De pad en de spookrijder Win een ballonvaart in actie rond de zomerpostzegels 1990 Eerste paal bouwmarkt Kindershow in 't Open Huis Voorjaarsrecital door Willem Brons in Heiloo CHR YSLER SARA TOGA Ook voor 0UAJ advertenties UITKIJKPOST 28 MAART 1990 HEILOO - Het lijkt een sprookje, maar het is toch allemaal echt gebeurd. Laten wij beginnen met de pad. ledereen weet zo langzamerhand dat de paddentrek oftewel de voorjaarstrek van de amfi bieën gedurende de maanden maart en april plaatsvindt. Door het zachte weer van de afgelopen jaren speelt deze voor jaarstrek zich echter steeds vroeger af. Zo ook dit voorjaar is de Paddenwerk- groep Heiloo al op 19 februari begon nen met het gebied Zandersloot- Kuillaan-Westerweg-R. Frederiklaan en Nijenburgerweg in de gaten te houden, om vervolgens op 24 februari de em mers en het gaas in te graven langs de Zanderslootweg en Nijenburgerweg. De Nijenburgerweg is dit jaar voor het eerst begaasd, de Zanderslootweg al weer voor de derde keer. Een telling over de afgelopen vier weken geeft nu 1516 padden voor laatstge noemd gebied aan, een telling over de zelfde tijdsduur van de Nijenburgerweg geeft echter slechts 60 padden aan! Dat het Zanderslootgebied klaarblijkelijk nog steeds goed functioneert weten wij, maar dat het gebied ten oosten van de Kennemerstraatweg zo slecht is, hebben wij niet kunnen vermoeden. De mogelijke oorzaak is de afwezigheid van kruidlagen aan beiden zijden van de Nijenburgerweg. Er staan in dit gebied te veel bomen zoals beuken en es doorns, met als gevolgd dat door dit enorme bladerdak in de zomer nauwe- lijke of geen zon en lucht tot de bodem doordringen. Ook het bladafval van de herfst heeft zich in de loop van de jaren opgehoopt tot een alles verstikkende bodembedekker. Als dan de schaars aanwezige dieren van jaar tot jaar tijdens de voor jaarstrek door het verkeer stelselmatig worden platgewalst, is het niet zo ver wonderlijk dat wij nu op deze locatie tot nu toe maar 60 padden hebben geteld. Indien nu aan beide kanten van de Nij enburgerweg een goed kapbeheer tot stand kan komen, waar flora en fauna van kunnen profiteren en de padden- werkgroep de dieren op deze weg veilig blijft overzetten, kan misschein in de toekomst op een wat aanzienlijker amfi- bieënpopulatie worden gerekend. Evenals op vele andere plekken langs de kust, heeft ook in Heiloo op maandaga vond 19 maart tijdens de regenval een flinke slachting onder kikkers en pad den plaats gevonden o.a. in de Laan van Zeeman en op de Ringweg. Nu is de Ringweg een doorgaande autoweg waar veel, niet plaatselijk verkeer rijdt. Dit echter in tegenstelling tot de Laan van Zeeman waar bijna uitsluitend plaatse lijk verkeer rijdt en menigeen toch op de hoogte zal zijn van het fenomeen pad dentrek. Zou het nu niet een kleine moeite zijn om in deze straten, als je toch in het schijnsel van je koplampen de dieren de weg ziet oversteken, met aangepaste snelheid te rijden, zodat ze veilig de overkant kunnen bereiken. De Paddenwerkgroep merkt de laatste tijd nog wel eens dat kinderen de pad den en kikkers her en der uit de sloten halen. In het verleden heeft menigeen zich aan deze voorjaarsactiviteit mogen bezondigen. Tegenwoordig kan dat ei genlijk niet meer omdat dieren al te veel problemen in hun leefgebied hebben vanwege de algehele verslechtering van het milieu met daarbij ingebrepen het verkeer. Vroeger waren er tien auto's op honderd padden, tegenwoordig zijn het tien padden op honderd auto's. Ten tweede zijn amfibieën al heel wat jaren wettelijk beschermde dieren, die je niet mag vangen er/of verplaatsen en ten derde zullen kikkers en padden nooit in een vreemde vijver aarden en zullen zij zodra ze de kans krijgen weer weglopen met alle gevaren van dien. De spookrijder is geen geestverschij ning, maar een levensechte automobilist die regelmatig vanaf de Kenne merstraatweg de Kuillaan inrijdt en elke voetganger of fietser met een razende vaart de vouw uit de broekspijp rijdt. Dit ondanks het grote en duidelijke bord aan het begin van de Kuillaan .Verboden voor auto's! Precies hetzelfde gebeurt op de Zan derslootweg. Vele verkeersdeelnemers vinden het te lastig om via de R. Frede riklaan en Blockhovepark naar de Ken nemerstraatweg te rijden en kiezen zo gemakshalve voor het fietsenpad Zan derslootweg. Dit ondanks het grote en duidelijke bord .Fietsenpad'. Ook hier worden dus regelmatig mensen gedwon gen van hun fiets te springen en in de berm of in het water te duiken de pad den achterna. U ziet, geheel zonder gevaren is het werk van de paddenwerkgroep niet. Wij kunnen daarom ook nog steeds vrijwil ligers gebruiken. Is het niet meer voor deze paddentrek, dan is het zeker weer voor de volgende voorjaarstrek. Inlich- tingn: Els Swart, tel. 072-330324, of 072-330646 of 072-125962. Theo van Schagen werd zaterdag tijdens het voorjaarsconcert van Caeci- lia in samenwerking met Falkland Toneel in de schijnwerpers van De Beun gezet. De Heilooër muziekvereniging huldigde Van Schagen vanwe ge zijn 55-jarig lidmaatschap. Vanzelfsprekend ontving hij bloemen en een speciale oorkonde en werd hij toegsproken door burgemeester Schoof. De huldeblijk viel in goede aarde: breed lachend en met de han den omhoog nam Theo van Schagen het applaus in ontvangst. NIEUWE MUZIEKAGENDA IN DE MAAK ALKMAAR - Op 21 april, de Landelij ke Bibliotheekdag, verschijnt de 13e uit gave van de .Muziekagenda voor Alk maar en Omstreken'. Hierin staan mu ziekuitvoeringen van pop tot klassiek in Alkmaar en wijde omtrek. De agenda biedt amateur en professionele musici en gezelschappen de gelegenheid op gro te schaal bekendheid te geven aan hun uitvoeringen. Iedereen die openbaar toegankelijke concerten geeft of organiseert, kan dit tot en met donderdag 5 april gratis op geven bij de muziekafdeling van de Alk- maarse bibliotheek, Heul 30, 1811 GL Alkmaar, tel. 072-156644, telefax 072-157660. Graag vermelden: Datum, plaats, gebouw, aanvangstijd, toe gangsprijs, uitvoerenden, eventueel aangevuld met nadere programma-gegevens. Het lente/zomer-nummer van de Mu ziekagenda wordt kosteloos verspreid via de bibliotheken, culturele centra en de muziekwinkels. DIERENCREMATORIUM NOORD-HOLLAND SCHAGERBRUG - In februari zijn de laatste werkzaamheden aan het Dieren crematorium Noord-Holland aan de Belkmerwweg 118 te Schagerbrug afge rond. Vanaf heden kunnen de eigenaren van overleden huisdieren een waardig afscheid van een trouwe vriend nemen. Een ieder wordt uitgenodigd voor de open dag die gehouden zal worden op vrijdag 30 maart van 9.00 - 12.00 uur worden de dierenartsen ontvangen en van 12.00 tot 16.00 uur zijn de overige geïnteresseerden van harte welkom. LOOT EENS BIJ LOTUS HEILOO - Wilt u nog een kans benut ten om één van de fraaie prijzen te win nen in de jubileumloterij van Chinees- Indisch Restaurant Lotus te Heiloo, dan heeft u daar nog een paar dagen de tijd voor. Zaterdag 31 maart om 14.00 uur verricht de heer N.P.M. Schoof, burgemeester van Heiloo, de trekking. Er zijn zeer fraaie prijzen te verdienen. Bij elke 10,00 besteding ontvangt u één lot. De hoofdprijs bestaat uit rei- scheques t.w.v. in totaal 1.500,00. Eerste prijs: Videorecorder, tweede prijs: portable kleurentelevisie; derde prijs: CD-speler, en vele andere prijzen. Na afloop van de trekking zullen er heerlijke Chinees hapjes worden geserveerd. TOETSEN EN FLUITMUZIEK IN DE MUZIEKSCHOOL HEILOO - Aanstaande vrijdag klinkt er in de hal weer muziek, gespeeld door leerlingen van de muziekschool. Om half acht begint een concert door kinde ren en volwassenen die via de muziek school les hebben op fluit, piano en elektronisch orgel: leerlingen van Alice Ploeg en Wim Madderom. Het elektronisch orgel kent zo langza merhand een hele familie met elektroni sche toetseninstrumenten, de zoge naamde keyboards. Je zou kunnen zeg gen dat het elektronisch orgel de groot vader is van de synthesizer en het perso nal keyboard. Dankzij de uitvinding van de microprocessors, de basis van de computer, is het mogelijk geworden de ze toetsinstrumenten te voorzien van al lerlei handige snufjes die het muziekma- ken vereenvoudigen. Vandaar dat deze instrumenten steeds populairder wor den. Ook al omdat ze, verbonden met de personal computer weer extra moge lijkheden bieden. Vrijdagavond zijn er ook weer diverse combinaties van instrumenten te horen: een gezellig, muzikaal begin van je weekend. EXAMEN MACHINESCHRIJVEN HEILOO - Op het examen dat 17 febru ari door de Associatie SMK werd afge nomen, slaagden voor het door de Cen trale Overheid erkende diploma machi- neschrijven de dames B. Admiraal (Hei loo), S. Bakelaar (Alkmaar), M. Bijle- veld (Heiloo), I. Oudhuis (Alkmaar), M. Plat-Kool (Egmond-Binnen), M. Pennekamp (Koedijk), L. Zut (Schoorl) en de heren N. Bruyn (Heiloo) en J. Jonker (Alkmaar). Zij werden opgeleid door Instituut Dompvloet te Heiloo. POLITIEBERICHTEN HEILOO - Kunststofplaten zijn op een bouwterrein van Ypestein gestolen, de waarde is 2500,-. Bij een radiocontrole werd een illegale zender opgespoord aan de Pauwweijdt. De electronica werd in beslag genomen. De verdachte kreeg procesverbaal. Door het forceren van de achterdeur' van een woning aan de Kennemerstraat weg, kwamen de dieven de woning bin nen, een gouden sieraad werd ontvreemd. Vanaf het terrein aan de Kenne merstraatweg werd een Fiat Uno Diesel kenteken PV-68-JB gestolen. Op de Zeeweg hoek de Wildtlaan reed een vrachtauto tegen een lichtmast, hij is doorgereden. De identiteit van de bestuurder is bekend bij de politie. Er zal procesverbaal worden opgemaakt. Een auto en een bromfietser kwamen met elkaar in botsing op de kruising Runxputteweg-Kapellaan. De bromfiet ser verleende geen voorrang. Zijn arm bleek uit de kom te zijn. Op 22 maart om 13.30 uur werd een in braak gepleegd in een woning aan de Holleweg. De twee daders werden door de bewoonster overlopen. Signalement: le man 1.80 m lang, slank postuur, do.blond haar (grof perma nent), 25 jaar oud, verzorgde indruk, donker jack, vale spijkerbroek. 2e man: 1.75 m lang, pafferig postuur, pokdalig gezicht, do.blond achterover gekamd har, 25 jaar oud, zwart lederen jack, vale spijkerbroek, witte gympen. Wie heeft deze mannen gezien en kan informatie verschaffen aan politie. Tel. 333144. Op de Dompvloetlaan werd een 21-jarige man uit Heiloo aangehouden, hij bekende in 2 woningen en een cara van te hebben ingebroken. De man is na verhoor overgedragen aan de Willibror- dusstichting vanwege zijn geestesgesteldheid. D.m.v. een valse sleutel kwam men een woning aan de Bosboom Toussaintweg binnen. Er werden girobetaalkaarten, zilverwerk en een cassetterecorder gestolen. Uit de fietsenstalling bij het Station is een bromfiets Vespa Ciao NZJ 727 gestolen. Twee fietsers kwamen met elkaar in botsing bij de spoorwegovergang Westerweg-Heerenweg. Bij de afslag naar de Westerweg sneed de ene fietser de andere af. Een van hen kwam ten val en brak zijn heup. De fietser die het on geval veroorzaakt heeft is doorgereden. Een behulpzame automobilist is onbe kend gebleven. Wie is die jongen en wie is de automobilist die de man naar huis heeft gebracht? Willen die en getuigen zich s.v.p. bij de politie melden? Tel. 333144. Bij de Potgieterweg/Nic. Beetsweg kwamen 2 auto's met elkaar in botsing, ook hier zoekt de politie getuigen (333144). Op 25 maart is er weer flink huisgehou den: inbraken en vernielingen waren niet van de lucht. De Lage Weijdt, Westerweg, v. Aostastraat, Hoekstuk, Bosboom Toussaintweg, moesten het ontgelden. De politie wil ook hier graag getuigen horen (333144)., Een dronken automobilist uit Alkmaar kreeg een pjoces-verbaal. Er werden deze week 5 fietsen gestolen en 1 terug gevonden. HEILOO - Een ballonvaart, met als ka pitein de bekende iv-journalist Hans Zoet, is de eerste prijs in de bijzondere prentbriefkaartenaktie van het Fonds Zomerpostzegels. De aktie sluit perfect aan bij het thema van de nieuwe zomer postzegels: het weer. Het onderwerp is mede gekozen naar aanleiding van de honderdste sterfdag van Buys Baloot, wereldberoemd mete oroloog, oprichter van het KNMI en be kend van de door hem gedefinieerde weerkundige wet. De waarden van de door Karei Kruijsen uit Breda ontwor pen postzegels zijn: 55 30 cent, 65 35 cent en 75 35 cent. De plaatselijke afdelingen verkopen be halve de zomerpostzegels onder meer FDC's (eerste-dag-enveloppen), maxi- mumkaarten, wenskaarten en -brieven, prentbriefkaarsten, postpapier en pen nen. Elke afdeling mag een derde van de opbrengst van Be prentbriefkaarten en overige artikelen besteden aan een plaatselijke instelling op cultureel of maatschappelijk terrein. Deze bijdrage gaat dit jaar naar de Hobbyfarm. Voor de prijsvraag is voor één gulden een speciale prentbriefkaart met enve loppe verkrijgbaar. Die kaarten worden na inzending door de PTT voorzien van een speciaal ballonstempel. In de lucht ballon zet Hans Zoet er een speciaal „boordstempel" op en de PTT zorgt vervolgens in de plaats waar de ballon landt nog voor een aankomststempel. De drie inzenders die de slagzin het beste hebben afgemaakt worden uitge nodigd voor deze ballonvaart. De zomerpostzegels zijn vanaf 3 april in de postkantoren verkrijgbaar. Het standje van de afdeling Heiloo staat tot 12 april in het postkantoor. Op vrijdag 6 april is er ook een stand in de Winkel centra 't Loo en Het Hoekstuk. Het Fonds Zomerpostzegels in Utrecht is een particuliere landelijke stichting met ongeveer 300 plaatselijke afdelin gen. Het Fonds verleent financiële steun aan tal van projecten op het gebied van cultuur en maatschappelijk welzijn. De opbrengst van de bijslag wordt verdeeld over instellingen die op dit gebied werk zaam zijn. Zulke instellingen kunnen een verzoek om een bijdrage richten aan de Commissaris der Koningin in hun provincie. De eerste paal voor de bouwmarkt Karwei in Ypestein werd vorige week geslagen. HEILOO - Mevrouw E. Wiebering viel de eer te beurt de eerste paal te slaan voor een bouwmarkt in Ypestein die de naam Karwei krijgt. Karwei heeft in Ne derland zo'n 50 vestigingen, de laatste werd in Hoorn gebouwd. De winkel wordt 2000 m2 groot en biedt werkgele genheid aan 6 mensen. Alle doe het zelf artikelen, bouwmateri alen, keukens en badkamers zult u hier aantreffen. Men hoopt in augustus van start te kunnen gaan. Het ontwerp voor deze bouwmarkt is van architekuMüh- ren uit Heiloo. BUIKDANSEN ALKMAAR - De buikdans bestond al duizenden jaren voor Christus en hij was alles behalve bedoeld om mannen te prikkelen. Hij was een uitbeelding van het leven zelf. Met de door leken als on tuchtig uitgelegde bewegingen van buik en bekken, hoopte men in contact te tre den met het „goddelijke". Het was een ritueeel ter verering van de godin en de scheppende kracht. In het oosten werd hij tot in de derde eeuw in de tempels door de priesteressen uitgevoerd. Door de kans kwamen de danseressen in een stat van spirituele openheid, waardoor de aanwezigen zich met de goddelijke geest konden verbin den. De vrouw was een afspiegeling van de godin en voor de man was zij een medium. Maar de dans is terug naar de wortels aan het komen. Vrouwen gaan het nu doe^t om zich verbonden te voelen met hun innerlijke kracht. Al dansend wordt het lijf soepeler en vindt de vrouw een nieuw evenwicht tussen li chaam en geest. Laat je fantasie, creati viteit en energie de vrije loop en laat je boeien door je buik. Shaheen, buikdanselerares uit Antwer pen, komt op en 7 en 8 april een wee kendworkshop geven in Nieuwe Tijds centrum Harlekijn te Alkmaar. Opge ven en informatie via tel. 072-337794. BEURS NATUURLIJK LEVEN ALKMAAR - Op zondag 1 april wordt in de Vest te Alkmaar een alternatieve beurs gehouden onder het motto: 'Na tuurlijk leven'. De beurs is geopend van 11.00 tot 17.00 uur. Aan deze beurs ne men tal van stichtingen, instellingen en particulieren deel. De bedoeling van de ze beurs is het publiek informatie te ge ven, over allerlei vormen van spiritueel leven, bewegingskunsten, voeding en gezondheid. Er is een grote verscheiden heid aan cursussen. A If ons Borm is volgende week in het Open Huis met een voorstelling voor de jeugd. HEILOO - Woensdag 4 april komt kin dershow Lachfestijn in het open huis. Dit daverende kinderprogramma begint om 14.00 uur. Kinderen (en ouders), die van pret houden, kunnen zich deze mid dag volop vermaken met de entertainer Alfons Borm. Kaartjes zijn vanaf 13.30 uur aan de zaal verkrijgbaar of vanaf heden in de voorverkoop bij: Tabakspe ciaalzaak Tilburg, Stationsweg 87 in Heiloo, de kaartjes kosten 5,00 per stuk. HEILOO - Op maandag 9 april zal de pianist Willem Brons een recital geven in Theater de Beun met werken van Bach, Schumann en Brahms. In tegen stelling tot voorgaande concerten zal deze solist de te spelen stukken toelich ten. Het recital vindt plaats op initiatief van de Stichting Vrienden van de Concert-Vleugel. Willem Brons is bekend van zijn vele concerten met o.a. het Concertgebou workest, het Rotterdam Philharmo- nisch Orkest en het Residentieorkest, onder dirigenten als Bernard Haitink, Hans Vonk en Edo de Waart. Maar ook geniet hij grote bekendheid door zijn talrijke solorrecitals. Hierbij maakt zijn veelzijdigheid alom grote indruk, ook buiten onze landsgrenzen, zoals in duitsland, Engeland, Zwitserland en Japan. Willem Brons is verbonden aan het Sweelinck Conservatorium te Amster dam als hoofdvakdocent piano en als docent kamermuziek. Daarnaast ver zorgt hij internationaal mastercla'sses. Hij maakte reeds diverse plaatopna men, met werk van Beethoven, Schu bert, Haydn, Brahms en Franck. Vanaf 26 maart zijn kaarten a 12,50 verkrijgbaar in Heiloo bij Avis op het Stationsplein en Rook- en Barbershop Jan-Tine Braam in 't Loo. Ook kunt u voor kaarten terecht bij het secretariaat Zevenhuizerlaan 66 (na 18.00 uur) tele fonisch bestellen is mogelijk op de num mers 072-334427/333636. Gezien de toelichting, die de zo ver maarde pianist tijdens zijn recital geeft, wordt niet-ingewijden aangeraden de kans te benutten om eens kennis te ma ken met de klassieke pianomuziek. Alle componenten voor een sublieme avond zijn (weer) aanwezig: een meesterpia- nist, een prachtige concertvleugel, pro fessionele belichting door het theater en podiumgroep van Intratuin. Nieuw is nog de zeer welkome financiële steun van de Rabobank Heiloo. De eerste ech te sponsor van de Stichting Vrienden van de Concertvleugel. HOLLANDS VOCAAL ENSEMBLE ALKMAAR - Op 31 maart in de Lu therse kerk aan de Oude Gracht 187 te Alkmaar en op 4 april in de Koogerker, Koog 26 te Zuid Scharwoude zal het Hollands Vocaal Ensemble o.l.v. Hugo v. Veen, concerten geven met als so- listen.José Jonkers, sopraan en Gerard Beemster, bariton em met medewerking van en instrumentaal ensemble, dat historische instrumenten bespeelt. Cen traal zal staan Bach's cantate nr. 106 door Bach zelf genoemd de Actus Tragicus'. De concerten vangen aan om 20.15 uur de toegangprijs is 10,00 CJP, 65 18- 7,50. Kaarten zijn verkrijgbaar bij muziekhandel Ypma, Langestraat 73 te Alkmaar en voor de aanvang van het concert vanaf 19.45 uur aan de kerk (tenzij uitverkocht). Telefonisch reser veren 072-330596. Op dit nummer kunt u ook inlichtingen krijgen over verdere aktiviteiten van ons koor. HEILOO HELPT ROEMENIE HEILOO - Iedereen die meegewerkt heeft aan de spontane aktie bedankep wij hierbij heel hartelijk. De goederen zijn inmiddels in Sint Pancras. Zondag 1 april vertrekt het transport naar Nistru, een mijnwerkersdorp in het noorden van Roemenië. Voorlopig is de inzameling in Heiloo gestopt. Inmiddels is gebleken, dat heel wat in woners van Heiloo op de een of andere manier contact hebben met families in Roemenië. Om het mogelijk te maken gezamenlijk goederen naar Roemenië te brengen wil Siep Schouten contactper soon voor een ëventueel op te richten hulpgroep blijvën. Haar telefoonnum mer is 336577 (na 18.00 uur). WAAR DIT JAAR MET VAKANTIE NAARTOE HEILOO - Twintig minuten van het centrum van Amsterdam ligt een uniek natuurgebied: Het Gaasperpark aan de Gaasperplas. Vlakbij een metrostation ligt daar één van de grootste campings van onze hoofdstad: Gaasper Camping Amsterdam. De camping ligt aan de rand van het park, een grandioos bos- en bloemengebied. De camping zelf, die in 1983 werd geo pend, is ruim van opzet. De sanitaire voorzieningen zijn ruim en vanzelfspre kend zijn er wasmachines aanwezig. In het rustieke hoofdgebouw vindt u een eenvoudig maar gezellig restarant. Aan de Gaasperplas is het mooi en rustig. Het meer is verboden voor motorboten; er wordt alleen gezeild, gesurfd, geroeid en gevist. Zo biedt de Gaasper Camping alle mogelijkheden voor een aangenaam verblijf. Wat betreft vakantie houden is dat he laas niet voor iedereen mogelijk. Denk maar eens aan de langdurig werkelozen en zij, die door ziekte öf iets dergelijks het financieel niet kunnen opbrengen om op vakantie te gaan. Op de Gaasper Camping staat momen teel een 4 persoons caravan met voor tent tot de beschikking voor eerderge noemde mensen uit Heiloo e.o. (tegen sterk gereduceerde prijs). Als u in verband met familie, of door uw erk met eventuele gegadigden in aanraking komt, of indien u denkt zelf in aanmerking te komen kunt u contact opnemen met: Werkgroep Kerk en Sa menleving Heiloo, tel. 072-332156 of 072-332013. GEBEDS EN BEZINNINGSDAG HEILOO - Op zaterdag 7 april Vicka Ivankovic uit Medjugorje naar Banneux bij Luik reizen, samen met de priester schrijver René Laurentin („Verschijnt Maria te Medjugorje?") Bij voldoende deelname zal er uit Alkmaar en omge ving een bus rijden (vertrek in de vroege morgen, ca. 5.30 uur); er wordt grote belangstelling verwacht. Inlichtingen en aanmelding bij: Mw. R. Kager, Van Ostadelaan 136, Alkmaar (072-114092), of J. de Vries, Herenweg 43B, Egmond Binnen, (02206-2106). Het programma loopt van 10.00-12.30 uur en van 14.30 tot 17.00 uur. Graag uw opgaaf voor 1 april, vol is vol! WILT U OP VAKANTIE NAAR AMERIKA? HEILOO - De lage dollarkoers maakte het voor velen mogelijk een reis naar Amerika te maken. Toch is zo'n reis nog steeds een uniek gebeuren en on danks die lage dollarkoers een dure on derneming. Een goede voorbereiding is daarom noodzakelijk. Niet alleen is een goede voorbereiding de helft van de va kantiepret, maar ook verrijkt het de va kantie zelf. Om de toekomstige Amerika-reiziger te helpen bij een optimale voorbereiding, organiseert Stichting INVO voor de der demaal een 12-tal informatie-avonden over Amerika. Tijdens deze avonden wordt u een omvangrijk pakket gegeven aangereikt over de cultuur, beziens waardigheden, musea, natuur, geschie denis, achtergronden etc. van Amerika. Daarnaast zijn er vele sprekers uitgeno digd, ervaren Amerika-experts zoals de auteur van een boek over Amerika, ie mand die een reis van ruim 50.000 km door Amerika maakte, iemand die ruim 20 jaar in Amerika verbleef, een specia list op het gebied van reizen, hotels, vi sa, e.d. Bovendien krijgt u vele praktische tips om onnodige kosten te vermijden en eventuele problemen, die de organisatie van zo'n reis met zich mee kunnen bren gen, te voorkomen. De eerste avond is dinsdagavond 10 april om 20.00 uur in het Open Huis in Heiloo. U kunt vrij blijvend een brochure aanvragen bij Stichting INVO 072-335099 (vragen naar mw. Poetsema). LIMMEN - Chrysler presenteert de Sa ratoga als een auto die de lijnen van morgen in zich heeft. Dat lijkt een nau welijks verdedigbare uitspraak als je met een driedozen-concept kpmt en de toekomstmodellen van het concern ziet. Wat niet wegneemt dat deze forse Ame rikaan er aantrekkelijk stoer uitziet. Een auto waar je mee voor de dag kunt komen. Hij meet .4.60 m en dat ligt in de buurt van o.a. de Ford Scorpio. Die vergelij king is niet toevallig omdat die laatste opvallend veel binnenruimte heeft. De Saratoga blijkt iets minder te kunnen bieden maar toch is het zonder meer een ruime auto te noemen. Een vijfper- soons, zoals de fabrikant stelt, is niet te veel gezegd. Hij wordt alleen als sedan geleverd en de achterste portieren mo gen er zijn, ze geven ruime toegang tot de achterbank waar het, ook inzake de hoofdruimte, goed toeven is. Deze laatste is in een verdeling 40:60 omklapbaar waardoor deal enorme ba gageruimte extra volume krijgt. De ba- gageklep reikt tot de bumper waardoor een optimale opening ontstaat. Om de inhoud van die ruimte extra te beveili gen krijgt de eigenaar een tweede sleutel die alleen past op de portieren en de ontsteking. De Saratoga wordt geleverd met een viercilinder 2.5 ltr. of een V6 van 3.0 ltr. motor. Beide elektronisch ingespoten en voorzien van een driewegkatalysator. Eerstgenoemde heeft 71 kW/97 pk en bleek verrassend goed te voldoen in de ze toch 1300 kg zware auto. Fel, niet ru moerig en plezierig reagerend past hij heel goed in deze toch forse auto. De zescilinder (104 kW/ 141 pk) geeft van alles een beetje meer c.q. minder en past beter in deze klasse. Toch gaf de viercilinder helemaal niet zoveel minder voldoening. Het prijsverschil is er inte ressant genoeg voor. De (elektronisch geregelde) automaat is een nieuw (met Mitsubishi) ontwikkeld stuk mechaniek dat met name opvalt door de snelle reactie op het gaspedaal. Speciale vermelding voor het feit dat de ze automaat het mogelijk maakt dat de auto bij panne kan worden getrokken, zo'n 80 km lang met een top van 90, km/u. Chrysler stelt dat deze auto mede is ont wikkeld om lange ritten comfortabel af te leggen. De vering, zitpositie, bestu ring, een 61 liter tank en een onmerk baar schakelgedrag lijken die stelling te onderstrepen. Een katalysator is zoals bij alle Amerikaanse auto's vanzelfsprekend. Evenals een flink aantal standaardac- cessoires. De Saratoga doet mee in deze trend en heeft o.m. een elektrisch ver stelbare bestuurdersstoel, elektrisch be weegbare ramen plus verwarmde bui tenspiegels. Een waarschuwingsunit, speed control, stuurslotverlichting cen trale deursloten en een tripcomputer hoeven evenmin te worden bijgekocht. giro300, bank70.70.7Ö.600 OP LOKAAL Nivo NOG VEEL TE VERBETEREN VOOR OUDEREN HEILOO - De tijd dat de afdelingen van de ouderenbonden uitsluitend kaart- en kienmiddagen organiseren, dient voorbij te zijn. In plaats daarvan moeten de afdelingen zich bezighouden met emancipatie. Dat proces komt in middels versneld op gang. Geleidelijk aan worden de afdelingen actieclub en dat is een goede zaak. Aldus C. Egas, bestuurslid van de Cos- bo, het samenwerkingsverband van de drie ouderenbonden (Anbo, KBO en PCOB) in Nederland. Volgens hem is de belangenbehartiging eens temeer van belang daar juist op gemeenschappelijk nivo nog bejaardenbeleid wordt ge voerd in de vorm van: Lief zijn voor de oudjes. Ook, of misschien zelfs wel juist, hier is fundamenteel ouderenbe leid een noodzaak. Op landelijk nivo zijn onze hoofdlijnen er langzamerhand wel door. Al gaan de veranderingen te langzaam. Op gemeenschappelijk nivo is dat nog lang niet het geval. Egas is inmiddels ruim vijf jaar bestuurslid van de Cosbo. Eerder po neerde hij als voorzitter van de Federa tie voor Ouderenbeleid de stelling: Ou derenbeleid Emancipatiebeleid.. Op eigen titel want het federatiebestuur nam dit niet over. De emancipatiege dachte leeft sterk bij de Cosbo. Hoog op het prioriteitenlijstje staat voorts het bestrijden van de steeds sterker worden de negatieve gedachte dat ouderen voor de maatschappij geen nut meer hebben en alleen maar geld kosten.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1990 | | pagina 8