestaat de compost echter uit kluiten en bevat nog grove delen. Wanneer je de compost zeeft met bij voorbeeld een zeef van kippegaas, kun je de gezeefde compost prima in de tuin verwerken en de grovere de len gebruiken als tussenlaagjes in de nieuwe compost hoop. Wat kan er misgaan? - de composthoop stinkt. Meestal wordt dit veroor zaakt door teveel vocht en te weinig lucht in de hoop, waardoor rotting optreedt. Oplossing: de hoop omzetten en stro of zaagsel toe voegen. - het composteren gaat te langzaam en de compost hoop ruikt zuur. Oplossing: omzetten en meer kalk of compostverbete raar toevoegen. - er gebeurt niets. Meestal is dan het materiaal te droog. Oplossing: omzetten en water geven. GEMEENTE HEIL00 'I HEILOO - Er is nieuws van het modef ront. De komst van de comfortabele look geeft weer ruimte voor combina ties. Combinaties van pantalons en rok ken met truien. Prachtige, lichtgewicht zomertruien in talrijke pasteltinten (ook voor mannen!) en vernieuwde combina ties van wit, marine, zwart en rood. Nieuwe, superfijne, lichte breisels heb ben de mode-ontwerpers geïnspireerd om zich met enthousiasme te storten op de trui, de pullover en het vest. Niet lan ger als kledingstukken die alleen maar sportief, gemakkelijk en behaaglijk zijn, maar -helemaal in lijn met de tijdgeest- vooral als mode-item. Elke trui vertelt daarbij zijn eigen verhaal, het verhaal van de drager of draagster. Mode in bonneterie deze zomer is voor al mode in wol. Zuiver scheerwol. Per fecte kwaliteit die warmte geeft in koele uren en dankzij de bijzondere eigen schappen van dit natuurlijk materiaal toch nooit klam aanvoelt als de zon de temperatuur wat omhoog tilt. Uni en jacquard In deze mode is er een ruim aanbod in zowel uni als jacquards. Met onmiddel lijk de aantekening dat het bij de laatste met name gaat om kleine jacquards in twee of drie kleuren in een Engels/Iers landachtig beeld. Ooit pasten daarbij wat dikkere, ruige breisels, nu zijn ze juist heel dun, licht en luchtig. In de iets meer sophisticated uni-lijn zijn er twee thema's. Enerzijds de look in fijne lambswool, anderzijds de gladde, su perdunnen wollen kamgarens. Zowel in uni als jacquard zijn er dankzij de hernieuwde aandacht weer volop round-necks, v-necks, vesten en polo's. In tal van inspirerende modellen van slank, klein en uitdagend tot lang en ruim. De koele elegantie van de jaren dertig is er in terug te vinden, maar ook de belangstelling voor andere, verre culturen. En voor wie jong en ongebonden is, biedt de zomer tal van kansen om er weer eens totaal anders uit te zien. In bonneterie met een knipoog naar de ju kebox en de ijssalon van de (Ameri kaanse) jaren vijftig, een combinatie van onbekommerd plezier en zoete ro mantiek in lolly-kleurige pasteltinten. En daarmee zijn we terug bij de kleuren die deze eerste zomer van de jaren ne gentig gezicht zullen geven. Zoals ge zegd, pastellen in uni en jacquards, maar daarnaast ook een duidelijke marine-look. Uni en lichte streep- dessins in nieuwe combinaties van wit, blauw, zwart en rood. Het belooft een mooie zomer te worden. BLOEMSCHIKKEN VOOR 50-PLUSSERS HEILOO - Vanaf woensdag 4 en don derdag 5 april kunt u weer terecht in het Open Huis voor een cursus Bloemschik ken van 5 weken. Tijdens de lessen wor den u de fijne kneepjes van het bloem schikken geleerd met als resultaat dat u meer mogelijkheden leert zien in uw bosjes bloemen en/of uw tuinmateriaal. Per les worden twee arrangementen ge maakt, die u na afloop mee naar huis brengt. U heeft dus gedurende de cursus volop bloemen in huis. De cursussen worden gegeven in het Open Huis, 't Loo 19 te Heiloo op 5 achtereenvolgende woensdagen en don derdagen vanaf 4 april, 's middags van 14.00 - 16.00 uur. Het cursusgeld be draagt 35,00. Voor materiaalkosten moet u per les op ongeveer 10,00 rekenen. De cursus bloemschikken is een initia tief van de Stichting Ouderenwerk Hei loo. Deel kunnen nemen dames en he ren vanaf 50 jaar. Voor aanmelding en/of nadere informatie kunt u contact opnemen met de docente: mevr. A. Wesselius, Het Zevenhuizen 3 te Hei loo, tel. 072-334822. KINDERTELEFOON ZOEKT TRAINER ALKMAAR - De Kinder- en Jeugdtele- foon Alkmaar (KJT) is op zoek naar ie mand die vrijwilligers kan trainen en be geleiden. Er wordt gezocht naar iemand die ervaring heeft met jeugdhulpverle ning en het trainen van groepen. Hij of zij dient bereid te zijn om minimaal drie jaar bij de KJT te werken. Bij de KJT werken bijna 40 vrijwilli gers. Voor zij de telefoon gaan aanne men krijgen zij een basistraining van ruim 30 uur. Daarna krijgt dezelfde groep een keer per maand begeleiding bij het telefoonwerk. Na de zomer start weer een nieuwe trainingsgroep met twaalf personen. Voor deze werkzaamheden zoekt de KJT een trainer die minimaal 25 jaar is en bekend is met jeugdhulpverlening. Hoewel gedacht wordt aan iemand met een opleiding op HBO-nivo, is ervaring met het trainen van groepen belangrijk. Eventuele kandidaten dienen bereid te zijn minimaal drie jaar als trainer te werken. Voor nadere informatie kan men bellen naar de KJT, op dinsdag, donderdag en vrijdag van 10.00 tot 14.00 uur (072- 155774) of schrijven naar de Kindertele foon, Postbus 8099, 1802 KB Alkmaar. BROCHURE NOORD- EN ZUID-HOLLAND 150 JAAR HEILOO - De provincies Noord- en Zuid-Holland hebben een brochure uit gegeven ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van de provincies Noord- en Zuid-Holland in 1990. De beide provincies ontstonden in 1840 bij grondwetswijziging door splitsing van de toenmalige provincie Holland. De beide Hollanden besteden aandacht aan hun 150-jarig bestaan met een serie gezamenlijke activiteiten op cultureel, historisch en recreatief gebied. De vie ring is begonnen in februari met een ge zamenlijke bijeenkomst van Provinciale Staten van Noord- en Zuid-Holland in de Ridderzaal in Den Haag. Onderdelen van het programma voor 1990 zijn onder meer: een gedenkboek over de historische en de ontwikkeling van de beide Hollanden, een boekje voor het onderwijs, een compositie opdracht, een korendag, een Holland route voor fietsers, molenroutes, histo rische wandelingen, een 1840-project van historische verenigingen, kleine ten toonstellingen in enkele musea en eeri symposium in het najaar. De Toer-in (jaarlijks cultureel-recreatief program ma in Noord-Holland) zal in het teken staan van het 150-jarig bestaan. De beide provinciehuizen krijgen via een beeldende-kunstprijsvraag in 1990 een feestelijk accent in de vorm van een kunstwerk. Op het provinciehuis in Den Haag is een kunstwerk te zien van Tom Postma en Alexander Schabraq uit Amsterdam. Het provinciehuis in Haar lem zal vanaf eind maart versierd wor den met het werk van Donald Duk uit Rijswijk (ZH). In deze brochure vindt u informatie over de geschiedenis van Noord- en Zuid-Holland, hun huidige taken en po sitie en een overzicht van de jubileum activiteiten. Bij de brochure hoort ook een poster. Beide zijn gratis verkrijg baar bij het provinciehuis Noord- Holland, bureau Voorlichting, Dreef 3, telefoon 023-144400.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1990 | | pagina 4