NIEUWE ATTRACTIES VOOR JONG EN OUD ALLE FIETSEN ZIJN GROEN KEUKEN HOFFELIJKHEDEN Kom in de kas in teken van kiest voor het zekere Voor kinderen geur, smaak en kleur Volgens de kalender markeert 21 maart de eerste lentedag. Maar in Nederland begint de lente pas echt op 29 maart, met de ope ning van Keukenhof. Twee maanden (Lm donderdag 24 mei) kan men op deze groot ste bolbloemenshow ter wereld weer ie dere dag van 08.00 uur tot 20.00 uur, om met Louis Davids te spreken, "sprakeloos genieten van de kleuren die je ziet' Bronzen carillon en nieuwe "Parades" Naar Keukenhof Op Keukenhof Elk jaar nieuw Elke dag anders Programma 1990 UITKIJKPOST 4 APRIL 1990 ZATERDAG 7 APRIL 1990 EEN WERELD VOL .KLEUR. SMAAK EN GEUR Keukenhof heeft dit jaar niet stil gezeten. "Mijn belangrijkste op dracht", zegt Henk Koster, tuinar chitect van Keukenhof, "is om ie der jaar het park te herzien, ont werpen te wijzigen en indelingen te veranderen. Wij beginnen hier mee direct na het sluiten van Keu kenhof, zo omstreeks eind mei. Spectaculair is de aanplant van een 400 meter lang laantje blauwe druifjes in de Lindelaan. Een prachtig punt voor fotogra fen! Ook voor de hyacinten vra gen we dit jaar extra aandacht" Wat is er nog meer gebeurd? Haast te veel om op te noemen. Van een nieuw dak van gehard glas op de grote showkas tot en met een nieuw speeldorpje voor de kinderen. Een carillon met liefst 18 bronzen klokken kan vanaf dit jaar op Keukenhof be luisterd worden. Het carillon werd vervaardigd door de we reldberoemde in 1660 gevestigde Koninklijke Klokkengieterij Petit Fritsen uit Aarle-Rixtel. Veel belangstelling zal er ongetwijfeld zijn voor de ruim 30 beelden die door zeven Nederlandse beel dende kunstenaars op de mooiste plekjes in het park zijn opgesteld. De binnententoonstellingen k (bloemenparades) zijn met de Or chideeën Parade en de Alstroe- meria Parade tot zeven uitge breid. En niet te vergeten het spe ciale evenementenprogramma dat Keukenhof brengt in het ka der van het 150-jarig bestaan van de provincies Noord- en Zuid- Holland! Een perfecte kassa-organisatie staat borg voor snelle doorstro ming. Prima busverbindingen, o.a met de buspendel vanaf NS Sta tion Haarlem en extra de NZH sneldienst van NS Station Lei den naar Keukenhof. Gecombineerde trein- en toe gangskaarten verkrijgbaar bij vele NS stations. Meerdere restaurants met zon- terrassen. Spel- en speelmogelijkheden voor kinderen. Kinderboerderij. Gratis invalide-, wandel- en kinderwandelwagens beschik baar (tijdig reserveren). k Wat is nu precies biologische dynami sche tuinbouw. Biologisch is zonder kunstmest en chemische bestrij dingsmiddelen. Dynamisch wil zeggen levenskracht. Een plant verbindt name lijk de aarde met de kosmos. Plant je deze plant op het juiste ogenblik met be hulp van de zaaikalender van Maria Thun dan geef je de plant extra levens kracht mee. Op de tweewekelijkse cur sus avonden die we in oktober weer starten, zullen we hier uitgebreid op ingaan. Voorts organiseert de Rekere, op zater dag 16 juni een excursie naar de groot ste biologische-dynamische produktie- bedrijven die Europa kent; deze zijn ge vestigd in Lelystad. Geinteresseerden kunnen kontakt opne men met Loes Citroen, tel. 072-610198. Mensen die bij ons een tuin willen hu ren, daar bestaat de mogelijkheid voor. Wij hebben nog enkele tuinen ter beschikking. Tuinieren is een zeer ontspannende be zigheid voor lichaam en geest. Het heeft een zeer positieve inwerking op lichaam en geest. Het buiten werken in de na tuur hoort bij een mens. Hij kan daar door in staat zijn, zijn lichaam en geest met aarde en kosmos te verbinden, zo dat er een evenwicht geboren kan wor den in hem zelf. Over enkele weken breekt het voorjaar aan en dit is de meest geschikte tijd om de tuin op orde te brengen. Op de Reke re kun je aardappelen verbouwen, groente kweken, fruit en vruchtbomen plaatsen en bloemen en kruiden verbou wen. De mogelijkheid om een tuinhuisje te plaatsen is ook aanwezig. Vorig jaar gaf de gemeente haar toestemming hier voor. Geinteresseerden kunnen zaterda gochtend terecht op de Rekere van 10.00 tot 15.00 uur, in de kantine. Of kontakt opnemen met Loes Citroen. - hulp aan vogelasiels; - het stopzetten van de zinloze jacht op vogels in zuidelijke landen; - veilig stellen van de routes en overwin- teringsgebieden van trekvogels in Euro pa en Afrika. Omdat wij ons werk moeten blijven doen, maar ook omdat iedereen verant woordelijk is voor een leefbaar milieu, zou ik een dringend beroep op u willen doen om lid van de Vogelbescherming te worden. De kosten bedragen slechts 35,00 per jaar. Als lid van de Vogelbe scherming ontvangt u 6 x per jaar het schitterend verzorgde, toonaangevende tijdschrift 'Vogels' en kunt u van vele andere faciliteiten gebruik maken. In lichtingen: 03404-25406. SLECHTS EEN GOEDE LAK DIE HET MILIEU ONTZIET HEILOO - Wie zijn parket van goede lak wil voorzien en daarbij het milieu wil sparen, moet ver zoeken. In een ver gelijkend onderzoek naar parketlakken blijkt slechts één waterverdunbare lak goed tegen slijtage bestand en krijgt daarmee een goede eindscore. Enkele andere parketlakken halen ook een goe de eindscore, maar die bevatten nogal wat organische oplosmiddelen. Die zijn slecht voor het milieu en kunnen de ge bruiker hoofdpijn bezorgen. De Stich ting Vergelijkend Warenonderzoek heeft 31 parketlakken en 17 parketon derhoudsmiddelen in haar onderzoek betrokken. Het onderzoek laat zien dat er nog veel te verbeteren valt. De parketlakken zijn in twee groepen te verdelen: lakken opgelost in water en lakken met organische oplosmiddelen. Organische oplosmiddelen zijn schade lijk voor de gebruiker en voor het mi lieu. Er is echter weinig bekend over de effekten die af en toe verven of lakken op de gezondheid van de gebruiker kun nen hebben. Het lijkt echter verstandig de blootstelling aan oplosmiddelen zo- dukten op waterbasis beter dan die met veel oplosmiddelen. Een drietal onder houdsmiddelen op waterbasis krijgt een goed eindoordeel. De Stichting VWO geeft naast haar test ook handige tips voor het zelf lakken van parket en het onderhoud van par ketvloeren. De resultaten van het onder zoek zijn in de vorm van een brochure verkrijgbaar door overmaking van 4,00 op postgiro 1477321 t.n.v. Stich ting VWO, Sweelinckplein 74, 2517 GS Den Haag onder vermelding van 'par ketlakken en onderhoudsmiddelen'. De resultaten van dit SVWO-onderzoek worden ook gepubliceerd in de (april nummers van de bladen Consumenten gids, Koopkracht en Woonconsument. WAT DOET DE VOGELBESCHERMING ZEIST - In het voorjaar komen miljoe- veel mogelijk te beperken: door goed te nen vogels uit de zuidelijke landen terug ventileren tijdens het werk en door een naar Nederland. De terugkomst van al waterverdunbare verf of lak te kopen, deze verschillende vogels lijkt zo van- Verreweg de belangrijkste technische ei- zelfsprekend. Zoals u weet houdt Vo- genschap van een parketlak is de besten- gelbescherming zich al vele jaren bezig digheid tegen slijtage en krassen. In fei- met de belangen van alle in het wild le- te bepaalt dit de levensduur van de lak. vende vogels. Dat is dringend noodza- Helaas blijkt slechts één van de watero- kelijk omdat de mens de natuur aantast plosbare lakken goed tegen slijtage en er inmiddels vele vogelsoorten met bestemd. Naast deze slijtweerstand zijn uitsterven worden bedreigd. Een voor ook de glans, het uiterlijk, het gemak ons toelaatbaar gegeven en daarom deze van schoonmaken en aanbrengen van brief. de lakken en de gebruiksaanwijzingen Tot de belangrijkste activiteiten van Vo- beoordeeld. Er blijken -nogal wat ver- gelbescherming behoren: schillen tussen de lakken. Ook is per lak - bescherming van belangrijke leefgebie- de schadelijkheid van de oplosmiddelen den voor vogels in Nederland zoals beoordeeld. Oostvaarderplasen, Markermeer, De Stichting VWO onderzocht' ook de Oosterschelde en de Noordzee; parketonderhoudsmiddelen. De belan- - het samenstellen en bevorderen van grijkse taak van deze middelen is het soortbeschermingsplannen voor be- wegwerken van slijtplekken en krassen dreigde en karakteristieke soorten als op de parketlaag. Naast deze punten is kerkuil, lepelaar en grutto; ook gekeken naar de glans en het uiter- - acute hulp bij (olie)rampen en het be- lijk, de bestendigheid tegen huishoud- vorderen van maatregelen die dergelijke vloeistoffen, het gemak van reinigen en rampen kunnen voorkomen; aanbrengen en de gebruiksaanwijzin- - het geven van voorlichting'en het ini- gen. Tussen de onderhoudsmiddelen tieren van allerhande (internationale) komen op deze punten nogal wat ver maatregelen die nodig zijn voor een be- schillen voor. Ook zijn de schadelijke tere leefwereld van vogels; stoffen beoordeeld, en scoren de pro- ALLÈ FIETSEN ZIJN GROEN HEILOO - De fiets is het meest milieu vriendelijke vervoermiddel. Dat fietsen groen is hoef je niet te bewijzen. Het is duidelijk. De fiets kent geen schadelijke uitlaatgassen, veroorzaakt geen geluids hinder en kent weinig ruimtebeslag. Om te kunnen fietsen hoef je geen gebruik te maken van vreemde energiebronnen, je levert zelf de energie om vooruit te ko men en dat is ook nog goed voor je kon- ditie en je gezondheid. Omdat ons mi lieu en daarmee de leefbaarheid wordt bedreigd, verdient het gebruik van de fiets voorkeur, zeker in die omstandig heden waar dit een voor de hand liggend alternatief is. Dat geldt dan zeker voor het overbruggen van korte afstanden. Uit een recent onderzoek dat door TNO Delft in opdracht van het ministerie van VROM werd ingesteld, blijkt dat de au to 40% bijdraagt aan de vervuilings graad in koolwaterstoffen en dat de zu re regen voor de helft is te wijten aan autoverkeer. De vervuilingscurve be reikt haar hoogste punt onmiddellijk na de koude start van een auto en daalt dan geleidelijk tot een stabiele waarde, die wordt bereikt als de motor op werktem- peratuur is. Dit gebeurt pas nadat vier tot vijf kilometer zijn afgelegd. In die periode wordt een overmaat aan kool- monoxyde en koolwaterstoffen in het milieu gebracht. Ook de 'schoonste' auto's kennen een 'vuile' koude start. Elke koude start vormt dus een hoge belasting voor het milieu. Vijfenzeventig procent van alle keren dat een personenauto wordt gestart, gebeurt dit volgens het TNO- onderzoek met een koude motor. Sta tistisch onderzoek heeft aan het licht ge bracht dat de Nederlander zich met de auto het meest over korte afstanden -tot ongeveer 12 kilometer, maar vaak ook korter- verplaatst. Het gaat dan om woon- werkverkeer, winkelen en visites. De auto krijgt tijdens zo'n korte rit niet de tijd om goed warm te worden en koelt tijdens het parkeren weer snel af. Dat betekent steeds weer een koude start en een overmaat aan vervuiling voor het milieu. Het is dan ook vanzelfsprekend en noodzakelijk dat wij voor korte afstan den de auto zullen moeten laten staan. Een goed en binnen ieders bereik lig gend alternatief biedt in dit geval de fiets. Wij hoeven de auto niet te verket teren, maar gezond verstand en verant woordelijkheidsgevoel vragen om selek- tief gebruik van dit verder zo nuttige en in veel gevallen onmisbare vervoermid del. Ons leefklimaat eist dat. Voor kor te ritten altijd de fiets. Alle fietsen zijn groen. j j TUINVERENIGING DE REKERE De lente begint met Keukenhof Keukenhof vernieuwt zich ieder jaar. Zowel in de - buiten èn bin nen - gewijzigde tuin- en perken- aanleg, de uitbreiding en aanpas sing van de bloemenparades, de verbeterde voorzieningen en de speciale activiteiten. Zo brengt Keukenhof dit seizoen in het ka der van het 150-jarig bestaan van de provincies Noord- en Zuid- Holland een reeks bijzondere evenementen en attracties. Het aardige van Keukenhof is bo vendien dat de natuur ervoor zorgt dat geen enkele dag op de andere lijkt Waar gisteren de nar cissen nog de toon zetten, zijn het vandaag de hyacinten en morgen de tulpen die het kleurbeeld be palen. Deze natuurlijke afwisseling wordt door het uitgekiende pro gramma dat Keukenhof biedt uiterst deskundig ondersteund. Keukenhof is geopend van don derdag 29 maart t/m donderdag 24 mei, dagelijks van 08.00 tot 20.00 uur. Kassa's open tot 18.30 uur. Het Keukenhof-programma om vat voor 1990 zeven speciale bloe menparades. Deze binnenexposi- ties worden gehouden in het Ko ningin Beatrix Paviljoen of het kassencomplex. 29 maart t/m 9 april Amaryllis - Freesia - Hyacinten Parade 29 maart t/m 16 april Orchideeën Parade 11 april t/m 23 april Hilpen - Irissen Parade 18 april t/m 2 mei Narcissen Parade 4 mei t/m 14 mei Alstroemeria Parade 11 mei t/m 24 mei Lelie Parade 16 mei t/m 24 mei Bijzondere Bolgewassen Parade Voor kinderen zijn er speelwerk- tuigen, een speeldorpje en een kinderboerderij. Voor 6 -12 jari gen wordt ieder jaar bovendien een speciale "Bollebozen Route" uitgezet met een aantrekkelijke beloning voor het tot een goed einde brengen van deze span nende speurtocht. Van 11 t/m 13 mei is er een poppentheater in de grote tentdiein hetkadervan de feestelijkheden rond het 150- jarig bestaan van de provincies Noord- en Zuid-Holland op het Keukenhofterrein is opgezet. Op 13 en 14 mei vindt er een kleu rige balonnenwedstrijd plaats waarmee leuke prijzen te win nen zijn. HEILOO - De tuinbouw is een sector waar veel te beleven valt. Naast geavan ceerde teeltechnieken zijn het vooral de produkten zelf die de tuinbouw zo inte ressant maken. De studieclub Heerhu- gowaard wil het publiek daarom op za terdag 7 april in het gebied Alton I in Heerhugowaard-de Noord en in Heiloo aan de Vennewatersweg en het Maalwa ter kennis laten maken met deze boeien de wereld. De open dag staat in het teken van het thema kleur, smaak en geur. Bezoekers komen wat dit betreft op de bedrijven die aan de dag deelnemen, volop aan hun trekken. Tot de produkten die op de opengestelde bedrijven worden ge teeld behoren komkommers, sla, andij vie, peen, tomaten, meloenen, papri ka's, witlof, freesia's, tulpen, irissen, alstromeria en lelies. De bezoeker kan zichzelf aan de hand van quizvragen en kleur, geur- en smaaktesten een beeld vormen van de wereld in de kas. Verder is onder andere te zien hoe natuurlijke vijanden ingezet worden om de oogst te beschermen te gen schadelijke insekten. Deze milieu vriendelijke, biologische bestrijdings wijze heeft in sommige teelten een grote vlucht genomen. Tijdens de open dag worden ook demonstraties bloemschik ken gegeven. De open dag wordt gehouden van 10.00- tot 16.00 uur. Alle bedrijven zijn voor minder-validen goed bereikbaar. ALKMAAR - Bijna een jaar geleden startte de Rekere, gelegen aan de Hel- derseweg, met het project Biologisch Dynamisch Tuinieren. Tot onze grote vreugde kunnen wij constateren dat dit project in goede aarde is gevallen bij de mensen. De cursusavonden waren zeer druk bezet, in oktober van dit jaar zul len wij de cursus een vervolg geven. Men wordt zich steeds meer bewust hoe ontzettend belangrijk het is om gezond verantwoord onbespoten voedsel te eten. Een te veel aan geur en kleurstof fen conserveringsmiddelen en produk ten die gekweekt zijn met kunstmest en bestreden worden met chemische mid delen, komen onze gezondheid zeker niet ten goed, erger nog, ze halen ons uit het evenwicht met het gevolg, dat ziekte kan ontstaan. Mensen die zich dit reali seren en gezonder willen leven en eten kunnen hier iets aan doen, door middel van het kweken van eigen groente. De Rekere biedt een scala van mogelijk heden. U kunt bij ons biologisch dyna misch tuinieren. Ook bestaat de moge lijkheid om allen biologisch te tuinie ren. Hier is bijna 7000 vierkante meter tuin grond voor gereserveerd. Uiteraard heeft de Rekere ook de beschikking over een heel groot deel conventionele tuinen: 25.000 vierkante meter. Hier is de tuinder niet aan biologische regels gebonden. Maar als tuinvereniging ne men wij waar dat produkten als kunst mest en chemische bestrijdingsmiddelen bijna niet meer gebruikt worden. Wij vinden dit een zeer positieve ontwikke ling en juichen dit toe. Deelnemende bedrijven in Heerhugowaard: Fa. J. Beers, Plaetmanstraat 6: Freesia, Tulp. B. de Vries, Plaetmanstraat 4a: Freesia. J. Entius, Plaetmanstraat 4: Tulp, Iris, Lelie. A. Groot, Plaetmanstraat 2: Witlof Trekkerij. P. Tesselaar, Altonstraat 1: Paprika. Fa. de Wit, Altonstraat 3: Lelie. Fa. Bakker, Altonstraat 7: Lelie, Tulp. C. Snoer, Altonstraat 11: Tomaat, Meloen. H. Tesselaar, Altonstraat 15: Freesia, Alstromeria. Deelnemende bedrijven in Heiloo P. Hoogland, Vennewatersweg 8: Komkommers. P. Ligthart, het Maalwater 9a: Sla, An dijvie, Peen en Tomaten. "KOM iw HE kas!"

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1990 | | pagina 12