BON Internationale camping gids 1990 veelzijdig naslagwerk gr UITKIJKPOST 4 APRIL 1990 Informatie Het selectieteam van ACSI bestaat uit rasechte kampeerders die op vrijwillige basis aan de samenstelling van de gids meewerken. Dankzij een uitgekiend hanteerbaar letter- en cijfersysteem wordt in de gids per camping duidelijke informatie verstrekt over 126 wetens waardigheden. Gidsgebruikers die nog uitgebreidere informatie willen, kunnen daartoe contact opnemen met de selec teur of selectrice die de camping beoordeelde. Campings met een speciaal karakter zijn afzonderlijk vermeld. Op extra pa gina's zijn overzichten opgenomen van doortrek-, wintersport- en naturisten campings en voor minder validen ge schikte campings. Bij een aantal van de vermelde cam pings is een deel in kaart opgenomen dat de weg wijst. Zo wordt het zoeken naar een camping sterk vereenvoudigd. Verder zijn er landenkaarten opgeno men die corresponderen met de origine le Hallwag autokaarten. De gidsgebruiker krijgt bij de uitgave van 1990 voor het eerst een apart cou ponboekje. Met behulp van de daarin opgenomen coupons kan vroegtijdig een plaats op de camping(s) van keuze worden gereserveerd. Het schrijven van brieven in een andere taal wordt daar door overbodig. De ACSI-gids 1990 is verkrijgbaar bij elke boekhandel en bij diverse caravan- bedrijven. Leden van boekenclubs kun nen de gids daar bestellen. MIL1EUKOMPASGROEP AKTIEF IN AKERSLOOT AKERSLOOT - Vanuit de door de Akerslootse Vrouwen Aktief Klub AVAK in november 1988 georganiseer de cursus milieu van de Ver. Milieude fensie ontstond op 11 januari 1989 de Milieukompasgroep. Op dit moment zitten in de groep Truus Min (voor zitster), Hennie Groot (secretaresse), Marian Meijne, Ans Mijnders, Anneke Stel, Riet Vroegop, Ansje van Elburg, Iepje Musch en Corrie Klein Schip horst. Wij houden ons vooral bezig met het milieu in Akersloot. Enkele zaken, waar wij ons sterk voor hebben ge maakt het afgelopen jaar volgen hieronder: Welzijnszorg ouderen gebruikt voor 'ta feltje dekje' weggooi folie bakjes in piepschuim verpakking. Wij hebben hier diverse malen tegen geprotesteerd en het bestuur is inmiddels half over tuigd van de wenselijkheid weer over te gaan op pannensets. Wij blijven dit volgen. Er is een tweemaandelijks overleg tus sen de milieu ambtenaar van de gemeen te en enkele leden van de milieukompas groep en het conciliair proces. Dit is als zeer zinvol ervaren. Enkele resultaten zijn o.a. dat sinds 1 oktober de koel kasteninzameling van start is gegaan; maar liefst 50 koelkasten zijn ingeza meld. Er is een extra wisselbak voor batterijen gekomen bij de supermarkt op ons verzoek. De bak in emmerfor maat was veel te klein en bijna altijd vol. De gemeente Akersloot luistert wel naar ons, maar we zouden het toch op prijs stellen, als ze daadwerkelijk iets meer zouden doen. Men heeft geen haast met gescheiden inzamelen van afval. Stimu lering van kompostbakken in eigen tuin door middel van subsidie zou ons zeer welkom zijn. Een kritische opstelling van het gemeentebestuur ten aanzien van de nieuwe AVI in de Boekelermeer, zoals de gemeenten Schermer, Egmond en Schoorl, zouden wij een goede zaak vinden. Het openbaar vervoer in Akersloot kan beter. Op de Geesterweg wordt te hard gereden en deze weg wordt teveel gebruikt als sluiproute voor vracht- en autoverkeer. Verder schrijven we regelmatig tips in de krant hoe mensen beter met het mi lieu om kunnen gaan. Wij hebben zelf gemerkt dat men in het huishouden zeer veel kan doen om de afvalberg te ver minderen. Al onze leden hebben zelf een kompostbak in de tuin voor het groente-, fruit- en tuinafval. Alle kar ton en papier (dus niet alleen oude kran ten) worden apart gehouden voor de scholen. Wij kopen zoveel mogelijk produkten in glazen flessen en potten, omdat die weer ingeleverd of gerecycled worden. Wij weigeren overbodige verpakkingen, plastic zakken en nemen genoeg tassen mee als we boodschappen gaan doen. Onze vuilniszak is nu pas na twee weken vol. En het kan nog beter als de fabri kanten meer mee zouden werken. Wij zijn er van overtuigd -als alle bur gers op deze manier boodschappen doen en plastic ook hergebruikt wordt- de nieuw te bouwen AVI overbodig is. Wij hebben ook een bezwaarschrift in gediend tegen een industrieterrein in de Boekelermeer. Met name omdat hon derden Akersloters nu dagelijks door de prachtige polder fietsen, en wij in Akersloot dan nog meer verkeersdrukte verwachten. INZET WADDENVERENIGING NA 25 JAAR NOG STEEDS ONMISBAAR HARLINGEN - Omdat het dit jaar 25 jaar geleden is dat de Landelijke Vereni ging tot Behoud van de Waddenzee werd opgericht, besteedt dit blad in een reeks van twee artikelen aandacht aan Waddenzee en Waddenvereniging. Werd in het vorige artikel ingegaan op de activiteiten van de Waddenvereni- ging, in dit tweede meer informatie over de natuur van het gebied en de zaken die daar een bedreiging voor zijn. Volgens het woordenboek zijn 'wad den': bij laag water droogvallende gron den langs de kust. Ogenschijnlijk is het gebied leeg en uitgestorven, maar bij een nadere beschouwing blijkt het ech ter letterlijk te 'barsten' van leven. Bo- demdieren, vissen en vogels komen er in ongekende aantallen voor; we vinden hier zelfs nog vertegenwoordigers van de laatste zeezoogdierensoort in onze wateren, zeehonden. Maar diezelfde zeehond laat zien dat het verre van goed gaat met het waddengebied: in vergelij king met 40 jaar geleden is er nauwelijks iets van de oorspronkelijke zeehonden bevolking in de Waddenzee overgebleven. Bodemdieren en vissoorten, Het water dat vanaf de Noordzee twee keer per dag het waddengebied bin nenstroomt bevat naast zand- en slib- deeltjes veel voedingsstoffen. Ook zwe ven in het water grote hoeveeelheden plankton: uiterst kleine plantjes 'en diertjes. Dankzij het hoge zuurstofge halte en het feit dat de ondiepe Wad denzee snel door de zon wordt opge warmd, kan dit plankton zich hier goed ontwikkelen. Het vormt dan ook een rijke voedselbron voor de ontelbare wormpjes en schelpdieren (w.o. mosse len en kokkels) die op en in de bodem leven. Ook vissoorten komen legio in het ge bied voor. Voor een aantal daarvan (sport, haring, tong, schol) fungeert de Waddenzee als kinderkamer: de larfjes hiervan trekken, na in de Noordzee te zijn geboren, naar de Waddenzee. Dankzij de gunstige omstandigheden Tcunnen ze hier snel opgroeien. Eenmaal volwassen, trekt deze vis weer naar de Noordzee waar ze van grote betekenis is voor de beroepsvisserij. Vogels en planten Ook ontelbaar veel vogels vinden op de wadden voedsel in overvloed, en boven dien de rust en de ruimte die ze nodig hebben om te broeden en te ruien. Van de ongeveer 30 soorten wadvogels broedt een groot deel in noordelijke streken als Siberië, Nova Zembla en Groenland. Daarnaast zijn er soorten die in het waddengebied zelf broeden en/of ruien, en in de gematigde streken van Zuid-Europa of Afrika overwinteren. De waddeneilanden hebben een belang rijk deel van hun charme te danken aan de grote variatie in landschap en be groeiing. Meer dan de helft van de in Nederland groeiende wilde planten komt in het waddengebied voor! Zeehonden Het meest bekende dier van de Wadden zee is ongetwijfeld de zeehond. Ook dit dier treft hier voedsel in overvloed aan en bovendien nog rust en ruimte genoeg om de jongen groot te kunnen brengen. Zeehonden leven weliswaar in zee, maar hun jongen worden geboren en gezoogd op vele zandplaten in de Waddenzee. In de jaren '50 telde de Nederlandse Wad denzee nog zo'n 3000 zeehonden. Toen in 1962 de jacht op de dieren werd ver boden, waren daar echter nog maar 1000 van over. Daarna steeg het aantal weer wat tot 1500 in 1965. Onder in vloed van de watervervuiling is het aan tal zeehonden sindsdien echter snel gedaald. In 1988 brak onder de dieren een ernsti ge virusziekte uit; als gevolg daarvan zijn in 'ons' deel van de Waddenzee nu nog 550 zeehonden over. Duidelijk is, dat de dieren ernstig te lijden hebben onder de gevolgen van de watervervui ling. Chemische verbindingen en allerlei andere giftige stoffen hopen zich op in speklaag en organen, waardoor hun conditie wordt aangetast. Gevoeligheid voor ziekten en parasieten, alsmede on vruchtbaarheid zijn de gevolgen. Bedreigingen Behalve uit het waddengebied zelf, zo als vanuit de Eemsmond, is de vervui ling vooral afkomstig uit de andere gro te West-Europese rivieren. Daarnaast leveren dump en verbranding van che misch afval in en op de Noordzee een bijdrage. Via de atmosfeer komen eve neens veel schadelijke stoffen in Noord en Waddenzee terecht. Verontrustend is verder de vervuiling met olie afkomstig uit off-shore industrie, scheepvaart, raffinaarderijen en gemotoriseerd ver keer, waarvan organismen in de Wad denzee eveneens voortdurend de kwalij ke gevolgen ondervinden. Op sommige plaatsen in de Waddenzee bodem komt aardgas voor. Op Ame- HEILOO - De nieuwe Internationale Campinggids van ACSI voor 1990 is verschenen. Completer dan ooit is deze gids een onmisbaar handboek voor ie dere toercaravanner en tentkampeerder. Met in de gids opgenomen reservering scoupons kan de gebruiker zelf rechtstreeks een plaats op een camping reserveren. ACSI staat 25 jaar voor Auto Camper Service International. De organisatie, die in 1990 haar zilveren jubileum viert, ontstond toen drie onderwijzeres hun ongenoegen over het reserveringsbeleid van Europese campinghouders met el kaar bespraken. Hun initiatieven groei den uit tot een volwassen organisatie, die thans - in een oplage van 50.000 exemplaren - de Internationale Cam pinggids uitgeeft. De Internationale Campinggids is een unicum omdat de 6000 vermelde cam pings allen persoonlijk worden bezocht voordat zij in de gids worden opgeno men. Ruim 175 selecteurs en selectrices trekken er elk jaar opnieuw op uit om de campings te testen en zich persoon lijk te overtuigen van de aanwezigheid en kwaliteit van diverse voorzieningen. De gegevens worden doorlopend geactualiseerd. Naam Adres Postcode/W oonplaats Het lidmaatschap van de Waddenvereniging bedraagt jaarlijks 27,50; studenten, 65 ers en jeugdleden betalen 17,50. Leden ontvangen vier maal per jaar het Waddenbulletin, een boeiend magazine vol met infor matie over de activiteiten van de Vereniging en actuele ontwikkelingen in het waddengebied. Bon zonder postzegel zenden naar: Het Waddenhuis, Antwoordnummer 90, 8800 XT Harlingen. land en op de lokatie Zuidwal in het westelijke waddengebied is men al daadwerkelijk tot winning daarvan overgegaan. Gaswinning gaat echter ge paard met veel onrust, terwijl de kans op vervuiling en ongelukken groot is. Winning van delfstoffen leidt boven dien tot bodemdaling, waardoor op den duur drastische veranderingen in het milieu optreden. Op veel plaatsen in het waddengebied wordt verder hinder veroorzaakt door militaire activiteiten. Vogels en zeehon den, maar ook bevolking en recreanten worden dagelijks opgeschrikt door la waai en wapens, vliegtuigen en tanks. Deze activiteiten leiden verder tot ver vuiling van munitieresten. Nieuwe uitdaging Na 25 jaar bescherming van de wadden moet de Waddenvereniging -helaas- óók constateren dat er nog lang niet is. Inte gendeel zelfsHet aantal grote be dreigingen mag dan wel afgenomen zijn, het is óók duidelijk dat zij plaats hebben gemaakt voor nieuwe bedreigin gen met een geheel ander karakter. Te denken valt aan problemen als de uit stoot van koolstofdioxide, het inmid dels beruchte broeikaseffect, de daar door verwachte zeespiegelrijzing, en de toenemende gevolgen van luchtveron treiniging, verzuring en vermesting. Deze 'nieuwe' bedreigingen wachten niet met toeslaan totdat er afdoende maatregelen voor bedacht zijn, maar maken hun opwachting reeds nu. In die zin staat de Waddenvereniging na 25 jaar dus voor een nieuwe uitdaging. Samenwerking Zo blijft de inzet van de Vereniging meer dan ooit nodig. Er zijn tot nu tó? dan wel beschermende maatregelen ge troffen, maar nog altijd is druk nodig om te zorgen dat zij ook worden nage komen. Genoeg redenen om te pleiten vooreen grotere en sterkere Waddenve reniging, die er alleen kan komen door drastische toename van het ledental. Ook wil de Vereniging in zee gaan met andere, gelijkgerichte, organisaties. Daarmee is de afgelopen jaren al vaak samengewerkt. Doel is, om aan de nieu we bedreigingen gezamenlijk het hoofd te bieden. In het kader van haar 25-jarig bestaan wil de Wadden vereniging stre ven naar een brede samenwerking tus sen organisaties die in ons land opko men voor de bescherming van waterrij ke ge*bieden. Zij meent dat het mogelijk moet zijn samen een ultramodern com municatienetwerk op te zetten, waar mee tijdig veranderingen en ontwikke lingen op het gebied van de waterkwali teit kunnen worden onderkend. Alleen dan kan zeer snel actie worden ondernomen. Om precies te zijn: een centrale databank, die ook gekoppeld kan worden aan de vele bestanden die er op dit gebied reeds bestaan of nog wor den ontwikkeld. Langs die weg wil de Waddenvereniging in de komende ja ren, krachtiger dan ooit, de nieuwe be dreigingen bestrijden en dóór gaan met de strijd voor een mooier én geoznder waddengebied. Voor inlichtingen: Het Waddenhuis, Antwoordnummer 90, 8800 XT Harlingen. Ja, ook ik wil mijn steentje bijdragen aan het behoud van het waddenge bied. Daarom geef ik me hierbij op als lid van de Waddenvereniging. "mÏÜV' Tuin en thuis op de foto én Wie bijzondere foto's van tuin en thuis wil hebben, wacht niet tot het slecht weer is en pakt meteen het fototoestel. Of de video-camera, want net zo makkelijk als u de onderwerpen op deze pagina foto grafeert, zet u ze met een videocamera op de beeldbuis. Wie meer wil weten van een videocamera of foto-camera, kan voor een goed advies en een demonstra tie van de mogelijkheden uitstekend te recht bij de fotovakzaak. Kijk uw kat in de ogen Poezen zijn hele geduldige fotomodel len en hebben altijd tijd voor u. Leuk wanneer u met de camera wilt oefenen. Laat dan wel bij de fotovakzaak van de mooiste foto een uitvergroting maken. Als beloning voor boven de mand! Wilt u meer weten van fotograferen of üdeofümen, dan helpen de gelijknami ge minicursussen u een eind op weg. De ze 40 pagina's tellende boekjes krijgt u in uw bezit door overmaking van/ 5,95 per minicursus op girorekening 338 van Bureau Voorlichting Foto Film Video te Apeldoorn, onder vermelding van de gewenste minicursus(sen). "g In geuren en kleuren Bloeiende bloemen garanderen fleurige foto's. Zeker als u met de camera dich terbij gaat. Dan schildert een bos bloe men of een enkele roos met licht een foto als een felicitatiekaart. Die u alleen nog maar hoeft te posten met uw beste wen sen! Luchtfoto's zijn leuker Met zijn allen op het terras, een ver trouwd beeld in lente en zomer. Zo'n ter rasfoto wordt nog leuker als u vanuit het slaapkamerraam fotografeert! Fotograferen geen kunst aan Een simpel zonnetje lijkt alles in een be toverend licht te zetten. Opeens wordt een boeket op een fiets pure poëzie. Ver anderen kinderen in vrolijke indianen. En biedt een tafelkleed-uitkloppende vrouw een boeiend lijnenspel. Moei teloos maak je de mooiste foto's! op de buis Veraf en toch dichtbij Foto's van kinderen worden sprekender als u op ooghoogte fotografeert. Dat betekent even door de knieën zakken, wanneer u zo'n ijverige kleuter op de foto zet! Heeft uw camera een zoom- objectief, kies dan voor de T (tele)-stand. Het objectief werkt dan als een soort verrekijker en haalt het beeld dichterbij. Dankzij die telestand blijft uzelf op af stand en speelt het kind ongestoord ver der. En u zult aan de foto zien dat de tele een portretlens bij uitstek is! Als de zon schijnt zijn mensen vrolijk, lijkt de tuin een groen paradijs en ziet ook thuis er alles vriendelijker uit. Kortom een garantie voor heel geslaagde foto's. De tips in dit artikel, die de redactie van dit blad in samenwerking met Bureau Voor lichting Foto Film Video heeft geselecteerd, helpen u daarbij! Op het nippertje Zelden zitten ze zo leuk naast elkaar, dus zo'n moment verdient een foto. Met een moderne camera hoeft u niets in te stel len en kunt u snel reageren. Maar hoe snel u ook moet zijn, kijk altijd goed door de zoeker. Staan de hoofden ver ge noeg van de lijntjes in uw zoekerbeeld? Anders valt bij de foto straks een deel weg en dat zou jammer zijn.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1990 | | pagina 14